Recommended Posts

Οπως ειπες και συ σου ειχε πει ο παιδιατρος να το κατεβαζεις "μαλακα" οταν πλενεται το παιδι.. Ετσι με αυτον τον τροπο καθαριζει.. γιατι ισως μικροβια να μην πιανει (αυτο δεν το ξερω οποτε δεν λεω τιποτα) αλλα σιγουρα ενα μικρο χνουδακι ή ενας κοκκος αμμου μπορει να κανουν ολυ ασχημη δουλεια..

Οι περισσοτεροι περιατροι ομως (μεσα σε αυτους και οι βλακες οι δικοι μου) μου ελεγαν να μην το πειραζω καθολου.. καθολου καθολου.. σαν να μην υπαρχει..

Εγω βεβαια το ψιλοκατεβαζα λιγο στην αρχη αλλα μετα που αρχισε να μεγαλωνει και να εχουμε τον πολεμο της πανας καθε φορα που ηταν ωρα για αλλαγμα το αμελησα.. φαντασου σε αυτα τα δυο χρονια να μην το ειχα κανει ποτε οπως μου ελεγαν..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Διαφημίσεις

Τελικα σήμερα ξαναπήγαμε στο γιατρο-ουρολογο και του το κατεβασε..

Ειχαμε βεβαια κανει ενα μηνα προετοιμασια με κρεμουλες και μασαζ και ειχε κατεβει απο μονο του μεχρι ενα σημειο αλλα απο ενα σημειο και μετα ηταν κολλημενο.

Του εβαλε αναισθητικη κρεμα και αφου την αφησαμε κανα 15λεπτο να δρασει του το ξεκολλησε..

Ποναγε σιγουρα αλλα απο την αντιδραση του φανταζομαι οχι παρα πολυ..

Δεν ματωσε καθολου ουτε σκίστηκε.

Αλλα τωρα τον τζουζει οποτε παει να κανει τσισα και εχουμε δραματα. Μου εδωσε ξυλοκαινη να βαζω δυο φορες την ημερα (για δυο μερες τοσο λεει θα διαρκεσει η ταλαιπωρια του) αλλα δεν βλεπω να κανει και φοβερα πραγματα.. :(

Παντως σοκαριστικα απο το ποσο πολυ σμηγμα ειχε μαζεψει μεσα το οποίο εννοειτε δεν μπορουσα να το δω.. και φυσικα πιο πολυ με αυτο που μου ειπε μετα οτι αν αυτο παραμεινει σχεδον 10 χρονια δημιουργει καρκινο του πεους . Και θα μου πεις θα το αφησεις το παιδι? Εγω οχι ομως απ΄οτι υποστηριξε ο γιατρος οντως εχει αντιμετωπισει τετοια περιστατικα και οχι σπανια.

Επισης εντυπωση μου εκανε απο το ποσο πρεπει να κατεβαινει.. σχεδον 1 εκατοστο (μην πω και παραπανω)

Το ιδιο και ο συναδελφός μου στη δουλεια που τοσο καιρο νομιζε οτι του δικου του γιου κατεβαινει κανονικα και τελικα απ΄οτι ειπε κατεβαινε λιγοτερο απ΄οτι του Χαρη πριν την επεμβασουλα.

Τελικα μονο αν ξαναεχεις κανει αγορι ξερεις.. :(

O5Lop2.png

kIP3p2.png

"Ειναι ανιδαιοι εντελως και δεν τους κοβει καν να παραπεμψουν το γονιο στον αρμοδιο γοιατρο" μου ειπε.. "Η περιοχη πρεπει να καθαριζεται καθημερινα, απο την πρωτη κιολας μερα που θα γεννηθει το παιδι. Τι σημαινει θα το κοιταει αυτος σε καθε επισκεψη? Μια φορα το μηνα πλενεσαι εσυ?

Το να καθαριζεται η περιοχη ειναι ενα πραγμα και να το "κατεβαζει" ειναι αλλλο.

