Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πουλάκι αγοριών/φίμωση


Recommended Posts

Δεν ξέρω τι να σας πω.Τελικά ο κάθε παιδίατρος έχει ΚΑΙ σε αυτό την δική του γραμμή. Ο πρώτος μας είπε να μην το πειράζουμε, η δεύτερη μας το κατέβαζε λίγο λίγο ,η τρίτη δεν το πειράζει επίσης. Ενώ όταν γεννήθηκε ήτανε κάπως ανοιχτό τώρα έχω παρατηρήσει ότι έχει κλείσει. Τυχαία έπεσα πάνω σε αυτό το site μία μέρα που έψαχνα κάτι σχετικό http://www.grigorioskousidis.com/index.php/info-medical/diseases-of-boys/fimosi Εγώ πάντως αποφάσισα ότι δεν θα κάνω καμία παρέμβαση ΜΟΝΟ αν μου υπογράψει γιατρός ότι διαφορετικά θα δημιουργηθεί σοβαρό πρόβλημα.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 215
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

διαβασα αυτο το αρθρο και με εχει ηρεμήσει. Το ίδιο έλεγε και ο άντρας μου οταν επέμενα να του κατεβασουμε το πετσακι. Πως είναι φυσιολογικο και είναι κατι που συμβαινει στην εφηβοια!! Τοτε γιατί πάρα πολλοι γιατροι κατεβαζουν το πετσακι χωρις να υπαρχει λόγος;;; Μυστήριο!

vaisp2.png

xrxup2.png

Link to comment
Share on other sites

Του μεγάλου μου από πολύ μωρό, κατέβαινε κανονικά. Στον δεύτερο η διαδικασία δεν ηταν έυκολη. Η γιατρός είχε δει ότι δεν ανοίγει και μου ειχε πει μετά το μπάνιο να το κάνω εγώ συστηματικά λίγο λιγό και χωρί ζόρι και με τον καιρό, αυτο θα κατέβει. Ετσι κι έγινε. Τωρα είναι 3.5 και κατεβαίνει, αλλά βλέπω πως αν το αφήσω καιρό (για 1-2 μήνες πχ) πάλι αρχίζει να κλείνει. Εγω θεωρώ πως για το παιδί είναι πιο ομαλό και αναίμακτο να το κατεβάζει η μαμά λιγο λίγο παρά να παει μια μέρα στον γιατρό και να το κάνει απότομα και με πόνο.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότο βλέπω υπάρχουν γιατροί και γιατροί και διάφορες απόψεις. Εμένα ο δικός μου είναι αντίθετος σε όλο αυτό και κάποιες φορές που τον είχα ρωτήσει μου είχε πει "δεν το πειράζουμε" θα κατέβει μόνο του και τον εμπιστευομαι απόλυτα. Εξάλου κανένα παιδάκι δεν μεγάλωσε έχοντας πρόβλημα με αυτό, απλά σε κάποια κατεβαίνει μόνο του και σε κάποια άλλα το τραβάει ο γιατρός και το παιδάκι πονάει. Εγώ δεν θα άφηνα να περάσει αυτό τον πόνο το μωρό μου είμαι και εγώ αντίθετη όπως και ο γιατρός μου.

Απόψεις είναι αυτές! :)

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Συζητήθηκε το θέμα, πρόσφατα, σε άλλο τοπικ.

 

Επισήμως, δεν πειράζουμε το πουλάκι, εκτός αν το παιδί κάνει συχνές ουρολοιμώξεις, έχει χαμηλή ακτίνα ουρησης (δηλαδή, τα ούρα δεν κάνουν πιδακα, αλλά κυλάνε με σταγόνες) ή η άκρη του πέους φουσκώνει σαν μπαλόνι, κατά την ούρηση.

 

Στις περιπτώσεις αυτές, επεμβαίνει παιδοχειρουργός. Επέμβαση από άλλους μπορεί να προκαλέσει συμφυσεις, τραυματισμούς, ουλές, παραφιμωση κτλ.

 

Αν δε συντρέχουν οι παραπάνω λόγοι, αφήνουμε το παιδί στην ησυχία του, ανεξαρτητου ηλικίας.

