Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πουλάκι αγοριών/φίμωση


Recommended Posts

εμενα παντως κοριτσια , η παιδιατρος μου ειπε, καθε μερα να το κατεβαζω λιγο-λιγο οσο παει στο μπανιο και να τα πλενω καλα με αφθονο νερο, χωρις να το ζοριζω.......

ε σας πληροφορω-ειδικα του ενος που δεν κατεβαινε καθολου!! στη γεννηση του-περιπου στο τριμηνο ειχαν βγει εντελως και τα δυο πουλακια :oops:

καθε μερα στο μπανακι τα κατεβαζω και νερακι...

καθε μηνα που μας βλεπει η παιδιατρος μας λεει οτι ειμαστε τελεια...

οταν την ρωτησα οτι ορισμενοι παιδιατροι το κατεβαζουν περιπου στα 2 χρονια αποτομα(το ειχε κανει η αδελφη μου στο αγορακι της και ειχε ξεραθει στο κλαμα :cry::cry: ), μας ειπε οτι δεν υπαρχει λογος να ακολουθουμε παλαιολιθικες μεθοδους! και με αυτον τον τροπο που ακολουθουμε εμεις , δεν υπαρχει κινδυνος μολυνσης και δεν υποφερει και το μωρο!!!.... :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 215
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

H επέμβαση γίνεται όταν υπάρχει πρόβλημα σοβαρής φίμωσης ή μόλυνσης (το πύον που γράφτηκε σε παραπάνω ποστ σημαίνει ότι υπήρχε φλεγμονή).

Τα περισσότερα αγοράκια είναι αναμενόμενο να μην έχουν κανένα πρόβλημα και να μη χρειάζονται καμία επέμβαση. Δεν είναι φυσιολογικό ούτε λογικό να γεννιούνται τα περισσότερα παιδιά με ανατομικό πρόβλημα. Είναι αναμενόμενο να γεννιούνται και κάποια παιδιά με ανατομικό πρόβλημα αλλά σίγουρα αυτά δεν θα είναι τα περισσότερα αλλά μια μικρή μειοψηφία.

 

Όλα τα αγοράκια έχουν φυσιολογικά πιο κλειστή τη βάλανο, αν αύτη τραβιέται βίαια και πληγώνεται έστω ελαφρά (από τον παιδίατρο ή τους γονείς) τότε πολύ συχνά δημιουργούνται συμφύσεις και ενώ υπήρχε η φυσιολογική φίμωση που θα εξελίσσονταν κανονικά σε μη φίμωση, τελικά με τις συμφύσεις δημιουργείται πραγματική φίμωση που θέλει επέμβαση.

 

Δυστυχώς πολλοί παιδίατροι δεν έχουν εκπαιδευτεί όσο θα έπρεπε στο θέμα. Δυστυχώς οι περισσότεροι είναι παρεμβατικοί και προβαίνουν σε περιττές επεμβάσεις που οδηγούν αργότερα στο χειρουργείο...

 

Το θέμα είναι πώς θα αξιολογήσει ο γονιός την κατάσταση...

αν δεν υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα τότε είναι καλύτερα να αφήνουμε ήσυχο το παιδί...

 

Τελικά τι πρέπει να κάνουν οι αγορομάνες? Άλλοι γιατροί λένε να το ενοχλούμε και άλλοι όχι...Σε μπελάδες μπαίνουμε μου φαίνεται

Link to comment
Share on other sites

καλα δεν εχω ιδεα για τι πραγμα μιλατε... :oops::oops:

παντως ενα θα πω!

τοση ταλαιπωρια τρωνε τα κοριτσια (περιοδος, γεννα κτλ κτλ) ε να μη ζοριστουν λιγο και τα αγορακια????

μη με πειτε κακια!! δικαιη ειμαι.

απλα θα επρεπε να το περνανε αυτο μεγαλυτερα... :lol:

Link to comment
Share on other sites

καλα δεν εχω ιδεα για τι πραγμα μιλατε... :oops::oops:

παντως ενα θα πω!

τοση ταλαιπωρια τρωνε τα κοριτσια (περιοδος, γεννα κτλ κτλ) ε να μη ζοριστουν λιγο και τα αγορακια????

μη με πειτε κακια!! δικαιη ειμαι.

