Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΣΤΟ ΚΡΑΝΙΟ...


koukounaki

Recommended Posts

Άυτην τη χαρά λοιπόν γιατί να μην την δεί και η Ελισάβετ και να έχει αυτη αποδέκτη, αφού εξαρχής εκείνη ηταν που ήθελε να πάρει την κουζίνα;

 

 

 

αυτό με βρισκει απολύτως συμφωνη.Ισα ισα που πήραν αρκετα πραγματα παραπάνω προσπαθωντας, ίσως , να ισοροπήσουν τα πράγματα.

 

Εν ολίγοις θεωρω οτι εχεις δίκιο να θυμώνεις, και εμένα θα με ενοχλούσε αν τους έλεγα οτι θέλω να πάρω αυτό και το έπαιρναν οι ίδιοι. και δεν συμφωνω με την άποψη οτι γλύτωσες τα 100 ευρω.Το χαμογελό στο πρόσωπο της κόρης μου αξίζει παραπάνω...

Απλά ισως μίλησες απότομα και όντως έχασες το δίκιο σου.Θα φερόμουν ακριβως με τον ίδιο τρόπο, χωρίς να λέω οτι αυτό είναι σωστό, μάλλον ανθρώπινο.Απλά βρες τον τρόπο να τους εξηγήσεις ήρεμα τι ακριβως σε ενόχλησε.Θεωρω οτι την ώρα του καυγα ακουγαν απλά εσένα να φωνάζεις χωρίς να ακούν τι λες...

 

Οχι ισως, σιγουρα μιλησα ασχημα και δεν επρεπε και γι αυτο νιωθω ασχημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 147
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οχι ισως, σιγουρα μιλησα ασχημα και δεν επρεπε και γι αυτο νιωθω ασχημα.

 

δικαιωμα σου φυσικα να μη νιωθεις ασχημα.αλλα να περιμενεις να μη νιωσουν ασχημα απο δω κ περα ουτε κ οι γονεις σου για οτι συνεπαγεται αυτο

Link to comment
Share on other sites

Πιστευεις οτι θελησαν να σε βοηθησουν ΜΟΝΟ οσα κοριτσια ειχα την ιδια αποψη με εσενα (τα οποια ειναι ελαχιστα) και αυτο ειναι λαθος.

Δεν σου ειπαμε την αντιθετη αποψη για να σε στεναχωρησουμε, να σε πικαρουμε ή να σε κρινουμε. Αυτη ειναι η αποψη μας.

Οταν γραφεις δημοσια σε ενα φορουμ να εισαι προετοιμασμενη να ακουσεις και πραγματα που ισως δεν σου αρεσουν παροτι ισως ειναι σωστα.

Ευχομαι να τα βρειτε με τους δικους σου γιατι ειναι κριμα να πικρενεστε για ανουσια πραγματα. Καλες γιορτες να περαστε.

 

Να εισαι καλα καλες γιορτες και σε σενα

Link to comment
Share on other sites

δικαιωμα σου φυσικα να μη νιωθεις ασχημα.αλλα να περιμενεις να μη νιωσουν ασχημα απο δω κ περα ουτε κ οι γονεις σου για οτι συνεπαγεται αυτο

 

Μαλλον δεν διαβασες καλα το post μου, ειπα οτι νιωθω ασχημα που μιλησα ετσι

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον δεν ξερω αν ειμαι εντος ή εκτος θεματος, αλλα θελω να πω κατι με αφορμη αυτο που ειπε η Σωτηρια.

Τα τελευταια χρονια βλεπω μια ταση των γονιων να προσπαθουν οι παππουδογιαγιαδες να μην κακομαθουν τα παιδια τους. Επισης βλεπω οτι δινουν την σοκολατα ειτε καθολου ειτε με το σταγονομετρο, ακολουθουν αυτα που διαβαζουν σε παιδοψυχολογικα βιβλια κτλ κτλ.