 

Οι παιδίατροι που κλείνουν ραντεβού για να "ανοίξουν" το πουλί είναι ή αδιάβαστοι ή ισχυρογνώμονες. Δεν ξέρω τι από τα δύο είναι χειρότερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...

Θα ηθελα τις αποψεις/εμπειριες σας σε κατι που με προβληματιζει τις τελευταιες μερες. Την Τεταρτη ειχε ο μικρος (4 μηνων) εμβολιο και πηγαμε στον παιδιατρο, ο οποιος ειδε το πουλακι του. Το ανοιγε ελαφρως και στον πρωτο μου γιο σε καθε επισκεψη, κατι το οποιο γενικως με ενοχλουσε και με ενοχλει αλλα εδειχνα/δειχνω εμπιστοσυνη λογω του οτι ειναι παιδιατρος και γνωριζει ποσο θα το ανοιξει. Προσωπικα, δεν το πειραξα μεχρι τους 18 μηνες (ακομη κι αν μου ελεγε να το ανοιγω μετα τους 5 μηνες), οποτε και αρχισα να το ανοιγω λιγο στο μπανιο κι αυτο οχι καθε φορα.

Στην τελευταια επισκεψη λοιπον το ανοιξε αρκετα, ο μικρος εκλαψε στιγμιαια και ματωσε ελαφρως. Του εβαλε μια αλοιφη και δεν φανηκε κατι ανησυχητικο, μονο το οτι ηταν ανησυχος καποιες στιγμες αυτες τις μερες, σαν να πονουσε, χωρις ομως να μπορω να ειμαι σιγουρη οτι  ειναι επειδη τσουζει οταν ουρει μιας και τον ενοχλουν και τα δοντια και μπορει να τον επηρεασε και το εμβολιο.. Εχθες πηγαμε για μπανιο στη θαλασσα και οταν βγηκαμε του εβαλα καθαρη πανα. Μετα απο λιγο ανοιξα την πανα και ειδα λιγο αιμα στην πανα στην περιοχη του πεους. Δεν σας κρυβω οτι νευριασα καθως ημουν σχεδον σιγουρη οτι σχετιζεται με την εξεταση. Επικοινωνησα με τον παιδιατρο, μου ειπε οτι το πιο πιθανο ειναι να οφειλεται στην εξεταση, του εστειλα φωτογραφια και περιμενω απαντηση. Να σημειωσω οτι απο την επομενη της επισκεψης η ακρη του πεους μου φαινεται λιγο διαφορετικη (γι'αυτο εστειλα τη φωτο), σαν να προεξεχει περισσοτερο δερμα, δεν ειναι οσο ενιαιο ηταν. Υπαρχει περιπτωση απο την πληγη που εγινε κατα τον χειρισμο του γιατρου να δημιουργηθει καποιο θεμα, ειδικα φιμωσης;

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Θα ηθελα τις αποψεις/εμπειριες σας σε κατι που με προβληματιζει τις τελευταιες μερες. Την Τεταρτη ειχε ο μικρος (4 μηνων) εμβολιο και πηγαμε στον παιδιατρο, ο οποιος ειδε το πουλακι του. Το ανοιγε ελαφρως και στον πρωτο μου γιο σε καθε επισκεψη, κατι το οποιο γενικως με ενοχλουσε και με ενοχλει αλλα εδειχνα/δειχνω εμπιστοσυνη λογω του οτι ειναι παιδιατρος και γνωριζει ποσο θα το ανοιξει. Προσωπικα, δεν το πειραξα μεχρι τους 18 μηνες (ακομη κι αν μου ελεγε να το ανοιγω μετα τους 5 μηνες), οποτε και αρχισα να το ανοιγω λιγο στο μπανιο κι αυτο οχι καθε φορα.

