Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΙΣΤΙΑ


mybabygirl

Recommended Posts

ειναι τοσες πολλες οι σελιδες που δεν μπορω να τις διαβασω ολες....ισως η γνωμη μου να εχει ξαναειπωθει..αλλα θα την πω :P

Καποτε οι γυναικες εναν αντρα γνωριζαν...αυτες που θα απιστουσαν θα ηταν η εξαιρεση...και στιγματισμενες.

Τωρα εφοσον σπανια παντρευομαστε τον πρωτο μας, πιο ευκολοτερα 'αλλαξοπιστουμε'.

Επίσης μερικες απλα υιοθετησαν τα λαθη των αντρων, νιωθοντας ετσι 'ισες'...κακως κατα τη γνωμη μου....

Μιλαω για τις γυναικες επειδη πιστευω πως αυτες εκαναν την διαφορα τα τελευταια χρονια, και μεγαλωσε τοσο ο αριθμος των απιστων....

Οι αντρες παντα απιστοι ηταν, ειναι και θα ειναι.....εν δυναμει.....:cool:

(κατα την ταπεινη μου αποψη παντα)

Όχι ότι δεν υπαρχουν εξαιρεσεις, απλα μιλαω για τον κανονα;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 361
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας

σας ζητούμε την προσοχή σας στο παρακάτω κείμενο

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1842012#post1842012

(παρεμβάσεις σε συζητήσεις)

ευχαριστούμε για την κατανόηση

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα σας την είπε κορίτσια !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Είμαι σ'αυτο το φόρουμ εδώ και 2 χρόνια και από τέτοιες αντιπαραθέσεις είμαι χορτάτη οοοοοοοοοοοοουυυυυυυυυυυυυυ!

Το θέμα είναι πως αν ο άλλος ξύνεται για καβγα, δεν σημαίνει πως πρέπει να τον δώσετε και σημασία. Εγώ το πήρα πρέφα πως πήγενε εκει το θέμα και σας παρακολουθούσα.

Στην αρχή που μπήκα πριν 2 χρόνια εκεί να δείτε τι γινόταν, κάθε μέρα έβγαιναν τέτοια θέματα και δεν το κρύβω πως κανα 2 φορές πιάστηκα και γω κοροϊδο και συγχίστηκα και ήρθα σε διαμάχη. Αλλά καταλαβα πως δεν αξίζει να με κάνουν ban γιατι συγχίστηκα με κάποιον απο δω μέσα και έβρισα ή μίλησα απρεπώς. Και δεν σημαίνει πως δεν έχω τεκμηριομένη άποψη για να την πω σε κάποιον!!!

Αλλα δεν έχω όρεξη να βγάλω τα νεύρα μου σε ένα φόρουμ που μου δίνει τις καλύτερες ιδέες και ανθρώπινες λύσεις για το παιδί μου και την οικογενεια μου.

 

Πολλές φορές γράψανε κάποια μελη σε νεα, δικά τους ποστ, γιατι τους έκανε "αναφορα" ο αντιμ ή γιατί δεν βρίσκουν αξιόπιστο το φόρουμ για την δημοκρατική του στάση και κάτι τέτοιες "διαμαρτυρίες"...Φουσκωμένα λόγια, για να μην τα πω αλλιώς...

Επειδή είναι γλωσούδες μερικές εδω μέσα, θα πρέπει εγώ ή εσεις να ανεχτούμε τη μουρμούρα τους?????...Σιγα μην ψαρώσω ή θα αφιερώσω το χρόνο μου να διαβάσω τις βλακείες τους.

 

Εδώ ο κόσμος έχει τόση δυστυχία, μην σπαταλάτε την ενέργεια σας σε ανούσια πράγματα.

 

Και σας εύχομαι ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ και ΚΑΛΕΣ ΓΟΡΤΕΣ!!!

 

υ.γ.

το θέμα μας είναι για την απιστία να μην ξεχνιώμαστε χαχαχαχα!!!

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει τη συζήτηση, μόνο το θέμα είδα. Όπως και να 'χει ΔΕ ΧΩΡΙΖΟΥΜΕ ΛΟΓΩ ΑΠΙΣΤΙΑΣ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟΓΑΜΙΚΑ ΖΩΑ, ΠΩΣ ΤΟ ΛΕΝΕ!!!!!!!!!!!! :-))

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος να μου πει γιατί είναι τόσο αυξημένος ο αριθμός των απιστιών - τουλάχιστον - στην Ελλάδα που ζούμε?

 

Και μην μου πείτε πως δεν είναι. Μιλάτε τόσο γλαφυρά κι αναλυτικά για την καταρράκωση της οικογένειας μετά την απιστία που σίγουρα έχετε πολλά και κοντινά παραδείγματα για να έχετε βγάλει ένα τόσο τεκμηριωμένο συμπέρασμα.

 

Ειλικρινά, θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα μια γενική ανάλυση και θα βοηθούσε τη κουβέντα, αντί των προσωπικών δηλώσεων εκατέρωθεν.