Ποια ειναι η αληθεια? Αυτη που ειπε προχθες ο δασκαλος την κορης μου , μια ταξη με παιδια αναγωγα που δεν σεβονται τιποτα.

Καπου εχουμε χασει την μπαλα κοριτσια....

Τα λαθη τα κανουμε εμεις οι ιδιοι, οι γονεις τους. Εμεις κανουμε τα παιδια μας αναγωγα και δεν ξερω τι αλλο, και οχι οι παππουδες που θα φερουν ενα δωρακι παραπανω.

Ας ανοιξουμε τα ματια μας οσο ειναι καιρος.

(Μεταξυ μας και εγω ψαχνομαι...).

 

Μπα... δεν νομίζω ότι φταίνε οι περιορισμοί για το "ανάγωγο" της νέας γενιάς αλλά το πόσο ανάγωγοι είμαστε εμείς οι ίδιοι ;) Τα παιδιά ό,τι βλέπουν κάνουν :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε κορίτσια γιατί δεν μπαίνετε στον κόπο να διαβάσετε πίσω από τις λέξεις που η κοπέλα γράφει;

 

Όλο αυτό της κάνει κάπως και για την ακύρωση και για την απαξίωση και για τον διαχωρισμό γιατί το έχει βιώσει στο πετσί της. Ξέρει τους γονείς τους και τους έχει ζήσει να διαχωρίζουν εκείνη και τον αδερφό της! Προφανώς είναι μια τακτική που έχουν και που την ελισάβετ την πληγώνει από καιρό. Το όλο σκηνικό ήταν η άμυνά της στην αδικία που αισθάνθηκε προς τον εαυτό της αλλά και προς το παιδί της! Μη της την πέφτετε. Προφανώς έχει βιώσει πράγματα που την έχουν ενοχλήσει και γι' αυτό της βγήκε υπερβολική η αντίδραση!

 

Καλό είναι να μπαίνουμε στον κόπο του άλλου που μας μιλάει για το πρόβλημά του και να μην το προσεγγίζουμε επιφανειακά και με διάθεση να τον λιθοβολήσουμε για να ξεσπάσουμε τα δικά μας νεύρα!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια γιατί δεν μπαίνετε στον κόπο να διαβάσετε πίσω από τις λέξεις που η κοπέλα γράφει;

 

Όλο αυτό της κάνει κάπως και για την ακύρωση και για την απαξίωση και για τον διαχωρισμό γιατί το έχει βιώσει στο πετσί της. Ξέρει τους γονείς τους και τους έχει ζήσει να διαχωρίζουν εκείνη και τον αδερφό της! Προφανώς είναι μια τακτική που έχουν και που την ελισάβετ την πληγώνει από καιρό. Το όλο σκηνικό ήταν η άμυνά της στην αδικία που αισθάνθηκε προς τον εαυτό της αλλά και προς το παιδί της! Μη της την πέφτετε. Προφανώς έχει βιώσει πράγματα που την έχουν ενοχλήσει και γι' αυτό της βγήκε υπερβολική η αντίδραση!

 

Καλό είναι να μπαίνουμε στον κόπο του άλλου που μας μιλάει για το πρόβλημά του και να μην το προσεγγίζουμε επιφανειακά και με διάθεση να τον λιθοβολήσουμε για να ξεσπάσουμε τα δικά μας νεύρα!

+1...........

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ετσι οπως το εξηγεις ακουγεται ακομα πιο αδικο για την κορη σου αυτο που εκανες.

Δεχομαι οτι εσυ ηθελες να δεις το μουτρακι της χαρουμενο και αυτη η χαρα να προερχεται απο το δικο σου δωρο. Με την κινηση που εκαναν οι παπουδες δεχομαι οτι σου το στερησαν αυτο και σπαστηκες και αυτο ειναι θεμιτο. Το οτι σπαστηκες ομως και δεν μπορεσες να το κοντρολαρεις ειχε ως αποτελεσμα να χαθει η στιγμη χαρας της μικρης σου και να καυγαδισετε. Δηλαδη εκεινη την στιγμη εν βρασμω εβαλες τον εγωισμο σου πιο πανω απο την χαρα της μικρης. Αυτο ειναι το φαουλ για μενα.

