Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λουλούδια-φυτά γλάστρες-κήπος και συμβουλές.


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 426
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κατι βαζουν στις γαρδενιες... δεν θυμαμαι τι.. παντως ειναι κατι πολυ δηλητηριωδης, πιο ισχυρο και απο χλωρινη.. Θυμαμαι που ειχε η γιαγια μου και το φυλαγε σαν κορη οφθαλμου για να μην το παρουμε και παντα ελεγε "το νου σας στο δηλητηριο για τις γαρδενιες (στους μεγαλους το ελεγε) Για ρωτηστε κανα γεοπονο..

Εγω ακομα δεν φυτεψα.. Θα φυτεψω μεσα στη βδομαδα ομως... Σιγουρα τα μυρωδικα..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μ' έχει στεναχωρήσει η γαρδένια...άντεξε ολο το καλοκαίρι με τον καύσωνα και μετά της Παναγίας άρχισε να ξεραίνεται...αλλά περιεργα...

Δηλαδή, δεν κιτρινίζουν τα φύλλα και μετά ξεραίνονται, αλλά ξεραίνονται όντας ακόμα καταπράσινα!!! Λες και της έχουν πετάξει καυτό νερό είναι!

Ξέρετε τι μπορεί να είναι αυτό βρε παιδιά; Σώζεται η κατάσταση;

 

σχετικα με τις γαρδενιες,το πιο δυσκολο φυτο θα λεγα....

1) πρεπει να βρεις πια θεση στο μπαλκονι της αρεσει, να μην την πιανει

ο ηλιος του μεσημεριου που καιει,αλλα να την πιανει ο απογευματιανος που ειναι πιο απαλος,σαν παιδι φαντασου!

2)ποτισμα απογευμα και την κανουμε και μπανιο βρεχουμε δηλαδη τα φυλλα της με το λαστιχο, κανουμε βροχη.

3)απο λιπασμα μονο σιδηρο για γαρδενιες

 

με αυτα που σου λεω εχω σωσει γαρδενες που ειχε μεινει μονο ο κορμος :wink:

αλλα θελει υπομονη και καθε απογευμα μπανιο :lol:

και αν δεν συνερχεται αλλαξε την θεση περιεργο αλλα πιανει.....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λενε οτι αμα τους μιλας τους κανεις καλο ισχυει? :lol:

Λοιπον εγω ακομα δεν φυτεψα τιποτα.. Πηρα μονο ετοιμο σε γλαστρακι απ το σκλαβενιτη (αυτα που συνηθως τα βαζουν μεσα σε ζελεδες στα ανθοπωλεια) και το εβαλα και γω μεσα σε μια γυαλα με ζελε που ειχα απο ενα αλλο που χαλασε.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και μπορεις να πεις.. μη σου πω οτι επιβαλλεται.. φετος πηγα διακοπες και μαραθηκε η μιση μου γλαστρα (μια και μοναδικη εχω)

 

 

Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω...

Λοιπόν το τζελ είναι της algoflash, υπάρχουν όμως κι άλλες μάρκες με το ίδιο πράγμα.

Εγώ έβαλα σύμφωνα με τις οδηγίες, τα άφησα από 28/7 μέχρι 14/8 και το μόνο που ήταν σε οριακό σημείο να μαραθεί ήταν η μπουκαμβίλια που έτσι κι αλλιώς ειναι μία τεράααααστια γλάστρα. Μόλις την πότισα όμως συνήλθε.

Ολα τα άλλα ήταν μια χαρούλα, σαν να τα πότιζα κάθε μέρα.

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα μ' έχει στεναχωρήσει η γαρδένια...άντεξε ολο το καλοκαίρι με τον καύσωνα και μετά της Παναγίας άρχισε να ξεραίνεται...αλλά περιεργα...

Δηλαδή, δεν κιτρινίζουν τα φύλλα και μετά ξεραίνονται, αλλά ξεραίνονται όντας ακόμα καταπράσινα!!! Λες και της έχουν πετάξει καυτό νερό είναι!

