Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απασχόληση μωρού 2,5 μηνών


Recommended Posts

Τις τελευταιες μερες με απασχολει το εξης:Αγορασαμε ενα απο αυτα τα παιχνιδια που γυριζουν πανω απο την κουνια οποτε ο μπουλουκος μου χαιρεται πολυ να τα βλεπει και καθεται και το κοιταει μεχρι που τον παιρνει ο υπνος πολλες φορες.Σκεφτομουν ομως μηπως αυτη η "απασχοληση" ειναι πολυ ... μοναχικη :roll: ? Μηπως ειναι καλυτερα να παιζει με καποιον και οχι μονος του?Βεβαια εννοειται οτι τον "παιζουμε" κι εμεις πολλες ωρες την ημερα.

Απο την αλλα παλι αν μενει μονος του και μαθει να απασχολειται μηπως αποκτησει περισσοτερη αυτονομια και αυτοπεποιθεση?Βεβαια το ξερω οτι ειναι ακομη πολυ μικρουλης (2,5 μηνων) και ισως ειναι νωρις για ολα αυτα που σκεφτομαι...

 

Υ.Γ Εχω βρει ομως την υγεια μου με αυτο το παιχνιδι!Κανω και καμια δουλεια τα πρωινα!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το συγκεκριμενο παιχνιδακι,μην σε απασχολει.το κανει να γινεται πιο παρατηρητικο,κοιταζει τα χρωματα,εχει μουσικουλα και πιστεψε με το ηρεμει.ειναι πολυ καλος τροπος για να κοψεις την αγκαλια και ισως το κουνημα που θελουν πολλα μωρα για να κοιμηθουν.εμενα θυμαμαι,μου ελυσε τα χερια!!!

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites

Ρένα, απόλαυσε τις στιγμές ηρεμίας που κερδίζεις με το να απασχολείται με το συγκεκριμένο παιχνίδι!!! Μην ανησυχείς (ή καλύτερα μη χαίρεσαι...) Δεν θα διαρκέσει πολύ.... Τα μωράκια βαριούνται πολύ γρήγορα :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια χαρά μου φαίνεται. Εμένα ο δικός μου γενικά δεν του αρέσει και πολύ να είναι μόνος του. Τον αφήνω για λίγο στο κρεβατάκι του στο δωμάτιό του για να συνηθίζει μια και δεν κοιμάται εκεί, παρατηρεί τα κουκλάκια, τα μιλάει αλλά μετά από λίγο γκρινιάζει. Και για να τον κοιμήσω θέλει αγκαλιά, που και που κοιμάται στο ριλάξ αλλά όχι συχνά. Ευτυχώς τα βράδια κοιμάται μόνος του τις περισσότερες φορές στο κρεβάτι του αφού πρώτα κάνει μπάνιο και φαει. Αλλα δυστυχώς οχι όλο το βραδυ. Ξυπνάει 2 φορές για να φάει.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου νωρίς για αυτά που σκέφτεσαι, αλλά, αυτό που λες δεν είναι κάτι που ανησυχεί, εάν είναι πχ τις ώρες που είναι της χαλάρωσης.

 

Σίγουρα όμως σε αυτή την ηλικία είναι πολύ κρίσιμο, να τον βάλεις με άλλα παιδιά συνομήλικα, να παίξει τις άλλες ώρες!!!!

(δεν φτάνει μόνο το παιχνίδι με εσάς - αυτό δεν αντικαθιστά την κοινωνικοποίησή του)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

σορρυ βρε Μαρια αλλα τι εννοεις???2 μηνων ειναι τι παιδακι πως να παιξει??????

ασε που με αγχωσες τωρα γιατι εμεις ζουμε απομωνομενα και δεν εχει παιδια για να παιξει και ειναι 16 μηνων....τον παω βεβαια αλλα οχι καθε μερα.

τι συνεπειες θα εχει αυτο????

Link to comment
Share on other sites

καλά όλέ ..................γιατί είδα 2 ετών εγώ?//ποωπωωπω σόρυυ!!

ντοινγκ ντοινγκ!!! η βιασύνη!!

