Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πουλάκι αγοριών/φίμωση


Recommended Posts

Νομίζω ότι το σμιγμα πρέπει να φεύγει. Δεν θυμάμαι πως λεγόταν η κρέμα που έβαζα γιατί πάνε και χρόνια... Πάντως θυμάμαι την αγωνία μου μην κάνω καμία ζημιά... Οι απόψεις διίστανται για το αν πρέπει να το πειραζουμε. Εγω δεν ήθελα με τίποτα άλλα ο γιατρός ήταν κάθετος οπότε ακολούθησα τις οδηγίες του. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 215
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, MagdaP είπε:

Οι απόψεις διίστανται για το αν πρέπει να το πειραζουμε.

Οι αποψεις διιστανται oσον αφορα την προσωπικη πειρα και γνωσεις που εχει ο καθε παιδιατρος. Ειναι αρκετα ξεκαθαρο πλεον απο επισημους φορεις υγειας οτι το πειραγμα της ακροποσθιας σε παιδια και ειδικα σε βρεφη κατω των 2 ετων, οχι απλα ειναι αχρειαστο αλλα μπορει να καταστει και επικινδυνο. Και για το σμηγμα δεν υπαρχει καποια διαφωνια στην επιστημονικη κοινοτητα, αλλα οι πεποιθησεις του καθε γιατρου εμπλεκονται και εδω. Το σμηγμα ειναι μια φυσιολογικη εκκριση του σωματος (οπως οι εκκρισεις του κολπου, το κερι του αυτιου κα) που δρα προστατευτικα και δεν πρεπει να απομακρυνεται. Επισης, στη συγκεκριμενη περιπτωση το σμηγμα βοηθα την σταδιακη αποκαλυψη της βαλανου.

 

Nα προσθεσω, γιατι η ανατομια των αγοριων να αντιμετωπιζεται διαφορετικα και τοσο παρεμβατικα σε σχεση με την ανατομια των κοριτσιων; Θελω να πω οτι δεν εχει δωθει ποτε οδηγια (φανταζομαι) να ανοιγουμε τα χειλη των κοριτσιων για να αποκαλυφθει ο κολπος, ουτε να καθαριζουμε το σμηγμα που παραγει φυσικα ο κολπος. Οποτε γιατι να το κανουμε στα αγορια;;;;;

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Οι αποψεις διιστανται oσον αφορα την προσωπικη πειρα και γνωσεις που εχει ο καθε παιδιατρος. Ειναι αρκετα ξεκαθαρο πλεον απο επισημους φορεις υγειας οτι το πειραγμα της ακροποσθιας σε παιδια και ειδικα σε βρεφη κατω των 2 ετων, οχι απλα ειναι αχρειαστο αλλα μπορει να καταστει και επικινδυνο. Και για το σμηγμα δεν υπαρχει καποια διαφωνια στην επιστημονικη κοινοτητα, αλλα οι πεποιθησεις του καθε γιατρου εμπλεκονται και εδω. Το σμηγμα ειναι μια φυσιολογικη εκκριση του σωματος (οπως οι εκκρισεις του κολπου, το κερι του αυτιου κα) που δρα προστατευτικα και δεν πρεπει να απομακρυνεται. Επισης, στη συγκεκριμενη περιπτωση το σμηγμα βοηθα την σταδιακη αποκαλυψη της βαλανου.

 

Nα προσθεσω, γιατι η ανατομια των αγοριων να αντιμετωπιζεται διαφορετικα και τοσο παρεμβατικα σε σχεση με την ανατομια των κοριτσιων; Θελω να πω οτι δεν εχει δωθει ποτε οδηγια (φανταζομαι) να ανοιγουμε τα χειλη των κοριτσιων για να αποκαλυφθει ο κολπος, ουτε να καθαριζουμε το σμηγμα που παραγει φυσικα ο κολπος. Οποτε γιατι να το κανουμε στα αγορια;;;;;