Ξέρετε τι μπορεί να είναι αυτό βρε παιδιά; Σώζεται η κατάσταση;

 

σχετικα με τις γαρδενιες,το πιο δυσκολο φυτο θα λεγα....

1) πρεπει να βρεις πια θεση στο μπαλκονι της αρεσει, να μην την πιανει

ο ηλιος του μεσημεριου που καιει,αλλα να την πιανει ο απογευματιανος που ειναι πιο απαλος,σαν παιδι φαντασου!

2)ποτισμα απογευμα και την κανουμε και μπανιο βρεχουμε δηλαδη τα φυλλα της με το λαστιχο, κανουμε βροχη.

3)απο λιπασμα μονο σιδηρο για γαρδενιες

 

με αυτα που σου λεω εχω σωσει γαρδενες που ειχε μεινει μονο ο κορμος :wink:

αλλα θελει υπομονη και καθε απογευμα μπανιο :lol:

και αν δεν συνερχεται αλλαξε την θεση περιεργο αλλα πιανει.....

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

Θα τις εφαρμόσω κι ελπίζω να τα καταφέρω...Για την ώρα μόνο ένα κλαράκι μοιάζει ζωντανό...Αν ξαναφουντώσει θα σου χρωστάω μεγάλη χάρη! :)

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

τιποτα! ελπιζω να πανε ολα καλα!

το λιπασμα μην το βαλεις τωρα, δεν υπαρχει λογος, αστην πρωτα να παρει τα πανω της με νερο και μπανια :D

Που είσαι biky??? Το λίπασμα όταν έχει ζέστη μπορεί να κάψει τα φυτά.

 

silmaril μήπως η γλάστρα σου δε στραγγίζει καλά? Σαν να σου κρατάει υγρασία και έχει μύκητα ακουγεται

 

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταιες 3 εβδομαδες παρατηρω οτι τα γερανια που εχω στις γλαστρες εχουν κιτρινισει ή εχουν χασει το σκουρο πρασινο χρωμα τους και εχουν γινει λαχανι. :?

Δεν εχω αλλαξει κατι στην περιποιηση τους, ουτε θεση. Λετε να τους λειπει κατι? Τι να κανω? Θα ξεραθουν στο τελος ή υπαρχει σωτηρια? Σαν να εχουν αρρωστησει ενα πραγμα. :(

 

 

 

Τα γεράνια χρειάζονται ελάχιστο πότισμα.Μείωσε τη συχνότητα ποτίσματος :-)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Θελω να φυτεψω μια λεμονια και μια ελιτσα στο μπαλκονι μου. Ξερει κανεις να μου δωσει καποιες συμβουλες γιατι δεν ξερω και πολλα πραγματα. Μονο οτι η λεμονια θελει μεγαλη γλαστρα η μαλλον κατι σαν βαρελι. Πρεπει να ειναι πλαστικο? Το ξυλινο σαπιζει ευκολα?

Οποια πληροφορια ειναι ευπροσδεκτη!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τις τελευταιες 3 εβδομαδες παρατηρω οτι τα γερανια που εχω στις γλαστρες εχουν κιτρινισει ή εχουν χασει το σκουρο πρασινο χρωμα τους και εχουν γινει λαχανι. :?

Δεν εχω αλλαξει κατι στην περιποιηση τους, ουτε θεση. Λετε να τους λειπει κατι? Τι να κανω? Θα ξεραθουν στο τελος ή υπαρχει σωτηρια? Σαν να εχουν αρρωστησει ενα πραγμα. :(

 

 

 

Τα γεράνια χρειάζονται ελάχιστο πότισμα.Μείωσε τη συχνότητα ποτίσματος :-)

Βάλε και λίγο σίδηρο για τα φυτά...1 φορά κάθε 15 μέρες.

Και στα υπόλοιπα ποτίσματα βάλε καμιά ασπιρίνη ή καφέ ..όπως έκαναν οι παλιές γυναίκες.

