Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Απέτυχα το θηλασμο. Το μωράκι δεν παίρνει βάρος 2ο μήνα!

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά,

είχα απογοητευθεί απόλυτα, δεν ξέρω τι φταίει..:|:|. ουσιαστικά γράφω γιατί δεν έχω με ποιον να μοιράζω αυτές τις δύσκολες στιγμές. έχω κατάθλιψη σίγουρα γιατί σκέφτομαι πιο πολύ να αυτοκτονήσω :cry::cry::cry:. Είχα αποτύχει σε πολλά στη ζωή μου ( μάλλον όλα!), και συνεχίζεται ασταμάτητα...

Χθες πήγαμε στο παιδίατρο για τον έλεγχο του 2ου μηνά και εμβολιασμό.

είχα γράφει πριν εδώ για το θέμα του θηλασμού που από την πρώτη μας μέρα αποτύχαμε http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=74940 , πιο σωστά να πω "απέτυχα" γιατί το μωρό τον βλέπω να κάνει μεγάλο αγώνα, από τη πρώτη μέρα, όλα τα κάνει σωστά.άλλα ενώ ξέρω πολλά, και διάβαζα πολλά, όλα στραβώθηκαν.

το μωράκι μου δεν παίρνει το βάρος που πρέπει, το 1ο μηνα ~670. και το 2ο μήνα ~650γρ ΜΟΝΟ. παρά τις προσπάθειες μου να θηλάζω συνεχεία!! όποτε κλαίει αν και το θήλαζα πριν απο 1/2 ώρα, το βάζω πάλι. παίρνω το Fenugreek εδώ και 1 μισή μήνα. Αυτό που με πονάει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ότι δεν έδωσα σημασία στο ότι το μωράκι μου έμεινε πεινασμένος και εγώ με το ξερό κέφαλο μου συνήχησα να το θηλάζω μόνο χωρίς να του δώσω το συμπλήρωμα. τις πρώτες μίνες της ζωής του τα πέρασε σε πείνα, με την απόλυτη απόφαση μου. τι πίκρα!!

Στην αρχή ένιωσα ότι δεν φτάνει το γάλα μου επειδή δεν έπαιρνε το σωστό βάρος/ βδομάδα. αποφάσισα να πάρω το Fenugreek. Νομίζω ( Νόμιζα) ότι με αύξησε τη παραγωγή. το μωράκι μου, βρέχει κανονικά ( 6-8 πάνες), αλλά δεν παίρνει βάρος. κάναμε εξετάσεις και όλα καλά.δεν τον βουτάω στη μάχη του με τη ζωή σε τιποτα και μάλλον του την έκανα πιο δύσκολη !!

Χθες αποφάσισα να πάρει σηπληρωμα μετά το στήθος, και έφαγε 70 μλ!!αλλά πρώτη φορά να τον δω μετά το φαΐ να είναι τόσο ήσυχος, σαν να ήταν αυτό που του έλειπε πάντα. και κοιμήθηκε.

Θα ήταν ψεύματα αν έλεγα δεν ξέρω τη φταίει , Φταίει τη μοίρα του που έχει τη πιο αποτυχημένη μάνα. αυτό..και τίποτα άλλο

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος :38 και 3 μερες.

Β. Το φύλο του βρέφους :αρρεν

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ)

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.: Επισκληρίδιος και τις 2 ημερες μετα ενεση voltaren * 2/μερα

Ε. Αν το μωρό εμφάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.:

Ειχε Υπικτερο max 13.2 min δεν ξερω

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. μειναμε παραπανο 1 μερα για τη συγγουρια.

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

γέννηση (7/10) 3780. έξοδος ( 12/10) 3575

16/10 3560 22/10 3750

29/10 3920

7/11 4150

10/11 4250

10/12 4900

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

κάθε 1.5 με 3 ώρες. μέρα και νύχτα

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει :όλα

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα: έπαιρνε μέχρι 5/11 ξενο γαλα σαν συμπλήρωμα και το δικο μου που βγαζω. απο 30 -50. απο τοτε κανενα συμπλήρωμα

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο): δεν το υπολόγιζα ποτέ

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

medela swing. το τελευτειο μηνα δεν άντλησα

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.:

6-8

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

4-6

line_m121_beg_40_time_1286424000_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif

Διαφημίσεις

• Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Βρε κοριτσακι μου ελεος!!!!!! Τι αυτομαστιγωμα ειναι αυτο???? Εισαι αποτυχημενη μανα επειδη δεν καταφερνεις να θηλασεις και να παιρνει το παιδι βαρος??? Αν ειναι δυνατον, ηρεμησε λιγο γιατι με αυτη σου την ψυχολογια μονο κακο κανεις στον εαυτο σου και στο μωρακι σου. Η μανα δεν κρινεται απο τον θηλασμο αλλα απο χιλιαδες αλλα πραγματα πιο ουσιαστικα. Για τον θηλασμο θα σου απαντησουν πιο ειδικες απο εμενα αλλα πραγματικα ειναι πολυ σκληρο αυτο που κανεις στον εαυτο σου. Μανα σωστη ειναι αυτη που αγαπαει με ολο της το ειναι το παιδι της και οχι αυτη που θηλαζει η δεν θηλαζει.

