ζώπυρον

ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ ΑΡΡΩΣΤΟ!

Recommended Posts

Το παρακάτω μήνυμά μου το είχα γράψει στο θέμα "ιώσεις-πόσο συχνά", πριν δυό μήνες περίπου. Αποφάσισα να το μεταφέρω όμως εδώ και ν' ανοίξω νέο θέμα -παρ' ότι σ' εκείνη την ενότητα πήρα χρήσιμες πληροφορίες- μιας και σκέφθηκα πως τα δεδομένα είναι διαφορετικά στην ηλικία των 2 απ' ότι των 5. Κι ίσως οι γονείς που διαβάζουν εδώ (σε αυτή την ηλικία), αν φυσικά αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα - να με βοηθήσουν λίγο παραπάνω.

=======================================================

Ο γιός μου είναι 5 χρονών. Στα 2,5 ξεκίνησε παιδικό σταθμό και μέχρι τότε είχε αρρωστήσει μόνο μια φορά (4 μηνών περίπου) από βρογχιολίτιδα όπου με φαρμακευτική αγωγή την ξεπέρασε γρήγορα. Ο πρώτος καιρό στον παιδικό ήταν κόλαση, ήταν συνέχεια άρρωστος! Είχα πάθει σοκ! Αλλά κατάλαβα πως ήταν η πρώτη του "αντίδραση" μετά την μεγάλη και συνεχή επαφή με τον έξω κόσμο (πολλές ώρες στον σταθμό).

Μετά, τον επόμενο χρόνο, καλά, αρρώστησε φυσιολογικά.

Πέρσι όμως, ήταν άρρωστος κάθε λίγο και λιγάκι. Άλλες φορές με αντιβίωση ή / και εισπνεόμενα ή / και αντισταμινικό κι άλλες φορές χωρίς φάρμακα. Έτσι ή αλλοιώς πάντως, ήταν άρρωστος σχεδόν όλο το χειμώνα! Για να μην πω μέχρι και τις αρχές του καλοκαιριού...

Φέτος, έχει ξεκινήσει νηπιαγωγείο κι από τις 20 Σεπτέμβρη περίπου, μία από τα ίδια πάλι. Ιωσούλα-τρελλό μπούκωμα (παρά τους τόνους ορών)-βήχας-πυρετός-φάρμακα.

Λοιπόν... Επειδή από πέρισυ έχω αρχίσει να προβληματίζομαι έντονα και

αρνούμαι

- να δεχτώ (λόγια γιατρών) "πως όλα τα παιδάκια έτσι είναι" , "ίωση είναι θα περάσει..." , "μεγαλώνοντας θα στρώσει..." , "αφού είναι ζωηρός και ορεξάτος, μην αγχώνεσαι..."

- ότι το παιδί μου θα παίρνει συνέχεια φάρμακα

- να αφήσω να βγουν αληθινά (λόγια άλλων γιατρών και μαμάδων) "οι απανωτές ιώσεις θα του αφήσουν άσθμα...!

- το παιδί μου να χάνει την καθημερινότητά του, τα παιχνίδια του, τους φίλους του, τα πάρτυ του, τις εκδρομές του, κ.λ.π.

αποφάσισα και του έκανα ήδη γενική αίματος και ούρων (όλα καλά όπως και παλιότερα, μόνο κάποιες τιμές στο θυροειδή λίγο χαμηλές κι ένα σχετικό αλλεργικό υπόβαθρο).

Κατόπιν συζητήσεως με μια καταπληκτική ΩΡΛ του ταμείου μας (!), θα κάνω τα εξής:

- Ακτινογραφία (δεν θυμάμαι τώρα πως την λένε) στο πρόσωπο για να δούμε πίσω-πίσω τι γίνεται (κρεατάκια, κ.λ.π.). Είχαμε με τον μπαμπά του πολύ σοβαρές ενστάσεις για την ακτινοβολία που θα πάρει αλλά τώρα δεν έχουμε άλλη επιλογή. (Υποσημείωση, ωτίτιδες και αμυγδαλίτιδες δεν έχει κάνει ποτέ).

- Εξέταση από παιδοαλλεργιολόγο. Η γιατρός μου σύστησε να πάω στο Αττικόν που είναι εξειδικευμένοι.

- Εξέταση από ενδοκρινολόγο για να δούμε αν το μικρό θεματάκι που φαίνεται να έχει, σχετίζεται με τις ιώσεις.

- Εξέταση από ανοσολόγο, μήπως για κάποιο λόγο είναι αδύναμο το ανοσοποιητικό του. Η γιατρός μου σύστησε να πάω στο Παίδων.

και μετά,

ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ

(μου την σύστησε η ΩΡΛ!)

Συγνώμη για το κατεβατό αλλά τάχω πάρει στο κρανίο!

Υ.Γ.1) Ο γιός μου είναι ένα παιδί -σε γενικές γραμμές- καλοζωισμένο, δυνατό και ζωηρό, με φυσιολογικούς ρυθμούς ανάπτυξης.

Υ.Γ.2) Έχω δοκιμάσει διάφορα "πρακτικά" όπως - μάλλινη φανέλλα τον χειμώνα, αλλάγή ρούχων αμέσως μόλις ιδρώσει, κ.λ.π. Είδα κάποια βελτίωση αλλά όχι λύση του προβλήματος.

Υ.Γ.3) Αυτό που κάνουν οι σημερινοί παιδίατροι "άσε να περάσουν 3 μέρες κι αν συνεχίζει να είναι άρρωστο, φέρτο να το δω), το θεωρώ επιεικώς απαράδεκτο ... και παρακινδυνευμένο! Αλλά ας μην συνεχίσω γιατί θα γράφω ως το πρωί!

========================================================

Λοιπόν, ο μικρός μου πέρασε ίωση (?) ξανά στις 13/11 (για τρεις τέσσερις μέρες) κι από χθές είναι και πάλι άρρωστος! Με απίστευτα μπουκωμένη μύτη και πυρετό 38-38,5 .

Είμαι λυπημένη κι ανήσυχη...

Υ.Γ. Κάποια από αυτά που μας σύστησε η ΩΡΛ τάχουμε ήδη κάνει (θα σας πω αργότερα τι ακριβώς) αλλά τ' αποτελέσματα πολύ λίγο δικαιολόγησαν τις απανωτές ιώσεις...

Διαφημίσεις

τα ιδια περναω με την κορη μου.απο περισι τον οκτωβρη εως τωρα ειναι αρρωστη συνεχεια.απο οκτ μεχρι απριλιο αρρωσταινει για 15 μερες.γινεται καλα κ 15 μερες μετα παλι τα ιδια.απο απριλιο μεχρι σεπτ αρρωσταινει για 15 μερες γινεται καλα κ μετα απο 20 μερες-ενα μηνα παλι αρρωστη.

η ραφαελα εχει βρογχικο ασθμα οποτε αντινα περναει ενα συναχι το περναει με σπαστικη βρογχιτιδα.κανουμε μασκες σπρει 15 μερες καθε φορα.3 φορες τη μερα απο 2 φορες 10 αναπνοες τη φορα.

κ εγω εχω δοκιμασει μαλλινες φανελες κ αλλα γιατροσοφια αλλα τιποτα.επισης την ομοιοπαθητικη δε την καλυπτει κανενα ταμειο.ρωτησα κ μου ειπαν για 200 ευρω την επισκεψη οποτε ακυρο...

ο γιατρος μου ειπε οτι μεχρι 8 ετων ετσι θα πηγαινει κ μετα σιγα σιγα θα στρωσει.εχω απογοητευτει εξαντληθει κ νευριασει απιστευτα με την ολη κατασταση.14 μηνες την εχω συνεχεια αρρωστη!

