Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ ΑΡΡΩΣΤΟ!


Recommended Posts

fistikaki εύχομαι να τη γλιτώσετε! εμένα η μία μικρή το ξεπέρασε με τα φάρμακα, η άλλη που έκανε πνευμονία ήταν πιο ταλαιπωρημένη και 3 μηνών είχε κάνει και βρογχιολίτιδα. Δύναμη!

Εμάς αυξάνονται τα συμπτώματα πάλι από την αρχή τώρα πονάνε και τα αυτάκια του μεγάλου.

Καλη Πρωτοχρονιά κορίτσια, περαστικά σε όλους μας!

eNortjKzUjI0NDQ2slCyBlwwFVcCzQ,,48.pngeNortjKzUjI0NDQ2slSyBlwwFVoCzg,,98.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 778
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να ανησυχήσω που μου έδειξε όταν ξύπνησε ότι πονάει το αυτί της; :confused:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Αρρωστοι ΠΑΛΙ και εμεις. Πηγαμε ΙΚΕΑ μπηκαμε στον παιδοτοπο το ιδιο βραδυ 39.7.....ωραιααααα......παιρνω την γιατρο της λεω 'ειμαστε αρρωστοι', απαντηση: 'θα συνιθησετε δεν ειναι τπτ'!!!!.....χθες 38.8 σημερα 37.5......μου λεει μια μιμι το λαιμο, μια μιμι το ποπο αντε βρες τι την ποναει......ωραια πρωτοχρονια. Ηρθε και η προγονη μου και θα κολησει και εκεινη και αντε βραστα. 2 αρρωστα παιδια μες τις γιορτες......αντε και καλη χρονιαααααα.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση της παιδιάτρου σου προφανώς σημαίνει ότι αυτή η ίωση θερίζει παιδάκια! Άντε και σε άλλα με υγεία!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση της παιδιάτρου σου προφανώς σημαίνει ότι αυτή η ίωση θερίζει παιδάκια! Άντε και σε άλλα με υγεία!

 

Ναι μα με κουφανε......μου λεει εκτος πυρετου? Τι λεω μονο μιμι το λαιμο λεει τπτ αλλο. Βηχα δεν εχει, μυξες δεν εχει.....ε, μου λεει μονο αντιπυρετικο και εις αλλα που λες και εσυ (αρκει να μην γινουμε χειροτερα)....δεν ξερω ρε συ ποσο να εμπιστευτεις τωρα παιδι και που σου λεει που ποναει. Εμενα επιμενει στον λαιμο αλλα λεει και στον ποπο....τι να υποθεσω? Ποναει ο λαιμος και ο ποπος ? (εχει και ψιλοδιαρροια εκανε και ενα εμετουλη) αντε βγαλε ακρη. Το αυτο και για την δικια σου με το αυτι.....δεν ξερω.....τα λενε αλλα ειναι πονος? ειναι ενοχληση? ειναι τσουξιμο, φαγουρα.......ακρη δεν βγαινει......περαστικα και σε σενα και καλη χρονια κοριτσι μου.

 

ΥΓ: Επειδη εχουμε παθει ωτιτιδα μια φορα να σου πω οτι ο πονος ειναι τοσο μεγαλος που ειδικα οταν ξαπλωνουν και μετακινητε το υγρο στο αυτι συνηθως σηκωνονται ουρλιαζοντας. Εκτος και αν τπτ στις αρχες.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αερικό, μην μου ανοίγεις το στόμα Πρωτοχρονιάτικα για τους :mrgreen: παιδιάτρους (το χαβά μου εγώ :rolleyes: )

 

Ελλ, έχεις το παιδί άρρωστο? Γι' αυτό χάθηκες? Κι είχα αρχίσει ν' ανησυχώ...

 

Ο γιός μου είναι με το μάτι πολύ κόκκινο και λίγο "κλεισμένο". ΔΕΝ τον πήγα ούτε τηλεφώνησα...σε γιατρό. Πήγαμε από το φαρμακοποιό που εμπιστεύομαι αρκετά και του έδωσε τα σχετικά (για ήπια μόλυνση).

 

Κατά τ' άλλα, είπαμε φέτος να κάνουμε ρεβεγιόν εκτός σπιτιού και μόνο με φίλους. Αν ξυπνήσουμε εγκαίρως (μιας και οικογενειακώς σερνόμαστε από κούραση) και ο μικρός είναι καλά, θα πάμε!

 

Για να δούμε...

