Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

που κάνατε σαλπιγγογραφία


Recommended Posts

Mir, ξέρω πως με παραπεμπτικό από γιατρό του ΙΚα πας σε συμβεβλημένο νοσοκομείο και κάνεις την σαλπιγγογραφία. Δεν ήξερα πως αν την κάνεις σε ιδιωτικό μπορείς μετά με την απόδειξη να πάρεις τα λεφτά σου πίσω. Είναι σίγουρο αυτό;

 

Εγώ σκέφτομαι να πάω τον άλλο μήνα στο μητέρα που μπορώ να ζητήσω να μου την κάνει γυναίκα ακτινολόγος (ε μας πιάνουν κι οι ντροπές μας).

175 ευρώ κοστίζει, αλλά δεν ξέρω αν είναι με το φάρμακο ή χωρίς. Γιατί το φάρμακο θα πάω να μου το γράψουν στο ΙΚΑ.

Ψιλοφοβάμαι να την κάνω, αλλά εκτός του ότι θέλω να περάσω από επιτροπή, αν έχω κάτι ας το μάθω όσο πιο σύντομα γίνεται.

tt11f3bf.aspx

 

jxos0mftlw4.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • iouliam

    iouliam 4 δημοσιεύσεις

  • newbie G

    newbie G 4 δημοσιεύσεις

  • haido

    haido 3 δημοσιεύσεις

  • mir

    mir 3 δημοσιεύσεις

150 ευρω μαζι με το σκιαστικο στον ασκληπιο θεσσαλονικη και πραγματικα δεν καταλαβα τιποτα !! Μου ελεγαν φιλες ποσο θα ταλαιπωρηθω και ποσο ποναει.... ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ !

Link to comment
Share on other sites

Mir, ξέρω πως με παραπεμπτικό από γιατρό του ΙΚα πας σε συμβεβλημένο νοσοκομείο και κάνεις την σαλπιγγογραφία. Δεν ήξερα πως αν την κάνεις σε ιδιωτικό μπορείς μετά με την απόδειξη να πάρεις τα λεφτά σου πίσω. Είναι σίγουρο αυτό;

 

Εγώ σκέφτομαι να πάω τον άλλο μήνα στο μητέρα που μπορώ να ζητήσω να μου την κάνει γυναίκα ακτινολόγος (ε μας πιάνουν κι οι ντροπές μας).

175 ευρώ κοστίζει, αλλά δεν ξέρω αν είναι με το φάρμακο ή χωρίς. Γιατί το φάρμακο θα πάω να μου το γράψουν στο ΙΚΑ.

Ψιλοφοβάμαι να την κάνω, αλλά εκτός του ότι θέλω να περάσω από επιτροπή, αν έχω κάτι ας το μάθω όσο πιο σύντομα γίνεται.

 

Το βρήκα στο site του ΙΚΑ (εκεί γράφει λεπτομέρειες σχετικά με την επιτροπή που ίσως σε ενδιαφέρουν). Μεταξύ άλλων γράφει και το εξής που σου παραθέτω και έχει επί λέξει ως εξής:

 

Παροχές ΙΚΑ-ΕΤΑΜ (για εξωσωματική)

 

  • Καλύπτονται όλες οι εξετάσεις που είναι αναγκαίο να προηγηθούν του σχηματισμού του φακέλου παραπομπής της ασφαλισμένης στην Επιτροπή.

Σίγουρη βέβαια δεν είμαι, στο συγκεκριμένο site το διάβασα κι΄εγώ αλλά θέλω να πιστεύω πως για να το γράφουνε θα γίνεται και στην πράξη...

Link to comment
Share on other sites

Mir, ξέρω πως με παραπεμπτικό από γιατρό του ΙΚα πας σε συμβεβλημένο νοσοκομείο και κάνεις την σαλπιγγογραφία. Δεν ήξερα πως αν την κάνεις σε ιδιωτικό μπορείς μετά με την απόδειξη να πάρεις τα λεφτά σου πίσω. Είναι σίγουρο αυτό;

 

Εγώ σκέφτομαι να πάω τον άλλο μήνα στο μητέρα που μπορώ να ζητήσω να μου την κάνει γυναίκα ακτινολόγος (ε μας πιάνουν κι οι ντροπές μας).

175 ευρώ κοστίζει, αλλά δεν ξέρω αν είναι με το φάρμακο ή χωρίς. Γιατί το φάρμακο θα πάω να μου το γράψουν στο ΙΚΑ.

Ψιλοφοβάμαι να την κάνω, αλλά εκτός του ότι θέλω να περάσω από επιτροπή, αν έχω κάτι ας το μάθω όσο πιο σύντομα γίνεται.