Οπωσδηποτε την περιοχη εξωτερικα την πλενουμε καθημερινα. Εσωτερικα δεν χρειαζεται μεχρι περιπου δυο χρονων. Ο οργανισμος εχει καποια ουσια στο σημειο αυτο και δεν πιανει μικροβια. Θα ψαξω να βρω πως λεγεται στα Ελληνικα και θα επανελθω. Επισης το ανοιγμα σε μερικα αγορακια αργει να γινει γι'αυτο και αποφευγουμε τα πολλα πολλα στο σημειο αυτο για να μην κανουμε ζημια.

Αυτο που μου ειχε πει εμενα ο παιδιατρος ειναι να το κατεβαζω μαλακα καθε φορα που πλενομαστε.

Το σμήγμα που υπάρχει εκεί υπάρχει γι΄αυτό το λόγο, για να μην πιάνει μικρόβια.

Του μεγάλου μου γιού όπως είπα και προηγουμένος άνοιξε σιγά σιγά μέχρι την ηλικία των 4.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Χαχα γιατρε ειδα και επαθα να καταλαβω το σκοπο της παραθεσης .. μετα ειδα οτι ειχες γραψει αυτο που ηθελες να πεις εκει που μπαινει ο τιτλος..

Το εκανα αυτο.. δεν μου το ειχε πει κανεις αλλα το σκεφτηκα απο μονη μου .. το μονο κακο ηταν οτι μετα ηθελε να το πιει.. :lol:

Ειμαστε οκ τωρα το ξεπερασαμε.. 2 μερες ηταν το δυσκολο.. Τωρα του εχει μεινει και θελει αγκαλια οταν ειναι να κανει τσισα.. δεν δειχνει να ποναει αλλα μαλλον σκεφτεται μπας και πονεσει..

Σημερα το πρωι ηταν με το μαγιο και ετρεξε να τον παρω αγκαλια και τελικα τα εκανε πανω μου.. :lol::lol::lol:

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Στις περισσότερες περιπτώσεις ανοίγει από μόνο του μετά τα 3-4 χρόνια.

Πραγματικά δεν πρέπει να το πειράξουμε καθόλου,γιατί τότε μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα.

Διαβάστε το λινκ που παραθέτω παραπάνω.

εντελώς όμως.

το εζησα με τον γιο μου,δεν το πειραζαμε καθόλου κατόπιν συμβουλης του παιδιατρου και στα 3,5 χρονια το ελεγξαμε και κατεβαινε μια χαρα μονο του κανονικα-ουτε αιμα ουτε τσουξιμο ουτε κλαμμα :cool: τελειωσαμε λοιπον ομορφα.

εμένα όταν ήταν 13 μηνών ο γιος μου μετά από μπάνιο, πάω να τον σκουπισω και βλέπω στο πλάι στο πουλάκι του ένα καρούμπαλο...περιτό να σας πω ότι κόντεψα να αποβάλλω -ήμουν έγκυος στην μικρή μου....

τον βουτάμε τον πάμε στην παιδίατρο και μου λέει ότι είναι "σμίγμα" -δεν θυμάμαι καλά :oops: - του οργανισμού του και δεν είναι τίποτα

έπρεπε να το καθαρίσουμε , πράγμα που μου είπε ότι μπορεί να το αναλάβει και αυτή αλλά "δεν θέλω να έχει το μωρό τραυματικές εμπειρίες από εμένα.." εκεί κόντεψα να ξαναποβάλλω , αλλά τη γλύτωσα στο τσακ

τελικά πήγαμε στο παίδων , με την γνωστή διαδικασία τον πήραν σε ένα δωμάτιο με τον μπαμπά του μόνο -εγώ απ΄έξω- και άκουγα να πλαντάζει -εκεί ξαναγλύτωσα την αποβολλή - :D

ο γιατρός μας είπε να του το κατεβάζουμε μαλακά οπωσδήποτε, πράγμα που μου είχε πει και η παιδίατρος αλλά εγώ επειδή δεν μπορούσα δεν το έκανα και σωστά :?

τεσπα ο πόνος που τράβηξε το μικρούλη μου όταν για τις επόμενες 3 ημέρες έκανε τσίσα είναι το κάτι άλλο :( στην κυριολεξία σπαρταρούσε σαν ψάρι και πλάνταζε...θυμάμαι ότι αν και καλοκαίρι δεν του δίναμε πολυ νερό για να μην κάνει συχνά τσίσα...δράμα

και εγώ λοιπόν από τότε του είπα "κοίταξε αγάπη μου έτσι θα κατεβάζεις το πουλάκι σου μέχρι εκεί που δεν σε ενοχλεί και θα το πλένεις μόνος σου, εντάξει?" και από τότε το κάνει μόνος του και ησύχασα :D

Εμείς κορίτσια το κατεβάζαμε και του βάζαμε κρέμα μετά από κάθε μπάνιο.

Τίποτα δνε καταφέραμε. Όταν ήταν να κάνει τσίσα φούσκωνε μπροστά σαν μπαλονάκι και μετά έβγαιναν τα τσίσα έξω. Κάναμε χειρουργείο και το περίεργο ήταν οτι δεν πόναγε καθόλου μετά και είχε και ράμματα. Σούπερ ο γιατρός μάλλον και έκανε καλή δουλειά.

διαβάστε αυτό -

Τι είναι η φίμωση τι βαλανοποσθικές συμφύσεις και πότε χρειάζεται επέμβαση.

Ονομάζουμε πόσθη το μέρος του δέρματος που καλύπτει το πέος του μικρού παιδιού και βάλανο το τελικό τμήμα του πέους με αυτό το ιδιόμορφο σχήμα. Στον πέμπτο μήνα της ενδομήτριας ζωής ο σχηματισμός αυτός του δέρματος που ονομάζουμε πόσθη είναι πλήρης. Καλύπτει τελείως τη βάλανο με την οποία και συμφύεται δηλαδή είναι πολύ καλά κολλημένη. Κάτω από την επίδραση ανδρογόνων σχηματίζονται μικρά κενά διαστήματα μεταξύ της πόσθης και της βαλάνου. Αυτά τα κενά αυξάνουν σε μέγεθος και ενώνονται το ένα με το άλλο, διαχωρίζοντας τελείως την πόσθη από τη βάλανο. Η διαδικασία του διαχωρισμού είναι συνήθως ατελής κατά τη γέννηση και συνεχίζεται μέσα στην παιδική ζωή.

Κατά τη γέννηση η πόσθη τραβιέται προς τα κάτω αποκαλύπτοντας τη βάλανο μόνο σε ένα ποσοστό 4% των παιδιών. Στα μισά νεογέννητα αγόρια δεν μπορεί κανείς να δει ούτε το στόμιο της ουρήθρας. Έως την ηλικία των 6 μηνών η πόσθη τραβιέται τελείως προς τα κάτω σε ένα ποσοστό 20% των αγοριών. Μέχρι την ηλικία των 3 ετών 10% των αγοριών έχουν ακόμη πόσθη η οποία δεν μπορεί να τραβηχτεί προς τα κάτω. Βέβαια σχεδόν σε όλα τα αγόρια μέχρι την ηλικία των 17 ετών η πόσθη έχει ανοίξει κανονικά.