όχι κορίτσια αυτό που΄έγραψα είναι για παιδί 2 ετών και 2 μηνών, ,...

ο δαιμων.... του ματιού!!!!!!!!!!!!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

για το δικό σου, demi, που είναι 16 μηνών (καλά το διάβασα αυτή τη φορά-!) απο τώρα σιγά σιγά εξοικοίωση με τα παιδιά είναι ότι καλύτερο έτσι ώστε όταν πάνε πρώτη φορά σε παιδικό, να ξέρουν περίπου πως είναι να παίζουν με άλλα παιδιά. Δεν χρειάζεται κάθε μέρα .. - και μια φορά την εβδομάδα είναι οκ.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρένα, απόλαυσε τις στιγμές ηρεμίας που κερδίζεις με το να απασχολείται με το συγκεκριμένο παιχνίδι!!! Μην ανησυχείς (ή καλύτερα μη χαίρεσαι...) Δεν θα διαρκέσει πολύ.... Τα μωράκια βαριούνται πολύ γρήγορα :?

 

πόσο δίκο έχεις :D:D

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είσαι από τις τυχερές.

 

Εμάς ένα τέτοιο παιχνίδι του τράβαγε την προσοχή αλλά για πολύ λίγο χρόνο. Μετά ήθελε παρέα εμάς ο κύριος...

 

Μαρία μήπως ειναι λάθος η ηλικία του Παναγιώτη στην υπογραφή σου?

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι καθόλου νωρίς για αυτά που σκέφτεσαι, αλλά, αυτό που λες δεν είναι κάτι που ανησυχεί, εάν είναι πχ τις ώρες που είναι της χαλάρωσης.

 

Σίγουρα όμως σε αυτή την ηλικία είναι πολύ κρίσιμο, να τον βάλεις με άλλα παιδιά συνομήλικα, να παίξει τις άλλες ώρες!!!!

(δεν φτάνει μόνο το παιχνίδι με εσάς - αυτό δεν αντικαθιστά την κοινωνικοποίησή του)

 

:D:D:D:D

Ειπα κι εγω!!!Νεες μεθοδοι θα ειναι για νεογνα!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

πως απασχολειτε τα μωρακια σας; εχω τον μπεμπη μου 1,5 μηνων κ συνεχως ειναι ξυπνιος λογω κολικων .τον παιρνω αγκαλια γιατι ποναει αλλα οταν τον βαζω κατω θελει παρεα κ δεν ξερω τι να του κανω ολη την ωρα...

HTML Code for Websites: c BBCode for phpBB Forums c

Link to comment
Share on other sites

τίποτα ιδιαίτερο να μην του κάνεις! να είσαι κοντά του, να του τραγουδάς, να του λες λογάκια, να του δείχνεις χρωματιστά αντικείμενα και να του τα περιγράφεις, να του διαβάζεις ιστοριούλες με εικόνες δείχνοντάς του τι περιγράφεις, να βάλεις μουσική και να τον χορέψεις, να τον πάρεις αγκαλιά, να τον γυρίσεις όλο το σπίτι, να τον πας βολτούλες έξω από το σπίτι (καλά, όχι σήμερα που κάνει ψοφόκρυο, από Τετάρτη που φτιάχνει ο καιρός), να είσαι δίπλα του και να του δείχνεις πόσο τον αγαπάς, να τον βοηθάς να κοιμάται όταν βλέπεις ότι το χρειάζεται (με χαδάκια στην πλατούλα, λίγο κούνημα το πορτ μπεμπέ ή ό,τι τον χαλαρώνει), να του χαμογελάς και να τον κοιτάς γιατί μεγαλώνει κάθε λεπτό! σε αυτή τη φάση του αρκεί να σε νιώθει δίπλα του και να σε ακούει και να σε μυρίζει και να σε βλέπει.

κουράγιο και οι κολικοί περνάνε και τα μωρά μεγαλώνουν αλλά η παρέα μας τους είναι απαραίτητη σε κάθε ηλικία!