Βγες απο αυτο το τρυπακι και βαλε στοχο μονο το συναισθηματικο δεσιμο με το παιδακι σου και ολα τα αλλα θα λυθουν. Αν εσυ δεν εισαι καλα μεσα σου πως περιμενεις να ειναι το μωρακι???? Ακομα κα ξενο γαλα να χρειαστει να παρει αυτο δεν θα σε κανει ουτε καλη μανα ουτε κακη. Η αγαπη σου ειναι που τρεφει πανω απο ολα το παιδι, εκει συγκεντρωσε την ενεργεια σου και μην την σπαταλας.

επειδη περασα παρομοια φαση το μονο που μπορω να πω ειναι να μη σε παιρνει απο κατω διοτι το νιωθει ο μπεμπης κ δωσε στο μωρο να τρωει! ας παιρνει απο σενα ας παιρνει κ λιγο συμπληρωμα! μη χαλιεσαι τοσο πολυ ειναι αμαρτια! τωρα για τον θηλασμο κ εγω δεν ξερω πολλα, θηλαζω αλλα στην αρχη κ εγω εκλαιγα που δεν χορταινε κ εκνα το λαθος κ τον αφησα να πειναει. σε πληροφορω για 2-3 μερες πηρε λιφ=γο συμπληρωμα κ μετα δεν το ηθελε. κ ποτε δεν εχασε την προτιμηση του για το στηθος. κ παλι μιλαω καθαρα "ερασιτεχνικα" κ για την προσωπικη μου εμπειρια. κουραγιο κ οχι απογοητευση!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Κάτσε βρε κουκλίτσα μου ηρέμησε! Κι εμείς τόσα γραμμάρια περίπου βάλαμε! Γεννήθηκε 2750gr και 3 μηνών ήταν 5340gr. Εγώ δεν είμαι ειδική αλλά αφού βάζει γρ. και δεν μένει στάσιμο και αφού λερώνει αυτές τις πάνες όπως λες γιατί αγχώνεσαι; Εμείς μέχρι και τώρα που είναι 4 μηνών και 11 ημερών είμαστε κάθε 45 λεπτά σχεδόν στο στήθος κι όχι μόνο για φαΐ αλλά και για πιπίλα.

Πρέπει να αποφασίσεις πρώτα είσαι διατεθειμένη 24 ώρες το 24ωρο για θηλασμό; Τα μωρά θηλάζουν όταν και όσο θέλουν. Μήπως τρως γαλακτοκομικά και γι΄αυτό γκρινιάζει το μωρό; Τα παραπάνω προκαλούσαν κολικούς στη μικρή μου. Όταν σταμάτησα να πίνω γάλα, μετά από μερικές μέρες ηρέμησε και το μωρό

Κάτσε βρε κουκλίτσα μου ηρέμησε! Κι εμείς τόσα γραμμάρια περίπου βάλαμε! Γεννήθηκε 2750gr και 3 μηνών ήταν 5340gr. Εγώ δεν είμαι ειδική αλλά αφού βάζει γρ. και δεν μένει στάσιμο και αφού λερώνει αυτές τις πάνες όπως λες γιατί αγχώνεσαι; Εμείς μέχρι και τώρα που είναι 4 μηνών και 11 ημερών είμαστε κάθε 45 λεπτά σχεδόν στο στήθος κι όχι μόνο για φαΐ αλλά και για πιπίλα.

Πρέπει να αποφασίσεις πρώτα είσαι διατεθειμένη 24 ώρες το 24ωρο για θηλασμό; Τα μωρά θηλάζουν όταν και όσο θέλουν. Μήπως τρως γαλακτοκομικά και γι΄αυτό γκρινιάζει το μωρό; Τα παραπάνω προκαλούσαν κολικούς στη μικρή μου. Όταν σταμάτησα να πίνω γάλα, μετά από μερικές μέρες ηρέμησε και το μωρό

σοβαρα μιλας? εγω σε ολη τη διαρκεια του θηλασμου επεινα 2 κιλα φρεσκο γαλα την ημερα (το πρασινο) με λιγα λιπαρα (να μην κανω και χολιστερινη) δεν ειχα ποτε προβλημα με κολικους. Ολα ειναι θεμα διατροφης . Ειχα και εχω πολυ καλη συνεργασια με την παιδιατρο μου που ακολουθουσα κατα γραμμα οτι μου ελεγε. Μεχρι σημερα 12μηνων ο μικρος, δεν εχουμε αρρωστησει ουτε μια φορα παρα μονο 2 φορες για λιγες μερες ειχαμε μυξουλες που εφυγα μονο με φυσιολογικο ορο και τραβιγμα. θυλασα 6 μονο μηνες και τον σταματησα εν γνωση μου για να μην κολησει πανω μου και τι θα εκανα μετα στην δουλεια. Ολα θελουν ενα μικρο ελεγχο και πολυ υπομονη και επιμονη. Και το λεω σε σενα κοπελια που ανοιξες το θεμα. Ξεχνα την καταθλιψη και τα χαζα , εχεις ενα υπεροχο θαυμα στα χερια σου και αυτο απο μονο του σε κανει ΑΞΙΑ ΜΑΝΑ !!!!

Διαφημίσεις

θα συμφωνησω απολυτα με την μαρκο πολο....

τι αυτομαστιγωμα εινα αυτο καλε??????

κι εμεις τον 1ο μηνα 600 γραμμ

τον 2ο μηνα 600 γραμμ

τον 3ο μηνα 500

4ο και 5 μηνα 400 (δηλαδη 800 συνολο.....

και θηλασαμε μεχρι 13 μηνων!!!!!!!