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Θελω να φυτεψω μια λεμονια και μια ελιτσα στο μπαλκονι μου. Ξερει κανεις να μου δωσει καποιες συμβουλες γιατι δεν ξερω και πολλα πραγματα. Μονο οτι η λεμονια θελει μεγαλη γλαστρα η μαλλον κατι σαν βαρελι. Πρεπει να ειναι πλαστικο? Το ξυλινο σαπιζει ευκολα?

Οποια πληροφορια ειναι ευπροσδεκτη!!

Υπάρχουν κάτι ξύλινα βαρέλια..που πουλούνται σε καταστήματα με γλάστρες, που έχουν επένδυση απο μέσα πλαστική σακούλα...στην Praktiker είχα δεί μία φορά καθώς και σε υπαίθρια λουλουδάδικα αν το ψάξεις λίγο ή και να το ζητήσεις να στο φέρουν...

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

παιδια φυτεψα.. χαχα

και τωρα εχω ωραιοτατα γλαστακια μονο με χωμα.. Μηπως να μου στελνατε κανα λελουδο εσεις που εχετε πολλα για να μην προκαλει το σκετο χωμα τον χαρουλη να παει να σκαψει?? :lol:

Αnyway θα σας ενημερωσω για το αν φυτρωσαν οι μαιντανοι μου.. :lol::lol: Για τα καροτα ειμαι σιγουρη.. θα μεινουν εκει που ειναι στο χωμα..

 

Για πειτε ομως..

Το πολυφυτο μου αρχιζει και μαανεται παλι..

το ποτιζω καθε δυο μερες, αλλα πανω πανω τα φυλαρακια εχουν εχουν αρχισει και μαραινονται :(

Διαβασα και σε κατι οδηγιες χρησης για χαζους οτι πρεπει να ραντιζουμε τα φυλλα τους και το κανω.. Τους ριχνω και το νερο απο τα βρασμενα αβγα.. του δινω και βιταμινες.. τι να φταιει?

 

Ολοκληρο παιδι μεγαλωνω και δεν μπορω νακανω καλα μια γλαστρα.. μου τη δινει..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

τι ωραίο θέμα! και τωρα κατάλαβα τι θέλουν τα γεράνια μας... :roll:

 

dora, ανθεκτικά φυτά είναι ολα τα "παραδοσιακά" (δηλαδή δεντρολίβανο, δυόσμος, γεράνια, πιπεριές -μικρές κόκκινες- ελιές, αρμπαρόριζα και οποιοδήποτε 'κρητικό', που κάνει και για αφέψημα..) και οι φίκοι φυσικά..για ζαρζαβατικά δεν ξέρω να σε βοηθήσω, τα αποφεύγω! Εμείς ό,τι είχαμε ντελικάτο δεν πρόκοψε...κι έτσι μας έμειναν οι πρασινάδες!

 

Κάτι που συστήνω ανεπιφύλακτα για παραγωγή χώματος είναι ο κάδος κομποστοποίησης ...δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί και αλλού-λογικά ναι- αλλά είναι καλή λύση για όσους έχουν αρκετά φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταιες 3 εβδομαδες παρατηρω οτι τα γερανια που εχω στις γλαστρες εχουν κιτρινισει ή εχουν χασει το σκουρο πρασινο χρωμα τους και εχουν γινει λαχανι. :?

Δεν εχω αλλαξει κατι στην περιποιηση τους, ουτε θεση. Λετε να τους λειπει κατι? Τι να κανω? Θα ξεραθουν στο τελος ή υπαρχει σωτηρια? Σαν να εχουν αρρωστησει ενα πραγμα. :(

 

Τα γεράνια χρειάζονται ελάχιστο πότισμα.Μείωσε τη συχνότητα ποτίσματος :-)

Βάλε και λίγο σίδηρο για τα φυτά...1 φορά κάθε 15 μέρες.

Και στα υπόλοιπα ποτίσματα βάλε καμιά ασπιρίνη ή καφέ ..όπως έκαναν οι παλιές γυναίκες.