Link to comment
Share on other sites

μεχρι στιγμης εχω κοψομεσιαστει στην αγκαλια κ το σουλατσο!τι να τον κανω ομως ποναει ο καημενος! θα δοκιμασω κ αυτο με τις ιστοριουλες που λες μαρια μου να δω... ευχομαι τουλαχιστον να περασουν γρηγορα οι κολικοι...

HTML Code for Websites: c BBCode for phpBB Forums c

Link to comment
Share on other sites

πως απασχολειτε τα μωρακια σας; εχω τον μπεμπη μου 1,5 μηνων κ συνεχως ειναι ξυπνιος λογω κολικων .τον παιρνω αγκαλια γιατι ποναει αλλα οταν τον βαζω κατω θελει παρεα κ δεν ξερω τι να του κανω ολη την ωρα...

 

Ο δικος μου ειναι τριων μηνων και ζωη να'χει ειναι θηριο...απο τη μερα που γεννηθηκε ειναι πολυ απαιτητικο παιδακι...μονος του καθεται κανα δεκαλεπτο το πολυ αντε κανα τεταρτο στο ρελαξ αν βαλω ηλεκτρικη και με βλεπει να σκουπιζω.Και κανα τεταρτο στο λικνο με το περιστρεφομενο.Κοιμαται πολυ λιγο και ολη τη μερα θελει να τον απασχολω με κατι αλλιως γκρινιαζει.Τι κανουμε την υπολοιπη μερα?Μαλλον τα παντα...βασικα εμαθα να κανω τα παντα με το παιδι στο ενα χερι...σκουπισμα σφουγγαρισμα,ξεσκονισμα κλπ.Μετα τον ξαπλωνω στο διπλο κρεβατι καθομι κι εγω διπλα και αρχιζουμε το μουσικοχορευτικο προγραμμα...η μαμα τραγουδαει και χορευει (κοινως κανει τον καραγκιοζη) κι εκεινος χαζογελαει.Μαθαμε να λεμε ολα τα αγκου,αου,ιου και λοιπες συλαβες...τις φωναζουμ και χαζογελαμε.Τωρα προσπαθουμε να μαθουμε το ατιμο το κουπεπε .Α επισης λατρευει το ραδιοφωνο...βαζουμε μουσικη(προτιμαμε ποπ ελληνικα) και εχουμε δευτερο μουσικοχορευτικο προγραμμα.Μετα επειδη ειμαστε και λιγο ψωνακια βγαζουμε φωτογραφιες...Καμια φορα παιζυμε και με καμια κουδουνιστρα...αν και για την ωρα ολα αυτα τα παιχνιδακια δε μας πολυαρεσουν.Του βγαζω την πανα και τον αφηνω γυμνουλι στο κρεβατι,του κανω μασαζακι αν εχει διαθεση και δεν γκρινιαζει.

Link to comment
Share on other sites

χα χα μια χαρα σας βρησκω! εγω προσπαθω να τον βαλω στον μαρσιππο λιγο για να μην τον κραταω αλλα δεν μου καθεται, τωρα ποναει κ δεν βολευεται,τι να πω...

HTML Code for Websites: c BBCode for phpBB Forums c

Link to comment
Share on other sites

οι κολικοί θα του κρατήσουν το πολύ μέχρι να γίνει 3 μηνών, οπότε κάνε λίγη υπομονή. Όσο για το κοψομέσιασμα, δεν το αποφεύγεις, εμένα είναι 22 μηνών και 14 κιλά, περπατάει φυσικά, αλλά την αγκαλίτσα του τη θέλει και δεν μπορώ να του πω όχι! ήρθε τις προάλλες μια φίλη με την κορούλα της 9 κιλά και μου φαινόταν πούπουλο!!! συνήθισα τα πολλά κιλά, ενώ όταν ο δικός μου ήταν πχ 7 κιλά πιανόμουν ολόκληρη...