 

(Τα "περαστικά" μου είναι δεδομένα και συνεχή προς όλους)

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Επειδη εχουμε παθει ωτιτιδα μια φορα να σου πω οτι ο πονος ειναι τοσο μεγαλος που ειδικα οταν ξαπλωνουν και μετακινητε το υγρο στο αυτι συνηθως σηκωνονται ουρλιαζοντας. Εκτος και αν τπτ στις αρχες.......

 

χμμμμ αυτό με προβλημάτισε ακόμα περισσότερο!!! Γιατί είναι ώρες ώρες στον ύπνο της απαρηγόρητη! Μας βλέπω αύριο σε κανά νοσοκομείο! Πως την καταλαβαίνουν την ωτίτιδα;

 

Ζοπιρον αυτό με το μάτι είναι άλλη ίωση :lol: την είχαμε πριν 2 εβδομάδες... tombrex βάζαμε.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ αυτό με προβλημάτισε ακόμα περισσότερο!!! Γιατί είναι ώρες ώρες στον ύπνο της απαρηγόρητη! Μας βλέπω αύριο σε κανά νοσοκομείο! Πως την καταλαβαίνουν την ωτίτιδα;

 

Ζοπιρον αυτό με το μάτι είναι άλλη ίωση :lol: την είχαμε πριν 2 εβδομάδες... tombrex βάζαμε.

 

πατάς λίγο με τα δάκτυλα σου πίσω από τα αυτάκια χαμηλά

συνήθως πονάνε αν έχουν ωτίτιδα και φωνάζουν!

Link to comment
Share on other sites

μου ειπε ο γιατρος οτι εχουν ενα θεμα οι παιδιατροι, αντιμετωπιζουν ιωσεις που δεν τις πιανουν πλεον, τα φαρμακα...

 

αμα φτασαμε να μην πιανουν τα παιδια τα φαρμακα.... αλλοιμονο μας! και τον ρωτησα αν ισχυει επειδη γινεται ασυστολη καταναλωση, μου απαντησε οτι το εχει δει ακομα και σε παιδια με παρθενο οργανισμο..

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο καιρο ειχαμε μια ιωση που εκανε ψηλο πυρετο .

Ο παιδιατρος μας ειχε πει οτι παρολο που θα παιρνει φαρμακα ο πυρετος θα κρατησει 5 μερες και θα ειμαστε με αντιπυρετικα.

Φιστικι μηπως ειναι αυτή?

 

Απο χθες ειμαστε με ιωση. Με το που ειδα οτι επεσε και ο Βασιλης την ψυλιαστηκα την λαρυγγιτιδα :?:-? και δυστυχως επεσα μεσα.

Λαρυγγοτραχιολιτιδα :shock::shock: (τι τρενο ειναι αυτο) ο Βασιλης και τραχιολιτιδα ο Γιαννης :shock::shock:.

 

Μολις δω λαρυγγιτιδα στον Βασιλης ξεχναω και οχι στα φαρμακα και τα παντα. Οτι ειναι να παρει να γλιτωσουμε εισαγωγη στο νοσοκομειο.

Soldesanil, aerolin, flexotide, Mycosolvan και otrivin και τα απλα .

 

Η χρονια μας μπηκε με κλαματα και τρελλο βηχα . Ωιμεεε:?:? τι θα περασουμε το 2011.

 

Αντε ... καλη μας χρονια.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή χρονιά!

elenik μετά την τελευταία μας εμπειρία και εγώ το ξέχασα το όχι φάρμακα κ.τ.λ. αρκεί να γλιτώσουμε το νοσοκομείο δηλαδή τα χειρότερα. Αλλά θέλω να δω αυτό με την ομοιοπαθητική...

Zopiron, νομίζω το είχαμε και εμείς αυτό συμπληρωματικά με άλλες ιώσεις... ιογενής επιπεφυκίτιδα και το tombrex που λέει το αερικό δε μας έκανε τίποτα εμάς και πήραμε οικογενειακώς το tobradex. Φιλιά και περαστικά!

eNortjKzUjI0NDQ2slCyBlwwFVcCzQ,,48.pngeNortjKzUjI0NDQ2slSyBlwwFVoCzg,,98.png
Link to comment
Share on other sites

Φιλενάδες καλημέρα και καλή χρονιά!

 

Ο πρίγκηπάς μου σήμερα έχει και τα δυο ματάκια κοκκινισμένα (όχι πολύ αλλά είναι), λίγο κόκκινο λαιμό και λίγο βήχα. Και πάντα βέβαια, μπουκωμένη μύτη.

