Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ ΑΡΡΩΣΤΟ!


Recommended Posts

Να ΄μαι κι εγώ κορίτσια, σόρρυ με φάγανε τα πμ σήμερα...τέλοσπάντων! Παρεμπιπτόντως, αν με δείτε να λείπω από αύριο, μη σας παραξενοφανεί...το άνοιξα λίγο παραπάνω το στοματάκι μου σήμερα!

 

Zopiron στείλτο το παιδί, κι εμένα ο δικός μου γύρισε σήμερα από την πρόβα καταχαρούμενος! Είναι και καλυμένος με την αντιβίωση, δεν πιστεύω να κολλήσει πια και τίποτα άλλο! Δεν ξέρετε πόσο χαίρομαι που άρχισε επιτέλους το κρύο...μπορεί να πάει έτσι μέχρι το Μάρτιο, να ψοφήσουνε τα παλιομικρόβια?

 

Τώρα θα μπω να διαβάσω τα λινς του Αερικού, ευχαριστούμε φιλενάδα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 778
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόν, τα διάβασα-πολύ ενδιαφέροντα! Πάντως δεν αφορούν τον γιο μου, αλλά εμένα, που τα τελευταία 4 χρόνια πάσχω από αλλεργική ρινίτιδα και κατεβάζω τα χαπάκια σαν καραμέλες επί 4 μήνες τον χρόνο! Είχα κλείσει ραντεβού στο Ιπποκράτειο για αυτά τα τεστ πρόπερσι, αλλά μου είπε ο γιατρός ότι έπρεπε πρώτα να σταματήσω τα αντιισταμινικά. Ε, μετά έμεινα έγκυος, θήλαζα και πήγε πίσω. Μετά τις γιορτές πρέπει να ξαναπάω οπωσδήποτε.

 

Zopiron, είμαι πολύ περίεργη και για τις εντυπώσεις σου από την ομοιοπαθητικό, να μας πεις οπωσδήποτε!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σε ζώσανε τα φίδια;

 

και όντως ναι, γιατί σε ζώσανε τα φίδια; Έχει κάποια από αυτά τα συμπτώματα το παιδί;

 

Έλα μου ντε! Γιατί με ζώσανε τα φίδια? Το μόνο - ας πούμε - που συμπίπτει ως σύμπτωμα είναι οι 2 ιγμορίτιδες ετησίως που εγώ τις εξίσωσα με την μόνιμα μπουκωμένη μύτη του μικρού...

 

Συμβουλή - ηρέμησε! Δεν λέω να μην τα ψάχνεις αλλά μην τρελαίνεσαι - και επειδή έχω τρελλάθεί πολλές φορές για διάφορα και μου έρχεται μετά από εκει που δεν το περιμένω...

 

Ναι, μάλλον πρέπει να το πάρω αλλοιώς...

 

 

Zopiron, είμαι πολύ περίεργη και για τις εντυπώσεις σου από την ομοιοπαθητικό, να μας πεις οπωσδήποτε!

 

Μετά τα παραπάνω, βλέπω ο ομοιοπαθητικός ν' αφήνει το παιδί και να πιάνει εμένα...

Link to comment
Share on other sites

Έλα μου ντε! Γιατί με ζώσανε τα φίδια? Το μόνο - ας πούμε - που συμπίπτει ως σύμπτωμα είναι οι 2 ιγμορίτιδες ετησίως που εγώ τις εξίσωσα με την μόνιμα μπουκωμένη μύτη του μικρού...

 

Xμμμμ... και ξανα χμμμ! και ό,τι κατάλαβες... κατάλαβες ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα να μην είναι και τίποτα όμως...ένα από αυτά τα στοιχεία μάλλον δεν είναι αρκετη ένδειξη! Κι ο δικός μου από τον Σεπτέμβριο έχει ένα ψιλομόνιμο συνάχι, άντε να πέρασε και μια εβδομάδα χωρίς αυτό, αλλά αυτό εγώ το λέω το σύνδρομο του παιδικού! Εγώ με τις ωτίτιδες προβληματίστηκα, κι αν τις ξαναδώ, θα πάθω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατάλαβα και παρακατάλαβα! Και ξανακάνε χμμμ!

 

Αλλά ξέρεις τι γίνεται βρε Αερικό?