εγω παντως μονο αχρηστη δεν αισθανομουνα ...... το αντιθετο πεισμωνα περισσοτερο και την εβαζα πιο πολυ στηθος...... απλως η δικια μου δεν ηταν του φαγητου...... ισως και ο δικος σου ειναι ολιγοφαγο παιδακι......

βεβαια δεν σου ευχομαι να εχεις τις δικες μας μετρήσεις γιατι εμεις εχουμε ενα πολυ αδυνατο μωρο/νηπιο. φαντασου οτι τωρα ειναι 9200 και ειμαι ευχαριστημενη,......

ουτε τριπλασιασε το βαρος της στο ετος που εχω ακουσει ουτε τιποτα.....

η αμαλια τι σου λεει για την προσληψη βαρους????

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Άκου, θα σου πω σχετικά με την δική μου εμπειρία.

Η κόρη μου από τότε που γεννήθηκε παίρνει 600-650γρ σταθερά κάθε μήνα. Ναι είναι χαμηλά στην καμπύλη βάρους, ναι είναι λίγο αδυνατούλα, αλλά είναι υγιέστατη και από τότε που μπήκαμε στις στερεές, τρώει τα πάντα από φρούτα κ λαχανικά και συνεχίζει να παίρνει το ίδιο βάρος.

Να σκεφτείς ότι τρώει τόσο πολύ που δεν της δίνω τίποτα από έτοιμες κρέμες και φρουτόκρεμες. Εφ΄'οσον τρώει δεν ανησυχώ. Βέβαια κι εγώ επειδή θήλαζα αποκλειστικά είχα τις ίδιες ανασφάλειες. Εμένα με καθυσήχαζε ο παιδίατρος και οι κοπέλες στο φόρουμ.

Γνώμη μου είναι να θηλάζεις περισσότερο για να αυξήσεις την παραγωγή σου.

Υπομονή κ θα στρώσει. Όλες τα περάσαμε.

Χαλάρωσε, κάτσε αναπαυτηκά, χαιδεψε και μίλησε στο μωρό σου, όσο το ταίζεις. Α! και μάθε να ταίζεις ξαπλωμένη, θα με θυμηθείς.

Και δεν είσαι κακιά μαμά. Για όνομα....

αν ειναι δυνατον!!!!!!!

και εμεις αυτο το μηνα (4ο)βαλαμε 600 γρμ.

φιλη μου κολλητη δεν θηλασε ουτε μια φορα και το μωρο της το περισσοτερο που πηρε σε μηνα ηταν 550 γρμ !!!!!και συνεχιζει ετσι !!!!

και μαλιστα με το τελειο γαλα φρεζολακ!!!!(ελεος)

δεν φταιει ο θηλασμος αλλα το αγχος που σου εχουν μεταδωσει οι γυρω.

σε καμια περιπτωση η αυτοκτονια που γραφεις!!!!!!αν ειναι δυνατον!!!!

και ΜΟΝΟ που προσπαθεις ΤΟΣΟ πολυ και αγωνιας τοσο πολυ

σε κανει ΤΕΛΕΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!!!!!

τπτ αλλο δεν σου λεω!

κοψε το ξενο και συνεχισε!

0GFrp3.png

επειδη περασα παρομοια φαση το μονο που μπορω να πω ειναι να μη σε παιρνει απο κατω διοτι το νιωθει ο μπεμπης κ δωσε στο μωρο να τρωει! ας παιρνει απο σενα ας παιρνει κ λιγο συμπληρωμα! μη χαλιεσαι τοσο πολυ ειναι αμαρτια! τωρα για τον θηλασμο κ εγω δεν ξερω πολλα, θηλαζω αλλα στην αρχη κ εγω εκλαιγα που δεν χορταινε κ εκνα το λαθος κ τον αφησα να πειναει. σε πληροφορω για 2-3 μερες πηρε λιφ=γο συμπληρωμα κ μετα δεν το ηθελε. κ ποτε δεν εχασε την προτιμηση του για το στηθος. κ παλι μιλαω καθαρα "ερασιτεχνικα" κ για την προσωπικη μου εμπειρια. κουραγιο κ οχι απογοητευση!

θα συμφωνήσω απόλυτα.;)

Κι εγώ δεν είμαι ειδική με τον θηλασμό, όμως θηλάζω αποκλειστικά εδώ κ 6 μήνες περίπου κ εχω σκοπό να το συνεχίσω αφού δε δουλεύω.

στην αρχή είναι όλα πολύ δύσκολα και σε μια νέα μανούλα φαίνονται όλα βουνό...έτσι ήμουν κι εγώ κάτι να πήγαινε στραβά (ασήμαντο) δώστου κλάμα η κυρία!!! δεν μου εφτανε αυτό ένιωθα ότι δεν θα τα καταφέρω ότι όλα πάνε στραβά κ άλλα τέτοια!!!! Τώρα τα σκέφτομαι και λέω πρέπει να ήμουν πολύ χαζή:rolleyes::rolleyes:!!!