Στις απόψεις των γιατρών αναφερόμουν κι εγώ όσον αφορά το αν πρέπει να πειραζουμε το πουλάκι των αγοριών. Είχα διαβάσει ότι πλέον πι οδηγίες λένε ότι δεν πρέπει να κάνουμε κάτι και γι αυτό ήμουν πολύ στενοχωρημένη όταν μου είπε ότι πρέπει να το κάνω. Δε μου έδωσε επιλογή, ήταν κάθετος. Επειδή έχουμε προσωπικές σχέσεις, είναι και μικρό το μέρος και ο μοναδικός παιδίατρος δε γινόταν διαφορετικά... Το έκανε ο ίδιος πρώτη φορά όταν ήταν 1 μηνός και μου είπε να το κάνω κι εγώ. Είχα μεγάλη στενοχώρια και άγχος. 

 

Όσον αφορά στο σμιγμα η εμπειρία μου λέει ότι ίσως πρέπει να απομακρύνεται. Κάποια στιγμή κι ενώ είχε αποκαλυφθεί η βαλανος, ήμασταν με τη μαμά μου και συνήθιζε να τον κάνει μπάνιο εκείνο το διάστημα κι επειδή η ίδια δεν πείραζε καθόλου το πουλάκι μάζεψε σμιγμα και πονούσε όταν προσπαθούσα να το αποκαλύψω. Στο τέλος πήγαμε νοσοκομείο. Δεν ξέρω αν έφταιγε που είχε ήδη αποκαλυφθεί αλλα αυτη ήταν η εμπειρία μου. Αν δεν το ειχα πειράξει μπορεί να μην ειχε μαζεψει τοσο... Δεν ξέρω. 

 

Το θέμα είναι ότι και οι γιατροί έχουν διαφορετικές απόψεις με αποτέλεσμα να μας μπερδεύουν. 

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας έδωσαν την flixotide στο νοσοκομείο, όπου νοσηλεύτηκαμε για ουρολοιμωξη. Και μας είπαν το σμηγμα να το καθαρίζουμε, μάλλον λόγω ιστορικού ουρολοιμωξης. Έχω δει στο ίντερνετ ένα τζελ fimosin κ ρώτησα τον παιδίατρο αλλά δεν το ήξερε. 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα με 2 αγόρια, από τους παιδιάτρους που έχουμε (γιατί είναι και οι 2 γνωστές μας) είχα λάβει την οδηγία να μην πειράξω τίποτα ως την ηλικία των 5-6 ετών.

 

Στον μεγάλο λοιπόν, όταν ήταν γύρω στα 5,5, σε μία επίσκεψη για εμβόλιο, όπου πήγε με τον μπαμπά του, ανέλαβε η παιδίατρος να το κατεβάσει. Απ' ότι μου είπε ο άντρας μου καθάρισε το σμήγμα (το σμήγμα είναι φυσιολογικό), αλλά για να μην πάθει φίμωση (να μην ξανα"κολλήσει" δηλ το πετσάκι) μας είπε να το κατεβάζουμε κάθε μέρα στο μπάνιο για 4-5 μέρες και να βάζουμε δύο κρέμες (δεν τις θυμάμαι καθολου αυτή τη στιγμή). Το παιδί τις πρώτες 2 φορές πόνεσε πολύ και είχε και λίγες σταγόνες αίμα. (από ότι μου περιέγραψαν πόνεσε πολύ και στη γιατρό). Από τότε το κατεβάζει μόνος όταν κάνει μπάνιο, δεν τον ενοχλεί κάτι και δεν έχω δει ποτέ να έχει σμήγμα.