απλα θα επρεπε να το περνανε αυτο μεγαλυτερα... :lol:

 

μιλάμε για μωράκια....εμείς οτι περνάμε ειναι σε μεγάλη ηλικία....

 

(άποψή μου)

 

 

του γιου μου το κατεβάζω κάθε μέρα και το καθαρίζω με μουσκεμένο βαμβάκι (αυτό όχι κάθε μέρα)

if you want to make the world a better place, take a look at yourself and make that change!!!570057guwilak9ki.gif

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγάλος μου γιος είχε φίμωση απ΄όταν γεννήθηκε.Η παιδίατρος μου είπε να μην κάνουμε τίποτα και σιγά σιγά θα ανοίξει.

Απλά εκείνη το έβλεπε σε κάθε επίσκεψη.

Πράγματι μήνα με το μήνα άνοιγε όλο και περισσότερο και τελικά άνοιξε εντελώς γύρω στα 3 με 4.Δεν θυμάμαι ακριβώς, πάντως ήταν μεγάλος.

Το μόνο που έκανα ήταν να του κάνω μασαζάκι στο μπάνιο του.

Τώρα ο δεύτερος γιός μου έχει ακριβώς το ίδιο θέμα.Είναι 19 μηνών και είναι ακόμα κλειστό.Δεν σκοπεύω να του κάνω τίποτα εκτός κι αν μου το πει η παιδίατρος.Περιμένω και ελπίζω μεγαλώνοντας να του ανοίξει, όπως του μεγάλου.

Αυτό το άσπρο που έχει μέσα είναι σμήγμα και δεν πρέπει να το βγάζουμε γιατί το προστατεύει απ΄ τις μολύνσεις.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ήταν ένας απο τους εφιάλτες μου όταν έμαθα ότι θα κάνω αγοράκι και τώρα που είδα το θέμα με αγχώσατε ακόμα περισσότερο :shock::shock::shock:

 

ω ρε τι έχω να τραβήξω η γυναίκα....

και αυτό που με συγχήζει και με διαολίζει περισσότερο είναι ότι και σε αυτό το ζήτημα δεν υπάρχει σταθερή πορεία πλεύσης...ο καθένας το μακρύ και το κοντό του (αναφέρομαι στους γιατρούς) :lol:

 

Αντε να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

μην αγχώνεσαι.

 

δεν πειραζουμε τίποτα,κοίτα την απάντηση της Αγλαίας,είναι ό,τι πιο περιεκτικό.

 

όπως και στη helen18,ετσι και σ'εμας γυρω στα 3 με 4 είδαμε οτι όλα καλά,δεν υπάρχει φίμωση και φυσικά δεν χρειάστηκε καμία παρέμβαση. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλή για μαμάδες με πολύ μωρά αγοράκια:

 

Εμένα ο μικρός όταν γεννήθηκε είχε λίγο κλειστό το πουλάκι του.

Η παιδίατρος μου είπε να μην το πειράζω και ότι θα χρειαστεί επεμβασούλα, ένας φίλος μας, όμως, παιδοχειρούργος, μου είπε να το ανεβοκατεβάζω εγώ λίγο λίγο τη φορά βάζοντάς του και λίγη από την κρέμα για το σύγκαμα που βάζουμε. Τελικά, το πουλάκι του παιδού μου άνοιξε κανονικά από το δικό μου χέρι όπως μου είπε ο γιατρός, ο οποίος μου έχει επιστύσει την προσοχή να συνεχίσω - ακόμα και σήμερα - να το ανεβοκατεβάζω κάθε λίγες μέρες για να μην κλείσει.

Η παιδίατρος κάθε φορά που τον ελέγχει λέει ότι είναι πολύ καλά!!

Προσοχή, λοιπόν, αγορομάνες!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Eιλικρινά απορώ με τους γιατρούς που λένε κατευθείαν για επεμβαση σε μωρά, σε κάτι που είναι τόσο συνηθισμένο.

Το μεγαλύτερο ποσοστό των αγοριών που γεννιούνται έχουν φίμωση, η οποία φτιάχνει μόλις μεγαλώσουν.

Εγώ όπως είπα και προηγουμένος, έχω ζωντανό παράδειγμα τον γιό μου.

Κορίτσια ψάξτε το περισσότερο πρωτού προχωρίσετε σε επέμβαση,

Ρωτήστε κι άλλο γιατρό.

