Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΛΟΓΟΥΣ ΗΛΙΚΙΑΣ;


Recommended Posts

Γεια σας, βρίσκομαι σε μεγάλο δίλημμα. Κάναμε τις εξετάσεις της Αυχενικής και της PaP και βγήκαν πάρα πολύ καλές. Δηλαδή για όλες τις χρωματοσωματικές ανωμαλίες πάνω απο 1/5.600 για το σύνδρομο Down. 1/24.000 για 18 κλπ.

Τις εξετάσεις τις κάναμε στην Αθήνα σε εξειδικευμένο γυναικολόγο τον Μαλιγιάννη στο έμβρυο.

Ο γυναικολόγος μας, είμαι απο Επαρχία, όμως όταν του ανάφερα ότι οι εξετάσεις έγιναν και είναι καλές μας είπε ότι αυτό είναι λογικό, αλλά πρέπει να κάνουμε οπωσδήποτε αμνιοπαρακεντηση λόγω ηλικίας 35 (ακριβώς) 1975 γεννηθείσσα.

Τι να κάνω βοηθήστε με,μιας και οι πιθανότητες αποβολής είναι μεγαλύτερες 1/400 απο τις ενδείξεις που είχαμε απο την Αυχενική σε συνδυασμό με την Ppa. A ξέχασα να σας πώ ότι τα αποτελέσματα, ο γυναικολόγος μου, ούτε να τα δει μου ζήτησε. Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kαι εγώ πριν ενα χρόνο ακριβώς στην αυχενική του μπεμπάκου μου ήμουν κλεισμένα 35.Τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλά και -αν και φοβόμουν οτι λόγο ηλικίας θα μου έλεγαν για αμνιοπαρακέντηση- τελικά ο γιατρός μου μου είπε οτι δεν χρειάζεται.

Νομιζω οτι με τόσο καλά αποτελέσματα και δεδομένου οτι η ηλικία είναι οριακή (να πω οτι ηταν πάνω από 40...) δεν είναι απαραίτητο να την κάνετε.

Απ'την άλλη το Pap A και η αυχενική βασίζονται σε στατιστικά ποσοστά, οπότε ίσως ο γιατρός σας θέλει να είναι σίγουρός...

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!!

 

Εγώ είμαι 37+ , οταν γεννήσω θα έχω γίνει 38 , η αυχενική μου ήταν πολύ καλή κ η γιατρός δεν μου είπε απολύτως τίποτα για άμνιο.

Επίσης πολύ καλή και η Β επιπέδου.

 

Οπως καταλαβαίνετε , δεν θα έκανα κ δεν έκανα αμνιο , μόνο λόγω ηλικίας

 

Καλές εγκυμοσύνες να έχετε !!!

2b590bac1c.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν στο πρώτο μου 36 και στο δεύτερο 40, ζούσαμε τοτε στο εξωτερικό, Ολλανδία και Αγγλία αντίστοιχα. Και στις δύο περιπτώσεις είχα καλές αυχενικές, και οι γιατροί μου είπαν ότι δεν υπάρχει λόγος να υποστώ τη διαδικασία της αμνιο. Η αμνιο πρέπει να γίνεται για ιατρικούς λόγους, όταν η αυχενική δίνει ποσοστά πιο υψηλά από 1/300, γιατί αλλοιώς υπάρχουν πιο πολλές πιθανότητες για επιπλοκές λόγω αμνιο παρά να έχει κάτι το μωρό. Τώρα στην τρίτη μου εγκυμοσύνη, στα 43, με αυχενική και αλφα να δινουν ποσοστό 1/236, έκανα αμνιο με πολύ αγχος για τη διαδικασία αλλά ευτυχώς πήγαν όλα καλά. Επίσης, να σας πω ότι είχα μια αποβολή στη 13-14 εβδο μετά από λήψη τροφοβλαστης - το μωρό ήταν χρωμοσωμικά υγιές αλλά παλινδρόμησε μερικές μέρες μετά τη λήψη, και σκέφτομαι ότι ίσως η επέμβαση αυτή να σχετίζεται...Βεβαια η αμνιο θεωρείται πιο ασφαλής, αλλά παντως είναι επεμβατική και αν δεν υπάρχει λόγος, γιατί να υποβάλλεσαι σε τέτοιες διαδικασίες;

Καλή τύχη ότι και να αποφασίσετε, και καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Το όριο για την άμνιο είναι πλέον άνω των 38 ετών. Εμένα ο γιατρός μου με πολύ καλή αυχενική & β'επιπέδου δεν μου ανέφερε τίποτα για άμνιο και είμαι 36. Άλλωστε όπως μου εξήγησε ούτε η άμνιο είναι έγκυρη 100% πάντα υπάρχει πιθανότητα λάθους και ταυτόχρονα θέτεις σε κίνδυνο την εγκυμοσύνη.

