Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΝΟΜΑΤΟΔΟΣΙΑ-ΒΑΠΤΙΣΗ


Recommended Posts

Πολύ καλά έκανες κι έθεσες αυτό το θέμα. Και συμφωνώ να μη βαφτίζουν οι γονείς τα παιδιά τους για να ικανοποιούν τις επιθυμίες του περίγυρου. Η βάφτιση ενός χριστιανού δεν σε κάνει χριστιανό αλλά δίνει πρώτον έναν άγγελο προστάτη για το παιδί και δεύτερον αποκτά το όνομα κάποιου αγίου που επίσης προστατεύει στο εξής το παιδί. Αν κάποιος δεν τα πιστεύει αυτα΄δεν υπάρχει λόγος να βαφτίζει, και δεν πρέπει να το κάνει. Δυστυχώς η κοινωνία έχει καταντήσει τη βάφτιση ένα κοσμικό γεγονός στο οποίο πρέπει να ξεπαραδιάζονται οι γονείς για να κλείνουν τα στόματα.....

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 427
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ούτε εμείς έχουμε βαφτίσει τα πιτσιρίκια, κάναμε ονοματοδοσία και ένα παιδικό πάρτυ ονοματοδοσίας που περάσανε πολύ όμορφα και ισοπεδώσανε το τσαρδακι μας. Στην ερώτηση αν έχει βαφτιστει απαντάω ευγενικά ότι τα ονοματά τους είναι τάδε και τάδε. Στην ερώτηση του παιδιού μια φίλη μου απάντησε ότι κάποια παιδάκια κάνουν πολιτικη και κάποια θρησκευτική βάφτιση και αν μεγαλώνοντας θέλουν κάνουν και θρησκευτική.

Φίλους συνομήλικους που ξέρω και δεν έχουν βαφτιστεί δεν αντιμετωπίσανε ποτέ πρόβλημα σαν παιδιά ή σαν ενήλικες.

Η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι ποτέ να συζητάω με κανέναν αν έχω βαφτιστεί.

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά έκανες κι έθεσες αυτό το θέμα. Και συμφωνώ να μη βαφτίζουν οι γονείς τα παιδιά τους για να ικανοποιούν τις επιθυμίες του περίγυρου. Η βάφτιση ενός χριστιανού δεν σε κάνει χριστιανό αλλά δίνει πρώτον έναν άγγελο προστάτη για το παιδί και δεύτερον αποκτά το όνομα κάποιου αγίου που επίσης προστατεύει στο εξής το παιδί. Αν κάποιος δεν τα πιστεύει αυτα΄δεν υπάρχει λόγος να βαφτίζει, και δεν πρέπει να το κάνει. Δυστυχώς η κοινωνία έχει καταντήσει τη βάφτιση ένα κοσμικό γεγονός στο οποίο πρέπει να ξεπαραδιάζονται οι γονείς για να κλείνουν τα στόματα.....