Προ παιδιού, ήμουνα πολύ δυνατή με τις ασθένειες. Ίσως γιατί ήρθα από πολύ μικρή αντιμέτωπη μ' αυτές (γονείς - αδελφή, μετέπειτα, πεθερικά - φίλοι). Όπου γιατρός, φάρμακα, θεραπείες, χειρουργεία - ήμουνα ο κατάλληλος άνθρωπος στη κατάλληλη θέση. Συνόδευα ασθενείς, τους κράταγα το χέρι, τους πήγαινα για εξετάσεις, έπαιρνα αποτελέσματα, μίλαγα με τους γιατρούς, έδινα θάρρος, αποφόρτιζα την ατμόσφαιρα, έδινα κουράγιο...

Μετά παιδιού κι όσο αφορά το παιδί, τρέμει το φυλλοκάρδι μου...

 

Όποιος με ήξερε πριν και μετά, μπορεί να δει 2 ανθρώπους σε 1...

 

Στην πρώτη περίπτωση, είμαι εγώ που ξέρω και μπορώ να συζητάω για την Χ πιθανή θεραπεία της Χ πιθανής ασθένειας με τον Χ εξειδικευμένο γιατρό και μετά να πηγαίνω και στον ασθενή και να λέω ανέκδοτα.

 

Στην δεύτερη περίπτωση, έχω ξεχάσει κι αυτά που ήξερα. Είμαι πολύ επιρρεπής κι ανήσυχη.

 

Και να φανταστείς ότι - εκτός από τις ιώσεις φυσικά - ο γιός μου είναι η χαρά της ζωής.

 

Είμαι σοβαρά, το ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

elenik,

και για ανοικτό χειμωνιάτικα δεν το συζητώ με τις ευαισθησίες τους...

Πιστεψε με θα εκπλαγεις αν δεις οτι αντι για εχθρος σου το ανοιχτο κολυμβητηριο ειναι συμμαχος σου εναντια των "ευαισθησιων" :-D

 

Όταν μου το ειχε προτεινει ο παιδιατρος ειχα κι εγω αυτους τους ενδιασμους. Οχι πια. :D

Απλα βγαινοντας απο την πισινα θα εισαι διπλα με το μπουρνουζακι ετοιμο. Τιποτα αλλο. :wink:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τα διάβασα-πολύ ενδιαφέροντα! Πάντως δεν αφορούν τον γιο μου, αλλά εμένα, που τα τελευταία 4 χρόνια πάσχω από αλλεργική ρινίτιδα και κατεβάζω τα χαπάκια σαν καραμέλες επί 4 μήνες τον χρόνο!

Δοκιμασε να κανεις βουτιες το καλοκαιρι και να μπαινει νερο στην μυτη σου. Θα πνιγεσαι :lol::lol: αλλα θα αποζημιωθεις τον χειμωνα.

Επισης το βρεφικο με αλατονερο....:mrgreen::mrgreen:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Απόψε δεν ήταν το ραντεβού με τον ομοιοπαθητικό? Αμ δε...

Κάτι σοβαρό του συνέβη και μου το ακύρωσε. Από βδομάδα πάλι. Απογοητεύτηκα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δοκιμασε να κανεις βουτιες το καλοκαιρι και να μπαινει νερο στην μυτη σου. Θα πνιγεσαι :lol::lol: αλλα θα αποζημιωθεις τον χειμωνα.

Επισης το βρεφικο με αλατονερο....:mrgreen::mrgreen:

 

Σε ευχαριστώ πολύ Ελενίκ μου, το έχω κάνει αλλά δεν...:(:(:(

Μετά τα μέσα Σεπτεμβρίου ούτως ή αλλως σταματάει από μόνη της η ρημάδα.

Link to comment
Share on other sites

Το παιδί πώς πάει? Το έστειλες παιδικό?

 

Με την αντιβίωση, πολύ καλύτερα!! Ναι, τον έστειλα - δεν κρατιόταν!!! Για να δούμε πότε θα μου ξανακλείσει ραντεβού ο ομοιοπαθητικός...

 

(Έχω κι άγχος να είναι καλά τα Χριστούγεννα. Όχι τόσο για το ταξίδι που έχουμε να κάνουμε αλλά γιατί θα λάβει μέρος στην παράσταση του σχολείου και το περιμένει με τόση χαρά!)

Link to comment
Share on other sites

Αχ και μένα αυτός είναι ο φόβος μου...σήμερα πήραμε και το κοστούμι κι είχε ένα καμάρι! Λέει ωραία και τον ρόλο του...καλά, θα πέσει πολύ κλάμα!