Πάντως δεν άφησα το μωρό μου να πεινάει, τον έβαζα στο στήθος όσο ήθελε μέχρι που το άφηνε κ εκλαιγε, τί να έκανα; του έδινα λίγο συμπληρωμα... παρόλο που φοβόμουν ότι έτσι δε θα καταφέρω να θηλάσω....αλλά σιγά σιγά άρχισε να μην κλαίει μετά το στήθος οπότε το κόψαμε το ξένο. Εδειχνε όμως ότι προτιμάει το στήθος από το μπιμπερό (αυτό να σας πω την αλήθεια δε το περίμενα)

Νομίζω όμως κατά την ταπεινή μου γνώμη ότι έιναι πολύ σημαντικό να έχεις κάποιον να σε ενθαρρύνει συνεχώς ( εγώ είχα τον αντρούλη μου)

Η καλή ψυχολογική κατασταση είναι πολύ σημαντική ακόμα κ για την παραγωγή. ΜΗΝ χρησιμοποιείς το θήλαστρο αν δεν είναι νοσοκομειακό δε σου δείχνει την πραγματικότητα. Εγώ το χρησιμοποιήσα πολύ αργότερα αφου είχε εδραιωθει η γαλουχία μόνο για να ελαφρύνω λιγο το στήθος πριν απο το πρωινο γεύμα γιατί ο μικρός πνιγόταν:shock:!!! Σιγα σιγα το έκοψα κ αυτό. Υπήρχαν φορές που το στήθος μου ήταν πρησμένο κ το θήλαστρο δεν έβγαζε τπτ κ μόνο με το μωρο αδειαζε.

Να τρέφεσαι σωστά να πίνεις υγρά κ όλα θα πάνε καλά.

Μη στενοχωρίεσαι το μωράκι σου παίρνει βάρος δε χάνει..

Καλή ευκολία σου εύχομαι κ μην απογοητεύεσαι γιατί όταν δεν έχεις καλη διαθεση την περνάς κ στο μωρό σου!!!

Σωτήρης, Δημήτρης κ Αθηνά!!:wink:

Γεια σας παιδιά,

είχα απογοητευθεί απόλυτα, δεν ξέρω τι φταίει..:|:|. ουσιαστικά γράφω γιατί δεν έχω με ποιον να μοιράζω αυτές τις δύσκολες στιγμές. έχω κατάθλιψη σίγουρα γιατί σκέφτομαι πιο πολύ να αυτοκτονήσω :cry::cry::cry:. Είχα αποτύχει σε πολλά στη ζωή μου ( μάλλον όλα!), και συνεχίζεται ασταμάτητα...

Χθες πήγαμε στο παιδίατρο για τον έλεγχο του 2ου μηνά και εμβολιασμό.

είχα γράφει πριν εδώ για το θέμα του θηλασμού που από την πρώτη μας μέρα αποτύχαμε http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=74940 , πιο σωστά να πω "απέτυχα" γιατί το μωρό τον βλέπω να κάνει μεγάλο αγώνα, από τη πρώτη μέρα, όλα τα κάνει σωστά.άλλα ενώ ξέρω πολλά, και διάβαζα πολλά, όλα στραβώθηκαν.

το μωράκι μου δεν παίρνει το βάρος που πρέπει, το 1ο μηνα ~670. και το 2ο μήνα ~650γρ ΜΟΝΟ. παρά τις προσπάθειες μου να θηλάζω συνεχεία!! όποτε κλαίει αν και το θήλαζα πριν απο 1/2 ώρα, το βάζω πάλι. παίρνω το Fenugreek εδώ και 1 μισή μήνα. Αυτό που με πονάει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ότι δεν έδωσα σημασία στο ότι το μωράκι μου έμεινε πεινασμένος και εγώ με το ξερό κέφαλο μου συνήχησα να το θηλάζω μόνο χωρίς να του δώσω το συμπλήρωμα. τις πρώτες μίνες της ζωής του τα πέρασε σε πείνα, με την απόλυτη απόφαση μου. τι πίκρα!!

Στην αρχή ένιωσα ότι δεν φτάνει το γάλα μου επειδή δεν έπαιρνε το σωστό βάρος/ βδομάδα. αποφάσισα να πάρω το Fenugreek. Νομίζω ( Νόμιζα) ότι με αύξησε τη παραγωγή. το μωράκι μου, βρέχει κανονικά ( 6-8 πάνες), αλλά δεν παίρνει βάρος. κάναμε εξετάσεις και όλα καλά.δεν τον βουτάω στη μάχη του με τη ζωή σε τιποτα και μάλλον του την έκανα πιο δύσκολη !!

Χθες αποφάσισα να πάρει σηπληρωμα μετά το στήθος, και έφαγε 70 μλ!!αλλά πρώτη φορά να τον δω μετά το φαΐ να είναι τόσο ήσυχος, σαν να ήταν αυτό που του έλειπε πάντα. και κοιμήθηκε.

Θα ήταν ψεύματα αν έλεγα δεν ξέρω τη φταίει , Φταίει τη μοίρα του που έχει τη πιο αποτυχημένη μάνα. αυτό..και τίποτα άλλο

Είναι πολύ σημαντικό να βρεις κάποιον να σε στηρίζει ψυχολογικά ...........σίγουρα η λοχία είναι μια ευαίσθητη περίοδος αλλά στο μήνυμα σου φαίνεται ξεκάθαρα ότι ο θηλασμός δεν είναι το μόνο που σε προβληματίζει............

Οι κενώσεις σας τι χρώμα έχουν???

Και να σε ρωτήσω ευθέως αν διακόψεις τον θηλασμό ή περάσεις στη μικτή διατροφή και για όσο πάει θα είσαι πιο ευτυχισμένη???

Γιατί τέτοια απαισιοδοξία και τύψεις και να αντιστρέψω το ερώτημα θα αισθανόσουν έτσι και αν έδινες μπουκάλι και είχατε το ίδιο βάρος???