Συμφωνω κι εγω αν δεν πιστευεις καλυτερα μην το κανεις,εγω βαφτισα το παιδι μου για να γαλουχηθει μεσα στην Εκκλησια αλλα δεν εχω κανενα προβλημα με τα αβαπτιστα παιδακια.Ο καθενας κανει οτι θελει σπιτι του,ομως θα το τονισω καποτε στη κορη μου οτι αν ποτε επιλεξει εναν συντροφο αβαπτιστο,αθεο η οτιδηποτε αλλο,θα αντιμετωπισει σοβαρα προβληματα στην ανατροφη και νουθεσια των παιδιων τους.Εκει ναι πιστευω οτι θα υπαρξει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ε λοιπον δεν ηξερα οτι γινεται αυτο!ηξερα οτι υπηρχε ονοματοδοσια αλλα νομιζα οτι μετα ακολουθουσε η βαπτιση.προσωπικα βαπτισα το παιδι μου γιατι....ετσι νομιζα οτι γινονταν τα πραγματα.δεν ειμαι καθολου της εκκλησιας και αυτο γιατι πιεστηκα παρα πολυ σα παιδι για να γινω καλη χριστιανη πραγμα που οδηγησε στα ακριβως αντιθετα αποτελεσματα.η αληθεια ειναι ομως οτι αν το ηξερα πριν τη βαπτιση δε θα μπορουσα να το κανω.επειδη εκανα πρωτα βαπτιση και μετα γαμο μου ελεγαν ολοι οτι τα κανω αναποδα και τι πραγματα ειναι αυτα και τετοια φανταστειτε να τους ελεγα οτι δε θα το βαπτισω,δε θα προλαβαινα να τελειωσω τη φραση μου!!!δεν εχω κανενα προβλημα μα τα παιδια που δεν εχουν βαπτιστει γιατι πολυ απλα κανεις δε ρωταει ειναι βαπτισμενο?ολοι ρωτανε πως το λενε?τουλαχιστον σε μενα αυτο ρωταγανε.ουτε σα παιδι θυμαμαι να με ρωτησε κανεις αν βαπτιστηκα.αυτο που σαν εφηβη ρωτουσα τους καθηγητες των θρησκευτικων ηταν οτι εφοσον υποτιθεται οτι εχουμε ελευθερη βουληση και μπορουμε να πιστεψουμε σε οποιον θεο θελουμε γιατι τοτε βαπτιζομαστε σα μωρα και μας επιβαλεται η θρησκεια??δε θα επρεπε μεγαλωνοντας να αποφασιζουμε μονοι μας αν θελουμε να πιστεψουμε και που?και πραγματικα κοριτσια κανεις δεν ηξερα να μου απαντησει!!

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα και τα 2 - την βαφτίσαμε αλλά μετά στο ληξιαρχείο δεν καταθέσαμε το χαρτί της βάφτισης.

Λίγο άκυρο, το ξέρω, αλλά ήταν η συμβιβαστική λύση για μένα μεταξύ της γκρίνιας των σογιών και του να στηρίξω ένα πιο "λαϊκό" κράτος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτησω κατι?Εσεις που δε βαφτιζετε τα παιδακια σας περα του οτι δεν κανετε βαφτιση γενικοτερα τι σταση ακολουθειτε ως προς τη διαπαιδαγωγηση του παιδιου?

 

Θα δωσω ενα παραδειγμα για να καταλαβετε τι ρωταω.Προφανως για να μη κανετε βαφτιση και ναμη πιστευετε σε αυτο...δηλωνετε αθεοι αρα δεν δεχεστε τα περι χριστιανισμου.Ερχονται λοιπον τα Χριστουγεννα.Τι εχετε πει στα παιδακια σας?Τι γιορταζουμε τα Χριστουγεννα?

Τους εχετε πχ εξηγησει οτι ο κοσμος γιορταζει τη γεννηση του Χριστου αλλα εσεις δεν πιστευετε σε αυτα?Δε γιορταζετε καν τα Χριστουγεννα?

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι το μόνο που θα λείψει στο παιδάκι να είναι οι νονοί. (Εμένα μου έλειπε και μου λείπει ένα αδερφάκι, τι θα έπρεπε να κάνουν οι γονείς μου για να αντιμετωπίσουν τυχόν παράπονά μου???)

 

ασε που δε χρειαζεται να του λειψει ο νονος. Μπορουν να βρουν ενα -δυο φιλους πολυ καλους που θα τους ορισουν σαν νονους. Οποτε, ολα καλα :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εδω και καποια χρονια παντρευτηκε στο εξωτερικο με θρησκευτικο γαμο, ορθοδοξο (δεν του ζητηθηκε εκει να βαπτιστει)

 

Μου φαίνεται περίεργο που δεν του ζητήθηκε να βαπτιστεί, μήπως δεν κατάλαβε ο παπάς ότι είναι αβάπτιστος; Αν δεν είσαι βαπτισμένος δεν μπορείς να συμμετέχεις στα μυστήρια ούτε σαν νουνός άρα φαντάζομαι ούτε σαν γαμπρός. Εκτός αν δεν το καταλάβει ο παπάς. Έκανε και πολιτικό να είναι σίγουρος ότι είναι παντρεμένος; Όπως βλέπεις από την Εκκλησία δεν γλυτώνεις. Δεν βαφτίστηκε αλλά παντρεύτηκε. Θα κάνει βάφτιση στα παιδιά του;