Το πρόβλημα παιδιά είναι ότι με τον κακό μας τον καιρό που διανύουμε οι ιώσεις βρίσκονται σε εκπληκτική έξαρση.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Δημητρούλα, σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Τα ίδια κι εσείς????? Λοιπόν, τα τρία από τα πέντε που μου συνέστησε η ΩΡΛ τα έχουμε ήδη κάνει (θα επανέλθω με λεπτομέρειες).

Τώρα αυτά τα "μέχρι τα 8 του θα είναι έτσι και μετά θα του περάσει" τα έχω ακούσει πολλάκις αλλά οι παιδίατροι έχουν γίνει πλέον αναξιόπιστοι στα μάτια μου, οπότε διατηρώ σοβαρές επιφυλάξεις! Πέρα από την προσωπική μου εμπειρία, θα σου φέρω μόνο το παράδειγμα του ξαδέλφου μου (που έτσι του έλεγαν από τότε) και τώρα στα 35 του είναι ακόμη με εισπνεόμενα και μια τσάντα φάρμακα!

Κι εγώ έχω απογοητευθεί, εξαντληθεί και νευριάσει...

Το πρόβλημα παιδιά είναι ότι με τον κακό μας τον καιρό που διανύουμε οι ιώσεις βρίσκονται σε εκπληκτική έξαρση.

aeriko,

συμφωνώ απολύτως για τον καιρό και την σχέση του με τις ιώσεις.

Αλλά,

2 χρόνια συνέχεια, με απανωτές ιώσεις? Κι αφού έχουμε περάσει "με επιτυχία" το στάδιο του παιδικού σταθμού?

Και να σου πω και το άλλο. Στο ίδιο κλίμα ζουν και τα ανηψάκια μας, βαφτιστήρια μας, συμμαθητές μας, φιλαράκια μας. Δεν αρρωσταίνουν όμως όλα (ευτυχώς) το ίδιο πολύ - το ίδιο συχνά. Τουλάχιστον, τα περισσότερα κινούνται σε φυσιολογικά πλαίσια.

Τι να πω...

Zopiron μου, σε καταλαβαίνω όσο δε φαντάζεσαι.

Κι εμένα ο μεγάλος μου κλείνει τα 5 σε δύο μήνες, κι όσο να πεις, ένα θέμα με τις ιώσεις το έχουμε ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΠΑΕΙ ΠΑΙΔΙΚΟ!

Τι εννοώ: τον ξεκινησα κι εγώ παιδικό στα 2,5, μετά από το γνωστο πρήξιμο περί κοινωνικοποίησης κλπ, μην τα λέω γιατί συγχύζομαι, και τα είδα όλα κωλυόμενα. Μέχρι τότέ, αρρώσταινε σε φυσιολογικά πλαίσια, αν και 7-12 μηνών είχε ένα μόνιμο θέμα με τις ωτίτιδες, που ξεπεράστηκε όμως από μόνο του. Τρεις μήνες όμως στον παιδικό, δεν είδαμε Θεού πρόσωπο. 2 μέρες τον έστελνα, 2 εβδομάδες τον είχα σπίτι άρρωστο, να βήχει όλη νύχτα, μόνιμο συνάχι και να πίνει τη μια αντιβίωση πίσω από την άλλη. Ήταν που ήταν κακόφαγο το παιδί, το ξετινάξαμε τελείως. Η παιδίατρος μου είπε ότι, πριν τα 3, τα περισσότερα δεν έχουν ώριμο το ανοσοποιητικό τους για να αντιμετωπίσουν όλες αυτές τις ορδές των ιών που κατακλύζουν τους παιδικούς, δεδομένου ότι, αναγκαστικά, οι περισσότεροι γονείς στέλνουν και άρρωστα τα παιδιά τους και δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος. Οπότε, τον σταμάτησα χωρίς δεύτερη σκέψη.

Αυτό το θέμα που έχουν κάποιοι με τα εμβόλια, εγώ το έχω με τις αντιβιώσεις και τα φάρμακα, γενικώς. Είναι δυνατόν να τα φορτώνουμε με τόσα φάρμακα, μωρά παιδιά, έτσι ελαφρα τη καρδία, και να λέμε από πάνω κι ότι πρέπει να τα περάσει ΟΛΑ ΑΥΤΑ σε αυτή την ηλικία, για να δημιουργήσει αντισώματα? Το ένα μετά το άλλο, είμαστε σοβαροι? Που μεταβολίζονται όλα αυτά, στο συκώτι τους δεν πάνε? Και ποιος μου εγγυάται ότι δεν θα του μείνει καμία μόνιμη ευαισθησία, όπως λες κι εσύ, ή ότι θα αποκτήσει τελικά ανοσία, αλλά στη δράση των φαρμάκων, κι αν πάθει τίποτα σοβαροτερο, Θεός φυλάξοι,θα τρέχουμε να βρούμε αγωγή που να τον "πιάνει"? Αφήνω και την ποιότητα ζωής του παιδιού που υποβιβάζεται τρομερά, εφόσον δεν μπορείς να το πας πουθενα. Γεννάμε δηλαδή φυσιολογικά παιδιά και με το στανιό να τους δημιουργήσουμε πρόβλημα!

Λοιπόν, συγγνώμη, για το ξέσπασμα, επανέρχομαι. Από τον Απρίλιο τον στέλνω προνήπιο στον ίδιο παιδικό που πηγαίναμε. Εντάξει, καμια σχέση βέβαια, αλλά δεν παύει να χρειάζεται και πάλι κάθε μήνα αντιβίωση. Μάλιστα τον Νοέμβριο ξανάπαθε ωτίτιδα 2 φορές-μετά από 4 χρόνια, τυχαίο?- και επινε 20 μέρες αντιβίωση με ένα διάλειμμα 4 ημερών. Να τρελαίνεσαι δηλαδή.

Εμείς δεν έχουμε θέμα με αλλεργίες ούτε με αμυγδαλές, τα έχω τσεκάρει όλα. Το πρόβλημα για μένα είναι καθαρά ο συνωστισμός πολλών παιδιών, και μάλιστα άρρωστων, στον ίδιο χώρο, όπου τουλαχιστον 5 ωρες τη μέρα παίζουν, τρώνε, πάνε στην τουαλέτα μαζί. Τον έχω τώρα με σιρόπι και χάπι αντιισταμινικό κα΄θε μέρα για 2 μήνες και βλέπουμε, λέει. Την Παρασκευή σταμάτησε την αντιβίωση και σήμερα τον ακούω πάλι που άρχισε να βήχει.

Λοιπόν, έχω πολλά ακόμα να πω, αλλά ξύπνησε το μωρό, θα επανέλθω το βράδυ. Σας φιλώ όλες.

oLsdp2.png

Δημητρούλα, σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Τα ίδια κι εσείς????? Λοιπόν, τα τρία από τα πέντε που μου συνέστησε η ΩΡΛ τα έχουμε ήδη κάνει (θα επανέλθω με λεπτομέρειες).

Τώρα αυτά τα "μέχρι τα 8 του θα είναι έτσι και μετά θα του περάσει" τα έχω ακούσει πολλάκις αλλά οι παιδίατροι έχουν γίνει πλέον αναξιόπιστοι στα μάτια μου, οπότε διατηρώ σοβαρές επιφυλάξεις! Πέρα από την προσωπική μου εμπειρία, θα σου φέρω μόνο το παράδειγμα του ξαδέλφου μου (που έτσι του έλεγαν από τότε) και τώρα στα 35 του είναι ακόμη με εισπνεόμενα και μια τσάντα φάρμακα!

Κι εγώ έχω απογοητευθεί, εξαντληθεί και νευριάσει...

να φανταστεις οτι εδω εχουμε απο νοεμβριο μεχρι φεβρουαριο κατω απο το 0 θερμοκρασια.υποτιθεται οτι σους -10 στους -20 και στους -25 τα μικροβια σκοτωνονται!αλλα μαλλον εστω και 1 να μεινει στην ραφαελα θα παει να κολλησει!:evil: κ γω δε το μασαω οτι θα ειναι ετσι μεχρι τα 8 κ ας μου το εχει πει κ γιατρος κ γνωστοι!νομιζω οτι για παντα θα ειναι φιλασθενη :evil: οπαιδιατρος σε λιγο θα μας βγαλει κ καρτα μελους μη σου πω θα ανακυρηχθουμε οι χρυσοι πελατες.ευτυχως που εδω δε πληρωνουμε στους γιατρους κ στα φαρμακα τιποτα.αλλιως θα επρεπε να δεινουμε 300 ευρω το μηνα για φαρμακα και παιδιατρο.σου λεω οτι χεδον καθε εβδομαδα εκει ειμαστε!μια γιατι αρρωσταινει.μετα απο μια εβδομαδα για να δει πως παει.μετα απο μια εβδομαδα για να δει αν εγινε εντελως καλα.μετα απο μια εβδομαδα παλι γιατι ξανααρρωστησε και φτου κ απο την αρχη:evil: επρεπε να βρω σπιτι ακριβως πανω απο το ιατρειο του.να κατεβαινω κ με τις πιτζαμες που λεει ο λογος!

Λοιπόν,zopiron, για ρίξε μια ματιά εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=67647&page=16

και συγκεκριμένα στο μήνυμα #456 και τρέχα στην Ομοιοπαθητική να βρεί το παιδί την υγειά του κι εσείς να ηρεμήσετε.

Το μήνυμα που έγραψες πιο πάνω θα μπορούσα να το είχα γράψει ακριβώς έτσι, απαράλλαχτο, κι εγώ. Επί 2,5 χρόνια έπαιρνε διάφορα φάρμακα σχεδόν καθ'όλη τη διάρκεια του χειμώνα ο δικός μου(άσθμα):εισπνεόμενα και/ή αντιισταμινικά και/ή αντιβιωτικά και/ή κορτιζόνη. Επίσης από Οκτώβριο μέχρι Ιούνιο κάθε βράδυ singulair, για να τονωθεί υποτίθεται το ανοσιοποιητικό. Τον Μάρτιο τον πήγα στην Ομοιοπαθητική και πλέον δεν πιστεύουμε στα μάτια μας! Πέρασε εντελώς στο πόδι 1-2 ιώσεις από τον Σεπτέμβρη και μετά, με ζεστό γαλατάκι και μπόλικα χαρτομάντιλα, αλλά αυτό ήταν όλο. Και σχολείο πήγε κανονικά και έπαιζε με τους φίλους του και όλα μια χαρά.

Έχεις απόλυτο δίκιο να μην δέχεσαι τις απανωτές ιώσεις κι αδιαθεσίες σαν "αναγκαίο κακό". Δεν είναι!!! Επίσης έχεις δίκιο ότι το 3ήμερο είναι παρακινδυνευμένο, εμένα ο δικός μου έτσι άρχισε τις κορτιζόνες, τον άφησε ένα 3ήμερο να χειροτερεύει και έφτασε στο σημείο να πάρει κορτιζόνη, γιατί δεν γινόταν αλλιώς(σύμφωνα με την κλασσική ιατρική πάντα). Ε μετἀ, όταν ξανακρύωνε ήταν αδύνατο να γίνει καλά χωρίς κορτιζόνη, φαύλος κύκλος...

Τα πέταξα τα παλιοφάρμακα με μια χαρά!!!

Εμεις ειμαστε πιο μικροι αλλα παμε προνηπιο οποτε θα σου πω την εδω κατασταση. Πρωτη φορα ο Κωνσταντινος αρρωστησε 18 μηνων απο ιωση που μας εφερε ο μπαμπας μας. 27 μηνων πηγε στον παιδικο σταθμο 1 Οκτωβριου - 16 αρρωστησε 9τον ποναγε η κοιλια του). 17 Οκτωβριου τρεχαμε στο νοσοκομιο γιατι δεν μπορουσε να αναπνευσεϊ: Λαριγγιτιδα! Απο εκει και περα μεχρι και τον Μαρτη ηταν συνεχια αρρωστος. Θεωρητικα περασε αλλη μια λαριγγιτιδα και αμυγδαλιτιδα. Καναμε εξετασεις και καπου ειχε περασει και μονοπυρηνωση. Καναμε ακτινογραφια για να επιβεβαιωσουμε τα κρεατακια (ροχαλιζε και εκανε απνοιες οποτε ειμασταν σιγουροι) τα οποια και αφαιρεσαμε τον Ιουλιο.

Τωρα ειναι συνεχια κρυωμενος (οι καιρικες σνθηκες ειναι λιγο καλυτερες απο αυτες που περιεγραψε η Δημητρα -8 ειχαμε). Την Παρασκευη ειχαν παει εκδρομη και κατεβηκε απο το λεωφοριο ξεσκουφωτος - φυσικα και κρυωσε.

Πως το αντιμετωπιζουμε??

Αγορασα ενα μηχανιμα για εισπνοες και κανουμε με φυσιολογικο ορο οταν ειναι μπουκωμενοι (για να μην χρειαστει να κανουμε κορτιζονη). Και σε πρωτη φαση χρησιμοποιουμε ομοιοπαθητικα φαρμακα. Βασικα εδω υπαρχουν 2 κατηγοριες τα φυτικα ομοιπαθητικα και τα ομοιπαθητικα. Τα φυτικα ομοιποθητικα ειναι σχετικα πιο αθωα απο τα φαρμακα (που δεν μπορουμε να τα παρουμε χωρις συνταγη εδω) και σχετικα αποτελεσματικα...

Οσο για το 8 χρονων μου ειπε κατι αναλογο η πνευμονολογος μου. Βασικα οταν μαθουν να φυσανε την μυτη τους βελτιωνεται η κατασταση γιατι προς το παρον την ρουφανε και ολη η βλενα μενει μεασ.

wQjhp2.png f6fAp2.png

mariazil, συμφωνώ για τα εισπνεόμενα κορτιζόνες κλπ και είμαι υπερ της φυσικής ίασης αν είναι δυνατή αν και δεν έχω πάει τα παιδιά μου σε ομοιοπαθητικό ακόμη.

Επίσης να σας πω κάτι που διάβασα από ομοιοπαθητικό γιατρό - το οποίο κατά την γνώμη μου θα μπορούσε κάλλιστα να είναι αποδεκτό και από την "κλασσική ιατρική"

με απλά λόγια

είναι ότι η χρήση κορτιζόνης για να καταστείλει ήπιες αλλεργικές αντιδράσεις του οργανισμού (πχ εκζεμα) μπορεί να οδηγήσει σιγά σιγά τον οργανισμό (αφού τον καταπιέζει) σε έντονες αντιδρασεις πχ Άσθμα. Μου ακούγεται λογικότατο και από μόνη μου άφηνα τα παιδιά μου να περάσουν τα δερματικά τους από μόνα τους. Εισπνεόμενα και singulair πήραμε και μεις μέχρι που με απέτρεψε ο ΩΡΛ

zopiron

για : "

Υ.Γ.3) Αυτό που κάνουν οι σημερινοί παιδίατροι "άσε να περάσουν 3 μέρες κι αν συνεχίζει να είναι άρρωστο, φέρτο να το δω), το θεωρώ επιεικώς απαράδεκτο ... και παρακινδυνευμένο! Αλλά ας μην συνεχίσω γιατί θα γράφω ως το πρωί"

Εχεις απόλυτο δίκαιο!