Αν ορίσουμε σαν φίμωση μονάχα την αδυναμία να τραβήξει κανείς την πόσθη προφανώς όλα τα νεογέννητα αγόρια έχουν φίμωση. Παρʼ όλα αυτά η φίμωση που καθορίζεται μʼ αυτόν τον τρόπο είναι συνήθως μία φυσιολογική οντότητα και δεν έχει καμία παθολογική συνέπεια. Πρόκειται λοιπόν για τη φυσιολογική νεογνική φίμωση, που δεν χρειάζεται οποιαδήποτε επέμβαση. Ένα συνηθισμένο λάθος στην απόπειρα να εξετάσει κανείς το πέος είναι να τραβήξει την πόσθη προς τη βάση του πέους, τότε συνήθως βλέπει ένα άνοιγμα σαν κεφαλής καρφίτσας που μπορεί να οδηγήσει λανθασμένα στη διάγνωση μιας αληθινά παθολογικής φίμωσης. Παρόλα αυτά εάν η πόσθη τραβηχτεί περιφερικά προς τα μας τότε μπορεί κανείς να δει ότι το άνοιγμα της πόσθης είναι αρκετά φαρδύ και με κανένα τρόπο δεν εμποδίζει την ούρηση.

Αληθινή παθολογική φίμωση είναι πολύ σπάνια πριν την ηλικία των 5 ετών. Προκαλείται συνήθως από συνεχείς βαλανοποσθίτιδες οδηγώντας σε μία ίνωση του στόμιου της πόσθης και πραγματική στένωση για την οποία η περιτομή είναι απόλυτη ένδειξη.

Παρʼόλα αυτά η βαλανοποσθίτιδα από μόνη της δεν αποτελεί ένδειξη περιτομής γιατί είναι συνήθως ήπια, αυτοπεριοριζόμενη και λίγα παιδιά πάσχουν από παραπάνω από ένα επεισόδια. Για την αντιμετώπισή της είναι αρκετή η συντηρητική θεραπεία της με αντιβιοτικά.

Από τα παραπάνω μπορούμε να καταλάβουμε ότι και οι συμφύσεις δηλαδή τα σημεία που η βάλανος και η πόσθη είναι ακόμη κολλημένες είναι μία φυσιολογική διεργασία και πρέπει κανείς να τις αφήνει τελείως μόνες τους. Ο βίαιος διαχωρισμός συνήθως χωρίς αναισθησία οδηγεί σε πόνο, αιμορραγία, και ακόμη σε παραφίμωση. Αυτή η βίαιη πράξη είναι τελείως αχρείαστη διότι ο αυτόματος διαχωρισμός συμβαίνει φυσιολογικά ούτως ή άλλως μόνος του. Πρέπει να δώσουμε έμφαση στο γεγονός ότι καμία ειδική φροντίδα δεν χρειάζεται για το πέος ενός αγοριού. Είναι τελείως αχρείαστη η έλξη της πόσθης σαν ρουτίνα για να βοηθήσει την αποκάλυψη της βαλάνου ή να διευκολύνει τον φυσιολογικό διαχωρισμό. Αφού η πόσθη έχει χωρίσει μόνη της από τη βάλανο, το αγόρι πρέπει να ενθαρρύνεται να καθαρίζει αυτή την περιοχή όπως και όταν πλένεται πίσω από τα αυτιά του. Η νεογνική περιτομή και η περιτομή παιδιών που δεν υπάγονται στην κατηγορία της παθολογικής φίμωσης, είναι βάρβαρη μεσαιωνική και ακρωτηριαστική πρακτική.

Ο Παιδοχειρουργός κος Μαρινόπουλος εκπαιδεύθηκε στην Αγγλία στην Νεογνική Χειρουργική και την Λαπαροσκοπική Χειρουργική.

http://healthsites.in.gr/imarinopulos/page_GREEK_2.htm

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ... 

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

διαβάστε αυτό -

Είναι τελείως αχρείαστη η έλξη της πόσθης σαν ρουτίνα για να βοηθήσει την αποκάλυψη της βαλάνου ή να διευκολύνει τον φυσιολογικό διαχωρισμό. Αφού η πόσθη έχει χωρίσει μόνη της από τη βάλανο, το αγόρι πρέπει να ενθαρρύνεται να καθαρίζει αυτή την περιοχή όπως και όταν πλένεται πίσω από τα αυτιά του. Η νεογνική περιτομή και η περιτομή παιδιών που δεν υπάγονται στην κατηγορία της παθολογικής φίμωσης, είναι βάρβαρη μεσαιωνική και ακρωτηριαστική πρακτική.