Στην τελευταια επισκεψη λοιπον το ανοιξε αρκετα, ο μικρος εκλαψε στιγμιαια και ματωσε ελαφρως. Του εβαλε μια αλοιφη και δεν φανηκε κατι ανησυχητικο, μονο το οτι ηταν ανησυχος καποιες στιγμες αυτες τις μερες, σαν να πονουσε, χωρις ομως να μπορω να ειμαι σιγουρη οτι  ειναι επειδη τσουζει οταν ουρει μιας και τον ενοχλουν και τα δοντια και μπορει να τον επηρεασε και το εμβολιο.. Εχθες πηγαμε για μπανιο στη θαλασσα και οταν βγηκαμε του εβαλα καθαρη πανα. Μετα απο λιγο ανοιξα την πανα και ειδα λιγο αιμα στην πανα στην περιοχη του πεους. Δεν σας κρυβω οτι νευριασα καθως ημουν σχεδον σιγουρη οτι σχετιζεται με την εξεταση. Επικοινωνησα με τον παιδιατρο, μου ειπε οτι το πιο πιθανο ειναι να οφειλεται στην εξεταση, του εστειλα φωτογραφια και περιμενω απαντηση. Να σημειωσω οτι απο την επομενη της επισκεψης η ακρη του πεους μου φαινεται λιγο διαφορετικη (γι'αυτο εστειλα τη φωτο), σαν να προεξεχει περισσοτερο δερμα, δεν ειναι οσο ενιαιο ηταν. Υπαρχει περιπτωση απο την πληγη που εγινε κατα τον χειρισμο του γιατρου να δημιουργηθει καποιο θεμα, ειδικα φιμωσης;

Ο παιδίατρός σου είναι για κλάμματα ... πήγαινε άμεσα το παιδί σε παιδοουρολόγο! Έχει βγει τόση βιβλιογραφία ότι δεν κάνουμε τίποτα με τα γεννητικά όργανα των παιδιών, διότι οι συμφύσεις που μπορούν να προκληθούν απο λάθος χειρισμό, μπορεί να τελικά να οδηγήσουν σε φίμωση! 

Επίσης, τα παιδιά έχουν μνήμη σε τυχόν τραυματικά γεγονότα και το τελευταίο που θέλεις είναι να του μείνει κάτι χαραγμένο στο υποσυνείδητο του μικρού. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver είπε:

Ο παιδίατρός σου είναι για κλάμματα ... πήγαινε άμεσα το παιδί σε παιδοουρολόγο! Έχει βγει τόση βιβλιογραφία ότι δεν κάνουμε τίποτα με τα γεννητικά όργανα των παιδιών, διότι οι συμφύσεις που μπορούν να προκληθούν απο λάθος χειρισμό, μπορεί να τελικά να οδηγήσουν σε φίμωση! 

Επίσης, τα παιδιά έχουν μνήμη σε τυχόν τραυματικά γεγονότα και το τελευταίο που θέλεις είναι να του μείνει κάτι χαραγμένο στο υποσυνείδητο του μικρού. 

 

Ευχαριστω για την απαντηση!  Μου απαντησε και μου ειπε οτι οντως απο την προσπαθεια αποκαλυψης της βαλανου μπορει να δημιουργηθει συνδετικος ιστος και να στενεψει λιγο η ακρη (γι'αυτο μου φαινεται οτι παραμορφωθηκε) αλλα με λιγη βαζελινη ή κρεμα συγκαμματος (εξωτερικα) ειπε θα μαλακωσει και θα ειναι οκ. Απ'οτι μου εξηγησε δεν ειναι κατι σπανιο και δεν θα υπαρξει κανενα μελλοντικο προβλημα, πχ παραφιμωσης. Δεν ξερω, η αληθεια ειναι οτι εχω εκνευριστει με τη φαση, αλλα δεν ξερω αν θελω να παω ακομη σε παιδοουρολογο. Στα μεσα Ιουλιου εχουμε παλι ραντεβου και θα ξανασυζητησω απο κοντα μαζι του.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Ευχαριστω για την απαντηση!  Μου απαντησε και μου ειπε οτι οντως απο την προσπαθεια αποκαλυψης της βαλανου μπορει να δημιουργηθει συνδετικος ιστος και να στενεψει λιγο η ακρη (γι'αυτο μου φαινεται οτι παραμορφωθηκε) αλλα με λιγη βαζελινη ή κρεμα συγκαμματος (εξωτερικα) ειπε θα μαλακωσει και θα ειναι οκ. Απ'οτι μου εξηγησε δεν ειναι κατι σπανιο και δεν θα υπαρξει κανενα μελλοντικο προβλημα, πχ παραφιμωσης. Δεν ξερω, η αληθεια ειναι οτι εχω εκνευριστει με τη φαση, αλλα δεν ξερω αν θελω να παω ακομη σε παιδοουρολογο. Στα μεσα Ιουλιου εχουμε παλι ραντεβου και θα ξανασυζητησω απο κοντα μαζι του.

