Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ ΑΡΡΩΣΤΟ!


Recommended Posts

Και εμείς κάπως έτσι ήμασταν πριν τον παιδικό σταθμό. Κάθε μέρα παιδική χαρά, κάθε Πέμπτη λαϊκή,…, μόνο παιδότοπο δεν πηγαίναμε.

Από το Σεπτέμβρη που ξεκινήσαμε όλο κάτι έχουμε. Βέβαια, το κάθε παιδί περνάει διαφορετικά την ίδια ίωση. Αλλά για να μην ψοφήσουμε όλοι μαζί παρέα, αποφάσισα να ενισχύσω λίγο την προφύλαξη.

Δηλαδή, αν τα παιδιά ήταν 24ωρο απύρετα, τα έστελνα σχολείο. Αυτό το έκοψα. Τα κρατάω 1 μέρα επιπλέον. Θεωρώ ότι ο οργανισμός θέλει περισσότερο χρόνο να ανακάμψει πραγματικά. Και γενικά αποφάσισα ότι αν είναι χάλια από μύξες και μπουκώματα, πάλι θα τα κρατήσω σπίτι. Όταν ο οργανισμός τους παλεύει με μία ίωση, όσο απλή και να είναι, χρειάζονται ξεκούραση και λίγο προστατευμένο περιβάλλον. Βέβαια, αυτή είναι η δική μου θεωρία για φέτος τουλάχιστον που είναι η πρώτη μας επαφή με το σχολείο.

 

Και πολύ σωστά πράττεις, το ίδιο κάνω κι εγώ. Και για να προφυλάξω τα άλλα παιδάκια και γιατί, έτσι πεσμένο όπως θα είναι το ανοσοποιητικό του, μπορεί να κολλήσει και τίποτα χειρότερο και μετά τρέχα γύρευε. Κι αν όλοι σκεφτόντουσαν έτσι, δεν θα περνούσανε ούτε τις μισές αρρώστιες στους παιδικούς,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 778
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στο κιν την πηρα την παιδιατρο και μου ειπε ενταξει μην ανησυχεις.. απλα να την παρακολουθεις και ανα 3ωρο αντιπυρετικα .

Πηγε και την πηρε ο αντρας μου απο την γιαγια και πηγαν σπιτι και πριν λιγο κοιμηθηκε.

Εγω κατα τις 5 θα ειμαι σπιτι και γ@#$$% την τυχη μου δεν μπορω να φυγω νωριτερα... δεν με αφηνουν.......

Ας ελπισουμε να μην ξανα ανεβασει τοοσο πολυ γιατι εγω εχω και ενα ιστορικο (κυριως ψυχολογικο) με θεματα υγειας και εχω και την δικη μου υγεια που ειναι χαλια και βασικα εχω διαλυθει...

ΠΑΝΩ απο ολα το παιδι μου... Χριστουλη μου βοηθα μας!

An angel in the book of my life wrote down my baby's birth... Then whispered as she closed the book "... too beautiful for earth " .........

Link to comment
Share on other sites

Από 38 και πάνω, δεν ρισκάρουμε, πάμε στο γιατρό!!!

emmaki, πολύ σωστά λες ότι δεν πρέπει να δίνουμε στα παιδιά σκευάσματα που δεν γνωρίζουμε τί περιέχουν, αλλά σε ό,τι αφορά τα ομοιοπαθητικά φάρμακα, που είναι φάρμακα εγκεκριμένα από τον ΕΟΦ, αναγράφεται πάντα στη συσκευασία τους η ουσία την οποία περιέχουν, που είναι συνήθως 1 και μοναδική, καθώς και η δυναμοποίησή της. Επίσης δεν έχουν παρενέργειες, επειδή δεν δρουν με χημικό τρόπο, αλλά με ενεργειακό.

 

Για περισσότερες πληροφορίες, κάνουμε μια ωραία συζήτηση εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=67647

 

Δεν ξέρω βέβαια τί σκεύασμα ακριβώς είδες εσύ, αλλά στο παρακάτω link διευκρινίζεται τί είναι το ομοιοπαθητικό φάρμακο.

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/national_drug_organization.html

 

Από την άλλη, και μολονότι στη συσκευασία τους αναγράφονται οι ουσίες που περιέχουν, αν ήξερα ότι τα εισπνεόμενα και τα singulair κλπ επιδρούν στο κεντρικό νευρικό σύστημα του παιδιού(με ό,τι αυτό συνεπάγεται) δεν θα δεχόμουν ποτέ να τα πάρει κι όμως του τα έδινα για 2,5 χρόνια :oops: έχοντας πάρει τη γνώμη 2 παιδιάτρων, που κι αυτοί δεν φταίνε ασφαλώς, ακολουθούν την κλασική ιατρική που αντιμετωπίζει τα συμπτώματα κι όχι τον ασθενή ως σύνολο.

Ωστόσο, συμφωνώ ότι πρέπει να το "ψάχνουμε" πολύ το θέμα της υγείας τους (και όλων μας δλδ).