 

Ο μικρός μου από την άλλη άρχισε από πολύ μικρός να το "πειράζει" και να το κατεβάζει λίγο. τώρα είναι 3,5 και ακόμη το κατεβάζει λιγάκι μόνος του. Αποκαλύπτεται δηλαδή λίγο η βάλανος, χωρίς να πονάει. Στην επόμενη επίσκεψη τον άλλο μήνα θα ρωτήσω τη γιατρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

23 ώρες πρίν, anath είπε:

Ο μικρός μου από την άλλη άρχισε από πολύ μικρός να το "πειράζει" και να το κατεβάζει λίγο. τώρα είναι 3,5 και ακόμη το κατεβάζει λιγάκι μόνος του. Αποκαλύπτεται δηλαδή λίγο η βάλανος, χωρίς να πονάει. Στην επόμενη επίσκεψη τον άλλο μήνα θα ρωτήσω τη γιατρό.

H αληθεια ειναι οτι συστηνεται να περνανε καποιο χρονο της ημερας γυμνα τα αγορια γιατι πειραματιζοντας με το σωμα τους μπορει να το κατεβασουν μονα τους, χωρις πονο και γνωριζοντας τα ιδια τα ορια τους. Ισως αυτη να ειναι η φυσικη εξελιξη του θεματος μιας και δεν ειμαστε προορισμενοι να φοραμε ρουχα :wink:

 
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Επαναφέρω το θέμα, σχετικά με το κατέβασμα της "ποσθης" σε τι ηλικία το κάνετε; Το κάνατε εσείς ή κάποιος γιατρός; Ο γιος μου είναι τριών χρόνων και δεν μας είχε πει κάτι μέχρι στιγμής. Υποτίθεται κάποια στιγμή το.ειχε κατεβάσει λίγο αλλά δεν νομίζω πως έχει κάποια διαφορα.Χθες που τον ειδε μας είπε ότι πρέπει να γίνει μέχρι τα 4 με μια κουρτιζονουχα κρέμα καμία εβδομάδα νωρίτερα και αν δεν μπορέσει ο ίδιος πρέπει να γίνει σε κάποιον παιδοουρολογο, το τελευταίο ειδικά μου έκανε εντύπωση, υποθέτω τα μισά παιδιά αυτού του πλανήτη που έχουν πουλάκι δεν χρειάστηκαν παιδοουρολογο για το κατέβασμα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Επαναφέρω το θέμα, σχετικά με το κατέβασμα της "ποσθης" σε τι ηλικία το κάνετε; Το κάνατε εσείς ή κάποιος γιατρός; Ο γιος μου είναι τριών χρόνων και δεν μας είχε πει κάτι μέχρι στιγμής. Υποτίθεται κάποια στιγμή το.ειχε κατεβάσει λίγο αλλά δεν νομίζω πως έχει κάποια διαφορα.Χθες που τον ειδε μας είπε ότι πρέπει να γίνει μέχρι τα 4 με μια κουρτιζονουχα κρέμα καμία εβδομάδα νωρίτερα και αν δεν μπορέσει ο ίδιος πρέπει να γίνει σε κάποιον παιδοουρολογο, το τελευταίο ειδικά μου έκανε εντύπωση, υποθέτω τα μισά παιδιά αυτού του πλανήτη που έχουν πουλάκι δεν χρειάστηκαν παιδοουρολογο για το κατέβασμα. 

 

Nα απευθυνθείς κάπου έγκυρα, να πάρεις κι άλλη γνώμη από κάπου που να είσαι σίγουρη για τις γνώσεις και την εμπειρία τους.

Εμένα πριν πολλά χρόνια θέλανε να κάνουν το ίδιο στο παιδί,  του βάζαμε λοιπόν αυτήν την κορτιζονούχα αλοιφή, η παιδίατρος μετά από κάποιες μέρες προσπάθησε να το κατεβάσει.... βάζει μία στριγγλιά το παιδί.... βάζω κι εγώ άλλη μία.....  Δεν την αφήνω να κάνει  απολύτως τίποτα.   Και μετά πήγα σε άλλο παιδίατρο, έμπειρο.  

Δεν χρειάστηκε ποτέ τίποτα.  Τώρα είναι στην εφηβεία και όλα πήγαν σύμφωνα με τη φύση. 