Το παλεύουμε με κολλύριο (μάτι), σπρέι πρόπολης για το λαιμό (πρώτη φορά, μας το έδωσε ο ομοιοπαθητικός) και ορό (απλό, ενισχυμένο, όλες τις εκδοχές!).

 

Δεν ξέρω αν είναι ίωση. Πολύ πιθανόν. Σίγουρα πάντως έχει συμβάλλει το γεγονός ότι από την μέρα που έχουν κλείσει τα σχολεία, τον έχουμε ταλαιπωρήσει πολύ.

 

Όπως και να 'χει, ελπίζω να το περάσουμε ανώδυνα...

 

Τα υπόλοιπα παιδάκια τι κάνουν?

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα σε ολα τα παιδακια και καλη χρονια.

 

Να ρωτησω κατι. Γιατι πρεπει να δινουμε εναλλαξ τα αντιπυρετικα;Και γω ετσι ξερω μια ντεπον μια αλγκοφρεν. Δινουμε εναλλαξ μονο οταν πρεπει να χορηγησουμε νωριτερα αντιπυρετικο δηλ. πχ. στις 3 ωρες; Στο διαβαλκανικο που πηγα ο γιατρος εκει μου πε καλυτερα να δινουμε ενα ειδος. Ξερετε κατι;

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το εναλλάξ ισχύει στην περίπτωση που στο τρίωρο ο πυρετός επιμένει. Κι αυτό γιατί δεν μπορείς να δώσεις πχ. παρακεταμόλη (depon) πριν το 6ωρο οπότε δίνεις στο τρίωρο άλλη δραστική ουσία. Αν ο πυρετός ανεβαίνει στο 6ωρο, μετά δηλαδή από την επήρρεια του αντιπυρετικού, τότε ξαναδίνεις το ίδιο.

 

Τα δικά μας νέα είναι ότι σήμερα είμαστε σταθερά στο 36.4-36.7... και ότι έγινε σαφές ότι πλέον μας ταλαιπωρούν και τα δόντια και όχι τα αυτιά. Τα ούλα τα κάτω είναι τούμπανο! Αυτό που θέλω να ρωτήσω αν κάποια ξέρει είναι πόσο συχνά μπορώ να της δίνω Depon για τον πόνο. Δεν της δίνω όσο της δίνω για τον πυρετό αλλά το μισό και την πιάνει. Το ζήτημα όμως είναι πόσο συχνά; Στο 6ωρο και αυτό λογικά ε;

 

Καλή χρονιά είπα; Δεν είπα! Καλή χρονια σε όλες τις μανούλες που ταλαιπωρούνται τα παιδάκια τους αυτές τις μέρες.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν είναι για τα δόντια, κι εγώ τη μισή δόση του ντεπόν δίνω, αλλά μόνο πριν από τον ύπνο, δηλ. μεσημέρι-βράδυ. Τις υπόλοιπες ωρες ξεχνιέται με το παιχνίδι και δεν γκρινιάζει...ο μικρός δηλαδή, γιατί τον μεγάλο δεν τον έπιανε τίποτα, ούρλιαζε νυχθημερόν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι για τον ύπνο με ενδιαφέρει και κυρίως τον βραδινό στον οποίο ξυπνάει ουρλιάζοντας. Σήμερα θα κοιμηθεί στην πεθερά μου γιατί πρέπει να πάμε στη Νονά της που γιορτάζει και δεν θέλω να τους ταλαιπωρήσει όσο εμάς. Και να μην ταλαιπωρηθεί κι εκείνη. Οπότε να της δώσουν ντεπόν πριν κοιμηθεί και αν ξυπνήσει 4-5 να της ξαναδώσουν λες;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Nαι Αερικό. Ντεπόν πριν κοιμηθεί (φαντάζομαι σχετικά νωρίς) κι αν ξυπνήσει κι είναι ανήσυχη της ξαναδίνουν άλλη μισή δόση.

Αυτές τις φυτικές κρεμούλες που είναι για εντριβή και μασαζάκι στα ούλα τις έχετε δοκιμάσει? Όχι ότι είναι θαυματουργές αλλά κάτι κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς την mundisal ή κάποια άλλη; Mundisal βάζουμε αλλά κρατάει λίγο η ανακούφιση και μάλλον είναι λόγω του μασάζ που με αφήνει να της κάνω μόνο όταν της την βάζω.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Ρε γμτ δεν θυμάμαι τ' όνομα - πάνε και χρόνια από τότε...:roll:

Πάντως mundisal δεν νομίζω να την λέγανε... Ένα μικρό σωληνάριο - τζελ είναι. Και ναι, ίσως να βοηθάει περισσότερο το μασάζ.