Ο Παιδοχειρουργός κος Μαρινόπουλος εκπαιδεύθηκε στην Αγγλία στην Νεογνική Χειρουργική και την Λαπαροσκοπική Χειρουργική.

http://healthsites.in.gr/imarinopulos/page_GREEK_2.htm

:!::!::shock::shock:

Ευχαριστώ Μαρία για την αναφορά στο άρθρο μου.

Πράγματι αυτό που βλέπουμε συνήθως είναι η φυσιολογική νεογνική φίμωση για την οποία δεν χρειάζεται καμμία παρέμβαση.

Η παθολογική φίμωση παρατηρείται γύρω στον 5ο χρόνο της ζωής και οφείλεται στον ατροφικό λειχήνα μια δερματοπάθεια.

Όλα τα υπόλοιπα αγοράκια καλά θα κάνουμε να τα αφήσουμε να ανοίξουν μόνα την πόσθη τους. Διαφορετικά διατρέχουν τον κίνδυνο τραυματισμού και την εμφάνιση της παθολογικής φίμωσης αυτή τη φορά από τα χέρια των γονιών.

Παιδοχειρουργός

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου  

Διαφημίσεις

Κορίτσια ειλικρινά δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσται με το συγκεκειμένο θέμα.

Εμένα καθόλου δεν μ΄απασχολέι γιατί ξέρω οτι μεγαλώνωντας όλα θα γίνουν φυσιολογικά.

Διαβάστε:

http://www.iator.gr/marinopoylos/fimosis.htm

Ποια η γνώμη σας για το σμήγμα?

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=311423#top

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Το λευκοκίτρινο υλικό που βλέπουμε όταν αποκαλύπτεται η βάλανος και διαχωρίζεται από το έσω πέταλο της ακροποσθίας δεν είναι σμήγμα για τον απλούστατο λόγο ότι σμηγματογόνοι αδένες δεν υπάρχουν στην περιοχή αυτή. Πρόκειται για κύτταρα επιθηλιακά που προέρχονται από φυσιολογική απόπτωση στα πλαίσια του αυτόματου διαχωρισμού (ξεφλούδισμα) της βαλάνου-ακροποσθίας. Κατά συνέπεια δεν χρειάζεται οποιαδήποτε παρέμβαση σε μια φυσιολογική διεργασία του σώματος του παιδιού.

Παιδοχειρουργός

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου  

δε φαντάζεστε πόσο χαίρομαι που είμαι κοριτσομάνα :D:D ένας από τους μεγαλύτερους φόβους μου πριν μάθω το φύλλο, ήταν αν θα είναι αγόρι πως θα αντιμετωπίσω το θέμα αυτό, με τις πετσούλες και τις γυμναστικές :lol::lol: Προς θεού μη με πάρετε για σεμνότυφη, απλά 'εχω μία δυσκολία στο συγκεκριμένο θέμα :D:D

ΚΑΙ ΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΟΤΑΝ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΙ...ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ Η ΜΟΝΗ...

glitterfy134519T689D30.gif

Εμάς ο γιατρός μας είπε ότι πρέπει να το κάνουμε όσο πιο νωρίς γίνεται γιατί θα έχει πρόβλημα. Στην ηλικία των 2 μηνών το κατέβασε ο ίδιος απότομα. Ακολούθησαν κλάματα, αλοιφή, αίματα, τσούκσιμο και depon κάθε 4 ώρες. Μας είπε επίσης οτι δεν πρέπει να το πειράζουμε εμείς (όσο και αν επέμενα για το αντίθετο). Στους 3 μήνες το ξαναέκανε ο γιατρός και ο μπέμπης δεν κατάλαβε τίποτα. Χαρές εγώ! Φαντάστηκα οτι λύθηκε το πρόβλημα, μέχρι την τελευταία επίσκεψη (4 μηνών) που πλάνταξε στο κλάμα προς μεγάλη μου απογοήτευση... Τώρα έχω αγωνία για την επόμενη επίσκεψη τί θα γίνει. :cry:

Επίσης απορώ μέχρι πότε θα γίνεται αυτό? Της κουνιάδας μου 8 χρονών τώρα έμαθε να το κάνει μόνο του!