για τον μάρσιπο ξαναπροσπάθησε, αξίζει τον κόπο γιατί έχεις τα δυο χέρια ελεύθερα και επίσης και η βόλτα γίνεται πιο ενδιαφέρουσα για το μωρό. Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις sling ή mei tai, εμένα δεν με βόλεψαν και χρησιμοποίησα μάρσιπο του εμπορίου, άλλες φίλες μου όμως πίνουν νερό στο όνομα του babywearing (υπάρχει σχετικό thread στο parents)

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου ειναι τριων μηνων και ζωη να'χει ειναι θηριο...απο τη μερα που γεννηθηκε ειναι πολυ απαιτητικο παιδακι...μονος του καθεται κανα δεκαλεπτο το πολυ αντε κανα τεταρτο στο ρελαξ αν βαλω ηλεκτρικη και με βλεπει να σκουπιζω.Και κανα τεταρτο στο λικνο με το περιστρεφομενο.Κοιμαται πολυ λιγο και ολη τη μερα θελει να τον απασχολω με κατι αλλιως γκρινιαζει.Τι κανουμε την υπολοιπη μερα?Μαλλον τα παντα...βασικα εμαθα να κανω τα παντα με το παιδι στο ενα χερι...σκουπισμα σφουγγαρισμα,ξεσκονισμα κλπ.Μετα τον ξαπλωνω στο διπλο κρεβατι καθομι κι εγω διπλα και αρχιζουμε το μουσικοχορευτικο προγραμμα...η μαμα τραγουδαει και χορευει (κοινως κανει τον καραγκιοζη) κι εκεινος χαζογελαει.Μαθαμε να λεμε ολα τα αγκου,αου,ιου και λοιπες συλαβες...τις φωναζουμ και χαζογελαμε.Τωρα προσπαθουμε να μαθουμε το ατιμο το κουπεπε .Α επισης λατρευει το ραδιοφωνο...βαζουμε μουσικη(προτιμαμε ποπ ελληνικα) και εχουμε δευτερο μουσικοχορευτικο προγραμμα.Μετα επειδη ειμαστε και λιγο ψωνακια βγαζουμε φωτογραφιες...Καμια φορα παιζυμε και με καμια κουδουνιστρα...αν και για την ωρα ολα αυτα τα παιχνιδακια δε μας πολυαρεσουν.Του βγαζω την πανα και τον αφηνω γυμνουλι στο κρεβατι,του κανω μασαζακι αν εχει διαθεση και δεν γκρινιαζει.

 

Πολύ καλά κάνεις Νίκη!! Έτσι την είχα και γω όσο καιρό είμουν με άδεια μητρότητας. Βοηθάνε όλα αυτά στην ψυχοσωματική ανάπτυξη του παιδιού. Βέβαια όπως το μάθεις το παιδί και επειδή και εγώ την έμαθα στην πολύ σημασία και ανταπόκριση και τώρα που έχει κλείσει τα 2.5 το ίδιο θέλει. Δλδ. μαγειρεύω? Δίπλα μου η κυρία. Σφουγκαρίζω? μεσ' τα πόδια μου το κοριτσάκι μου. Χορεύουμε κάθε απόγευμα σαν τις τρελλές, ζωγραφίζουμε, λέμε παραμύθια, δεν είναι το παιδάκι που θα παίξει μόνο του ούτε και ένα λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

για κοψιομεσιασμα μιλάτε?

χαχα πού ειστε από μια μεριά να δείτε κι εμάς

το μουσικοχορευτικό μας πρόγραμμα, οπως λεει και η Niki81, περιλαμβάνει χορό, από τη μια μεριά ο μικρός 24 μηνών-15 κιλά, απ την άλλη η μπεμπα 7,5 μηνών-9,5 κιλά, να χορεύουμε αγκαλιά μαζού εν δι ζου "σκα-σκα-σκα ειναι ενας σκατζόχοιρος" και τα μυαλά στα κάγκελα!

ε, μωρά ειναι, αγκαλίτσες θελουν, τι άλλο? :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

κ τι εχετε να πειτε σε οσους λενε να μην τα παιρνουμε αγκαλια γιατι κακομαθαινουν;εμενα 1,5 μηνων ο κακομοιρης κ το ακουω απο τωρα!

HTML Code for Websites: c BBCode for phpBB Forums c

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...