Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΚΑΤ΄ΟΙΚωθΟΝ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΩΝ

Recommended Posts

Γεια σας σε όλους και ευχαριτώ εκ των προτέρων για την βοηθεία σας:

Λοιπόν, το ψάχνω το ψάχνω αλλά δεν το βρήκα πουθενά και επειδή δεν έχω ιδέα πώς λειτουργεί κλπ, ρωτάω εσάς: είμαι καθηγήτρια κατ΄οίκον και άκουσα πως από τώρα δεν χρειάζεται να είμαστε ασφαλισμένοι στον ΟΑΕΔ αλλά ότι οι εργοδότες μας μπορεί να μας πληρώνουν μέσω κάποιου είδους επιταγής στις τράπεζες.

Αυτή η επιταγή περιέχει ήδη τις παρακρατήσεις κλπ και ισχεύει για όλο το προσωπικό που απασχολείται κατ΄οίκον (οικιακοί βοηθοί, καθηγητές ιδιαιτέρων μαθηματων, κλπ).

όμως έχω κάποιες ερωτήσεις:

1. αυτό ισχεύει από τώρα; δηλαδή, μπορώ να πω το επόμενο μάθημα "κύριε τάδε, πηγαίνετε στην τράπεζα και ζητήσετε μια επιταγή για την αμοιβή μου την οποία θα πληρωθώ εγώ αργότερα';;

2. πρέπει να κάνω κάτι άλλο εκτός από αυτό. εννοώ, πρέπει να πάρω καμία άδεια διδασκαλίας κατ΄οίκον, να γραφτώ στο ΙΚΑ και ξέρω εγώ τι άλλο

3. οι κρατήσεις; μήπως ξέρει κανένας συνάδελφος ή οικιακή βοηθός ή εργοδότη ποσο είναι;

αν κάποιος ξέρει, παρακαλώ, τα φώτα σαςςςςςςςςςςςςςς

Διαφημίσεις

Νομίζω δεν έχει ψηφιστεί ακόμα το συγκεκριμένο νομοσχέδιο.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)

Διαφημίσεις

Έγινε η πρόταση αλλά ακόμη είναι μάλλον υπο συζήτηση.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Για δες όμως εδώ ίσως σε καλύπτει.

http://www.ika.gr/gr/infopages/ergo/pososta.cfm

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

ευχαριστώ πολύ! από ό,τι βλέπω δεν αναφέρεται καθόλου στο σύστημα που είχα διαβάσει εγώ για τις επιταγές και επομένως μάλλον ακόμα είναι υπο συζήτηση. Θα περιμένουμε, τι να κάνουμε!

• 2 weeks later...

βρήκα την είδηση σε κάμποσα site εφημερίδων:

http://www.tanea.gr/default.asp?pid=41&nid=1231072316

Δηλαδή αυτό που ρωτούσα θα ισχύει από τον Μάρτιο - Απρίλιο και φαίνεται εύκολη διαδικασία. Οι παρακρατήσεις θα είναι 20 τα εκατό. Μπορεί για κάποιους το μέτρο να φανεί κουταμάρα, εμένα μου φαίνεται μια χαρά

Διαφημίσεις

• 6 months later...

Πότε και σε ποιες κατηγορίες εργαζόμενων θα εφαρμόζεται το «Εργόσημο» για την ασφάλιση Jun 29th, 2011 // [/url]

Υπεγράφη από τον Υπουργό Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης Γιώργο Κουτρουμάνη υπουργική απόφαση με την οποία καθορίζονται οι προδιαγραφές για την υλοποίηση του «Εργόσημου».

Η συγκεκριμένη απόφαση θέτει τις βάσεις για την πρακτική εφαρμογή των διατάξεων περί ασφάλισης ειδικών μορφών απασχόλησης που είχαν ενσωματωθεί στο Ν.3863/2010 (ΦΕΚ 115/Α/15-7-2010) και παρέχει τη δυνατότητα να συμβληθούν με τα ταμεία ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και ΟΓΑ όλοι οι φορείς που μπορούν να υλοποιήσουν το πρόγραμμα (ΕΛΤΑ και πιστωτικά ιδρύματα).

Με την εφαρμογή του Εργοσήμου επιχειρείται για πρώτη φορά να επουλωθεί, με μελετημένο τρόπο, μια χρονίζουσα πληγή του ασφαλιστικού συστήματος – οι απώλειες ασφαλιστικών εισφορών από την αδήλωτη εργασία των περιστασιακά απασχολούμενων στην κατοικία του εργοδότη και τις αγροτικές εργασίες.

Στην πρακτική του διάσταση το εργόσημο αποτελεί ειδικό έντυπο, εν είδη επιταγής, που εκδίδεται από τον εργοδότη με καταβολή ποσού σε συνεργαζόμενους φορείς (ΕΛΤΑ και Τράπεζες) και αποδίδεται στον εργαζόμενο αντί χρηματικού ποσού για την αμοιβή των υπηρεσιών του. Κατά την εξαργύρωση του εργόσημου, ο εργαζόμενος εισπράττει το αναγραφόμενο ποσό μείον των ασφαλιστικών εισφορών, οι οποίες αποδίδονται στον κατά περίπτωση ασφαλιστικό φορέα που είναι το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ ή ο ΟΓΑ. Για τη διασφάλιση της διαδικασίας και την επαλήθευση των στοιχείων τηρείται «Αρχείο Εργοσήμου» στην Η.ΔΙ.Κ.Α. Α.Ε, βάσει του οποίου οι ασφαλιστικοί φορείς θα είναι σε θέση να υπολογίσουν μεταξύ των άλλων τα ασφαλιστικά δικαιώματα που θεμελιώνει ο εργαζόμενος και το μέγεθος των οικονομικών ελαφρύνσεων που προβλέπονται για τον εργοδότη ως κίνητρο για την χρήση του εργοσήμου.

Για τη διευκόλυνση των πολιτών έχει προβλεφθεί η δυνατότητα έκδοσης του Εργοσήμου με πολλαπλούς τρόπους, σε τραπεζικά υποκαταστήματα, αυτόματα μηχανήματα ή μέσω διαδικτύου, ώστε η χρήση του να διαδοθεί άμεσα, χωρίς προβλήματα, στους ασφαλισμένους όλων των μορφωτικών στρωμάτων και όλων των γεωγραφικών σημείων της χώρας.

http://www.asfalisinet.gr/%CF%80%CF%8C%CF%84%CE%B5-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CE%B5-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%B6%CF%8C%CE%BC%CE%B5/

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

αντε να ισχύσει επιτέλους. Είχα πάρε τηλ. το υπουργείο Οικονομίας και δεν είχαν ιδέα περι τίνος μιλούσα, φανταστείτε! Απο πέρσυ λέγανε για το πρώτο τρίμηνο του 11, μετά το δεύτερο τρίμηνο και τώρα λένε για το τέλος της χρονιάς

• 1 year later...

Καλησπέρα.Θέλουμε να πληρώνουμε με εργόσημο την κοπέλα που θα μας κρατάει τον μικρό.Το έχει κάνει κάποια άλλη μανούλα να με διαφωτίσει με την διαδικασία?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Καλησπέρα.Θέλουμε να πληρώνουμε με εργόσημο την κοπέλα που θα μας κρατάει τον μικρό.Το έχει κάνει κάποια άλλη μανούλα να με διαφωτίσει με την διαδικασία?

σαν διαδικασία είναι πανεύκολο.

μέσω εθνικής τράπεζας (με εργόσημο) την πληρώνουμε εμείς.

μου ζητήθηκαν αρχικά στοιχεία εργοδότη:

αμκα

επώνυμο

όνομα

πατρώνυμο

αφμ

κ το είδος των εργασιών που κάνει η κοπέλα.

+ τα ευρόπουλα!

είχα πάει κ όλα τα αντίστοιχα στοιχεία της κοπέλας + φωτοκόπια της ταυτότητάς της, τα οποία δεν θυμάμαι αν κράτησαν καν στο σύστημα τους.

κάθε φορά που πάω κ κάνω την πληρωμή δεν αναγράφονται καθόλου τα δικά της στοιχεία, παρά μόνο τα δικά μου.

κ πέρνω δύο αντίγραφα. ένα για εμένα κ ένα για την κοπέλα (είσπραξης)

αυτό που πρέπει να προσέξεις πολύ καλά είναι το εξής:

το σύστημα διασταυρώνει στοιχεία κατά την διαδικασία είσπραξης του εργόσημου από τον εργαζόμενο.

επειδή ακριβώς δεν είναι προσωπικό μέχρι να εξαργυρωθεί (είναι κάτι σαν το εμού του ιδίου στις επιταγές)

καλό θα είναι να σου υπογράφει η κοπέλα κατά την παραλαβή του εργοσήμου από εσένα πάνω στο δικό σου αντίγραφο, ώστε αν πχ της το κλέψουν κ προλάβουν να το εξαργυρώσουν.... να μην έχεις ιστορίες.

έξηγησέ της το αυτό πεντακάθαρα.

οποιοσδήποτε της ''πάρει'' το εργόσημο μπορεί να το εξαργυρώσει.

γι αυτό εγώ προσωπικά της το δίνω ή μια μέρα πριν το τελευταίο ρεπό του μήνα, ή μια μέρα πριν το πρώτο ρεπό του επόμενου μήνα κατόπιν συννενόησης.

το δεύτερο που πρέπει να προσέξεις είναι η παρακρατήσεις, που είναι 20% για την κοπέλα.

έστω οτι το εργόσημο έχει αξία 500 ευρώ, όσα δίνεις στην τράπεζα εσύ δηλ.

η κοπέλα θα πάρει μετρητά 400.