Πήγαινε σε παιδο-ουρολόγο μην την πατήσετε και χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο. Το δις εξαμαρτείν ου... γυναικός σοφής! Έκανε μία ....ία ο γιατρός σου, πού ξέρεις ότι η συμβουλή του είναι σωστή; άσχετος είναι επί του θέματος. Το ότι είναι "σωστός" σε ό,τι άλλο έχει πει, δεν σημαίνει ότι ξέρει τι λέει εδώ και μιλάμε για το δικό σου παιδί! 

Οι συμφύσεις αποτελούν κίνδυνο που μπορει να σε οδηγήσει τελικά σε επέμβαση, έστω και μικρή, γιατί να ταλαιπωρηθεί το παιδί;; 

Για αυτό υπάρχουν οι άλλες ειδικότητες , αλλιώ θα βάζαμε τον παιδίατρο να μας εξετάζει μάτια/αυτιά και δε συμμαζεύεται. Δεν έχουν εξειδικευμένες γνώσεις σε αυτά τα πλαίσια. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Macgyver είπε:

Πήγαινε σε παιδο-ουρολόγο μην την πατήσετε και χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο. Το δις εξαμαρτείν ου... γυναικός σοφής! Έκανε μία ....ία ο γιατρός σου, πού ξέρεις ότι η συμβουλή του είναι σωστή; άσχετος είναι επί του θέματος. Το ότι είναι "σωστός" σε ό,τι άλλο έχει πει, δεν σημαίνει ότι ξέρει τι λέει εδώ και μιλάμε για το δικό σου παιδί! 

Οι συμφύσεις αποτελούν κίνδυνο που μπορει να σε οδηγήσει τελικά σε επέμβαση, έστω και μικρή, γιατί να ταλαιπωρηθεί το παιδί;; 

Για αυτό υπάρχουν οι άλλες ειδικότητες , αλλιώ θα βάζαμε τον παιδίατρο να μας εξετάζει μάτια/αυτιά και δε συμμαζεύεται. Δεν έχουν εξειδικευμένες γνώσεις σε αυτά τα πλαίσια. 

 

Εχεις δικιο, θα σκεφτω πιο σοβαρα το ενδεχομενο επισκεψης σε ειδικο. Ευχαριστω πολυ!

Μια ερωτηση, αν δεν υπαρχει παιδοουρολογος στην περιοχη μου να παω σε ουρολογο ή να προτιμησω το νοσοκομειο;

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Εχεις δικιο, θα σκεφτω πιο σοβαρα το ενδεχομενο επισκεψης σε ειδικο. Ευχαριστω πολυ!

Μια ερωτηση, αν δεν υπαρχει παιδοουρολογος στην περιοχη μου να παω σε ουρολογο ή να προτιμησω το νοσοκομειο;

Τότε σε παιδοχειρουργό ! ΑΥΣΤΗΡΑ σε "ΠΑΙΔΟ -" γιατί είναι εντελώς διαφορετική η ανατομία και δεν σε παίρνει να ρισκάρεις. 

 

Link to comment
Share on other sites

Λόγω ουρολοιμωξης του μικρού μου 2μιση μηνών του έχουμε κατεβάσει το πουλάκι για να καθαρίζεται εύκολα. Μου έδωσαν μια ειδική κρέμα στο νοσοκομείο κ του έβαζα για να μαλακώσει κ να κατέβει. Ο παιδιατρος μου είπε ότι όταν ένα παιδί παθαίνει ουρολοιμωξη πρέπει να του το κατεβάζουμε για να φανεί το κεφαλάκι αλλιώς αφήνουμε τη φύση να κάνει τη δουλειά της. Τι έχετε να πείτε γι αυτό; να τον εμπιστευτώ; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maria_tweety είπε:

