Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

και μετα σου λενε να : προτιμησεις την τοπικη αγορα


Recommended Posts

Που εισαστε για να μην ξεχνιομαστε......παω σημερα σε ενα τοπικο παιχνιδαδικο. Ειπαμε συνικιακα μαγαζια (βεβαια λογω περιοχης τα ζηταγε και μενα ο κ@λος μου-δεν λεω περιοχη μονο μεσω πμ και μαγαζι αν θελετε) αλλα ειιιιιιπα να δοκιμασω παλι. Αν και συνικιακα αγοραζω μονο στην γειτονια του αντρα μου που συμφερει στο Περιστερι. Τες πα. Ηθελα ενα σακιδιο πλατης γιατι το προηγουμενο ειναι πολυ μικρο πλεον. Και μου δειχνουν ενα πολυ μικρο, και ενα μεγαλο με ροδες. Χωρις ροδες λεω? Οχι δεν εχουμε. Καλα λεω ποσο κανει αυτο το μεγαλο.......και μου λεει η κοπελια 95 ευρω......και με πιανουν κατι γελια αυθορμητα αλλο πραγμα. Τι ειναι τις λεω Louis Vuitton? η μανα του το ξερει το τσαντακι που το πουλας 100 ευρω? .....εντωμεταξυ ουτε μισος πελατης μεσα. Και φευγω γελωντας. Και εννοειτε πως θα παμε Μουστακα να διαλεξουμε απο διαδρουμους ολοκληρους τσαντες με 40 ευρω και κατω.......αντε μου να μην πω. Κοροιδα ψανχουν ολοι. ΔΕΝ θα σωσει ετσι το Ελλαντα. ΔΔΔΕΕΕΕΕΕΝΝΝΝΝΝΝ.........τελος.........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


απλα νομιζουν οτι εχουν μονοπωλιο και ξαφνικα ανοιγει ενα εμπορικο και τους κλεινει ολους!ετσι εγινε στην γειτονια μου!και καλα να παθουν!!!εκτος απ'το οτι κοπανανε οτι θελουν, καποια στιγμη ενας εξυπνος ειχε βαλει ταμπελα στην πορτα οποιος ειναι κρυωμενος να μη μπαινει στο μαγαζι!!!!ελεος!!!

 

Απίστευτο...χαχαχα

 

Εχθες είπα και εγώ να ενισχύσω τα μαγαζιά της γειτονιας μου.

Πάω λοιπόν σε κατάστημα με ανδρικά για να πάρω 2 δώρα. Μέσα 2 πωλήτριες και ένας υπεύθυνος κάθονταν. Με εξυπηρετεί με 1000 ζόρια η μια κοπέλα (βαριόταν αφάνταστα) και αφού μέσα σε 10 λεπτά διαλέγω αυτό που θέλω πάω ταμείο. Ο τύπος παίρνει τα λεφτά και η κοπελιά βάζει τις μπλούζες σε μια σακούλα άθλια. Κάθομαι και τους κοιτάω....

Λέω στην κοπέλα "είναι για δώρο μήπως έχετε άλλες σακούλες?" και απαντάει το θεικό "ααα συγνώμη δεν κατάλαβα ότι είναι για δώρο νόμιζα για εσας ήταν".....ναι εγώ φοράω αντρικές μπλούζες σε 2 διαφορετικά μεγέθη....ήμαρτον μην χρεωθεί μια σακούλα καλύτερη!

Όσο για τον τύπο στο ταμείο του λέω..."απόδειξη?" και μου απαντάει "φυσικά, θα σας έκοβα αλλά φοβήθηκα μην τη βάλετε στη σακούλα, επειδή είναι για δώρο"....μα για πόσο ηλίθια μπορεί να με περνάνε???

Anyway, τώρα κατάλαβα γιατί ήταν άδειο το μαγαζί....

Και επειδή υπάρχουν και καταστηματάρχες που πραγματικά είναι με το χαμόγελο και δεν κοιταν μόνο να κερδοσκοπήσουν πρέπει και εμείς να είμαστε πιο προσεκτικοί! Άντε και καλά ψώνια :-P:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που η τοπική αγορά είναι τόσο ακριβή δεν είναι επειδή έχουν κέρδος 300% (υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις αλλά σπάνια πλέον) αλλά διότι οι ποσότητες που αγοράζουν δεν είναι μεγάλες με αποτέλεσμα ο προμηθευτής τους να μην τους κάνει τις ίδιες τιμές που κάνει και στα μεγάλα καταστήματα. Άλλο να αγοράσεις 50 τεμάχια και άλλο 5000!!!

Απο την μια τους καταλαβαίνω απο την άλλη όμως και η δική μου τσέπη δεν αντέχει να πληρώσω τόσα χρήματα παραπάνω...

Γνωρίζοντάς το αυτό τι κάνουμε λοιπόν, μου λέτε;

 

ΟΚ κατανοητό αυτό αλλά δεν νομίζω ότι είναι πάντα αυτός ο λόγος. Τουλάχιστον στη γειτονιά μου πιστεύω ότι απλά οι καταστηματάρχες "την έχουν δει" ότι είναι στην ταδε περιοχή και ότι και καλά εδώ ο κόσμος έχει λεφτά (καλά αυτό σχετικό) και βαράνε ό,τι θελουνε! Ειδικά αυτά τα τύπου χειροποίητα κοσμήματα, είδη δώρων, απλησίαστα!! Ένα παιδικό καδράκι μεγέθους περίπου μισό Α4 ζωγραφισμενο στο χέρι να κανει 50 ευρώ;;; Γιατί ρε παιδιά ;; Τόσα της λείπανε της τύπισσας; Ή κατι μπάλες κρεμαστές από σύρμα 35 ευρω;; Ήμαρτοννννν...