.png.png

Μήπως να ρωτήσεις και κάποιον άλλο παιδίατρο σχετικά; Γιατί η δική μας και πολλοί άλλοι υποστηρίζουν ότι δεν πρέπει να το πειράξει κανείς μέχρι την ηλικία των 4 ετών αν θυμάμαι καλά.

Διαφημίσεις

Κατ' αρχήν να πω πως πιστεύω πως η καθεμιά μας εμπιστεύεται τον παιδίατρό της σε ό,τι της πει, ειδικά όταν είναι κάτι το οποίο το αντιμετωπίζει πρώτη φορά. Να μοιραστώ όμως μαζί σας τις προσωπικές μου εμπειρίες όσον αφορά τα δύο μου αγόρια αλλά και τον ανιψιό μου.

Στον πρώτο μου γιο ο παιδίατρος μου σύστησε να το κατεβάζω καθημερινά και να το πλένω καλά καλά. Ο μικρός από πολύ νωρίς παρουσίασε προβλήματα σύμφωνα με τον τότε παιδίατρό μας και δύο φορές χρειάστηκε να του το ανοίξει στο ιατρείο του. Δεν θέλω ούτε να θυμάμαι πόσο πονούσε το μωρό μου κάθε φορά που έκανε τσίσα. Ήταν βρέφος και το έβλεπα να τινάζεται, να τσιρίζει και να μελανιάζει από το κλάμα. Από τις πιο δύσκολες καταστάσεις που έχω περάσει.

Όταν έκανα το τρίτο μου παιδί, το δεύτερο αγόρι μου, είχαμε μετακομίσει και δεν μας βόλευε καθόλου το ιατρείο του προηγούμενου γιατρού μας. Μας έτυχε και ένα περιστατικό έκτακτο με την κόρη μου, την πήγαμε σε μία παιδίατρο στην περιοχή και την εκτίμησα ιδιαίτερα από την πρώτη φορά. Της εμπιστεύτηκα λοιπόν τα παιδιά μου και δεν το μετανιώνω ούτε στιγμή.

Μου είπε για τον μικρό, να μην ασχολούμαι καθόλου με το πουλάκι του, κάθε φορά που πηγαίναμε το έλεγχε αυτή αλλά δεν το κατέβαζε πολύ ίσα ίσα να δει ότι είναι ανοιχτό. Εγώ είχα το φόβο μου λόγω του μεγάλου και συνέχεια τη ρωτούσα. Εκείνη επέμενε, μου είπε πως ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ, και ευτυχώς την άκουσα. Δεν το πείραξα ποτέ, μα ποτέ. Δεν το έπλυνα εσωτερικά, δεν το κατέβασα, τίποτα. Μια μέρα στο μπάνιο είδα πως έχει ένα καρούμπαλο κοντά στη βάση του. Συγγνώμη αλλά δεν ξέρω πώς αλλιώς να το περιγράψω. Της τηλεφώνησα αμέσως και πήγα το παιδί να το δει. Μου είπε πως είναι κάτι σαν βρωμιά, που συσσωρεύτηκε σ'εκείνο το σημείο, απόλυτα φυσιολογικό και θα φύγει μόνο του. Πράγματι έγινε όπως το είπε.

Και κάτι τελευταίο, επειδή την έχω πρήξει 3 1/2 χρόνια τώρα τη γυναίκα, με 3 παιδιά φαντάζεστε ότι μου τυχαίνουν διάφορα, θυμάμαι ότι μου είχε πει το εξής: "Αν το παιδί κατουράει κανονικά, μη φοβάσαι τίποτα".