Μάλλον είναι κάποιοι που θέλουν να τα "παίρνουν" με τις επεμβάσεις.

Εκνευρίστηκα τώρα!!!!

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εμπειρία έχει ως εξής:

μέχρι τους 9 μήνες περίπου η γιατρός του μου έλεγε το κλασικό, να το "κατεβάζω" όσο πάει μετά το μπάνιο του. Το ίδιο έκανε κι εκείνη κάθε φορά που τον έβλεπε στο ιατρείο. Στους 4 μήνες που τον είχε δει μία άλλη γιατρός του το είχε κατεβάσει πάρα πολύ (σχεδόν μέχρι κάτω-κάτω) χωρίς εκείνος να παραπονεθεί. Εγώ είχα φρικάρει! Γύρω στους 9 μήνες, λοιπόν, η γιατρός του μας είπε ότι έχει κολλήσει λίγο και η τρυπούλα (από ιατρικούς όρους σκίζω!) δεν φαινόταν ολόκληρη. Μας σύστησε έναν παιδοχειρούργο σε ιδιωτική κλινική ο οποίος είπε ότι πρέπει να κάνει επεμβασούλα για να ξεκολλήσει τελείως (περιτομή) και για να μην έχει κανένα πρόβλημα όσο θα μεγαλώνει. Ο παιδοχειρούργος αυτός μας είπε ότι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ κανένας να το πειράζει, κι ότι πλέον έχει απαγορευτεί! Ο λόγος είναι ότι γίνονται τραυματισμοί (όπως στην περίπτωσή μας, γι' αυτό έχει κολλήσει λίγο) έστω κι αν το αγοράκι δείχνει ότι δεν ενοχλείται τη στιγμή που γίνεται η κίνηση. Επίσης ότι στην Αμερική κάθε αγοράκι που γεννιέται του γίνεται απαραιτήτως περιτομή για να μην έχει πρόβλημα αργότερα. Η αλήθεια είναι ότι μας έπεισε αλλά θέλαμε να πάρουμε και δεύτερη γνώμη. Πήγαμε στο Παίδων και ο παιδοχειρούργος εκεί μας είπε τα ίδια για το ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ πλέον να το πειράζουμε αλλά μας καθησύχασε για την επέμβαση. Είπε να μην το πειράζουμε και να πάμε όταν κλείσει τα 2 χρόνια του για να τον ξαναδεί. Στην περίπτωση που θα είναι ακόμη λίγο κλειστό θα μας δώσει μία αλοιφή και θα "ανοίξει σαν γαρύφαλλο"! Αυτά ήταν τα ακριβή του λόγια!!!

Τώρα είμαστε στην αναμονή...

Σε μία έρευνα στο internet βρήκα ότι οι περισσότεροι αυτό πρεσβεύουν, ότι απαγορεύεται να το πειράζουμε... Αλλά ο καθένας θα ακούσει τον γιατρό του, προφανώς. Οπότε... είναι θέμα γιατρού.

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν λέμε 'δεν το πειράζουμε' εννούμε ότι δεν παρεμβαίνουμε με εγχείρηση ή ότι δεν κάνουμε ούτε μασαζάκι? Καλά έχω φρικάρει μ'αυτές τις ιστορίες με τα πετσάκια και τα ανεβοκατεβάσματα :shock: . Αυτή τη δουλειά θα την αναλάβει ο άντρας μου εξ'ολοκλήρου, δεν το συζητάω