 

Σας ευχαριστω πολυ και τις δυο.

Ας επιχειρησω λοιπον να σωσω ο,τι απεμεινε...

 

Αλήθεια, τωρα που μπαινει το φθινοπωρο, τι μπορουμε να φυτεψουμε?

Μπουκαμβιλια μπορω να φυτεψω?

Ειμαι πανασχετη οπως καταλαβατε...embarrassedsmiley.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τις τελευταιες 3 εβδομαδες παρατηρω οτι τα γερανια που εχω στις γλαστρες εχουν κιτρινισει ή εχουν χασει το σκουρο πρασινο χρωμα τους και εχουν γινει λαχανι. :?

Δεν εχω αλλαξει κατι στην περιποιηση τους, ουτε θεση. Λετε να τους λειπει κατι? Τι να κανω? Θα ξεραθουν στο τελος ή υπαρχει σωτηρια? Σαν να εχουν αρρωστησει ενα πραγμα. :(

 

Τα γεράνια χρειάζονται ελάχιστο πότισμα.Μείωσε τη συχνότητα ποτίσματος :-)

Βάλε και λίγο σίδηρο για τα φυτά...1 φορά κάθε 15 μέρες.

Και στα υπόλοιπα ποτίσματα βάλε καμιά ασπιρίνη ή καφέ ..όπως έκαναν οι παλιές γυναίκες.

 

Σας ευχαριστω πολυ και τις δυο.

Ας επιχειρησω λοιπον να σωσω ο,τι απεμεινε...

 

Αλήθεια, τωρα που μπαινει το φθινοπωρο, τι μπορουμε να φυτεψουμε?

Μπουκαμβιλια μπορω να φυτεψω?

Ειμαι πανασχετη οπως καταλαβατε...embarrassedsmiley.gif

Λόγω του χιονιά δεν άντεξαν οι βουκαμβίλιες...δύο τις είχα...εξαρτάται που μένεις...έχω φυτέψει κληματαριές με φραγκοστάφυλλα στη θέση τους...όπως τα φύτεψα έτσι έχουν μείνει...απο τον Μάιο...ούτε ένα νέο φύλλο δεν έβγαλε. :lol:

Βάλε καμιά τριανταφυλλιά που αντέχει στα δύσκολα...

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κοριτσια μερικες συμβουλες απο την

μαμα μου που ειχε ανθοπωλειο χρονια κ συνεχιζει

να δουλευει:

 

1)Γαρδένια και χειμώνας

 

Για να αντέξουν οι γαρδένιες το χειμώνα, τοποθετήστε τις σε σημείο που να τις βλέπει ο ήλιος και σκεπάστε τις με ένα νάιλον, μην ξεχάσετε να κάνετε με την καρφίτσα δύο – τρείς τρύπες στο νάιλον για να αναπνέει το φυτό.

 

2)Παράσιτα στις τριανταφυλλιές

 

Σε ένα λίτρο νερού, ρίξτε μέσα όσες πιο πολλές γόπες (από αποτσίγαρα) μπορείτε να βρείτε. Ανακατέψτε τες, αφήστε τες μέσα μερικές ώρες, φιλτράρετέ τες και χρησιμοποιείτε το υγρό για να ψεκάζετε συχνά τις τριανταφυλλιές σας. Ζιζάνια δεν πρόκειται να τις πλησιάσουν ξανά.

 

3) Εντομοκτόνο με χρυσάνθεμα

 

Ένα αποτελεσματικό εντομοκτόνο είναι να ψιλοκόψετε αποξηραμένα χρυσάνθεμα. Κ να τα ριξετε μεσα στις γλαστρες που βλεπετε οτι εχουν

προβλημα.Φυσικος τροπος χωρις χημικα!

 

4) ΓΑΡΙΦΑΛΑ - ΧΡΥΣΑΝΘΕΜΑ

 

Μη βάζετε ποτέ στο ίδιο βάζο γαρίφαλα με χρυσάνθεμα , γιατί τα χρυσάνθεμα θα "σκοτώσουν " τα γαρίφαλα ..

 

5) ΛΙΠΑΣΜΑ

 

Ένα θαυμάσιο λίπασμα για τα φυτά του κήπου σας ή της βεράντα σας και ειδικά τις τριανταφυλλιές , είναι το νερό όπου βράσατε σπανάκι ...

 

 

Πρακτικες συμβουλες...θα επανελθω με νεοτερες!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.. τα νεα απο το μετωτο :lol:

Φυτεψα επιτελους τους σπορους πριν 5 μερες..

Και εχουμε κιολας τα προτα αποτελεσματα..

Φυτρωσε ο μαιντανος :lol:

Εβγαλε πρασινα μιρκουτσικα φυλλαρακια..

Ειμαι παρα πολυ συγκινημενη.. δεν ξερω αν αθα φυτρωσει τιποτα αλλο αλλα και αυτο μονο με εκανε να νιωθω παρα πολυ περηφανη :lol::lol:

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σύμφωνα με τα παραπάνω που γράφεις μιά χαρά συμπεριφέρεσαι στα φυτά σου.

Αυτό που λές με το πολύφυτό, δηλαδή, ξερένεται αμέσως ή κιτρινίζουν τα φύλλα πρώτα;

Να φυτέψεις και κανένα δυόσμο!! Νομίζω χρειάζεται για τα κεφτεδάκια!

παιδια φυτεψα.. χαχα

και τωρα εχω ωραιοτατα γλαστακια μονο με χωμα.. Μηπως να μου στελνατε κανα λελουδο εσεις που εχετε πολλα για να μην προκαλει το σκετο χωμα τον χαρουλη να παει να σκαψει?? :lol:

Αnyway θα σας ενημερωσω για το αν φυτρωσαν οι μαιντανοι μου.. :lol::lol: Για τα καροτα ειμαι σιγουρη.. θα μεινουν εκει που ειναι στο χωμα..

 

Για πειτε ομως..

Το πολυφυτο μου αρχιζει και μαανεται παλι..

το ποτιζω καθε δυο μερες, αλλα πανω πανω τα φυλαρακια εχουν εχουν αρχισει και μαραινονται :(

Διαβασα και σε κατι οδηγιες χρησης για χαζους οτι πρεπει να ραντιζουμε τα φυλλα τους και το κανω.. Τους ριχνω και το νερο απο τα βρασμενα αβγα.. του δινω και βιταμινες.. τι να φταιει?

 

Ολοκληρο παιδι μεγαλωνω και δεν μπορω νακανω καλα μια γλαστρα.. μου τη δινει..

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

Κυριακη κιτρινιζουν τα φυλλα..

οχι σε ολη τη γλαστρα.. εχει μεσα δυο φυτα (ειχε και ενα λουλουδι αλλα αυτο ξεραθηκε απο την αρχη και το ξεριζωσα)

Το ενα που εχει εναν χονρο κορμο δεν εχει παθει τιποτα.. ο αλλο ειναι ενα ενα φυλλαρακι φυτεμενο και αυτα ειναι που χαλανε

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Να ρωτήσω: τι φυτεύουμε τώρα?

μπορούμε να μεταφυτεύσουμε??

λιπαίνουμε τώρα ή δεν κάνει?

 

Τωρα ειναι καλή εποχή για βοβλούς που βλασταίνουν την άνοιξη.

Το περασμένο Σ/Κ φύτεψα ίριδες, μανουσάκια, ζουμπούλια, λίλιουμ και κάτι άλλα που δεν θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

και η επόμενη ερώτηση τώρα: τα ποτίζεις αυτά μέχρι την άνοιξη κανονικά ε??? (ΟΧΙ δεν ειμαι ξανθιά!!) :lol:

Τα διατηρώ σε μέρος που δεν το πιάνει βροχή και κρύο, τα ποτίζω με ποτιστηράκι ψεκαστικό, ίσα να διατηρείται το χώμα νοτισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...