 

Και παλι το ξαναλεω δεν τα λεω αυτα κακοπροαιρετα,τα ιδια θα ελεγα και στην κολλητη μου. Ακου λιγο και μια αλλη γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια γιατί δεν μπαίνετε στον κόπο να διαβάσετε πίσω από τις λέξεις που η κοπέλα γράφει;

 

Όλο αυτό της κάνει κάπως και για την ακύρωση και για την απαξίωση και για τον διαχωρισμό γιατί το έχει βιώσει στο πετσί της. Ξέρει τους γονείς τους και τους έχει ζήσει να διαχωρίζουν εκείνη και τον αδερφό της! Προφανώς είναι μια τακτική που έχουν και που την ελισάβετ την πληγώνει από καιρό. Το όλο σκηνικό ήταν η άμυνά της στην αδικία που αισθάνθηκε προς τον εαυτό της αλλά και προς το παιδί της! Μη της την πέφτετε. Προφανώς έχει βιώσει πράγματα που την έχουν ενοχλήσει και γι' αυτό της βγήκε υπερβολική η αντίδραση!

 

Καλό είναι να μπαίνουμε στον κόπο του άλλου που μας μιλάει για το πρόβλημά του και να μην το προσεγγίζουμε επιφανειακά και με διάθεση να τον λιθοβολήσουμε για να ξεσπάσουμε τα δικά μας νεύρα!

 

Αχ βρε κοριτσακι ουτε εγω να ησουνα. Σ εχυχαριστω για την κατανοηση κι αυτο ειναι που λεω στα post, μιλαω για συγκεκριμενα πραγματα και οχι γενικα για τις σχεσεις παππυδων εγγονιων

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια γιατί δεν μπαίνετε στον κόπο να διαβάσετε πίσω από τις λέξεις που η κοπέλα γράφει;

 

Όλο αυτό της κάνει κάπως και για την ακύρωση και για την απαξίωση και για τον διαχωρισμό γιατί το έχει βιώσει στο πετσί της. Ξέρει τους γονείς τους και τους έχει ζήσει να διαχωρίζουν εκείνη και τον αδερφό της! Προφανώς είναι μια τακτική που έχουν και που την ελισάβετ την πληγώνει από καιρό. Το όλο σκηνικό ήταν η άμυνά της στην αδικία που αισθάνθηκε προς τον εαυτό της αλλά και προς το παιδί της! Μη της την πέφτετε. Προφανώς έχει βιώσει πράγματα που την έχουν ενοχλήσει και γι' αυτό της βγήκε υπερβολική η αντίδραση!

 

Καλό είναι να μπαίνουμε στον κόπο του άλλου που μας μιλάει για το πρόβλημά του και να μην το προσεγγίζουμε επιφανειακά και με διάθεση να τον λιθοβολήσουμε για να ξεσπάσουμε τα δικά μας νεύρα!

Συγνωμη αλλα ποιος λιθοβολησε την κοπελα? ποιος της μιλησε ασχημα?

Απλα εκφραζουμε διαφορετικη γνωμη.

Εαν καποιος οταν ανοιγει θεμα και δεν θελει αλλες γνωμες ας το λεει απο την αρχη για να μην παρεξηγειται.

Ο καθενας μιλαει απο την δικη του οπτικη γωνια και με τα δικα του βιωματα.

Αξιολογησαμε αυτα που μας ειπε. Τωρα αν εχουν γινει αλλα πραγματα που δεν τα λεει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε κορίτσια γιατί δεν μπαίνετε στον κόπο να διαβάσετε πίσω από τις λέξεις που η κοπέλα γράφει;

 

Όλο αυτό της κάνει κάπως και για την ακύρωση και για την απαξίωση και για τον διαχωρισμό γιατί το έχει βιώσει στο πετσί της. Ξέρει τους γονείς τους και τους έχει ζήσει να διαχωρίζουν εκείνη και τον αδερφό της! Προφανώς είναι μια τακτική που έχουν και που την ελισάβετ την πληγώνει από καιρό. Το όλο σκηνικό ήταν η άμυνά της στην αδικία που αισθάνθηκε προς τον εαυτό της αλλά και προς το παιδί της! Μη της την πέφτετε. Προφανώς έχει βιώσει πράγματα που την έχουν ενοχλήσει και γι' αυτό της βγήκε υπερβολική η αντίδραση!

 

Καλό είναι να μπαίνουμε στον κόπο του άλλου που μας μιλάει για το πρόβλημά του και να μην το προσεγγίζουμε επιφανειακά και με διάθεση να τον λιθοβολήσουμε για να ξεσπάσουμε τα δικά μας νεύρα!

 

Πες τα βρε Αερικό μου... Κολλήσαμε στα δώρα...

Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι έτσι όπως τα λέτε, οι γονείς της Ελισσάβετ θα είχανα αδυναμία στα παιδιά του αδερφού της και δε θα ξεχώριζαν τα παιδιά της Ελλισσάβετ μεταξύ τους.

Το λεώ αυτό γιατί κι εμένα τα πεθερικά μου έχουν αδυναμία στον άντρα μου και το μικρό μου τον έχουν στα ώπα-ώπα, ενώ της κουνιάδας μου όχι και τόσο....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αξιολογησαμε αυτα που μας ειπε. Τωρα αν εχουν γινει αλλα πραγματα που δεν τα λεει....

 

 

Όχι δεν αξιολογήσατε αυτά που λέει. Γιατί αυτά που λέει είναι όσα έγραψα παραπάνω! Απλώς τα έχει γράψει σκόρπια (σε αυτό το thread όμως) και δεν μπαίνετε στον κόπο να τα συνδέσετε.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσακι ουτε εγω να ησουνα. Σ εχυχαριστω για την κατανοηση κι αυτο ειναι που λεω στα post, μιλαω για συγκεκριμενα πραγματα και οχι γενικα για τις σχεσεις παππυδων εγγονιων

 

Δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς. Αυτό που χρειάζεται είναι να διαχωρίσεις τη δική σου σχέση με τους γονείς σου από αυτήν που επιθυμούν να έχουν με τα εγγόνια τους. Είναι πολύ πιθανό, αν τους έχεις μιλήσεις στο παρελθόν για το πως αισθανόσουν σε σχέση με τον αδερφό σου, να προσπαθούν μέσα από την πρωτότοκη κόρη σου να εξιλεωθούν. Μην το βλέπεις δηλαδή σώνει και καλά ως απαξίωση αλλά ως δώρο και προς εσένα.

 

Μίλα τους όμως και πες τους αυτά που πραγματικά έχεις μέσα σου γιατί το να τα βγάζεις "αφορμής δωθείσης" και σε θέματα που δεν χρειάζεται δεν είναι το καλύτερο για τη σχέση σας. Ξεκίνα από αυτή τη μαμημένη "συγνώμη" που πρέπει να ζητήσεις για το ύφος σου και εξήγησέ τους ΗΡΕΜΑ το γιατί έφτασες εκεί. Οι τρεις σας! Χωρίς παιδιά χωρίς σύζυγο μπροστά ;) Γιατί αν όλο το σκηνικό έγινε μπροστά σε σύζυγο και παιδιά έχουν κάθε δίκιο να νιώθουν προσβεβλημένοι γι'αυτό.

 

Και κάτι ακόμα: Μην θέσεις θέμα αξίας δώρου! Εστίασε σε όλα τα υπόλοιπα που είπες σε εμάς σε ό,τι αφορά τον διαχωρισμό που κάνει στα παιδιά σου! Δεν είναι τα δώρα που σε έχουν ενοχλήσει αλλά όλη η συμπεριφορά. Τα δώρα... ήταν η αφορμή.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι έτσι όπως τα λέτε, οι γονείς της Ελισσάβετ θα είχανα αδυναμία στα παιδιά του αδερφού της και δε θα ξεχώριζαν τα παιδιά της Ελλισσάβετ μεταξύ τους.

Το λεώ αυτό γιατί κι εμένα τα πεθερικά μου έχουν αδυναμία στον άντρα μου και το μικρό μου τον έχουν στα ώπα-ώπα, ενώ της κουνιάδας μου όχι και τόσο....

 

Ο αδερφος μου δεν εχει παιδια ακομη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν χρειάζεται να με ευχαριστείς. Αυτό που χρειάζεται είναι να διαχωρίσεις τη δική σου σχέση με τους γονείς σου από αυτήν που επιθυμούν να έχουν με τα εγγόνια τους. Είναι πολύ πιθανό, αν τους έχεις μιλήσεις στο παρελθόν για το πως αισθανόσουν σε σχέση με τον αδερφό σου, να προσπαθούν μέσα από την πρωτότοκη κόρη σου να εξιλεωθούν. Μην το βλέπεις δηλαδή σώνει και καλά ως απαξίωση αλλά ως δώρο και προς εσένα.

 

Μίλα τους όμως και πες τους αυτά που πραγματικά έχεις μέσα σου γιατί το να τα βγάζεις "αφορμής δωθείσης" και σε θέματα που δεν χρειάζεται δεν είναι το καλύτερο για τη σχέση σας. Ξεκίνα από αυτή τη μαμημένη "συγνώμη" που πρέπει να ζητήσεις για το ύφος σου και εξήγησέ τους ΗΡΕΜΑ το γιατί έφτασες εκεί. Οι τρεις σας! Χωρίς παιδιά χωρίς σύζυγο μπροστά ;) Γιατί αν όλο το σκηνικό έγινε μπροστά σε σύζυγο και παιδιά έχουν κάθε δίκιο να νιώθουν προσβεβλημένοι γι'αυτό.

 

Και κάτι ακόμα: Μην θέσεις θέμα αξίας δώρου! Εστίασε σε όλα τα υπόλοιπα που είπες σε εμάς σε ό,τι αφορά τον διαχωρισμό που κάνει στα παιδιά σου! Δεν είναι τα δώρα που σε έχουν ενοχλήσει αλλά όλη η συμπεριφορά. Τα δώρα... ήταν η αφορμή.

 

Δεν εχω σκοπο να θεσω αξια δωρου γιατι δεν ειναι αυτο το ζητουμενο. Την συγνωμη την δικαιουνται και θα την εχουν, εκανα αλλη μια προσπαθεια το μεσημερι, περασα απο το πατρικο μου αλλα ελειπαν και δεν τα καταφερα. Θα περασω παλι σε λιγο. Ακριβως δεν ειναι τα δωρα αλλα ολη η συμπεριφορα. Χαιρομαι που υπαρχουν ατομα που δεν εστιαζουν επιφανειακα στα post αλλα πραγματικα θελουν να βοηθησουν.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα δεν εστιασε κανεις επιφανειακα.σχολειασαμε αυτο που ειπες.αν δεις στα πρωτα σου ποστ λες με εμφαση οτι σε χαλασε που πηραν 150 ευρω δωρο στο ενα παιδι κ 25 ευρω δωρο στο αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ανταλλαξαμε βαριες κουβεντες αλλα ρε κοριτσια εχει παραπαει αυτη η ιστορια. Καταλαβαινω οτι ειναι παππουδες και θελουν να ευχαριστησουν το παιδι αλλα με το που λεμε οτι εχουμε σκοπο να παρουμε κατι εμεις κατευθειαν λενε α οχι θα το παρουμε εμεις. ...Δεν ειμαι ανθρωπος που δινω σημασια στην αξια των πραγματων αλλα δεν μπορει στο ενα παιδι να αγοραζεις δωρα 150 καιστο αλλο με 20. Τωρα δεν καταλαβαινει αλλα οταν μεγαλωσει?