Επεξεργάστηκαν by mariazil
πρόσθεση πρότασης
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή εχω κι εγω πικρή εμπειρία με το συγκεκριμένο θέμα και τα μικρά μου τα διδυμάκια μου έχουν καταναλώσει τόνους φαρμάκων μπορώ να σου πώ εγώ πως αντέδρασα σε όλο αυτό. Πρώτα πρώτα φρόντισα να πάνε κολυμβητήριο ανελλιπώς από την ηλικία των τεσσάρων, δεύτερον ανακάλυψα τα προιόντα της μελισσοθεραπείας (apitherapy) και για ένα αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα καθημερινά τους έδινα 1 κουταλιά μέλι κωνοφόρων και βασιλικό πολτό, σε κάθε χρησιμοποιούσα τα προιόντα της apivita κρέμα για εντριβές και σιροπάκι σε συνδυασμό με την πρόπολη που τους την έδινα μέσα σε χυμό ή μέλι για να την πίνουν. Καθημερινή ηλιοθεραπεία τουλάχιστον 15 λεπτών για βιταμίνη D. Και κάθε φορά που ακούω φτέρνισμα ή βηχαλάκι αμέσως γαργάρες με αλατόνερο τουλάχιστον τρείς φορές την ημέρα.Ο μικρός μου γιός ιδιαίτερα είχε απίστευτη ευαισθησία και στα 3 κόντέψαμε να τον χάσουμε από βαριά πνευμονία, καθώς έμεινε διασωληνωμένος 10 ημέρες στην εντατική. Αυτή την στιγμή που μιλάμε είναι 6 ετών και κάτι και αρρωσταίνει πλέον 3-4 φορές το χρόνο και μάλιστα αρκετά ελαφρά. Ολα ατά στα λέω από την εμπειρία μου και το ψάξιμο που έχω κάνει όλο αυτό το διάστημα γιατί κι εγώ αντιμετώπιζα επιπλέον και τους πυρετικούς σπασμούς και τις απανωτές εισαγωγές στο νοσοκομείο που μας είχαν αποτελειώσει. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και σύντομα το παιδί σου να γίνει καλά.

 

Theodosi τι τραβήξατε κι εσείς κοπέλα μου...ευτυχώς τα αφήσατε πίσω σας πια.

Αυτά που γράφεις για τα προϊόντα της Απιβίτα είναι πολύ ενδιαφέροντα και σε ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση. Την κρέμα για τις εντριβές τη χρησιμοποιώ κι εγώ και έχω δει ότι του κάνει πολύ καλό, όπως κι ένα σιροπάκι για τον βήχα με μέλι και θυμάρι, νομίω.

Η μια ξαδέλφη του άντρα μου έχει ένα από τα μεγαλύτερα φαρμακεία της πόλης μας, αύριο το πρωί θα τρέξω να ενημερωθώ και να εφοδιαστώ.

Σε ευχαριστώ και πάλι, να είσαι πάντα καλά και να χαίρεσαι την οικογένειά σου.

Link to comment
Share on other sites

....

Όσον αφορά τα singulair, soldesanil(κορτιζόνη) και εισπνεόμενα, βλέπω ότι τα παίρνουν πάρα πολλά παιδιά, έχουν τρομερές παρενέργειες και μακροπρόθεσμα γιατί δρουν στο κεντρικό νευρικό σύστημα(μου το εξήγησε ο Ομοιοπαθητικός μου, που μάλλον δικό του είναι το άρθρο που διάβασες, jannis, ακριβώς η περίπτωση του γιου μου, ατοπικό δέρμα και αλλεργικό άσθμα). Έχω την αίσθηση ότι τα παιδιά μας γίνοται πειραματόζωα για τις διάφορες φαρμακευτικές εταιρείες και μετά λένε ότι είμαστε από τους πρώτους στην πολυφαρμακία, ε δεν είμαστε;

Εμένα φεύγει από αίσθηση και πάει να γίνει βεβαιότητα... Κάποια στιγμή αργότερα που θα έχω περισσότερο χρόνο, θα σας πω την συζήτησή μου με την αλλεργιολόγο του Αττικόν.

 

Στην ουσία δηλαδή zopiron μου, οι συνθήκες είναι ίδιες όπως στους παιδικούς. Εμένα δεν μου βγαίνει από το μυαλό ότι από εκεί ξεκινάνε όλα, γιατί όταν δεν πήγαινε το παιδί, ενώ έβγαινε κάθε μέρα, κουνιες κλπ και πήγαινε και αρκετά συχνά σε παιδότοπους, με το ζόρι να αρρώσταινε 3-4 φορές το χρόνο. Και μιλάμε για ιωσούλες με 1-2 24ωρα πυρετό, χωρίς αντιβίωση, άντε λίγο Xozal για το συνάχι. Τις δε δύο χειρότερες αρρώστιες τις ζωής του τις κόλλησε από την αίθουσα αναμονής της παιδίατρου.

Εμείς τους έχουμε κόψει τους παιδότοπους εδώ και πολύ καιρό. Με μαθηματική ακρίβεια, κάθε φορά που πηγαίναμε - την επόμενη ήταν άρρωστος!

 

Το σιρόπι Aerius σε συνδυασμό με τα Singulair μου τα δώσανε παιδίατρος-ΩΡΛ γιατί από τον Σεπτέμβριο και μετά έχει ένα μόνιμο συνάχι και βήχα με φλέματα στο λαιμό, που αν το αφήσεις τον πάει ντουγρού σε ωτίτιδα. Μου είπαν ότι θέλει λίγο παραπάνω για προφύλαξη...τι να πω κι εγω...λέω να τα δώσω μέχρι το νέο έτος και βλέπουμε.

Για το Singulair θα σου πω σε επόμενο μήνυμα. Το Aerius είναι -κυρίως- αντισταμινικό που όμως δεν πρέπει να δίνεται για πολύ καιρό.

 

Με την ομοιοπαθητική αυτό είναι που με χαλάει...δεν μου κάθεται καλά να είναι το παιδί άρρωστο κι εγώ να πάρω μόνο τηλεφωνικές οδηγίες. Απ' ότι έχω ακούσει δεν είναι ακριβώς έτσι. Γίνεται συνδυασμός με την κλασική ιατρική. Η παιδίατρος μου είναι και νεογνολόγος, δουλεύει και σε εντατική σε νοσοκομείο και πολύ αετομάτα γενικά...πολλές φορές καταλαβαίνει πράγματα μόνο που θα τον κοιτάξει, γιατί ήταν και στη γεννα του και τον παρακολουθεί από τότε. Γενικά της έχω πολύ εμπιστοσύνη. Εγώ πάλι -ακόμα και στην παιδίατρο που έχω τώρα- έχω ελάχιστη εμπιστοσύνη. Θα σου εξηγήσω αργότερα.

 

...Δηλαδή, αν τα παιδιά ήταν 24ωρο απύρετα, τα έστελνα σχολείο. Αυτό το έκοψα. Τα κρατάω 1 μέρα επιπλέον. Θεωρώ ότι ο οργανισμός θέλει περισσότερο χρόνο να ανακάμψει πραγματικά. Και γενικά αποφάσισα ότι αν είναι χάλια από μύξες και μπουκώματα, πάλι θα τα κρατήσω σπίτι. Όταν ο οργανισμός τους παλεύει με μία ίωση, όσο απλή και να είναι, χρειάζονται ξεκούραση και λίγο προστατευμένο περιβάλλον. ...
Εγώ πάντα τον κρατάω σπίτι δύο 24ωρα τουλάχιστον πριν τον στείλω σχολείο. Αν είναι απύρετος αλλά βήχει πολύ, πάλι δεν τον στέλνω. Κι ας δουλεύω...

 

Λοιπόν επειδή εχω κι εγω πικρή εμπειρία με το συγκεκριμένο θέμα και τα μικρά μου τα διδυμάκια μου έχουν καταναλώσει τόνους φαρμάκων μπορώ να σου πώ εγώ πως αντέδρασα σε όλο αυτό. Πρώτα πρώτα φρόντισα να πάνε κολυμβητήριο ανελλιπώς από την ηλικία των τεσσάρων (κι ας αρρώσταιναν συχνά? τα βοήθησε?), δεύτερον ανακάλυψα τα προιόντα της μελισσοθεραπείας (apitherapy) και για ένα αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα καθημερινά τους έδινα 1 κουταλιά μέλι κωνοφόρων και βασιλικό πολτό, σε κάθε χρησιμοποιούσα τα προιόντα της apivita κρέμα για εντριβές και σιροπάκι σε συνδυασμό με την πρόπολη που τους την έδινα μέσα σε χυμό ή μέλι για να την πίνουν. Καθημερινή ηλιοθεραπεία τουλάχιστον 15 λεπτών για βιταμίνη D. Και κάθε φορά που ακούω φτέρνισμα ή βηχαλάκι αμέσως γαργάρες με αλατόνερο τουλάχιστον τρείς φορές την ημέρα.Ο μικρός μου γιός ιδιαίτερα είχε απίστευτη ευαισθησία και στα 3 κόντέψαμε να τον χάσουμε από βαριά πνευμονία, καθώς έμεινε διασωληνωμένος 10 ημέρες στην εντατική. Αυτή την στιγμή που μιλάμε είναι 6 ετών και κάτι και αρρωσταίνει πλέον 3-4 φορές το χρόνο και μάλιστα αρκετά ελαφρά. Ολα ατά στα λέω από την εμπειρία μου και το ψάξιμο που έχω κάνει όλο αυτό το διάστημα γιατί κι εγώ αντιμετώπιζα επιπλέον και τους πυρετικούς σπασμούς και τις απανωτές εισαγωγές στο νοσοκομείο που μας είχαν αποτελειώσει. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και σύντομα το παιδί σου να γίνει καλά.
THEODOSI, σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές! Αυτά που μου λες είναι η πρώτη φορά που τ' ακούω! Κι ειλικρινά, μου κέντρισαν το ενδιαφέρον! Θα επανέλθω!

 

Λέω απλά να προσέξετε (και να επιμείνετε να μάθετε) τι περιέχει το οποιοδήποτε σκέυασμα που θα σας δώσει ο ομοιοπαθητικός!

Κατά τα άλλα περαστικά σε όλα τα παιδάκια (και στις δασκάλες σαν και μένα που μονίμως είμαι άρρωστη από τότε που άρχισα να δουλέυω!!!)

Καλό κουράγιο και σε σένα emmaki! Τώρα για τα συστατικά που λες... Δεν έχεις άδικο. Αλλά και τ' άλλα που τα διαβάζουμε, μήπως ξέρουμε τι είναι?????