Λόγω ουρολοιμωξης του μικρού μου 2μιση μηνών του έχουμε κατεβάσει το πουλάκι για να καθαρίζεται εύκολα. Μου έδωσαν μια ειδική κρέμα στο νοσοκομείο κ του έβαζα για να μαλακώσει κ να κατέβει. Ο παιδιατρος μου είπε ότι όταν ένα παιδί παθαίνει ουρολοιμωξη πρέπει να του το κατεβάζουμε για να φανεί το κεφαλάκι αλλιώς αφήνουμε τη φύση να κάνει τη δουλειά της. Τι έχετε να πείτε γι αυτό; να τον εμπιστευτώ; 

¨ο,τι και να σου πει ο οποιοσδήποτε εδώ μέσα, γιατί να τον εμπιστευτείς περισσότερο από έναν εξειδικευμένο γιατρό, ΕΙΔΙΚΑ σε τόσο μικρό μωρό; Μίλα με παιδοουρολόγο ή με παιδοχειρουργό! Συγνώμη αν διαβάζομαι απότομη, αλλά επειδή η ταυτότητα των ανθρώπων που γράφουν είναι μυστική, και ανώμαλοι υπάρχουν πολλοί, θέματα που άπτονται σε πιο ευαίσθητες κατηγορίες, καλό είναι να αποφεύγονται από δημόσια fora. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Macgyver είπε:

¨ο,τι και να σου πει ο οποιοσδήποτε εδώ μέσα, γιατί να τον εμπιστευτείς περισσότερο από έναν εξειδικευμένο γιατρό, ΕΙΔΙΚΑ σε τόσο μικρό μωρό; Μίλα με παιδοουρολόγο ή με παιδοχειρουργό! Συγνώμη αν διαβάζομαι απότομη, αλλά επειδή η ταυτότητα των ανθρώπων που γράφουν είναι μυστική, και ανώμαλοι υπάρχουν πολλοί, θέματα που άπτονται σε πιο ευαίσθητες κατηγορίες, καλό είναι να αποφεύγονται από δημόσια fora. 

Δεν θα εμπιστευτώ κανέναν απλά ήθελα να ακούσω εμπειρίες κ απόψεις άλλων παιδιατρων.δεν εμπιστεύομαι τύφλα κανέναν γιατρό καθώς έχει αποδειχθεί ότι και οι καλύτεροι έχουν κάνει λάθη. Όμως ο άντρας μου δεν συμμερίζεται την άποψη μου να παίρνουμε 2 κ 3 γνώμη. Το φόρουμ για ανταλλαγή απόψεων κ εμπειριών είναι, ακόμα και στα θέματα υγείας. Σ ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου. Κατανοώ τον τρόπο που το λες 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα ο γιατρός μου είναι της παλιάς σχολής κι επέμενε ότι πρέπει να κατεβάζουμε το πουλάκι από ημερών για να μην πάθει φίμωση. Εγώ είχα διαβάσει ότι οι νεότερες μελέτες λένε να μην το πειραζουμε τα πρώτα χρόνια. Ο γιατρός ήταν κάθετος σε αυτό και λόγω του ότι ήταν ο μοναδικός στο νησί και γενικώς τον εμπιστευομουν έκανα ότι είπε με μισή καρδιά... Το "κατεβασε" πρώτη φορά στο μήνα και με προέτρεψε να κάνω το ίδιο κάθε μέρα και στη συνέχεια να βάζω μια κρέμα. Αν μπορούσα πάντως να επιλέξω δεν θα το έκανα. Τώρα πια το κατεβάζει μόνος του στο μπάνιο. Δε φαίνεται να προέκυψε κάποιο πρόβλημα ευτυχώς! Μην ανησυχείς, πάρε και μια δεύτερη γνώμη, αλλά ίσως στην περίπτωσή σου να μην γίνεται και αλλιώς. Όσο να'ναι όταν ανοίγει το πουλάκι καθαρίζεται πιο εύκολα. Να σου ζήσει!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Για να ενημερωσω: πηγα σε παιδοχειρουργο ο οποιος ειδε μια μικρη στενωση στην ακροποσθια και προτεινε να συνεχισει ο παιδιατρος να κανει "γυμναστικη" σε καθε επισκεψη (κι εμεις στο σπιτι αν σιγουρευτουμε οτι δεν θα το τραυματισουμε), απλα ειπε να ενημερωσω τον παιδιατρο να μην το κανει αν το παιδι ειναι πολυ κινητικο, γενικως αν υπαρχει περιπτωση να τραυματιστει). Οποτε, απ'οτι φαινεται ο παιδιατρος "κατι" ειδε και επεμενε να του το κατεβασει κι αλλο απλα επρεπε να ειναι πιο προσεκτικος στους χειρισμους του. Μου ειπε να δω και τον μεγαλο (3,5 χρ) αν κατεβαινει η ακροποσθια. Εγω προσπαθησα αλλα δεν αποκαλυπτεται, απο ενα σημειο και μετα (μολις αρχιζει να φαινεται η βαλανος) πρεπει να βαλω δυναμη και δεν θελω. Ο παιδοχειρουργος ειπε οτι στην ηλικια του θα επρεπε να αποκαλυπτεται, εγω διαβαζω οτι  αποκαλυπτεται πληρως συνηθως μεταξυ 2-6 ετων. Θα το συζητησω και με τον παιδιατρο σε λιγες μερες αλλα θα ηθελα να μου πειτε τις αποψεις/εμπειριες σας.

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Για να ενημερωσω: πηγα σε παιδοχειρουργο ο οποιος ειδε μια μικρη στενωση στην ακροποσθια και προτεινε να συνεχισει ο παιδιατρος να κανει "γυμναστικη" σε καθε επισκεψη (κι εμεις στο σπιτι αν σιγουρευτουμε οτι δεν θα το τραυματισουμε), απλα ειπε να ενημερωσω τον παιδιατρο να μην το κανει αν το παιδι ειναι πολυ κινητικο, γενικως αν υπαρχει περιπτωση να τραυματιστει). Οποτε, απ'οτι φαινεται ο παιδιατρος "κατι" ειδε και επεμενε να του το κατεβασει κι αλλο απλα επρεπε να ειναι πιο προσεκτικος στους χειρισμους του. Μου ειπε να δω και τον μεγαλο (3,5 χρ) αν κατεβαινει η ακροποσθια. Εγω προσπαθησα αλλα δεν αποκαλυπτεται, απο ενα σημειο και μετα (μολις αρχιζει να φαινεται η βαλανος) πρεπει να βαλω δυναμη και δεν θελω. Ο παιδοχειρουργος ειπε οτι στην ηλικια του θα επρεπε να αποκαλυπτεται, εγω διαβαζω οτι  αποκαλυπτεται πληρως συνηθως μεταξυ 2-6 ετων. Θα το συζητησω και με τον παιδιατρο σε λιγες μερες αλλα θα ηθελα να μου πειτε τις αποψεις/εμπειριες σας.

Μπορείς να μου στείλεις πμ με το όνομα του παιδοχειρουργου; εγώ πήγα σε παιδοουρολογο ο οποίος είπε ότι σε όλα τα αγόρια προτείνει να κατεβάζουμε το πουλάκι μόλις γεννηθούν για λόγους καθαριότητας. Στην περίπτωση μου είπε να κατεβάσουμε τελείως το πουλάκι του μωρού μου, 3 μηνών, για να εμφανιστεί τελείως το κεφαλάκι. Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω κάτι τέτοιο, να τον αφήσω απλά να τραβήξει το πετσακι κ να πεθάνει από τον πόνο το παιδί μου. Με παιδοχειρουργο που μίλησα είπε δεν πειράζουμε το πουλάκι τουλάχιστον μέχρι τα 3.εγω προσωπικά το κατεβάζω λίγο σε κάθε μπάνιο για να το πλύνω, μιας κ έχουμε περάσει ουρολοιμωξη, και του βάζω μια κρέμα μήπως κ ανοίξει λίγο πιο πολύ από μόνο του. Την κρέμα μου την είχαν δώσει στο νοσοκομείο, όπου νοσηλεύτηκε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maria_tweety είπε:

Μπορείς να μου στείλεις πμ με το όνομα του παιδοχειρουργου; εγώ πήγα σε παιδοουρολογο ο οποίος είπε ότι σε όλα τα αγόρια προτείνει να κατεβάζουμε το πουλάκι μόλις γεννηθούν για λόγους καθαριότητας. Στην περίπτωση μου είπε να κατεβάσουμε τελείως το πουλάκι του μωρού μου, 3 μηνών, για να εμφανιστεί τελείως το κεφαλάκι. Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω κάτι τέτοιο, να τον αφήσω απλά να τραβήξει το πετσακι κ να πεθάνει από τον πόνο το παιδί μου. Με παιδοχειρουργο που μίλησα είπε δεν πειράζουμε το πουλάκι τουλάχιστον μέχρι τα 3.εγω προσωπικά το κατεβάζω λίγο σε κάθε μπάνιο για να το πλύνω, μιας κ έχουμε περάσει ουρολοιμωξη, και του βάζω μια κρέμα μήπως κ ανοίξει λίγο πιο πολύ από μόνο του. Την κρέμα μου την είχαν δώσει στο νοσοκομείο, όπου νοσηλεύτηκε. 

Να σου το ελεγα το ονομα του παιδοχειρουργου αλλα μενω επαρχια, δεν ξερω αν θα σε βολεψει :?

 
Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2019 at 3:44 PM, Sentir...natureza said:

Μου ειπε να δω και τον μεγαλο (3,5 χρ) αν κατεβαινει η ακροποσθια. Εγω προσπαθησα αλλα δεν αποκαλυπτεται, απο ενα σημειο και μετα (μολις αρχιζει να φαινεται η βαλανος) πρεπει να βαλω δυναμη και δεν θελω. Ο παιδοχειρουργος ειπε οτι στην ηλικια του θα επρεπε να αποκαλυπτεται, εγω διαβαζω οτι  αποκαλυπτεται πληρως συνηθως μεταξυ 2-6 ετων. Θα το συζητησω και με τον παιδιατρο σε λιγες μερες αλλα θα ηθελα να μου πειτε τις αποψεις/εμπειριες σας.

 

Ο γιος μου είναι 2,5 χρονών και αποκαλύπτεται πλήρως πλέον. Είχε στένωση όταν ήταν μωρό αλλά πλέον επειδή "ασχολείται" αρκετά με το πουλάκι του το έβγαλε μόνος του. Εγώ ποτέ δεν του έκανα κάτι ούτε τις ασκήσεις που είχε δείξει ο παιδοχειρούργος γιατί δεν καθόταν ο μικρός με τίποτα, και πίστευα και οτι θα ανοίξει όταν έρθει η ώρα του. Η παιδίατρος πριν κανένα χρόνο του το άνοιξε και μάτωσε λίγο και γω τότε είχα νευριάσει, ωστώσο την εμπιστεύτηκα και τελικά δεν προέκυψε κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 16/7/2019 at 2:07 ΜΜ, Λουλουδιά είπε:

 

Ο γιος μου είναι 2,5 χρονών και αποκαλύπτεται πλήρως πλέον. Είχε στένωση όταν ήταν μωρό αλλά πλέον επειδή "ασχολείται" αρκετά με το πουλάκι του το έβγαλε μόνος του. Εγώ ποτέ δεν του έκανα κάτι ούτε τις ασκήσεις που είχε δείξει ο παιδοχειρούργος γιατί δεν καθόταν ο μικρός με τίποτα, και πίστευα και οτι θα ανοίξει όταν έρθει η ώρα του. Η παιδίατρος πριν κανένα χρόνο του το άνοιξε και μάτωσε λίγο και γω τότε είχα νευριάσει, ωστώσο την εμπιστεύτηκα και τελικά δεν προέκυψε κανένα πρόβλημα.

Eυχαριστω για την απαντηση! Για να ενημερωσω κιολας: πηγα στον παιδιατρο ο οποιος διαφωνησε με την διαγνωση του παιδοχειρουργου και μετα απο πολληηηηη συζητηση και ξεκαθαρισματα απο μερους μου καταληξαμε στο οτι δεν θα το πειραζει καθολου, ουτε αυτος ουτε εγω καθως ειναι φυσιολογικη η φιμωση σε αυτη την ηλικια. Ειπαμε να περιμενουμε μεχρι τα 2 χρ και βλεπουμε τοτε αν υπαρξει κατι νεοτερο. Για τον μεγαλο επισης μου ειπε οτι απο την στιγμη που αποκαλυπτεται εστω και λιγο η βαλανος δεν υπαρχει θεμα. 