 

Το βρήκα στο site του ΙΚΑ (εκεί γράφει λεπτομέρειες σχετικά με την επιτροπή που ίσως σε ενδιαφέρουν). Μεταξύ άλλων γράφει και το εξής που σου παραθέτω και έχει επί λέξει ως εξής:

 

Παροχές ΙΚΑ-ΕΤΑΜ (για εξωσωματική)

 

  • Καλύπτονται όλες οι εξετάσεις που είναι αναγκαίο να προηγηθούν του σχηματισμού του φακέλου παραπομπής της ασφαλισμένης στην Επιτροπή.

Σίγουρη βέβαια δεν είμαι, στο συγκεκριμένο site το διάβασα κι΄εγώ αλλά θέλω να πιστεύω πως για να το γράφουνε θα γίνεται και στην πράξη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια και απο εμενα ακουστε με την δικια μου ιστορια εγω το εψαξα λιγο με το ικα ακρη δεν βρηκα ετσι αποφασισα να παω στο αραιτεριο και δεν ειχε ραντεβου ουτε για αστειο μου ειπαν να ξαναπαρω τηλεφωνο τον αλλα μηνα και αν ειμαι τυχερη!!!! μου ειπαν οτι εκει κοστιζει το περισσοτερο 60ε εξαρταται απο τα φιλμ που θα επαιρναν αλλα βρε κοριτσια μου εχω που εχω τα αγχη :oops:μου τωρα θα ειχα και ενα ακομα σχετικα με το ραντεβου? και ετσι πηγα στο ιασω βεβαια 165 ε :shock: πληρωσα πως καταφερα να πεισω να με πληρωσουν αλλη δουλεια γιατι μου χρωστανε κιολας αλλα τα εδωσα ετσι για να ηρεμησω λιγο δεν μπορουσα να περιμενω αλλο

 

ευχομαι καλα νεα σε οοοοοοολες τισ κοπελες :-P:razz::-P

ελπιδα...!!!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

150 ευρω μαζι με το σκιαστικο στον ασκληπιο θεσσαλονικη και πραγματικα δεν καταλαβα τιποτα !! Μου ελεγαν φιλες ποσο θα ταλαιπωρηθω και ποσο ποναει.... ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ !

 

συμφωνω και εγω το ιδιο νομιζα ευτυχως ολα πηγαν κατ ευχην :lol:

ελπιδα...!!!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Mir, ξέρω πως με παραπεμπτικό από γιατρό του ΙΚα πας σε συμβεβλημένο νοσοκομείο και κάνεις την σαλπιγγογραφία. Δεν ήξερα πως αν την κάνεις σε ιδιωτικό μπορείς μετά με την απόδειξη να πάρεις τα λεφτά σου πίσω. Είναι σίγουρο αυτό;

 

Εγώ σκέφτομαι να πάω τον άλλο μήνα στο μητέρα που μπορώ να ζητήσω να μου την κάνει γυναίκα ακτινολόγος (ε μας πιάνουν κι οι ντροπές μας).

175 ευρώ κοστίζει, αλλά δεν ξέρω αν είναι με το φάρμακο ή χωρίς. Γιατί το φάρμακο θα πάω να μου το γράψουν στο ΙΚΑ.

Ψιλοφοβάμαι να την κάνω, αλλά εκτός του ότι θέλω να περάσω από επιτροπή, αν έχω κάτι ας το μάθω όσο πιο σύντομα γίνεται.

 

 

γεια σου και απο εμενα σε παρακαλω ακουσες κατι τετοιο?

δηλαδη με την αποδειξη απο το ιδιωτικο μπορεις να παρεις πισω καποια χρηματα ? μπορεις να με διαφωτισεις?

ελπιδα...!!!:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια

και εγω στο αρεταιειο την εκανα την σαλπιγγογραφια πριν τρια χρονια εκτος το οτι δεν καταλαβα τιποτα ειχα και παραπεπτικο του ικα αλλα δεν θυμαμαι αν το χρισημοποιησα και πληρωσα μονο 36 ε συν 25 το σκιαγραφικο...βεβαια οταν αρχισα να ψαχνομαι επειδη τα οικονομικα μας ηταν λιγο χαλια αρχισα να ψαχνω μονο σε νοσοκομεια η ιατρικα κεντρα που ηταν συμβεβλημενα...λοιπον εχω κανει 2 εξωσωματικες μεχρι τωρα και σας πληροφορο οτι δεν εχω πληρωση δεκαρα τσακιστη για εξετασεις για αυτο πληρωνουμε τοσα χρονια τις ρημαδες τις ασφαλειες, καλο ειναι να τα ψαξετε ολα γιατι δεν αξιζει τον κοπο να πληρωνετε για πραγματα τα οποια σας καλυπτουν και κατι αλλο ακομα και τις εξετασεις τις θρομβοφιλιας οταν μου ζητηθηκαν τις εκανα με παραπεπτικο του ικα και εφτασα μεχρι το νοσοκομειο της πατρας για να μην πληρωσω τα εξωφρενικα ποσα που μου ζητησαν τα δηθεν συμβειβλημενα νοσοκομεια στην θεσσαλονικη.