Link to comment
Share on other sites

Ποπό τι μου θυμίσατε τώρα!!! Με αυτά και με αυτά που έχω περάσει αυτό το είχα ξεχάσει εντελώς. Ο μεγάλος μου 3 χρονών και 2 μηνών τώρα είχε ένα μικρό προβληματάκι αλλά του το είχε κατεβάσει 1-2 φορές η παιδίατρος και μετά εμείς με αλοιφή κτλ. Αυτό όταν ήταν περίπου 1,5 χρονών. Τώρα μου λένε πως έχει κλείσει λίγο πάλι αλλά εγώ δεν το πειράζω δεν με αφήνει εξάλλου. Το μικρούλι μου όμως σχεδόν 1 χρονών τώρα δεν το έχω πειράξει ποτέ. Ούτε και ο γιατρός το έχει κοιτάξει ποτέ!!!!! Βλέπεται τα παίρνω πάντα μαζί και ο μεγάλος μονοπωλεί όλο το χρόνο και στο μικρό κοιτάει μόνο τα βασικά. Ξέρω πως του μικρού είναι μια σταλίτσα και δεν μπορώ καθόλου να το κατεβάσω είναι και χονδρό κάτω και πολύ λεπτό επάνω και αυτό δεν μου αρέσει καθόλου απλά όλο έλεγα κάτσε να μεγαλώσει λίγο και πέρασε ένας χρόνος. Ελπίζω τώρα που με ξυπνήσατε να μην είναι πολύ αργά. Εδώ δεν έχουμε τις ειδικότητες που αναφέρατε όλοι. Αν δεν μπορεί ο παιδίατρος την επέμβαση ή ότι άλλο το κάνει ουρολόγος κλαψ, κλαψ, κανονικός όχι για παιδάκια.

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ παναγιά μου τώρα αγχώθηκα...

εμένα ο παιδίατρός μου γιατί δεν μου είπε τί να κάνω;;; Πρώτη φορά τώρα τα διαβάζω όλα αυτά και έχω φρικάρει.

Τί πρέπει να κάνω βρε με το πουλάκι του γιου μου;;; Βοήθειααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Αχ παναγιά μου τώρα αγχώθηκα...

εμένα ο παιδίατρός μου γιατί δεν μου είπε τί να κάνω;;; Πρώτη φορά τώρα τα διαβάζω όλα αυτά και έχω φρικάρει.

Τί πρέπει να κάνω βρε με το πουλάκι του γιου μου;;; Βοήθειααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα

 

σας άναψα φωτιές σήμερα, ε? δεν το ήθελα κορίτσια αλλά κι εγώ αγχωμένη είμαι

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η δική μου παιδίατρος μου απαγόρευσε να το πειράξω! Κάθε μήνα που τον πάμε για εμβολιάκι το κατεβάζει εκείνη σιγά σιγά και μου λέει ως τώρα ότι όλα είναι εντάξει. Εγώ απορώ: τσίσα τόσων μηνών και βρομίτσες πού πηγαίνουν;;; Δεν θα μαζεύοντια εκεί μέσα;;;Όύτε να το σκέφτομαι δεν θέλω! :?:shock:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας ο παιδίατρος το 1ο τρίμηνο-τετράμηνο περίπου μας είχε πει να μην το πειράζουμε καθόλου και το κατέβαζε και το τσέκαρε αυτός σε κάθε επίσκεψη. Μετά μας είπε να το κατεβάζουμε 1-2 φορές την εβδομάδα στο μπάνιο που είναι μαλακωμένο αλλά τίποτα άλλο από καθαρισμό και πάλι το τσεκάρει σε κάθε επίσκεψη.

Αυτή τη δουλειά θα την αναλάβει ο άντρας μου εξ'ολοκλήρου, δεν το συζητάω

Κι εγώ έτσι έλεγα αλλά ο άντρας μου μέχρι σήμερα δεν το έχει κάνει ΠΟΤΕ. Φοβάται περισσότερο. :lol:

Μήπως τελικά εμείς ξέρουμε περισσότερα από 'περιποίηση' πουλιών τελικά :oops::lol::oops::lol::lol::oops::lol::lol::lol:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ειλικρινά δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσται με το συγκεκειμένο θέμα.

Εμένα καθόλου δεν μ΄απασχολέι γιατί ξέρω οτι μεγαλώνωντας όλα θα γίνουν φυσιολογικά.

Διαβάστε:

 

http://www.iator.gr/marinopoylos/fimosis.htm

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ειλικρινά δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσται με το συγκεκειμένο θέμα.

Εμένα καθόλου δεν μ΄απασχολέι γιατί ξέρω οτι μεγαλώνωντας όλα θα γίνουν φυσιολογικά.