Πως την λέγανε όμως, πως την λέγανε :?:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλή χρονιά και περαστικά στα μικρούλια. zopiron, για τα ματάκια πολύ καλή δουλειά κάνει ο φυσιολογικός ορός, τα καθαρίζει και τα ενυδατώνει και μπορείς να βάλεις όσες φορές θέλεις. Πάνε πακέτο με το κρύωμα νομίζω και καλό θα είναι να το πεις στον ομοιοπαθητικό σου, αν δεν το έκανες ήδη, ίσως σου δώσει κάτι γι αυτό. Το tobradex είναι αποτελεσματικό, αλλά κορτιζονούχο, το είχε δώσει και στον γιο μου ο παιδίατρος κι έτσι το ξέρω, αλλά το έβαζε και η μάνα μου μετά την εγχείρηση καταρράκτη...

Για τα δόντια οι αλοιφές ανακουφίζουν προσωρινά, γιατί ο πόνος δεν προέρχεται από τα ούλα, αλλά είναι εσωτερικός. Depon λοιπόν, κι όποιος ακολουθεί ομοιοπαθητική(όπως εμείς), το λέει στον γιατρό του και, αφού του δώσει το κατάλληλο ομοιοπαθητικό φάρμακο, ξεχνάει τί σημαίνει πονόδοντος(ο γιος μου έβγαλε τραπεζίτη πριν 1 μήνα, επειδή πονούσε πολύ, είχε πρηστεί, μύξες κλπ πήρα τον ομοιοπαθητικό, του δώσαμε την κάψουλα κι αυτό ήταν)

Περαστικά στα παιδάκια και κουράγιο στις μανούλες, να τα φροντίζουν!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις δίκιο για τα δόντια. Έριξα μια ματιά στη λίστα με τα φάρμακα πρώτων βοηθειών που μου έδωσε ο ομοιοπαθητικός και είδα ότι έχει φάρμακο για την οδοντοφυία.

 

Για το κρύωμα του γιου μου, δεν έχω επικοινωνήσει. Για τα μάτια, χρησιμοποιώ συμβατικό κολλύριο (μη κορτιζονούχο, κάτι σαν ενισχυμένος ορός) και για το λαιμό το σπρέυ πρόπολης που μου σύστησε ο γιατρός. Μέχρι στιγμής, καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ρε γμτ δεν θυμάμαι τ' όνομα - πάνε και χρόνια από τότε...:roll:

Πάντως mundisal δεν νομίζω να την λέγανε... Ένα μικρό σωληνάριο - τζελ είναι. Και ναι, ίσως να βοηθάει περισσότερο το μασάζ.

Πως την λέγανε όμως, πως την λέγανε :?:

 

Επειδη την ειχα δοκιμασει σε φρονιμιτη :lol::lol: διαρκει πολυ λιγο και βοηθαει απλα μεχρι να δρασει το ντεπον το οποιο δινεις αμεσως πριν απο αυτη :mrgreen:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

zopiron, για τα ματάκια πολύ καλή δουλειά κάνει ο φυσιολογικός ορός, τα καθαρίζει και τα ενυδατώνει και μπορείς να βάλεις όσες φορές θέλεις.

Εμεις βαζουμε φυσικα δακρυα σε τετοιες περιπτωσεις.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει τη συζήτηση, απλά είδα τον τίτλο. Λοιπόν τα παιδιά μου που έχουν μεγαλώσει υπό εξαιρετικά δύσκολες συνθήκες όσον αφορά το θέμα της υγιεινής, δεν αρρωσταίνουν σχεδόν ποτέ! Ανοσία! Κάπου-κάπου μπορεί να βουλώσει η μύτη τους, τίποτε άλλο! Φτου μην τα ματιάσω, απλά αναρωτιέμαι μήπως η πολλή αποστείρωση τελικά βλάπτει. Δε λέω να φτάνουμε στο άλλο άκρο, αλλά ακούω συνέχεια ότι τα παιδιά αρρωσταίνουν ενώ εγώ (ξαναφτού μου) δεν έχω τέτοιο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...