Αχ βρε κορίτσια... Είναι τόσα πολλά που θέλω να ρωτήσω και να πω αλλά δεν προλαβαίνω! Τρέχω σαν τον Βέγγο από το πρωί. Κι η μέρα είναι ακόμα στη μέση της... Θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο κιν την πηρα την παιδιατρο και μου ειπε ενταξει μην ανησυχεις.. απλα να την παρακολουθεις και ανα 3ωρο αντιπυρετικα .

Πηγε και την πηρε ο αντρας μου απο την γιαγια και πηγαν σπιτι και πριν λιγο κοιμηθηκε.

Εγω κατα τις 5 θα ειμαι σπιτι και γ@#$$% την τυχη μου δεν μπορω να φυγω νωριτερα... δεν με αφηνουν.......

Ας ελπισουμε να μην ξανα ανεβασει τοοσο πολυ γιατι εγω εχω και ενα ιστορικο (κυριως ψυχολογικο) με θεματα υγειας και εχω και την δικη μου υγεια που ειναι χαλια και βασικα εχω διαλυθει...

ΠΑΝΩ απο ολα το παιδι μου... Χριστουλη μου βοηθα μας!

 

ΒΑΣΩ, μην πανικοβάλεσαι και μην τρομάζεις. Όλα θα πάνε καλά. Μήπως όταν γυρίσεις από την δουλειά, θάταν καλό να πας το παιδί στην παιδίατρο?

Link to comment
Share on other sites

Στο κιν την πηρα την παιδιατρο και μου ειπε ενταξει μην ανησυχεις.. απλα να την παρακολουθεις και ανα 3ωρο αντιπυρετικα .

Πηγε και την πηρε ο αντρας μου απο την γιαγια και πηγαν σπιτι και πριν λιγο κοιμηθηκε.

Εγω κατα τις 5 θα ειμαι σπιτι και γ@#$$% την τυχη μου δεν μπορω να φυγω νωριτερα... δεν με αφηνουν.......

Ας ελπισουμε να μην ξανα ανεβασει τοοσο πολυ γιατι εγω εχω και ενα ιστορικο (κυριως ψυχολογικο) με θεματα υγειας και εχω και την δικη μου υγεια που ειναι χαλια και βασικα εχω διαλυθει...

ΠΑΝΩ απο ολα το παιδι μου... Χριστουλη μου βοηθα μας!

 

Κουράγιο κορίτσι μου, όλα καλά θα πάνε. Θα το δεις σε λίγες ώρες το παιδάκι σου και θα είσαι δίπλα του για ο,τι χρειαστεί.

Ένας λόγος που μου τη δίνει τόσο να βλέπω τα μωρά άρρωστα και να τα φορτώνω φάρμακα, είναι ακριβώς ότι και η ιδια υπήρξα υπερβολικά φιλάσθενο παιδί κι έχω καταπιεί τα άπειρα...και τα θυμάμαι και φρίττω! :mad:

Για να καταλάβετε, 6 μηνών κόντεψαν να με χάσουν από κοκκύτη. Δύο φορές έπαθα πνευμονία κι έπαιρνα ενέσιμη αντιβίωση που πονούσε φρικτά. Κάθε τρεις και λίγο 40 και 41 πυρετό από πυώδη αμυγδαλίτιδα, που την ξεπέρασα στα 15 μου αλλά επανεμφανίστηκε στα 23 ως κρυπτοαμυγδαλίτιδα, κι ύστερα από τον γολγοθά ενός χρόνου με δέκατα που δεν περνούσαν με τίποτα και σωρεία εξετάσεων όπου λανείς δεν καταλάβαινε τι μου συμβαίνει, τις αφαίρεσα κι έκανα να μιλήσω ένα μήνα. Περιττό να πω και για τις παιδικές ασθένειες, που τις πέρασα όλες στη βαρύτερη μορφή τους, αλλά ευτυχώς χωρίς επιπλοκές. Τι τράβηξε η δόλια η μάνα μου...

Link to comment
Share on other sites

Ωχ Αγγελινα μου εχεις περασει και εσυ....παρα πολλα κουκλα μου!

Αυτες οι παλιο ιωσεις ... μας πανικοβαλλουν πολυ....

Αχ οοολα τα παιδακια του κοσμου να ειναι γερα και δυνατα και να μην ταλαιπωρουνται..

An angel in the book of my life wrote down my baby's birth... Then whispered as she closed the book "... too beautiful for earth " .........

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου έφθασε χθες βράδυ μέχρι 39,5... Σήμερα, μέχρι στιγμής, 38... Το παλεύουμε μόνο με αντιπυρετικά και ορούς.

 

Μιας και είμαστε στην τρίτη μέρα - χωρίς αισθητή βελτίωση - και λόγω ιστορικού, έκλεισα εκτάκτως ραντεβού με την παιδίατρο και θα τον πάω το βράδυ. Να δούμε εαν έχει ακροαστικά. Την πίεσα λιγάκι αλλά το δέχτηκε...

 

Το ερώτημά μου κορίτσια είναι εαν πρέπει γενικότερα να του κάνω μια ακτινογραφία θώρακος. Μου την συνέστησε η αλλεργιολόγος όταν είχαμε πάει για το θέμα της αλλεργίας. Μου είπε πως ήδη θα έπρεπε να την έχουμε κάνει λόγω απανωτών ιώσεων και "χρόνιου" προβλήματος. Για να δούμε την κατάσταση των πνευμόνων του παιδιού. Αλλά εγώ φοβάμαι τόσο πολύ την ακτινοβολία... Ο άντρας μου δε, εντελώς αρνητικός. Μετά βίας δέχτηκε να του κάνουμε ακτινογραφία για τα κρεατάκια... Εσείς, τι λέτε?

 

"Τι τράβηξε η δόλια η μάνα μου..." Αγγελίνα, αυτό ξαναπές το χίλιες φορές...

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις ακτινογραφια, να πας κάπου που εχουν ψηφιακές είναι λιγότερη η ακτινοβολία (νομίζω οι περισσότεροι πλέον τέτοια έχουν)

Η κόρη έχει κάνει 3 τέτοιες! Μια πριν 11/2 χρονό είχε ακούσει η γιατρός ακροαστικά και είχε αρχόμενη πνευμονία, 1 πριν 11/2 μήνα γιατί είχε ψηλό πυρετο και θεωρήσαν στο νοσοκομείο ότι έχει ιστορικό και 1 πριν λίγες μέρες και πάλι είχε αρχόμενη πνευμονία.

Τώρα σίγουρα "έχει ιστορικό" - και δεν ξέρω τι θα κάνω, θα της κάνουμε ακτινογραφία κάθε φορά που "ακούει κάτι" η γιατρός;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

jannis μου. εμάς ουδέποτε μας έδωσαν ακτινογραφία - ούτε καν πέρσι που η διάγνωση ήταν αρχόμενη πνευμονία... Τώρα τι να πω? Να γελάσω, να κλάψω ή να βάλω απλά τις φωνές?????

 

Μην με πείτε τρελλή... Μήπως αντί για ακτινογραφία, να προτείνω στη γιατρό αξονική που -νομίζω- έχει μηδενική ακτινοβολία?

 

Υ.Γ. Ρε τι πάθαμε. Θα αναγκαστούμε να γίνουμε και γιατροί...

Link to comment
Share on other sites

Ωχ Αγγελινα μου εχεις περασει και εσυ....παρα πολλα κουκλα μου!

 

Κι όμως είμαι ακόμα εδώ...που λέει και το τραγούδι! :cool::wink:

Για να σας παρηγορήσω (και να παρηγορηθώ) σας τα λέω κορίτσια!

Νομίζω ότι στην εποχή μου ήμουν το πλέον αρρωστιάρικο παιδί (αν θυμάστε, τότε δεν υπήρχε τόση επιβάρυνση από το περιβάλλον γενικά, αν εξαιρέσεις το Τσέρνομπιλ, οι εποχές ήταν εποχές και αυτές οι ιώσεις και κόντρα ιώσεις που κυκλοφορούν τώρα δεν υπήρχαν ούτε κατά διάνοια) - αλλά μια χαρά εξελίχθηκα!

Δεν μου έμεινε καμία ευαισθησία πουθενά, παρά τις απανωτές αρρώστιες και τα τόσα φάρμακα! Στην ουσία, από τότε που έβγαλα τις βρωμοαμυγδαλές δεν ξαναρρώστησα. Κι αν ο πατέρας μου είχε λίγο μυαλό και με είχε πάει να κάνω την εγχείριση από το δημοτικό, θα είχα γλυτώσει πάααααρα πολλά.

 

Τέλοσπάντων, αυτό που θέλω να πω είναι ότι είμαι σίγουρη ότι και τα παιδάκια μας θα τα ξεπεράσουν όλα αυτα και θα μας μείνει η ανάμνηση. Υπομονή και κουράγιο σε όλες.

 

Τον Μάιο κι ο δικός μου γιος έκανε ακτινογραφία πάντως. Έντάξει, κι εγώ δεν ξετρελάθηκα, αλλά zopiron μου το θέμα που σε καίει είναι να πάρεις απαντήσεις τώρα, οπότε νομίζω ότι το όφελος είναι μεγαλύτερο από το φόβο της ακτινοβολίας. Και τι εννοείς έπρεπε να πιέσεις την παιδίατρο για να πας εκτάκτως το παιδί? Αυτό δα μας έλειπε, να την παρακαλάμε κιόλας! Η δικιά μου πάλι, άμα ακούει για πυρετό ή βήχα, θέλει κατευθείαν να τα πας...έχουν δει πολλά τα μάτια της λόγω εργασίας στην εντατική.

Link to comment
Share on other sites

Βάσω, στον πολύ ψηλό πυρετό κάνει καλή δουλειά το Depon σε υπόθετο (για παιδάκια πάντα), ενεργεί πολύ γρήγορα...

Περαστικά σε όλα τα παιδάκια...

 

Σωστά, σωστά, μας έχει σώσει πολλές φορές...κι αργεί περισσότερο ο πυρετός να ξανανέβει.

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με την παιδιατρο και μου ειπε πωσ κυκλοφορει ιωση με πολυ υψηλο πυρετο και σε μερικα παιδακια και εμετο.Ολο το σ/κ λεει δεν προλαβαινε να εξεταζει παιδακια,Μου ειπε να μην την αφησω καθολου να ανεβαζει πυρετο,τα κλασσικα δηλαδη depon-ponstan ανα 3ωρο και αυριο το απογευμα να την παω να την δει.