 

Αυτο που λεω εγω σχετικα με το μωρο ειναι οτι το ξεχωριζουν. Με αλλο παραδειγμα για να το καταλαβεις καλυτερα ειναι ηρθαν πριν 15 μερες και εφεραν στην μεγαλη εναν Αγιο Βασιλη λουτρινο που λεει τα καλαντα, στο μωρο δεν εφεραν τιποτα, ουτε κουδουνιστρα που λεει ο λογος. Παιδακι δεν ειναι κι αυτο, κι οταν ξερω πως στην μεγαλη μου καθε φορα που ερχονταν σπιτι μας εφερναν παντα κατι συμβολικό?

 

Ενταξει εγω με το τροπο μου εδειξα ανακωχη τωρα αν εκεινοι δεν θελουν δεν πειραζει τι να κανουμε. Με εκνευριζει απιστευτα να κανεις ενα βημα πισω και αντι να το εκτιμουν να σουν κρατανε και μουτρα.

 

Ειπα οτι πολλες φορες προσπαθουν να παρουν τον ρολο μας και θελουν να κανουν αυτα που θελουμε να κανουμε κι εμεις για τα παιδια μας. Κι οτι εμεις ειμαστε οι γονεις και δεν μπορουν να μας απαξιωνουν συνεχεια. Κι οτι απο δω και περα θα προσεχουμε τι θα λεμε μπροστα τους γιατι με το που λεμε οτι θα κανουμε κατι το κανουν εκεινοι πρινα απο εμας. Εν ολιγοις αυτα ειπωθηκαν απλα με εντονο υφος και φωνες.

 

Δεν ειδα καμια καλη προθεση απο την μερια τους για να παω. Πας οταν βλεπεις οταν εκτιμουνται οι κινησεις σου.

 

Οταν εχεις θεληση κανεις βηματα και ριχνεις τα μουτρα σου, εγω εκανα αλλα μαλλον δεν φτανει.

 

Ο αντρας μου ελειπε δεν ηταν εδω, δεν τους κραταω τιποτα απλα δεν θεωρω οτι ειχα αδικο, σε αυτο που φταιω ειναι οτι μιλησα ασχημα και γι αυτο μπορω να ζητησω συγνωμη.

 

Δεν ειναι τοσο τρυφεροι με την μικρη οσο με την μεγαλη. Οχι ο πατερας μου τοσο αλλα η μητερα μου, την αγνοει. Μια εβδομαδα ηταν αρρωστο το μωρο με ωτιτιδα και η μητερα μου ουτε μια φορα δεν ρωτησε αν συνηλθε πως παει εκτος απο την 1η μερα που την πηγα στην γιατρο. Το μονο που ρωταει ειναι η μεγαλη τι κανει πως κοιμηθηκε πως ξυπνησε κλπ Της το εχω πει οτι δεν μου αρεσει που τα ξεχωριζει και μου απανταει οτι δεν ειναι οτι δεν τα αγαπαει και τα δυο αλλα η μεγαλη ηταν και ειναι το θαυμα της φυσης. Τοσα χρονια νιωθω αυτο τον διαχωρισμο με τον αδερφο μου και δεν θελω και το παιδι μου να νιωσει ετσι μεγαλωνοντας.

 

Ο αντρας μου λεει οτι εχω δικιο αλλα το χανω απο τον τροπο μου και οτι οι γονεις μου εχουν χασει το μετρο.. Συμφωνω απολυτως οτι με τον τροπο μου χανω το δικιο μου

 

...το δικο μου προβλημα δεν ειναι οτι πηραν οι γονεις μου ακριβο η φθηνο δωρο στο ενα η στο αλλο παιδι με νοιαζει ο διαχωρισμος κατα πρωτον και κατα δευτερον οτι με προσπερνανε και κανουν οτι θελουν. Εκει εστιαστικα ενω οι περισσοτερες απο εσας εστιαστηκατε στο οτι το μωρο δεν θελει ακριβο δωρο, οτι θα παρουν οτι δωρο θελουν γιατι ειναι παππουδες κλπ κλπ.

 

Εγω την πραξη και το αποτελεσμα κρινω οχι τα προσωπα.

 

Δεν εχω σκοπο να θεσω αξια δωρου γιατι δεν ειναι αυτο το ζητουμενο. Την συγνωμη την δικαιουνται και θα την εχουν, εκανα αλλη μια προσπαθεια το μεσημερι, περασα απο το πατρικο μου αλλα ελειπαν και δεν τα καταφερα. Θα περασω παλι σε λιγο. Ακριβως δεν ειναι τα δωρα αλλα ολη η συμπεριφορα.

 

Απομόνωσα τις απαντήσεις της κοπέλας κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε...

 

Ελισσάβετ, έχεις απόλυτο δίκιο αλλά πρόσεξε το τρόπο σου. Με τις φωνές δεν θ' αλλάξεις τίποτα. Ίσα ίσα που θα νοιώθεις και ενοχές μετά. Κι αυτό θα σε πηγαίνει ακόμα πιο πίσω...

Λύσε το ουσιαστικό θέμα... που το περιγράφεις... αχνά... εδώ αλλά είναι ορατό..., με ψυχραιμία. Ο δικαιολογημένος θυμός σου που διαφαίνεται πίσω από τις λέξεις σου, μόνο θα σε μπλοκάρει.

 

Καλή δύναμη!

Link to comment
Share on other sites

Απομόνωσα τις απαντήσεις της κοπέλας κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε...

 

Ελισσάβετ, έχεις απόλυτο δίκιο αλλά πρόσεξε το τρόπο σου. Με τις φωνές δεν θ' αλλάξεις τίποτα. Ίσα ίσα που θα νοιώθεις και ενοχές μετά. Κι αυτό θα σε πηγαίνει ακόμα πιο πίσω...

Λύσε το ουσιαστικό θέμα... που το περιγράφεις... αχνά... εδώ αλλά είναι ορατό..., με ψυχραιμία. Ο δικαιολογημένος θυμός σου που διαφαίνεται πίσω από τις λέξεις σου, μόνο θα σε μπλοκάρει.

 

Καλή δύναμη!

 

Να εισαι καλα κοριτσακι μου που καταλαβες τι ηθελα να πω. Παντα αυτο παθαινω φωναζω και χανω το δικιο μου - οταν εχω βεβαια- απλα δεν μπορω να συγκρατησω τα νευρα μου. Κακως βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Περασα απο το πατρικο μου το απογευμα- βεβαια το μετανιωσα- μπηκα μεσα με χαμογελο πηρα αγκαλια τον πατερα μου και του ζητησα συγνωμη. Η μαμα μου καθοταν σε μια μερια και μας κοιταγε λοξα με τα μουτρα μεχρι το πατωμα. Η απαντηση του πατερα μου ηταν οι εξης "Θα το σκεφτω αν θα δεχτω την συγνωμη σου και θα το συζητησω οταν θελω εγω" συνεχισα την πλακιτσα και του ειπα ενταξει κλεισε μου ραντεβου οταν θελεις... Μετα μου ειπε οτι αν δεν ηθελα να της παρουνε ουτε κουζινα ουτε κομπιουτερ να τους το ελεγα και του ειπα οτι το ειπα στην μαμα. Εκεινη ουτε καν πηρε θεση να το παραδεχτει, απλα συνεχισε να εχει μουτρα. Τους αφησα την προσκληση για τα γενεθλια της μικρης και εφυγα. Την ωρα που αγκαλιασα τον πατερα μου ενιωθα οτι τον κοιτουσε μες τα ματια για να δει αν θα λυγισει. Μαλλον χαρηκε τελικα που εφυγα ετσι. Απλα τα συμπερασματα μου τα εβγαλα.