Η κόρη μου έκανε Κυριακή βράδυ πυρετό (όχι πολύ 38.5) και Δευτέρα πρωί την πήγα γιατρό γιατί δεν "την έβλεπα καλά" Της έδωσε αντιβίωση δυνατή γιατί είχε πυώδη αμυγδαλίτιδα. Ο πυρετός δεν συνεχίστηκε. Δυο μερες μετά ξεκίνησησε να βήχει και 3 μέρες μετά σήκωσε ξανά πυρετό και πιο ψηλό, κάναμε αναλύσεις, ακτινογραφία και μας είπαν ότι έχει αρχόμενη πνευμονία. Από τι φαίνεται όμως δούλεψε κάπως και η πρώτη αντιβίωση και δώσαμε 2η ενισχυτική. Είναι καλά - εκτός κινδύνου. Πιστεύω ότι αν αργούσα έστω και μια μέρα να την πάρω θα μπορούσε να ήταν πολύ πιο σοβαρή η κατάσταση τώρα

Εμπιστευτείτε πρώτα το ένστικτο σας και βρείτε γιατρούς (ή ομοιοπαθητικούς) που να είναι συμβατοί με αυτό!

Επίσης να σου πω zopiron τα κρεατάκια είναι ύπουλα, ξέρω περιπτώσεις από φίλες μου που δεν είχαν πάρει είδηση και το παιδί κόντεψε να κουφαθεί!

Και εγώ έχω περάσει αυτά που λες, και όλες αυτές τις εξετάσεις. Εμένα όμως είχαν και 2 σοβαρό πρόβλημα με αμυγδαλές κρεατάκια. Στο αγόρι περισσότερο γιατί του έκανε άπνυα και έτσι τον Σεπτεβρη αφαιρέσαμε (αμυγδαλές και κρεατάκια). ΣΩΘΗΚΕ! Δεν έχει αρωστήσει, άντε να φυσήξει καμοιά μύτη την μια μέρα την άλλη είναι εντάξει. Για την κόρη μου είπαμε να περιμένουμε ακόμη λίγο μήπως και το γλυτώσει .... αρχίζω να πιστεύω ότι κάναμε λάθος...

και κάτι τελευταίο,

δεν έχω κάνει τα παιδιά ομοιοπαθητική (ούτε η ίδια γιατί ως 1000% εξαρτημένη από καφείνη μάλλον αποκλείομαι) κυρίως επειδή δεν έχω διαβάσει σε σημείο που να καταλαμβαίνω αρκετά ώστε να πειστώ.

Αλλά αν ανακάλυπτα σοβαρή αλλεργική αντίδραση πχ ΑΣΘΜΑ κλπ νομίζω θα στρεφόμουν προς την ομοιοπαθητική γιατί το ένστικτο μου λέει ότι κάτι τέτοιο χρειάζεται ολιστική αντιμετώπιση - κάτι το οποίο δυστυχώ η κλασσική ιατρική δεν κάνει

Διαφημίσεις

Εμας μας εσωσε το κολυμβητηριο (ανοιχτο τονιζω). Ηταν λες και εκλεισε το κουμπακι που ελεγε "αρωσταινω συνεχεια" :-D

ΥΓ. Ο πνευμονολογος μου θεωρει απαραδεκτη την χρηση singulair σε παιδια που δεν εχουν διαγνωσμενο ασθμα. :confused:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Ωχ ωχ μη μου τα λέτε αυτά... κι εμείς αυτό τα χάπι παίρνουμε και θα το παίρνουμε για άλλες 2 εβδομάδες τουλάχιστον...η παιδίατρος μου είπε για δυο μήνες συνολικά!

Την τύχη μου μέσα! Zopiron πες μου κάτι...από ό,τι κατάλαβα, ο γιος σου πάει νήπια. Σε παιδικό τον στέλνεις ή σε δημόσιο νηπιαγωγείο? Γιατί, τι να σας πω ρε κορίτσια, βλέπω την κόρη της κολλητής μου που έχει την ίδια ηλικία με το γιο μου και όσο πήγαινε παιδικό είχε τα γνωστά προβλήματα, φέτος που πάει προνήπια στο δημόσιο, αρρώστησε από την αρχή της χρονιάς μόνο μια φορά, κι αυτό ίωση, ούτε αντιβίωση δηλαδή πήρε. Κι εγώ το αποδίδω στις πιο ευρύχωρες αίθουσες, στο ότι είναι μόνο 15 παιδάκια στην τάξη που βγαίνουν κάθε τόσο στο διάλειμμα κι ούτε να φάνε μαζί κάθονται, ούτε τίποτα. Αλλά έλα που η κολλητή μου δεν δουλεύει και εχει την ανεση να πάει να την πάρει στις 12.15 που σχολάει...

Ο ΩΡΛ που πηγαίνω εγώ μου είπε ότι φέτος, σαν πρώτο χειμώνα σε σταθμό μπορεί να ταλαιπωρηθούμε κι ότι, αν παραγίνει το κακό, θα μας δώσει κάτι χαπάκια για την ενίσχυση του ανοσοποιητικού. Ελπίζω να μη φτάσουμε πια εκεί.

Θα ήθελα να δοκίμαζα και ομοιοπαθητική (ο πνιγμένος απ' τα μαλλιά του πιάνεται), αλλά στην πολη μας δεν υπάρχει κανένας σοβαρός, και το να τρέχω Θεσσαλονίκη κάθε φορά που αρρωσταίνει το παιδί είναι απλά ουτοπικό,

oLsdp2.png

Κορίτσια, καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ όλες σας για τις απαντήσεις!!

Είναι πολλά που θέλω να πω αλλά για να βάλω και τις σκέψεις μου σε μια σειρά, θα ξεκινήσω από το τι ήδη έχουμε κάνει (σύμφωνα με τις οδηγίες της ΩΡΛ).

- Ακτινογραφία (δεν θυμάμαι τώρα πως την λένε) στο πρόσωπο για να δούμε πίσω-πίσω τι γίνεται (κρεατάκια, κ.λ.π.). Είχαμε με τον μπαμπά του πολύ σοβαρές ενστάσεις για την ακτινοβολία που θα πάρει αλλά τώρα δεν έχουμε άλλη επιλογή.

Την κάναμε - έδειξε στα κρεατάκια "ήπια προβολή". Κατά ένα μέρος λέει η γιατρός, δικαιολογούνται οι ιώσεις. Κατά ένα μέρος. Συνέστησε απλή παρακολούθηση για κανά χρόνο ακόμη (μέχρι τα 6 δηλαδή, όπου συνήθως τα κρεατάκια εκφυλίζονται).

- Εξέταση από παιδοαλλεργιολόγο. Η γιατρός μου σύστησε να πάω στο Αττικόν που είναι εξειδικευμένοι.

Πήγαμε. Η αντιμετώπισή τους κινήθηκε σε κλασσικούς δρόμους. Θα σας πω σε άλλο μήνυμα λεπτομέρειες.

- Εξέταση από ενδοκρινολόγο για να δούμε αν το μικρό θεματάκι που φαίνεται να έχει, σχετίζεται με τις ιώσεις.

Έχουμε ραντεβού την Παρασκευή. Αν είμαστε καλά, θα πάμε...

- Εξέταση από ανοσολόγο, μήπως για κάποιο λόγο είναι αδύναμο το ανοσοποιητικό του. Η γιατρός μου σύστησε να πάω στο Παίδων.

Μας έχουν κλείσει ραντεβού από το Παίδων για τα μέσα Γενάρη.