Το βάρος σας δεν είναι ανησυχητικό είστε στην καμπύλη 50 ......

Οι πάνες σας επίσης δείχνουν μια χαρά.

Το βάρος του μωρού δεν είναι σκορ για να κριτηθείς καλή ή κακή μάνα, δεν είναι η βαθμολογία σου, αλλά ένας μπούσουλας που βοηθάει τον παιδίατρο να καταλάβει ότι το μωρό αναπτύσεται σωστά

Σίγουρα υπάρχουν πράγματα που θα μπορούσες να βελτιώσεις και να παλέψεις θέλεις να το πιάσουμε λίγο πιο αναλυτικά...

Πως θηλάζεις κάνεις συχνά εναλλαγές?

Αν θέλεις απαντάς για να συνεχίσουμε.

Σίγουρα όμως τίποτα από αυτά που γράφεις δεν δικαιολογούν το να νιώθεις έτσι..........

ουσιαστικά γράφω γιατί δεν έχω με ποιον να μοιράζω αυτές τις δύσκολες στιγμές. έχω κατάθλιψη σίγουρα γιατί σκέφτομαι πιο πολύ να αυτοκτονήσω .

Ελπίζω η συγκεκριμένη φράση να είναι μια συναισθηματική υπερβολή της στιγμής αν όχι τότε υπάρχει μια άλλη διάσταση στο θέμα...........

Διαφημίσεις

Καλή μου να προσθέσω κι εγώ ότι τόσο βάρος ακριβώς έπαιρνε και το δικό μου. Βγάλε από το μυαλό σου ότι το μωράκι σου έχει στερηθεί το φαγητό. Δεν είναι αλήθεια!

kouklissa δεν εισαι η μονη που νιωθεις ετσι και γω δεν τα καταφερνω με τον θηλασμο. Η κορουλα μου ειναι 22 ημερων και δεν χορτενει με το δικο μου γαλα την δινω και συμπληρωμα. Κανω μεγαλη προσπαθεια γιατι μετα και απο την μαστιτιδα που περασα ποναω πολυ οταν θηλαζει αλλα και παλι τζιφος. Και γω νιωθω πολυ ασχημα γιατι εχω ακουσει τοσα καλα για το μητρικο γαλα και θα μπορουσα να το κανω αποκλειστικα γιατι στη δουλεια θα παω σεπτεμβρη αλλα.....Περνω και μαγια μπυρας αλλα τιποτα. Η ψυχολογια μου βεβαια δεν ειναι καθολου καλη γενικοτερα δεν ξερω αν φταιει και αυτο. Εχω συνεχως μια θλιψη και το δακρυ ετοιμο στα ματια. Μακαρι να περασει γρηγορα.

κοριτσι μου τα μωρα δε κλαινει μονο επειδη πεινανε...εχουν κολικους θελουν αγκαλια εχουν ενοχλησεις ειναι πολλα...και το πιο σημαντικο νοιωθουν την ψυχολογια μας...απο τη στιγμη που εσυ εισαι ετσι θα ειναι και οτ μωρο γιατι το μεταδιδεις....οσο για το βαρος κλπ να σου απαντησουν οι πιο ειδικες...παντως πατεπαρα πολυ καλα....μηπως σε αγχωσε κανα παιδιατρος???

α και πληροφοριακια το οτι κοιμηθηκε με το ξενο γαλα δε σημαινι οτι χορτασε...το ξενο γαλα ειναι πρωτον πιο δυσκολοχωνευτο και επισης επειδη ειναι πολυ βαρυ για τα στομαχακια τους πεφτουν σε εναν ''ληθαργο''μεχριν ατο χωνεψουν.....ηρεμησε πρωτα εσυ.....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

koyklitsa, είσαι σίγουρη ότι το μωρό έπρεπε να πάρει πάνω απο 650 γρ? Μήπως ο παιδίατρος υπονομεύει την προσπάθεια να θηλάσεις? μια ιδέα ρίχνω προς διερεύνηση.... Εγώ θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να συνεχίσεις τον αποκλειστικό θηλασμό και να θυμάσαι ότι ο θηλασμός είναι για να λύνει προβλήματα όχι για να δημιουργεϊ! Αν αρχίσεις το ξένο και κοπεί το δικό σου και μετά δείς ότι το παιδί δεν έβαλε ούτε αυτά τα 650 γρ, τι θα σκεφτείς? Σου μιλάει μια μανούλα που την έβριζαν ένα χρόνο ότι αφήνει το παιδί νηστικό! Το βλαστάρι μου είναι πάντα στην καμπύλη του 10 απο βάρος... Κανένα μήνα δεν έβαλε πάνω απο 600 γρ. Πλέον τρώει πραγματικά πολύ αλλά απο βάρος ... πάτος... Απο μπόι και υγεία όμως, δόξα τω Θεώ! (φτου φτου)

ssttaa

Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά για το χρόνο και τη βοήθειά σας,

Θέλω να πω ότι νιώθω πολύ αποτυχία μέχρι τώρα σαν μάνα γιατί ο θηλασμός για μένα δεν είναι απλό θέμα φαγητό, είναι και μεγάλη μερίδα αγάπης που παίρνει το μικρούλι μου. είναι παράξενο αλλά αισθάνομαι ότι δεν του δίνω όσο χρειάζεται.

αισθάνομαι τόσο σ...α και κατηγορώ τον αυτό μου, γιατί εγώ αποφασίσω και δεν θέλω μέσα στις αποφάσεις μου να πεινάει, δεν θελω πολύ θεε μου! μόνο να είναι καλά, και πως αν συνεχεία πεινάει, μήπως (και χωρίς να το ξέρω και αυτό) κρυώνει, πονάει...??? Εγω ξέρω ότι με τη προσπάθεια και θέληση έρχονται καρπούς, κάνω πολύ και τίποτα.

Ο άντρας μου είναι καταπληκτικός, δεν περίμενα να με βοηθάει τόσο, αλλά και αυτος θα έχει το αγχος του και δεν θέλω να με δει να κλαίω συνεχεία, θέλω να φανώ δυνατή για να τον βοηθήσω και αυτόν, αλλα...

Δεν με ενδιαφέρει να πάρει πολύ βάρος, αλλά όσο πρέπει σαν τα άλλα μωρά. θέλω να είναι καλά, να μη πεινάει εξαιτίας μου. είναι πολυ ρε παιδιά??:-(

Εγω υποστηρίζω ότι αν δεν μπορείς να κάνεις μόνο καλο στο παιδί σου δεν αξίζεις να είσαι γονέας!

ήθελα αυτα τα 3 μήνες που τα είμαι στο σπίτι μαζί του να τον θηλάζω αποκλειστικά. ήμουν έτοιμη για αυτό. και τι? μεγάλο μηδέν, παίρνει αυτα τα ελάχιστα, με όλη τη δύναμη, με το fenugreek ...

ΠΑΝΤΩΣ σας ευχαριστώ όλους παιδιά για την υποστήριξη σας, αισθάνομαι πολύ καλύτερα. ο θεός βοηθός!:-(

κουκλα μου πρεπει να βαλεις στο μυαλο σου οτι καθε παιδακι ειναι διαφορετικο,...αυτο που λες σαν ολα τα παιδια δεν ειναι σωστο....ολοι εμεις ιδιοι ειμαστε οι μεγαλοι?

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Είναι πολύ σημαντικό να βρεις κάποιον να σε στηρίζει ψυχολογικά ...........σίγουρα η λοχία είναι μια ευαίσθητη περίοδος αλλά στο μήνυμα σου φαίνεται ξεκάθαρα ότι ο θηλασμός δεν είναι το μόνο που σε προβληματίζει............

Οι κενώσεις σας τι χρώμα έχουν???

Και να σε ρωτήσω ευθέως αν διακόψεις τον θηλασμό ή περάσεις στη μικτή διατροφή και για όσο πάει θα είσαι πιο ευτυχισμένη???

Γιατί τέτοια απαισιοδοξία και τύψεις και να αντιστρέψω το ερώτημα θα αισθανόσουν έτσι και αν έδινες μπουκάλι και είχατε το ίδιο βάρος???

Το βάρος σας δεν είναι ανησυχητικό είστε στην καμπύλη 50 ......

Οι πάνες σας επίσης δείχνουν μια χαρά.

Το βάρος του μωρού δεν είναι σκορ για να κριτηθείς καλή ή κακή μάνα, δεν είναι η βαθμολογία σου, αλλά ένας μπούσουλας που βοηθάει τον παιδίατρο να καταλάβει ότι το μωρό αναπτύσεται σωστά

Σίγουρα υπάρχουν πράγματα που θα μπορούσες να βελτιώσεις και να παλέψεις θέλεις να το πιάσουμε λίγο πιο αναλυτικά...

Πως θηλάζεις κάνεις συχνά εναλλαγές?

Αν θέλεις απαντάς για να συνεχίσουμε.

Σίγουρα όμως τίποτα από αυτά που γράφεις δεν δικαιολογούν το να νιώθεις έτσι..........

Ελπίζω η συγκεκριμένη φράση να είναι μια συναισθηματική υπερβολή της στιγμής αν όχι τότε υπάρχει μια άλλη διάσταση στο θέμα...........

Για σου ΚΡΙΣΤΙΝΑ,

αυτός που με υποστηρίζει είναι ο άντρας μου, αλλά δεν θέλω να του βάλω και τα πάντα στο κεφάλι του. δεν ξέρει πολλά για το θηλασμό.

οι κενώσεις του είναι μουσταρδοι τη τελευταία βδομάδα πιο πράσινοι.

Αγχώνομαιγιατί δεν ξέρω αν το γάλα μου είναι επαρκές, γιατί απο το 1η μέρα δεν πήγαν τα πράγματα καλά. εχασε στο νοσοκομειο, μετα γλίτωσα τη μαστίτιδα απο πολύ κόντα., μετα δεν επειρνει ανα βδομαδα όπως έπρεπε, μετά ανα μήνα. δεν θέλω να του δώσω το ξένο ( του το έδωσα στην αρχη) γιατι θα πάρει απο το 3ο μήνα που θα παω στη δουλειά( δεν θα μπορω να αντλησω) και βλέπω ότι έχασα και αυτα τα 3 μήνες.

όσο ξέρω δεν ειναι στη καμπύλη 50 , στα 20 αν θυμάμαι ήταν,

δεν κάνω αλλαγές του στήθος και πολλές φορες του εφτανε 1 στήθος, τον αφήνω μέχρι να το αφήνει απο μόνο του (~30-40').

αυτα...:|.

Σε ευχαριστώ.

Για σου ΚΡΙΣΤΙΝΑ,

αυτός που με υποστηρίζει είναι ο άντρας μου, αλλά δεν θέλω να του βάλω και τα πάντα στο κεφάλι του. δεν ξέρει πολλά για το θηλασμό.

