Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εξωμήτριος κύηση


HAPPYELEN

Recommended Posts

Καλησπέρα σας...πριν 20 μέρες έκανα λαπαροσκόπηση κ αφαίρεσα τη σάλπιγγα λόγω εξωμητριας κύησης.ακομα όμως εχω κάποιες ενοχλήσεις χαμηλά κ μια ψιλοενοχληση κατα την ούρηση.κοριτσια ειχε καμία σας τα ιδια συμπτώματα μετά την επέμβαση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 507
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 11/1/2018 at 6:27 ΜΜ, Lena 33 είπε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...

Πριν 20 μέρες αφαίρεσα τη σάλπιγγα λαπαροσκοπικά λόγω εξωμητριας κύησης...

ακόμα όμως εχω ενοχλήσεις,μικρό πονάκια χαμηλά.κ επισης εχω Μια μικροενοχλήση κατα την ούρηση.ειχατε κ εσεις τα ιδια συμπτώματα μετά την επέμβαση;

Εγω ειχα κ ακομη εχω τσιμπηματακια απο τη μερια που ηταν η σαλπιγγα..γενικα νιωθω μια μικρη ενοχληση. Κ τωρα πια την νιωθω οταν ειμαι σε μερεσ ωορρηξιασ..ενοχληση κατα την ουρηση δεν ειχα. 

Link to comment
Share on other sites

Τσιμπηματάκια απ' τη μεριά της σάλπιγγας είχα κι εγώ για αρκετούς μήνες μετά, ενόχληση κατά την ούρηση δεν είχα όμως. Ρώτα τον γιατρό και επίμεινε να σε εξετάσει, το πιθανότερο να είναι όλα καλά, καλή ανάρρωση σου εύχομαι.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ενοχλησούλες είχα, και έχω ακόμα μετά από 5 χρόνια, κι εγώ όποτε κάνω ωορρηξία από τη μεριά της απολινωμένης σάλπιγγας, φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και αν την έχεις βγάλει εντελώς.

 

Γενικά κορίτσια μην απελπίζεστε μετά από μια εξωμήτριο... Το έπαθα το 2012, και μάλιστα ο γιατρός μου με έβαλε στο Αλεξάνδρα με το ζόρι 3 μέρες πριν τη λαπαροσκόπηση για να με παρακολουθούν μην κάνω ρήξη (εγώ να τους λέω μια χαρά είμαι, γιατί να περάσω μια βδομάδα μέσα...) και ήταν και σε ένα απίθανο σημείο, στο κέρας της μήτρας (εκεί που συναντιέται η σάλπιγγα με τη μήτρα) που είναι 1 στα 10000 ή κάτι τέτοιο. Έγινε απολίνωση της μιας σάλπιγγας και ήμουν ήδη 36 τότε, οπότε σκεφτόμουν ότι είναι απίθανο να κάνω παιδί εκτός αν κάνω εξωσωματική. Τελικά το 2015 έμεινα έγκυος φυσιολογικά και κάναμε τον κούκλο μας και μετά από 2 χρόνια είμαι πάλι έγκυος φυσιολογικά στα 41. Οπότε μην απελπίζεστε... Τα πράγματα σίγουρα δεν είναι τόσο τραγικά όσο φαίνονται εκείνες τις μέρες! Ειδικά όσες είστε νέες. Η φύση φροντίζει για όλα!