και μετά,

ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ

(μου την σύστησε η ΩΡΛ!)

Είχα πει να τελειώσει το παιδί τον έλεγχο της συμβατικής ιατρικής και μετά με όλα τα αποτελέσματα ν' απευθυνθούμε σε ομοιοπαθητικό. Μάλλον ήταν λάθος η απόφασή μου...

...

Θα συνεχίσω σε λίγο.

...Είναι δυνατόν να τα φορτώνουμε με τόσα φάρμακα, μωρά παιδιά, έτσι ελαφρα τη καρδία, και να λέμε από πάνω κι ότι πρέπει να τα περάσει ΟΛΑ ΑΥΤΑ σε αυτή την ηλικία, για να δημιουργήσει αντισώματα? Το ένα μετά το άλλο, είμαστε σοβαροι? Που μεταβολίζονται όλα αυτά, στο συκώτι τους δεν πάνε? Και ποιος μου εγγυάται ότι δεν θα του μείνει καμία μόνιμη ευαισθησία, όπως λες κι εσύ, ή ότι θα αποκτήσει τελικά ανοσία, αλλά στη δράση των φαρμάκων, κι αν πάθει τίποτα σοβαροτερο, Θεός φυλάξοι,θα τρέχουμε να βρούμε αγωγή που να τον "πιάνει"? Αφήνω και την ποιότητα ζωής του παιδιού που υποβιβάζεται τρομερά, εφόσον δεν μπορείς να το πας πουθενα.

Γεννάμε δηλαδή φυσιολογικά παιδιά και με το στανιό να τους δημιουργήσουμε πρόβλημα!

Το ίδιο ακριβώς λέω κι εγώ!

Εμείς δεν έχουμε θέμα με αλλεργίες ούτε με αμυγδαλές, τα έχω τσεκάρει όλα. ...Τον έχω τώρα με σιρόπι και χάπι αντιισταμινικό κα΄θε μέρα για 2 μήνες και βλέπουμε, λέει. Την Παρασκευή σταμάτησε την αντιβίωση και σήμερα τον ακούω πάλι που άρχισε να βήχει.

Αγγελίνα μου, γιατί -αφού δεν έχει και αλλεργίες- αντισταμινικά για τόσο μεγάλο διάστημα?

... οπαιδιατρος σε λιγο θα μας βγαλει κ καρτα μελους μη σου πω θα ανακυρηχθουμε οι χρυσοι πελατες.ευτυχως που εδω δε πληρωνουμε στους γιατρους κ στα φαρμακα τιποτα.αλλιως θα επρεπε να δεινουμε 300 ευρω το μηνα για φαρμακα και παιδιατρο.σου λεω οτι χεδον καθε εβδομαδα εκει ειμαστε!μια γιατι αρρωσταινει.μετα απο μια εβδομαδα για να δει πως παει.μετα απο μια εβδομαδα για να δει αν εγινε εντελως καλα.μετα απο μια εβδομαδα παλι γιατι ξανααρρωστησε και φτου κ απο την αρχη:evil:επρεπε να βρω σπιτι ακριβως πανω απο το ιατρειο του.να κατεβαινω κ με τις πιτζαμες που λεει ο λογος!

Δήμητρα, είσαι μωρομάνα 3 παιδιών κι έχεις τέτοιο χιούμορ κι ενέργεια που πραγματικά σε χαίρομαι! Κι εμείς για διάκριση πάμε!!

Λοιπόν,zopiron, για ρίξε μια ματιά εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=67647&page=16

και συγκεκριμένα στο μήνυμα #456 και τρέχα στην Ομοιοπαθητική να βρεί το παιδί την υγειά του κι εσείς να ηρεμήσετε.

Όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμα μου, έλεγα να ολοκληρώσουμε πρώτα τον κύκλο των εξετάσεων και μετά στον ομοιοπαθητικό. Λάθος προφανώς...

...Επίσης έχεις δίκιο ότι το 3ήμερο είναι παρακινδυνευμένο, εμένα ο δικός μου έτσι άρχισε τις κορτιζόνες, τον άφησε ένα 3ήμερο να χειροτερεύει και έφτασε στο σημείο να πάρει κορτιζόνη, γιατί δεν γινόταν αλλιώς(σύμφωνα με την κλασσική ιατρική πάντα). Ε μετἀ, όταν ξανακρύωνε ήταν αδύνατο να γίνει καλά χωρίς κορτιζόνη, φαύλος κύκλος...

Άστο. Αυτό με τους παιδίατρους και τα 3ημερα, με κάνει έξαλλη. Θα μπορούσα να γράφω με τις ώρες!

...Πως το αντιμετωπιζουμε??

Αγορασα ενα μηχανιμα για εισπνοες και κανουμε με φυσιολογικο ορο οταν ειναι μπουκωμενοι (για να μην χρειαστει να κανουμε κορτιζονη). Και σε πρωτη φαση χρησιμοποιουμε ομοιοπαθητικα φαρμακα. Βασικα εδω υπαρχουν 2 κατηγοριες τα φυτικα ομοιπαθητικα και τα ομοιπαθητικα. Τα φυτικα ομοιποθητικα ειναι σχετικα πιο αθωα απο τα φαρμακα (που δεν μπορουμε να τα παρουμε χωρις συνταγη εδω) και σχετικα αποτελεσματικα... Τόνους ορού (με σύριγγα όμως) χρησιμοποιούμε κι εμείς, σε καθημερινή βάση!

Οσο για το 8 χρονων μου ειπε κατι αναλογο η πνευμονολογος μου. Βασικα οταν μαθουν να φυσανε την μυτη τους βελτιωνεται η κατασταση γιατι προς το παρον την ρουφανε και ολη η βλενα μενει μεασ. Ναι, σωστό αυτό που λες. Ναι μεν δεν είναι μωρά αλλά ακόμη είναι μικρά παιδιά και δεν ξέρουν να φυσάνε καλά τη μύτη. Η' και καθόλου.

mariazil, συμφωνώ για τα εισπνεόμενα κορτιζόνες κλπ και είμαι υπερ της φυσικής ίασης αν είναι δυνατή αν και δεν έχω πάει τα παιδιά μου σε ομοιοπαθητικό ακόμη.

Επίσης να σας πω κάτι που διάβασα από ομοιοπαθητικό γιατρό - το οποίο κατά την γνώμη μου θα μπορούσε κάλλιστα να είναι αποδεκτό και από την "κλασσική ιατρική"

με απλά λόγια

είναι ότι η χρήση κορτιζόνης για να καταστείλει ήπιες αλλεργικές αντιδράσεις του οργανισμού (πχ εκζεμα) μπορεί να οδηγήσει σιγά σιγά τον οργανισμό (αφού τον καταπιέζει) σε έντονες αντιδρασεις πχ Άσθμα. Μου ακούγεται λογικότατο και από μόνη μου άφηνα τα παιδιά μου να περάσουν τα δερματικά τους από μόνα τους. Εισπνεόμενα και singulair πήραμε και μεις μέχρι που με απέτρεψε ο ΩΡΛ

Κορτιζόνη έχω αρνηθεί να δώσω, όπως επίσης και singulair, θα εξηγήσω παρακάτω.

Υ.Γ.3) Αυτό που κάνουν οι σημερινοί παιδίατροι "άσε να περάσουν 3 μέρες κι αν συνεχίζει να είναι άρρωστο, φέρτο να το δω), το θεωρώ επιεικώς απαράδεκτο ... και παρακινδυνευμένο! Αλλά ας μην συνεχίσω γιατί θα γράφω ως το πρωί"

Εχεις απόλυτο δίκαιο!