Παντως, μετα απο αρκετη αναζητηση στο διαδικτυο ειδα οτι στην πλειοψηφια των παιδιων αποκαλυπτεται η βαλανος μεχρι τα 8-9 χρονια και μεχρι την εφηβεια εχει αποκαλυφθει στο 97%-98%. Υπαρχουν αγορια που νιωθουν πονο κατα την πρωτη επαφη γιατι εκεινη την στιγμη αποκαλυπτεται η βαλανος για πρωτη φορα. Καποια βλεπουν και αιμα. Θα μπορουσε να πει κανεις οτι ειναι το ξεπαρθενιασμα των αντρων :)

 
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου στείλει κάποια μανούλα πως λέγεται η κρέμα για το ελαφρύ κατέβασμα;  ευχαριστώ εκ των προτέρων. Εμένα μου είπε κατά τη διάρκεια του μπάνιου κυρίως για να φεύγει το σμηγμα που μαζεύεται. Φοβάμαι μην τον τραυματισω για να είμαι ειλικρινής. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lotus flower Valley είπε:

Μπορεί να μου στείλει κάποια μανούλα πως λέγεται η κρέμα για το ελαφρύ κατέβασμα;  ευχαριστώ εκ των προτέρων. Εμένα μου είπε κατά τη διάρκεια του μπάνιου κυρίως για να φεύγει το σμηγμα που μαζεύεται. Φοβάμαι μην τον τραυματισω για να είμαι ειλικρινής. 

Mα το σμηγμα δρα προστατευτικα, γιατι να το ξεπλυνεις; Παντως γνωστος παιδοουρολογος της Θεσσαλονικης εχει πει πως η καλυτερη υγιεινη στα παιδια (και στους μεγαλους) που μπορουν να το κατεβασουν εστω και λιγο  (κι ας μην αποκαλυπτεται η βαλανος) ειναι να τραβουν λιγο το δερμα και μετα να κατουρανε για να μην μενουν ουρα ενδιαμεσα στο πετσακι. Κατα τ'αλλα ακυρωνει τις οδηγιες περι "καθαρισμου" του απαραιτητου σμηγματος.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Mα το σμηγμα δρα προστατευτικα, γιατι να το ξεπλυνεις; Παντως γνωστος παιδοουρολογος της Θεσσαλονικης εχει πει πως η καλυτερη υγιεινη στα παιδια (και στους μεγαλους) που μπορουν να το κατεβασουν εστω και λιγο  (κι ας μην αποκαλυπτεται η βαλανος) ειναι να τραβουν λιγο το δερμα και μετα να κατουρανε για να μην μενουν ουρα ενδιαμεσα στο πετσακι. Κατα τ'αλλα ακυρωνει τις οδηγιες περι "καθαρισμου" του απαραιτητου σμηγματος.

Πω πω βρε κοριτσια! Ενω εχω κοριτσακι κ θελω το δευτερο να ειναι αγορι(βεβαια γερο να ειναι οποτε ερθει κ δεν με νοιαζει) αλλα το ολο θεμα πολυ με αγχωνει μονο π το ακουω:shock: ασχετο στο θεμα σας αλλα ηθελα να το πω!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ παρα πολύ.  Η παιδίατρος άφησε να εννοηθεί πως πρέπει να φεύγει το σμηγμα όχι να μένει.  Δυστυχώς δεν έχω άμεση πρόσβαση σε παιδο ουρολόγο για να λάβω σωστές οδηγίες. Στο ιστορικό του συζύγου όλοι γενεαλογικα είχαν φίμωση.  Ο κανακάρης μου παιδεύεται ακόμα με ΓΟΠ κολικους  ξεκίνησαν κ τα πολλά σάλια ίσως για δοντάκι αργότερα και με το πουλάκι δε ξέρω πως ακριβώς να φερθώ ως σωστή μαμά.  Κανω αυτό που μου είπε και προσέχω λες και θα πιάσω κάτι πολυυυυ εύθραυστο. Θέλω να βάλω την ειδική κρέμα για να μην γίνει ζημιά.  Έχει κατέβει ήδη λίγο αλλά δεν ξέρω με σιγουρια αν πραττω ορθά. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...