Διαβάστε:

 

http://www.iator.gr/marinopoylos/fimosis.htm

 

Αυτό το τελευταίο για τις επιπτώσεις στην ερωτική ζωή δεν μου άρεσε καθόλου ομολογώ :roll:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η γιατρός, σε κάθε μηνιαία επίσκεψη το έβλεπε. Μετά τον 6ο μήνα μου έδωσε μια αλοιφούλα να του την βάζω πρωϊ - βράδυ για 15 ημέρες και να προσπαθώ όταν τον κάνω μπάνιο και είναι πιο μαλακό να το κατεβάζω όσο πάει. Χρειάστηκα να συνεχίσουμε την αλοιφούλα και για άλλες 15 ημέρες και τελικά στην καθιερωμένη μας επίσκεψη πριν από 2 μήνες, με μια απλή κίνηση η παιδίατρος το "'ανοιξε" και είναι μια χαρά.

Δεν σας κρύβω ότι είχα πολύ άγχος γιατί δεν ήθελα να το φτάσω σε μικροεπέμβαση, αλλά τελικά όλα καλά!

Πάντως θεωρώ απαράδεκτο οι παιδίατροι να λένε "¨αστο και θα το ξαναδούμε όταν γίνει 2 ετών" Δεν είναι λίγο αργά?

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

Μας ειπε για τον μεγάλο να μην το πειράζουμε καθόλου.Σε κάθε μας επίσκεψη στο γιατρό το τραβούσε προς τα κάτω αλλά θεωρω πως ειναι κλεισμένο μέσα ακόμη. Ο Στέλιος είναι τωρα 3 χρόνων και 3 μηνων αλλά πρέπει αν δειξω εμπιστοσύνη στον γιατρό...!!!!!!!!!Πρόβλημα δεν έχει δημιουργηθει μέχρι στιγμής.

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Στις περισσότερες περιπτώσεις ανοίγει από μόνο του μετά τα 3-4 χρόνια.

Πραγματικά δεν πρέπει να το πειράξουμε καθόλου,γιατί τότε μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα.

Διαβάστε το λινκ που παραθέτω παραπάνω.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η αλήθεια είναι οτι και εμένα με αγχώνει πολύ αυτό το θέμα εδώ και καιρό. Από άλλους ακούω οτι οι παιδίατροι ξεκίνησαν το κατέβασμα κατά τον τέταρτο μήνα ενώ άλλοι από τον 8ο και μετά ή και αργότερα.

 

Ο δικός μου παιδίατρος μέχρι στιγμής πάντως, δεν έχει ασχοληθεί καθόλου με το πουλάκι μας, ούτε εγώ. Από οτι άκουσα από φίλες μου που έχουμε τον ίδιο, είναι της άποψης μετά τον 8ο μήνα, και φοβάμαι μην είναι αργά, γιατί έχω ακούσει πολλές ιστορίες περί ουρολίμωξης. Πρέπει να τον ρωτήσω τώρα που θα πάμε για το εμβόλιο.

 

Πάντως οι γνώμες διύστανται, και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω!

z2jv.jpgzaTpp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως οι παιδιατροι με την "σοφη" συμβουλη τους να μην το πειραζω καθολου με πηραν στο λαιμο τους..

 

Την προηγουμενη Πεμπτη καταληξαμε σε ουρολογο γιατι ο μικρος ειχε ενοχλησεις (επιανε την περιοχη οταν εκανε τσισα)ο οποιος εβριζε..

 

"Ειναι ανιδαιοι εντελως και δεν τους κοβει καν να παραπεμψουν το γονιο στον αρμοδιο γοιατρο" μου ειπε.. "Η περιοχη πρεπει να καθαριζεται καθημερινα, απο την πρωτη κιολας μερα που θα γεννηθει το παιδι. Τι σημαινει θα το κοιταει αυτος σε καθε επισκεψη? Μια φορα το μηνα πλενεσαι εσυ?

Οταν μας στελνουν επιτελους τα παιδια, εχουν φτασει σε σημειο να θελουν χειρουργικη αποκατασταση και ειναι κριμα.. να πω οτι το παιδι γεννηθηκε με φιμωση οκ.. Αλλα να γεννιεται κανονικα και να το αφηνεις να κλεισει ειναι κριμα, μεγαλο κριμα.. δεν σκεφτονται την ταλαιπωρια και τον πονο που περνανε τα παιδακια μετα. ασε που οι περισσοτεροι ειναι εντελως αναισθητοι και τα κατεβαζουν μονοι τους με αποτελεσμα να σχιστει σε 11 σημεια και το παιδι να υποφερει. κανενας παιδιατρος δεν εχει αρμοδιοτητα να κανει κατι τετοιο αλλα οι γονεις πανε σε αυτους με κλειστα ματια και λογικο ειναι..