Η κόρη μου έκανε Κυριακή βράδυ πυρετό (όχι πολύ 38.5) και Δευτέρα πρωί την πήγα γιατρό γιατί δεν "την έβλεπα καλά" Της έδωσε αντιβίωση δυνατή γιατί είχε πυώδη αμυγδαλίτιδα. Ο πυρετός δεν συνεχίστηκε. Δυο μερες μετά ξεκίνησησε να βήχει και 3 μέρες μετά σήκωσε ξανά πυρετό και πιο ψηλό, κάναμε αναλύσεις, ακτινογραφία και μας είπαν ότι έχει αρχόμενη πνευμονία. Από τι φαίνεται όμως δούλεψε κάπως και η πρώτη αντιβίωση και δώσαμε 2η ενισχυτική. Είναι καλά - εκτός κινδύνου. Πιστεύω ότι αν αργούσα έστω και μια μέρα να την πάρω θα μπορούσε να ήταν πολύ πιο σοβαρή η κατάσταση τώρα... Μην μου ανοίγεις το στόμα τώρα για τους παιδίατρους! Μη γιατί συγχύζομαι - λυπήσου με!

Επίσης να σου πω zopiron τα κρεατάκια είναι ύπουλα, ξέρω περιπτώσεις από φίλες μου που δεν είχαν πάρει είδηση και το παιδί κόντεψε να κουφαθεί! Η ΩΡΛ μου είπε ότι η "ήπια προβολή" είναι "υπό έλεγχο", δεν χρειάζεται εγχείρηση, μόνο παρακολούθηση. Αυτιά και αμυγδαλές, πεντακάθαρα ανέκαθεν.

Αλλά αν ανακάλυπτα σοβαρή αλλεργική αντίδραση πχ ΑΣΘΜΑ κλπ νομίζω θα στρεφόμουν προς την ομοιοπαθητική γιατί το ένστικτο μου λέει ότι κάτι τέτοιο χρειάζεται ολιστική αντιμετώπιση - κάτι το οποίο δυστυχώ η κλασσική ιατρική δεν κάνει. Θα συμφωνήσω απόλυτα!

Εμας μας εσωσε το κολυμβητηριο (ανοιχτο τονιζω). Ηταν λες και εκλεισε το κουμπακι που ελεγε "αρωσταινω συνεχεια" :-D

Είχατε ανάλογα περιστατικά απανωτών ιώσεων?

ΥΓ. Ο πνευμονολογος μου θεωρει απαραδεκτη την χρηση singulair σε παιδια που δεν εχουν διαγνωσμενο ασθμα.:confused:

Χμμμ...

Την τύχη μου μέσα! Zopiron πες μου κάτι...από ό,τι κατάλαβα, ο γιος σου πάει νήπια. Σε παιδικό τον στέλνεις ή σε δημόσιο νηπιαγωγείο? Γιατί, τι να σας πω ρε κορίτσια, βλέπω την κόρη της κολλητής μου που έχει την ίδια ηλικία με το γιο μου και όσο πήγαινε παιδικό είχε τα γνωστά προβλήματα, φέτος που πάει προνήπια στο δημόσιο, αρρώστησε από την αρχή της χρονιάς μόνο μια φορά, κι αυτό ίωση, ούτε αντιβίωση δηλαδή πήρε. Κι εγώ το αποδίδω στις πιο ευρύχωρες αίθουσες, στο ότι είναι μόνο 15 παιδάκια στην τάξη που βγαίνουν κάθε τόσο στο διάλειμμα κι ούτε να φάνε μαζί κάθονται, ούτε τίποτα. Αλλά έλα που η κολλητή μου δεν δουλεύει και εχει την ανεση να πάει να την πάρει στις 12.15 που σχολάει...

Πάει σε κλασσικό, δημόσιο Νηπιαγωγείο κι ή τάξη έχει συνολικά 27 παιδιά... (Κι άλλα 27 παιδιά, το άλλο τμήμα...) Κάνουν μόνο ένα διάλειμμα. Κι όλα τα κάνουν μαζί - εργασίες, παιχνίδι, φαγητό, κ.λ.π. Παρ' ότι η αίθουσα είναι σχετικά ευρύχωρη, τα παιδιά είναι πολλά.... Σχολάει μεν 12.15 αλλά κάποιες μέρες τον πηγαίνω μετά σε ιδιωτική "φύλαξη" για να μπορέσω να δουλέψω... Στη φύλαξη έχει καμιά 10 παιδάκια, από 1,5 έως 6-7 χρονών...

Θα ήθελα να δοκίμαζα και ομοιοπαθητική (ο πνιγμένος απ' τα μαλλιά του πιάνεται), αλλά στην πολη μας δεν υπάρχει κανένας σοβαρός, και το να τρέχω Θεσσαλονίκη κάθε φορά που αρρωσταίνει το παιδί είναι απλά ουτοπικό,

Απ' ότι μου έχουν πει, δεν χρειάζεται να πηγαίνεις κάθε φορά που το παιδί είναι άρρωστο. Σου δίνονται δηλαδή και τηλεφωνικές οδηγίες (εννοείται μετά τις πρώτες επισκέψεις).

Κλείνουν τα μάτια μου κορίτσια...! Εις αύριον τα σπουδαία! Σας ευχαριστώ όλες!!!

Κορίτσια, είναι απαραίτητη 1 πρώτη επίσκεψη διάρκειας 1,5 ώρας περίπου όπου παίρνουν λεπτομερές ιστορικό του παιδιού κι από κει και πέρα (εκτός βέβαια από λίγες βαριές περιπτώσεις) όλα γίνονται τηλεφωνικώς. Τηλεφωνείς με το πρώτο σύμπτωμα, σου δίνουν το κατάλληλο φάρμακο και δεν προλαβαίνει να εξελιχθεί σε σοβαρό, αυτό είναι το καλό.

Όσον αφορά τα singulair, soldesanil(κορτιζόνη) και εισπνεόμενα, βλέπω ότι τα παίρνουν πάρα πολλά παιδιά, έχουν τρομερές παρενέργειες και μακροπρόθεσμα γιατί δρουν στο κεντρικό νευρικό σύστημα(μου το εξήγησε ο Ομοιοπαθητικός μου, που μάλλον δικό του είναι το άρθρο που διάβασες, jannis, ακριβώς η περίπτωση του γιου μου, ατοπικό δέρμα και αλλεργικό άσθμα). Έχω την αίσθηση ότι τα παιδιά μας γίνοται πειραματόζωα για τις διάφορες φαρμακευτικές εταιρείες και μετά λένε ότι είμαστε από τους πρώτους στην πολυφαρμακία, ε δεν είμαστε;

Διαφημίσεις

Στην ουσία δηλαδή zopiron μου, οι συνθήκες είναι ίδιες όπως στους παιδικούς. Εμένα δεν μου βγαίνει από το μυαλό ότι από εκεί ξεκινάνε όλα, γιατί όταν δεν πήγαινε το παιδί, ενώ έβγαινε κάθε μέρα, κουνιες κλπ και πήγαινε και αρκετά συχνά σε παιδότοπους, με το ζόρι να αρρώσταινε 3-4 φορές το χρόνο. Και μιλάμε για ιωσούλες με 1-2 24ωρα πυρετό, χωρίς αντιβίωση, άντε λίγο Xozal για το συνάχι. Τις δε δύο χειρότερες αρρώστιες τις ζωής του τις κόλλησε από την αίθουσα αναμονής της παιδίατρου.