Η κουνιάδα μου έχει άλλο παιδίατρο και όσο κι αν προσπάθησα να την πείσω να τον αλλάξει, μιας και έχει αποδείξει πολλες φορές ότι είναι αδιάφορος σε σημείο επικινδυνότητας, δυστυχώς δεν με ακούει. Εκείνος λοιπόν, της έλεγε να το ανοίγει καθημερινά όπως έκανα κι εγώ στον πρώτο μου γιο. Ο μικρός λοιπόν χρειάστηκε στα 3 του χρόνια να του το ανοίξει παιδοχειρούργος.

Ξέρω πως το κάθε παιδί είναι διαφορετικό και η κάθε περίπτωση επίσης. Αλλά δεν μπορώ να μη σκέφτομαι πως ίσως το σωστό είναι να αφήσουμε τον οργανισμό του παιδιού να κάνει αυτό που πρέπει χωρίς να παρεμβαίνουμε.....[/b]

Μάρθα

Μάρθα .. είναι σα να μου περιγράφεις τη γιατρό μου .. κι εκείνη μου είπε ΠΟΤΕ να μην τον "πειράζω" εκεί κάτω .. μόνο εξωτερικά με σαπουνάκι και νεράκι .. ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ .. βέβαια και κάτι άλλο να μου έλεγε αγώ δφεν υπάρχει περίπτωση να το κάνω γιατί .. ντρέπομαι :oops::oops::oops::oops:

Στο μαιευτήριο που νοσηλευτίκαμε πρόσφατα μου είπανε ότι πρέπει να του βάζω θερμόμετρο στον πωπό αλλά εγώ τους είπα ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ!!! Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω εγώ κάτι τέτοιο ΕΙΔΙΚΑ στο γιό μου :oops::oops:

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

http://www.youtube.com/watch?v=JQOwUbJ9_0A

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Μήπως να ρωτήσεις και κάποιον άλλο παιδίατρο σχετικά; Γιατί η δική μας και πολλοί άλλοι υποστηρίζουν ότι δεν πρέπει να το πειράξει κανείς μέχρι την ηλικία των 4 ετών αν θυμάμαι καλά.

συμφωνω μαζι σου...

glitterfy134519T689D30.gif

Telika ola einai sxetika......

To thema einai poso empisteuesai ton giatro sou. O kathenas exei th dikh tou apoyh kai th dikh tou thewria...... Ki emeis sth mesh! Sumfwna me ton giatro kai th diaisthisi mas tha prepei na pratoume.

Enhmerwtika kai h dikh mas paidiatros apo th mera pou saranthsame mas susthse kai stous duo mpemphdes na katevazoume to poulaki tous kai na rixnoume polu polu nero!!!!!

Sto mwro to kanw kathe fora pou plenw ton pwpoulh tou. O Dimitrakis twra pou megalwse (sxedon 21 mhnwn) den me afhnei.... kai anhsuxw. Prospathw opote ton dw hremo estw kai ligo! :(:(:(

tdikc8j20yeuj0br.png

41ed94dfvpgyolof.png

Με τη γέννηση ενός παιδιού, γεννιέται μία μητέρα!!!

Γράφω για πρώτη φορά και ζητώ την βοήθεια σας απο εσας τους παλιότερους.Έχω ένα αγοράκι 7 μηνών και εχθές τελείως τυχαία όταν πήγα στι ΙΚΑ για να γράψω ένα εμβόλιο,ανέφερα στη γιατρό οτι όταν το παιδί κάνει τσίσα το πουλάκι του φουσκώνει πολύ.Εκείνη ζήτησε να το δεί και μου συνέστησε να επισκεφθώ παιδοχειρουργό.Το απόγευμα της ίδιας μέρας πήγαμε και εκείνος μας είπε οτι πρέπει να κάνουμε εγχειρηση γιατί το παιδί έχει φίμωση.Εγώ έχασα τη γη κάτω απο τα πόδια μου τόσο απλά που το είπε ο γιατρός και μάλιστα πως δεν έχουμε και άλλη επιλογή!