μην αφηνετε τιποτα στην τυχη σε θεματα εξετασεων ολες οι ασφαλειες μας καλυπτουν αυτο να το ξερετε...καλη επιτυχια σε ολες και γρηγορα μανουλες!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου και απο εμενα σε παρακαλω ακουσες κατι τετοιο?

δηλαδη με την αποδειξη απο το ιδιωτικο μπορεις να παρεις πισω καποια χρηματα ? μπορεις να με διαφωτισεις?

 

Η Mir ανέφερε κάτι.

Δεν ξέρω αν με απόδειξη ιδιωτικού ακτινολογικού παίρνεις τα λεφτά σου πίσω.

Ξέρω πως όταν πήγα σε γυναικολόγο του ΙΚΑ για να μου πει τι θα κάνω ώστε να περάσω από επιτροπή, μου έγραψε 2 παραπεμπτικά. 1 για υπέρηχο κι 1 για σαλπιγγογραφία.

Η γραμματεία του ΙΚα μου έδωσε μια λίστα με συμβεβλημένα διαγνωστικά για να κάνω τον υπέρηχο και για την σαλπιγγογραφία μου είπε να πάω στο Έλενα. Εκεί αυτές οι εξετάσεις γίνονται δωρεάν.

Αλλά στο Έλενα αποφάσια να μην πάω και να κάνω την σαλπιγγογραφία σε ιδιωτικό.

tt11f3bf.aspx

 

jxos0mftlw4.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημερα

 

Πως μπορω να μαθω σε ποια δημοσια νοσοκομεια γινεται σαλπιγγογραφια ? Ενδιαφερομαι για Β. Ελλαδα. Υπρχει καποια υπηρεσια/γραφειο που να μου δωσει μια λιστα? :confused:Το κοστος ειναι διαφορετικο αν γινει σε δημοσιο απ΄οτι αν γινει σε ιδιωτικο , φανταζομαι , ε?

Σημ: Εχω ασφαλεια δημοσιου. Εχει κανει καποια σαλπιγγογραφια με ασφαλεια δημοσιου για να μου πει περιπου την διαδικασια των γραφειοκρατικων (ειτε σε ιδιωτικο ειτε σε δημοσιο)?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων :P

64Bcp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και όμως η σαλπιγγογραφία καλύπτεται από τα ταμεία αρκεί να ρωτήσετε σε ποιο μαιευτήριο ή διαγνωστικό είναι συμβεβλημένοι με το ταμείο σας.

Εγώ που έχω ΟΠΑΔ ρώτησα σε Ιασώ, Μητέρα, Λητώ και Γαία και μόνο το Μητέρα μου είπε ότι δικαιολογεί την εξέταση η ασφάλεια μου.

Πράγματι, έκανα την εξέταση χθες στο Μητέρα με το βιβλιάριο μου χωρίς να πληρώσω ούτε ένα ευρώ, παρόλο που όταν είχα πάει στον ΟΠΑΔ για να θεωρήσουν το παραπεμπτικό μου είχε πει ο υπάλληλος ότι δεν την δικαιολογούν τη συγκεκριμένη εξέταση ιδιωτικά, αν και στο τέλος μου τη θεώρησε.

Γιʼ αυτό θέλει λίγο ψάξιμο και επιμονή γιατί ή οι υπάλληλοι στα διάφορα ταμεία δεν γνωρίζουν καλά ποιες εξετάσεις δικαιολογούνται, ή μας δουλεύουν για να πληρώνουμε από τη τσέπη μας.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως η σαλπιγγογραφία καλύπτεται από τα ταμεία αρκεί να ρωτήσετε σε ποιο μαιευτήριο ή διαγνωστικό είναι συμβεβλημένοι με το ταμείο σας.

Εγώ που έχω ΟΠΑΔ ρώτησα σε Ιασώ, Μητέρα, Λητώ και Γαία και μόνο το Μητέρα μου είπε ότι δικαιολογεί την εξέταση η ασφάλεια μου.

Πράγματι, έκανα την εξέταση χθες στο Μητέρα με το βιβλιάριο μου χωρίς να πληρώσω ούτε ένα ευρώ, παρόλο που όταν είχα πάει στον ΟΠΑΔ για να θεωρήσουν το παραπεμπτικό μου είχε πει ο υπάλληλος ότι δεν την δικαιολογούν τη συγκεκριμένη εξέταση ιδιωτικά, αν και στο τέλος μου τη θεώρησε.

Γιʼ αυτό θέλει λίγο ψάξιμο και επιμονή γιατί ή οι υπάλληλοι στα διάφορα ταμεία δεν γνωρίζουν καλά ποιες εξετάσεις δικαιολογούνται, ή μας δουλεύουν για να πληρώνουμε από τη τσέπη μας.

 

καλημέρα.

κι εγώ, όπως η Φρίντα, έκανα πέρυσι το καλοκαίρι με ΟΠΑΔ στο μητέρα και δεν πλήρωσα μία. Είχα συννενοηθεί και με τη φαρμακοποιό για το σκιαγραφικό και το πήρα μαζί μου και τη μέρα της εξέτασης μου το έγραψε ο ακτινολόγος στο βιβλιάριο.

Από προσωπική - τηλεφωνική έρευνα το βρήκα το Μητέρα: τους έπαιρνα έναν έναν και ρώταγα. Στον ΟΠΑΔ δεν ενημερώνουν καθόλου.

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

kalispera eimai kainoyria edo kai exo polles apories.... poia kopela exei kanei salpiggografia sto nosokomeio papageorgioy thessalonikis? exo na kano tora kai dn apofasisa poy na kano...

 

Καλημερα, εχω κανει στο νοσοκομειο παπαγεωργιου πριν απο 7μηνες περιπου,επειδη δεν ειχα ασφαλεια την πληρωσα κανονικα 112? αν εχεις ασφαλεια και στη γραψουν θα πληρωσεις 73? για τον καθετηρα δεν το δικαιολογει το ταμειο.Τι αλλο θα ηθελες να μαθεις;

iFzbp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

κοριτσια γεια σας, απο εβδομαδα θα κλεισω ραντεβου για σαλπιγγογραφια στην ΕΥΡΩΔΙΑΓΝΩΣΗ στη θεσσαλονικη. Μου ειπαν τηλεφωνικα οτι η εξεταση κοστιζει 130? συν το σκιαγραφικο. Εχω μια απορια, ομως, με τα αποτελεσματα θα μου δωσουν και καποια "διαγνωση" ας πουμε ή θα πρεπει να παω στο γυναικολογο για να μου πει αν ειναι ολα καλα;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας, απο εβδομαδα θα κλεισω ραντεβου για σαλπιγγογραφια στην ΕΥΡΩΔΙΑΓΝΩΣΗ στη θεσσαλονικη. Μου ειπαν τηλεφωνικα οτι η εξεταση κοστιζει 130? συν το σκιαγραφικο. Εχω μια απορια, ομως, με τα αποτελεσματα θα μου δωσουν και καποια "διαγνωση" ας πουμε ή θα πρεπει να παω στο γυναικολογο για να μου πει αν ειναι ολα καλα;

 

γεια σου dora...καλη επιτυχια σου ευχομαι σε οτι κανεις...εγω την εκανα στην κρητη..πληρωσα 130 οπως εσυ και φευγοντας σου δινουν ενα χαρι με το αποτελεσμα τησ εξετασεις..την διαγνωση...το πορισμα...αφου σου εξηγησει και ο ακτινολογος τι βλεπει κατα την διαρκεια της εξετασεις. ΣΤΗ συνεχεια πρεπει να το δει και ο γυναικολογος σου και ετσι εισαι καλυμενηαπο ολες τις πλευρεσ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα,

 

Επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι θα ήθελα κι εγώ να μοιραστώ την εμπειρία μου όσον αφορά το κόστος της υστεροσαλπιγγογραφίας. Στη Θεσσαλονίκη μπορεί κανείς να κλείσει στο Παπαγεωργίου στο τηλ 2313323339 (ακτινολογικό) και το έξτρα κόστος (πέραν δηλαδή της συμμετοχής εφόσον φέρει παραπεμπτικό) για την εξέταση είναι 40 ευρώ.Για την προετοιμασία,μου ανέφεραν τη λήψη αντιβίωσης μια μέρα πριν από την εξέταση και για τις 3 επόμενες μέρες,τη λήψη παυσίπονου που παίρνω και για τους πόνους περιόδου μια ώρα πριν την εξέταση,και αποχή από το σεξ για δυο μέρες πριν την εξέταση.

 

Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι θα ήθελα κι εγώ να μοιραστώ την εμπειρία μου όσον αφορά το κόστος της υστεροσαλπιγγογραφίας. Στη Θεσσαλονίκη μπορεί κανείς να κλείσει στο Παπαγεωργίου στο τηλ 2313323339 (ακτινολογικό) και το έξτρα κόστος (πέραν δηλαδή της συμμετοχής εφόσον φέρει παραπεμπτικό) για την εξέταση είναι 40 ευρώ.Για την προετοιμασία,μου ανέφεραν τη λήψη αντιβίωσης μια μέρα πριν από την εξέταση και για τις 3 επόμενες μέρες,τη λήψη παυσίπονου που παίρνω και για τους πόνους περιόδου μια ώρα πριν την εξέταση,και αποχή από το σεξ για δυο μέρες πριν την εξέταση.

 

Ελπίζω να βοήθησα!

 

Καλησπέρα gogokit.Εγώ έκανα τη σαλπιγγογραφία το Σεπτέβριο του 2013 στο Παπαγεωργίου και πλήρωσα 75 ευρώ,δε γράφεται η εξέταση μου είπαν και ούτε παίρνεις και λεφτά πίσω από τον εοπυυ.Τώρα μήπως έριξαν τις τιμές.Θυμάμαι μου είχαν πει 75 ευρώ και για τον καθετήρα.Νοσοκομείο και πάλι πήραν τόσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σας!!!Εγώ έκανα σαλπιγγογραφία τον περασμένο Οκτώβριο στο ΛΗΤΩ και κόστισε 120 ευρώ χωρίς κάλυψη από κάποιο ασφαλιστικό φορέα καθώς η εξέταση μου είπαν πως δεν συνταγογραφείται.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Να ρωτήσω. Σαλπιγγογραφια στο Έλενα, Αρεταίειο και Αλεξάνδρα γίνονται μόνο στην Αθήνα; για δημόσιο ρωτάω. Γνωρίζετε πόσο κοστίζει στο κάθε νοσοκομείο; 

Επίσης επειδή πρέπει να γίνει σε γόνιμες μέρες ξέρετε αν μετά την εξέταση επιτρέπεται η επαφή; το ίδιο βράδυ; μην πάει τσάμπα άλλος ένας μήνας προσπαθειών. 

Link to comment
Share on other sites

Επείγομαι. Γνωρίζετε άλλο δημόσιο νοσοκομείο στην Αθήνα που να κάνει σαλπιγγογραφια; δεν έχουμε πληρωθεί ακόμη και δε μπορώ να την κάνω ιδιωτικά. Το Αρεταιειο και το Αλεξάνδρα δεν την κάνουν πλέον (δε μπορώ να καταλάβω τον λογο) και το ελενα δεν έχει ραντεβού. Μου είπε να ξαναπάρω από Σεπτέμβριο γιατί Αύγουστο θα έχουν οι γιατροί άδειες. Καλά όλοι οι γιατροί θα λείπουν ταυτόχρονα; 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 7/27/2020 at 1:35 PM, Diana0 said:

Επείγομαι. Γνωρίζετε άλλο δημόσιο νοσοκομείο στην Αθήνα που να κάνει σαλπιγγογραφια; δεν έχουμε πληρωθεί ακόμη και δε μπορώ να την κάνω ιδιωτικά. Το Αρεταιειο και το Αλεξάνδρα δεν την κάνουν πλέον (δε μπορώ να καταλάβω τον λογο) και το ελενα δεν έχει ραντεβού. Μου είπε να ξαναπάρω από Σεπτέμβριο γιατί Αύγουστο θα έχουν οι γιατροί άδειες. Καλά όλοι οι γιατροί θα λείπουν ταυτόχρονα; 

Το ξερω οτι εσυ ρωτας για δημοσιο και γω θα σου γραψω ο,τι να ναι παρα του οτι ειπες ηδη για την οικον.δυσκολια, απλα θα το κανεις που θα το κανεις, εχει κ την ακτινοβολια του, δε μαζευεις τουλαχιστον χρηματα να πας στο Μητερα? Ειχα παρει πολλες γνωμες κι εκει ειναι το πλεον ανωδυνο και με τελευταιας τεχνολογιας μηχανη για σαφη σωστα αποτελεσματα. Ειλικρινα δεν πονεσα καθολου καθολου και εχεις το κεφαλι σου ησυχο για σωστα αποτελεσματα και υπεραναλυση απο τον γιατρο. (συγγνωμη που πηρα το θαρρος ενω εσυ ρωτησες για δημοσιο)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...