Recommended Posts

Καλησπέρα σας...πριν 20 μέρες έκανα λαπαροσκόπηση κ αφαίρεσα τη σάλπιγγα λόγω εξωμητριας κύησης.ακομα όμως εχω κάποιες ενοχλήσεις χαμηλά κ μια ψιλοενοχληση κατα την ούρηση.κοριτσια ειχε καμία σας τα ιδια συμπτώματα μετά την επέμβαση;

Διαφημίσεις

On 11/1/2018 at 6:27 ΜΜ, Lena 33 είπε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...

Πριν 20 μέρες αφαίρεσα τη σάλπιγγα λαπαροσκοπικά λόγω εξωμητριας κύησης...

ακόμα όμως εχω ενοχλήσεις,μικρό πονάκια χαμηλά.κ επισης εχω Μια μικροενοχλήση κατα την ούρηση.ειχατε κ εσεις τα ιδια συμπτώματα μετά την επέμβαση;

Εγω ειχα κ ακομη εχω τσιμπηματακια απο τη μερια που ηταν η σαλπιγγα..γενικα νιωθω μια μικρη ενοχληση. Κ τωρα πια την νιωθω οταν ειμαι σε μερεσ ωορρηξιασ..ενοχληση κατα την ουρηση δεν ειχα. 

Τσιμπηματάκια απ' τη μεριά της σάλπιγγας είχα κι εγώ για αρκετούς μήνες μετά, ενόχληση κατά την ούρηση δεν είχα όμως. Ρώτα τον γιατρό και επίμεινε να σε εξετάσει, το πιθανότερο να είναι όλα καλά, καλή ανάρρωση σου εύχομαι.

• Μου αρέσει 1

vLmAp2.pngFMoxp2.png

Ενοχλησούλες είχα, και έχω ακόμα μετά από 5 χρόνια, κι εγώ όποτε κάνω ωορρηξία από τη μεριά της απολινωμένης σάλπιγγας, φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και αν την έχεις βγάλει εντελώς.

Γενικά κορίτσια μην απελπίζεστε μετά από μια εξωμήτριο... Το έπαθα το 2012, και μάλιστα ο γιατρός μου με έβαλε στο Αλεξάνδρα με το ζόρι 3 μέρες πριν τη λαπαροσκόπηση για να με παρακολουθούν μην κάνω ρήξη (εγώ να τους λέω μια χαρά είμαι, γιατί να περάσω μια βδομάδα μέσα...) και ήταν και σε ένα απίθανο σημείο, στο κέρας της μήτρας (εκεί που συναντιέται η σάλπιγγα με τη μήτρα) που είναι 1 στα 10000 ή κάτι τέτοιο. Έγινε απολίνωση της μιας σάλπιγγας και ήμουν ήδη 36 τότε, οπότε σκεφτόμουν ότι είναι απίθανο να κάνω παιδί εκτός αν κάνω εξωσωματική. Τελικά το 2015 έμεινα έγκυος φυσιολογικά και κάναμε τον κούκλο μας και μετά από 2 χρόνια είμαι πάλι έγκυος φυσιολογικά στα 41. Οπότε μην απελπίζεστε... Τα πράγματα σίγουρα δεν είναι τόσο τραγικά όσο φαίνονται εκείνες τις μέρες! Ειδικά όσες είστε νέες. Η φύση φροντίζει για όλα!