Αγχώνομαιγιατί δεν ξέρω αν το γάλα μου είναι επαρκές, γιατί απο το 1η μέρα δεν πήγαν τα πράγματα καλά. εχασε στο νοσοκομειο, μετα γλίτωσα τη μαστίτιδα απο πολύ κόντα., μετα δεν επειρνει ανα βδομαδα όπως έπρεπε, μετά ανα μήνα. δεν θέλω να του δώσω το ξένο ( του το έδωσα στην αρχη) γιατι θα πάρει απο το 3ο μήνα που θα παω στη δουλειά( δεν θα μπορω να αντλησω) και βλέπω ότι έχασα και αυτα τα 3 μήνες.

δεν κάνω αλλαγές του στήθος και πολλές φορες του εφτανε 1 στήθος, τον αφήνω μέχρι να το αφήνει απο μόνο του (~30-40').

Σε ευχαριστώ.

Έχεις το βιβλιάριο σου έχει περάσει τις ζυγίσεις?......... είναι δυο μηνών και 4900 άρα ακριβώς στην καμπύλη 50 δεν χρειάζεται να θυμάσαι κάτι......

Αν οι κενώσεις σας πρασινίζουν θα πρέπει να εξετάσεις το ενδεχόμενο ότι το γάλα σου ίσως να περισσεύει όχι να λείπει.....που ναι δικαιολογεί και τη μαστίτιδα γιατί το μωρό αδυνατεί να αδειάσει το στήθος επαρκώς και ναι θα μπορούσε να επηρεάσει αρνητικά το βάρος του και ναι θα μπορούσε να του δημιουργεί τους κολικούς....

Κατά τη διάρκεια του θηλασμού το μωρό θηλάζει ήρεμα ή αρχίζει και τεντώνεται και τραβιέται?

Βλέπεις γουλιές?

Έχετε εξανθήματα ή επίμονο συνάχι?

Έχεις το βιβλιάριο σου έχει περάσει τις ζυγίσεις?......... είναι δυο μηνών και 4900 άρα ακριβώς στην καμπύλη 50 δεν χρειάζεται να θυμάσαι κάτι......

Αν οι κενώσεις σας πρασινίζουν θα πρέπει να εξετάσεις το ενδεχόμενο ότι το γάλα σου ίσως να περισσεύει όχι να λείπει.....που ναι δικαιολογεί και τη μαστίτιδα γιατί το μωρό αδυνατεί να αδειάσει το στήθος επαρκώς και ναι θα μπορούσε να επηρεάσει αρνητικά το βάρος του και ναι θα μπορούσε να του δημιουργεί τους κολικούς....

Κατά τη διάρκεια του θηλασμού το μωρό θηλάζει ήρεμα ή αρχίζει και τεντώνεται και τραβιέται?

Βλέπεις γουλιές?

Το δικο μου μωρακι τεντωνεται και τραβιεται στην διαρκεια του θηλασμου σημαινει κατι αυτο?

Για σου ΚΡΙΣΤΙΝΑ,

Σε ευχαριστώ.

καλε ολα τα μωρα χανουν τις πρωτες μερες ειτε θηλαζουν ειτε οχι..επισης να ξερεις οτι αν και δεμπορεις να αντλεις τουλαχιστον μπορεις να κανεις μεικτη διατροφη.,...ξενο οσο λειπεις θηλασμο οσο εισαι σπιτι....αν σε ενδιαφερει να σου κανουμε και εκει παραπομπη

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

kouklissa μου καλησπερα! καταρχήν να χαίρεσαι τον μπέμπη σου και να είναι πάντα καλά!!!

Από την δική μου εμπειρία σου λέω να μην ανησυχείς για το αν θα καταφέρεις να θηλάσεις το μωράκι σου θα είσαι καλή μάνα και αν δεν το κάνεις δεν θα είσαι.Και εγώ ηθελα να γεννήσω με φ.τ. το πάλεψα 20 ωρες κ δεν τα κατάφερα, και εγώ ήθελα να θηλάσω το μωρό μου αλλά συνήθησε το μπιμπερό από το μαιευτήριο κ δεν ήθελε με τίποτα να θηλάσει το πάλεψα αλλά τίποτα!Αυτό δεν με κάνει λιγότερο καλή μάνα. Απλώς ηρέμησε και μην νιώθεις τύψεις για ότι κάνεις ή οτι δεν μπορείς να κάνεις.Είμαι σίγουρη οτι είσαι και θα είσαι μια πολύ καλή μάνα για το παιδί σου θα το δείς σε λίγους μήνες που ο μπέμπης σου θα ανταποκρίνεται στην αγάπη και στην στοργή που του δίνεις!!!!! Απλά κάνε λίγη υπομονή κ θα δείς;)

Βλέπεις γουλιές?

Το πρόβλημα είναι ότι γέννησα στο Ερικκος Ντυναν, και δεν μας έδωσαν το βιβλιάριο.Θα το στείλουν απο τη Νομαρχεία.

Δεν εχω μαστίτιδα, αλλά τις πρώτες μέρες είχα πρησθεί πάρα πολύ και με πολύ κόπο τη γλίτωσα.

τώρα κάπως 4 μέρες κάνει συχνά κακά, δηλαδή ~8-9/μέρα.Και σήμερα πολύ πράσινα. Δεν άλλαξα τίποτα, μόνο του δίνω συμπλήρωμα μετά το στηθος

ναι κατά το θηλασμό τραβιέται πολύ, αλλά τελευταία κατάλαβα ότι έχει αέρα.Το βάζω να ρευτεί και βγάζει πολύ αέρα( ναι με το θηλασμό καταπίνει πολύ αέρα) και ησυχάζει.

Κανονικά βλέπω και ακούω να καταπίνει, από χθες( μάλλον επειδή στεναχωρήθηκα πολύ, δεν πρήστηκε το στήθος, το νοιώθω άδειο.

από την 20η μέρα είχαμε 1 εξάνθημα που έφυγε πρίν 10 μέρες

Το πρόβλημα είναι ότι γέννησα στο Ερικκος Ντυναν, και δεν μας έδωσαν το βιβλιάριο.Θα το στείλουν απο τη Νομαρχεία.

Δεν εχω μαστίτιδα, αλλά τις πρώτες μέρες είχα πρησθεί πάρα πολύ και με πολύ κόπο τη γλίτωσα.

τώρα κάπως 4 μέρες κάνει συχνά κακά, δηλαδή ~8-9/μέρα.Και σήμερα πολύ πράσινα. Δεν άλλαξα τίποτα, μόνο του δίνω συμπλήρωμα μετά το στηθος

ναι κατά το θηλασμό τραβιέται πολύ, αλλά τελευταία κατάλαβα ότι έχει αέρα.Το βάζω να ρευτεί και βγάζει πολύ αέρα( ναι με το θηλασμό καταπίνει πολύ αέρα) και ησυχάζει.

Κανονικά βλέπω και ακούω να καταπίνει, από χθες( μάλλον επειδή στεναχωρήθηκα πολύ, δεν πρήστηκε το στήθος, το νοιώθω άδειο.

από την 20η μέρα είχαμε 1 εξάνθημα που έφυγε πρίν 10 μέρες

Αυτό που θα έκανα εγώ πρώτιστα είναι να τσεκάρω το μωρό για ΓΟΠ με έναν παιδογαστρεντερολόγο.

Παράλληλα δοκίμασε να απέχεις από αγελαδινό γάλα και γαλακτοκομικά τουλάχιστον για ένα μήνα τόσο θέλει για να καθαρίσει ο οργανισμός και των δυο από πρωτεΐνη αγελαδινού γάλακτος.

Και το βασικό είναι

Να θηλάζεις σε στάση προς τα πίσω δηλ. θα ακουμπάς την πλάτη σου σε πολλά μαξιλάρια για να έχεις κλίση προς τα πίσω και το μωρό πάνω σου. Έτσι θα επιτρέπεις στο μωρό να ελέγχει καλύτερα τη ροή σου και να μην καταπίνει πολύ αέρα. Μια άλλη στάση που ενδείκνυται είναι αυτή http://www.google.gr/url?url=http://www.youtube.com/watch%3Fv%3Dxb7FauyMQSg&rct=j&sa=X&ei=FOADTZ3MGYSg4QafnrTZCg&ved=0CEEQuAIwBA&q=football+hold&usg=AFQjCNHjG8qgrTwGzKakgx3kHLiCJINTyg

Αν σε βολέψει είναι καλή γιατί κρατάς το κεφάλι του μωρού καλύτερα άρα και καταπίνει λιγότερο αέρα…

Μόλις το μωρό χαλαρώνει το βάζεις να ρευτεί μετά επιστρέφεις στο ίδιο στήθος αν δεν το πιάσει αμέσως πάτησε το λίγο να βγάλεις γάλα για να δώσεις κίνητρο στο μωρό. Μόνο αν δεν το θέλει τότε προσφέρεις το δεύτερο.

Σταμάτα το fenugreek σου είχα πει και την πρώτη φορά ότι δεν το χρειάζεσαι.

Όταν αυξάνεις το γάλα περισσότερο από αυτό που θέλει το μωρό το μόνο που θα καταφέρεις είναι το μωρό να τρέφεται με το πρώτο γάλα που είναι ελαφρύ άρα και ερεθίζει το έντερο και πεινάει πιο γρήγορα. Το μωρό πρέπει να παίρνει αρκετό από το λιπαρό γάλα. αυτό φαίνεται κυρίως στις κενώσεις που θα πρέπει να είναι στις αποχρώσεις του κίτρινου και να έχουν κόκκους. Αν οι κενώσεις είναι πράσινες σημαίνει ότι το έντερο έχει ερεθιστεί είτε γιατί το μωρό τρέφεται κυρίως με το πρώτο ελαφρύ γάλα είτε γιατί έχει δυσανεξία σε κάτι που τρως εσύ όπου το πρώτο που είναι ύποπτο είναι η πρωτείνη αγελαδινού γάλακτος.

Το στήθος σου δεν πρέπει να πρήζεται. Το φυσιολογικό είναι να μην πρήζεται πια.

Η στεναχώρια δεν κόβει το γάλα μην ανησυχείς μα κυρίως μην στεναχωριέσαι....δεν έχεις λόγο.

Αν προσπαθήσεις να εφαρμόσεις αυτά για μια εβδομάδα θα δεις διαφορά και στην συμπεριφορά του μωρού είμαι σίγουρη....

αν το συμπλήρωμα που δείνεις στο μωρό είναι μόνο 70 μλ το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν συνησφέρει κάτι, κόψε το συμπλήρωμα γιατί αν το μωρό έχει δυσανεξία την πρωτείνη αγελαδινού απλά επιβαρύνεις την κατάσταση και μάλιστα χωρίς όφελος