αυτά.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!!:) Και πρέπει να πηγαίνω κάθε μήνα στην τράπεζα να παίρνω ένα εργόσημο?Πως ακριβώς γίνεται?Ή πας μία φορά μονό?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!!:) Και πρέπει να πηγαίνω κάθε μήνα στην τράπεζα να παίρνω ένα εργόσημο?Πως ακριβώς γίνεται?Ή πας μία φορά μονό?

κάθε μήνα πας.

πέρνω μαζί ένα αντίγραφο από τον προηγούμενο μήνα κ όλα καλά!

Ωχ κατάλαβα..Αυτό θα προτιμούσα να αποφύγω..Δεν υπάρχει τρόπος να μην χρειάζεται να πάω κάθε μήνα?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

είμαι σχεδόν σίγουρη πως γίνεται κ με πάγια εντολή πίστωσης του λογαριασμού σου. με παραπάνω δικαιολογητικά για τον εργαζόμενο.

θυμάμαι πως είναι μπέρδεμα με τον εργαζόμενο κατά την είσπραξη, γιατί είχα ρωτήσει την κυρία πους μας βοηθάει αν την βολέυει η χαρτούρα κ δεν ήθελε.

θέλει αρκετά δικαιολογητικά για επιβεβαίωση ταυτότητας λόγω πάγιας εντολής στο αμκα της ή αφμ της? κάτι τέτοιο πάντως.

δηλ. η ταυτότητα της σίγουρα δεν αρκεί για αυτή την περίπτωση.

είμαι σχεδόν σίγουρη πως γίνεται κ με πάγια εντολή πίστωσης του λογαριασμού σου. με παραπάνω δικαιολογητικά για τον εργαζόμενο.

θυμάμαι πως είναι μπέρδεμα με τον εργαζόμενο κατά την είσπραξη, γιατί είχα ρωτήσει την κυρία πους μας βοηθάει αν την βολέυει η χαρτούρα κ δεν ήθελε.

θέλει αρκετά δικαιολογητικά για επιβεβαίωση ταυτότητας λόγω πάγιας εντολής στο αμκα της ή αφμ της? κάτι τέτοιο πάντως.

δηλ. η ταυτότητα της σίγουρα δεν αρκεί για αυτή την περίπτωση.

Αν γίνεται μέσω τραπέζης με λογαριασμούς (να χρεώνεται πχ ο δικος μου και να πιστώνεται ο δικός της) τότε είναι πιο βολικό για όλους μας. Λογικά γίνεται σε όλες τις τράπεζες ε?

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

αλλα ντι άλλων έγραψα πιό πάνω έτσι?

χρέωσης δικού σου λογαριασμού, πίστωσης δικού της εννοούσα.

δεν κατάλαβα τί εννοείς σε οποιαδήποτε τράπεζα?

αλλού η έκδοση, αλλού η εξαργύρωση?

δεν το γνωρίζω αυτό.

καλό θα είναι να ρωτήσεις τον λογιστή σου για τα ένσημα που αντιστοιχούν με βάση το μισθό που θα της δίνεις.

μετριούνται διαφορετικά από οτι των άλλω ασφαλισμένων στο ικα (την παλιά ωρολογία έχω εύκαιρη).

κ έχουν ανώτατο όριο στις μέρες εργασίας.

δηλ. αν υπερβείτε τις μέρες εργασίας με βάση το εργόσημο, θα τις γίνονται οι κρατήσεις κανονικά, αλλά δεν θα πάνε για την ασφάλεια της.

θα πάνε κυριολεκτικά υπερ πατρίδας κ πίστεως.

μου είχε δώσει ένα χαρτί η λογίστρια μας.

αν το βρώ θα σου πώ!

είναι ένα άρθρο του αιμίλιου ασλάνη,

http://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=113508

είναι ακριβώς ίδιο με αυτό που μου έχει δώσει η λογίστρια,

αλλά το ρεζουμέ για τις ανώτατες μέρες εργασίες/ένσημα είναι μέσα στα μπλε γράμματα κάτω κάτω κ δεν μπορώ να μπώ.

κ αποτελεί τεκμήριο διαβίωσης.

Χμ...δεν έχω κάποιο λογιστή να ρωτήσω..

Επίσης εννοώ ότι σε οποιαδήποτε τράπεζα μπορεί να έχουμε τους 2 λογαριασμούς έτσι δεν είναι?Δεν χρειάζεται πχ να είναι η Εθνική που πας εσύ..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

Χμ...δεν έχω κάποιο λογιστή να ρωτήσω..

Επίσης εννοώ ότι σε οποιαδήποτε τράπεζα μπορεί να έχουμε τους 2 λογαριασμούς έτσι δεν είναι?Δεν χρειάζεται πχ να είναι η Εθνική που πας εσύ..

πειραιώς σίγουρα.

δεν κατέχω σε ποιές άλλες.

το λογικό θα ήταν να εκδίδουν όλες εργόσημα.

Θα πάω στην Πειραιώς να ρωτήσω και ελπίζω να με διαφωτίσουν κάπως..

6H9Vp2.pngT5mwp2.png