Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πουλάκι αγοριών/φίμωση


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 215
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω οσο το πηγαινα στον ιδιωτικο παιδιατρο μονο μια φορα το ειδε και μου ειπε πως θα το δει οταν γινει 2χρονων και αν χρειαστει θα το ανοιξει.οταν εγινε 14 μηνων το πηγα για μια ιωση στο ΙΚΑ και ζητησα να το δει παιδιατρος το πουλακι του(ηταν κατι που με φοβιζε πολυ και ειχα ενστικτο οτι κατι δεν παει καλα).το ειδε και μου ειπε οτι ειναι γεματο πυον και μπορει ανα πασα στιγμη να παθει ουρολοιμωξη!!!την αλλη μερα τον πηγα στο Ιπποκρατειο και ενας παιδοχειρουργος μας το ανοιξε.του εβαλε τοπικα αλοιφη για να μην καταλαβει τιποτα.αυτα που εβγαζε...τρομαξαμε εγω και ο αντρας μου.ημασταν φυσικα μπροστα,δεν ειναι επεμβαση,απλα με ενα ψαλιδακι σιγα σιγα το ανοιγει και το καθαριζει.ο μικρος δεν καταλαβε τιποτα,εκλαιγε ομως επειδη δεν θελει γενικα να τον αγγιζουν.τα δυσκολα αρχισαν μετα απο 3 ωρες που εφυγε η αναισθησια και ετρεμε απο τσουξιμο καθε που κατουρουσε.δυο βραδια δεν κοιμηθηκαμε,σπαραζε ο μικρος στο κλαμα οταν κατουρουσε!!!τι μου θυμησες...ρωτα οτι θελεις,και καντο εγκαιρα.μπορει να κλαψει τωρα,αλλα θα σ'ευγνωμονει αργοτερα!!!!

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως η παιδιατρος το κοιταει καθε φορα και μου λεει οτι ολα πανε καλα ως τωρα και μια φορα την εβδομαδα να το ανοιγω οσο ανοιγει για να μην κλεισει.Παντως η κουνιαδα μου εκανε αυτη την επεμβασουλα στο ανηψακι μας και ειχε προβλημα μετα οταν εκανε τσισα γιατι ετσουζε πολυ.Παντως αν πρεπει να γινει, πρεπει να γινει!Δεν υπαρχει επιλογη :(

Καλυτερα ψαξτο οσο ειναι νωρις παντως

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμάς ο παιδίατρος κάθε φορά που πάμε τον βλέπει και λέει ότι πάμε πολύ καλά. Στην αρχή μας έδωσε μια αλοιφή και τον βάζαμε (στην πρώτη επίσκεψη) αφού τον κάναμε πρώτα λίγη γυμναστικούλα. Τώρα πλέον κάνουμε μόνο λίγη γυμναστικούλα που και που.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

εμενα κοριτσια του το κατεβαζει η παιδιατρος σε καθε επισκεψη...και ειπε να μη το πειραζω εγω και οτι ειναι μια χαρα :?

 

παντως αυτο το εχω αγχος μεγαλο....ακουω πολλα περιστατικα...

ρε τι τραβανε τα αγορακια :roll:

Link to comment
Share on other sites

απ'οτι έχω διαβάσει το πετσάκι σταδιακά αποκολλάται απο τη βάλανο και έτσι κατεβαίνει προς τα κάτω. Αν το πετσάκι δεν έχει ξεκολλήσει πως να το κατεβάσεις. Η περίπτωση που μαζεύει πύον κλπ νομίζω είναι θέμα καθαριότητας. Εμένα πάντως η παιδίατρος μου είχε πεί (νομίζω μετά τον 8ο-9ο) να το κατεβάζω και να το πλένω. Στην αρχή όταν τον έβαζα στη μπανιέρα και μούλιαζε, το κατεβαζα χωρίς να το ζορίζω - όσο κατέβαινε δηλ. Σιγά σιγά κάθε φορά που τον άλλαζα του το ξέπλενα με νερό και έφευγαν κάτι μικρά ασπράκια. ΜΕτά απο μια ηλικία άρχισε να το κατεβάζει μόνος του -σαν παιχνίδι! :lol: Να σημειώσω όμως ότι έχει ξεκολλήσει τελείως απο το κεφαλάκι (βάλανος). Οπότε είναι και θέμα ανατομίας.

