Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΚΟΒΕΤΑΙ Η ΠΙΠΙΛΑ ΚΑΙ ΠΟΤΕ???


Recommended Posts

Και εμάς δεν την αποχωριζόταν με τίποτα.

Όταν έφτασε όμως σχεδόν 5 χρόνων και άρχισαν να πέφτουν τα πρώτα δοντάκια και να βγαίνουν τα καινούρια, το πήραμε απόφαση ότι πρέπει να την κόψουμε επειγόντως, γιατι θα έβγαιναν στραβά τα καινούρια δοντάκια.

Την κρύψαμε και του είπαμε ότι η πιπίλα του πήγε διακοπές!!!

Γκρίνιαξε λίγο στην αρχή αλλά μετά σιγά σιγά το πήρε απόφαση ότι η πιπίλα δεν θα ξαναγυρίσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 185
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα!

 

Εχτές το βράδυ, πήρα την απόφαση να κόψω την πιπίλα της μικρής μου…

 

Η μικρή μου είναι περίπου 18 μηνών και τους τελευταίους 2-3 μήνες χρησιμοποιούσε τη πιπίλα μόνο στον ύπνο.

Έτσι σκέφτηκα ότι μιας και δεν έχουμε καμιά αλλαγή στο περιβάλλον και μιας και είναι στη φάση που προσπαθεί να μιλήσει, ότι είναι καλή ηλικία να τη κόψουμε.

 

Έτσι λοιπόν πήρα το ψαλίδι και έκοψα την άκρη της πιπίλας και την άφησα ξανά δίπλα στο μαξιλάρι της, εκεί που τη βρίσκει πάντα.

Αφού την έκανα μπανάκι, την έντυσα, ήπιε το γάλα της και την έβαλα στο κρεβάτι, η επόμενη κίνηση της ήταν να βρει την πιπίλα της και φυσικά πήγε κατευθείαν σε αυτή. Την έβαζε στο στόμα, αηδίαζε, την έβγαζε, την κοιτούσε και ξανά το ίδιο από την αρχή, μέχρι που την έβγαλε και την άφησε στην άκρη.

 

Εγώ έκανα ότι κάνω πάντα, σαν να μη συμβαίνει τίποτα. Την φίλησα, την καληνύχτισα, έσβησα το φως και βγήκα από το δωμάτιο της.

Μετά από 10 λεπτά έκλαψε για 1,5 λεπτό (δεν το κάνει συνήθως) και κοιμήθηκε χωρίς πιπίλα έως την ώρα που σηκώθηκα να ετοιμαστώ για τη δουλεία και δεν ήθελε να ξανακοιμηθεί (συνήθως την ξυπνάμε εμείς μια ώρα μετά, πριν φύγουμε για τη δουλεία, για να την πάμε στο κάτω διαμέρισμα, που είναι η μητέρα μου.) και γκρίνιαζε σαν να της έφταιγε κάτι (εκτός αν ήταν η ιδέα μου).

 

Εσείς που έχετε εφαρμόσει αυτή τη μέθοδο… τι λέτε??? Πως θα αντιδράσει το μεσημέρι που θα την βάλουμε πάλι για ύπνο?? Ή το βράδυ??? Λέτε να ήταν αυτό και να γλυτώσαμε με το χρήσιμο αλλά αηδιαστικό αυτό πραγματάκι???

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ειπαν πως αν βρασεις δυοσμο και βουτηξεις μεσα την πιπιλα δε θα την ξαναβαλει στο στομα το μωρο.βεβαια ολη μερα ειναι χωρις εκτος του μεσημεριανου υπνου που την εχει μεχρι να αποκοιμηθει κ τη φτυνει...στο μελλον αν δεν την κοψει μονος του μαλλον θα τα δοκιμασω ολα:lol:

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά… όλα καλά με τον τραυματισμό (αρχικά) και με την εξαφάνιση της (αργότερα) της παλιοπιπίλας… αλλά μόνο για τη νύχτα!!!

 

Από την ημέρα που κόψαμε την πιπίλα, δε θέλει να κοιμηθεί το μεσημέρι. Μπορεί να νυστάζει, να γκρινιάζει, να κοιμάται όρθια, αλλά μόλις τη βάλω στο κρεβάτι, κλαίει και οδύρεται και θέλει να τη βγάλω…

 

Και ξέρεται πόσο σημαντικός είναι ο μεσημεριανός ύπνος και για το μωρό αλλά και για μας που περιμένουμε να πάρουμε μια ανάσα για να συνεχίσουμε το τρέξιμο μέχρι το βράδυ…

 

Τι να κάνω??? Δεν έχω ιδέα??? Το μόνο που σκέφτηκα είναι να τη βάλω στο κρεβάτι με μερικά βιβλία και παιχνίδια μπας και την πάρει ο ύπνος παίζοντας, αλλά δε ξέρω άμα θα πιάσει…

 

Μήπως έχετε καμιά ιδέα να μου προτείνεται???