Πρόσεξε πάντως γιατί τότε που το είχα ψάξει, είχα μάθει ότι είναι πάρα πολύ επικίνδυνο, ιδίως αν γίνει από άτομο που δεν ξέρει καλά,  μπορεί να του αφήσει μόνιμη ανικανότητα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, bobonela είπε:

 

Nα απευθυνθείς κάπου έγκυρα, να πάρεις κι άλλη γνώμη από κάπου που να είσαι σίγουρη για τις γνώσεις και την εμπειρία τους.

Εμένα πριν πολλά χρόνια θέλανε να κάνουν το ίδιο στο παιδί,  του βάζαμε λοιπόν αυτήν την κορτιζονούχα αλοιφή, η παιδίατρος μετά από κάποιες μέρες προσπάθησε να το κατεβάσει.... βάζει μία στριγγλιά το παιδί.... βάζω κι εγώ άλλη μία.....  Δεν την αφήνω να κάνει  απολύτως τίποτα.   Και μετά πήγα σε άλλο παιδίατρο, έμπειρο.  

Δεν χρειάστηκε ποτέ τίποτα.  Τώρα είναι στην εφηβεία και όλα πήγαν σύμφωνα με τη φύση. 

Πρόσεξε πάντως γιατί τότε που το είχα ψάξει, είχα μάθει ότι είναι πάρα πολύ επικίνδυνο, ιδίως αν γίνει από άτομο που δεν ξέρει καλά,  μπορεί να του αφήσει μόνιμη ανικανότητα!!!!

Τι λέτε βρε κορίτσια.. Ευτυχώς που ζω κόρες, πιστεύω θα είχα αγχωθεί πολύ με αυτό.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 minutes ago, Sentir...natureza said:

Δεν ξερω αν διαβασες τις παραθεσεις μου λιγο πιο πανω και στην προηγουμενη σελιδα. Προσωπικα, μετα απο απο τις εμπειριες μου σχετικα με το θεμα, μετα απο κουβεντες με γονεις στο εξωτερικο (που ακολουθειται η τακτικη του "δεν το πειραζουμε καθολου"), υστερα απο πολυ ψαξιμο στο διαδικτυο αποφασισα να μην κανω τιποτα, τουλαχιστον μεχρι τα 8 χρονια. Το εχω ξεκαθαρισει και στον παιδιατρο οτι δεν θελω να παρεμβουμε σε καμια περιπτωση μεχρι την προεφηβεια και ιδανικα δεν θα παρεμβω καθολου. Εκτος απροοπτου, θα ακολουθησω την φυσικη οδο τον πραγματων: φυσικη αποκολληση της βαλανου στην εφηβεια υπο την επηρεια των ορμονων της εφηβειας. Δεν ειναι κατι εξωπραγματικο, στην Ευρωπη οι παιδιατροι δεν παρεμβαινουν καθολου, μιας και η πραγματικη, παθολογικη φιμωση (στην εφηβεια, γιατι νωριτερα μιλαμε για φυσιολογικη φιμωση) υπαρχει σε ενα ποσοστο 1-3%, οποτε και παρεμβαινουν συνηθως με κορτιζονουχα αλοιφη. Διαφορετικα, δεν υπαρχει κανενας επιστημονικα τεκμηριωμενος λογος να αποκαλυφθει κατι το οποιο υπαρχει λογος που το σωμα το κραταει προφυλαγμενο. Δεν χρειαζεται κανενος ειδους "καθαρισμος", το σμηγμα υπαρχει για ακριβως αυτον τον λογο και οποιαδηποτε παρεμβαση μονο καλο δεν μπορει να κανει. 

Τωρα οσον αφορα την δικη σου περιπτωση, ο λογος που σε στελνει σε παιδοουρολογο ειναι για να μην κανει καποια ζημια ο ιδιος, διοτι αν γινει αδεξια μπορει να δημιουργηθει παραφιμωση, μια κατασταση η οποια λυνεται μονο με περιτομη. Παντως, εχε υποψιν οτι στην ηλικια που ειναι το παιδακι σου θα ειναι πολυ ασχημο να ζησει μια τετοια εμπειρια. Ποναει παρα πολυ (κι ας λενε οτι βαζουν ξυλοκαϊνη, δεν βαζουν τιποτα) και ο παιδιατρος μου ειχε πει οτι οταν γινεται σε μεγαλυτερη ηλικια περαν της βρεφικης, τα παιδια αποκτουνε μια φοβια οσον αφορα το πουλακι τους, δεν θελουν να το ακουμπαει κανεις και αν χρειαστει να το εξετασουν για καποιον ασχετο λογο (στα γεννητικα οργανα) αντιδρουνε παρα πολυ με μια υπερβολικη αισθηση τρομοκρατιας. Δεν θα σου προτεινα σε καμια περιπτωση να το κανεις. Αν θελεις τοσο πολυ να το κατεβασεις καλυτερα να βαζεις κρεμα (αν και παλι ειμαι κατα της χρησης κορτιζονης, εστω και τοπικα) παρα να του δημιουργηθει ψυχολογικη φοβια. Σκεψου το καλα.

Από ότι φαίνεται το έχεις ψάξει, εγώ ακόμα δεν το έχω ψάξει τόσο, συμφωνώ με την άποψη σου και δεν έχω καμία διάθεση κι εγώ να το 'πειράξω', ούτε καν μέσω του παιδιάτρου. Απλά έχω ακούσει πως αν δεν γίνει μέχρι τα 4-5 μετά μπορεί να δημιουργηθεί παθολογική φίμωση και να χρειάζεται χειρουργείο. Δεν ξέρω κι εγώ τι να πιστέψω, όποιον και να ρωτήσεις, παιδίατρο ή μη, διαφορετική άποψη θα ακούσεις.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Δεν ξέρω κι εγώ τι να πιστέψω, όποιον και να ρωτήσεις, παιδίατρο ή μη, διαφορετική άποψη θα ακούσεις.

Στην Ελλάδα, γιατί στην βορεια Ευρώπη συμφωνούνε όλοι με τις διεθνείς οδηγίες παιδοουρολογων. Το μόνο που μπορείς να κάνεις για να μην μαζεύονται τσισα είναι να του λες να το τραβάει λίγο, τόσο ώστε να μην πονάει, όσο πάει, και να κατουραει έτσι. Δεν χρειάζεται τίποτα άλλο. Ακόμη και οι βαλανοποσθιτιδες (ο μεγάλος μου έχει πάθει 2 φορές) που συμβαίνουν είναι φυσιολογικές μέχρι κάποια ηλικία και περνάνε με πλυσεις από χαμομήλι. Aκομη και το οτι φουσκωνει η ποσθη στην αρχή οταν κατουρανε (ballooning) ειναι φυσιολογικο, εφ'οσον ρεεουν τα ουρα και δεν πεφτουν σταγονα-σταγονα. Αν συμβαίνουν πολλές επαναλαμβανόμενες βαλανοποσθιτιδες ή λοιμώξεις στο ανώτερο ουροποιητικο τότε μπορεί να λάβεις διαφορετικές οδηγίες, αλλα είναι σπάνια οπότε δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι. 

 
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Sentir...natureza said:

Στην Ελλάδα, γιατί στην βορεια Ευρώπη συμφωνούνε όλοι με τις διεθνείς οδηγίες παιδοουρολογων

Ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες , δεν γνώριζα ότι στο εξωτερικό η άποψη αυτή είναι τόσο κοινά επιστημονικά αποδεκτή. Πιο λογική πάντως μου ακούγεται,χωρίς να είμαι ειδικός. Έτσι κι αλλιώς πλέον αλλάζω παιδίατρο γιατί έχουν προκύψει πάρα πολλά με τον δικό μου, δεν τον εμπιστεύομαι και δεν τον εκτιμώ  πια σαν επιστήμονα για πολλούς λογους, οπότε θα πάρω και άλλες απόψεις για το θέμα.. πάντως με τη λογική ότι είναι κάτι που μπορεί να δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα στο παιδί πράγματι θέλει προσοχή αν αποφασίσεις να επέμβεις, ακόμα και μέσω ειδικού.

Link to comment
Share on other sites

On 30/1/2020 at 3:25 ΜΜ, bobonela είπε:

 

Nα απευθυνθείς κάπου έγκυρα, να πάρεις κι άλλη γνώμη από κάπου που να είσαι σίγουρη για τις γνώσεις και την εμπειρία τους.

Εμένα πριν πολλά χρόνια θέλανε να κάνουν το ίδιο στο παιδί,  του βάζαμε λοιπόν αυτήν την κορτιζονούχα αλοιφή, η παιδίατρος μετά από κάποιες μέρες προσπάθησε να το κατεβάσει.... βάζει μία στριγγλιά το παιδί.... βάζω κι εγώ άλλη μία.....  Δεν την αφήνω να κάνει  απολύτως τίποτα.   Και μετά πήγα σε άλλο παιδίατρο, έμπειρο.  

Δεν χρειάστηκε ποτέ τίποτα.  Τώρα είναι στην εφηβεία και όλα πήγαν σύμφωνα με τη φύση. 

Πρόσεξε πάντως γιατί τότε που το είχα ψάξει, είχα μάθει ότι είναι πάρα πολύ επικίνδυνο, ιδίως αν γίνει από άτομο που δεν ξέρει καλά,  μπορεί να του αφήσει μόνιμη ανικανότητα!!!!

Τώρα αγχώθηκα και εγώ παρά πολύ γιατί έχω και εγώ αγοράκι , είναι μικρό ακόμα δεν μας έχει πει κάτι η παιδίατρος ... είναι 7 μισή μηνών. Το κάνουν ακόμα αυτό ; Δεν το ήξερα νόμιζα το κάναν πιο παλιά κ τώρα πλέον δεν το πειράζουμε ... :/ 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irina095 είπε:

Τώρα αγχώθηκα και εγώ παρά πολύ γιατί έχω και εγώ αγοράκι , είναι μικρό ακόμα δεν μας έχει πει κάτι η παιδίατρος ... είναι 7 μισή μηνών. Το κάνουν ακόμα αυτό ; Δεν το ήξερα νόμιζα το κάναν πιο παλιά κ τώρα πλέον δεν το πειράζουμε ... :/ 

 

Προφανώς... δεν έχει σταματήσει ακόμη αυτή η βάρβαρη πρακτική. Για μένα θα έπρεπε να το είχαν απαγορεύσει σε όλους τους παιδιάτρους να προβαίνουν σε κάτι τέτοιο!  καθώς  ελοχεύει τεράστιος και ορατός κίνδυνος για μόνιμη ανικανότητα!!

 

Υπάρχουν οι παιδοουρολόγοι, μετά τα 10 χρόνια φαντάζομαι....,  που θα εκφέρουν άποψη,  αν τυχόν υπάρξει πραγματικό πρόβλημα.

Στην πλειοψηφία θέλει απλώς καλό καθαρισμό στο μπανάκι του και τίποτα άλλο. Φτιάχνει μόνο του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πως το καθαρίζετε στο μπανακι του ρε κορίτσια; εξωτερικά η το κατεβάζετε λίγο; εγώ του το είχα κατεβάσει με μια αλοιφή με κορτιζόνη, λόγω ουρολοιμωξης, και τώρα ξαναεκλεισε κ μου είπε ο παιδιατρος να μην το ξανά πειράξουμε. Πολλές φορές ακουμπάνε τα κακά στο πουλάκι του κ φοβάμαι μη μου ξαναπάθει ουρολοιμωξη. Πως το καθαρίζετε; πάντως όταν είχα επισκεφτεί παιδοουρολογο μου είχε πει ότι αν ξαναέκανε ουρολοιμωξη θα έπρεπε να του το κατεβάσει τελείως,κατι το οποίο δεν θα άφηνα να συμβεί. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...