Επεξεργάστηκαν by uptight

IjoZp3.png6zCbp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κορίτσια καλήμερα ! θα ήθελα να σας πω και εγώ την ιστορία μου.. την τελευταία μου περίοδο την είχα στις 11/2 η οποία δεν κράτησε 5 μέρες όπως και τις άλλες φορές. από την 17η ήμερα του κύκλου παρατηρούσα καφέ στο εσώρουχό μου και υπέθεσα ότι θα μου έρχονταν η αναμενόμενη περίοδος άλλα απόρησα γιατί ήταν πολύ νωρίς. Μέχρι και 26 ήμερα είχα αυτά τα καφέ με λίγο αίμα και μαζί με ενα θετικό τεστ πήγα στο γιατρό.. μου σύστησε να κάνω χοριακή και να παραμείνω ξάπλα παίρνοντας προγεστερόνη.. έκανα χοριακή με μονάδες 54000!! ο γιατρός μου είπε να ξαναπάω να μου κάνει ξανά υπέρηχο.. πήγα και αυτό που αντίκρισα ήταν ένα μικρό σπορακι  7 εβδομάδων 1,7 cm  και μια καρδούλα να χτυπάει σαν τρελή ! η χαρά μου κράτησε για λίγο γιατι το μικρό μου σποράκι βρίσκονταν σε λάθος μέρος , στη σάλπιγγα μου Αμέσω έφυγα για το ΙΑΣΩ για  χειρουργείο-λαμπαροσκόπηση καθώς είχε ξεκινήσει να σπάει όπως μου είπε ο γιατρός και αυτό θα ήταν επικινδύνο για τη ζωή μου. Μαζί με το σποράκι αφαιρέθηκε και η δεξιά μου σάλπιγγα, κάτι για το οποίο ο γιατρός με πληροφόρησε πως δεν θα επηρεάσει καμία επόμενη εγκυμοσύνη μου! 

 

Το άλλο κομμάτι της υπόθεσης αυτής είναι το οικονομικό. Όλο αυτό μου κόστισε 3500€ (1500 γιατρος και 2000 το ιασω με μια διανυκτερευση). Πήγα σήμερα στο ΙΚΑ όπου είμαι ασφαλισμένη για να ρωτήσω αν δικαιούμαι κάποια χ ρήματα από τα νοσήλια. και μου απάντησαν οτι δεν δικαιούμαι τίποτα. Ισχύει αυτό? Γνωρίζει καποια απο εσάς? 

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πάρα πολύ...Εγώ δεν είχα ακούσει καρδια Αλλά κ πάλι μου κοστισε..φαντάζομαι πόσο δύσκολο θα είναι  για σένα.. 

την επέμβαση την έκανα σε δημόσιο νοσοκομείο..Εκεί με παρακολουθουσαν. .ας μας πει κάποια που την έκανε ιδιωτικά την επέμβαση.. 

Μετά από αυτή την άτυχη εγκυμοσύνη.. Τώρα έχω την κόρη μου...με μια σάλπιγγα η συλληψη παρακαλώ!!!

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά από δω κ πέρα.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , tzenaki1982 είπε:

Λυπάμαι πάρα πολύ...Εγώ δεν είχα ακούσει καρδια Αλλά κ πάλι μου κοστισε..φαντάζομαι πόσο δύσκολο θα είναι  για σένα.. 

την επέμβαση την έκανα σε δημόσιο νοσοκομείο..Εκεί με παρακολουθουσαν. .ας μας πει κάποια που την έκανε ιδιωτικά την επέμβαση.. 

Μετά από αυτή την άτυχη εγκυμοσύνη.. Τώρα έχω την κόρη μου...με μια σάλπιγγα η συλληψη παρακαλώ!!!

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά από δω κ πέρα.. 

Σε ευχαριστώ πολύ ! η αλήθεια είναι ότι αυτό μου κόστισε περισσότερο από όλα ότι το είδα και ότι το άκουσα...ήταν το πρώτο μου σποράκι! Ελπίζω ο γιατρός να μου πει ότι μπορώ να ξεκινήσω σχετικά άμεσα τις επόμενες προσπάθειες μου και να αποκτήσω σαν και εσένα ένα υγείες μωράκι! :) 

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι μετά από 1 με 2 κύκλους θα μπορείς να ξανά προσπαθήσεις.. Αλλά αυτά θα στα πει με σιγουριά ο γιατρός σου..

Το μόνο καλό της όλης υπόθεσης είναι πως αποδειχτηκε πωσ είστε γόνιμο ζευγαρι..

Αφού έμεινες μια φορα έγκυος θα ξαναμεινεισ!!!αυτό να σκέφτεσαι..