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και το μεσημεριανό μαρτύριο συνεχίζεται… :-(

 

Έκανε μια ύφεση… αλλά ξανάρχισε να μη θέλει να μπει στο κρεβάτι το μεσημέρι… ούτε στο δικό μας, ούτε στο παρκοκρέβατο στο σπίτι των γονιών μου. Δε ξέρω τι να κάνω… το βράδυ κοιμάται χωρίς καμιά διαμαρτυρία….

 

Γιατί τα κάνει αυτά το μεσημέρι και μάλιστα εφόσον κουτουλήσει από τη νύστα. :confused: Δε τίθεται θέμα ύπνου δηλαδή, γιατί πραγματικά νυστάζει…

 

Δοκίμασα να της βάλω παιχνίδια στο κρεβάτι για να απασχοληθεί μέχρι να την πάρει ο ύπνος, έπιασε την πρώτη μέρα, αλλά από την επομένη ξανά κλάμα… πολύ κλάμα…:cry::cry::cry:

 

Έχω το βιβλίο «κοιμήσου παιδί μου», αλλά δε ξέρω αν μπορεί να εφαρμοστεί στη μικρή μου, που δε κοιμάται όλα τα μεσημέρια στο ίδιο κρεβάτι και από τον ίδιο άνθρωπο… αν ήταν δηλαδή μόνο μαζί μου, θα το είχα εφαρμόσει…

 

Και όλα αυτά… μετά το κόψιμο της πιπίλας. Παρόλο που την έχει ξεχάσει. Ακόμα και άλλα παιδάκια να βλέπει με πιπίλα, δε τη ζητάει… πριν η μικρή κοιμόταν μια χαρά… να είναι απλά τυχαίο????

 

Είμαι σε απόγνωση πραγματικά… και εγώ και οι γονείς μου…

 

Θα ήθελα πραγματικά την γνώμη σας και τη συμβουλή σας….

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

anti 1980, εμενα η κορη μου επιασε πιπιλα 6 μηνων και της την εκοψα στα 2 χρονια. Εξαφανισα ολες τις πιπιλες απο το σπιτι και ειχαμε δραματα... εκανε τουλαχιστον μια βδομαδα να ηρεμησει και να ξαναμπει σε προγραμμα. ο υπνος εγινε μαρτυριο. Κοιμοταν μετα απο ενα διωρο κλαματος, σιγα σιγα ομως συνηδητοποιησε οτι κλαιω δεν κλαιω πανε οι παλιες συνηθειες... το θεμα ειναι να μην υποκυψετε και να γυρισετε στο μηδεν. θα στρωσουν τα πραγματα. μην αγχωνεσαι. ευτυχως που ο μικρος μου δεν την εχει βαλει ακομα στο στομα... Υπομονη και θα φτιαξουν ολα...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο που μου δίνεις thearoxy.... μακάρι τώρα που γράφω, η μικρή να είναι σπίτι και να κοιμάται χωρίς φασαρίες… ανησυχώ πολύ και στενοχωριέμαι…:oops:

 

Αλήθεια εσύ τι έκανες όταν έκλαιγε???

Την άφηνες να κλαίει ή δεν άντεχες και την έβγαζες από το κρεβάτι.

 

Το κακό είναι ότι ενώ εγώ μπορώ να την εκπαιδεύσω να κοιμάται, οι γονείς μου στενοχωριούνται που την ακούνε να κλαίει και την βγάζουν.

Εχτές τους μάλωσα λίγο και τους είπα να μη μου χαλάνε αυτό που προσπαθώ να κάνω… άραγε το κατάλαβαν ή τώρα που θα γυρίσω στο σπίτι θα τη βρω πάλι να κοιμάται στον καναπέ…????:confused::confused:

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Θα ήθελα λίγο τις απόψεις σας και πάλι για την πιπίλα. Η μικρή μου είναι 18 μηνών και φοράει πιπίλα κυρίως τις ώρες ύπνου. Μέχρι να κοιμηθεί δηλάδη και κατά τη διάρκεια του ύπνου την ψάχνει κάποιες φορές. Η πιπίλα μας είναι αυτή που χρησιμοποιούμε εδώ και ένα χρόνο. Μ'αυτήν βγάλαμε δοντάκια, μ'αυτήν μαλλώνουμε όταν εκνευριστούμε, οπότε καταλαβαίνεται ότι είναι μια πιπίλα χωρίς αέρα μέσα και με τριπούλες από τα δοντάκια. Όσες κι'αν έχουμε δοκιμάσει επιστρέφουμε σ'αυτήν. Ο λόγος που μέχρι τώρα δεν αποφάσισα να την κόψω μια και καλή είναι οι δυσκολίες ύπνου που έχουμε και προσπαθούμε να συνηθήσουμε ένα συνεχές ωράριο το βράδυ. Ήδη το παλευουμε και κάτι πάει να γίνει. Να περιμένω νομίζετε να τακτοποιηθεί ο ύπνος και μετά να κάνω προσπάθεια για την πιπίλα? Δεν θέλω να συνεχίσει και μετά τα 2 με την πιπίλα.