 

Ιωση ειναι. Την περασαμε. 4 μερες με 40.......αστα δραμα.......Μπανιο να της κανεις στην θερμοκρασια του δερματος το νερο και κρυες κομπρεσες στο κεφαλι και στην πλατη (ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΡΥΑΔΕΣ)......κατεβαινει μεχρι και 1.5 βαθμο ετσι. Μας τα εκανε η παιδιατρος στην φαση με τα 40αρια.....επερνε πονσταν και πηγαινε 39.3 ουτε εκατοστο πιο κατω. Με το μπανιο/κομπρεσες εφτανε 38.6

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ιατρικού ανακοινωθέντος συνέχεια :-) :

Πήγαμε παιδίατρο - είναι ίωση, με κόκκινο λαιμό, καθαρά αυτιά, καθόλου ακροαστικά ευτυχώς. Μας συνέστησε παραμονή στο σπίτι, παρακολούθηση πυρετού (αν δεν πέσει μέχρι Τετάρτη, θα πάρει αντιβίωση), ορούς, αντιπυρετικά και aerious για να αποσυμφορηθεί η μύτη, κ.λ.π. Επίσης, προληπτικά dactarin oral gel στο στόμα γιατί αυτή η ίωση συνήθως οδηγεί σε στοματίτιδα - αμυγδαλίτιδα.

 

Μας πρότεινε απερίφραστα κολυμβητήριο, με την λογική ότι η συγκεκριμένη άσκηση βοηθάει ν' ανοίξουν οι πνεύμονες - να είναι πιο γυμνασμένοι - άρα πιο "ανθεκτικοί".

Συνεπώς, μας έγραψε καρδιογράφημα και τρίπλεξ καρδιάς καθώς και ακτινογραφία θώρακα που λέγαμε... (Ο άντρας μου ανένδοτος!)

 

Αυτά προς το παρόν κορίτσια μου!

 

Α! Έκλεισα και ραντεβού με ομοιοπαθητικό για Παρασκευή βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

...Όσον αφορά τα singulair, soldesanil(κορτιζόνη) και εισπνεόμενα, βλέπω ότι τα παίρνουν πάρα πολλά παιδιά, έχουν τρομερές παρενέργειες και μακροπρόθεσμα γιατί δρουν στο κεντρικό νευρικό σύστημα(μου το εξήγησε ο Ομοιοπαθητικός μου, που μάλλον δικό του είναι το άρθρο που διάβασες, jannis, ακριβώς η περίπτωση του γιου μου, ατοπικό δέρμα και αλλεργικό άσθμα). Έχω την αίσθηση ότι τα παιδιά μας γίνοται πειραματόζωα για τις διάφορες φαρμακευτικές εταιρείες και μετά λένε ότι είμαστε από τους πρώτους στην πολυφαρμακία, ε δεν είμαστε;

 

mariazil, μέσα σε όλα αυτά βάλε και τ' αντισταμινικά (aerious, xozal, atarax, κ.λ.π). Πριν 10 μέρες περίπου είχαμε πάει με τον μικρό στο παιδοαλλεργιολογικό (μου το σύστησαν ως κορυφαίο) του νοσοκομείου Αττικόν. Πέρα από την μεγάλη καθυστέρηση που μας δέχτηκαν (δύο ώρες μετά το προγραμματισμένο ραντεβού μας!) και τα γραφειοκρατικά μπερδέματα (αλλά αυτά είναι για άλλο θέμα!), τα κύρια σημεία ήταν τα εξής :

 

- Μου πήραν πράγματι ένα αναλυτικότατο ιστορικό. Κι αυτό το θεωρώ πολύ σημαντικό!

- Ήταν πολύ ευγενικοί και συζητήσιμοι (δηλαδή σε άφηναν να πεις την γνώμη σου...).

- Μου συνέστησαν τα γνωστά τεστ αίματος για αλλεργιογόνα και ακτινογραφία θώρακα. (μέχρι εδώ καλά...)

 

Αλλά οι προτάσεις τους ήταν "κλασσικές" :

 

- Με ρώτησαν γιατί - παρ' ότι παλιότερα άλλοι γιατροί μου είχαν πει να παίρνει το παιδί singulair - δεν ακολουθήσαμε τις οδηγίες τους.

 

Πριν της απαντήσω βέβαια της γιατρού, πρόλαβε και μου είπε ότι "εντάξει, έχει κατηγορηθεί το φάρμακο για κάποιες σοβαρές παρενέργειες στο κεντρικό νευρικό σύστημα, με πρώτες ενδείξεις υπερένταση - εφιάλτες - τρόμο, κ.λ.π. αλλά δεν είναι και τίποτα σίγουρο ακόμη...".

 

Λέω "γιατρέ μου, δεν είμαι γιατρός κι εδώ ήρθα για να με βοηθήσετε αλλά αρνούμαι να δώσω στο παιδί μου φάρμακα εάν δεν υπάρχει σαφής διάγνωση και σαφής αιτιολόγηση της διάγνωσης. Δεν θέλω να καταπολεμήσω αυτή και την αυριανή "ίωση" μα την ρίζα του κακού." μπλα, μπλα μπλα...Σαφή απάντηση δεν πήρα...

 

Μετά μου είπε, κάθε φορά που τον βλέπω μπουκωμένο και υποψιάζομαι (!) πως πάει το κρύωμα να γίνει σοβαρότερο να του δίνω aerious. Δηλαδή της λέω, "να του δίνω αντισταμινικό περίπου 9 μήνες το χρόνο?" Απάντηση δεν έλαβα...

 

Συν το γεγονός ότι ένα δυό πράγματα από το ιστορικό του παιδιού, το δικό μου και του άντρα μου, τα μπέρδεψα λίγο και τα διόρθωσα στην πορεία της συζήτησης, μ' έκοψε κομματάκι τρελλή και με αποχαιρέτησε...

 

A!΄Ξέχασα να σας πω! Όταν ο γιός μου ήταν περίπου 3 ετών του είχαμε κάνει τεστ αίματος για αλλεργιογόνα, κατόπιν συστάσεως της τότε αλλεργιολόγου. Τώρα αυτή η γιατρός μου είπε, ότι εκείνες οι εξετάσεις δεν έχουν ιδιαίτερη διαγνωστική αξία γιατί οι "ευαισθητοποιήσεις" στα παιδιά φαίνονται μετά τα 5-6 χρόνια τους...

Link to comment
Share on other sites

περαστικα στα αρρωστα παιδακια. εμεις κανουμε ομοιοπαθητικη και βρηκαμε την υγεια μας εχω ξεχασει τι θα πει πυρετος - μυξες - βηχας!!!!!! το συστηνω ανεπιφυλακτα ...

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

zopiron, είναι αλήθεια αυτό που λες και για τα αντιισταμινικά! Επίσης είναι αλήθεια ότι σε τόσο μικρά παιδιά δεν έχουν διαγνωστική αξία αυτές οι εξετάσεις, μου το είχε πει οικογενειακός φίλος παιδίατρος με μεγάλη πείρα(μένει σε άλλη πόλη και γι αυτό δεν είχε αναλάβει τον γιο μου), ο οποίος και με απέτρεψε από τις εξετάσεις αυτές, αφού όπως μου είπε θα χρειαζόταν να τις ξανακάνει μετά από 2-3 χρόνια...

Η ακτινογραφία δεν μπορεί να αντικατασταθεί από υπέρηχο πνευμόνων; Για να πάτε πισίνα το λέω...Και πολύ χαίρομαι για το ραντεβού σας την Παρασκευή :-)

apricot, έτσι ακριβώς είναι. Όλα γύρω άρρωστα κι ο δικός μου duracell :wink:

Link to comment
Share on other sites

...Πρώτα πρώτα φρόντισα να πάνε κολυμβητήριο ανελλιπώς από την ηλικία των τεσσάρων, δεύτερον ανακάλυψα τα προιόντα της μελισσοθεραπείας (apitherapy) και για ένα αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα καθημερινά τους έδινα 1 κουταλιά μέλι κωνοφόρων και βασιλικό πολτό, σε κάθε χρησιμοποιούσα τα προιόντα της apivita κρέμα για εντριβές και σιροπάκι σε συνδυασμό με την πρόπολη που τους την έδινα μέσα σε χυμό ή μέλι για να την πίνουν...

 

Τα συγκεκριμένα προϊόντα μου τα σύστησε μία γιατρός άσχετης ειδικότητας με την παιδιατρική.

Τώρα που το αναφέρεις, θα πάω να ενημερωθώ και μετά θα μιλήσω και με τον παιδίατρο.

THEODOSI, μας δίνεις πολύτιμες συμβουλές στα ιατρικά, όπως και στην αντιμετώπιση του πυρετού.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δόξα τω Θεό πάμε καλά , εννοώ ότι δεν αρωσταίνει συχνά ο γιός μου. Η παιδιατρός μας δεν δίνει εύκολα αντιβίωση έτσι και αλλιώς ωστόσο πέρυσι που είχε μόνο βήχα για σπαστά διαστήματα ,μας είχε δώσει το xozal. Μια καθηγήτρια λοιμωξιολόγος από το Παίδων, που τον είχα πάει επίσης να τον δεί, μου είχε πεί ότι το xozal το δίνουν οι λοιμοξιολόγοι και αλλεργιολόγοι άφοβα, σε πολλά παιδάκια για μήνες αν χρειαστεί (είτε λόγω αλλεργιών,άσθματος είτε για αλλο λόγο). Θεωρείται ακίνδυνο.

 

Όταν μου είχε αρρωστήσει πρώτη φορά ο μικρός, 14 μηνών περίπου του είχαμε δώσει aerolin και τρέχαμε στα νοσοκομεία. Του είχε δημιουργήσει ταχυκαρδία και υπρένταση που ξεσπούσε σε σπαρακτικό κλάμα!

 

