Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΣΤΟ ΚΡΑΝΙΟ...


koukounaki

Recommended Posts

Συμφωνω με όλα τα κορίτσια. Ετσι γινεται πάντα, οι παπουδογιαγιάδες ειναι για να κακομαθαινουν τα παιδια μας! Και σε μας τα ιδια γινονται, αδυναμια στο πρωτο εγγονι, καλυτερα δωρα και φυσικά οτι δωρο ζητησε θέλουν να το πάρουν αυτοι. Στην αρχη με πειραζε, τα εβαζα με τον αντρα μου γιατι το εκαναν κυρίως οι γονεις του. Μετά όμως από συζητηση με τον καλό μου ειπαμε οτι δεν πειραζει ας του παρουν αυτοι το δωρο που θελει και εμεις θα επικεντρωθούμε σε άλλα χρειαζούμενα π.χ. ρουχα ή παπούτσια που χρειάζεται. Του λεμε οτι ο Αγιος Βασιλης το εφερε την γιαγιά το δωρο και αυτό ήταν! Μην στεναχωριεσαι τετοιες μερες, κατι θα βρεις να πεις στην μικρη σου για το ηθικο δίδαγμα. Σου παιρνουν την χαρά νακανεις εσυ το δωρο που θελεις στο παιδι σου, αλλα σκεψου ότι μπορει να σε διευκολύνει κιολας από τα έξοδα.

Οσο για την διαφορά στο μικρότερο παιδι, αθελα μας όλοι την κανουμε, ειτε γιατι το μεγαλύτερο κατι θα μας ζητησει, ειτε γιατι το εχουμε μαζι μας στα ψωνια. Αυτά σιγα σιγα όσο μεγαλώνει και το μικρο ερχονται τα ισα τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 147
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν νομιζω οτι το εκαναν γιατι εχουν αδυναμια στο ενα παιδι.

Ειναι 6 μηνων το μωρο, τι θα του επαιρναν δηλαδη? Επιπλεον η μεγαλη σου εχει ΚΑΙ γενεθλια. Μην το ξεχνας αυτο.

Προσωπικα δεν βλεπω κατι λαθος στην συμπεριφορα τους.

Μακαρι ολοι οι παππουδες να ενδιαφερονταν για τα εγγονια τους.

Καλες γιορτες.

Link to comment
Share on other sites

Πικρανες τους παππουδες αδικα κατα τη γνωμη μου. Ενα σετ φορμεσ, παντοφλακια και ενα λουτρινο δεν ειναι αρκετα για ενα μωρο ?? Το μεγαλυτερο παιδακι και θα παιξει και θα ευχαριστηθει και θα το δειξει. Δεν παιρνουν οι παππουδες δωρα ειναι αδιαφοροι, παιρνουν φτηνα ειναι κακοι , παιρνουν ακριβα παλι κακοι ειναι. Μη τα ψειριζετε τοσο τα πραγματα. Μηπως αν ψαξεις μεσα σου εντοπισεις οτι ειναι αλλου το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια, ειμαι εκτος εαυτου με τους γονεις μου και πραγματικα θελω να μου πειτε αν εχω αδικο. Το απογευμα ηρθαν στο σπιτι για επισκεψη και τσακωθηκαμε πολυ ασχημα. Ο λογος? Πηραν στην μεγαλη μου κορη αυτο που ειχε ζητησει απο τον Αη Βασιλη και τους ειχαμε πει οτι θα της το παρουμε εμεις. Η μικρη αρχικα ειχε ζητησει computer και την ρωτησα καποια στιγμη αν θελει κουζινα, και μου ειπε ναι. Της εξηγησα οτι πρεπει να διαλεξει ενα απο τα δυο και μετα ελεγε οτι θελει κουζινα. Το ακουν οι γονεις μου και λενε α ωραια θα της παρουμε εμεις computer και τους εξηγω οτι δεν θελω να της παρουν αυτο που αποριπτει γιατι πρεπει να καταλαβει οτι δεν μπορουμε να εχουμε οτι θελουμε. Με ρωτησαν ποιο παιχνιδι να της παρουν και τους ειπα οτι αλλο θελετε. Ετσι εσκασαν σημερα το απογευμα με μια κουζινα. Εγινα πυρ και μανια με αποτελεσμα να τα παρουν κι αυτοι και να σηκωθουν να φυγουν. Ανταλλαξαμε βαριες κουβεντες αλλα ρε κοριτσια εχει παραπαει αυτη η ιστορια. Καταλαβαινω οτι ειναι παππουδες και θελουν να ευχαριστησουν το παιδι αλλα με το που λεμε οτι εχουμε σκοπο να παρουμε κατι εμεις κατευθειαν λενε α οχι θα το παρουμε εμεις. Επισης μου την εδωσε πολυ οτι στην μεγαλη φερανε ενα τοσο ακριβο δωρο(δεν το ανοιξα)αλλα ξερω οτι απο το μαγαζι που το πηραν δεν υπηρχε κουζινα κατω απο 100?+διαφορα αλλα απο τα Jumbo και στην μικρη φεραν ενα ζευγαρι φορμες και παντοφλακια απο Jumbo + ενα κουκλακι gummybear. Δεν ειμαι ανθρωπος που δινω σημασια στην αξια των πραγματων αλλα δεν μπορει στο ενα παιδι να αγοραζεις δωρα 150? καιστο αλλο με 20?. Βεβαια η μεγαλη εχει και τα γενεθλια της 31-12 αλλα και παλι μου φαινεται αδικο για το μωρο. Τωρα δεν καταλαβαινει αλλα οταν μεγαλωσει? Εχω αδικο , πραγματικα θελω την γνωμη σας.

