Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τελικά ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα αν το μωρό μου κάνει αρκετά συχνά πράσινα κακά?


Recommended Posts

Τώρα κατάφερα μετά από τόσες μέρες να μπω να διαβάσω συμβουλές!

Ειδικά χθες ούτε να φάω δεν με άφησε όλο το πρωί και δεν θέλω να τον αφήνω να κλαίει.

έβγαλα χθες με θήλαστρο από το ένα στήθος 100ml και από το άλλο κατάφερα μόνο 20ml,είναι λογική η διαφορά? Μετά ξύπνησε και τον θήλασα κι από πάνω.

Απο σήμερα θα ξεκινήσω το κόλπο που μου είπατε μπας και δούμε άσπρη μέρα.

Πάντως το κιντερτε το πίνει και στο τέταρτο πάνω πεινάει. Του΄δώσαμε αυτές ις μερες και το παρατηρήσαμε, γι αυτό έβγαλα δικό μου χθες ώστε όταν με στεγνώσει να του δώσω δικό μου.

Αισθάνομαι σαν την Κλάρα, την αγελάδα του Γρηγόρη...

Από ύπνο...γαρίδα το μάτι και στο διαπασών η τσιρίδα όταν δεν έχει βυζάκι.

Μαία που ρώτησα μου μίλησε για το λεγόμενο άλμα ανάπττξης αλλά πόσο κρατά αυτό το άλμα? Από τότα που γυρίσαμε από το μαιευτήριο σχεδλον είναι αυτή η κατάσταση.

 

Δεν πρέπει να αντλείς στη φάση αυτή και να δίνεις μπιμπερό αν δεν υπάρχει ιατρική ένδειξη για κάτι τέτοιο. Αυτό που κάνεις προκαλεί έναν τεράστιο φαύλο κύκλο (σύγχιση θηλών, διέγερση της υπερπαραγωγής, σύγχιση του μωρού γιατί με το μπιμπερό νιώθει ότι το αρνείσαι, μείωση της ροής λόγω της άντλησης σε ώρες που πιθανόν δεν πρέπει και πολλά άλλα).

Σταμάτα να αντλείς, κόψε το κίντερτε δεν προσφέρει ΤΙΠΟΤΑ ίσα-ίσα δημιουργεί προβλήματα (τα γράφω παραπάνω) και θήλαζε όσο και όποτε θέλει το μωρό, ακολουθώντας τις παραπάνω οδηγίες για ρύθμιση της υπερπαραγωγής.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι έχει πολλά αέρια και κακά, πράσινο αφρώδες νεράκι βγάζει

 

ο θηλασμοσ θελει πολυ υπομονη ειδικα τισ πρωρεσ 40μερεσ!μην του δινεισ κιντερντε για να σου αυξησει η παραγωγη το μωρο!κι εγω εκανα μεγαλη προσπαθεια γιατι επαιρνε και ξενο για ενα μηνα και τωρα 2,5μηνεσ μονο το δικο μου και βγαζω καθε πρωι και 180μλ και τα εχω ψυγειο για να μπορει να τον τασει και καποιοσ αλλοσ κτλ!πολλα αερια ειχε και εμενα τοτε!αν μυριζουν πολυ τοτε εχει κακα στο εντερο του!κανε αυτο με το ενα στηθοσ μεχρι να αδειαζει τελειωσ!η αυπνια του μικρου ειναι γιατι ο οργανισμοσ μασ δεν παραγει την ορμονη του υπνου για να μασ εχει σε εγρηγορση,,,,απο δω και περα αρχιζουν να ηρεμουν!καλη επιτυχια!:P

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ωχ

άντληση σχεδόν τέλος και υπομονή 10 μερούλες ακόμα να σαραντίσουμε

και κιντερτε εντελώς τέλος.

Ρώτησα και την γυναικολόγο μου και μου είπε πως για να τρώει τόσες ώρες και να μην χορταίνει, εφόσον έχω γάλα, μάλλον έχω αργή ροή και θα φτιάξει και αυτό στο σαρανταήμερο περίπου, για να δούμε...

Το άλλο σενάριο είναι πως ο μικρός μου είναι τεμπελάκος και τρώει με το πάσο του.

Επίσης μου είπε αν αισθάνομαι το στήθος μου πρησμένο να αντλήσω σήμερα πχ 80ml, αύριο 70ml, μεθαύριο 50ml δηλαδή όλο και λιγότερο για να έρθω στα ίσια μου και να μην πάθω μαστίτιδα. Το ένα το στήθος πάντως πολύ γρήγορα κάνει γρομπαλάκια και όταν γεμίζουν γάλα αισθάνομαι σαν βελόνες να μου τα διαπερνούν

Αν μου έλεγε να κάνω και κολοτούμπες θα τις έκανα έτσι όπως είμαι τώρα.

 

Ευτυχώς τα αέρια και τα κακάκια δεν μυρίζουν, ξέρω πως είναι καλό αυτό.

Πολύ σφίξιμο πάντως και ακούμε πριτς και προυτς συνέχεια! Δηλαδή σε μισή ώρα μπορεί να κάνει και πεντέξι. Κακάκια(ή αυτό το πρασινωπό υγρό που μοιάζειι με κακάκια) έχουμε σχεδόν σε κάθε αλλαγή πάνας δηλ. 6,7 φορές την ημέρα. Τσισάκια δεν έχω μετρήσει.

Βάρος κανονικά παίρνουμε, είμαστε στο +1κιλό από το μαιευτήριο.

 

Ευχαριστώ κορίτσια θα σας γράψω νέα μας

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...