Θα περιμένω με χαρά να ακούσω τα ευχάριστα!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ιδιωτικά την έκανα, Βάσια, στις τιμές που λες έχει συνυπολογιστεί ο εοπυυ από το λογιστήριο του μαιευτηρίου ήδη, οπότε όντως δεν δικαιούμαστε κάτι παραπάνω. Λυπάμαι πολύ γι 'αυτό που πέρασες, σε νιώθω, γιατί το ίδιο πέρασα κι εγώ πριν από μερικούς μήνες, ε τώρα πια έχω κι εγώ τον δεύτερο μπέμπη μου με μια σάλπιγγα και με την πρώτη προσπάθεια! Είστε γόνιμοι και θα μείνεις έγκυος όσες φορές θέλεις, συν ότι η προβληματική σάλπιγγα δεν θα σου ξαναπροκαλέσει πρόβλημα πια, οπότε είναι κι αυτό μεγάλη ανακούφιση. Σου εύχομαι τα καλύτερα από δω και πέρα και μόνο χαρές!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω πολύ κορίτσια για τα ενθαρρυντικά  σας λόγια! Για να ρθει αυτο το σπορακι περασε ενας περιπου χρόνος προσπαθειών..ελπίζω το επομένο να μην αργήσει τόσο! Ακόμα βρίσκομαι σε κατάσταση ανάρρωσης. έκανα το χεορουργειο  τη Δευτέρα και από τότε έχω λίγο αίμα και πόνους  χαμηλα σαν της περιόδου..Ο γιατρός μου είπε ότι είναιφυσιολογικά  Όλα αυτά καθώς η μήτρα προσπαθεί να έρθει στη κατάσταση που βρισκόταν πριν!  Ελπίζω κορίτσια το επόμενο μηνύμα μου να είναι για τα ευχάριστα νέα! ☺

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και από μένα! Μετά από ένα χρόνο προσπάθειων  κάνω σαλπιγγογραφεια και βρίσκουμε μια υδροσαλπιγγα  το σπέρμα του άντρα μου φυσιολογικό και συμφωνούμε με τον γιατρό για προσπάθειες σπερματεγχυσης  μήπως και η υδροσαλπιγγα  δεν επηρεάζει τόσο πολύ την μήτρα! Μετά από 3 αποτυχημένες προσπάθειες  στις 22/1/18 έκανα λαπαροσκόπηση  για αφαίρεση υδροσαλπιγγας όπου ανακαλύφθηκε και ενδομητρίωση  2 εστίες όπου καυτηριαστηκαν  λόγω ενδομητρίωσης και του φόβου που υπάρχει για επανεμφάνιση  που συνέστησε να προσπαθήσω 2 κύκλους και μετά το Πάσχα να συζητήσουμε  για κάποια εναλλακτική! Στις 21/3/18 κράταγα ένα θετικό τεστ στα χέρια δεν μπορούσα να το πιστέψω ανά 2 μέρες έκανα  χοριακη και διπλασιαζοταν  κανονικά την 5η εβδομάδα πήγα για τον υπέρηχο  και φυσικά  δεν υπήρχε ίχνος σακου  μέσα στην μήτρα.  Την άλλη μέρα ξανά χοριακη  όπου συνέχιζε κανονική αυξανόμενη πορεία και την Παρασκευή  ραντεβου για υπέρηχο όπου παρεμπιπτόντως είχαν αρχίσει οι πόνοι και νηστική  για να είμαστε έτοιμοι για Όλα! 30/1/18 έχασα και την δεξιά μου σαλπιγγα. Το έμβρυο είχε πάει στο κέρας της μήτρας εξαιρετικά σπάνιο στην αριστερή  πλευρά όπου έλειπε η σαλπιγγα  αλλά και η δεξιά ήταν ήδη πειραγμενη και αιμοραγουσε. Οπότε να μαι χωρίς σάλπιγγες με ελπίδα μόνο την εξωσωματικη ! Αυτήν την στιγμή θρηνώ για το μωράκι που έχασα και για την ελπίδα φυσιολογικής σύλληψης!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας κορίτσια, χρειάζομαι γνώμες από γυναίκες που έχουν περάσει κάτι αντίστοιχο.