Κορίτσια μου είπε η παιδίατρός μου πρίν λίγες μέρες ότι κυκλοφορεί ίωση με υψηλό πυρετό που σε πολλές περιπτώσεις οδηγεί σε πνευμονία . Και μου ανέφερε το καινούργιο εμβόλιο του πνευμονιόκοκου που καλύπτει άλλους 3 πολύ σημαντικούς τύπους πνευμονίας. Το έχουν κάνει πολλά παιδάκια που πάνε σταθμό.Εμείς θα το κάνουμε τα Χριστούγεννα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω οτι υπάρχει λόγος να φοβάσαι τόσο πολύ την ακτινογραφία.Ο γιός μου έχει κάνει αμέτρητες, βέβαια υπάρχει και λόγος αλλά κάθε χρόνο κάνει τουλάχιστον 7-8, λέω οτι σε λιγο θα φωσφορίζει στο σκοτάδι. Πάντως σε συγκεκριμένο κέντρο που είχαμε κάνει 9 ακτινογραφίες και είχε μηχάνημα νέας τεχνολογίας μας είπαν οτι είχαν ρυθμίσει έτσι το μηχάνημα ώστε η ακτινοβολία που δέχθηκε συνολικά ήταν σαν να μίλησε για ένα λεπτό σε κινητό τηλέφωνο. Και εδώ τίθεται το ερώτημα ποιός δεν έχει δώσει στο παιδί του το κινητό για να μιλήσει; Σε γενικες γραμμές βέβαια το αποφεύγω εντελλώς και ούτε εγώ η ίδια έχω κινητό αλλά και πάλι που και που τους το δινω να μιλήσουν για λίγο με καμιά γιαγιά, όταν βρισκόμαστε εκτός σπιτιού πχ. σε διακοπές. Από την άλλη πόσοι από εμάς έχουν στο σπίτι ασύρματο router η ασύρματο τηλέφωνο ή ακόμη και φορητό η/υ; Αυτά δεν εκπέμπουν ακτινοβολία; Τουλάχιστον η ακτινογραφία είναι για θεραπευτικούς σκοπούς και όχι για διασκέδαση.

Link to comment
Share on other sites

jannis μου. εμάς ουδέποτε μας έδωσαν ακτινογραφία - ούτε καν πέρσι που η διάγνωση ήταν αρχόμενη πνευμονία... Τώρα τι να πω? Να γελάσω, να κλάψω ή να βάλω απλά τις φωνές?????

 

Μην με πείτε τρελλή... Μήπως αντί για ακτινογραφία, να προτείνω στη γιατρό αξονική που -νομίζω- έχει μηδενική ακτινοβολία?

 

Υ.Γ. Ρε τι πάθαμε. Θα αναγκαστούμε να γίνουμε και γιατροί...[/

Η αξονική έχει την μεγαλύτερη ακτινοβολία όσο 500 ακτινογραφίες μαζί, τώρα όσον αφορα ττην μαγνητική αυτή δεν εχει ακτινοβολία ωστόσο σίγουρα από το παίδων δεν δίνου μαγνητικά παρά μόνο αν είναι πολύ σοβαρό το θέμα και καθυστερεί τουλάχιστον 3 μήνες το ραντεβού. Ιδιωτικά κοστίζει τουλάχιστον 300 ευρώ και το παιδί θα χρειαστεί να πάρει κάποιου είδους μέθη ή νάρκωση γιατί θα πρέπει να κοιμάται για να είναι ακίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά, συμφωνω απόλυτα με την THEODOSI. Δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι τόσο την ακτινογραφία, σε καμία περίπτωση, εφόσον βέβαια υπάρχουν τόσες ενδείξεις να την κάνεις. Η αξονική εχει πάραπολύ ακτινοβολία, εμένα η μάνα μου που είναι καρκινοπαθής και κάνει συχνά, δεν έρχεται μετά σπίτι για καμια βδομάδα-δεν κάνει να έρχεσαι σε επαφή με παιδιά, ποσο μάλλον να την κάνεις σε παιδιά!

 

Με αυτή την ίωση που ακούω να κυκλοφορεί, το πόσο χαίρομαι που προλάβαμε να κάνουμε την Παρασκευή το καινούριο το 13δύναμο PREVENAR δεν ξέρετε...κάτι θα ήξερε η δικιά μου και επέμενε, ποιος ξέρει τι θα είδε πάλι στο νοσοκομείο που δουλεύει...

 

Αυτές τις εξετάσεις γιατ τις αλλεργίες κι η δική μου δεν τις κάνει νωρίς, τσάμπα ταλαιπωρία το θεωρεί, το ξέρω από άλλες μαμάδες. Το singulair όμως μου είπε να το πάρουμε για αρκετό καιρό! Δεν είναι κορτιζονούχο, έτσι? Ποιο ακριβώς είναι το θέμα με αυτό το φάρμακο? Σολντεσανίλ εμείς δεν πήραμε ποτε, εισπνεόμενα μόνο μια φορά τον Μάιο που δεν γινόταν αλλιώς, είχαμε εξαντλήσει κάθε άλλο πιθανό μεσο.

 

Μήπως να σταματήσω το Aerious και να του δώσω για όσο καιρό έμεινε το Xozal? Οι γιατροί αυτά τα ταυτίζουν, μου λένε ή το ένα ή το άλλο. Αν και να σας πω την αλήθεια, το πρώτο σκέτο, χωρίς συνδυασμό με το singulair, του δικού μου δεν του κάνει τίποτα. Σαν να πίνει νερό. Το δεύτερο, μόνο του πάλι, κάπως καλύτερα, αλλά μεγάλη διαφορά βλέπω με το σιρόπι το Fenistil. Όταν λέω στους γιατρούς ότι τον πιάνει πολύ καλύτερα από τα άλλα, παραξενεύονται πάρα πολύ. Το έχετε πάρει ποτέ?

Link to comment
Share on other sites

 

σε αυτο να συμφωνησω κι εγω. η μαγνητικη δεν εχει ακτινοβολια, αλλά δεν γνωριζω αν μπορει να αντικαταστησει την ακτινογραφια σε καθε περιπτωση.

 

α.. τωρα ειδα οτι το αναλυσατε το θεμα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...