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ κατανοητό αυτό αλλά δεν νομίζω ότι είναι πάντα αυτός ο λόγος. Τουλάχιστον στη γειτονιά μου πιστεύω ότι απλά οι καταστηματάρχες "την έχουν δει" ότι είναι στην ταδε περιοχή και ότι και καλά εδώ ο κόσμος έχει λεφτά (καλά αυτό σχετικό) και βαράνε ό,τι θελουνε! Ειδικά αυτά τα τύπου χειροποίητα κοσμήματα, είδη δώρων, απλησίαστα!! Ένα παιδικό καδράκι μεγέθους περίπου μισό Α4 ζωγραφισμενο στο χέρι να κανει 50 ευρώ;;; Γιατί ρε παιδιά ;; Τόσα της λείπανε της τύπισσας; Ή κατι μπάλες κρεμαστές από σύρμα 35 ευρω;; Ήμαρτοννννν...
χαχχαα εδω να δεις τι γινεται...(καβαλα)εχουν ενα υφακι αν μπεις μεσα...με το ζορι σε εξυπηρετούν...

γενικοσ εχουμε πολυ ακριβη αγορα...εμ για αυτο κλεινουν τα μαγαζια ενα ενα...

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια αν θελήσεις να επιστρέψεις κάτι στο μικρομάγαζο πρέπει πάντα να πάρεις κάτι άλλο,και πως γίνεται ποτέ μα ποτέ να μη βρίσκεις ίσης αξίας αλλά πάντα κάτι ακριβότερο και επομένως αναγκάζεσαι να δώσεις διαφορά.

Ενώ σε κάποια άλλα πχ Zara πώς έχουν κατορθώσει το ακατόρθωτο,δηλαδή να σου επιστρέφουν απλά τα χρήματα,και το μικρό μαγαζί δεν μπορεί,δεν το κατάλαβα ποτέ...:?

 

 

Αυτό έπαθα πρόσφατα σε μαγαζί με γυναικεία ενδύματα.Πήγα για αλλαγή και όχι μόνο η ιδιoκτήτρια με άρπαξε από τα μούτρα,τάχα ότι το άργησα(και μιλάω για μια εβδομάδα μετά από την αγορά του).Αλλά κατέληξε ότι το είχα φορέσει έξω :shock: Για να μην την έδερνα,έφυγα!Χωρίς απόδειξη φυσικά.

Στα πολυκαταστήματα σου αλλάζουν τα πάντα και κάνουν επιστροφή χρημάτων.Να ξέρετε ότι είναι δικαίωμα του κάθε καταναλωτή η επιστροφή χρημάτων και δεν υφίσταται το ''δεν επιστρέφουμε χρήματα''.Πείτε τους ότι θα ενημερώσετε την υπηρεσία προστασίας καταναλωτή να δείτε για πότε θα σας δώσουν πίσω το ποσό.

 

Μόνοι τους τα κλείνουν τα μαγαζιά τους.Πόσο καλή διάθεση και ανοχή να έχει ο έρημος ο κόσμος μετά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ απόλυτα τελικά οι μικροεπειχηρηματίες θα τα κλείσουν μόνοι τους τα μαγαζιά τους... Καλά δεν βλέπουν ότι απολύονται εκατοντάδες καθημερινά; Ότι είναι πολύ δύσκολο να βρεις δουλειά; Ότι πολύ δεν έχουν να πληρώσουν βασικά είδη διατροφής;

 

Να σας στηρίξουμε ρε παιδία βέβαια αλλά κάντε και σεις κάτι, κουνηθείτε λίγο και σεις, κάντε διαπραγμάτευση των τιμών που παίρνετε από τους προμηθευτες σας, κατεβάστε λίγο την μύτη σας γιατί όταν θα κλείσετε το μαγαζί σας και σεις σαν κι εμάς θα ψάχνετε να βρείτε φθηνά προϊόντα για να μπορέσετε να ανταπεξέλθετε!

 

Έχω πάθει σοκ με αυτά που διαβάσα παραπάνω, δεν πίστευα ότι στην εποχή μας υπάρχουν ακόμα μαγαζιά που έχουν 300% πάνω απο το κανονικό τιμή για κάτι που δεν είναι επώνυμο...

 

Πάντως για να σας πω και το άλλο τραγικό. Πήγα χθες στα jum και είδα ότι φέρανε κρέμα σούντοκρεμ και την μεγάλη συσκευασία την είχαν 9,99 :eek: ενώ από το φαρμακείο την αγοράζω 6,80!!! (μάλλον αυτό που λέγαμε για τις ποσότητες εκτός αν είχαν βάλει καταλάθος αυτήντην τιμή και το διορθώσουν, όταν ξαναπάω θα το ξαναελέγξω)

 

Τι να πω πραγματικά δεν ξέρω... Απο την μια δεν θέλω να κλείσουν οι μικρομεσαίες επιχειρήσιες διότι είναι η ραχοκοκαλιά της οικονομίας μας και απο την άλλη βάζουν τα χεράκια τους και βγάζουν τα ματάκια τους...

eNortjKzUjI0MjAztVSyBlwwFXYC1A,,39.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...