 

 

Γλυκιά μου είσου λίγο λιγουλάκι άδικη.... το ξέρω, σε καταλαβαίνω με ποιο τρόπο το είπες και τα όρια που θέλεις να βάλεις . ΜΑΖΙ ΣΟΥ. Και εγώ έτσι είμαι .... αλλα ήταν ανάγκη να ανταλλάξετε βαριες κουβέντες? ας τους έκανες μονάχα παράπονο. Τώρα όσον αφορά την αδυναμία σε αυτό έχεις δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι κατάλαβα έχεις μια κόρη που είναι νήπιο κι ένα μωράκι.....

Η μεγάλη έχει και γενέθλια......

Οπότε είναι εύκολο να καταλάβεις γιατί αυτή η διαφορά στα δώρα...στη μεγάλη πήραν αυτό που θα την ευχαροστούσε και στο μωρό κάτι χρήσιμο μια και δε θα καταλάβει τη διαφορά.....

Αν το δεις με ψυχραιμία δε νομίζω ότι ήταν τόσο άδικο....όταν μεγαλώσει το μωρό, τότε θα κάνουν ανάλογα δώρα.....

Επίσης στην επιλογή του δώρου ίσως θα ήταν καλύτερα αν τους διευκόλυνες όταν σε ρώτησαν....αυτό ήξεραν ότι αυτό θέλει η μικρή, αυτό πήραν.......

Συμβουλή μου...αφού συνηθίζουν να παίρνουν ότι σκέφτεστε εσείς, μην το ανακοινώνετε.....

Κρίμα μωρέ οι καημένοι...ήρθαν με τα δώρα να σας κάνουν ευτυχισμένους κι έφυγαν αυτοί δυστυχισμένοι..........

 

να εδώ που συμφωνούμε απόλυτα!!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω αδικο , πραγματικα θελω την γνωμη σας.
Νομίζω ότι είσαι υπερβολική στο πόσο θες να ελέγχεις το θέμα των δώρων όσον αφορά τους άλλους. Ήθελε κουζίνα η μικρή της πήραν κουζίνα. Δεν πήραν και κάτι που δεν ήθελε.

 

Τα παιδιά μου μάζευαν τόσα δώρα που σταμάτησα πολύ γρήγορα να τους παίρνω στις γιορτές γιατί μου φάνηκε υπερβολικό. Πολύ περισσότερο δε να κανονίζω τι θα πάρω εγώ και τι οι άλλοι. Μπορεί να έπαιρνα κάτι που ήθελαν και να το έβαζα κάτω από το δέντρο ότι το έφερε ο Άγιος Βασίλης αλλά σίγουρα όχι κάτι των 100 ευρώ. Δεν νομίζω να τους πήρα παιχνίδι πάνω από 30 ευρώ και γενικά δεν ενθάρρυνα τα ακριβά παιχνίδια ούτε με τα μικρά ούτε με τους παππούδες.

 

Καμιά φορά οι παππούδες μου έφερναν ρούχα που δεν μου άρεσαν ή δεν χρειαζόμουν και εκεί τα ψιλοέπαιρνα λίγο. Τώρα ευτυχώς που μεγάλωσαν πέφτει το ρευστό και τα παιδιά παίρνουν ότι θέλουν και αυτοί γλύτωσαν από τη φασαρία.