Το σιρόπι Aerius σε συνδυασμό με τα Singulair μου τα δώσανε παιδίατρος-ΩΡΛ γιατί από τον Σεπτέμβριο και μετά έχει ένα μόνιμο συνάχι και βήχα με φλέματα στο λαιμό, που αν το αφήσεις τον πάει ντουγρού σε ωτίτιδα. Μου είπαν ότι θέλει λίγο παραπάνω για προφύλαξη...τι να πω κι εγω...λέω να τα δώσω μέχρι το νέο έτος και βλέπουμε.

Με την ομοιοπαθητική αυτό είναι που με χαλάει...δεν μου κάθεται καλά να είναι το παιδί άρρωστο κι εγώ να πάρω μόνο τηλεφωνικές οδηγίες. Η παιδίατρος μου είναι και νεογνολόγος, δουλεύει και σε εντατική σε νοσοκομείο και πολύ αετομάτα γενικά...πολλές φορές καταλαβαίνει πράγματα μόνο που θα τον κοιτάξει, γιατί ήταν και στη γεννα του και τον παρακολουθεί από τότε. Γενικά της έχω πολύ εμπιστοσύνη.

oLsdp2.png

...γιατί όταν δεν πήγαινε το παιδί, ενώ έβγαινε κάθε μέρα, κουνιες κλπ και πήγαινε και αρκετά συχνά σε παιδότοπους, με το ζόρι να αρρώσταινε 3-4 φορές το χρόνο. Και μιλάμε για ιωσούλες με 1-2 24ωρα πυρετό, χωρίς αντιβίωση, άντε λίγο Xozal για το συνάχι.

Και εμείς κάπως έτσι ήμασταν πριν τον παιδικό σταθμό. Κάθε μέρα παιδική χαρά, κάθε Πέμπτη λαϊκή,…, μόνο παιδότοπο δεν πηγαίναμε.

Από το Σεπτέμβρη που ξεκινήσαμε όλο κάτι έχουμε. Βέβαια, το κάθε παιδί περνάει διαφορετικά την ίδια ίωση. Αλλά για να μην ψοφήσουμε όλοι μαζί παρέα, αποφάσισα να ενισχύσω λίγο την προφύλαξη.

Δηλαδή, αν τα παιδιά ήταν 24ωρο απύρετα, τα έστελνα σχολείο. Αυτό το έκοψα. Τα κρατάω 1 μέρα επιπλέον. Θεωρώ ότι ο οργανισμός θέλει περισσότερο χρόνο να ανακάμψει πραγματικά. Και γενικά αποφάσισα ότι αν είναι χάλια από μύξες και μπουκώματα, πάλι θα τα κρατήσω σπίτι. Όταν ο οργανισμός τους παλεύει με μία ίωση, όσο απλή και να είναι, χρειάζονται ξεκούραση και λίγο προστατευμένο περιβάλλον. Βέβαια, αυτή είναι η δική μου θεωρία για φέτος τουλάχιστον που είναι η πρώτη μας επαφή με το σχολείο.

an1cxL0Fg2B0010Nzc3MmpkfDU2OTUyMDJkYXxOaWtvbGFzICYgS2F0ZXJpbmE6IA.gif

Το παρακάτω μήνυμά μου το είχα γράψει στο θέμα "ιώσεις-πόσο συχνά", πριν δυό μήνες περίπου. Αποφάσισα να το μεταφέρω όμως εδώ και ν' ανοίξω νέο θέμα -παρ' ότι σ' εκείνη την ενότητα πήρα χρήσιμες πληροφορίες- μιας και σκέφθηκα πως τα δεδομένα είναι διαφορετικά στην ηλικία των 2 απ' ότι των 5. Κι ίσως οι γονείς που διαβάζουν εδώ (σε αυτή την ηλικία), αν φυσικά αντιμετωπίζουν παρόμοιο πρόβλημα - να με βοηθήσουν λίγο παραπάνω.

=======================================================

Ο γιός μου είναι 5 χρονών. Στα 2,5 ξεκίνησε παιδικό σταθμό και μέχρι τότε είχε αρρωστήσει μόνο μια φορά (4 μηνών περίπου) από βρογχιολίτιδα όπου με φαρμακευτική αγωγή την ξεπέρασε γρήγορα. Ο πρώτος καιρό στον παιδικό ήταν κόλαση, ήταν συνέχεια άρρωστος! Είχα πάθει σοκ! Αλλά κατάλαβα πως ήταν η πρώτη του "αντίδραση" μετά την μεγάλη και συνεχή επαφή με τον έξω κόσμο (πολλές ώρες στον σταθμό).

Μετά, τον επόμενο χρόνο, καλά, αρρώστησε φυσιολογικά.

Πέρσι όμως, ήταν άρρωστος κάθε λίγο και λιγάκι. Άλλες φορές με αντιβίωση ή / και εισπνεόμενα ή / και αντισταμινικό κι άλλες φορές χωρίς φάρμακα. Έτσι ή αλλοιώς πάντως, ήταν άρρωστος σχεδόν όλο το χειμώνα! Για να μην πω μέχρι και τις αρχές του καλοκαιριού...

Φέτος, έχει ξεκινήσει νηπιαγωγείο κι από τις 20 Σεπτέμβρη περίπου, μία από τα ίδια πάλι. Ιωσούλα-τρελλό μπούκωμα (παρά τους τόνους ορών)-βήχας-πυρετός-φάρμακα.

Λοιπόν... Επειδή από πέρισυ έχω αρχίσει να προβληματίζομαι έντονα και

αρνούμαι

- να δεχτώ (λόγια γιατρών) "πως όλα τα παιδάκια έτσι είναι" , "ίωση είναι θα περάσει..." , "μεγαλώνοντας θα στρώσει..." , "αφού είναι ζωηρός και ορεξάτος, μην αγχώνεσαι..."

- ότι το παιδί μου θα παίρνει συνέχεια φάρμακα

- να αφήσω να βγουν αληθινά (λόγια άλλων γιατρών και μαμάδων) "οι απανωτές ιώσεις θα του αφήσουν άσθμα...!

- το παιδί μου να χάνει την καθημερινότητά του, τα παιχνίδια του, τους φίλους του, τα πάρτυ του, τις εκδρομές του, κ.λ.π.

αποφάσισα και του έκανα ήδη γενική αίματος και ούρων (όλα καλά όπως και παλιότερα, μόνο κάποιες τιμές στο θυροειδή λίγο χαμηλές κι ένα σχετικό αλλεργικό υπόβαθρο).

Κατόπιν συζητήσεως με μια καταπληκτική ΩΡΛ του ταμείου μας (!), θα κάνω τα εξής:

- Ακτινογραφία (δεν θυμάμαι τώρα πως την λένε) στο πρόσωπο για να δούμε πίσω-πίσω τι γίνεται (κρεατάκια, κ.λ.π.). Είχαμε με τον μπαμπά του πολύ σοβαρές ενστάσεις για την ακτινοβολία που θα πάρει αλλά τώρα δεν έχουμε άλλη επιλογή. (Υποσημείωση, ωτίτιδες και αμυγδαλίτιδες δεν έχει κάνει ποτέ).

και μετά,

ΟΜΟΙΟΠΑΘΗΤΙΚΗ

(μου την σύστησε η ΩΡΛ!)

Συγνώμη για το κατεβατό αλλά τάχω πάρει στο κρανίο!

Υ.Γ.1) Ο γιός μου είναι ένα παιδί -σε γενικές γραμμές- καλοζωισμένο, δυνατό και ζωηρό, με φυσιολογικούς ρυθμούς ανάπτυξης.

Υ.Γ.2) Έχω δοκιμάσει διάφορα "πρακτικά" όπως - μάλλινη φανέλλα τον χειμώνα, αλλάγή ρούχων αμέσως μόλις ιδρώσει, κ.λ.π. Είδα κάποια βελτίωση αλλά όχι λύση του προβλήματος.

Υ.Γ.3) Αυτό που κάνουν οι σημερινοί παιδίατροι "άσε να περάσουν 3 μέρες κι αν συνεχίζει να είναι άρρωστο, φέρτο να το δω), το θεωρώ επιεικώς απαράδεκτο ... και παρακινδυνευμένο! Αλλά ας μην συνεχίσω γιατί θα γράφω ως το πρωί!

========================================================

Λοιπόν, ο μικρός μου πέρασε ίωση (?) ξανά στις 13/11 (για τρεις τέσσερις μέρες) κι από χθές είναι και πάλι άρρωστος! Με απίστευτα μπουκωμένη μύτη και πυρετό 38-38,5 .

Είμαι λυπημένη κι ανήσυχη...

Υ.Γ. Κάποια από αυτά που μας σύστησε η ΩΡΛ τάχουμε ήδη κάνει (θα σας πω αργότερα τι ακριβώς) αλλά τ' αποτελέσματα πολύ λίγο δικαιολόγησαν τις απανωτές ιώσεις...

Λοιπόν επειδή εχω κι εγω πικρή εμπειρία με το συγκεκριμένο θέμα και τα μικρά μου τα διδυμάκια μου έχουν καταναλώσει τόνους φαρμάκων μπορώ να σου πώ εγώ πως αντέδρασα σε όλο αυτό. Πρώτα πρώτα φρόντισα να πάνε κολυμβητήριο ανελλιπώς από την ηλικία των τεσσάρων, δεύτερον ανακάλυψα τα προιόντα της μελισσοθεραπείας (apitherapy) και για ένα αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα καθημερινά τους έδινα 1 κουταλιά μέλι κωνοφόρων και βασιλικό πολτό, σε κάθε χρησιμοποιούσα τα προιόντα της apivita κρέμα για εντριβές και σιροπάκι σε συνδυασμό με την πρόπολη που τους την έδινα μέσα σε χυμό ή μέλι για να την πίνουν. Καθημερινή ηλιοθεραπεία τουλάχιστον 15 λεπτών για βιταμίνη D. Και κάθε φορά που ακούω φτέρνισμα ή βηχαλάκι αμέσως γαργάρες με αλατόνερο τουλάχιστον τρείς φορές την ημέρα.Ο μικρός μου γιός ιδιαίτερα είχε απίστευτη ευαισθησία και στα 3 κόντέψαμε να τον χάσουμε από βαριά πνευμονία, καθώς έμεινε διασωληνωμένος 10 ημέρες στην εντατική. Αυτή την στιγμή που μιλάμε είναι 6 ετών και κάτι και αρρωσταίνει πλέον 3-4 φορές το χρόνο και μάλιστα αρκετά ελαφρά. Ολα ατά στα λέω από την εμπειρία μου και το ψάξιμο που έχω κάνει όλο αυτό το διάστημα γιατί κι εγώ αντιμετώπιζα επιπλέον και τους πυρετικούς σπασμούς και τις απανωτές εισαγωγές στο νοσοκομείο που μας είχαν αποτελειώσει. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και σύντομα το παιδί σου να γίνει καλά.

[[/img][/url].png.png

η κορη μου ανεβασε 41 πυρετο.ειναι πολυ εξαντλημενη και εχει τρομερες κρυαδες σε σημειο που κανει σαν να χανει τις αισθησεις της.επειδη εχω μια μεγαλη φοβια με τον πυρετο,εχετε καμια ιδεα.. ???

εννοειται βεβαια πως το βραδακι θα παρω τηλ την παιδιατρο μας να δω τι θα μου πει.

Ξερετε αν κυκλοφορει καποια ιωση ή κρυωσαμε ????

An angel in the book of my life wrote down my baby's birth... Then whispered as she closed the book "... too beautiful for earth " .........

Είμαι σίγουρη ότι όλες οι μανούλες (και οι μπαμπάδες φυσικά) θέλετε το καλύτερο για το παιδί σας. Σε αυτό το πνέυμα, σίγουρα όλες κοιτάτε τα συστατικά σε ό,τι δίνετε στο παιδάκι σας.

Περνάμε τώρα στα ομοιπαθητικά σκευάσματα. Έχουν χαρτάκι που να λέει ποιά η σύσταση τους; Γνωρίζετε τι περιέχουν;

Εγώ δεν ξέρω, δεν γνωρίζω. Αλλά έχω δει κουτάκι από ομοιοπαθητικό σκεύασμα, που δεν είχε χαρτάκι μέσα και ο άνθρωπος που το έπαιρνε έμενε στο ότι ο ομοιοπαθητικός του είπε ότι ήταν φυτικό! Εμένα προσωπικά κάτι τέτοιο δεν θα με ικανοποιούσε....

Δεν λέω να μην κάνετε ομοιοπαθητική! Άλλωστε είπα ότι δεν έχω ασχοληθεί με τι θέμα και δεν γνωρίζω. Λέω απλά να προσέξετε (και να επιμείνετε να μάθετε) τι περιέχει το οποιοδήποτε σκέυασμα που θα σας δώσει ο ομοιοπαθητικός!

Κατά τα άλλα περαστικά σε όλα τα παιδάκια (και στις δασκάλες σαν και μένα που μονίμως είμαι άρρωστη από τότε που άρχισα να δουλέυω!!!)

η κορη μου ανεβασε 41 πυρετο.ειναι πολυ εξαντλημενη και εχει τρομερες κρυαδες σε σημειο που κανει σαν να χανει τις αισθησεις της.επειδη εχω μια μεγαλη φοβια με τον πυρετο,εχετε καμια ιδεα.. ???

εννοειται βεβαια πως το βραδακι θα παρω τηλ την παιδιατρο μας να δω τι θα μου πει.

Ξερετε αν κυκλοφορει καποια ιωση ή κρυωσαμε ????

Bάσω καλή μου, στη θέση σου θα άρπαζα το παιδί και θα έτρεχα νοσοκομείο. Δεν γράφεις την ηλικία του και δεν θέλω να σε πανικοβάλλω, αλλά τα συμπτώματα αυτά δεν είναι από κρύωμα ούτε απο μια απλή ίωση, που περιμε΄νουμε να πάρουμε τηλέφωνο το γιατρό. Στο λέω με κάθε καλή διάθεση, από ενδιαφέρον.

oLsdp2.png

Η κορη μου ειναι 4,5 ετων και γενικοτερα οποτε ανεβαζει πυρετο,χτυπαει κοκκινο... Τωρα ειμαι στην δουλεια.και με ενημερωσε η πεθερα μου που την κραταει λιγες ωρες μετα το νηπιο μεχρι να γυρισω.

An angel in the book of my life wrote down my baby's birth... Then whispered as she closed the book "... too beautiful for earth " .........

ρε παιδι μου, 41 ειναι πολυ για να αφησεις μια γιαγια να παλευει μονη της... τουλαχιστον παρε τον παιδιατρο.

Μιλησα με την παιδιατρο και μου ειπε πωσ κυκλοφορει ιωση με πολυ υψηλο πυρετο και σε μερικα παιδακια και εμετο.Ολο το σ/κ λεει δεν προλαβαινε να εξεταζει παιδακια,Μου ειπε να μην την αφησω καθολου να ανεβαζει πυρετο,τα κλασσικα δηλαδη depon-ponstan ανα 3ωρο και αυριο το απογευμα να την παω να την δει.

Καλά λέει η Μαρία, πάρε τον γιατρό στο κινητό και πήγαινε όσο μπορείς πιο γρήγορα από εκεί...μην κάνει και τίποτα σπασμούς, Θεός φυλάξοι, και τα δει όλα η γιαγιά!

oLsdp2.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα