Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εξωμήτριος κύηση


HAPPYELEN

Recommended Posts

On 23/5/2020 at 7:02 ΜΜ, Βίλυ30 είπε:

Καλησπέρα!!!Σας διαβάζω πολύ και καιρό και πήρα πια την απόφαση να γράψω.Η ιστορία μου είναι η εξής:Ιούνιο 2019 μαθαίνω ότι είμαι έγκυος όλα τέλεια με χτύπο καρδιάς έως την 8η εβδομάδα όπου ήρθε και η παλινδρόμηση με απόξεση.Νοέμβριο 2019 μέση κύκλου βλέπω αίμα δεν ανησυχώ αλλά μιλάω με το γιατρό που μου λέει να το παρακολουθήσω.Την επόμενη ημέρα πόνοι αριστερά οι οποίοι αυξάνονταν.κάνω χοριακή όπως μου είπε ο γιατρός 168 με επανάληψη 2 μέρες μετά 60 όπου και ξεκίνησε και η αιμοραγία .Μάλλον βιοχημική.Και ερχόμαστε στο τώρα 16/05 πριν 1 εβδομάδα πάλι μέση κύκλου*τεπ 02/05-06/05* βλέπω λίγο αίμα στο σκούπισμα. Ψιλιασμένη πια παίρνω τεστ το οποίο βγαίνει θετικό.Δευτέρα 18/05 χοριακή 2183 υπερηχογράφημα δεν φαινόταν τπτ.Τετάρτη επανάληψη χοριακής 2120 και πάλι τπτ στο υπερηχογράφημα και πόνο τρομερό αριστερά.Πέμπτη βλέπει ο γιατρός εξωμήτριο μάλλον 13 χιλιοστά στην αριστερή σάλπιγγα και μιλάμε για λαπαροσκόπηση.Μου προτείνει να περιμένω να ξανακάνω χοριακή την Παρασκευή 22/05 και να με ξαναδεί. Χοριακή αρκετά πεσμένη 823, πόνος και δυσκοιλιότητα, αλλά βλέπει ο γιατρός υγρό στην κοιλιά κάνω γενική αίματος αιματοκρίτης 42.2 άρα δεν είναι αιμοραγία και λέμε να περιμένουνε μέχρι τη Δευτέρα για χοριακή και επανεξέταση.Να πω εδώ ότι έχω πάρει γνώμη και από δεύτερο γιατρό συμφωνούν και οι δύο και θεωρούν πολύ καλό σημάδι την πτώση της χοριακής. Και επίσης συμφωνούν και οι 2 ότι η περίοδος δεν ήταν περίοδος αλλά αιμοραγία *αλήθεια ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε ήσυχες;;;*.Και είμαι σήμερα που υποτίθεται θα έμπαινα για χειρουργείο ευτυχώς χωρίς πόνους κάποιες ενοχλήσεις θα τις έλεγα να παίρνω χάπια για τη δυσκοιλιότητα και να παρακαλάω να τελειώσει όλο αυτό.Να μπορέσω να ξανακοιμηθώ ήσυχη.Να πώ ότι είμαι 30 και αυτές ήταν οι πρώτες μας προσπάθειες για εγκυμοσύνη.Ήθελα να σας ρωτήσω από τις εμπειρίες σας πιστεύετε ότι υπάρχουν πιθανότητες να το γλιτώσω το χειρουργείο;;;και αν ναι πως θα αποβληθεί το κύημα;;;έχει κάποια μια τέτοια εμπειρία;;;;έχω ανάγκη να μιλήσω με ανθρώπους που τα έχουν περάσει...Σας ευχαριστώ και συγνώμη αν κούρασα με το σεντόνι!!!

Κοριτσι ευχομαι να τελειωσει γρηγορα ολο αυτο...πραγματικα ειναι πολυ θετικο που πεφτει η χοριακη σου..εμενα μονο ανεβαινε με αργουσ ρυθμουσ..κ.κανα 2 σκαμπανεβασματα..ειχα κανει εισαγωγη στο ιπποκρατειο κ με παρακολουθουσαν..τελικα δεν γλιτωσα την λαπαροσκοπηση..που δεν το λεσ κ χειρουργειο..καμμια σχεση..αλλα θελει κανα 3μηνο να ανναρωσεισ για να ξαναπροσπαθησεισ..μονο αυτο ηταν το " κακο"..

Νομιζω θα εισαι τυχερη κ δεν θα χρειαστεισ επεμβαση..

Κ οντωσ..η περιοδοσ σου δεν ηταν περιοδοσ..κ εμενα το ιδιο.μου συνεβη..δηλ την μερα που περιμενα περιοδο ειχα αιμα..κ μετα στη μεση του κυκλου ξανα αιμα..τοτε ενησυχησα κ πηγα γυναικολογο καναμε τεστ κ ημουν εγκυοσ..λογικα θα χεισ μια μικρη αιμοραγια κ θα αποβαλεισ.

 

οπωσ φαινεται ειστε ενα γονιμπ ζευγαρι..πιανεισ ευκολα..ευχομαι την επομενη να το κρατησεισ στα χερια σου το σπορακι σασ..

Αλλη ατυχια να μη σου συμβει..

Στειλε.μασ νεα σου..

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 507
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

14 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Κοριτσι ευχομαι να τελειωσει γρηγορα ολο αυτο...πραγματικα ειναι πολυ θετικο που πεφτει η χοριακη σου..εμενα μονο ανεβαινε με αργουσ ρυθμουσ..κ.κανα 2 σκαμπανεβασματα..ειχα κανει εισαγωγη στο ιπποκρατειο κ με παρακολουθουσαν..τελικα δεν γλιτωσα την λαπαροσκοπηση..που δεν το λεσ κ χειρουργειο..καμμια σχεση..αλλα θελει κανα 3μηνο να ανναρωσεισ για να ξαναπροσπαθησεισ..μονο αυτο ηταν το " κακο"..

Νομιζω θα εισαι τυχερη κ δεν θα χρειαστεισ επεμβαση..

Κ οντωσ..η περιοδοσ σου δεν ηταν περιοδοσ..κ εμενα το ιδιο.μου συνεβη..δηλ την μερα που περιμενα περιοδο ειχα αιμα..κ μετα στη μεση του κυκλου ξανα αιμα..τοτε ενησυχησα κ πηγα γυναικολογο καναμε τεστ κ ημουν εγκυοσ..λογικα θα χεισ μια μικρη αιμοραγια κ θα αποβαλεισ.

 

οπωσ φαινεται ειστε ενα γονιμπ ζευγαρι..πιανεισ ευκολα..ευχομαι την επομενη να το κρατησεισ στα χερια σου το σπορακι σασ..

Αλλη ατυχια να μη σου συμβει..

Στειλε.μασ νεα σου..

 

Σε ευχαριστώ πολύ!!!δεν το γλίτωσα τελικά έκανα λαπαροσκόπηση και αφαιρέθηκε και η αριστερή σάλπιγγα...σε 2 κύκλους θα πάω για σαλπιγγογραφία να δούμε την κατάσταση της δεξιάς και να δούμε πως θα προχωρήσουμε...από τις χειρότερες εμπειρίες το εξωμήτριο...τώρα αναμονή...εσύ την κράτησες την σάλπιγγα;;;και πως προχωρήσατε μετά από αυτό;;;τι εξετάσεις έκανες;;;;

Link to comment
Share on other sites

On 11/6/2020 at 8:07 ΜΜ, Βίλυ30 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ!!!δεν το γλίτωσα τελικά έκανα λαπαροσκόπηση και αφαιρέθηκε και η αριστερή σάλπιγγα...σε 2 κύκλους θα πάω για σαλπιγγογραφία να δούμε την κατάσταση της δεξιάς και να δούμε πως θα προχωρήσουμε...από τις χειρότερες εμπειρίες το εξωμήτριο...τώρα αναμονή...εσύ την κράτησες την σάλπιγγα;;;και πως προχωρήσατε μετά από αυτό;;;τι εξετάσεις έκανες;;;;

Κ ςγω την αριστερη αφαιρεσα..δεν χρειαζονται εξετασεισ..τουλαζιστον εμενα δεν μου βαλαν να κανω..τυχαιο γεγονοσ θεωρειται..κ εμενα η 1η μου εγκυνοσυνη ηταν.εγω ειχα ινομυωματα κ ισωσ να φταιγαν κ αυτα..αυτο που μου πανε να κανω ηταν να αφαιρεσω τα ινομυωματα..τα αφαιρεσα μα λαπαροσκοπηση ..φτιαξαμε το σχημα τησ μητρασ, ηταν σαν δικερη..κ συγχρονωσ ελεγξαν την σαλπιγγα την δεξια κ μου αφαιρεσαν συμφησεισ..

Για να μην τα πολυλογω κ με την αναρρωση απκ το 2ο χειρουργειο( 3 μηνεσ) χρειαστηκαν 10.μηνεσ για να ξαναμεινω εγκυοσ( μαζι με την αναρρωση) ..τωρα εχω κ 2ο παιδακι..

Το ξερω οωσ ολα σου φαινονται μαυρα αυτη τη στιγμη..αλλα δεν ειναι..πραγνατικα υλαρζουν πολυ χειροτερα που ευχομαι να μην βιωσει κανεισ..

Το οτι εμεινεσ εγκυοσ εστω κ αν κατεληξε ετσι σημαινει οωσ ειστε γονιμο ζευγαρι..

Παρς δυναμεισ..κ ολα θα πανε καλα..θα δεισ θα  ερθουν κ αλλεσ εγκυμοσυνεσ..

Εδω ειμαστε πολλεσ που ειχαμε εξωμητριο κ τωρα εχουμε παιδακια..

Στελνε μασ νεα σου

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Κ ςγω την αριστερη αφαιρεσα..δεν χρειαζονται εξετασεισ..τουλαζιστον εμενα δεν μου βαλαν να κανω..τυχαιο γεγονοσ θεωρειται..κ εμενα η 1η μου εγκυνοσυνη ηταν.εγω ειχα ινομυωματα κ ισωσ να φταιγαν κ αυτα..αυτο που μου πανε να κανω ηταν να αφαιρεσω τα ινομυωματα..τα αφαιρεσα μα λαπαροσκοπηση ..φτιαξαμε το σχημα τησ μητρασ, ηταν σαν δικερη..κ συγχρονωσ ελεγξαν την σαλπιγγα την δεξια κ μου αφαιρεσαν συμφησεισ..

Για να μην τα πολυλογω κ με την αναρρωση απκ το 2ο χειρουργειο( 3 μηνεσ) χρειαστηκαν 10.μηνεσ για να ξαναμεινω εγκυοσ( μαζι με την αναρρωση) ..τωρα εχω κ 2ο παιδακι..

Το ξερω οωσ ολα σου φαινονται μαυρα αυτη τη στιγμη..αλλα δεν ειναι..πραγνατικα υλαρζουν πολυ χειροτερα που ευχομαι να μην βιωσει κανεισ..

Το οτι εμεινεσ εγκυοσ εστω κ αν κατεληξε ετσι σημαινει οωσ ειστε γονιμο ζευγαρι..

Παρς δυναμεισ..κ ολα θα πανε καλα..θα δεισ θα  ερθουν κ αλλεσ εγκυμοσυνεσ..

Εδω ειμαστε πολλεσ που ειχαμε εξωμητριο κ τωρα εχουμε παιδακια..

Στελνε μασ νεα σου

Δεν ήταν η πρώτη μου εγκυμοσύνη εμένα δυστυχώς...ήταν η τρίτη σε 1 χρόνο...η πρώτη ήταν παλίνδρομη στην 8η εβδομάδα είχαμε ακούσει και καρδιά και άλλη μια βιοχημική...στη δεύτερη μάλιστα με πόναγε πάλι στην αριστερή σάλπιγγα αλλά επειδή ήταν πάρα πολύ νωρίς *χοριακή 165* και έγινε αμέσως η αποβολή δεν προλάβαμε να δούμε κάτι...σκέφτομαι ότι μπορεί και το προηγούμενο να ήταν εξωμήτριο ή και να μην ήταν να δημιουργησε κάποιο πρόβλημα σε εκείνη την μεριά...τι να πω...σε 2-3 μήνες θα κάνω τη σαλπιγγογραφία..μαν βγει καθαεή η δεξιά σάλπιγγα προχωράμε κανονικά...αν όχι μάλλον θα μιλήσουμε για εξωσωματική...Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου ❤❤❤❤

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Βίλυ30 είπε:

Δεν ήταν η πρώτη μου εγκυμοσύνη εμένα δυστυχώς...ήταν η τρίτη σε 1 χρόνο...η πρώτη ήταν παλίνδρομη στην 8η εβδομάδα είχαμε ακούσει και καρδιά και άλλη μια βιοχημική...στη δεύτερη μάλιστα με πόναγε πάλι στην αριστερή σάλπιγγα αλλά επειδή ήταν πάρα πολύ νωρίς *χοριακή 165* και έγινε αμέσως η αποβολή δεν προλάβαμε να δούμε κάτι...σκέφτομαι ότι μπορεί και το προηγούμενο να ήταν εξωμήτριο ή και να μην ήταν να δημιουργησε κάποιο πρόβλημα σε εκείνη την μεριά...τι να πω...σε 2-3 μήνες θα κάνω τη σαλπιγγογραφία..μαν βγει καθαεή η δεξιά σάλπιγγα προχωράμε κανονικά...αν όχι μάλλον θα μιλήσουμε για εξωσωματική...Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου ❤❤❤❤

Η εξωσωματικη δεν σε προφυλασσει απο εξωμητριο.μενεισ ευκολα εγκυοσ.δεν χρειαζεται να κανεισ εξωσωματικη..μονο αν εχει θεμα η σαλπιγγα σου, τοτε μονο θα το σκεφτεισ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, tzenaki1982 είπε:

Η εξωσωματικη δεν σε προφυλασσει απο εξωμητριο.μενεισ ευκολα εγκυοσ.δεν χρειαζεται να κανεισ εξωσωματικη..μονο αν εχει θεμα η σαλπιγγα σου, τοτε μονο θα το σκεφτεισ..

Ναι ναι σε αυτή την περίπτωση μιλάμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα κορίτσια..λοιπόν η ιστορία ως εξής...

2016 αφαίρεση αριστερής σάλπιγγας λόγω εξωμητριο κύησης..

2017 βιοχημική αποβολή.

2019 φυσιολογική τελειομηνη εγκυμοσύνη με μια σάλπιγγα...

2021 μαθαίνω πως είμαι έγκυος και πώς έπιασα παιδί με περιοδοοοοοοοοο....

Πως το έμαθα: η περίοδος μου τελείωσε 25/12/2020 και την ίδια μέρα ήρθαμε σε επαφή ελεύθερα με τον άντρα μου (να φανταστείτε ακόμα είχα καφέ υγρά) στις 30/12 είχα λίγο ροζ αίμα και επειδή πλέον έχω γίνει γατονι τις πιάνω τις εγκυμοσύνες στον αέρα την υποψιάστηκα την δουλειά και πήγα πήρα τεστ εγκυμοσύνης και κορίτσια βγήκε θετικοοοοο...σοκκκ εγώ γιατί φυσικά το μυαλό μου ΟΗΕ στο κακό εφόσον έχω λίγο αίμα ..

Τρέχω στο Έλενα κάνω χοριακη 387 μονάδες πάω μετά από δύο μέρες 428 μονάδες οι γιατροί όλοι ανησυχεί με αυτές τις τιμές και με το αίμα (λόγο ιστορικού)

Ξαναπάω για χοριακη μετά από δύο μέρες 1050 η χοριακη δεύτερο σοκκκκ...

Κορίτσια θα τρελαθώ πείτε μου παρακαλω τι σκατα γίνεται ??? Δεν έχω αιμορραγία μόνο όταν σκουπίζομε...και η χοριακη πως γίνεται να μην ανέβηκε την δεύτερη ναι την τρίτη να ανέβηκε τόσο..??

Φυσικά στους υπερήχους ακόμα τίποτα ούτε εξωμητριο ούτε ενδομήτριο...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας. Ειμαι 38 χρόνων και πριν 7 εβδομάδες έμεινα έγκυος. Μετά από μια βδομάδα είχα αιμορραγία μετά το επαφές. Μια μέρα πριν πάω για να δούμε σάκο. Τελικά πήγα κ δεν είδαμε τίποτα. Χωρική που ανέβαινε με Άργους ρυθμούς κ άρχισα να χάνω την έντονη όσφρηση μου. Ο γιατρός μου πολύ καλός μου είπε από την αρχή τα άσχημα ενδεχόμενα. Είχα άλλες 2 φορές αίμα αλλά όχι τόσο όσο την πρώτη φορά. Πήγα για υπέρηχο μήπως ήταν εξωμητριο τελικά αλλά κ πάλι δεν ήταν σίγουρος ο γιατρός που μου την έκανε αν όντως έχω κάτι στην δεξιά σάλπιγγα. Μου είπε ο γιατρός μου έπειτα να πάω την επόμενη κ να κάνω πάλι χοριακη γιατί τελικά μπορεί να έχω παλινδρομη κ να μην μπω χειρουργείο τσάμπα. Έχω απογοητευτεί παρά πολύ. Προτιμώ να είναι παλινδρομη αλλά φοβάμαι πολύ κ την εξωμητριο. Είχατε παρόμοια εμπειρία; Είναι δύσκολο να συλλάβεις κανονικά μετά από εξωμήτριο ή πάλι τα ίδια θα συμβούν; Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

On 16/10/2008 at 12:25 ΜΜ, angelικι είπε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! ΛΙΓΟ ΑΡΓΟΠΟΡΗΜΕΝΑ ΜΠΑΙΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΚΟΥΡΑΓΙΟ. ΛΟΙΠΟΝ, ΟΛΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΤΟΥ 2003 (ΚΑΠΟΥ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ) ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΟΠΩΣ: ΔΙΑΛΕΙΠΟΥΣΑ ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΑ, ΠΟΝΟ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΠΡΗΣΜΕΝΟ ΣΤΗΘΟΣ. Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΩ ΣΤΟ ΣΥΖΥΓΟ ΜΟΥ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΝΕΙ Β-ΧΟΡΙΑΚΕΣ, ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΓΕΛΩΝΤΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ: ΩΡΑΙΑ! ΠΟΤΕ ΓΕΝΝΑΜΕ? Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΙΝΗΣΗ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΙΑΚΟΙΛΙΑΚΟ ΥΠΕΡΗΧΟ ΔΕΝ ΕΙΔΕ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΘΥΣΗΧΑΣΕ. ΔΥΟ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕΤΑ, ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΟΝΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΕΣ, ΞΕΚΙΝΑ ΕΝΑΣ ΠΕΡΙΕΡΓΟΣ ΚΑΙ ΟΞΥΣ ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΚΑΤΩ ΜΕΡΟΣ ΤΗς ΚΟΙΛΙΑΣ. ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΑΚΡΥΓΟΡΩ, ΠΗΓΑ ΑΜΕΣΩΣ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ, ΟΠΟΥ ΕΦΗΜΕΡΕΥΕ ΓΙΑΤΡΟΣ-ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ ΚΟΥΜΠΑΡΟΣ ΜΟΥ, ΚΑΙ Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΗΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ ΚΛΙΝΙΚΗΣ ΠΟΥ ΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕ ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΕ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΜΕ BRASΑN KAI BUSCOPAN ΓΙΑΤΙ, ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!! ΤΟ ΒΡΑΔΥ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΦΡΙΚΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΝΗ ΜΟΥ, ΠΑΙΡΝΩ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΞΑΝΑΠΑΩ ΣΤΟΙΔΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ, ΜΕ ΒΛΕΠΟΥΝ 6 ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑΖΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΠΟΧΑΥΝΩΜΕΝΟΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΞΕΤΑΖΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΠΟΝΑΩ ΣΤΟΝ ΩΜΟ (ΣΗΜΕΙΟ kHERR-ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΑΙΜΟΡΡΑΓΙΑΣ). ΤΕΛΙΚΑ, ΜΕ ΕΣΩΣΕ Ο ΚΟΥΜΠΑΡΟΣ ΜΟΥ, ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΥΧΗ ΕΦΗΜΕΡΕΥΕ, ΜΕ ΕΤΡΕΞΕ ΑΜΕΣΩΣ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΑΙΜΑ ΕΙΧΕ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟΥΣ ΠΝΕΥΜΟΝΕΣ: ΑΙΤΙΑ? ΡΗΞΗ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟΥ ΚΥΗΣΕΩΣ ΣΤΗ ΔΕΞΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ. ΠΛΗΡΗΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ, ΚΛΑΜΑΤΑ, ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ. ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΜΕΝΑ??? ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ??? ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΑΚΙ???ΚΑΤΙ ΜΕΓΑΛΟΓΙΑΤΡΟΙ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΜΕ ΕΣΠΡΩΧΝΑΝ ΕΜΜΕΣΩΣ ΠΛΗΝ ΣΑΦΩΣ ΣΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ. ΕΓΩ ΟΜΩΣ, ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΟΛΥ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ, ΕΛΕΓΑ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ. ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ, ΑΦΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ, ΟΠΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΟΤΙ Η ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΜΟΥ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ, ΕΜΕΙΝΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΕΓΚΥΟΣ ΣΧΕΔΟΝ ΑΜΕΣΩΣ (5 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ), ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΚΟΡΟΥΛΑ (ΣΧΕΔΟΝ 4 ΕΤΩΝ ΣΗΜΕΡΑ), ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1, 5 ΧΡΟΝΟ ΞΑΝΑΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ, ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΠΕΒΑΛΛΑ ΣΤΟΝ 4Ο ΜΗΝΑ, ΜΕΤΑ 5 ΜΗΝΕΣ ΞΑΝΑΜΕΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ (17 ΜΗΝΩΝ) ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ 5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΓΟΡΑΚΙ!!! ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΜΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ! ΕΛΠΙΖΩ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΟΥ ΝΑ ΣΑΣ ΔΙΝΕΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑΤΕ....:D

Καλησπέρα ,

Μήπως γνωρίζεις τι χοριακη είχες όταν έγινε ηρηξη και είχες εσωτερική αιμορραγία; ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

On 23/5/2020 at 7:02 ΜΜ, Βίλυ30 είπε:

Καλησπέρα!!!Σας διαβάζω πολύ και καιρό και πήρα πια την απόφαση να γράψω.Η ιστορία μου είναι η εξής:Ιούνιο 2019 μαθαίνω ότι είμαι έγκυος όλα τέλεια με χτύπο καρδιάς έως την 8η εβδομάδα όπου ήρθε και η παλινδρόμηση με απόξεση.Νοέμβριο 2019 μέση κύκλου βλέπω αίμα δεν ανησυχώ αλλά μιλάω με το γιατρό που μου λέει να το παρακολουθήσω.Την επόμενη ημέρα πόνοι αριστερά οι οποίοι αυξάνονταν.κάνω χοριακή όπως μου είπε ο γιατρός 168 με επανάληψη 2 μέρες μετά 60 όπου και ξεκίνησε και η αιμοραγία .Μάλλον βιοχημική.Και ερχόμαστε στο τώρα 16/05 πριν 1 εβδομάδα πάλι μέση κύκλου*τεπ 02/05-06/05* βλέπω λίγο αίμα στο σκούπισμα. Ψιλιασμένη πια παίρνω τεστ το οποίο βγαίνει θετικό.Δευτέρα 18/05 χοριακή 2183 υπερηχογράφημα δεν φαινόταν τπτ.Τετάρτη επανάληψη χοριακής 2120 και πάλι τπτ στο υπερηχογράφημα και πόνο τρομερό αριστερά.Πέμπτη βλέπει ο γιατρός εξωμήτριο μάλλον 13 χιλιοστά στην αριστερή σάλπιγγα και μιλάμε για λαπαροσκόπηση.Μου προτείνει να περιμένω να ξανακάνω χοριακή την Παρασκευή 22/05 και να με ξαναδεί. Χοριακή αρκετά πεσμένη 823, πόνος και δυσκοιλιότητα, αλλά βλέπει ο γιατρός υγρό στην κοιλιά κάνω γενική αίματος αιματοκρίτης 42.2 άρα δεν είναι αιμοραγία και λέμε να περιμένουνε μέχρι τη Δευτέρα για χοριακή και επανεξέταση.Να πω εδώ ότι έχω πάρει γνώμη και από δεύτερο γιατρό συμφωνούν και οι δύο και θεωρούν πολύ καλό σημάδι την πτώση της χοριακής. Και επίσης συμφωνούν και οι 2 ότι η περίοδος δεν ήταν περίοδος αλλά αιμοραγία *αλήθεια ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε ήσυχες;;;*.Και είμαι σήμερα που υποτίθεται θα έμπαινα για χειρουργείο ευτυχώς χωρίς πόνους κάποιες ενοχλήσεις θα τις έλεγα να παίρνω χάπια για τη δυσκοιλιότητα και να παρακαλάω να τελειώσει όλο αυτό.Να μπορέσω να ξανακοιμηθώ ήσυχη.Να πώ ότι είμαι 30 και αυτές ήταν οι πρώτες μας προσπάθειες για εγκυμοσύνη.Ήθελα να σας ρωτήσω από τις εμπειρίες σας πιστεύετε ότι υπάρχουν πιθανότητες να το γλιτώσω το χειρουργείο;;;και αν ναι πως θα αποβληθεί το κύημα;;;έχει κάποια μια τέτοια εμπειρία;;;;έχω ανάγκη να μιλήσω με ανθρώπους που τα έχουν περάσει...Σας ευχαριστώ και συγνώμη αν κούρασα με το σεντόνι!!!

Να σε ρωτήσω και κάτι,εμένα ο γιατρός μου είπε ότι αν πέσει η χοριακη στο 1500 είμαστε οκ μου κανει εντύπωση  που με 800κατι που είχες χρειάστηκε επέμβαση.Μεχρι τότε είχες κάποια στιγμή μεγάλη απώλεια αίματος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

19 ώρες πρίν, Κάτια Μακρή είπε:

Να σε ρωτήσω και κάτι,εμένα ο γιατρός μου είπε ότι αν πέσει η χοριακη στο 1500 είμαστε οκ μου κανει εντύπωση  που με 800κατι που είχες χρειάστηκε επέμβαση.Μεχρι τότε είχες κάποια στιγμή μεγάλη απώλεια αίματος;

Δεν ξέρω το ιστορικό σου..αλλά εγώ  αλλεσ οδηγίες ειχα..με μικρότερη χοριακη έκανα εισαγωγή στο Ιπποκράτειο γιατί φοβόντουσαν για ρήξη..τώρα δ ν θυμάμαι με ακρίβεια έχουν πςρααςι κ χρόνια..αλλά στο περίπου η χοριακη γύρω στα 600 όταν έκανα εισαγωγή κ με παρακολουθούσαν 10 μερεσ. Γιατι η χοριακη ανςβαινε με Άργους ρυθμους.....όταν έφτασε γύρω στις 1500 Μοναδεσ κ είδαν που είναι.μου κάναν λαπαροσκόπηση..δεν περίμεναν ούτε μέρα όταν το είδαν σε ποιο σημείο ηταν

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γειά σας και από εμένα. Εχω πραγματικά την ανάγκη να τα πω και να πάρω γνώμες και συμβουλές! Είμαι 34 ετών και έχω ενδομητριωση. Εχω κάνει δύο φορές επέμβαση και έχω αφαιρέσει σοκολατωειδης κυστες. Έμεινα πρώτη φορά έγκυος και υπάρχει διχασμός αν είναι ενδομητρια η εξωμητρια κύηση.... δεν έχουν εικόνα γιατι το κυημα δεν φαίνεται και η Β χωριακη η ανεβαίνει λίγο η είναι στάσιμη..... δεν ξεεω πραγματικά τι να κάνω .... εγώ χάνω αίμα και έχω πόνους. Έχει συμβεί σε κάποια; υπάρχει κάποιος γιατρός που μπορώ να εμπιστευτώ;

Link to comment
Share on other sites

On 27/3/2021 at 11:55 ΜΜ, Fiona είπε:

Γειά σας και από εμένα. Εχω πραγματικά την ανάγκη να τα πω και να πάρω γνώμες και συμβουλές! Είμαι 34 ετών και έχω ενδομητριωση. Εχω κάνει δύο φορές επέμβαση και έχω αφαιρέσει σοκολατωειδης κυστες. Έμεινα πρώτη φορά έγκυος και υπάρχει διχασμός αν είναι ενδομητρια η εξωμητρια κύηση.... δεν έχουν εικόνα γιατι το κυημα δεν φαίνεται και η Β χωριακη η ανεβαίνει λίγο η είναι στάσιμη..... δεν ξεεω πραγματικά τι να κάνω .... εγώ χάνω αίμα και έχω πόνους. Έχει συμβεί σε κάποια; υπάρχει κάποιος γιατρός που μπορώ να εμπιστευτώ;

Ποσο είναι η χοριακη και δε βλέπουν κυημα;

Link to comment
Share on other sites

On 27/3/2021 at 11:55 ΜΜ, Fiona είπε:

Γειά σας και από εμένα. Εχω πραγματικά την ανάγκη να τα πω και να πάρω γνώμες και συμβουλές! Είμαι 34 ετών και έχω ενδομητριωση. Εχω κάνει δύο φορές επέμβαση και έχω αφαιρέσει σοκολατωειδης κυστες. Έμεινα πρώτη φορά έγκυος και υπάρχει διχασμός αν είναι ενδομητρια η εξωμητρια κύηση.... δεν έχουν εικόνα γιατι το κυημα δεν φαίνεται και η Β χωριακη η ανεβαίνει λίγο η είναι στάσιμη..... δεν ξεεω πραγματικά τι να κάνω .... εγώ χάνω αίμα και έχω πόνους. Έχει συμβεί σε κάποια; υπάρχει κάποιος γιατρός που μπορώ να εμπιστευτώ;

Κοπέλα μου τι έγινε τελικά? Τι χοριακη έχεισ? Κ από που είσαι? Μηοωσ μπορουμε να σε βοηθήσουμε με γιατρούς

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας κορίτσια, είμαι καινούργια στο forum και έχω πραγματικά ανάγκη να μοιραστώ αυτά που μου συμβαίνουν με ανθρώπους που έχουν περάσει και περνούν δύσκολα όπως εγώ... Είμαι 31 ετών και μια από τις σάλπιγγες μου είναι υδροσαλπιγγα. Ο γιατρός μου με ενημέρωσε ότι δεν χρειάζεται να την αφαιρέσω και προχώρησα κατευθείαν σε εξωσωματικη. Με την πρώτη προσπάθεια έμεινα έγκυος και ένιωσα τη μεγαλύτερη ευτυχία της ζωής μου. Όμως η ευτυχία δεν κράτησε πολύ καθώς απεβαλα στην 6η εβδομάδα. Ο γιατρός μου είπε ότι ήταν παλλινδρομη κύηση. Τον ρώτησα αν η ευθύνεται η σάλπιγγα για την αποβολή και μου είπε ότι δεν θα εμένα έγκυος αν έφταιγε η σάλπιγγα και το τοξικό της περιβάλλον. Επίσης τον ρώτησα τι εξετάσεις πρέπει να κάνω για να είμαστε σίγουροι για την επόμενη προσπάθεια και μου είπε ότι με μια αποβολή δεν ξεκινάμε εξετάσεις. Από την δεύτερη και μετά. Είμαι πολύ στενοχωρημένη και προβληματισμενη γιατί θεωρώ ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο Προσπαθώ να είναι δυνατή αλλά δεν τα καταφέρνω. Σίγουρα θα πάρω και άλλες γνώμες γιατρών. Μπορείτε να μου πείτε αν έχετε αντιμετωπίσει και εσείς παρόμοιο πρόβλημα και ποιον γιατρό προτείνετε ; Εύχομαι όλες μας να αποκτήσουμε ένα παιδάκι και όλα αυτά να μείνουν στο παρελθόν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 5/5/2021 at 1:34 ΜΜ, Meiz είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια, είμαι καινούργια στο forum και έχω πραγματικά ανάγκη να μοιραστώ αυτά που μου συμβαίνουν με ανθρώπους που έχουν περάσει και περνούν δύσκολα όπως εγώ... Είμαι 31 ετών και μια από τις σάλπιγγες μου είναι υδροσαλπιγγα. Ο γιατρός μου με ενημέρωσε ότι δεν χρειάζεται να την αφαιρέσω και προχώρησα κατευθείαν σε εξωσωματικη. Με την πρώτη προσπάθεια έμεινα έγκυος και ένιωσα τη μεγαλύτερη ευτυχία της ζωής μου. Όμως η ευτυχία δεν κράτησε πολύ καθώς απεβαλα στην 6η εβδομάδα. Ο γιατρός μου είπε ότι ήταν παλλινδρομη κύηση. Τον ρώτησα αν η ευθύνεται η σάλπιγγα για την αποβολή και μου είπε ότι δεν θα εμένα έγκυος αν έφταιγε η σάλπιγγα και το τοξικό της περιβάλλον. Επίσης τον ρώτησα τι εξετάσεις πρέπει να κάνω για να είμαστε σίγουροι για την επόμενη προσπάθεια και μου είπε ότι με μια αποβολή δεν ξεκινάμε εξετάσεις. Από την δεύτερη και μετά. Είμαι πολύ στενοχωρημένη και προβληματισμενη γιατί θεωρώ ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο Προσπαθώ να είναι δυνατή αλλά δεν τα καταφέρνω. Σίγουρα θα πάρω και άλλες γνώμες γιατρών. Μπορείτε να μου πείτε αν έχετε αντιμετωπίσει και εσείς παρόμοιο πρόβλημα και ποιον γιατρό προτείνετε ; Εύχομαι όλες μας να αποκτήσουμε ένα παιδάκι και όλα αυτά να μείνουν στο παρελθόν. 

Λυπάμαι πολύ για τα δύσκολα που πέρασες. Εχω κι εγω εμπειρία και απο παλλινδρομη, εξωμητριο, αποτυχημένες εξωσωματικές. Εγω λέω ν πάρεις οπωσδήποτε και αλλη γνώμη απο γιατρό που εμπιστεύεσαι. Δεν γνωρίζω πολλά άλλα εχω την εντύπωση ότι οταν μια σάλπιγγα είναι υδροσαλπιγγα πρέπει να αφαιρείται γιατι μπορει να δημιουργήσει προβλήματα σε ενδεχόμενη εγκυμοσύνη. Επίσης αν την αφαιρέσεις και με την προϋπόθεση ότι η αλλη είναι καλή, δε χρειάζεται να κάνεις εξωσωματική. Εγω με μια σάλπιγγα έμεινα έγκυος 2 φορες φυσιολογικά στα 40 μου! Δεν προχώρησαν βεβαια για άλλους λόγους. Παρε οπωσδήποτε και αλλη γνώμη. Είσαι μικρή και είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις. Εύχομαι καλή δύναμη και όλα να πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2021 at 1:34 ΜΜ, Meiz είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια, είμαι καινούργια στο forum και έχω πραγματικά ανάγκη να μοιραστώ αυτά που μου συμβαίνουν με ανθρώπους που έχουν περάσει και περνούν δύσκολα όπως εγώ... Είμαι 31 ετών και μια από τις σάλπιγγες μου είναι υδροσαλπιγγα. Ο γιατρός μου με ενημέρωσε ότι δεν χρειάζεται να την αφαιρέσω και προχώρησα κατευθείαν σε εξωσωματικη. Με την πρώτη προσπάθεια έμεινα έγκυος και ένιωσα τη μεγαλύτερη ευτυχία της ζωής μου. Όμως η ευτυχία δεν κράτησε πολύ καθώς απεβαλα στην 6η εβδομάδα. Ο γιατρός μου είπε ότι ήταν παλλινδρομη κύηση. Τον ρώτησα αν η ευθύνεται η σάλπιγγα για την αποβολή και μου είπε ότι δεν θα εμένα έγκυος αν έφταιγε η σάλπιγγα και το τοξικό της περιβάλλον. Επίσης τον ρώτησα τι εξετάσεις πρέπει να κάνω για να είμαστε σίγουροι για την επόμενη προσπάθεια και μου είπε ότι με μια αποβολή δεν ξεκινάμε εξετάσεις. Από την δεύτερη και μετά. Είμαι πολύ στενοχωρημένη και προβληματισμενη γιατί θεωρώ ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο Προσπαθώ να είναι δυνατή αλλά δεν τα καταφέρνω. Σίγουρα θα πάρω και άλλες γνώμες γιατρών. Μπορείτε να μου πείτε αν έχετε αντιμετωπίσει και εσείς παρόμοιο πρόβλημα και ποιον γιατρό προτείνετε ; Εύχομαι όλες μας να αποκτήσουμε ένα παιδάκι και όλα αυτά να μείνουν στο παρελθόν. 

 Koπέλα μου δυστυχώς έχει δίκιο ο γιατρός. Ένα τεράστειο ποσοστό νέων κυήσεων καταλήγει σε παλίνδρομη και τόσο νωρίς κανονικά δεν γίνεται έλεγχος για μία και μοναδική φορά. Κάτι σαν 20% των κυήσεων καταλήγει να παλινδρομήσει τις πρώτες εβδομάδες, οπότε όσο επώδυνο κι αν είναι, δε θεωρείται ανησυχητικό αν γίνει μία φορά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 Koπέλα μου δυστυχώς έχει δίκιο ο γιατρός. Ένα τεράστειο ποσοστό νέων κυήσεων καταλήγει σε παλίνδρομη και τόσο νωρίς κανονικά δεν γίνεται έλεγχος για μία και μοναδική φορά. Κάτι σαν 20% των κυήσεων καταλήγει να παλινδρομήσει τις πρώτες εβδομάδες, οπότε όσο επώδυνο κι αν είναι, δε θεωρείται ανησυχητικό αν γίνει μία φορά.

Συμφωνώ κ εγώ αλλά από την άλλη σαν γυναίκα που είμαι αν ευθύνεται κάτι κ παλινδρόμει μια κύηση γιατί να μην το ελέγξω ώστε να ελαχιστοποιησω τις πιθανότητες να συμβεί κάτι τόσο ψυχοφθόρο? Κ ιδιαίτερα αν υποβάλλομαι σε εξωσωματική που κοστίζει κ αρκετά.. Γιατί λοιπόν οι γιατροί να μην μπουν στην ψυχολογία της γυναίκας κ να της γράψουν κάποιες αιματολογικές για να είναι σίγουροι ότι δεν θα ξανά συμβεί κάτι τέτοιο αν υπάρχει όντως πρόβλημα. Δλδ μια γυναίκα (αν έχει πρόβλημα κ δεν το ξέρει) πρέπει να φτάσει να παλινδρομήσει η κύηση 3 φορές?

Link to comment
Share on other sites

On 5/5/2021 at 1:34 ΜΜ, Meiz είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια, είμαι καινούργια στο forum και έχω πραγματικά ανάγκη να μοιραστώ αυτά που μου συμβαίνουν με ανθρώπους που έχουν περάσει και περνούν δύσκολα όπως εγώ... Είμαι 31 ετών και μια από τις σάλπιγγες μου είναι υδροσαλπιγγα. Ο γιατρός μου με ενημέρωσε ότι δεν χρειάζεται να την αφαιρέσω και προχώρησα κατευθείαν σε εξωσωματικη. Με την πρώτη προσπάθεια έμεινα έγκυος και ένιωσα τη μεγαλύτερη ευτυχία της ζωής μου. Όμως η ευτυχία δεν κράτησε πολύ καθώς απεβαλα στην 6η εβδομάδα. Ο γιατρός μου είπε ότι ήταν παλλινδρομη κύηση. Τον ρώτησα αν η ευθύνεται η σάλπιγγα για την αποβολή και μου είπε ότι δεν θα εμένα έγκυος αν έφταιγε η σάλπιγγα και το τοξικό της περιβάλλον. Επίσης τον ρώτησα τι εξετάσεις πρέπει να κάνω για να είμαστε σίγουροι για την επόμενη προσπάθεια και μου είπε ότι με μια αποβολή δεν ξεκινάμε εξετάσεις. Από την δεύτερη και μετά. Είμαι πολύ στενοχωρημένη και προβληματισμενη γιατί θεωρώ ότι τίποτα δεν είναι τυχαίο Προσπαθώ να είναι δυνατή αλλά δεν τα καταφέρνω. Σίγουρα θα πάρω και άλλες γνώμες γιατρών. Μπορείτε να μου πείτε αν έχετε αντιμετωπίσει και εσείς παρόμοιο πρόβλημα και ποιον γιατρό προτείνετε ; Εύχομαι όλες μας να αποκτήσουμε ένα παιδάκι και όλα αυτά να μείνουν στο παρελθόν. 

Και αν δεν φταίει η υδροσάλπιγγα πως δικαιολόγησε όταν πήγατε το ότι δεν μένεις έγκυος φυσιολογικά; Έχετε και άλλα θέματα; Και αν ακόμα έχετε άλλα θέματα πως ήταν τόσο σίγουρος ότι αυτή η υδροσάλπιγγα δεν θα σε κάνει να παίρνεις το ένα μηδενικό πίσω από το άλλο κάνοντας εξωσωματικές ή να χάνεις εμφυτευμένα έμβρυα;  Τύπου πάμε και βλέπουμε; Πάρε δεύτερη γνώμη σε παρακαλώ αν μη τι άλλο μη πετάς τα λεφτά σου σε έμβρυο μεταφορές και διεγέρσεις αν δεν συμφωνήσει και δεύτερος και τρίτος γιατρός. Ο κανόνας είναι η υδροσάλπιγγα να αφαιρείται. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2021 at 11:32 ΠΜ, MagdaP είπε:

Λυπάμαι πολύ για τα δύσκολα που πέρασες. Εχω κι εγω εμπειρία και απο παλλινδρομη, εξωμητριο, αποτυχημένες εξωσωματικές. Εγω λέω ν πάρεις οπωσδήποτε και αλλη γνώμη απο γιατρό που εμπιστεύεσαι. Δεν γνωρίζω πολλά άλλα εχω την εντύπωση ότι οταν μια σάλπιγγα είναι υδροσαλπιγγα πρέπει να αφαιρείται γιατι μπορει να δημιουργήσει προβλήματα σε ενδεχόμενη εγκυμοσύνη. Επίσης αν την αφαιρέσεις και με την προϋπόθεση ότι η αλλη είναι καλή, δε χρειάζεται να κάνεις εξωσωματική. Εγω με μια σάλπιγγα έμεινα έγκυος 2 φορες φυσιολογικά στα 40 μου! Δεν προχώρησαν βεβαια για άλλους λόγους. Παρε οπωσδήποτε και αλλη γνώμη. Είσαι μικρή και είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις. Εύχομαι καλή δύναμη και όλα να πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για αυτά που μου γράψατε.. Πραγματικά νιώθω καλύτερα όταν το συζητάω με ανθρώπους που έχουν περάσει και εκείνοι δύσκολα! Σε ότι αφορά την υδροσαλπιγγα μου είπε ότι θεωρεί πως δεν ευθύνεται εκείνη για την αποβολή γιατί δεν θα είχα μείνει έγκυος εξαρχής και ότι δεν υπάρχει λόγος να κάνω επιπλέον εξετάσεις λόγω του ότι έχουν μεγάλο κόστος και δεν υπάρχει λόγος από τη στιγμή που είναι η πρώτη αποβολή. Μετά τις 2 ξεκινάς τις εξετάσεις.. Δηλαδή θα πρέπει να να το αφήσω στη τύχη του και να ρισκάρω στο να ξαναπεράσω όλη αυτήν την επώδυνη διαδικασία? Επίσης πριν ξεκινήσω την Εξωσωματική μου είπε ότι αν την αφαιρουσα θα είχα και άλλα προβλήματα μετεγχειρητικα. Δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα με βάση της εξετάσεις που έχουμε κάνει. Συμφωνώ μαζί σας στο να πάρουμε και άλλες γνώμες γιατί προτιμώ να την αφαιρέσω και να κάνω όλες τις εξετάσεις που χρειάζονται προκειμένου να νιώθω ήρεμη ότι αυτά  που έπρεπε έγιναν. Για αρχή έκλεισα ραντεβού στον Σφακιανουδη, τον γνωρίζετε; έχω ακούσει τις καλύτερες κριτικες. Εύχομαι ολόψυχα για όλες μας το όνειρο μας για ένα παιδάκι να γίνει πραγματικότητα!! 

Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2021 at 1:11 ΜΜ, ΑΡΓΚ είπε:

 Koπέλα μου δυστυχώς έχει δίκιο ο γιατρός. Ένα τεράστειο ποσοστό νέων κυήσεων καταλήγει σε παλίνδρομη και τόσο νωρίς κανονικά δεν γίνεται έλεγχος για μία και μοναδική φορά. Κάτι σαν 20% των κυήσεων καταλήγει να παλινδρομήσει τις πρώτες εβδομάδες, οπότε όσο επώδυνο κι αν είναι, δε θεωρείται ανησυχητικό αν γίνει μία φορά.

Γεια σας κορίτσια, είναι καινουρια στην παρέα και θέλω να μοιραστώ μαζί σας το προβλημα μου. Είμαι 30 χρόνων και Έχοντας ένα αγοράκι 13 μηνών πριν δυο μήνες έμεινα έγκυος και στο τρίτο ραντεβού στην 10η εβδομάδα δυστυχώς δεν ξανά ακούσαμε καρδούλα, η κύηση ήταν παλινδρομη και είχε σχεδόν δυο βδομαδες που σταμάτησε η ανάπτυξη του. Έκανα απόξεση. Ο γιατρός θεωρεί πως έχοντας ήδη ένα γερο παιδάκι, αυτό ήταν ένα τυχαίο γεγονός και πως θα πρέπει να περιμένουμε 3 μήνες για να ξανά προσπαθήσουμε. Εγώ είμαι χαλια, και ο άντρας μου το ίδιο, σκέφτομαι πως μόνο αν ξανά μείνω έγκυος θα γίνω παλι καλά, θέλουμε τόσο πολύ να χαρίσουμε στο γιο μας ένα αδερφάκι αλλά από την άλλη φοβάμαι μήπως επαναληφθεί.  Πείτε μου τις εμπειριες σας, πως το διαχειριστήκατε; Ταυτόχρονο έχω 3 φιλες έγκυες σχεδόν στην ίδια εβδομάδα με μενα και δεν μπορώ ούτε να τις αντικρίσω.. σκέφτομαι πως πριν λίγες μέρες ήμουν χαρούμενη και χάϊδευα την κοιλιτσα μου. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια !!! Είμαι 5 εβδομάδων και 6 ημερών .Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω γιατί ειμουν χτες στο γυναικολόγο και μ είπε ότι βλέπει μόνο ένα σάκο και ότι μπορεί να  είναι εξωμήτρια κύηση και να πάω αύριο στο νοσοκομείο για έναν έλεγχο μου έκανε και την Β χοριακη και θα μ πει τα αποτελέσματα την Τρίτη που θα ξαναπάω..Απλά έχω άγχος γιατί δεν περίμενε να βγουν τα αποτελέσματα της Β χοριακης και μου είπε να πάω στο νοσοκομείο.. Θα ήθελα πολύ την γνώμη σας! Τι έχετε να πείτε; 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γειά σας είμαι καινούργια στο γκρουπ. Έχω εξωμήτρια κύηση το έμαθα όταν η χοριακη έφτασε 6600. Από την αρχή κάτι δεν μου πήγαινε καλά γιατί μου ξεκίνησε σαν περίοδος με καφέ βέβαια χωρίς να έχω αίμα. Ενώ η χοριακες ήταν τέλειες χωρίς κάποιου είδους ανομαλια έχω είχα κάποια τραβήγματακια δεξιά και πολύ πρήξιμο στην κοιλιά και στο κάτω μέρος οι κοιλιά μου γινόταν πέτρα και ακαμπτη κάπως,μοθδιαζς το δεξί μου πόδι επίσης. Μέχρι που με έπιασε ένας έντονος πόνος δεξιά και πήγα στο Νοσοκομείο και μετά από 4 μέρες ψάξιμο είδαμε ότι δεν υπάρχει κάτι στο ενδομητριο. Έκανα εκείνο το βράδυ την ένεση emthexate μετά από πολύ μεγάλη ταλαιπωρία γιατί δεν υπήρχε πουθενά. Ήθελα να ρωτήσω αν η ένεση αυτή είναι αποτελεσματική, είμαι πολύ αγχωμένη και φοβάμαι. Ο γιατρός μου λεει ότι έχουμε καλές πιθανότητες να γλυτώσω το χειρουργείο. Το Σάββατο θα δω αν έχει συμαντικο πτώση η χοριακη έως τότε όμως υπάρχει άγνοια και άγχος. Λογικά θα πρεπει το φάρμακο αυτό να διακόψει την κύηση σωστά; Οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθήσει. Γιατί είμαι στα αναμμένα τα κάρβουνα και δεν ξέρω τι με περιμενη ακόμα και μετά από αυτή την ένεση. 

Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2021 at 3:11 ΜΜ, Violeta UVAROVA είπε:

Γειά σας είμαι καινούργια στο γκρουπ. Έχω εξωμήτρια κύηση το έμαθα όταν η χοριακη έφτασε 6600. Από την αρχή κάτι δεν μου πήγαινε καλά γιατί μου ξεκίνησε σαν περίοδος με καφέ βέβαια χωρίς να έχω αίμα. Ενώ η χοριακες ήταν τέλειες χωρίς κάποιου είδους ανομαλια έχω είχα κάποια τραβήγματακια δεξιά και πολύ πρήξιμο στην κοιλιά και στο κάτω μέρος οι κοιλιά μου γινόταν πέτρα και ακαμπτη κάπως,μοθδιαζς το δεξί μου πόδι επίσης. Μέχρι που με έπιασε ένας έντονος πόνος δεξιά και πήγα στο Νοσοκομείο και μετά από 4 μέρες ψάξιμο είδαμε ότι δεν υπάρχει κάτι στο ενδομητριο. Έκανα εκείνο το βράδυ την ένεση emthexate μετά από πολύ μεγάλη ταλαιπωρία γιατί δεν υπήρχε πουθενά. Ήθελα να ρωτήσω αν η ένεση αυτή είναι αποτελεσματική, είμαι πολύ αγχωμένη και φοβάμαι. Ο γιατρός μου λεει ότι έχουμε καλές πιθανότητες να γλυτώσω το χειρουργείο. Το Σάββατο θα δω αν έχει συμαντικο πτώση η χοριακη έως τότε όμως υπάρχει άγνοια και άγχος. Λογικά θα πρεπει το φάρμακο αυτό να διακόψει την κύηση σωστά; Οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθήσει. Γιατί είμαι στα αναμμένα τα κάρβουνα και δεν ξέρω τι με περιμενη ακόμα και μετά από αυτή την ένεση. 

Πως είσαι? Μακάρι να αποβάλλεις με το χάπι αλλά ακόμα κ χειρουργείο να χρειαστεί δεν πειράζει... Στην σάλπιγγα είναι?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...