Επεξεργάστηκαν by uptight
    • Μου αρέσει 2

dev234prs__.png   lH9dp2.png

Διαφημίσεις

Κορίτσια καλήμερα ! θα ήθελα να σας πω και εγώ την ιστορία μου.. την τελευταία μου περίοδο την είχα στις 11/2 η οποία δεν κράτησε 5 μέρες όπως και τις άλλες φορές. από την 17η ήμερα του κύκλου παρατηρούσα καφέ στο εσώρουχό μου και υπέθεσα ότι θα μου έρχονταν η αναμενόμενη περίοδος άλλα απόρησα γιατί ήταν πολύ νωρίς. Μέχρι και 26 ήμερα είχα αυτά τα καφέ με λίγο αίμα και μαζί με ενα θετικό τεστ πήγα στο γιατρό.. μου σύστησε να κάνω χοριακή και να παραμείνω ξάπλα παίρνοντας προγεστερόνη.. έκανα χοριακή με μονάδες 54000!! ο γιατρός μου είπε να ξαναπάω να μου κάνει ξανά υπέρηχο.. πήγα και αυτό που αντίκρισα ήταν ένα μικρό σπορακι  7 εβδομάδων 1,7 cm  και μια καρδούλα να χτυπάει σαν τρελή ! η χαρά μου κράτησε για λίγο γιατι το μικρό μου σποράκι βρίσκονταν σε λάθος μέρος , στη σάλπιγγα μου Αμέσω έφυγα για το ΙΑΣΩ για  χειρουργείο-λαμπαροσκόπηση καθώς είχε ξεκινήσει να σπάει όπως μου είπε ο γιατρός και αυτό θα ήταν επικινδύνο για τη ζωή μου. Μαζί με το σποράκι αφαιρέθηκε και η δεξιά μου σάλπιγγα, κάτι για το οποίο ο γιατρός με πληροφόρησε πως δεν θα επηρεάσει καμία επόμενη εγκυμοσύνη μου! 

Το άλλο κομμάτι της υπόθεσης αυτής είναι το οικονομικό. Όλο αυτό μου κόστισε 3500€ (1500 γιατρος και 2000 το ιασω με μια διανυκτερευση). Πήγα σήμερα στο ΙΚΑ όπου είμαι ασφαλισμένη για να ρωτήσω αν δικαιούμαι κάποια χ ρήματα από τα νοσήλια. και μου απάντησαν οτι δεν δικαιούμαι τίποτα. Ισχύει αυτό? Γνωρίζει καποια απο εσάς? 

Λυπάμαι πάρα πολύ...Εγώ δεν είχα ακούσει καρδια Αλλά κ πάλι μου κοστισε..φαντάζομαι πόσο δύσκολο θα είναι  για σένα.. 

την επέμβαση την έκανα σε δημόσιο νοσοκομείο..Εκεί με παρακολουθουσαν. .ας μας πει κάποια που την έκανε ιδιωτικά την επέμβαση.. 

Μετά από αυτή την άτυχη εγκυμοσύνη.. Τώρα έχω την κόρη μου...με μια σάλπιγγα η συλληψη παρακαλώ!!!

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά από δω κ πέρα.. 

πρίν από 31 λεπτά , tzenaki1982 είπε:

Λυπάμαι πάρα πολύ...Εγώ δεν είχα ακούσει καρδια Αλλά κ πάλι μου κοστισε..φαντάζομαι πόσο δύσκολο θα είναι  για σένα.. 

την επέμβαση την έκανα σε δημόσιο νοσοκομείο..Εκεί με παρακολουθουσαν. .ας μας πει κάποια που την έκανε ιδιωτικά την επέμβαση.. 

Μετά από αυτή την άτυχη εγκυμοσύνη.. Τώρα έχω την κόρη μου...με μια σάλπιγγα η συλληψη παρακαλώ!!!

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά από δω κ πέρα.. 

Σε ευχαριστώ πολύ ! η αλήθεια είναι ότι αυτό μου κόστισε περισσότερο από όλα ότι το είδα και ότι το άκουσα...ήταν το πρώτο μου σποράκι! Ελπίζω ο γιατρός να μου πει ότι μπορώ να ξεκινήσω σχετικά άμεσα τις επόμενες προσπάθειες μου και να αποκτήσω σαν και εσένα ένα υγείες μωράκι! :) 

Φαντάζομαι μετά από 1 με 2 κύκλους θα μπορείς να ξανά προσπαθήσεις.. Αλλά αυτά θα στα πει με σιγουριά ο γιατρός σου..

Το μόνο καλό της όλης υπόθεσης είναι πως αποδειχτηκε πωσ είστε γόνιμο ζευγαρι..

Αφού έμεινες μια φορα έγκυος θα ξαναμεινεισ!!!αυτό να σκέφτεσαι..

Θα περιμένω με χαρά να ακούσω τα ευχάριστα!!!

• Μου αρέσει 1

Κι εγώ ιδιωτικά την έκανα, Βάσια, στις τιμές που λες έχει συνυπολογιστεί ο εοπυυ από το λογιστήριο του μαιευτηρίου ήδη, οπότε όντως δεν δικαιούμαστε κάτι παραπάνω. Λυπάμαι πολύ γι 'αυτό που πέρασες, σε νιώθω, γιατί το ίδιο πέρασα κι εγώ πριν από μερικούς μήνες, ε τώρα πια έχω κι εγώ τον δεύτερο μπέμπη μου με μια σάλπιγγα και με την πρώτη προσπάθεια! Είστε γόνιμοι και θα μείνεις έγκυος όσες φορές θέλεις, συν ότι η προβληματική σάλπιγγα δεν θα σου ξαναπροκαλέσει πρόβλημα πια, οπότε είναι κι αυτό μεγάλη ανακούφιση. Σου εύχομαι τα καλύτερα από δω και πέρα και μόνο χαρές!

• Μου αρέσει 2

vLmAp2.pngFMoxp2.png

Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω πολύ κορίτσια για τα ενθαρρυντικά  σας λόγια! Για να ρθει αυτο το σπορακι περασε ενας περιπου χρόνος προσπαθειών..ελπίζω το επομένο να μην αργήσει τόσο! Ακόμα βρίσκομαι σε κατάσταση ανάρρωσης. έκανα το χεορουργειο  τη Δευτέρα και από τότε έχω λίγο αίμα και πόνους  χαμηλα σαν της περιόδου..Ο γιατρός μου είπε ότι είναιφυσιολογικά  Όλα αυτά καθώς η μήτρα προσπαθεί να έρθει στη κατάσταση που βρισκόταν πριν!  Ελπίζω κορίτσια το επόμενο μηνύμα μου να είναι για τα ευχάριστα νέα! ☺

Καλησπέρα και από μένα! Μετά από ένα χρόνο προσπάθειων  κάνω σαλπιγγογραφεια και βρίσκουμε μια υδροσαλπιγγα  το σπέρμα του άντρα μου φυσιολογικό και συμφωνούμε με τον γιατρό για προσπάθειες σπερματεγχυσης  μήπως και η υδροσαλπιγγα  δεν επηρεάζει τόσο πολύ την μήτρα! Μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες  στις 22/1/18 έκανα λαπαροσκόπηση  για αφαίρεση υδροσαλπιγγας όπου ανακαλύφθηκε και ενδομητρίωση  2 εστίες όπου καυτηριαστηκαν  λόγω ενδομητρίωσης και του φόβου που υπάρχει για επανεμφάνιση  που συνέστησε να προσπαθήσω 2 κύκλους και μετά το Πάσχα να συζητήσουμε  για κάποια εναλλακτική! Στις 21/3/18 κράταγα ένα θετικό τεστ στα χέρια δεν μπορούσα να το πιστέψω ανά 2 μέρες έκανα  χοριακη και διπλασιαζοταν  κανονικά την 5η εβδομάδα πήγα για τον υπέρηχο  και φυσικά  δεν υπήρχε ίχνος σακου  μέσα στην μήτρα.  Την άλλη μέρα ξανά χοριακη  όπου συνέχιζε κανονική αυξανόμενη πορεία και την Παρασκευή  ραντεβου για υπέρηχο όπου παρεμπιπτόντως είχαν αρχίσει οι πόνοι και νηστική  για να είμαστε έτοιμοι για Όλα! 30/1/18 έχασα και την δεξιά μου σαλπιγγα. Το έμβρυο είχε πάει στο κέρας της μήτρας εξαιρετικά σπάνιο στην αριστερή  πλευρά όπου έλειπε η σαλπιγγα  αλλά και η δεξιά ήταν ήδη πειραγμενη και αιμοραγουσε. Οπότε να μαι χωρίς σάλπιγγες με ελπίδα μόνο την εξωσωματικη ! Αυτήν την στιγμή θρηνώ για το μωράκι που έχασα και για την ελπίδα φυσιολογικής σύλληψης!

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα