Recommended Posts

Νομίζω ότι το σμιγμα πρέπει να φεύγει. Δεν θυμάμαι πως λεγόταν η κρέμα που έβαζα γιατί πάνε και χρόνια... Πάντως θυμάμαι την αγωνία μου μην κάνω καμία ζημιά... Οι απόψεις διίστανται για το αν πρέπει να το πειραζουμε. Εγω δεν ήθελα με τίποτα άλλα ο γιατρός ήταν κάθετος οπότε ακολούθησα τις οδηγίες του. 

• Ευχαριστώ! 1

Διαφημίσεις

Just now, MagdaP είπε:

Οι απόψεις διίστανται για το αν πρέπει να το πειραζουμε.

Οι αποψεις διιστανται oσον αφορα την προσωπικη πειρα και γνωσεις που εχει ο καθε παιδιατρος. Ειναι αρκετα ξεκαθαρο πλεον απο επισημους φορεις υγειας οτι το πειραγμα της ακροποσθιας σε παιδια και ειδικα σε βρεφη κατω των 2 ετων, οχι απλα ειναι αχρειαστο αλλα μπορει να καταστει και επικινδυνο. Και για το σμηγμα δεν υπαρχει καποια διαφωνια στην επιστημονικη κοινοτητα, αλλα οι πεποιθησεις του καθε γιατρου εμπλεκονται και εδω. Το σμηγμα ειναι μια φυσιολογικη εκκριση του σωματος (οπως οι εκκρισεις του κολπου, το κερι του αυτιου κα) που δρα προστατευτικα και δεν πρεπει να απομακρυνεται. Επισης, στη συγκεκριμενη περιπτωση το σμηγμα βοηθα την σταδιακη αποκαλυψη της βαλανου.

Nα προσθεσω, γιατι η ανατομια των αγοριων να αντιμετωπιζεται διαφορετικα και τοσο παρεμβατικα σε σχεση με την ανατομια των κοριτσιων; Θελω να πω οτι δεν εχει δωθει ποτε οδηγια (φανταζομαι) να ανοιγουμε τα χειλη των κοριτσιων για να αποκαλυφθει ο κολπος, ουτε να καθαριζουμε το σμηγμα που παραγει φυσικα ο κολπος. Οποτε γιατι να το κανουμε στα αγορια;;;;;

Just now, Sentir...natureza είπε:

Οι αποψεις διιστανται oσον αφορα την προσωπικη πειρα και γνωσεις που εχει ο καθε παιδιατρος. Ειναι αρκετα ξεκαθαρο πλεον απο επισημους φορεις υγειας οτι το πειραγμα της ακροποσθιας σε παιδια και ειδικα σε βρεφη κατω των 2 ετων, οχι απλα ειναι αχρειαστο αλλα μπορει να καταστει και επικινδυνο. Και για το σμηγμα δεν υπαρχει καποια διαφωνια στην επιστημονικη κοινοτητα, αλλα οι πεποιθησεις του καθε γιατρου εμπλεκονται και εδω. Το σμηγμα ειναι μια φυσιολογικη εκκριση του σωματος (οπως οι εκκρισεις του κολπου, το κερι του αυτιου κα) που δρα προστατευτικα και δεν πρεπει να απομακρυνεται. Επισης, στη συγκεκριμενη περιπτωση το σμηγμα βοηθα την σταδιακη αποκαλυψη της βαλανου.

Nα προσθεσω, γιατι η ανατομια των αγοριων να αντιμετωπιζεται διαφορετικα και τοσο παρεμβατικα σε σχεση με την ανατομια των κοριτσιων; Θελω να πω οτι δεν εχει δωθει ποτε οδηγια (φανταζομαι) να ανοιγουμε τα χειλη των κοριτσιων για να αποκαλυφθει ο κολπος, ουτε να καθαριζουμε το σμηγμα που παραγει φυσικα ο κολπος. Οποτε γιατι να το κανουμε στα αγορια;;;;;

Στις απόψεις των γιατρών αναφερόμουν κι εγώ όσον αφορά το αν πρέπει να πειραζουμε το πουλάκι των αγοριών. Είχα διαβάσει ότι πλέον πι οδηγίες λένε ότι δεν πρέπει να κάνουμε κάτι και γι αυτό ήμουν πολύ στενοχωρημένη όταν μου είπε ότι πρέπει να το κάνω. Δε μου έδωσε επιλογή, ήταν κάθετος. Επειδή έχουμε προσωπικές σχέσεις, είναι και μικρό το μέρος και ο μοναδικός παιδίατρος δε γινόταν διαφορετικά... Το έκανε ο ίδιος πρώτη φορά όταν ήταν 1 μηνός και μου είπε να το κάνω κι εγώ. Είχα μεγάλη στενοχώρια και άγχος. 

Όσον αφορά στο σμιγμα η εμπειρία μου λέει ότι ίσως πρέπει να απομακρύνεται. Κάποια στιγμή κι ενώ είχε αποκαλυφθεί η βαλανος, ήμασταν με τη μαμά μου και συνήθιζε να τον κάνει μπάνιο εκείνο το διάστημα κι επειδή η ίδια δεν πείραζε καθόλου το πουλάκι μάζεψε σμιγμα και πονούσε όταν προσπαθούσα να το αποκαλύψω. Στο τέλος πήγαμε νοσοκομείο. Δεν ξέρω αν έφταιγε που είχε ήδη αποκαλυφθεί αλλα αυτη ήταν η εμπειρία μου. Αν δεν το ειχα πειράξει μπορεί να μην ειχε μαζεψει τοσο... Δεν ξέρω. 

Το θέμα είναι ότι και οι γιατροί έχουν διαφορετικές απόψεις με αποτέλεσμα να μας μπερδεύουν. 

Εμάς μας έδωσαν την flixotide στο νοσοκομείο, όπου νοσηλεύτηκαμε για ουρολοιμωξη. Και μας είπαν το σμηγμα να το καθαρίζουμε, μάλλον λόγω ιστορικού ουρολοιμωξης. Έχω δει στο ίντερνετ ένα τζελ fimosin κ ρώτησα τον παιδίατρο αλλά δεν το ήξερε. 

Προσωπικα με 2 αγόρια, από τους παιδιάτρους που έχουμε (γιατί είναι και οι 2 γνωστές μας) είχα λάβει την οδηγία να μην πειράξω τίποτα ως την ηλικία των 5-6 ετών.

Στον μεγάλο λοιπόν, όταν ήταν γύρω στα 5,5, σε μία επίσκεψη για εμβόλιο, όπου πήγε με τον μπαμπά του, ανέλαβε η παιδίατρος να το κατεβάσει. Απ' ότι μου είπε ο άντρας μου καθάρισε το σμήγμα (το σμήγμα είναι φυσιολογικό), αλλά για να μην πάθει φίμωση (να μην ξανα"κολλήσει" δηλ το πετσάκι) μας είπε να το κατεβάζουμε κάθε μέρα στο μπάνιο για 4-5 μέρες και να βάζουμε δύο κρέμες (δεν τις θυμάμαι καθολου αυτή τη στιγμή). Το παιδί τις πρώτες 2 φορές πόνεσε πολύ και είχε και λίγες σταγόνες αίμα. (από ότι μου περιέγραψαν πόνεσε πολύ και στη γιατρό). Από τότε το κατεβάζει μόνος όταν κάνει μπάνιο, δεν τον ενοχλεί κάτι και δεν έχω δει ποτέ να έχει σμήγμα.

Ο μικρός μου από την άλλη άρχισε από πολύ μικρός να το "πειράζει" και να το κατεβάζει λίγο. τώρα είναι 3,5 και ακόμη το κατεβάζει λιγάκι μόνος του. Αποκαλύπτεται δηλαδή λίγο η βάλανος, χωρίς να πονάει. Στην επόμενη επίσκεψη τον άλλο μήνα θα ρωτήσω τη γιατρό.

23 ώρες πρίν, anath είπε:

Ο μικρός μου από την άλλη άρχισε από πολύ μικρός να το "πειράζει" και να το κατεβάζει λίγο. τώρα είναι 3,5 και ακόμη το κατεβάζει λιγάκι μόνος του. Αποκαλύπτεται δηλαδή λίγο η βάλανος, χωρίς να πονάει. Στην επόμενη επίσκεψη τον άλλο μήνα θα ρωτήσω τη γιατρό.

H αληθεια ειναι οτι συστηνεται να περνανε καποιο χρονο της ημερας γυμνα τα αγορια γιατι πειραματιζοντας με το σωμα τους μπορει να το κατεβασουν μονα τους, χωρις πονο και γνωριζοντας τα ιδια τα ορια τους. Ισως αυτη να ειναι η φυσικη εξελιξη του θεματος μιας και δεν ειμαστε προορισμενοι να φοραμε ρουχα :wink:

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα