Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πουλάκι αγοριών/φίμωση


Recommended Posts

Κοριτσια στο γιο μου τα πραγματα ηταν διαφορετικα, η παιδιατρος μας ειχε δωσει μια αλοιφουλα να βαζουμε στην περιοχη για ενα μηνα για να μαλακωσει ωστε να το κατεβασουμε. Την ημερα που ηταν να γινει βαλαμε στο σημειο Emla για να μην πονεσει, το μωρο δεν καταλαβε τιποτα απο το τραβηγμα, μας ελεγε να το κατεβαζουμε σε καθε αλλαγη πανας και να το καθαριζουμε και δεν ειχα ποτε προβλημα απο τοτε. Ηταν μολις 5 μηνων και αν ξαναεκανα γιο θα ακολουθουσα την ιδια διαδικασια

 

Να τονισω οτι η παιδιατρος ειχε αυτη την τακτικη με ολα τα αγορακια ηιατι η ιδια ειχε αντιμετωπισει μεγαλο προβλημα με το αγορακι της λογω ελλειψης ενημερωσης και του΄χε κανει σαν χειρουργειο και δεν ηθελε αλλα παιδακια να περασουν το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 215
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οι απόψεις περί του θέματος διιστανται!Γνωστός ουρολογος που παρακολουθει το γιο μου για άλλο θέμα μας ειπε να το κατεβάζουμε και να το καθαρίζουμε, εγώ ειχα διαβάσει άλλα στο φορουμ, ρώτησα την παιδίατρο και μου ειπε ότι το καθαρίζουμε όταν θέλουμε πάση θυσια να αποφύγουμε ουρολοιμωξη. (Εμένα το μικρο έχει θεμα με τα νεφράκια του οποτε και γιαυτο μας συμβουλευσε έτσι ο ουρολογος). Κι εγω μπερδεμένη ειμαι πάντως.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο μπερδεμένη είμαι κ εγώ!!! Η δική μας παιδίατρος λέει να μην το πειράζουμε καθόλου και αν χρειαστει στο μέλλον να κάνουμε μια μικρο επεμβασούλα να ανοίξει. Εγώ πάντως δεν το κατεβάζω απλά καμιά φορά με λίγο βαμβάκι του καθαρίζω τη περιοχή από πάνω με λίγο χαμομήλι.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις πήγαμε πρώτη φορά στον καινούργιο παιδίατρο...την άλλη την άλλαξα.. Είδε το μόριο του και μας είπε ότι έχει φίμωση και να βάζουμε μια κρέμα η οποία εχει αντιβιωτική δράση και περιέχει κορτιζόνη..3-4 φορές την εβδομάδα για ένα εξάμηνο. Το θέμα είναι πως κάθε φορά που ρωτούσα την πρώην παιδίατρο επι του θέματος..μου έλεγε πως όλα βαίνουν καλώς και πως δεν μιλάμε για φίμωση πριν την ηλικία των 5 ετών. Άντε τώρα βγάλε άκρη... αλλά τι; Ξαφνικά θα πούμε στα πέντε του χρόνια...οκ..έχει φίμωση..πάμε για επέμβαση; Νομίζω πως αφού υπάρχει αυτή η προληπτική μέθοδος που "βοηθάει" καλό είναι να την εφαρμόσω..Επίσης και κομπρεσούλες...σταγόνες χαμομηλιού...μαλακώνουν την περιοχή και οδηγούν στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδιατρος δεν ειναι πανακεια γιο ολα. Με αλλα λογια θεωρω οτι το συγκεκριμενο θεμα δεν ανηκει στην αρμοδιοτητα του παιδιατρου αλλα του παιδοχειρορυγου ή παιδοουρολογου.

Παντως η παιδιατρος καλα κανει και το ανοιγει ετσι ωστε να μην δημιουργηθουν συμφησεις στην περιοχη και αργοτερα χρειαστει επεμβαση.

Το ιδιο ακριβως κανει και ο χειρουργος και δινουν μαλιστα αλοιφη για αυτο τον λογο.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς από την πρώτη στιγμή μας είχε πει να το κατεβάζουμε τουλάχιστον μια φορά την μέρα και να το καθαρίζουμε. άλλωστε σε κάθε επίσκεψη το έλεγχε κι η ίδια. Μέχρι στιγμής το εφαρμόζω και δεν είχαμε ποτέ θέμα με ουρολοίμωξη, φίμωση κλπ.

Στην ξαδέλφη μου της είχε πει ο δικός της παιδίατρος, ότι δεν το ακουμπάμε σε καμία περίπτωση και τελικά έπαθε φίμωση και έκαναν μια μικρή επεμβασούλα στο ιατρείο του, αλλά δεν θυμάμαι σε πια ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας.

Τελικά -έτσι για την ιστορία- να πω ότι μετά από 2 μέρες επάλειψη με fucicort ο ερεθισμός υποχώρησε εντελώς.

Το θέμα αυτό ήταν αφορμή να θυμηθεί ο άντρας μου ότι είχε χρειαστεί να κάνει αυτή την "μικροεπεμβασούλα" στο ιατρείο για αντιμετώπιση φίμωσης σε ηλικία 2-3 χρονών (ίσως και μεγαλύτερος, δεν θυμάται ακριβώς)...Την ηλικία μπορεί να μην τη θυμάται, τον πόνο όμως τον θυμάται ακόμα...Αν είναι λοιπόν το αγοράκι μας να γλίτωσε τα χειρότερα, χαλάλι η ανησυχία!

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
kalo ine na travate to petsaki ekso ke na vgeni to pouli ton agorion olo ekso .....

tha klapsi ke tha ponesi ligo ala meta tha ine ok.

to kefali prepi na ine ekso ke kalo ine na meni me kapio tropo ekso.

 

Η πρακτική που περιγράφει σε φτωχά ελληνικά ο παραπάνω χρήστης χαρακτηρίζεται επιεικώς λανθασμένη και απαράδεκτη ιατρικώς.

Συνιστώ όσες μητέρες διαβάζουν το post αυτό να απευθυνθούν στον παιδίατρό τους και να ενημερωθούν σωστά διαβάζοντας το έγκυρο άρθρο http://healthsites.in.gr/imarinopulos/page_GREEK_2.htm

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι δυνατον!πρωτη φορα το ακουω αυτο!αυτο ειναι βασανηστηριο!κ δεν ειναι κ καθολου σωστο!ο παιδιατρος μου ειπε να μη το πειραζουμε καθολου μαυτον τον τροπο που περιγραφεται παραπανω!κ βασικα να μη το πειραζουμε γενικως!

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου σε 3 μηνες θα γινει 3 ετων, αλλα δεν το πειραζω καθολου. Οταν το εκανε η παιδιατρος, χλωμιασα. Οσο ηταν μωρο το κατεβαζα απαλα με λαδακι μετα το μπανιο, οχι πολυ συχνά όμως. Οταν αρχισε να μεγαλωνει και καταλαβα πως τον ενοχλει, δεν τον ξαναπειραξα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω μονο οταν τον κανω μπανιο το κατεβαζω με σαπουναδα που γλιστραει κιολας αλλα πολυ λιγο για να τον πλυνω σε εκεινο το σημειο γιατι μαζευονται μικροβια οσο να ναι.αλλα να το κανω ετσι οπως ειπε το παραπανω μελος,με τιποτα!εκτος το οτι το παιδι θα σπαραξει κ θα βασανιζεται,θα παθει κ καμια ζημια

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ απαράδεκτη και επικίνδυνη την περιγραφή του παραπάνω μέλους και ειλικρινά δεν μπορώ να πειστώ ότι έχει σαν σκοπό την ενημέρωση! Μήπως θα έπρεπε οι adm να διαγράψουν το μήνυμα;

Link to comment
Share on other sites

Κι εμας δεν κατεβαινει το πετσάκι και θελει η παιδιατρος να το κατεβάσει στους 14 μήνες...μου εδωσε μαλιστα και μια αναισθητική κρεμούλα να του βάλω πριν παω για να μην πονέσει αλλα με αυτα που διαβασα αποφάσισα να περιμενω. Μου ειπε η πεθερα μου οτι και ο αντρας μου ειχε το ιδιο πρόβλημα και του περασε χωρις επέμβαση...απλα σιγα σιγα εκεινη το κατεβαζε μαλακα μετα το μπάνιο (χωρις να ποναει) και ετσι άνοιξε.

Εγω να σας πω την μαύρη μου αληθεια δεν το πιανω καν το πουλακι του! Δεν ξερω με αυτα ειμαι πολυ επιφυλακτική

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμενα ο θεος μου εστειλε 3 αγορια.οποτε εμπειριες πολλες.στο πρωτο μου αγορι στο μαιευτηριο η παιδιατρος προσπαθησε να με τρομοκρατησει[και το καταφερε] λεγοντας μου οτι το νεογεννητο αγορακι μου θα χρειαστει χειρουργειο επειδη δεν κατεβαινε το πετσακι του.το πηγα οσο πιο γρηγορα μπορουσα σε παιδιατρο που μου συστησαν για πολυ καλο[και ειναι]και μου ειπε να ΜΗΝ ΤΟ ΑΓΓΙΖΩ ΠΟΤΕ ΕΚΕΙ. μου ειπε οτι θα ανοιξει απο μονο του οπως και εγινε και μονο μετα απο τα τρια του χρονια αν δεν ανοιγε θα καναμε κατι.στο δευτερο στο ιδιο μαιευτηριο αλλος παιδιατρος μου ειπε απλως να του το κατεβαζω απαλα και τιποτα αλλο[δεν το εκανα ακολουθηςα το δικο μου γιατρο και παλι με δικαιωσε]και στο τριτο μου επραξα οπως ειχα πλεον μαθει.και δεν φαινεται να υπαρχει προβλημα μιας και φτασασμε στα τρια μας χωρις προβληματα.τα μεγαλα ειναι τωρα 10 +8 χωρις ΚΑΝΕΝΑ προβλημα.

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

http://healthsites.in.gr/imarinopulos/page_GREEK_2.htm

 

χαρηκα παρα πολυ που διαβασα το παραπανω αρθρο...να ειναι καλα ο ανθρωπος που μας ενημερωνει για να αποφυγουμε λάθη..

και μενα ο μικρος μου ειναι σε παρομοια κατασταση..πολυ "κλειστο"πουλακι..μου το πειραζει μονο η γιατρος οταν παω..και δεν μαφηνει να το ακουμπησω...αν δουμε οτι δεν αλλαζει η μορφη του τοτε θα παμε σε παιδοχειρουργο..

 

να προσεχετε κοριτσια τα αγορακια μας!!!

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Καλημέρα!

Θα ήθελα οι μαμάδες μικρών αγοριών να μου μεταφέρουν τις εμπειρίες τους. Πήγαμε χθές στον παιδίατρο για το καθιερωμένο εμβόλιο και επειδή ο μικρός κλείνει αύριο χρόνο μας άνοιξε το πεος του. Πολύ τραυματική εμπειρία. Από τότε τσιρίζει κάθε φορά που πάει να ουρήσει. Ο γιατρός μου είπε να το τραβάω πρωί βράδυ, να ρίχνω bettadin και μια αλοιφή καταπραΰντική. Έχετε παρόμοια εμπειρία; Διαβάζω από το πρωί ότι δεν πρέπει να γίνεται διάνοιξη πριν την ηλικία των 2 - 3 ετών και έχω φρικάρει. Φυσικά θα πάμε και σε ουρολόγο σήμερα αλλά έχω αγχωθεί τρελά!!! Please help

Link to comment
Share on other sites

και εμας ηρθε πριν 5 μερες για το εμβολιο του ετους και μετα του επιασε τοπουλακι του και το ανοιξε. αλλα δεν πονεσε, ουτε εκλαψε ο δικος μου, ουτε τιποτα. απλα ο γιατρος ειπε ουπς, ανοιξεεεε.... σαν κατι πολυ συνηθισμενο.. να πας και σε αλλο γιατρο.

WEW9p3.png

 

 

gZ5Xp3.png

Link to comment
Share on other sites

Eμείς τη διάνοιξη την κάναμε στους 7 μήνες. Η αλήθεια είναι ότι οι πρώτες 2 μέρες ήταν δύσκολες μετά όλα οκ. Αλλά θέλει κάθε μέρα μέχρι να βγάλει τη πάνα καθαρισμό και μία κρεμούλα. Η παιδίατρός μας είπε ότι σε αυτή την ηλικία γίνεται χωρίς να επιβαρυνθεί το παιδί με νάρκωση και χωρίς να ζήσει τη τραυματική εμπειρία του χειρουργείου. Βέβαια έχω ακούσει πολλές διαφορετικές γνώμες πάνω σε αυτό, αλλά επειδή εμπιστεύομαι τη παιδίατρό μας δεν το έψαξα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι το άνοιξα μόνη σε ηλικία 5 μηνών και δεν κατάλαβε ΤΙΠΟΤΑ. Η παιδιατρός μας, μου είχε πει ότι μετά το μπανάκι του να το κατεβάζω ασκώντας λίγη δύναμη - χωρίς όμως να τον πονάω. Με αποτέλεσμα αυτό ήρθε και άνοιξε μόνο του.

 

Βέβαια από ότι διαβάζω και ακούω υπάρχουν δυο ειδών παιδίατροι αυτοί που σου λένε κατεβαζέ το και αυτοί που λένε δεν το πειράζεις.