Link to comment
Share on other sites

Skek θα σου πω απλά τη δική μου εμπειρία. Και η δική μου κορούλα είχε τη πιπίλα μόνο στον ύπνο. Πριν 1,5 -2 μήνες αποφάσισα να της την κόψω. Ο κύριος λόγος που το έκανα είναι επειδή την έκανε σκούπα και μετά την έβαζε στο στόμα της με αποτέλεσμα να έχει βγάλει δερματικό πρόβλημα γύρω από τα χείλια της, οπού ακόμα και τώρα δεν της έχει φύγει τελείως (περιμένω βασικά να περάσει η βάφτιση που είναι σε μερικές μέρες για να την πάω στη γιατρό να την δει).

Έτσι και εγώ έκοψα την άκρη της πιπίλας και για να σου πω την αλήθεια, με το νυχτερινό ύπνο, δεν είχα κανένα πρόβλημα. Ο μεσημεριανός όμως ύπνος άλλαξε. Δε ξέρω γιατί, ίσως επειδή είναι μέρα και έχει περισσότερη ενέργεια αλλά και φως στο σπίτι, δε μπορούσε να κοιμηθεί, με αποτέλεσμα, τώρα να κοιμάται όπου να ʽναι, όπως να ʽναι και λίγες φορές στο κρεβάτι της.

 

Συμβουλή μου είναι, να περιμένεις ακόμα λίγο. Συνέχισε να της τη δίνεις μόνο τη νύχτα και σε 2-3 μήνες από τώρα ή και λίγο παραπάνω, άρχισε να κόβεις λίγο-λιγο κάθε μέρα την άκρη της πιπίλας. Όχι κατευθείαν όπως έκανα εγώ το UFO. Αυτοί οι 2-3 μήνες είναι καθοριστικοί για την ανάπτυξη του εγκέφαλου των παιδιών. Γύρω στους 20 -21 μήνες καταλαβαίνουν πολύ καλύτερα απʽ ότι στους 18 και θα μπορείς να της πεις και μια ιστορία για την πιπίλα ότι π.χ. την χάλασε το λαγουδάκι (εγώ έτσι είπα στη δικιά μου, αλλά δε νομίζω να το κατάλαβε τότε).

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια εχω το εξης προβλημα εχω δυο παιδακια ο μεγαλος 3,5 χρονων και η μικρη 16 μηνων .ο μεγαλος την πιπιλα οσο δεν ηταν η μικρη δεν την ηθελε οταν ομως γεννειθηκε η μικρη αρχησε να τι θελει , με την μικρη δεν μπορω να τηνκοψω γιατι εχω πολυ αστατο υπνο απο μωρο και με την πιπιλα καπως την ηρεμουμε . οταν ειπα στον σπυρο οτι θα πρεπει να κοψουμε την πιπιλα και θα ερθουν να τις παρουν οι νεραδες συμφωνησε βεβαια με την προιποθεση να παρουν και της Ξενιας ομως αυτο κοριτσια δεν ειναι εφυχτο γιατι ειναι συγουρο οτι η μικρη δεν υπαρχη περιπτωση να κοιμηθουμε εστω μιση ωρα μεσα στο βραδυ .τι κανω πεστε μου μια γνωμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή, πραγματικά κάνω μεσάνυχτα στο θέμα πιπίλας και πάνας (αυτό το θέμα θα το χειριστούν από Μάϊο στον βρεφικό μου είπαν και από κοινού θα προσπαθούμε οπότε κάνω και γω την πάπια). Άρχισα να την προετοιμάζω με μια ιστοριούλα και να της λέω ότι δεν θέλουμε την πιπίλα στο αυτοκίνητο π.χ. ή στην παιδική χαρά για να μην έρθει ξαφνικά του παιδιού ο χαμός της πιπίλας, κάποτε δείχνει να καταλαβαίνει και κάποτε με κοιτάζει απορημένη.

 

Για το θέμα του μεσημεριανού ύπνου είχαμε τα ίδια με σας όταν ήταν περίπου 14-15 μηνών. Άκου τώρα τι έκανα. Κάθε μέρα στις 12 έτρωγε το μεσημεριανό της. Σε 45' το αργότερο και αφού παίζαμε λίγο (ήσυχα παιχνίδια για να μην παθαίνει υπερδιέγερση) της έφτιαχνα λίγο γάλα 150μλ και την έβαζα στο κρεββατάκι της. Κάθε μέρα το ίδιο μέχρι που έγινε συνήθει και όπου και να βρισκόμαστε στις 12.30 ψάχνει κρεββάτι. Το γάλα το κόψαμε όμως στην εβδομάδα πάνω, ήταν απλά ο τρόπος για να μάθει να κοιμάται. Φυσικά ήταν πιο μωρό. Άλλο 14 άλλο 19. Μπορείς όμως να το δοκιμάσεις γιατί όπως πολύ σωστά αναφέρεις είναι πολύ σημαντικός ο μεσημεριανός ύπνος τόσο για τα παιδιά όσο και για τους γονείς.

Πάντως ευχαριστώ και πάλι για πιπίλα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να αντάλλαζες τις πιπίλες με ένα καλό παιχνίδι??? Ένα καινούριο ποδήλατο ας πούμε μιας και έρχεται και το καλοκαίρι… Ή αν του έλεγες ότι οι νεράιδες παίρνουν τις πιπίλες από τα μεγάλα παιδάκια μόνο??? Μπορείς ακόμα να κάνεις και εσύ αυτό με το κόψιμο της άκρης τις πιπίλας και να του πεις ότι χάλασε και δε βγάζουν τα μαγαζιά πλέον πιπίλες για μεγάλα παιδάκια.

 

Εδώ μέσα πάντως εγώ, έχω διαβάσει πολλή ωραίους τρόπους και ιστορίες για το κόψιμο της πιπίλας…

0sShp3.png

 

PGnvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να αντάλλαζες τις πιπίλες με ένα καλό παιχνίδι??? Ένα καινούριο ποδήλατο ας πούμε μιας και έρχεται και το καλοκαίρι… Ή αν του έλεγες ότι οι νεράιδες παίρνουν τις πιπίλες από τα μεγάλα παιδάκια μόνο??? Μπορείς ακόμα να κάνεις και εσύ αυτό με το κόψιμο της άκρης τις πιπίλας και να του πεις ότι χάλασε και δε βγάζουν τα μαγαζιά πλέον πιπίλες για μεγάλα παιδάκια.

 

Εδώ μέσα πάντως εγώ, έχω διαβάσει πολλή ωραίους τρόπους και ιστορίες για το κόψιμο της πιπίλας…

 

 

αν σκεφτης οτι ο σπυρος μεχρι 2 χρονων τη πιπιλα δεν την εβαζε στο στωμα του ουτε για πεντε λεπτα ειπα και εγω δεν υπαρχει προβλημα αφου δεν την θελει . ομως οταν γεννηθηκε η μικρη λογο οτι η ξενια ειχε κολοικους , παλιδ. και ενα δεσημο με το θυλασμο ακομα και σημερα βρηκα λυση με την πιπιλα . τοτε ξεκινησε και αυτος βλεποντας την μικρη. μια μερα ειπα θα βαλω πρωτο τον σπυρο για υπνο και μετα την μικρη για να μην δει την πιπιλα οκ τον πηρε ο υπνος την νυχτα ομως σηκωθηκε πηγε στην κουνια της ξενιας και πηρε την δικια της . οχι τιποτα αλλα βλεπω οτι εχουν αρχησει να επιρεαζονται και τα δοντια του και φοβαμαι για τα περετερο προβληματα .:cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλους.

Μόλις πριν από 3 ώρες είχα μια ενδιαφέρουσα συζήτηση με το μεγαλύτερο γιο μου (3 ετών & 7 μηνών), για την πιπίλα μας.

Του ανέφερα 2 ονόματα του οικογενειακού μας περιβάλλοντος που τα έχει σε πολύ αδυναμία, την βαφτιστήρα μου και τον γιο της συνυφάδας μου. Του είπα ότι όταν προσπάθησαν να κόψουν την πιπίλα την αντικατέστησαν με μία κούκλα & ένα λούτρινο ζωάκι αντίστοιχα. Μου ανταπάντησε πως δεν θέλει να έχει κανένα άλλο φίλο εκτός απ΄την πιπίλα του (έτσι αποκαλεί την πιπίλα του "ο φίλος μου").

Αφού δεν έπιασε αυτό, συνέχισα να μιλάω μαζί του και του πρότεινα αντί για κάποιο λόυτρινο ζωάκι ή μαξιλάρι να δοκιμάσει να πάρει μια μικρή μπαλίτσα από αυτές που είναι μαλακές και τις ζουπάς όταν έχεις νεύρα. Τις είχαμε αγοράσει τα Χριστούγεννα ώς αντικατάσταση του γνωστού τρελόμπαλου που όταν παίζεις μαζί του σπας ότι βρίσκεται στο σπίτι, και τις είχαμε σε αχρηστία.

Τη πήρε για λίγο στα χέρια του στην αρχή με κάποιο δισταγμό, μα σιγά σιγά ξεκίνησε να παίζει μαζί με τη μπαλίτσα στο κρεβάτι ξαπλωμένος. Αφού είδα ότι πάει να πιάσει το κόλπο άρχισα πάλι να τον συζητάω. Ξεκινήσα να συζητώ για τις διαφορές μεταξύ μπαλίτσας και πιπίλας. π.χ. 2 πράγματα στάνταρ που συμφωνήσαμε και οι δυο μας ήταν τα εξής: αν συνεχίσει να χρησιμοποιεί την μπαλίτσα τότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα να μη χαλάσουν τα δοντάκια του & ότι δεν μπορεί εύκολα να ξεφύγει η μπαλίτσα από το κρεβάτι του όπως συνέβαινε με τη πιπίλα.

Αφού έβαλα την φαντασία μου χρησιμοποίησα και άλλα επιχειρήματα υπέρ της μπαλίτσας, τελειώσαμε την κουβέντα μας, καληνύχτισα το μικρούλι μου και τον νέο του "φίλο". Για δέκα λεπτά τον άκουγα που έπαιζε με την μπαλίτσα του, αμέσως μετά είχε πέσει ξερός για ύπνο.

Πριν από λίγο πήγα να δω τι κάνει, κοιμάται του καλού καιρού και έχει γραπώσει και τη μπαλίτσα με το χεράκι του και ελπίζω να είμαι τυχερή και να κόψει την πιπίλα που το ΄χω καημό.

Θα επανέλθω τις επόμενες μέρες με περισσότερα νέα από το "μέτωπο"

 

Καλό ξημέρωμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα makita,

 

Πολυ ωραιο το κολπο με την μπαλα ;)

Ελπιζω να τα καταφερες και να γλιτωσετε απο την πιπιλα... :)

 

Καλησπέρα katerina@!! .

Σχεδόν τα κατάφερα. Το πρωί κατά τις 6:00, ξύπνησε και τη ζητούσε αλλά εγώ βράχος. Έκλαψε για κανά 15λεπτο, αλλά μετά ηρέμησε και ξανακοιμήθηκε μέχρι τις 10:00. Όταν ξύπνησε χωρίς να μου μιλήσει καθόλου άρχισε να ψάχνει την πιπίλα του σε όλο το σπίτι. (Σημ.:την πιπίλα του την έχασε εχθές το βράδυ, έτσι βρήκα ευκαιρία και ξεκίνησα να κόψω την πιπίλα)

Αφού έκανε το σπίτι άνω κάτω τελικά τη βρήκε μου την παραδίδει και μου λέει, "έλα πάρτη να τη πλύνεις τη θέλω το μεσημέρι για να κοιμηθώ". Ωχ λέω από μέσα μου τώρα τη πατήσαμε.

'Ελα όμως που πίσω έχει η αχλάδα την ουρά, θυμήθηκα τα λόγια μιας συμφορουμίτισας πιο πάνω που είπε ότι έχει ακούσει κάπου να έχουν βράσει την πιπίλα σε δυόσμο.

Ε λοιπόν το έκανα και όχι μόνο την έβρασα με δυόσμο στη συνέχεια την έβρασα και με ρίγανη, έγινε σκέτη πίκρα!!

Έρχεται λοιπόν το μεσημέρι, ετοιμαστείτε για ύπνο φωνάζω, έρχεται ο μεγάλος ζητάει πιπίλα του τη δίνω. Εγώ δαγκωνόμουν από μεσα μου, έλεγα θα πιάσει για να δούμε! Με το που τη βάζει στο στόμα ώρε μάνα μου τρελάθηκε:P:p!!!!

Την έβαζε στο στόμα τη ξανάβγαζε, το έκανε κανά δυο φορές ακόμη, στο τέλος μου λέει "καλέ μαμά τι έπαθε η πιπίλα μου, δεν μου φαίνεται καλή έχει μια μυρωδιά". Ωραία λέω από μέσα μου τώρα αρχίζει το σόου, η φαντασία μου άρχισε πάλι να οργιάζει τι να του λέω ότι μπορεί να είναι μολυσμένη, τι να του λέω ότι τώρα που έχεις όλα τα δόντια σου να σου δημιουργεί πρόβλήματα και μη τη ξαναβάλεις στο στόμα σου γιατί θα πάθεις καμιά μόλυνση και θα τρέχουμε στα νοσοκομεία και άλλα τέτοια παρόμοια.

Στο τέλος πριν φύγω παίρνοντας μαζί μου την πιπίλα για να τη πετάξω μου ζήτησε τη μπαλίτσα που είχε κοιμηθεί το βράδυ και έπεσε για ύπνο.

Α και κάτι τελευταίο για τη φίλη μας την TARA , έχω κι εγώ ένα μικρότερο παιδάκι 2 χρονών. Είμαι σίγουρη λοιπόν πως γι΄αυτό συνέχιζε να έχει πιπίλα ο μεγάλος γιατί όσο να ΄ναι ζηλεύουν μεταξύ τους, αλλά του έδειξα να καταλάβει πως είναι μεγαλύτερος από εκείνον, έχει πλέον όλα του τα δοντάκια και άλλα τέτοια ώστε να δώσει αργότερα και το καλό παράδειγμα στον αδερφό του. Νομίζω πως αν πατήσουμε στο φιλότιμο των παιδιών και παράλληλα τους δώσουμε ρόλους να "παιζουν" στην οικογένεια, κάτι που προσπαθώ με πολύ κόπο να κάνω καθημερινά κερδίζουμε κι εμείς κι εκείνα.

Για παράδειγμα παραθέτω το εξής γεγονός:

ο μεγάλος μου γιός έμαθε να κάνει την ανάγκη του στη τουαλέτα πια το καλοκαίρι που μας πέρασε. Δεν ξέρω πως του ήρθε του μικρού και μια μέρα πριν από κανά τρίμηνο περίπου πήγε στην τουαλέτα ανέβηκε κάθισε να κάνει την ανάγκη του (στην πάνα βέβαια) και άρχιζε να φωνάζει "τα ΄κανα", όπως λέει και ο μεγάλος όταν τα κάνει για να πάω να τον σκουπίσω. Άρπαξα την ευκαιρία και από τότε αραιά και πού του βγάζω τη πάνα και τον αφήνω να προσπαθήσει μόνος του.

Δυστυχώς όλα αυτά βέβαια θέλουν τεράστια προσπάθεια, αμέτρητο κουράγιο, υπομονή, επιμονή και καθόλου πισωγυρίσματα!!!!

Συγγνώμη για το σεντόνι που έριξα αλλά παρασυρθηκα από τη χαρά μου.

Να είστε όλες και όλοι καλά:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

geia sas manoules! exo duo gious 2,5 xronon kai 7 mhnon! exoume omos apisteuto provlhma me tis pipiles! akoma kai ston upno tous klaine kai trexoume panikovlitoi na tis dosoume gia na isixasoun. Auto ginetai kathe vradi...mia o enas mia o allos! Auto omos einai to ligotero pou me apasxolei...to provlhma einai me ton megalo...exoume diarkos thn pipila kai ena plouto, ean leipei ena apo ta duo yparxei megalo provlhma! opou pame kouvalame kai ta duo...aksizei na sumiothei oti o plouto den einai ena mikro kouklaki...kai oti h pipila einai ths chicco to No1 o theos kserei apo pote!!!! exoume parei apires pipiles akoma kai tis idies alla se kainourgio alla tipota! thelei thn sugekrimenh. To proi paei ston paidiko xoris pipila alla molis mpei mesa sto spiti...panikos!!! pipila plouto amesos...exei parei ton plouto kai mesa apo to pluntirio me ta nera. To pleon kako sthn olh upothesh einai oti prin apo 6 mhnes espase to dontaki tou mprosta kai apo tote h pipila exei idikh thesh mesa sto stomataki tou...apotelesma??? ola ta dontakia tou na exoun parei thn klhsh pros ta plagia...proth fora exo dei moro na exei strava dontia! exo prospathisei polles fores na thn kopso alla tipota, exthes to meshmeri thn ksexase ston paidiko sto spiti loipon egine to ela na deis...kataxtipiotan, ourliaze (ourliaze k to moro apo tis fones) eklege astamatita 2 me 2,5 ores kai eno ekleinan ta matia tou apo thn nusta kai to klama ekei tsirida. Ti istories tou eipa gia thn pipiloxora, gia tis pipiloneraides...tipota!!! tsirida ki autos kai to moro...apotelesma phgame ston paidiko kai thn phrame! tragiko lathos to ksero! tora omos ti kano?? kapoia stigmh h moumia pipila tha xathei afou thn exoume monakrivh! mporei kai na xalasei toson aionon pou einai! omos ta dontakia tou einai toso xalia pou xreiazomai thn vohtheia sas gia na thn kopso amesa! euxaristooooo

Link to comment
Share on other sites

Εμεις κοψαμε την πιπιλα το Πασχα. Ο τριχρονος γιος μου την ειχε ολο το 24ωρο στο στομα, και φοβομουν οτι δε θα τα καταφερουμε. Τη Μ.Παρασκευη, ψαλιδισα ολες τις πιπιλες του. Του ειπα οτι τα βακτηρια στο στομα του πολλαπλασιαστηκαν απο τη συνεχη χρηση της πιπιλας, και τις τρυπησαν ολες! Περιμενε να παμε στη γιαγια του να παρει απο κει πιπιλα. Μονο που και οι πιπιλες εκει ειχαν την ιδια τυχη... Διαλεξα τις συγκεκριμενες μερες να του την κοψω, επειδη ηταν και ο μπαμπας στο σπιτι, και υπηρχαν πολλες δραστηριοτητες να του αποσπασουν την προσοχη. Τα πρωτα δυο 24ωρα ηταν δυσκολα, εβαζε τα παντα στο στομα, και για καμια βδομαδα περιπου ξυπνουσε τα βραδια, χωρις γκρινια, απλα του ηταν δυσκολο να κοιμηθει. Ξεμπερδεψαμε ομως!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 τροποι υπαρχουν η θα το αφησεις χωρις πιπιλα λεγοντας του πως παει-χαλασε κ την πετας μπροστα του,θα κλαψει αν το αντεχεις θα κλαιγοντας θα σταματησει κ θα συνηθησει

 

κ υπαρχει ακομη κ μια λυση πιο ιδανικη ....δοκιμασμενο....θα παρεις την πιπιλα κρυφα κ θα την ψαλιδισεις πολυ προσεχτικα για ενα χιλιοστο μονο κοψιμο μιλαω κοντα στην βαση της πιπιλας!!!!!θα του την προσφερεις σα να μην τρεχει τιποτα....μολις περασουν λιγες μερες θα την ξανακοψεις στην αλλη πλευρα παλι ελαχιστο ενα χιλιοστο....θα την πεταξει μονο του το παιδι...θα δυσανασχετει κ δεν θα την θελει επειδη πολυ απλα το κοψιμο (χωρις εκεινο να καταλαβει)δεν του προσφερει την απολαυση που καποτε του προσφερε οποτε δεν του κανει πλεον......προσεχε μονο να κοιτας καθε μερα κ να ελεγχεις τις πιπιλες,υπαρχουν παιδια που τις ρουφανε με δυναμη κ τις δαγκωνουν πολυ δυνατα κ κοβονται

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΝΗ-ΜΑΡΙΑ, ΑΥΤΟ ΤΟ ''ΚΟΛΠΟ'' ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ ΚΑΠΩΣ ΦΕΥΓΑΛΕΑ ΚΑΠΟΥ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΑΝΕΙ.ΑΡΑΓΕ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΗΛΙΚΙΑΣ?Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 8 ΜΗΝΩΝ, ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩς ΝΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΚΟΨΩ ΓΙΑΤΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΗ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΚΑΙ ΛΕΩ ΝΑ ΦΑΝΩ ΠΡΟΝΟΗΤΙΚΗ ΓΙΑ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΤΙ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ...ΧΑ!ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΗΝ ΓΛΥΤΩΣΩ ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΗΔΗ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΟΥ ΚΛΑΕΙ ΑΝ ΤΟΥ ΦΥΓΕΙ ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΤΡΕΧΩ ΝΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΞΑΝΑΔΩΣΩ.

Link to comment
Share on other sites

σοφακι ειναι λιγακι νωρις επειδη ειναι μικρουλης να του την κοψεις,εκτος κ αν δεν ξερει πως να την πιπιλησει κ του φευγει κ ξυπνα καθε τρεις κ λιγο το βραδυ λογω της πιπιλας,εκει ισως χρειαστει να το σκεφτεις να του την κοψεις(γνωμη μου ειναι ισως οι αλλες μανουλες να εχουν καλυτερες ιδεες)κ πιο πολυ να του την κοψεις επειδη αν δεν εχει μαθει κ κλαιειε επειδη του φευγει τοτετ πιστευ θα χαλαει κ το προγραμμα του ολης της ημερας κ γενικα δεν θα ειναι ευδιαθετος λογω του οτι θα χανει τον βραδυνο υπνο,αλλα ασε λιγο να δεις πως θα τα παει....παντως απο οτι φαινετε του χει γινει απαραιτητη...νανουριζετε το πουλακι μου.....εμενα τα δικα μου ειναι πλεον μεγαλα 24 ετων κ 26 ετων,,,,σου λεω εμπειριες μου απο παλια....

Link to comment
Share on other sites

geia sas manoules! exo duo gious 2,5 xronon kai 7 mhnon! exoume omos apisteuto provlhma me tis pipiles! akoma kai ston upno tous klaine kai trexoume panikovlitoi na tis dosoume gia na isixasoun. Auto ginetai kathe vradi...mia o enas mia o allos! Auto omos einai to ligotero pou me apasxolei...to provlhma einai me ton megalo...exoume diarkos thn pipila kai ena plouto, ean leipei ena apo ta duo yparxei megalo provlhma! opou pame kouvalame kai ta duo...aksizei na sumiothei oti o plouto den einai ena mikro kouklaki...kai oti h pipila einai ths chicco to No1 o theos kserei apo pote!!!! exoume parei apires pipiles akoma kai tis idies alla se kainourgio alla tipota! thelei thn sugekrimenh. To proi paei ston paidiko xoris pipila alla molis mpei mesa sto spiti...panikos!!! pipila plouto amesos...exei parei ton plouto kai mesa apo to pluntirio me ta nera. To pleon kako sthn olh upothesh einai oti prin apo 6 mhnes espase to dontaki tou mprosta kai apo tote h pipila exei idikh thesh mesa sto stomataki tou...apotelesma??? ola ta dontakia tou na exoun parei thn klhsh pros ta plagia...proth fora exo dei moro na exei strava dontia! exo prospathisei polles fores na thn kopso alla tipota, exthes to meshmeri thn ksexase ston paidiko sto spiti loipon egine to ela na deis...kataxtipiotan, ourliaze (ourliaze k to moro apo tis fones) eklege astamatita 2 me 2,5 ores kai eno ekleinan ta matia tou apo thn nusta kai to klama ekei tsirida. Ti istories tou eipa gia thn pipiloxora, gia tis pipiloneraides...tipota!!! tsirida ki autos kai to moro...apotelesma phgame ston paidiko kai thn phrame! tragiko lathos to ksero! tora omos ti kano?? kapoia stigmh h moumia pipila tha xathei afou thn exoume monakrivh! mporei kai na xalasei toson aionon pou einai! omos ta dontakia tou einai toso xalia pou xreiazomai thn vohtheia sas gia na thn kopso amesa! euxaristooooo

κατερινα για τον πλουτο εγω πιστευω πως τον εχει συνδεσει με κατι πολυ αγαπημενο (μαμα-μπαμπα)δεν πειραζει με τον καιρο πιστευω σιγα0σιγα θα βρει κ αλλα ενδοιαφεροντα.....αλλα για την πιπιλα επειγον κοψιμο....πανω απολα για την υγεια του....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα το ίδιο θέμα με τον μεγάλο μου γιο μέχρι πέρσι. Ήταν 2,5 εών και η πιπίλα προέκταση του στόματος! Είχα φρικάρει! Εντωμεταξύ εκείνο τον καιρό του είχα πάρει ένα dvd με τον Ροζ Πάνθηρα και είχε τρελαθεί. Έβλεπε λοιπόν κάτι επεισόδια με έναν αστυνομικό που κυνηγούσε τον ρόζ πάνθηρα και τον ψιλοφοβόταν (μαμά είναι κακός αυτός ο κύριος και τέτοια). Συμπτωματικά μας είχε ακούσει που συζητούσαμε με τον καλό μου για τον αστυνόμο Μπέκα που βλέπαμε, οπότε ο αστυνόμος απέκτησε όνομα!

Ένα μεσημέρι λοιπόν ξαπλάρει ο δικός σου στην κρεβατάρα μου και βλέποντας ροζ πάνθηρα φωνάζει: μαμάαα... γάαααλα και πιπίιιλααα!!! Του πάω εγώ κιουρία το γαλατάκι του, μου λέει πιπίλα? Του λέω δεν τη βρίσκω βρε Μάρκο μου, νομίζω ότι ήρθε ο αστυνόμος μπέκας και την πήρε! :D Φωνές κακό, να πας να μου την φέρεις, λέω απαπα, δεν πάω, φοβάμαι. Να τον πάρω τηλέφωνο να του τη ζητήσεις εσύ? Μόκο το Μαρκάκι! Κάνα δυό μέρες την ζητούσε, του έλεγα τα ίδια, είδε κι απόειδε και το πήρε απόφαση. Μια μέρα με φωνάζει και μου λέει μαμά, τελικά αυτός ο Μπέκας είναι βλάκας! Και τέλος!

Evolve or Dissolve

 

Μάταιοι είναι οι αγώνες που δεν δόθηκαν ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΓΝΗ-ΜΑΡΙΑ....ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ ΜΑΛΛΟΝ.ΚΑΛΑ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΣΟΥ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΠΑΛΗΚΑΡΙΑ Ε!!!!ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΟΝΤΩΣ ΗΡΕΜΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΛΑΜΑ ΙΔΙΩΣ ΠΛΕΟΝ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕ ΔΕΧΟΤΑΝ ΤΙΠΟΤΕ.ΑΠΛΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΑΝΥΣΗΧΩ ΜΗΝ ΤΗΝ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΤΟΣΟ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΚΟΨΩ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΕΦΑΡΜΟΣΩ ΤΟ ΚΟΛΠΟ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΕΚΑ!!ΠΛΑΚΑ ΕΙΧΕ, ΕΥΓΕ ΝΙΚΟΛΕΤΑΚΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...