Απέβαλα στην 6η εβδομάδα την ημέρα που πήγα για τον πρώτο υπέρηχο (εκεί στο κρεβάτι του γιατρού) ο οποίος δεν είδε τίποτα στη μήτρα μέσα (χοριακή την 4η μέρα καθυστέρησης είχα 180 και μετά απο μια εβδομάδα μόνο 430-αρα κατι δεν πηγαινε καλα) Συμπερασμα γιατρού: παλλίνδρομη κύηση. Το θέμα ειναι οτι στη μήτρα δεν είδε τίποτα αλλά μετά απο δύο μέρες που απεβαλα μαζι με το αιμα βγηκε κ το εμβρυο (μεγεθος ουτε σπορου φακης ασπρο κ γυριστο σαν σκουλικακι) Πώς γινεται αυτό; Μηπως ηταν εξωμητρια κυηση; Θα το εβλεπε απο τον υπερηχο αν ηταν εκτος μητρας;

Μετα απο 3 μηνες προσπαθησαμε παλι για εγκυμοσυνη κ αποτυχαμε. Αν ηταν εξωμητρια υπαρχει περιπτωση να δημιουργησε καποιο πρόβλημα;

Επίσης νιωθω συχνα τσιμπηματα κ ενοχληση στην κατω δεξια μερια 

Link to comment
Share on other sites

On 20/9/2018 at 2:31 ΜΜ, Espérance2 είπε:

Γεια σας κορίτσια, χρειάζομαι γνώμες από γυναίκες που έχουν περάσει κάτι αντίστοιχο.

Απέβαλα στην 6η εβδομάδα την ημέρα που πήγα για τον πρώτο υπέρηχο (εκεί στο κρεβάτι του γιατρού) ο οποίος δεν είδε τίποτα στη μήτρα μέσα (χοριακή την 4η μέρα καθυστέρησης είχα 180 και μετά απο μια εβδομάδα μόνο 430-αρα κατι δεν πηγαινε καλα) Συμπερασμα γιατρού: παλλίνδρομη κύηση. Το θέμα ειναι οτι στη μήτρα δεν είδε τίποτα αλλά μετά απο δύο μέρες που απεβαλα μαζι με το αιμα βγηκε κ το εμβρυο (μεγεθος ουτε σπορου φακης ασπρο κ γυριστο σαν σκουλικακι) Πώς γινεται αυτό; Μηπως ηταν εξωμητρια κυηση; Θα το εβλεπε απο τον υπερηχο αν ηταν εκτος μητρας;

Μετα απο 3 μηνες προσπαθησαμε παλι για εγκυμοσυνη κ αποτυχαμε. Αν ηταν εξωμητρια υπαρχει περιπτωση να δημιουργησε καποιο πρόβλημα;

Επίσης νιωθω συχνα τσιμπηματα κ ενοχληση στην κατω δεξια μερια 

Το μονο που μπορ  να σου πω βαση τησ τιμησ τησ χοριακησ σου εινσι πωσ ητσν πολλη μικρη η κυηση για να μπορεσει να δει κατι στον υπερηχο..

Αυτο δεν σημαινει βεβαια πω μσ ηταν κ εξωμητριο..απλα ηταν μικρο για νσ το δει

Εμπιστευσου ρον γιατρο σου..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. 

Την Δευτέρα πήγα στον γυναικολόγο μου με 9 μέρες καθυστέρησης. Μου έκανε ενδοκολπικο υπέρηχο . Στη κυριολεξία με "ξεπεταξε" . Μου είπε ότι δεν είμαι. Βγήκε έξω στον άντρα μου και του πε δεν είναι σίγουρα. Αλλά ας κάνει κ μια χοριακη. Την επόμενη το πρωί έτσι κ έκανα. Οι τιμή βγήκε 1284. Πήρα το γιατρό και μου λέει ωχ. Είναι υψηλή τιμή. Του λέω και τώρα; Και μου είπε πως φοβάται για εξωμήτρια κύηση. Αλλά παρά τ'αυτα... Από την τρίτη μου πε να πάω αύριο Παρασκευή να με ξαναδεί κ να κάνω χοριακη. Παρότι ήταν ο γιατρός μου στο πρώτο μου παιδί. Κάτι με κάνει να μη τον εμπιστεύομαι.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής: 