 

Τον μικρο τον ειχα ξαναπαει στον παιδιατρο κοντα στο πασχα γιατι παλι ειχε ενοχλησεις.. τοτε τον ειχε δει ενας αλλος (γιατι παμε στο νοσοκομειο οπου ειναι 2 γιατροι και τυχαινει να τον βλεπει μια ο ενας μια ο αλλος..) και μου ειχε πει οτι εχει κανει μια μικρη φλεγμονη πιθανον απο καποια βρωμιτσα που εμεινε και μου ειχε δωσει μια κρεμα για μια βδομαδα..

Αυτος που πηγα τωρα μου ειπε απλα "πηγαινε στον ουρολογο"

 

Να σημειωσω οτι ο ουρολογος που πηγα ηταν του νοσοκομειου (του δικου μας), δεν τον πληρωσα ουτε ειχε κανενα οφελος να με πιασει πελατη μιας και δεν ειναι νοσοκομειο παιδων και τον ειδε εντελως φιλικα και χαριστικα μιας και ειμαι και γω προσωπικο εκει (δεν εξεταζουν παιδακια).

 

Τελικα μου εδωσε μια αλοιφη να την βαζω 2 φορες την ημερα για ενα μηνα , μου ειπε να το πλένω εσωτερικα με φυσιολογικο ορο τουλαχιστον μια φορα την ημερα για οσο δειχνει οτι εχει ενοχλησεις αλλα και μετα 2-3 φορες την εβδομαδα δεν κανει κακο, και μετα το μπανιο να το τραβαω οσο παει ασκωντας μικρη πιεση ωστε να ανοιξει παλι.. Ηδη στη βδομαδα εχω δει φοβερη βελτιωση.. Μου ειπε οτι αν δεν το επερνα ειδηση σε 3 μηνες θα ειχε κλεισει εντελως γιατι εχει δημιουργησει εναν "δακτυλιο" (δεν ξερω τι ειναι εγω δεν μπορω να το δω) ο οποιος θα το εκλεινε εντελως..

 

Επισης μου ειπε οτι καλο ειναι οτι ειναι να γινει να γινει πριν τα δυο χρονια γιατι μετα τους αποτιπωνεται στη μνημη..

επισης να μην χρησιμοποιω εκφρασεις του στυλ "θα το κοψουμε" ,"θα το ανοιξουμε" "θα το κατεβασουμε " κλπ.. και μου εφερε σαν παραδειγμα αυτο που λεει αυτος στο γιο του (4ων χρονων) "ελα να κανουμε το μανιταρακι να εμφανιστει.."

 

Και ειπε οτι πρεπει να μαθουμε στα παιδια να το κανουν και μονα τους απο μια ηλικια και μετα και μαλιστα οτι πρεπει να τα μαθουμε να πλενονται στην περιοχη μετα απο καθε φορα που κανουν τσισα

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

"Ειναι ανιδαιοι εντελως και δεν τους κοβει καν να παραπεμψουν το γονιο στον αρμοδιο γοιατρο" μου ειπε.. "Η περιοχη πρεπει να καθαριζεται καθημερινα, απο την πρωτη κιολας μερα που θα γεννηθει το παιδι. Τι σημαινει θα το κοιταει αυτος σε καθε επισκεψη? Μια φορα το μηνα πλενεσαι εσυ?

Το να καθαριζεται η περιοχη ειναι ενα πραγμα και να το "κατεβαζει" ειναι αλλλο.

Οπωσδηποτε την περιοχη εξωτερικα την πλενουμε καθημερινα. Εσωτερικα δεν χρειαζεται μεχρι περιπου δυο χρονων. Ο οργανισμος εχει καποια ουσια στο σημειο αυτο και δεν πιανει μικροβια. Θα ψαξω να βρω πως λεγεται στα Ελληνικα και θα επανελθω. Επισης το ανοιγμα σε μερικα αγορακια αργει να γινει γι'αυτο και αποφευγουμε τα πολλα πολλα στο σημειο αυτο για να μην κανουμε ζημια.

Αυτο που μου ειχε πει εμενα ο παιδιατρος ειναι να το κατεβαζω μαλακα καθε φορα που πλενομαστε.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...