 

Πάντως όταν τα παιδάκια μεγαλώνουν είναι πιο δύσκολο να κρατήσουν μία στάση μακριά από την εκκλησία. Πέρα από γιαγιάδες, κλπ που θα θέλουν να τα εκκλησιάζουν, κοινωνούν, κλπ, εκκλησιάζονται και με το σχολείο και κοινωνούν μαζί με τα άλλα παιδάκια γιατί έτσι γίνεται. Αν του περάσεις μία διαφορετική στάση ίσως ένα παιδάκι 8-10 χρονών να μην μπορεί να τη χειριστεί. Αν εκκλησιάζεται με το σχολείο τι να πεί στα παιδάκια το 8 χρονο που δεν κοινωνάει; Είμαι άθεος. Θα πέσει καζούρα και είναι κρίμα για το παιδάκι. Άλλο να είναι ίσως έφηβος και να μπορεί να το υπερασπιστεί. Εγώ λέω όταν είναι μικρά αφήστε τα εκεί να ακολουθούν και ο τρόπος που μεγαλώνουν στην οικογένεια θα υπερισχύσει τελικά. Εκτός αν πιεστούν οπότε μπορεί να πάνε και στο άλλο άκρο και να τα δείτε δεσπότες. Αυτό φυσικά ισχύει για κάθε πίεση. Νομίζω το παράδειγμα της ζωής μας αρκεί στα παιδιά μας και δεν χρειάζεται κήρυγμα.

Link to comment
Share on other sites

Τους εχετε πχ εξηγησει οτι ο κοσμος γιορταζει τη γεννηση του Χριστου αλλα εσεις δεν πιστευετε σε αυτα?Δε γιορταζετε καν τα Χριστουγεννα?

 

Εδώ τα γιορτάζουν μες στην τρελή χαρά οι γιαπωνέζοι. Γιατί να υπάρχει θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ τα γιορτάζουν μες στην τρελή χαρά οι γιαπωνέζοι. Γιατί να υπάρχει θέμα;

 

 

Τι να σου πω...εγω προσωπικα αρνουμε να γιορτασω το Ραμαζανι μιας και δεν ειμαι μουσουλμανα...ουτε το παιδι μου δε θα το βαλω να το γιορταζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Niki μου γιατί μια διαδικασία όπως ο γάμος ή η απόκτηση ονόματοςπου αφορά την σχέση του καθενός μας με το κράτος πρέπει να αφορά και την εκκλησία? Σε τι μας εμποδίζει αυτό να πιστεύουμε στον Χριστό και να γιορτάζουμε τις γιορτές μας? Δεν έχεις γνωστούς παντρεμένους με πολιτικό γάμο, αυτοί τι κάνουν?

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε ονοματοδοσία αμέσως με το που γεννήθηκε, γιατί έπρεπε να βγάλουμε βίζα για Αμερική, κι εκεί δεν δέχονται διαβατήριο χωρίς όνομα. Έτσι, το όνομα δόθηκε από τη δεύτερη μέρα της ζωής της, χωρίς κόπο και γραφειοκρατία.

 

Προσωπικά, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα και να μείνει εκεί το θέμα και να μην βαφτιστεί. Ούτως ή άλλως το παιδάκι όνομα έχει. Ο σύζυγός μου όμως πιστεύει και δεν διανοείται να μην βαφτιστεί το παιδί. Είναι σημαντικό για εκείνον. Οπότε σέβομαι την επιθυμία του αυτή και θα κάνουμε τη βάφτιση. Το καλό είναι ότι συμφωνούμε στο ότι πρόκειται για θρησκευτικό μυστήριο, οπότε δεν θα κάνουμε πολλά περιττά εφέ (το ίδιο κάναμε και στο γάμο).

 

Πλέον δεν θεωρώ ότι τίθεται θέμα ταμπού για το αν το παιδί είναι βαφτισμένο ή όχι, τώρα το τι θα πει ο κάθε ένας άσχετος δεν με αφορά σε οποιοδήποτε θέμα, όχι μόνο σε αυτό.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι?Εσεις που δε βαφτιζετε τα παιδακια σας περα του οτι δεν κανετε βαφτιση γενικοτερα τι σταση ακολουθειτε ως προς τη διαπαιδαγωγηση του παιδιου?

 

Θα δωσω ενα παραδειγμα για να καταλαβετε τι ρωταω.Προφανως για να μη κανετε βαφτιση και ναμη πιστευετε σε αυτο...δηλωνετε αθεοι αρα δεν δεχεστε τα περι χριστιανισμου.Ερχονται λοιπον τα Χριστουγεννα.Τι εχετε πει στα παιδακια σας?Τι γιορταζουμε τα Χριστουγεννα?

Τους εχετε πχ εξηγησει οτι ο κοσμος γιορταζει τη γεννηση του Χριστου αλλα εσεις δεν πιστευετε σε αυτα?Δε γιορταζετε καν τα Χριστουγεννα?

 

ημουν ετοιμη να θεσω αυτο το ερωτημα πριν διαβασω το δικο σου,λυπαμαι αλλα δεν μπορω να καταλαβω καποια πραγματα,γεννηθηκα ορθοδοξη χριστιανη και βαδιζω με τα δεδομενα που εχω μαθει,με τα βιβλια που εχω διαβασει και γενικοτερα εμαθα να ειμαι χριστιανη ορθοδοξη,αν γεννιομουν μουσουλμανα ουτε θα βαπτιζα το παιδι μου ουτε θα πιστευα στο χριστο θα πιστευα στον αλλαχ,(με το παραδειγμα μου δεν θελω να θιξω καμια θρησκεια και πιστυεω κανενος)θα βαφτισω το παιδι μου γιατι αυτο μου εμαθε η θρησκεια οτι πρεπει να γινεται σε ενα παιδι,πιστευω στο χριστο ειμαι θεοσεβομουνη..Σεβομαι την θρησκεια του καθενος χωρις να κατηγορω,αλλα ας μην το παιζουμε και τοσο open mind του τυπου θα αφησω το παιδι μου να διαλεξει αν θελει να βαφτιστει οταν μεγαλωσει,ή οτι η βαφτιση μπορει να γινει κοσμικο γεγονος,δεν υποχρεωνει κανενας να καλεσεις ολο το σοι ή να κανεις χορους και πανηγυρια,πανε βαπτισε το σε ενα εξωκκλησι αν θελεις χωρις κοσμο-δεν απανταω προσωπικα σε καποια κοπελα με αυτο που λεω,δεν θελω να παρεξηγηθω-θελω να καταληξω τελικα οτι απο τι στιγμη που ειμαι χριστιανη ορθοδοξη παντρευτηκα με ορθοδοξο γαμο και θα βαφτισω τα παιδια μου γιατι αυτο μου λεει η συνηδειση μου και η θρησκεια μου να κανω...Αυτα φυσικα αφορουν και το ερωτημα που θα εκανα εγω αλλα ειδα οτι το εχει κανει ηδη η κοπελα,θα ηταν παραλογο να μην βαφτιζα το παιδι μου να μην το ειχα στον δρομο του θεου αλλα να γιορταζα χριστουγεννα πασχα κανονικα,αυτο συγνωμη αλλα δεν γινεται,εγω τουλαχιστον δεν θα το εκανα-και εκφραζω παντα την προσωπικη μου αποψη...Δεν θελω να προκαλεσω με τα λεγομενα μου ο καθε ενας εχει την αποψη του και εγω λεω αυτο που πιστευω!

Είμαι ερωτευμένη με δυο άντρες!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω...εγω προσωπικα αρνουμε να γιορτασω το Ραμαζανι μιας και δεν ειμαι μουσουλμανα...ουτε το παιδι μου δε θα το βαλω να το γιορταζει.

 

Μπορεί αν έμενες σε μουσουλμανική χώρα να μην ακολουθούσες τη νηστεία τους και την προσευχή τους αλλά να συμμετείχες σε κάποιες γιορταστικές εκδηλώσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

ημουν ετοιμη να θεσω αυτο το ερωτημα πριν διαβασω το δικο σου,λυπαμαι αλλα δεν μπορω να καταλαβω καποια πραγματα,γεννηθηκα ορθοδοξη χριστιανη και βαδιζω με τα δεδομενα που εχω μαθει,με τα βιβλια που εχω διαβασει και γενικοτερα εμαθα να ειμαι χριστιανη ορθοδοξη,αν γεννιομουν μουσουλμανα ουτε θα βαπτιζα το παιδι μου ουτε θα πιστευα στο χριστο θα πιστευα στον αλλαχ,(με το παραδειγμα μου δεν θελω να θιξω καμια θρησκεια και πιστυεω κανενος)θα βαφτισω το παιδι μου γιατι αυτο μου εμαθε η θρησκεια οτι πρεπει να γινεται σε ενα παιδι,πιστευω στο χριστο ειμαι θεοσεβομουνη..Σεβομαι την θρησκεια του καθενος χωρις να κατηγορω,αλλα ας μην το παιζουμε και τοσο open mind του τυπου θα αφησω το παιδι μου να διαλεξει αν θελει να βαφτιστει οταν μεγαλωσει,ή οτι η βαφτιση μπορει να γινει κοσμικο γεγονος,δεν υποχρεωνει κανενας να καλεσεις ολο το σοι ή να κανεις χορους και πανηγυρια,πανε βαπτισε το σε ενα εξωκκλησι αν θελεις χωρις κοσμο-δεν απανταω προσωπικα σε καποια κοπελα με αυτο που λεω,δεν θελω να παρεξηγηθω-θελω να καταληξω τελικα οτι απο τι στιγμη που ειμαι χριστιανη ορθοδοξη παντρευτηκα με ορθοδοξο γαμο και θα βαφτισω τα παιδια μου γιατι αυτο μου λεει η συνηδειση μου και η θρησκεια μου να κανω...Αυτα φυσικα αφορουν και το ερωτημα που θα εκανα εγω αλλα ειδα οτι το εχει κανει ηδη η κοπελα,θα ηταν παραλογο να μην βαφτιζα το παιδι μου να μην το ειχα στον δρομο του θεου αλλα να γιορταζα χριστουγεννα πασχα κανονικα,αυτο συγνωμη αλλα δεν γινεται,εγω τουλαχιστον δεν θα το εκανα-και εκφραζω παντα την προσωπικη μου αποψη...Δεν θελω να προκαλεσω με τα λεγομενα μου ο καθε ενας εχει την αποψη του και εγω λεω αυτο που πιστευω!

Μπράβο σου που πιστεύεις αλλά μην ξεχνάς πως πολλοί "χριστιανοί" πάνε πχ το Πάσχα στις 23.55 στην εκκλησία και φεύγουν στις 12.05. Αυτοί δεν μας ενοχλούν? Μάλιστα είμαι σίγουρη πως πολλοί από αυτούς θα θέσουν το ίδιο ερώτημα με εσένα και την niki, λες και αυτοί τα κάνουν όλα σωστα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Niki μου γιατί μια διαδικασία όπως ο γάμος ή η απόκτηση ονόματοςπου αφορά την σχέση του καθενός μας με το κράτος πρέπει να αφορά και την εκκλησία? Σε τι μας εμποδίζει αυτό να πιστεύουμε στον Χριστό και να γιορτάζουμε τις γιορτές μας? Δεν έχεις γνωστούς παντρεμένους με πολιτικό γάμο, αυτοί τι κάνουν?

 

 

Η βαφτιση δεν αφορα την αποκτηση ονοματος αλλα την αποκτηση θρησκευματος.Η αποκτηση ονοματος μπορει να γινει μεονοματοδοσια ειτε μετα ακολουθησε βαφτιση ειτε οχι.Το να μου λες λοιπον οτι πιστευεις στο Χριστο αλλα αρνησαι να βαφτιστεις χριστιανη δεν στεκει.Τεσπα απο περιεργια ρωτησα αλλα απ'οσο καταλαβα μια χαρα τα γιορταζετε ολα..η υποτιθεμενη αρνηση ειναι μονο στα λογια.

 

Αποχωρω γιατι δε θελω να παει αλλου η κουβεντα και να σας χαλασω το θεματακι.

Link to comment
Share on other sites

Niki μου γιατί μια διαδικασία όπως ο γάμος ή η απόκτηση ονόματοςπου αφορά την σχέση του καθενός μας με το κράτος πρέπει να αφορά και την εκκλησία? Σε τι μας εμποδίζει αυτό να πιστεύουμε στον Χριστό και να γιορτάζουμε τις γιορτές μας? Δεν έχεις γνωστούς παντρεμένους με πολιτικό γάμο, αυτοί τι κάνουν?

 

Πιστεύω ότι οι διαδικασίες αυτές έχουν μεν την κοσμική αλλά έχουν και τη θρησκευτική πλευρά τους, κι αυτό συμβαίνει στις περισσότερες θρησκείες. Και για να μην βγαίνουμε από το θέμα, ως προς τη βάπτιση υπάρχει η διάσταση της απόδοσης ονόματος, η οποία πολύ σωστά καλύπτεται και με τη διαδικασία της ονοματοδοσίας, για όποιον το βλέπει καθαρά από κοσμική άποψη. Από την άλλη όμως, η εκκλησία δίνει συγκεκριμένη χροιά στο μυστήριο της βάφτισης (την άρση του προπατορικού αμαρτήματος και την είσοδο στους κόλπους της), οπότε, όταν πιστεύεις, το να κάνεις τη βάφτιση δεν έχει μόνο τη διάσταση να πάρει το παιδί όνομα. Το ίδιο συμβαίνει και με το γάμο κλπ κλπ. Προσωπικά δεν με ενοχλεί το να έχω τη δυνατότητα να ζητήσω την ευλογία του Θεού για το γάμο μου, αν πιστεύω σε αυτό, πιο πολύ δεν μου κάθεται το να τη ζητάω ενώ δεν το πιστεύω, να στολίζω την εκκλησία σα λατέρνα κι εγώ να σκάω μύτη με το ντεκολτέ κάτω από το σαγόνι, γιατί και στην εκκλησία ακόμη πρέπει να πάω σέξι ;)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω...εγω προσωπικα αρνουμε να γιορτασω το Ραμαζανι μιας και δεν ειμαι μουσουλμανα...ουτε το παιδι μου δε θα το βαλω να το γιορταζει.

 

Βρε Νικούλα, θες να μας πεις δηλαδή τώρα πως τα Χριστούγεννα είναι μία σεμνή τελετή που γιορτάζουμε τη γέννηση του Χριστού? Μεγαλύτερη εκμετάλλευση γεγονότος για το χρήμα δεν έχει γίνει ποτέ στη παγκόσμια ιστορία! Από τους ίδιους τους Χριστιανούς..

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Η βαφτιση δεν αφορα την αποκτηση ονοματος αλλα την αποκτηση θρησκευματος.Η αποκτηση ονοματος μπορει να γινει μεονοματοδοσια ειτε μετα ακολουθησε βαφτιση ειτε οχι.Το να μου λες λοιπον οτι πιστευεις στο Χριστο αλλα αρνησαι να βαφτιστεις χριστιανη δεν στεκει.Τεσπα απο περιεργια ρωτησα αλλα απ'οσο καταλαβα μια χαρα τα γιορταζετε ολα..η υποτιθεμενη αρνηση ειναι μονο στα λογια.

 

Αποχωρω γιατι δε θελω να παει αλλου η κουβεντα και να σας χαλασω το θεματακι.

 

Σε πρόλαβα???? :P Όντως δεν στέκει και πολύ να λες ότι πιστεύεις στον Χριστό και να μην βαφτίζεσαι. Όμως και από την άλλη θα πρέπει να υπάρχει μια εναλλακτική για όσους δεν θέλουν να συνδέσουν την απόκτηση ονόματος με την ταυτόχρονη και αναγκαστική απόκτηση θρησκεύματος

Link to comment
Share on other sites

πιο πολύ δεν μου κάθεται το να τη ζητάω ενώ δεν το πιστεύω, να στολίζω την εκκλησία σα λατέρνα κι εγώ να σκάω μύτη με το ντεκολτέ κάτω από το σαγόνι, γιατί και στην εκκλησία ακόμη πρέπει να πάω σέξι ;)

 

Ντεκολτέ και πίστη μαζί τι σου λέει; Αλλά όπως είπε και ο Χριστόδουλος "ελάτε όπως είστε". Πάντως το βλέπω αν απαγορευθούν τα ντεκολτέ και τα μπαλόνια θα μειωθούν οι βαπτίσεις.

 

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί κάποιος δεν μπορεί να πιστεύει μεν αλλά να μην βαπτίζεται; Πέρα από το ορθόδοξο δόγμα υπάρχουν και πάρα πολλά άλλα χριστιανικά δόγματα και φυσικά υπάρχει η προσωπική πίστη και πρακτική.

Link to comment
Share on other sites

ασε που δε χρειαζεται να του λειψει ο νονος. Μπορουν να βρουν ενα -δυο φιλους πολυ καλους που θα τους ορισουν σαν νονους. Οποτε, ολα καλα :)

Εννοειται! Εμείς έχουμε από δύο νονούς-ονοματοδότες σε κάθε πιτσιρίκι και είναι τέλεια... ευκαιρία για κουμπαριλίκια ψάχνουμε:cool:

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Για να αποφασίσουμε ποιά θρησκεία πρέπει να ακολουθήσουμε, κανονικά δε πρέπει να τις προσεγγίσουμε όλες; Και στη τελική, άμα καμία δε μας εκφράζει απλά είμαστε άθεοι....:roll:

Δε μπρούμε εκ γενετής να οριστούμε Βουδιστές, Ινδουιστές, Μουσουλμάνοι, Χριστιανοί ή άθεοι....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ντεκολτέ και πίστη μαζί τι σου λέει; Αλλά όπως είπε και ο Χριστόδουλος "ελάτε όπως είστε". Πάντως το βλέπω αν απαγορευθούν τα ντεκολτέ και τα μπαλόνια θα μειωθούν οι βαπτίσεις.

 

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί κάποιος δεν μπορεί να πιστεύει μεν αλλά να μην βαπτίζεται; Πέρα από το ορθόδοξο δόγμα υπάρχουν και πάρα πολλά άλλα χριστιανικά δόγματα και φυσικά υπάρχει η προσωπική πίστη και πρακτική.

 

:P είναι πολλές οι παράμετροι τελικά!

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι φωνάζουμε να διαχωριστεί η θρησκεία από τα κοσμικά, αλλά δεν έχουμε πρόβλημα να ανακατεύουμε τα κοσμικά στη θρησκεία ;)

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Για να αποφασίσουμε ποιά θρησκεία πρέπει να ακολουθήσουμε, κανονικά δε πρέπει να τις προσεγγίσουμε όλες; Και στη τελική, άμα καμία δε μας εκφράζει απλά είμαστε άθεοι....:roll:

Δε μπρούμε εκ γενετής να οριστούμε Βουδιστές, Ινδουιστές, Μουσουλμάνοι, Χριστιανοί ή άθεοι....

 

ε οχι βρε θαυματακι μου....δεν ειναι απαραιτητο αυτο...ειναι σαν να λεμε, οτι για να αποφασισουμε οτι δεν ειμαστε ναρκομανεις πρεπει να δοκιμαζουμε ολων των ειδων τις πρεζες και αν καμια δε μας κανει τοτε να πουμε οτι δεν ειμαστε ναρκομανεις....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...