 

Πολύ χάρηκα που είναι καλύτερα ο γιος σου! Εγώ πήγα δυο φορές στο φαρμακείο να ρωτήσω για αυτά που λέγαμε, και γινόταν ο κακός χαμός, δεν είχα τόση ώρα να περιμένω...άντε να δουμε κι ο ομοιοπαθητικός τι θα σου πει! Σε ανοσολόγο είπαμε τον πήγες?

Link to comment
Share on other sites

Όχι Αγγελίνα μου, ο ανοσολόγος είναι για μέσα Γενάρη (έχει γίνει ένα μπέρδεμα με τα ραντεβού και προσπαθώ να το ξεμπερδέψω!).

 

Όσο αφορά τα "γιατροσόφια" που είπαμε εδώ, μέσα από μια σύντομη κουβέντα με τον δικό μου φαρμακοποιό, τα υποστήριξε με θέρμη και μάλιστα μου πρότεινε και το πρωτόγαλα :roll: !

 

(ναι, έχει να πέσει πολύ κλάμα στη παράσταση...)

Link to comment
Share on other sites

Όχι Αγγελίνα μου, ο ανοσολόγος είναι για μέσα Γενάρη (έχει γίνει ένα μπέρδεμα με τα ραντεβού και προσπαθώ να το ξεμπερδέψω!).

 

Όσο αφορά τα "γιατροσόφια" που είπαμε εδώ, μέσα από μια σύντομη κουβέντα με τον δικό μου φαρμακοποιό, τα υποστήριξε με θέρμη και μάλιστα μου πρότεινε και το πρωτόγαλα :roll: !

 

:shock::shock::shock::lol::lol::lol:

 

Και τι ακριβώς προτείνει? Να τα ξαναβάλουμε στα 5 τους στο βυζί?

 

Εμ δεν μου το λέγατε πέρυσι που θήλαζα, να έδινα στον δικό μου, να σας έστελνα κι εσάς κανα μπουκαλάκι? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φιλενάδα,

 

δεν εννοεί αυτό το πρωτόγαλα (κι εγώ έτσι νόμιζα στην αρχή) :shock: !

 

Μιλάει για το colostrum dynamic. Είναι το πρώτο γάλα που παράγουν τα θηλαστικά μετά τη γέννα. Θηλαστικά = νεογέννητα βοοειδή (που τα αρμέγουν) :P !

 

Θεωρείται πρωτείνη, υψηλής διατροφικής αξίας ;) !

Link to comment
Share on other sites

Ναι, στο φαρμακείο τόχει σίγουρα! Δεν πρόλαβα όμως να συζητήσω λεπτομέρειες με τον φαρμακοποιό. Εντωμεταξύ, κάπου μέσα εδώ στο φόρουμ έχω ξανακούσει για το πρωτόγαλα. Στα βιολογικά...?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια :) ευχομαι οσες ειχατε αρρωστουλικα ζουζουνια να εισαστε καλυτερα και υπομονη και τις ευχες μου στις υπολοιπες. Διαβασα ( οσα βεβαια μπορουσα ) αρκετα προσεκτικα οτι εχετε γραψει για την ομοιοπαθητικη και εχω την εξης ερωτηση; για να παμε σε ομοιοπαθητικο γιατρο πρεπει να εχουμε κανει πρωτα εξετασεις ( πχ αιματος, ουρων ή κατι αλλο? ) Η μικρη μου εδω και εναμιση μηνα εχει ή μυξουλες ή μπουκωμα το οποιο αντιμετωπιζουμε με ορο οσο πιο συχνα μπορουμε για να μην ξαναπιασει υγρο το αυτακι της.Περυσι που πηγε για πρωτη φορα παιδικο αρχισε κατι μπουκωματα, μυξουλες, υγρο στο αυτακι της ( εχει και υπερτροφικες αμυγδαλες ) πηγαμε σε παιδοωρλ και για 3,5 μηνες επαιρνε διαφορα σιροπια και αντιβιωσεις. Υπαρχει και καποια υποψια απο τον παιδιατρο της για αλλεργικη ρυνιτιδα αλλα μου ειπε οτι θα δειξει !!!!

 

Ευχαριστω εκ των προτερων και σας ευχομαι απο καρδιας Καλες Γιορτες, να χαιρεστε τις οικογενειες σας και οτι μα οτι καλυτερο για ολες σας :)

Link to comment
Share on other sites

bousbouko,

 

δεν ξέρω αν απαιτούνται γενικές εξετάσεις πριν τον ομοιοπαθητικό. Εμείς έτυχε να τις έχουμε κάνει, αν και στο τηλέφωνο που μιλήσαμε (γιατί το ραντεβού δεν έχει γίνει ακόμη) μου είπε ότι χρειάζεται να του πάω μόνο το μπλε βιβλιάριο του παιδιού (άσχετα αν εγώ θα πάω όλο το πακέτο!).

 

Καλές γιορτές και σε σένα!

Link to comment
Share on other sites

bousbouko,

 

δεν ξέρω αν απαιτούνται γενικές εξετάσεις πριν τον ομοιοπαθητικό. Εμείς έτυχε να τις έχουμε κάνει, αν και στο τηλέφωνο που μιλήσαμε (γιατί το ραντεβού δεν έχει γίνει ακόμη) μου είπε ότι χρειάζεται να του πάω μόνο το μπλε βιβλιάριο του παιδιού (άσχετα αν εγώ θα πάω όλο το πακέτο!).

 

Καλές γιορτές και σε σένα!

 

Σ'ευχαριστω παρα πολυ. Καλες γιορτες και να χαιρεσαι την οικογενεια σου :)

Link to comment
Share on other sites

Πριν ενα μηνα ειχαμε πυωδη αμυγδαλιτιδα με πυρετο πηραμε αντιβιωση για 10 μερες μετα ειχαμε βηχα συναχι να οι οροι...και πανω που μας περασαν ολα ξανανεβασε πυρετο. Την πηγα στον γιατρο σε πρωτη φαση δεν βλεπει τιποτα.Περιμενουμε...να ναι ιωση; Κοριτσια θα τρελαθω. Το ξερω οτι ειμαι υπερβολικη αλλα με εχει πιασει τρομερο αγχος.Δεν ειμαι καλα σας λεω...αν με τον παραμικρο πυρετο που σηκωνει η μικρη τρελενομαι ετσι τι να πω...ας με προστατεψει ο Θεος να μην δω τα χειροτερα και να μην χρειαστει να δοκιμασω τις αντοχες μου.Εσεις τα καταφερνετε;

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ευτυχώς δεν έχει σηκώσει μέχρι στιγμής πάνω από 39 και πάντα πέφτει με depon ή μπανάκι. Αλλά έχει κάνει τόσες φορές πυρετό και τόσες φορές βήχα και μυξούλες που πλέον έχω αποκτήσει ανοσία :lol: Την πρώτη φορά που αρρώστησε (πριν την βάφτισή της) κόντεψα να σκάσω από τη στεναχώρια μου τόσο που αρρώστησα κι εγώ :lol: ε μετά... συνήθισα :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Ax pitsikoki μου, δεν θέλω να σε απελπίσω αλλά ακόμα τίποτα δεν είδες, που λέει και το τραγούδι...κι εγώ φρικάρω με τους πυρετούς κι εκείνο το γκάχα-γκούχα όλη νύχτα, αλλά σταδιακά μαθαίνεις να το αντιμετωπίζεις πιο ψύχραιμα, δεν έχεις άλλη επιλογή. Σκέψου να έχεις δύο άρρωστα και να τρέχεις νύχτες ολόκληρες από το ένα στο άλλο...και κάθε φορά λέω "ας ήταν αυτά καλά κι εγώ ας ψηνόμουνα νυχθημερόν!"

 

Δεν ανέφερες πόσο πυρετό ανέβασε, αλλά πιθανότατα ιωσούλα θα είναι. Μερικές είναι έτσι, με σκέτο πυρετό, χωρίς άλλα συμπτώματα.

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις μια απο τα ιδια. Ενω ειμασταν μονο με μυξουλες, εχτες τρεχαμε στην ευρωκλινικη γιατι ποναγε το αυτακι της. Παλι αντιβιωση :(

Και δεν μπορει να την πιει με ΤΙΠΟΤΑ. Πως να της την δωσω?Δεν πινει γαλα και δεν πινει και χυμους για να την εβαζα μεσα να εσπαγε λιγο αυτη η απαισια γευση. Εχετε καμια ιδεα βρε κοριτσια?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...