Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γεννήσατε κοντά στην ΠΗΤ?


Πόσο κοντά στην ΠΗΤ γεννήσατε  

751

  1. 1. Πόσο κοντά στην ΠΗΤ γεννήσατε

    • Μόλις μπήκα στο μήνα μου
      82
    • Περίπου 3 εβδομάδες πριν την ΠΗΤ μου
      73
    • Περίπου 2 εβδομάδες πριν την ΠΗΤ μου
      173
    • Περίπου 1 εβδομάδα πριν την ΠΗΤ μου
      227
    • Με 1-2 μέρες διαφορά από την ΠΗΤ μου
      224
    • Εξάντλησα τις μέρες μου και γέννησα μετά την ΠΗΤ μου
      204


Recommended Posts

με Π.Η.Τ 25.12.13 γεννησα στις 20.12.13 με προκληση τοκετου...και μετα απο 6 ωρες τελικα μπηκα σε καισαρικη αλλα το αποτελεσμα ηταν ενα υγιεστατο και ομορφο κοριτσακι 3 κιλα.. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 212
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οταν μας ανακοινωσε την ΠΗΤ η γυναικα μου ημουν φανταρος. Εκεινες τις μερες πηρα αδεια μετα απο ΕΞΑΝΤΛΗΤΙΚΑ παρακαλια για να παρευρεθω στην γεννα. Σου δινω μια βδομαδα μου πε. Φευγω απο Ορεστιαδα μια μερα πριν την ΠΗΤ. Φτανω Θεσσ. Τιποτα. περναει η ΠΗΤ περνανε αλλες 2 μερες τιποτα. Γκρινια εγω καθε βραδυ, στενοχωρημενος που δεν θα μαι στο πρωτο μου μωρο, λεει η γιατρος περπατα. Γυρισαμε ολη την Θεσσ φαγαμε πικαντικα, καναμε αλλα πραγματα :oops: τζιφος. Δυο μερες πριν φυγω γενναμε στο Διαβαλκανικο. Ισα που τον ειδα μετα με κλαματα απο την συζυγο εφυγα...(ηταν πολυ ευσυγκινιτη τοτε)

Link to comment
Share on other sites

εγω 5 μερες πριν πηγεναμε για φυσιολογικα και τελικα καναμε καισαρικη λογο το οτι ειχα χασει τα υγρα και δεν το πηραμε ειδηση αλλα ευτυχως ολα καλα!!! :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ειχα ΠΗΤ 8/2 και γεννησα 24/1.μου εσπασαν τα νερα.ημουν σιγουρη οτι θα γεννουσα νωριτερα απο την ΠΗΤ μου ειδικα λιγες μερες νωριτερα ειχα κατι σαν προαισθημα και το ελεγα σε ολους οτι απο μερα σε μερα θα την εχουμε στην αγκαλια μας:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Είχα ΠΗΤ 11/1 και γέννησα 24/12 δλδ 2.5 εβδομάδες πριν. Έσπασαν τα νερά το βράδυ στις 23/12 αλλά επειδή δεν ήταν διαυγή σαν νερό αλλά πηχτά σαν κολπικά υγρά, ο γιατρός μου είπε να μην πάω μαιευτήριο και να περιμένω τους πόνους και μάλιστα να έχουν συγκεκριμένη διάρκεια και επαναληψιμότητα. Μάλιστα ήμουν σε ταβέρνα και μου είπε "φάε το γλυκό σου και πήγαινε σπίτι σου. Ίσως να γεννήσουμε τις επόμενες ώρες!!" Τελικά τα ξημερώματα στις 24/12 ξεκίνησαν οι πόνοι και μόλις έπιασαν τους χρόνους φύγαμε για μαιευτήριο. Μπήκα στις 4.00πμ και γέννησα στις 8.00 με Φ.Τ.

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Είχα ΠΗΤ 11/1 και γέννησα 24/12 δλδ 2.5 εβδομάδες πριν. Έσπασαν τα νερά το βράδυ στις 23/12 αλλά επειδή δεν ήταν διαυγή σαν νερό αλλά πηχτά σαν κολπικά υγρά, ο γιατρός μου είπε να μην πάω μαιευτήριο και να περιμένω τους πόνους και μάλιστα να έχουν συγκεκριμένη διάρκεια και επαναληψιμότητα. Μάλιστα ήμουν σε ταβέρνα και μου είπε "φάε το γλυκό σου και πήγαινε σπίτι σου. Ίσως να γεννήσουμε τις επόμενες ώρες!!" Τελικά τα ξημερώματα στις 24/12 ξεκίνησαν οι πόνοι και μόλις έπιασαν τους χρόνους φύγαμε για μαιευτήριο. Μπήκα στις 4.00πμ και γέννησα στις 8.00 με Φ.Τ.

 

Πολλα κοινα έχουν τα μωρα μας νομίζω! Κι εγω ΠΗΤ 11/1 και οι πόνοι με έπιασαν 12 τα μεσανυχτα της 24/12. Ξημερώματα Χριστούγεννα πήγαμε στο μαιευτήριο και 9:30 το πρωί (με ΚΤ λόγω ισχυακής προβολής), είχα τον... ανυπόμονο σε συσκευασία δώρου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κοριτσια να σας ζησουν τα νινια σας και με το καλο οσες περιμενετε!!!!εμεις 38+1 σημερα και ακομα δεν λεμε να βγουμε...τι να κανω βρε κοριτσια μου κοντευω να σκασω!!!!θελω να γεννησωωωωωω....υπαρχουν ισως καποια σμυστικα για να επισπευσουμε το γεγονος????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φουλα27 η λύση είναι μια και γίνεται μανία:σεχ!!!

βέβαια αν το έχετε καταργήσει το άθλημα,αποτέλεσμα φέρνει και το πολύ περπάτημα...

αν ψάξεις στο Google σχετικά θα βρεις κι άλλα π.χ Ροφήματα,φαγητά....

Θεωρία πάντα,στην πράξη δεν ξέρω αν λειτουργούν.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να σας ζησουν τα νινια σας και με το καλο οσες περιμενετε!!!!εμεις 38+1 σημερα και ακομα δεν λεμε να βγουμε...τι να κανω βρε κοριτσια μου κοντευω να σκασω!!!!θελω να γεννησωωωωωω....υπαρχουν ισως καποια σμυστικα για να επισπευσουμε το γεγονος????

 

 

Άσε το μωράκι σου να αποφασίσει φουλίτσα!

Όσο περισσότερο μένει στη μήτρα , τόσο το καλύτερο για εκείνο!

Καταρχήν κάθε μέρα που περνάει , παίζει σημαντικό ρόλο για το βάρος της γέννησης.

Ξεκουράσου όσο μπορείς και με το καλό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Είχαμε ενημερωθεί επαρκώς για να ξέρουμε πως το πιο σημαντικό στη γέννα είναι να έρθει το μωρό όταν θα είναι έτοιμο. Ετσι περιμέναμε την ΠΗΤ, πέρασε κι αυτή και γεννήθηκε μια ωραία πρωία, 5 μέρες μετά την ΠΗΤ .

 

:D;):P

 

ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΟΒΑΡΟΣ ΙΑΤΡΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...