Αν ξαναέκανα αγοράκι πάλι το ίδιο θα έκανε και άσε να λένε οι δεύτεροι.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως γιάυτο το θεμα οι παιδιατροι δεν εχουν κοινη πορεια....αλλοι το τραβανε και λενε και στις μαμαδες να το κανουν ...αλλοι λενε οτι το παιδι πρεπει να φτασει 3-4 χρονων και αν δεν εχει ανοιξει τοτε το πειραζουν......

εμενα ο γιατρος τα παιδια μου [3 αγορια]δεν μου τ'αγγιξε καθολου σ'αυτο το σημειο..και στην ηλικια των 3 ειχαν ανοιξει μονα τους........

μπερδεμα η ιστορια.......καλα κανεις και πας για δευτερη γνωμη.....

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα ο παιδιατρος που τον ειδε τον 19 μηνων γιο μου πριν 10 μερες κ του ειπα οτι εχει ψιλοκλεισει μου ειπε οτι αυτος προσωπικα τα αφηνει μεχρι 2,5-3 χρονων περιπου γιατι λεει συνηθως μετα τα δυο χρονια το πειραζουν μονα τους κ πολλες φορες ανοιγει χωρις αλλη εξωτερικη παρεμβαση.

Ακριβως αυτο που εγραψε η ΒΙΚΥ74 οτι οι παιδιατροι δεν εχουν κοιμη πορεια σε αυτο.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

εμας απο την 10 ημερα που γενηθηκε κια ηρθε ο γιατρος στο σπιτι μας εδειξε πψς να το κατεβαζουμε και να του βαζουμε ορο και ειναι μια διαδικασια που την κανουμε σχεδον καθε μερα ο γιατρος τωρα που ερχετε απλα το κοιταζει αλλα μας λεει οτι ειναι μια χαρα

:DΝΙΚΟΛΑΣ 22/01/09 ΜΠΕΜΠΗΣ 05/01/2011 ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΜΟΥ:D
Link to comment
Share on other sites

Και εμας η παιδίατρος μας είπε οτι δεν χρειάζεται να το πειράζουμε.Νομίζω οτι αυτή είναι και η επικρατούσα θέση, γιατι αν επέμβουμε σε τόσο μικρη ηλικία μπορει να προκληθούν ρήξεις ή κακώσεις

http://paidiatros.blogspot.com/2005/10/blog-post_113043420926632513.html

 

http://www.paidiatros.gr/index.php?cid=10&id=248&st=2

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς και σ' εμάς το κατέβασε η παιδίατρος.Για 1-2 μέρες θα τσούζει λίγο όταν του έρχετε να κάνει τσίσα αλλά με την αλοιφή θα συνέλθει.Εμάς μας είπε ότι αν κατουρήσει μια δυο φορές θα περάσει και όντως δε μας δυσκόλεψε δηλ. αυτός δεν υπέφερε πολύ.

Το θέμα είναι κάθε μέρα -καλύτερα όταν τον κάνεις μπάνιο- να το κατεβάζεις και να ρίχνεις νερό να πλένετε καλά για να μην ξανακολλήσει και μετά θα πρέπει να το ξανακάνει η παιδίατρος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμείς του κάναμε φίμωση τον Ιούλιο και ήταν 3 χρονων και 3 μηνών. Μας είχε πει ο γιατρος ότι δεν χρειάζεται να το κάνουμε εμείς αλλα θα το κανει εκείνος όταν γίνει 3 χρονών.

Του βάλαμε μισή ώρα πριν ξυλοκαίνη αλοιφή για να μουδιάσει, αλλα δεν μπορω να πω ότι έκανε και κάτι. Ουρλιαζε απο τον πόνο. Μας είπε οτι για 1-2 μέρες μπορει να ποναει οταν θα ουρει, πραγμα που έγινε, αλλα μόνο για 1 βράδυ. Μου είπε για 5 μέρες να του βάζω το πουλάκι του μέσα σε ένα φλυτζανάκι με χαμομήλι για ανακούφιση και απολύμανση χωρις να το πειράξω και να του δίνω ντεπον για να μην πονάει πράγμα που δεν έγινε ποτέ γιατι δεν μου πίνει εύκολα τα φάρμακα, αλλά ευτυχως δεν πόναγε μόνο κατα την ούρηση τον έτσουζε λίγο. Το μόνο πρόβλημα που έχουμε είναι οτι δεν μας αφήνει να το καθαρίσουμε, θέλει μονος του γιατι φοβάται μην πονέσει. Είμαστε ακόμα στην εκπαίδευση για αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...