 

Καλά για το μωρό μην το συζητάς. Οι άνθρωποι δείχνουν τη διάθεση να ευχαριστήσουν, απλώς θεώρησαν ότι το μωρό δεν καταλαβαίνει ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

το εχω ζησει στο πετσι μου..ειναι απανθρωπο να σκεφτονται ετσι..

Τι εκαναν δηλαδη οι ανθρωποι?

Δωρα πηραν και στο ενα παιδι δωρα και στο αλλο.

Τι επρεπε να παρουν στο 6 μηνων μωρο ?

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι τιθεται θεμα διακρισης των παιδιων η μεγαλη ηδη ισως ζηλευει την προσοχη που παιρνει το μικρο και ετσι με λιγο μεγαλυτερα δωρα τονιζεται και το γεγονος οτι ειναι η μεγαλη!!!

Παντως εγω θα επαιρνα τηλ να πω συγνωμη και τοι ναι μεν εκαναν λαθος αλλα οτι ημουν υπερβολική στην αντιδραση μου και οτι καταλαβαινω οτι το εκαναν για να χαροποιησουν την μικρή

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγνωμη αλλα εγω με τον αδερφο μου εχω 15 μηνες διαφορα και τα εχω ζησει ολα αυτα..δεν βαζω φυτιλιες απλα να ξερετε οτι αυτα δυστυχως γινονται στις οικογενειες οσο και αν σας φαινετε περιεργο..

Link to comment
Share on other sites

Αδυναμιες εχουμε ολοι, ακομη και οι γονεις εχουν αδυναμια σε καποιο παιδι χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν τα αγαπανε το ιδιο.

Στην συγκεκριμενη ομως περιπτωση εγω δεν βλεπω κατι που θα επρεπε να με προβληματισει.

Εχουμε απο την μια ενα μωρο 6 μηνων και ενα παιδακι το οποιο εχει ΚΑΙ γενεθλια.

Εννοειται οτι τα δωρα δεν θα ειναι ιδια αφενος λογω ηλικιας, αφετερου λογω γενεθλιων του ενος παιδιου.

Εαν δεν επαιρναν στο μεγαλυτερο παιδι δωρο μεγαλυτερης αξιας ειμαι σιγουρη οτι θα ακουγαμε παραπονο οτι ξεχασαν τα γενεθλια του παιδιου.

Ειναι κριμα Αγιες μερες να υπαρχουν τετοιου ειδους τσακωμοι.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια, ειμαι εκτος εαυτου με τους γονεις μου και πραγματικα θελω να μου πειτε αν εχω αδικο. Το απογευμα ηρθαν στο σπιτι για επισκεψη και τσακωθηκαμε πολυ ασχημα. Ο λογος? Πηραν στην μεγαλη μου κορη αυτο που ειχε ζητησει απο τον Αη Βασιλη και τους ειχαμε πει οτι θα της το παρουμε εμεις. Η μικρη αρχικα ειχε ζητησει computer και την ρωτησα καποια στιγμη αν θελει κουζινα, και μου ειπε ναι. Της εξηγησα οτι πρεπει να διαλεξει ενα απο τα δυο και μετα ελεγε οτι θελει κουζινα. Το ακουν οι γονεις μου και λενε α ωραια θα της παρουμε εμεις computer και τους εξηγω οτι δεν θελω να της παρουν αυτο που αποριπτει γιατι πρεπει να καταλαβει οτι δεν μπορουμε να εχουμε οτι θελουμε. Με ρωτησαν ποιο παιχνιδι να της παρουν και τους ειπα οτι αλλο θελετε. Ετσι εσκασαν σημερα το απογευμα με μια κουζινα. Εγινα πυρ και μανια με αποτελεσμα να τα παρουν κι αυτοι και να σηκωθουν να φυγουν. Ανταλλαξαμε βαριες κουβεντες αλλα ρε κοριτσια εχει παραπαει αυτη η ιστορια. Καταλαβαινω οτι ειναι παππουδες και θελουν να ευχαριστησουν το παιδι αλλα με το που λεμε οτι εχουμε σκοπο να παρουμε κατι εμεις κατευθειαν λενε α οχι θα το παρουμε εμεις. Επισης μου την εδωσε πολυ οτι στην μεγαλη φερανε ενα τοσο ακριβο δωρο(δεν το ανοιξα)αλλα ξερω οτι απο το μαγαζι που το πηραν δεν υπηρχε κουζινα κατω απο 100?+διαφορα αλλα απο τα Jumbo και στην μικρη φεραν ενα ζευγαρι φορμες και παντοφλακια απο Jumbo + ενα κουκλακι gummybear. Δεν ειμαι ανθρωπος που δινω σημασια στην αξια των πραγματων αλλα δεν μπορει στο ενα παιδι να αγοραζεις δωρα 150? καιστο αλλο με 20?. Βεβαια η μεγαλη εχει και τα γενεθλια της 31-12 αλλα και παλι μου φαινεται αδικο για το μωρο. Τωρα δεν καταλαβαινει αλλα οταν μεγαλωσει? Εχω αδικο , πραγματικα θελω την γνωμη σας.

Έλα μωρέ μη θυμώνεις, αυτός είναι ο ρόλος των παππούδων, να κακομαθαίνουν τα εγγόνια:-). Όσο για τη μεγάλη διαφορά στην αξία των δώρων, ε 6 μηνών είναι το μωρό, τι να χρειαστεί; Μεγαλώνοντας θα αρχίσει να παίρνει και αυτό δώρα μεγαλύτερης αξίας... μη στενοχωριέσαι και μην τσακώνεσαι μαζί τους μέρες που'ναι... Λογικό είναι να πικραθούν οι άνθρωποι, μόνο καλές προθέσεις είχαν... Φιλιά!

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν επαιρναν στο μεγαλυτερο παιδι δωρο μεγαλυτερης αξιας ειμαι σιγουρη οτι θα ακουγαμε παραπονο οτι ξεχασαν τα γενεθλια του παιδιου.

 

Νομιζω οτι δεν σου επιτρεπεται αυτη η κουβεντα γιατι δεν με ξερεις αρα δεν μπορεις να λες κατι τετοιο, το οποιο με προσβαλλει κιολας. Αυτο που λεω εγω σχετικα με το μωρο ειναι οτι το ξεχωριζουν. Με αλλο παραδειγμα για να το καταλαβεις καλυτερα ειναι ηρθαν πριν 15 μερες και εφεραν στην μεγαλη εναν Αγιο Βασιλη λουτρινο που λεει τα καλαντα, στο μωρο δεν εφεραν τιποτα, ουτε κουδουνιστρα που λεει ο λογος. Παιδακι δεν ειναι κι αυτο, κι οταν ξερω πως στην μεγαλη μου καθε φορα που ερχονταν σπιτι μας εφερναν παντα κατι συμβολικό? Επισης οσον αφορα θεμα ζηλιας δεν εχει εκδηλωθει προς το παρων απο την μεγαλη προς την μικρη, αρα δεν την δεχομαι ως δικαιολογια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα τους παρω τηλεφωνο και θα τους καλεσω για καφε. Ελπιζω να μην μου αρνηθουν.

Μπράβο! Έτσι... και τώρα που είσαι πιο ήρεμη μπορείς να τους πεις αυτά που λες και σε μας με ήρεμο τόνο. όχι τπτ άλλο, αλλά φωνάζοντας και θυμώνοντας χάνεις και το δίκιο σου...

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Θα τους παρω τηλεφωνο και θα τους καλεσω για καφε. Ελπιζω να μην μου αρνηθουν.

 

 

Hταν πολυ βαρια λογια αυτα που ειπωθηκαν? Αν θες λες για να συμβουλεψουμε πως μπορεις να το χειριστεις

Link to comment
Share on other sites

Θα τους παρω τηλεφωνο και θα τους καλεσω για καφε. Ελπιζω να μην μου αρνηθουν.

 

μπραβο!!!και αν αρνηθουν;;;οταν το βουνο δεν παει στον μωαμεθ παει ο μωαμεθ στο βουνο(να πασ εσυ αν αρνηθουν)καλεσ γιορτεσ να εχετε!!!

Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα, η μητερα μου εκανε το βαρυ πεπονι, ο πατερας μου κοιμοταν γιατι δουλευε βραδυνος. Τους ειπα να ερθουν για καφε οταν ξυπνησει ο πατερας μου και μου ειπε δεν μπορουν γιατι εχουν δουλειες στο σπιτι. Επισης μου ειπε να παρω να ζητησω συγνωμη απο τον πατερα μου, και της ειπα δεν εκανα κατι για να ζητησω συγνωμη. Ενταξει εγω με το τροπο μου εδειξα ανακωχη τωρα αν εκεινοι δεν θελουν δεν πειραζει τι να κανουμε. Με εκνευριζει απιστευτα να κανεις ενα βημα πισω και αντι να το εκτιμουν να σουν κρατανε και μουτρα. Βλακεια μου που πηρα και τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Hταν πολυ βαρια λογια αυτα που ειπωθηκαν? Αν θες λες για να συμβουλεψουμε πως μπορεις να το χειριστεις

 

Ειπα οτι πολλες φορες προσπαθουν να παρουν τον ρολο μας και θελουν να κανουν αυτα που θελουμε να κανουμε κι εμεις για τα παιδια μας. Κι οτι εμεις ειμαστε οι γονεις και δεν μπορουν να μας απαξιωνουν συνεχεια. Κι οτι απο δω και περα θα προσεχουμε τι θα λεμε μπροστα τους γιατι με το που λεμε οτι θα κανουμε κατι το κανουν εκεινοι πρινα απο εμας. Εν ολιγοις αυτα ειπωθηκαν απλα με εντονο υφος και φωνες.

Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα, η μητερα μου εκανε το βαρυ πεπονι, ο πατερας μου κοιμοταν γιατι δουλευε βραδυνος. Τους ειπα να ερθουν για καφε οταν ξυπνησει ο πατερας μου και μου ειπε δεν μπορουν γιατι εχουν δουλειες στο σπιτι. Επισης μου ειπε να παρω να ζητησω συγνωμη απο τον πατερα μου, και της ειπα δεν εκανα κατι για να ζητησω συγνωμη. Ενταξει εγω με το τροπο μου εδειξα ανακωχη τωρα αν εκεινοι δεν θελουν δεν πειραζει τι να κανουμε. Με εκνευριζει απιστευτα να κανεις ενα βημα πισω και αντι να το εκτιμουν να σουν κρατανε και μουτρα. Βλακεια μου που πηρα και τηλεφωνο.

 

αγάπη μου βλέπω ότι το τραβάς και εσύ το σχοινί...το ότι έκανες ένα βήμα δεν σημαίνει ότι ξεχνιούντε συμπεριφορές και λόγια ....νομίζω ότι δεν είναι κακό να βάζουμε στο λεξιλόγιο μας την λέξη συγνώμη έστω κι αν εμείς νομίζουμε ότι δεν πρέπει να ζητήσουμε γι κάποιους άλλους και ιδιαίτερα για τους γονείς η συγνώμη είναι απαραίτητη. Στα λεω με αγάπη όλα αυτά γιατι και εγώ ειμαι σαν κι εσενα μονο που εγω ρίχνω πάντα τα μουτρα μου και τα κραταω μεσα μου.... αλλα τι ν ακανουμε...?

Link to comment
Share on other sites

μπραβο!!!και αν αρνηθουν;;;οταν το βουνο δεν παει στον μωαμεθ παει ο μωαμεθ στο βουνο(να πασ εσυ αν αρνηθουν)καλεσ γιορτεσ να εχετε!!!

 

Δεν ειδα καμια καλη προθεση απο την μερια τους για να παω. Πας οταν βλεπεις οταν εκτιμουνται οι κινησεις σου. Δυστυχως δεν μπορω να κανω κατι παραπανω. Πειτε με κακια, σκληρη, αχαριστη κι οτι αλλο σας ερχεται

Link to comment
Share on other sites

ελισάβετ μου τα ίδια έκανε και ο άντρας μου επειδή δεν ήρθαν στα γενέθλια της μικρής..

 

και τώρα έχουμε να τους δούμε ένα χρόνο σχεδόν...δεν μου αρέσει καθόλου αυτό

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

αγάπη μου βλέπω ότι το τραβάς και εσύ το σχοινί...το ότι έκανες ένα βήμα δεν σημαίνει ότι ξεχνιούντε συμπεριφορές και λόγια ....νομίζω ότι δεν είναι κακό να βάζουμε στο λεξιλόγιο μας την λέξη συγνώμη έστω κι αν εμείς νομίζουμε ότι δεν πρέπει να ζητήσουμε γι κάποιους άλλους και ιδιαίτερα για τους γονείς η συγνώμη είναι απαραίτητη. Στα λεω με αγάπη όλα αυτά γιατι και εγώ ειμαι σαν κι εσενα μονο που εγω ρίχνω πάντα τα μουτρα μου και τα κραταω μεσα μου.... αλλα τι ν ακανουμε...?

 

Ακριβως συμπεριφορες δεν ξεχνιουνται...ουτε εγω ξεχασα οτι αγορασαν κατι που απο την αρχη ειχαμε πει οτι θα το παρουμε εμεις, αλλα εκανα ενα βημα. Οταν εχεις θεληση κανεις βηματα και ριχνεις τα μουτρα σου, εγω εκανα αλλα μαλλον δεν φτανει. Δυστυχως δεν μπορω να κανω κατι παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...