H απιστία παρουσιάζεται όταν ένας γάμος δεν είναι υγιής, όταν ο ένας από τους δύο νιώθει οτι η άλλη πλευρά δεν τον καλύπτει σε κάποιο τομέα, οποιοσδήποτε και αν είναι αυτός. Το φυσιολογικό για εμένα είναι ότι όταν κάποιος δεν είναι ευτυχισμένος στο γάμο του προσπαθεί να βελτιώσει τη σχέση του και αν πάλι δε βελτιωθεί τίποτα, διαλύουμε το μαγαζάκι, παίρνουμε διαζύγιο και συνεχίζουμε τη ζωή μας και βρίσκουμε στη συνέχεια κάποιον άλλο άνθρωπο στη ζωή μας. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το πόσο εύκολα οι γυναίκες είναι σε θέση να συγχωρήσουν-δικαιολογήσουν τη συμπεριφορά του συζύγου τους. Νομίζω ότι η πρώτη αιτία είναι ότι δεν θέλουν να αλλάξουν το βιοτικό τους επίπεδο (καλύτερα μούγκα, από το να δουλεύω από το πρωί μέχρι το βράδυ κλπ) και ο δεύτερο είναι ότι προτιμάμε μια οικογένεια ότι να 'ναι παρά μόνη (ζωντοχήρα- τι φρικτός χαρακτηρισμός!) με παιδιά, στο όνομα λοιπόν της οικογένειας είμαστε σε θέση να καταπιούμε τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι η πρώτη αιτία είναι ότι δεν θέλουν να αλλάξουν το βιοτικό τους επίπεδο (καλύτερα μούγκα, από το να δουλεύω από το πρωί μέχρι το βράδυ κλπ)

 

Α καλό! Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις; :lol:

Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι όσες είπαμε ότι ίσως να συγχωρούσαμε μια απιστία καθόμαστε όλη μέρα στο σπίτι και κ0λ0βαράμε από το πρωί μέχρι το βράδυ;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Υγειής μπορεί να παραμείνει ένας γάμος μόνο αν είναι και οι δύο συνειδητοποιημένοι τι ακριβώς κάνουν. Οι δυσκολίες και τα ζόρια είναι πάρα πολλά για την βγάλεις καθαρή εύκολα. Πρέπει και οι δύο να το θέλουν πραγματικά για να πετύχει ένας γάμος κα φυσικά οι καλές προθέσεις δεν επαρκούν αλλά πρέπει να γίνονται καθημερινά πράξη και από τους δύο.Σίγουρα κανείς δεν μπορεί να είναι συνέχεια μες στην τρελλή χαρά. Η κούραση και η καθημερινή ρουτίνα μπορεί να τους καταβάλει όλους και φυσικά κανείς δεν έχει την πολυτέλεια να είναι ο ίδιος όπως ήταν στην αρχή του γάμου, και δεν εννοώ εμφανισιακά αλλά ψυχολογικά. Μοιραία οι ισσοροπίες και οι προτεραιότητες αλλάζουν καθώς μέσα στην σχέση μπαίνουν τα παιδιά που διεκδικούν τον κυρίαρχο χώρο και εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε άλλο από το να τον παραχωρήσουμε. Ωστόσο υπάρχουν πολλά μικρά απλά καθημερινά πράγματα που μπορούν να γίνουν για να είμαστε καλά με τον σύντροφο μας και να του δείξουμε οτι τον νοιαζόμαστε και τον επιθυμούμε. Ενα χαδι,ένα φιλι, λίγη τρυφερότητα, μια όμορφη βόλτα χωρίς τα παιδιά όποτε φυσικά είναι δυνατόν. Είμαι παντρεμένη 10 χρόνια και με τρία παιδιά και με άπειρα προβλήματα που μας εξαντλούν καθημερινά αλλά με τον άντρα μου τουλάχιστον μέχρι τώρα έχουμε βρεί τις ισσοροπίες μας. Νοιαζόμαστε ο ένας για τον άλλο και αυτό φαίνεται σε όλες τις εκφάνσεις της καθημερινότητας μας. Οι δύσκολες στιγμές δεν είναι λίγες αλλά ποτέ δεν κοιμόμαστε μουτρωμένοι και προπάντων δεν έχουμε ξεχάσει οτι εκτός από γονείς είμαστε και ζευγάρι και αυτό δεν αλλάζει. Βρίσκουμε το χρόνο για τις δικες μας προσωπικές στιγμές μακρυά από τα παιδιά μας είτε αυτό είναι μια βόλτα έξω από το σπίτι μόνοι μας, πράγμα πολύ σπάνιο, είτε αυτό είναι μέσα στην κρεβατοκάμαρα μας οταν κλείνουμε την πόρτα πίσω μας. Σίγουρα δεν είναι εύκολο οι πειρασμοί είναι πολλοί και η τάση να ξεφύγεις από τα προβλήματα συνεχής αλλά το σημαντικό είναι οτι δεν έχουμε βαρεθεί μεταξύ μας και είμαστε και οι δύο εντελλώς συνειδητοποιημένοι σχετικά με τις προτεραιότητες μας, ξέρουμε που θέλουμε να βρισκόμαστε και γιατί, θέλω να πιστεύω οτι έχουμε γερές βάσεις και θα προχωρήσουμε έτσι και στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Α καλό! Το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις; :lol:

Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι όσες είπαμε ότι ίσως να συγχωρούσαμε μια απιστία καθόμαστε όλη μέρα στο σπίτι και κ0λ0βαράμε από το πρωί μέχρι το βράδυ;

Όχι δεν πιστεύω κάτι τέτοιο. Πιστεύω όμως ότι πολλές σκέφτονται ότι μετά ένα διαζύγιο, δεν θα είναι σε θέση να συντηρήσουν ένα σπίτι και θα πρέπει να πάνε σε κάποιο πολύ μικρότερο, ότι τα παιδιά τους μπορεί να χάσουν μέρος τις περιουσίας της οικογένειας, αφού ο πατέρας θα ξοδεύει αλλού σημαντικό μέρος των χρημάτων του κλπ. Ίσως θα ήταν χρήσιμο να εκθέσεις λόγους μπορούν να σε κάνουν να συγχωρέσεις τον άλλον μετά την απιστία.

Link to comment
Share on other sites

Ένας και μοναδικός: Δεν είμαι η τέλεια γυναίκα και δεν παντρεύτηκα τον τέλειο άντρα! Μπορεί να βρεθεί σε στιγμή αδυναμίας. Δεν το αποκλείω για τον εαυτό μου και θα το αποκλείσω για εκείνον; Και αν δεν μπορώ να συγχωρώ λάθη σε αυτούς που αγαπώ τότε δεν είμαι άξια να συγχωρεθώ ούτε εγώ αν και εφόσον και για τίποτα! Η συγχώρεση, η κατανόηση και ο σεβασμός σε αυτό που είναι ο άλλος είναι για μένα το Α και το Ω σε μια σχέση! Είναι άνθρωπος και μπορεί να κάνει ΚΑΙ αυτό το λάθος! Δύσκολα αλλά πραγματικά θα προσπαθήσω να το συγχωρέσω εφόσον πάντα μιλάμε για λάθος και όχι για μια παράλληλη σχέση που αλλάζει τα δεδομένα και τις ισορροπίες σε αυτό που μαζί χτίσαμε (δεν εννοώ το υλικό σπίτι).

 

(να θυμηθώ να μην του δείξω αυτό το τοπικ)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ ότι η απιστία δηλώνει ανεντιμότητα και χίλια δυο παρόμοια. Πάντα την κατέκρινα και τη σιχαινόμουν... όπως και το ψέμα!

Επίσης, συμφωνώ, ότι 99% ο άπιστος είναι και σκ....χαρακτήρας. Αφήνω ένα πολύ μικρό ποσοστό για τις περιπτώσεις που είδαν την απιστία ως διέξοδο στη δυστυχία τους, ως άμυνα τέλοσπάντων σε αυτό που ζούσαν και οι οποίοι ένιωθαν τύψεις γι' αυτό...

Δε βρίσκω δικαιολογία ούτε γι' αυτούς βέβαια... καθώς, είμαι υπέρ του να ξεκαθαρίζεις τα πράγματα και να αποχωρείς, στη θέση του να κοροϊδεύεις και προσβάλλεις.

Απλά, υπάρχουν και αυτοί που παρόλο που δεν είναι ανέντιμοι μπορεί να παρασυρθούν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα μπορούσες πάλι να τον εμπιστευτείς, χωρίς να φοβάσαι ότι πάλι δεν θα εμφανιστεί στο δρόμο του κάποιος πειρασμός, οτι στο μέλλον δεν θα εμφανιστεί πάλι στιγμή "αδυναμίας". Θα μπορούσες να τον δικαιολογήσεις λ.χ. ήμουν έγκυος, λεχώνα και αυτός δεν μπόρεσε να αντισταθεί; Επίσης πιστεύεις ότι και ο άντρας σε έναν γάμο θα συγχωρούσε τόσο εύκολα μια στιγμή αδυναμίας της συζύγου του αν ήταν μόνο για μία φορά και όχι για κανονική σχέση;

Πολύ φοβάμαι οτι όταν σπάσει το γυαλί δεν ξανακολλάει, μπορεί να συνεχιστεί ο γάμος, αλλά ποτέ δε θα είναι όπως ήταν πριν.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να μιλήσω μόνο για μένα και πάντα μόνο σε σχέση με τον συγκεκριμένο άντρα... Το τι θα έκανε εκείνος σε αντίστοιχη περίπτωση δεν μπορώ να το ξέρω. Ξέρω ότι είναι δύσκολο να κολλήσεις γυαλί χωρίς να φαίνεται το ράγισμα αλλά δεν είναι ακατόρθωτο ;) Αρκεί να το θέλουν πραγματικά και οι δύο ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...