Σας παρακαλώ αν έχετε αντίστοιχη εμπειρία βοηθήστε με και πείτε μου τί κάνατε!Ζω στην Θεσσαλονίκη!Γνωρίζετε κάποιον καλό παιδοχειρουργό για να πάρω και μια δευτερη γνώμη;

sisiko δες εδώ

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=892&start=30&postdays=0&postorder=asc&highlight=%F6%DF%EC%F9%F3%E7

έχει συζητηθεί το θέμα.

Επίσης, στη Θεσσαλονίκη το μέλος vickypap έχει κάνει εγχειριση στην κορούλα της που ήταν 5 μηνών περίπου, για θέμα του ουροποιητικού. Στείλε της πμ να σου στείλει τα στοιχεία αν θέλεις.

Μην ανησυχείς πάντως, δεν είναι τίποτα!

g4BDp3.pngyCdLp3.png

με συστηνεις βλεπω μελος sunsun. :lol::lol::lol: καλα κανεις.ειμαι παντα προθυμη για να βοηθαω!!! :D

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Ο μικρούλης μου είναι 6,5 μηνών και χθες, μετά από 2 συνεχόμενες βρογχίτιδες που πέρασε σε διάστημα 1 μήνα, είπα να τον πάω σε ομοιοπαθητικό παιδίατρο, για να δούμε πως μπορούμε να προστατευτούμε. Στο πλαίσιο της "αναγνωριστικής" εξέτασης λοιπόν η παιδίατρος του "κατέβασε" λίγο το πουλάκι του, με αποτέλεσμα να βγάλει λίγο αίμα εκείνη την ώρα, να κλαίει πολύ, και σήμερα να είναι κόκκινο το σημείο. Επειδή το είδε ότι ερεθίστηκε, μου έγραψε μια αλοιφή να του βάζω για 2 μέρες, λέγοντάς μου ότι δεν είναι τίποτα και θα υποχωρήσει άμεσα. Ο προηγούμενος γιατρός μας είχε πει ότι την περιοχή δεν την πειράζει κανείς μέχρι -αν θυμάμαι καλά- τον πρώτο χρόνο...

Επειδή κάπου διάβασα ότι για τέτοια "ευαίσθητα" θέματα δεν πρέπει να αναφερόμαστε δημοσίως σε λεπτομέρειες, θα ήθελα όποια αγορομανούλα έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο θέμα με μωράκι τέτοιας ηλικίας, να μου στείλει πμ, γιατί έχω προβληματιστεί πολύ. Εγώ για άλλο πήγα και άλλο μου βγήκε!!

Ευχαριστώ.

3mbap2.png7AWSp2.png

Να το πας σε αλλο παιδιατρο να το δει. Εμας η παιδιατρος το ελεγχε σε καθε ραντευου αλλα αρκετα μετα το χρονο μου ειπει να το τραβαω λιγο εγω.

wQjhp2.png f6fAp2.png

Να το πας σε αλλο παιδιατρο να το δει. Εμας η παιδιατρος το ελεγχε σε καθε ραντευου αλλα αρκετα μετα το χρονο μου ειπει να το τραβαω λιγο εγω.

Κοριτσια στο γιο μου τα πραγματα ηταν διαφορετικα, η παιδιατρος μας ειχε δωσει μια αλοιφουλα να βαζουμε στην περιοχη για ενα μηνα για να μαλακωσει ωστε να το κατεβασουμε. Την ημερα που ηταν να γινει βαλαμε στο σημειο Emla για να μην πονεσει, το μωρο δεν καταλαβε τιποτα απο το τραβηγμα, μας ελεγε να το κατεβαζουμε σε καθε αλλαγη πανας και να το καθαριζουμε και δεν ειχα ποτε προβλημα απο τοτε. Ηταν μολις 5 μηνων και αν ξαναεκανα γιο θα ακολουθουσα την ιδια διαδικασια

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα