Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μας χτυπαει...ντα ντα......


Recommended Posts

Αν δεν ειναι τοοοοοοοοοοσα πολλα τα παιδια που να εχουν προβλημα, θα τον παρουν... κι εμεις τωρα δεν πηγαμε ?

Αφου εχετε και την δυνατοτητα να "ελεγχει" ο αντρας σου την κατασταση.... στειλε τον αμεσα.... πιστευω να ειναι καλο...

 

Ας μας πουν και τα κοριτσια,,,,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 85
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Demi προσπάθησε να σκεφτείς αρχικά σε ποιούς το κάνει. Μόνο σε εσένα και στον μπαμπά του? Στους παππούδες? Σε άλλα παιδάκια?

 

Και μετά σκέψουν πότε το κάνει. Χτυπάει όταν είναι νευριασμένος? Όταν δε γίνεται το δικό του? Όταν είναι κουρασμένος? ΄

 

Μιλάει καλά? Δηλαδή μπορεί να εκφράζει τις ανάγκες του? Να ζητάει κάτι? Να λέει αν πονάει κάπου?

 

Προσωπικά,στο περιστατικό που αναφέρεις για χθες τη νύχτα, θα έλεγα σε ανάλογες περιτώσεις, να τον παίρνεις αγκαλιά για να τον ηρεμήσεις, αν όμως σε χτυπάει να του εξηγείς ότι αυτό δε σου αρέσει και θα τον αφήσεις κάτω. Και να το κάνεις. Και αν σε ζητάει να μην τον ξαναπαίρνεις αγκαλιά, λέγοντάς του φυσικά και επαναλαμβάνοντας του το λόγο που δεν τον παίρνεις αγκαλιά.

 

Μπορεί να μην ξέρει τι θέλει, ή αν δεν μιλάει ακόμη καλά, να μην μπορεί να το εκφράσει, όμως θα πρέπει να του γίνει σαφές ότι με το να χτυπάει δεν καταφέρνει τίποτα. Απλά, χάνει αυτόματα την προσοχή σας.

 

Χρειάζεται κουράγιο για να γίνει αυτό και φυσικά συνενόηση και με τους παππούδες, ή όποιον άλλον εμπλέκεται στην ανατροφή του. Δεν είναι καλό να τον αφήνουν να χτυπάει και να γελούν ή να μην κάνουν τίποτα. Κι από όσα λες είναι μια κατάσταση που έχει ξαναεμφανιστεί στο παρελθόν. Αν όπως αναφέρεις, δεν έχει αλλάξει κάτι στο περιβάλλον σας και δεν έχει πιεστεί από κάτι, προσπάθησε να κατανοήσεις πότε και σες ποιούς το κάνει και ίσως βρεις τι θέλει, ποιός είναι ο στόχος του.

 

Είναι όμως απαραίτητο να αρχίσεις να οριοθετείς τη συμπεριφορά του, να του πεις και να του δείξεις με σαφήνεια ότι είναι κάτι που δε σου αρέσει καθόλου και έχει συνέπειες (να χάνει την αγκαλιά σου και την προσοχή σου).

Link to comment
Share on other sites

το να μην πάρει την προσοχή απο εσάς εκείνη τη στιγμή μπορεί και να επιτευχθεί με το να γυρίσετε γρηγορα την πλάτη σας σε εκείνον.

"θα σε πάρω αγκαλιά αν με προσέχεις και μου κάνεις οο ο ο οο " δώστε του λίγη ευθύνη έτσι.

προτάσσοντας τα χέρια εμποδίζετε το να σας χτυπήσει και την ίδια στιγμή λετε το παραπάνω, δείχνοντας ταυτόχρονα πως είναι να κάνει οο οο οο ("καλό ..... απαλά.... κτλ χαιδεύοντας το χέρι ή τον ώμο σας).

αλλά πρέπει να είσαστε κοντά, όχι πιο μακριά απο ότι ένα χέρι τεντωμένο. έτσι ώστε να καταλάβει ότι μονο αυτό το πραγματάκι σας χωρίζει (οτι σας χτυπάει) και όχι κάτι άλλο.

ΠΑΝΤΑ θα βάζετε τα χέρια σας μπροστά - να μην βρίσκει στόχο ποτέ δηλαδή. έστω και αν προσπαθεί, δεν θα πετυχαίνει. (το να πετύχει να χτυπάει ενισχύει απλώς την συμπεριφορά - δηλαδή εάν κάποιος αφήνει να τον χτυπάει το παιδί του, ασχέτως τι του λέει, ενισχύει αυτή τη συμπεριφορά)

σιγά σιγά θα καταλάβει ότι ούτε πετυχαίνει αυτό που προσπαθεί ούτε και έχει καλό αποτέλεσμα.

 

όταν χτυπάει και θέλει παρηγοριά αλλά δεν σταματάει κιόλας, αναγκαστικά θα τον παρηγορείς με λίγη απόσταση (ένα τεντωμένο χέρι). Αυτή η απόσταση βοηθάει στο να αμυνθείς αν ξανααρχίσει αλλά και δεν αισθάνεται το παιδί ότι το έχεις εγκαταλείψει.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις απαντησεις...μιλαει αρκετα καλα και μου δινει να καταλαβω αν ποναει καπου και το πιο σημαντικο ειναι οτι οταν λεει οτι ποναει ειναι παντα αληθεια..

χτες εμεινα μαζι του περα πολλες ωρες (εφυγα απο την δουλεια)και ηταν παλι υποδειγματικος.

αγκαλιτσες φιλακια και καλη καλη μανουλα..εχει κολλησει τελευταια πανω μου πραγμα που θελαμε γιατι σε εναν μηνα θα φυγει ο πατερας του για αρκετο διαστημα και δεν θα τον βλεπει..

ελπιζω να ηταν απλα ενα κακο σαββατοκυριακο και να ηρεμησει..

Δεν εχει χτυπησει ποτε του αλλο παιδακι αντιθετως τα μωρακια τα χαιδευει με στοργη οπως και τα ζωα τα οποια παντα εχει στο νου του να ταισει..

γενικα ειναι πολυ τρυφερο παιδακι και εκφραζει τα συναισθηματα του (οταν χαιρετε, οταν λυπατε)

Αν συνεχιστει ομως αυτο σιγουρα θα παμε σε καποιον ειδικο.θα φανει αυτην την εβδομαδα που ειναι υπο επιτηρηση αυστηρη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

emena poy exei ksekinhsei na dagkwnei otan kapoios den toy kanei xatiria ti na kanw? einai 11 1/2 mhnwn kai me to poy ton stamataw apo kati poy 8ewrw oti den einai swsto na to kanei tsirizei aki ormaei na me dagkwsei, to idio kanei kai se alloys.fysika kai kaneis den to kanei ayto mesa sto spiti oyte erxontai alla paidakia na pw oti to eide apo ekei kai to kanei se emas... :?

Link to comment
Share on other sites

Αχ Renik!Εμένα μου το κάνει αυτό από τον 8ο μήνα που έβγαλε τα πρώτα δοντάκια!Βέβαια μου το έκανε και πιο πριν αλλά μάλλον επειδή την πονούσαν τα δοντάκια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ήρθε η ώρα μας να γράψω κι εγώ στο θέμα...

Ο μικρός είναι σχεδόν ενός έτους, έχει κανέναν μήνα τώρα που χτυπάει κανονικά όμως! Μας έδινε και από πριν από καμία αλλά τώρα έχει ξεσαλώσει! Δίνει κανονικές σφαλιάρες και χωρίς να έχει λόγο! Πολλές φορές το κάνει από χαρά, άλλες όταν είναι τσατισμένος, άλλες όταν θέλει να του δώσω σημασία αλλά δεν έχει συγκεκριμένο λόγο.

Συνήθως όταν με χτυπάει του λέω "όχι ντα", του λέω να κάνει "καλό¨και συνήθως κάνει καλό μεν αλλά μετά από λίγο ξαναχτυπάει. Τελευταία, όταν το κάνει όταν είμαστε ξαπλωμένοι, του γυρνάω την πλάτη και κουκουλώνομαι και βάζει τα κλάμματα και προσπαθεί να με ξεκουκουλώσει. Δεν ξέρω τι να κάνω πλέον...

Έξω δεν χτυπάει πχ τα παιδάκια, ακόμη κι αν του ορμάνε. Εμένα πιο πολύ(μια και είναι όλη μέρα μαζί μου) αλλά και τον μπαμπά του.

Α! Και εννοείται ότι δεν μας έχει δει να χτυπάμε εμείς, ή να λέμε ντα!

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

προστατεύεσαι, δεν αφήνεις να σε χτυπά στο πρόσωπο, δεν χαμογελάς ή κάνεις κάποια γκριμάτσα όσο μπορείς, και του δίνεις να κάνει έτσι σε ένα μαξιλάρι ή στο πάτωμα (όπως τα παλαμάκια πχ. ..) κάνε δηλαδή το παιχνίδι που κάνουν στα μεγαλύτερα παιδιά παλαμάκια και μετά και τα δύο χέρια χτυπάνε κάπου και μετά μια το ένα μια το άλλο -

αχ δεν ξέρω πως να το περιγράψω. (θα του παίρνεις τα χεράκια απαλά και θα κάνεις μετα χεράκια του αυτό που κάνεις εσύ) θα του μάθεις δηλαδή τι μπορεί να χτυπάει :) .

διάβασε όλες τις σελίδες δεν ξέρω αν πρόλαβες :)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

 

εκεινο που με ενοχλει αφορητα ειναι που μου τραβαει τα μαλλια :evil:

μηπως εχουμε το ιδιο παιδι?γιατι και μενα τα ιδια μου κανει η κορη μου :wink:
5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

προστατεύεσαι, δεν αφήνεις να σε χτυπά στο πρόσωπο, δεν χαμογελάς ή κάνεις κάποια γκριμάτσα όσο μπορείς, και του δίνεις να κάνει έτσι σε ένα μαξιλάρι ή στο πάτωμα (όπως τα παλαμάκια πχ. ..) κάνε δηλαδή το παιχνίδι που κάνουν στα μεγαλύτερα παιδιά παλαμάκια και μετά και τα δύο χέρια χτυπάνε κάπου και μετά μια το ένα μια το άλλο -

αχ δεν ξέρω πως να το περιγράψω. (θα του παίρνεις τα χεράκια απαλά και θα κάνεις μετα χεράκια του αυτό που κάνεις εσύ) θα του μάθεις δηλαδή τι μπορεί να χτυπάει :) .

διάβασε όλες τις σελίδες δεν ξέρω αν πρόλαβες :)

Το πάλεψα να τα διαβάσω όλα!

Σήμερα όσες φορές πήγε να με χτυπήσει του έκανα κατευθείαν το χέρι "καλό", να με χαϊδέψει, και δεν ξαναπροσπάθησε αμέσως να με χτυπήσει. Όταν χτυπάει αλλού π.χ. σε μαξιλάρι τον αφήνω.

Το κατάλαβα αυτό που λες με τα χεράκια. Θα το δοκιμάσουμε και αυτό! ;)

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ολα τα ιδια κανουν...

Το βρισκουν παιχνιδι... το θεωρουν αστειο..

Εμενα το κανει κι γελαει.. Ενω οταν ειναι θυμωμενος απλά κουναει το χερι του και λεει διαφορα (μαλλον με βριζει).

Προσπαθω απλα να του αποσπω την προσοχη και το εχει ελαττωσει αισθητα τις τελευταιες μερες.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μάλλον είναι μια μικρή κρίση που παιρνάνε τα μικρά μας. Και εμένα εδώ και 2 εβδομάδες ξεκίνησε να με χτυπάει είτε στον ώμο είτε καμία φορά στο κεφάλι. Εγώ νομίζω ότι το έμαθε αυτό σε έναν παιδότοπο πρίν απο 2 εβδομάδες όπου ένα αγοράκι της έδωσε μια στο σβέρκο και εκείνη έβαλε τα κλάματα, βέβαια εγώ ήμουν ακριβώς δίπλα και την πήρα αμέσως αγκαλιά και εκείνη ηρέμησε.

 

Το θέμα είναι ότι απο τότε όποτε μου έχει σηκώσει χέρι πρίν προλάβει να μου την δώσει της λέω "καλό μαμά καλό" και κατευθείαν με χαιδεύει..έπίσης την βλέπω ότι όταν με χτυπάει στο χέρι ή στον ώμο και της πω "δεν βαράμε την μαμά, η μαμά δεν σε βαράει..κάνε καλό καλό" αμέσως τρέχει και με χαιδεύει.

 

Πάντως έχω παρατηρήσει ότι εμένα το κάνει για παιχνίδι όχι επειδή έχει νεύρα... δηλάδή όταν π.χ. ξυπνάει και αρχίζει να κοπανιέται ενώ την ντύχω, μου ρίχνει μερικές στο χέρι μου αλλά εγώ ή που την κοιτάω με σοβαρό βλέμμα ή λεω το ανωτέρω...

 

Ελπίζω να πράττω σωστά!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και σε μας το ιδιο κανει ειναι τωρα 1 ετους και 2 μηνων δεν κανει ντα ντα για να μας πανεσει αλλα το βλεπει για αστειο. Οσο ειναι απαλο και δεν ποναει τοσο ειναι ενταξη θα τρελαθω όμως αν το κάνει σε άλλους ή σε παιδακια εκεί θα νιωσω άσχημα :oops: και θα θελα να το αλλαξω. Παντως με προβληματισατε κοριτσια γιατι ως τώρα το έβλεπα και εγώ σαν παινχίδι μεταξύ της μικρης και το μπαμπα ή την μαμα.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ξαναηρθε στην επιφανεια το θεμα, να ενημερωσω οτι το το εκοψε... Πλέον το μονο που κανει ειναι οταν με βλέπει να ντυνομαι να ερχεται να μου τσιμπαει τα μπουτια :P

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμένα το σταμάτησε επειδή σταμάτησα να αντιδράω όταν πήγαινε να με χτυπήσει...δεν έλεγα τίποτα απλά άλλαζα κατεύθυνση για να μην την φάω την μπουνιά.. ε με τις μέρες το σταμάτησε...

 

Μετά απο κάποιες μέρες ξεκίνησε να αυτο-χαστουκίζεται όταν δεν την άφηνα να κάνει κάτι...και επειδή πάλι αδιαφόρησα και δεν έδειξα να εκπλήσσομαι και να την μαλώνω το έκοψε και αυτό..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για της συμβουλες σας κοριτσια εχω αρχισει να της εφαρμοζω ήδη

και εχουν αποτελεσμα !!!

βεβαια ειμαι υπαίτιος και εγω γιαυτο, γιατι αν χτυπαγε καπου ας πουμε στο τραπεζι το εκανα ντα που πονεσε τον μαριακο μου και αμεσως σταματαγε ,

βεβαια δεν μας κανει ντα οταν ειναι θυμωμένος αλλα πιο πολυ για παιχνιδι .

επίσης το εκανα για να αντιμετωπίσει πραγματα που φοβατε πχ πιστολακι τον μαλλιων , ομως μετα απο συζητηση με την γυναικα μου καταλαβα οτι δεν θελω να εχει αυτη την συμπεριφορα με αλλα παιδακια, που μεχρι τωρα ευτυχως δεν εχει .

egw.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όταν φτάνουν τα μωρά 8 μηνών καταλαβαίνουν οτι δεν είναι "ένα" με τη μαμά αλλά διαφορετικές οντότητες. Τον ίδιο μήνα αρχίζουν και δεν θέλουν τη μαμά και την κάνουν "ντα". Εαν δεν δώσουμε την προσοχή που χρειάζεται και απλά γελάμε θα το μετανιώσουμε αργότερα. Η μπέμπα μου έχει λίγες μέρες που το ξεκίνησε αυτό και η παιδίατρος μας είπε να μην την μαλώνουμε αλλά να αρχίσουμε το "μη", δυστυχώς αυτή η περίοδος κρατάει περίπου 2 μήνες ,σε φυσιολογικά όρια, και πρέπει να έχουμε υπομονή. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εμένα επειδη ειναι διδυμα το ενα χτυπαει συνεχεια το αλλο, εχω κανει ολα τα παραπανω που προαναφερατε αλλα δυστυχως το κακο συνεχιζεται! Δεν ξερω τι αλλο να κανω πια, περιμενω μηπως και το κοψει καποια στιγμη απο μονο του, ειναι 14 μηνων, τωρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα επειδη ειναι διδυμα το ενα χτυπαει συνεχεια το αλλο, εχω κανει ολα τα παραπανω που προαναφερατε αλλα δυστυχως το κακο συνεχιζεται! Δεν ξερω τι αλλο να κανω πια, περιμενω μηπως και το κοψει καποια στιγμη απο μονο του, ειναι 14 μηνων, τωρα!!!

 

Καλησπερα!!!

Και εμενα το ιδιο εκανε η μια..δαγκωνε η χτυπουσε την αλλη..το εκανε αυτο για 2 μήνες περιπου...εχει μια εβδομαδα τωρα που το σταματησε!! Το σταμάτησε απο μονη της..βεβαια δεν τις βαζαμε στο ιδιο παρκο γιατι οπου την εβρισκε την εκανε μεσα στις μελανιες :( Τωρα φαινεται να το εχει ξεχασει :D:D Μην ανησυχεις θα το σταματησει εν καιρο!!Λιγο προσοχη θελει!!! Οταν το είπα στον παιδιατρο μου ειπε οτι να μην την μαλωνω..απλα να μην τις εχω στην ιδια κουνα ή στο ίδιο πάρκο!!Θα το ξεχάσουν και τα δικά σου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

κι εμας μας κανει ντα ντα οταν δεν γινεται το δικο του και με ενοχλει παρα πολυ,το παιδι μας δεν ξερει τι παει να πει φωνες και τσακωμοι ποσομαλλον ξυλο..χτες πηγαμε στον παιδοτοπο και επειδη δεν τον αφησα να μπει με την ρυζογκοφρετα του αρχισε να με χτυπαει τον πηρα λιγο πιο απομερα και του εξηγουσα πως δεν κανουμε ετσι την μαμα ,δεν ξερω αν ειναι σωστο.διαβασα και τις συμβουλες της μαριας στ.και θα της εφαρμοσω αμεσα.με στεναχωρει πολυ...

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αχου αρχισε κ εμενα....ντα ντα ντα τη μαμα ομως μονο!!!

το εξοργιστικο της υποθεσης ειναι οτι το κανει γιατι πιστευει οτι με εχει του χεριου της. ο μπαμπας της τη μαλωνει και της δινει μια και στα χερακια. οταν ηταν μικροτερο το μωρο πιστευα πως το ντα στο πωπο δεν ειναι κακο. τωρα που εχω ενα ανθρωπακι απεναντι μου πιστευω πως ειναι...καταρχην του μαθαινεις τη κινηση αυτη. το μπαμπα τον πεισαμε πως δε πρεπει να το κανει. το θεμα ειναι πως το κανει μονο σε μενα. απ'οτι διαβασα μεχρι τωρα δε το χειριστηκα σωστα! της ελεγα δε κανουμε τη μαμα ντα γιατι ποναει κτλ κτλ. χθες ομως το εκανε και της ειπα τα ιδια. το ξανακανε. σταματησα να παιζω μαζι της. μετα ηρθε κοντα μου ψιλοπαιξαμε το ξανακανε. τη κατεβαζω απο το κρεβατι της πιανω το χερι ακινητοποιωντας την και της λεω με αυστηρο τονο τα ιδια. αρχιζει τα γελακια και τα χαδακια. προσπαθω λοιπον μιλωντας της να της εξηγησω οτι δεν ειναι σωστο. τσατιστηκε κ παλι τα ιδια. τη παιρνω τη παω στο δωματιο ξανα μπλα μπλα αυτη εκλαιγε. της λεω να κανει τη μαμα καλο καλο τιποτα! οποτε εφυγα απο το δωματιο και ερχοταν απο πισω μου καθοταν κατω κ εκλαιγε. ωστοσο επαιζε κ με τα παπουτσια της!αλλαζα δωματιο ερχοταν κ καθοταν παραδιπλα κ εκλαιγε παιζοντας! σε καποια φαση μου εκανε καλο καλο μετα ομως απο εντονη δικη μου επιμονη.

απο την ολη φαση καταλαβα οτι εκλαιγε για να τη παρω αγκαλια κ δε το εννοουσε γιατι ταυτοχρονα επαιζε. επισης οσο τη μαλωνα αυτη τοσο το εκανε. δηλαδη ενισχυοταν η λαθος συμπεριφορα της.

στο τελος μου εριξε κανα δυο ψιλες που ηταν ψιλοχαδι-ξυλο. δηλαδη το εκανε επι τουτου αλλα οχι κ τοσο εντονα ωστε να τη μαλωσω. το παρεβλεψα γιατι ηξερα οτι οσο το συνεχιζα τοσο θα το εκανε.

απο οτι καταλαβα πρεπει απλα να προστατευομαι και να βαζω το χερι μου αναμεσα εξηγωντας της? και αν το ξανακανει εγω ακολουθω αυτη τη τακτικη?

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΥ ΝΤΑ ΝΤΑ....ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΛΛΑ ΤΖΙΦΟΣ....ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΤΟΥ (ΔΙΔΥΜΑ) ΑΦΟΥ Η ΜΑΜΑ ΤΟ ΤΙΜΩΡΟΥΣΕ ΕΠΕΙΔΗ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕ ΝΤΑ ΝΤΑ...ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ,ΕΧΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΥΝΗΘΕΙΟ(ΕΙΝΑΙ 22 ΜΗΝΩΝ)ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ ΕΞΗΣ.ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΝΤΑ ΝΤΑ ΤΗ ΜΑΜΑ,ΤΟΝ ΠΙΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΑΚΙ ΚΑΙ ΤΟΥ ΛΕΩ ΠΟΛΥ ΗΡΕΜΑ,ΟΤΙ Η ΜΑΜΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΕΙ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ, ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΕΣΥ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΝΤΑ,ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΕΙ.ΚΑΙ ΣΗΚΩΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΦΕΥΓΩ....ΠΕΡΙΤΤΟ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΤΡΕΧΕΙ ΠΙΣΩ ΜΟΥ ΚΛΑΨΟΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΙΚΕΤΕΥΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΑΓΚΑΛΙΑ..ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ(ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΛΕΠΤΑ)ΚΑΙ ΜΕΤΑ,ΤΟΝ ΑΓΚΑΛΙΑΖΩ ΚΑΙ ΤΟΥ ΜΙΛΑΩ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΠΟΣΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΤΟ ΝΤΑ ΝΤΑ.ΟΥΦΦΦΦ!!!!!ΥΠΟΜΟΝΗ,ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΩΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΗΡΕΜΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κορίτσια! Πολυσυζητημένο το θέμα αλλά καθένας με τον πόνο του.. κι εγώ θέλω να τον μοιραστώ μαζί σας….

Ο μπέμπης μου (23 μηνών) εδώ και 1 περίπου μήνα μας έχει ταράξει στη σφαλιάρα! όλους όμως ! δεν κάνει διάκριση σε κανέναν! Και γονείς και συγκινείς, και παιδάκια, και μικρά και μεγάλα… κτυπάει γενικώς και δεν καταλαβαίνει τίποτα! Ούτε από ηρεμία, ούτε από «κακό - κακό» ούτε από αποχώρηση από το «πλάνο», ούτε από «κάνουμε καλό καλό».. Έχω απελπιστεί!

Έχω παρατηρήσει ότι το κάνει σε 2 περιπτώσεις: η πρώτη (και απλούστερη) είναι όταν θυμώνει για κάτι (αυτή τη χειρίζομαι και ευκολότερα γιατί συνήθως καταλαβαίνω τι φταίει) και η δεύτερη η ανεξήγητη είναι όταν το κάνει για να το κάνει ! Σαν παιχνίδι ένα πράγμα!

Προχθές τον πήγα σε ένα παιδότοπο και στα καλά καθούμενα ενώ έπαιζε μία χαρά άρχισε να περνάει τρέχοντας και να κάνει «ντα» σε όλα τα παιδάκια! Ένα έβαλε τα κλάματα και άλλο του έριξε μία δυνατότερη φάπα αλλά αυτός τον χαβά του! Μία μητέρα μας αγριοκοίταξε και μας είπε ότι το παιδί μας είναι πολύ επιθετικό…. Ήθελα να ανοίξει η γη να χαθώ… Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Σας μιλάω ειλικρινά δεν τον χτυπάμε και κανένας από την οικογένεια μας δεν «επικοινωνεί» με αυτόν τον τρόπο. Άρχισε έτσι ξαφνικά ! Σαν κάποια μέρα να "ανακάλυψε" ότι μπορεί να το κάνει και έχει εξελιχτεί σε εφιάλτης! Δεν ξέρουμε πλέον πότε θα χτυπήσει και ποίον!... Τι να κάνω? Δεν ξέρω πώς να το σταματήσω και έχω αρχίσει να απελπίζομαι...

anna2303

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαντάω σαν μαμά με αντίστοιχο πρόβλημα, αλλά μπορώ να σου πω τι κάνω όταν ο Κωστής μας χτυπάει (συνήθως τους οικείους του, μαμά, μπαμπά, γιαγιάδες, παππούδες)

Το κάνει σε φάσεις ψιλοάσχετες -δεν έχει σχέση με θυμό- αλλά πλέον προβλέψιμες συνήθως για μένα. Τις περισσότερες φορές όταν τον ντύνουμε και βρισκόμαστε τετ-α-τετ βρίσκει ευκαιρία να μας σκάσει ένα χαστούκι.

Μόλις βλέπω την κίνηση του χεριού του -τύπου παίρνω φόρα- του προτείνω το χέρι μου λέγοντάς του " Κόλα το!!" με ενθουσιασμό. Αντοποκρίνεται σχεδόν πάντα. Και 'το κολάμε μερικές απανωτές φορές, μέχρι να εκτονωθεί.

Την αντίδραση αυτήν την επινόησα με βάση κάποια άρθρα που έχω διαβάσει αλλά και σε συνδυασμό με την ατάκα του ίδιου του Κωστή όταν τον σταματούσα ή τον μάλωνα..."...και τι να χτυπήσω εγώ τώρα?"

Η ιδέα είναι ότι το χτύπημα είναι ένας τρόπος έκφρασης, τον οποίο το παιδί έχει ανάγκη σε κάποιες φάσεις, άρα ο στόχος είναι να βρούμε τρόπο να τον εκτονώνει, χωρίς να δέρνει εμάς ή ακόμα χειρότερα άλλα παιδάκια.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...