Άλλωστε έχω δικό μου παράδειγμα που και με την άμνιο, το μωρό γεννήθηκε με σύνδρομο down.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην εγκυμοσύνη μου ήμουν 37 ετών και όλες οι εξετάσεις είχαν βγει πολύ καλές. Η αυχενική ήταν 1,2 και το papp εξίσου καλό.

Ο γιατρός μου είχε πει ότι το άφηνε σε μένα να αποφασίσω για το αν θα κάνω ή όχι άμνιο. Η συμβουλή του ήταν ότι καλύτερα να κάνω αλλά δεν με πίεσε καθόλου.

Τελικά μόνη μου αποφάσισα να την κάνω την εξέταση έτσι ώστε να είμαι απόλυτα σίγουρη.

Βέβαια όπως σου έγραψα ήμουν ήδη προχωρημένα 37...αν ήμουν στα 35 όπως εσύ ίσως και να μην την έκανα.

Ότι και αν αποφασίσεις σου εύχομαι καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου και με ένα γερό μωράκι:D

Link to comment
Share on other sites

Το όριο για την άμνιο είναι πλέον άνω των 38 ετών. Εμένα ο γιατρός μου με πολύ καλή αυχενική & β'επιπέδου δεν μου ανέφερε τίποτα για άμνιο και είμαι 36. Άλλωστε όπως μου εξήγησε ούτε η άμνιο είναι έγκυρη 100% πάντα υπάρχει πιθανότητα λάθους και ταυτόχρονα θέτεις σε κίνδυνο την εγκυμοσύνη.

Άλλωστε έχω δικό μου παράδειγμα που και με την άμνιο, το μωρό γεννήθηκε με σύνδρομο down.

Συγγνώμη έκανε αμνιο κ δεν της βρηκαν το συνδρομο Down? Είναι δυνατον???Επαθα σοκ. Φανταζομαι οτι δεν το έκανε σε μεγάλο κ σοβαρο κέντρο. Τα ποσοστα ορθοτητας είναι 998%, οποτε η περιπτωση λάθους ελαχιστοποιειται.

 

Εγω την αμνιο θα την έκανα, για να έχω το κεφαλάκι μου ησυχο.

Link to comment
Share on other sites

Το όριο για την άμνιο είναι πλέον άνω των 38 ετών. Εμένα ο γιατρός μου με πολύ καλή αυχενική & β'επιπέδου δεν μου ανέφερε τίποτα για άμνιο και είμαι 36. Άλλωστε όπως μου εξήγησε ούτε η άμνιο είναι έγκυρη 100% πάντα υπάρχει πιθανότητα λάθους και ταυτόχρονα θέτεις σε κίνδυνο την εγκυμοσύνη.

Άλλωστε έχω δικό μου παράδειγμα που και με την άμνιο, το μωρό γεννήθηκε με σύνδρομο down.

 

 

Μα η αμνιοπαρακέντηση γίνεται πριν την β επιπέδου οπότε την απόφαση αν θα κάνεις ή όχι την εξέταση της άμνιο, την παίρνεις μόνο με τα αποτελέσματα της αυχενικής, τα οποία είναι στατιστικά και όχι κλινικά.

Πρώτη φορά ακούω για παιδί με σύνδρομο down μετά από καλή άμνιο:shock:

Βέβαια το ξέρω ότι τα αποτελέσματα δεν είναι 100% αλλά πλησιάζουν κατά πολύ.

Σε κάθε περίπτωση γιατί αν κάποια εγκυμονούσα έχει άσχημα αποτελέσματα στην αμνιοπαρακέντηση δεν κάνει και λήψη τροφοβλάστης η οποία θεωρείται ακόμα πιο αξιόπιστη?

Γνώμη μου είναι ότι με τα σετ εξετάσεων που πια η προγεννετική επιστήμη διαθέτει, μια εγκυμονούσα μπορεί με μεγάλη βεβαιότητα να αποκτήσει ένα υγιέστατο μωράκι.

Link to comment
Share on other sites

Kαι όμως μπερδεύτηκε το γεννετικό υλικό του μωρού με της μητέρας και βγήκαν λάθος αποτελέσματα (πολύ πολύ πολύ πολύ σπάνια περίπτωση αλλά έτυχε)!!! Όσο για την αμνιοπαρακέντηση εμένα μου είπε ο γιατρός μου εφόσον δείξει πρόβλημα η β' επιπέδου προχωράμε σε αυτήν, άρα έκανα και τη β' επιπέδου και μετά αποφάσισα αν θα τη κάνω ή όχι, και απ' όσο ξέρω γύρω στον 5ο μήνα γίνεται.