Link to comment
Share on other sites

Την "κόντρα" την έχεις με την μαμά; Μην πτοείσαι πάντως... το πήραν το μήνυμα και οι δύο. Άσχετα αν προσπάθησαν να σώσουν λίγο από την υπερηφάνεια τους... και μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα ;) Άσε να δεις πως θα πάει στη συνέχεια... μπορεί να εκπλαγείς αν δεν είσαι αρνητικά προδιατεθειμένη απέναντί τους.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Την "κόντρα" την έχεις με την μαμά; Μην πτοείσαι πάντως... το πήραν το μήνυμα και οι δύο. Άσχετα αν προσπάθησαν να σώσουν λίγο από την υπερηφάνεια τους... και μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα ;) Άσε να δεις πως θα πάει στη συνέχεια... μπορεί να εκπλαγείς αν δεν είσαι αρνητικά προδιατεθειμένη απέναντί τους.

 

Παντα ειχαμε μια κοντρα. Δεν ειμαι αρνητικα προδιατεθειμενη απλα ειμαι ανθρωπος που ηταν ζηταω συγνωμη μου ειναι δυσκολο να αποδεχτω οτι δεν γινεται δεκτη. Εγωισμος το ξερω αλλα μετα μεσα μου κατι παγωνει.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις οι γονείς και μάλιστα της προηγούμενης γενιάς είναι της άποψης ότι για να καταλάβεις ένα λάθος και να μην το ξανακάνεις πρέπει να τιμωρηθείς ανεξάρτητα από τη συγνώμη γιατί "από τότε που βγήκε το συγνώμη χάθηκε το φιλότιμο". Είναι άμυνα και έπιθεση μαζί η στάση του πατέρα σου. Ουσιαστικά την δέχεται τη συγνώμη σου απλώς θέλει να σε τσιγαρίσει λίγο για να το νιώσεις... πατρικές τρυφεράδες δηλαδή :lol: Μην παγώνεις... δώσε χρόνο. Κι εσύ χρειάστηκες χρόνο για να ηρεμήσεις, να το συζητήσεις, να το σκεφτείς. ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

elissavet μου διάβασα λίγο το προβλημά σου και από ότι κατάλαβα, σε ενόχλησε όλο αυτό που έγινε με τα δώρα, επειδή αγνόησαν αυτό που τους είχες ζητήσει.

Τα δώρα ήταν η αφορμή να μας γράψεις, κάτα βάθος είναι το ότι αισθάνεσαι ότι δεν σε σέβονται, επειδή αγνοούν τις επιθυμίες σου.

Αυτό το κάνει και η μάνα μου και είναι όντως πολύ ενοχλητικό, δεν πιστεύω ότι το κάνουν επίτηδες, αλλά ότι φταίει ο χαρακτήρας τους και φυσικά είναι πολύ δύσκολο σε αυτήν την ηλικία να αλλάξουν.

Εγώ έχω συμφιλιωθεί με το γεγονός, ότι έτσι είναι η μάνα μου, το ξέρω ότι μου την σπάει απίστευτα, αλλά πλέον δεν με ενοχλεί πια, προσπαθώ να μην επιτρέπω να με επηρεάζουν πολύ τα όσα κάνει ή λέει.

Της μιλάω, προσπαθώ να βελτιώσω την σχέση μας, αλλά έχω πάψει να την αποπαίρνω για να αποφεύγω τους καυγάδες.

Πιστεύω πως οι γονείς σου στο τέλος θα δεχτούν την συγνώμη σου και θα έρθουν στην γιορτή της μικρής.

Ξέχνα το και μην ασχολείσαι άλλο, καλά έκανες και πήγες, θα τους περάσει.

Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και καλές γιορτές!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...