Καθαριότητα πάντως χρειάζεται!

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

δε φαντάζεστε πόσο χαίρομαι που είμαι κοριτσομάνα :D:D ένας από τους μεγαλύτερους φόβους μου πριν μάθω το φύλλο, ήταν αν θα είναι αγόρι πως θα αντιμετωπίσω το θέμα αυτό, με τις πετσούλες και τις γυμναστικές :lol::lol: Προς θεού μη με πάρετε για σεμνότυφη, απλά 'εχω μία δυσκολία στο συγκεκριμένο θέμα :D:D

Link to comment
Share on other sites

Εμάς του το άνοιξε η παιδίατρος σε μια επίσκεψη, όταν είχε μεγαλώσει κάπως (δυστυχώς όμως δεν θυμάμαι πότε ακριβώς)..Νομίζω γύρω στους 9-10 μήνες.

 

Εκείνη την στιγμή τον έτσουξε και του έβαλε πάνω ξυλοκαϊνη. Επίσης μας είπε τις 1-2 πρώτες μέρες να του βάζουμε και εμείς εάν τον ακούμε να κλαίει πολυ. (Γιατί κάθε φορά που θα έκανε τσίσα θα τον έτσουζε)

 

Από τότε το κατεβάζουμε κάθε φορά που κάνει μπάνιο. Συνήθως βάζω τον μπαμπά να το κάνει γιατί φοβάμαι μην τον πονέσω. Γενικότερα δεν έχουμε αντιμετωπίσει πρόβλημα με αυτό, ούτε κλάμματα, ούτε μόλυνση.

 

Μόνο την πρώτη φορά που το έκανε η γιατρός είχε κάτι ασπράκια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα να διορθώσω ότι το λίνκ δεν είναι της Ελληνικής Παιδιατρικής Έταιρείας, αλλά του Κέντρου Παιδιατρικής Μέριμνας, είναι ιδιωτικό κέντρο/ιατρείο που έχουν δημιουργήσει γιατροι σε συνεργασία.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη διόρθωση Μαρία. Την πάτησα γιατί υπάρχει και η ιστοσελίδα http://www.paidiatros.com που είναι η επισημη της παιδοιατρικής εταιρείας Κύπρου.. και απο κεκτημένη ταχύτητα έκανα λάθος συνειρμό.

Απο ότι είδα τώρα η ανάλογη δική μας είναι http://www.e-child.gr/etaireia.asp

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

απ'οτι έχω διαβάσει το πετσάκι σταδιακά αποκολλάται απο τη βάλανο και έτσι κατεβαίνει προς τα κάτω. Αν το πετσάκι δεν έχει ξεκολλήσει πως να το κατεβάσεις. Η περίπτωση που μαζεύει πύον κλπ νομίζω είναι θέμα καθαριότητας. Εμένα πάντως η παιδίατρος μου είχε πεί (νομίζω μετά τον 8ο-9ο) να το κατεβάζω και να το πλένω. Στην αρχή όταν τον έβαζα στη μπανιέρα και μούλιαζε, το κατεβαζα χωρίς να το ζορίζω - όσο κατέβαινε δηλ. Σιγά σιγά κάθε φορά που τον άλλαζα του το ξέπλενα με νερό και έφευγαν κάτι μικρά ασπράκια. ΜΕτά απο μια ηλικία άρχισε να το κατεβάζει μόνος του -σαν παιχνίδι! :lol: Να σημειώσω όμως ότι έχει ξεκολλήσει τελείως απο το κεφαλάκι (βάλανος). Οπότε είναι και θέμα ανατομίας.

Καθαριότητα πάντως χρειάζεται!

 

 

 

ΕΓΩ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΖΑ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΣΑ,ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΜΠΑΝΑΚΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ,ΠΛΥΣΙΜΟ ΣΤΟ ΑΛΛΑΓΜΑ ΠΑΝΑΣ ΚΛΠ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΓΙΑ 3,5 ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΑΝΟΙΓΕ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΠΙΣΚΕΨΗ.ΜΕΤΑ ΑΛΛΑΞΑ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΕ ΝΑ ΤΟ ΠΗΓΑΙΝΩ ΟΣΟ ΠΑΕΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΟΝΕΣΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΕΒΛΕΠΕ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΙ 2 ΧΡΟΝΩΝ.ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΑ ΓΙΑΤΡΟ ΠΑΛΙ!!

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

NAFSIKA αν μπορεις γραψε στο θεμα ΠΑΙΔΙΑΤΡΟς την εμπειρεια σου απο τον παιδιατρο του ΙΚΑ.Οχι βεβαια οτι ολοι ειναι το ιδιο υπαρχουν εξαιρετικοι επιστημονες που δουλευουν σε ΙΚΑ.Αλλα γραψε please.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

'Οπως και σε πολλά άλλα έτσι και σε αυτό το θέμα είναι καθαρά πως το βλέπει ο γιατρος. Εμένα όλοι μου έλεγαν μην το πειράξεις, μόνο εξωτερικό πλύσιμο κλπ. Μέχρι τώρα, επειδή αλλού γέννησα και αλλού ζω, τον είχαν εξετάσει 3 παιδίατροι, κανένας δεν το κατάβασε. Πήγα πριν μερικές μέρες σε άλλο γιατρό (επειδή είχε λίγο ροζάκι στην πανά από τα ούρα) και μου είπε πως είχε φίμωση (πράγμα για το οποίο αμφιβάλλω με τις λίγες γνώσεις που έχω περί φίμωσης), το κατέβασε και μου είπε να το κατεβάζω κι εγώ και να το πλένω. Ερεθίστηκε λίγο η περιοχή και όποτε το κατεβάζω είναι κοκκινο με σκασιματάκια, αλλά τουλάχιστον δεν δείχνει να πονάει!

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

σ'εμας παρουσιαστηκε κι αλλο προβλημα!το χαλινο!!!ποναει το παιδι παρα πολυ και μου ειπε ο παιδιατρος οτι θα χρειαστει παιδοχειρουργο ξανα!!ξερετε κατι γι αυτο?αχ ρε κοριτσομανες !!!!!

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites

Εμάς ο γιατρός μας είπε ότι θα το κάνει ο ίδιος όταν γίνει 1 έτους και να μην το πειράξουμε καθόλου....

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

σ'εμας παρουσιαστηκε κι αλλο προβλημα!το χαλινο!!!ποναει το παιδι παρα πολυ και μου ειπε ο παιδιατρος οτι θα χρειαστει παιδοχειρουργο ξανα!!ξερετε κατι γι αυτο?αχ ρε κοριτσομανες !!!!!

 

Τι ακριβως ειναι??Δεν το εχω ακουσει :?

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

χαλινο λεγεται και αυτο κατω απο τη γλωσσα μας.για θυμισου που το εχουν τα αγορακια αυτο...ειναι ιδιο!(απο τη κατω μερια)το κεφαλακι κατεβαινει ολο και κατι το σταματαει και ποναει το παιδι παρα πολυ!αυτο μαλλον θα χρειαστει επεμβαση κανονικη....

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ πάλι ρώτησα την παιδίατρο μου για το πετσάκι και μου είπε ότι απαγορεύεται να γίνει οποιαδήποτε επέμβαση ή βιαιο τραβηγμα πριν τα 4 χρόνια.. Μονο να το δουλεύουμε στο μπάνιο μόνοι μας με ελαφριες κινήσεις... Ειναι πολύ ευαίσθητο το όργανο ειδικά μέχρι τα 4 χρόνια και φοβούνται ρήξη..

Τώρα τι να σας πω οι γνωμες των γιατρών για ακόμα μια φορά διαφέρουν :?

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

ίσως για άλλη μια φορά πρέπει να αναζητηθεί η σωστή απάντηση σε ξένες εταιρείες παιδιατρικές κτλ.

 

δεν ξέρω όμως τον όρο στα αγγλικά για να ψάξω....

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...