Και σαφώς η προγεννετική επιστήμη είναι πολύτιμη, αλλά αν δεν έχεις ενδείξεις ότι κάτι πάει άσχημα γιατί να θέσεις σε κίνδυνο την εγκυμοσύνη σου?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο μενα, χρονια πολλά

συνιστάται να κανεις γιατι αν κατι παει στραβά μετά και δεν εχεις κανει ειναι για μια ζωή...

εγω εκανα αμνιοπαρακεντηση δεν το ρισκαριζα με τίποτα.

απλά μετά την εξέταση θα πρέπει να εισαι σαν αυγο, δεν περπατας δεν δεν δεν δεν ...

ομως τα αποτελεσματα ειναι για την βεβαιοτητα οτι και οι τρεις σας θα πορευτειτε με υγεια (μαμα-μπαμπας-μωρακι...)

καλη επιτυχια και μη φοβασαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες.

Να σας ρωτήσω κι εγώ κάτι αν ξέρετε να με βοηθήσετε...

Είμαι ακόμα στη 10 βδομάδα, οπότε είναι νωρίς να το σκεφτομαι αλλά όταν συζητούσαμε γενικά με το γιατρό μου είχε πει οτι θα χρειαστεί ενδεχομένως να την κάνω γιατί έχω ιστορικο Down στην οικογένεια(1η ξαδέρφη).

Είμαι 28 χρονών. Δεν έχω κάνει ακομα αυχενική και δεν ξέρω κατα πόσο θα μας δώσει αξιοπιστα αποτελέσματα.

Άκουσα επίσης για μια εξέταση "καρυότυπου". Έχει κάνει κάποια? Είναι πιο ασφαλής απο την άμνιο? Δείχνει με την ίδια αξιοπιστία???

 

Διαφωτίστε με αν γνωρίζετε, ευχαριστώ πολύ....

Link to comment
Share on other sites

και εγώ ήμουν 35 και ο γιατρός μου είπε να αποφασίσω εγώ...

μου άφησε όμως το ενδεχόμενο να την κάνω και μετά την β' επιπέδου, και αν δειξει κάτι απλά θα πρέπει να υποστώ την αποβολή του μωρού με τοκετό κανονικό..

τελικά όλα πηγαν καλά και δεν έκανα τίποτα...

 

σε περίπτωση που υπάρχει συγγενικό πρόσωπο με ιστορικό down νομίζω ότι η αμνιοπαρακέντηση επιβάλλεται ανεξαρτήτου ηλικίας!!!!!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν θα το αποφύγω, αλλά έχω το νου μου για εναλλακτικές. Στη Β' Επιπέδου φαίνονται όλες οι χρωμοσωμικές ανωμαλίες που δείχνει η αμνιο? ΄

Εχει σημασία οτι η θεία μου γέννησε σε αρκετά μεγάλη ηλικία και ίσως αυτό να ήταν η αιτία για την εμφάνιση του συνδρόμου?

 

Χαίρομαι που πήγαν όλα καλά για σένα. Να σου ζήσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν θα το αποφύγω, αλλά έχω το νου μου για εναλλακτικές. Στη Β' Επιπέδου φαίνονται όλες οι χρωμοσωμικές ανωμαλίες που δείχνει η αμνιο? ΄

Εχει σημασία οτι η θεία μου γέννησε σε αρκετά μεγάλη ηλικία και ίσως αυτό να ήταν η αιτία για την εμφάνιση του συνδρόμου?

 

Χαίρομαι που πήγαν όλα καλά για σένα. Να σου ζήσει!!!

 

koukkida δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο μόνο η ηλικια..εδώ στη δουλειά έχουμε μια κυρία που γέννησε 50 χρονών παρακαλώ και όλα καλά!

 

στη β επιπέδου θα καταλάβουν οι γιατροι αν κάτι δεν πάει καλά, και θα σε παραπέμψουν σε αμνιο...αυτό!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Την 12η -13η εβδομάδα γίνεται η αυχενική διαφάνεια και το PAPP-A test που προσδιορίζουν τον κίνδυνο για σύνδρομο down και κάποιες άλλες τρισωμίες.Αν προκύψει πρόβλημα γίνεται άμνιο μετά την 15η . Αν προκύψει πρόβλημα στη Β επιπέδου πάλι συστήνεται άμνιο. Η ηλικία της μητέρας παίζει ρόλο στην εμφ'ανιση κάποιων χρωμοσωμικών ανωμαλιών όπως το down. Εσύ koukkida όμως έισαι μόνο 28 αν δεν κάνω λάθος . Αν κατάλαβα καλά υπάρχει οικογενειακό ιστορικό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλες.

Να σας ρωτήσω κι εγώ κάτι αν ξέρετε να με βοηθήσετε...

Είμαι ακόμα στη 10 βδομάδα, οπότε είναι νωρίς να το σκεφτομαι αλλά όταν συζητούσαμε γενικά με το γιατρό μου είχε πει οτι θα χρειαστεί ενδεχομένως να την κάνω γιατί έχω ιστορικο Down στην οικογένεια(1η ξαδέρφη).

Είμαι 28 χρονών. Δεν έχω κάνει ακομα αυχενική και δεν ξέρω κατα πόσο θα μας δώσει αξιοπιστα αποτελέσματα.

Άκουσα επίσης για μια εξέταση "καρυότυπου". Έχει κάνει κάποια? Είναι πιο ασφαλής απο την άμνιο? Δείχνει με την ίδια αξιοπιστία???

 

Διαφωτίστε με αν γνωρίζετε, ευχαριστώ πολύ....

 

εξέταση καρυότυπου λέγεται η διαδικασία που κάνουν στο υλικό είτε της αμνιοπαρακέντησης είτε της λήψης τροφοβλάστης, ώστε να βγει το χρωμοσωματικό προφίλ του εμβρύου, άρα αν κάνεις αμνιο, καρυότυπος θα βγει.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως,χωρις να θελω να επηρεασω κανεναν,δεν θα εκανα αμνιο χωρις σοβαρες ενδειξεις.νομιζω οτι ειναι ψιλοεκμεταλλευση για τα χρηματα.καλη η προοδος της επιστημης,αλλα οταν χρειαζεται πραγματικα.μονο η ηλικια δε νομιζω οτι ειναι κατι ανησυχητικο,ειλικρινα.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις, ήταν κατατοπιστικότατες!

 

Ναι zoegeo07, σωστά κατάλαβες, υπάρχει ιστορικο, γι αυτό και ο γιατρός μου είπε οτι θα χρειαστεί να την κάνω.Δε συζητήσαμε αναλυτικά γτ ήταν πολύ νωρίς αλλά σιγα σιγα πιστεύω οτι θα το συζητήσουμε εκτενώς.

 

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δεν ξέρω τι θα κάνω. Αλλά σκέφτομαι αφού Αυχενική είχε 1,6 , ορατό ρινικό ιστό και καλές μετρήσεις γιατί να το διακινδυνέυσω.Δε σας έκανε εντύπωση που όυτε τις εξετάσεις που έκανα δεν μου ζήτησε να δεί και έπειτα να με συμβουλέψει;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχοντας κάνει αμνιο δεν θα την έκανα στην περίπτωσή σου.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

όπως έχω γράψει και σε άλλο post τα αποτελέσματα της αυχενικής σε εμένα ήταν πολύ καλά, η ηλικία μου 37 αλλα στην β' επιπέδου βρήκε κομβίο στην καρδιά και μου ειπε ο γιατρός να την κάνω σίγουρα την αμνιο... τελικά δεν ήταν τίποτε το κομβίο ήταν κάτι ασχετο και ο μπέμπης υγιέστατος.. προσωπικά αν έκανα δεύτερο παιδί θα έκανα αμνιο ασυζητητί.. όπως έχω γράψει και αλλού μην επηρεάζεστε από τις προσωπικές εμπειρίες και αποψεις του καθενός ... είναι καθαρα προσωπική επιλογή!!

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ήμουν στην ηλικία σου με καλές αυχενική και PapA και με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού μου δεν έκανα αμνιο. Στη δεύτερη εγκυμοσύνη ήμουν 40 χρονών με επίσης καλή αυχενική. Ο γιατρός με άφησε να αποφασίσω. Την έκανα την αμνιοπαρακέντηση.

Όπως λέει και το Aeriko, στη θέση σου δεν την έκανα.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εκανες αυχενικη και δεν βγηκε καλη?Η ηλικια απο οτι μου εχουν πει δυο γιατροι δεν παιζει και τοσο μεγαλο ρολο.Εγω στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ημουν 36 και δεν εκανα αμνιο γιατι οι τιμες στην αυχενικη ηταν παραπανω απο καλες και τωρα στη δευτερη αν παλι εχω καλες τιμες δεν θα κανω αμνιο.

20 χρονων εν'τωμεταξυ εισαι πολυ μικρη.Γιατι να μπεις σε αυτη τη διαδικασια αν η αυχενικη σου ειναι καλη?

Biggp3.png

 

 

l2Czp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η ηλικία παίζει πάντα τον στατιστικό της ρόλο.. όσο δηλαδή αυξάνεται η ηλικία της μητέρας τοσο αυξάνεται και η στατιστική πιθανότητα για χρωμοσωματικές ανωμαλίες .. έχε υπόψη σου ότι η αυχενική διαφάνεια σου δίνει τις στατιστικές πιθανότητες.. η αμνιοκέντηση σου δίνει απαντήσεις... από εκεί και πέρα ειναι προσωπική επιλογή του καθενός εάν θα το κάνει ή όχι...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...