.Με 1284 τιμή στη χοριακη έχει προλάβει να σχηματίστει σάκος ώστε να φαίνεται η κύηση; 

. Αν έχω εξωμήτρια κύηση παίρνω δεύτερη γνώμη. Αν όμως δεν έχω του τριζω τα δόντια; Γτ αισθάνομαι πως αν μου τα πει κάπως περίεργα δε θα τον εμπιστευτώ ποτέ. 

. Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που μπορώ να προσέξω;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 ώρες πρίν, annaleou είπε:

Καλησπέρα. 

Την Δευτέρα πήγα στον γυναικολόγο μου με 9 μέρες καθυστέρησης. Μου έκανε ενδοκολπικο υπέρηχο . Στη κυριολεξία με "ξεπεταξε" . Μου είπε ότι δεν είμαι. Βγήκε έξω στον άντρα μου και του πε δεν είναι σίγουρα. Αλλά ας κάνει κ μια χοριακη. Την επόμενη το πρωί έτσι κ έκανα. Οι τιμή βγήκε 1284. Πήρα το γιατρό και μου λέει ωχ. Είναι υψηλή τιμή. Του λέω και τώρα; Και μου είπε πως φοβάται για εξωμήτρια κύηση. Αλλά παρά τ'αυτα... Από την τρίτη μου πε να πάω αύριο Παρασκευή να με ξαναδεί κ να κάνω χοριακη. Παρότι ήταν ο γιατρός μου στο πρώτο μου παιδί. Κάτι με κάνει να μη τον εμπιστεύομαι.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής: 

.Με 1284 τιμή στη χοριακη έχει προλάβει να σχηματίστει σάκος ώστε να φαίνεται η κύηση; 

. Αν έχω εξωμήτρια κύηση παίρνω δεύτερη γνώμη. Αν όμως δεν έχω του τριζω τα δόντια; Γτ αισθάνομαι πως αν μου τα πει κάπως περίεργα δε θα τον εμπιστευτώ ποτέ. 

. Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που μπορώ να προσέξω;

Ευχαριστώ

Χωρίς να είμαι σίγουρη όταν υπάρχει εξωμήτρια κύηση η χοριακη δεν διπλασιάζεται απλά αυξάνεται.. Η γνώμη μου είναι να πήγαινες να σε κοιτάξει κάποιος άλλος εφόσον αυτός σε ξεπεταξε κ ήταν κάθετος στα λεγόμενα του.. Μπορεί να ήταν κ καθυστερημένη σύλληψη κ να μην είδε σάκο. Βέβαια γιατρός δεν είμαι αλλά να το ψάξεις περισσότερο. Κ καθωε έψαξα λίγο στο ίντερνετ από 1500 χοριακη κ πάνω φαίνεται αν είναι ενδομήτρια ή εξωμήτρια κύηση

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, annaleou είπε:

Καλησπέρα. 

Την Δευτέρα πήγα στον γυναικολόγο μου με 9 μέρες καθυστέρησης. Μου έκανε ενδοκολπικο υπέρηχο . Στη κυριολεξία με "ξεπεταξε" . Μου είπε ότι δεν είμαι. Βγήκε έξω στον άντρα μου και του πε δεν είναι σίγουρα. Αλλά ας κάνει κ μια χοριακη. Την επόμενη το πρωί έτσι κ έκανα. Οι τιμή βγήκε 1284. Πήρα το γιατρό και μου λέει ωχ. Είναι υψηλή τιμή. Του λέω και τώρα; Και μου είπε πως φοβάται για εξωμήτρια κύηση. Αλλά παρά τ'αυτα... Από την τρίτη μου πε να πάω αύριο Παρασκευή να με ξαναδεί κ να κάνω χοριακη. Παρότι ήταν ο γιατρός μου στο πρώτο μου παιδί. Κάτι με κάνει να μη τον εμπιστεύομαι.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής: 

.Με 1284 τιμή στη χοριακη έχει προλάβει να σχηματίστει σάκος ώστε να φαίνεται η κύηση; 

. Αν έχω εξωμήτρια κύηση παίρνω δεύτερη γνώμη. Αν όμως δεν έχω του τριζω τα δόντια; Γτ αισθάνομαι πως αν μου τα πει κάπως περίεργα δε θα τον εμπιστευτώ ποτέ. 

. Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που μπορώ να προσέξω;

Ευχαριστώ

ο γιατρος βλεπει κ το ενδομητριο αν υπαρχει κυηση το ενδομητριο εχει παχυνει πριν εμφανιστει ο σακος. ισως γιαυτο σου απεκλεισε εγκυμοσυνη απλα επειδη στην ιατρικη δεν υπαρχουν στανταρ δεν μπορει να ειναι σιγουρος 

Link to comment
Share on other sites

On 20/9/2018 at 2:31 ΜΜ, Espérance2 είπε:

Γεια σας κορίτσια, χρειάζομαι γνώμες από γυναίκες που έχουν περάσει κάτι αντίστοιχο.

Απέβαλα στην 6η εβδομάδα την ημέρα που πήγα για τον πρώτο υπέρηχο (εκεί στο κρεβάτι του γιατρού) ο οποίος δεν είδε τίποτα στη μήτρα μέσα (χοριακή την 4η μέρα καθυστέρησης είχα 180 και μετά απο μια εβδομάδα μόνο 430-αρα κατι δεν πηγαινε καλα) Συμπερασμα γιατρού: παλλίνδρομη κύηση. Το θέμα ειναι οτι στη μήτρα δεν είδε τίποτα αλλά μετά απο δύο μέρες που απεβαλα μαζι με το αιμα βγηκε κ το εμβρυο (μεγεθος ουτε σπορου φακης ασπρο κ γυριστο σαν σκουλικακι) Πώς γινεται αυτό; Μηπως ηταν εξωμητρια κυηση; Θα το εβλεπε απο τον υπερηχο αν ηταν εκτος μητρας;

Μετα απο 3 μηνες προσπαθησαμε παλι για εγκυμοσυνη κ αποτυχαμε. Αν ηταν εξωμητρια υπαρχει περιπτωση να δημιουργησε καποιο πρόβλημα;

Επίσης νιωθω συχνα τσιμπηματα κ ενοχληση στην κατω δεξια μερια 

 

Ακουγεται τυπικη αποβολη απο την προσωπικη μου εμπειρια. Και μαλλον ενδειξη οτι ο γιατρος δεν ειναι και ο καλυτερος στους υπερηχους αν δυο μερες πριν δεν ειδε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Annaleou καλημέρα! Ελπίζω να πήρες τις απαντήσεις από τον γιατρό σου και να μην είναι εξωμήτρια κυηση. Ο σακος συνήθως φαίνεται με χοριακη 1000-2000, επομένως ίσως ήταν οριακά όταν πήγες για υπερηχο. Βέβαια όπως αναφέρθηκε παραπάνω ο γιατρός βλέπει πώς έχει μεγαλώσει και το ενδομητριο. Πάντως η δική μου εμπειρία από το εξωμητριο είναι ότι ναι μεν αυξανοταν η χοριακη αλλά ήταν πιο χαμηλή από το φυσιολογικό. Επίσης κάποιες φορές μπορεί να διπλασιαζοταν ενώ άλλες απλά να ανεβαίνε λίγο. Βέβαια εγώ είχα αίμα αρκετό τις μέρες που περίμενα περίοδο και έτσι δεν κατάλαβα ότι ήμουν έγκυος, αφού θεώρησα ότι το αίμα ήταν η περίοδος αν και ήταν περισσότερο καφέ. Την εγκυμοσύνη την κατάλαβα καμία δεκαριά μέρες μετά εντελώς τυχαία και μετά από λίγο άρχισαν οι πονοι... Κάθε περίπτωση βεβαίως είναι διαφορετική. Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα καλά και να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη!!! 

Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2018 at 10:34 ΠΜ, MagdaP είπε:

Annaleou καλημέρα! Ελπίζω να πήρες τις απαντήσεις από τον γιατρό σου και να μην είναι εξωμήτρια κυηση. Ο σακος συνήθως φαίνεται με χοριακη 1000-2000, επομένως ίσως ήταν οριακά όταν πήγες για υπερηχο. Βέβαια όπως αναφέρθηκε παραπάνω ο γιατρός βλέπει πώς έχει μεγαλώσει και το ενδομητριο. Πάντως η δική μου εμπειρία από το εξωμητριο είναι ότι ναι μεν αυξανοταν η χοριακη αλλά ήταν πιο χαμηλή από το φυσιολογικό. Επίσης κάποιες φορές μπορεί να διπλασιαζοταν ενώ άλλες απλά να ανεβαίνε λίγο. Βέβαια εγώ είχα αίμα αρκετό τις μέρες που περίμενα περίοδο και έτσι δεν κατάλαβα ότι ήμουν έγκυος, αφού θεώρησα ότι το αίμα ήταν η περίοδος αν και ήταν περισσότερο καφέ. Την εγκυμοσύνη την κατάλαβα καμία δεκαριά μέρες μετά εντελώς τυχαία και μετά από λίγο άρχισαν οι πονοι... Κάθε περίπτωση βεβαίως είναι διαφορετική. Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάνε όλα καλά και να έχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη!!! 

Το ιδιο επαθα κ εγω..δεν καταλαβα την εγκυμοσυνη γιατι τισ μερεσ που περιμενα περιοδο μου ρθε κανονικα αιμα..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σε ολες, 

Το Σαββατο που μας περασε εκανα επειγουσα λαπαροσκοπηση μιας και την Παρασκευή επιβεβαιωθηκε η εξωμητριος κυηση. Αφαιρεθηκε και η δεξια μου σαλπιγγα. Το θεμα της γονιμοτητας δεν με απασχολει αφου εχω ηδη 2 παιδακια και δεν το πηγαινα για τριτο. Ειμαι στην αναρρωση ακομα και ηθελα να ρωτησω αν η αιμορραγία απο κατω ειναι φυσιολογικη; σημερα ειδικα εχω περισσοτερο. Μηπως συμβαινει κατι; ποσες μερες κραταει ας με βοηθήσουν λιγο οι πιο έμπειρες γιατι εχω φοβηθει!  Ελπίζω να μην το παθει καμια αλλη γυναικα αυτο! 

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς... Θυμάμαι χειρουργηθηκα Τρίτη κι αν δεν κάνω λάθος, είχα λίγο αίμα. Όμως σίγουρα θυμάμαι από Παρασκευή άρχισε έντονη ροή κι από ότι μου είπε ο γιατρός ήταν η περίοδος μου γιατί έπρεπε να καθαρίσει η μήτρα. Πράγματι κράτησε όσο η περίοδος. 

Link to comment
Share on other sites

@nefdim νομίζω μου είχε κρατήσει 15 μέρες η αιμορραγία, αν και δεν μπορώ να θυμηθώ και με σιγουριά. Πήγαινε για μια επανεξέταση να μην έχεις άγχος ή πάρε ένα τηλ. Σου εύχομαι τα καλύτερα από δω και πέρα!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα είμαι 25 χρονών κ μόλις πέρασα την πρώτη μ εγκυμοσύνη π ήταν και Εξωμήτριος!Τελευταία περίοδος 13 Αυγούστου κ ένα μήνα μετά είχα καθυστέρηση γύρω στις 13 μερες..έκανα ένα τεστ βγήκε θετικο..λέω θ πάω στ γιατρό μετά από λίγες μέρες αλλά έλα που μετά από δύο μέρες είδα κάτι καφε κ είχα έντονους πόνους.. έτσι πήγα στ γιατρό όπου έκανα χοριακη 1200 κ στ υπέρηχο δεν φαινόταν τπτ..μετά απ δύο μέρες χοριακη 1500 κ πάλι δεν φαινόταν τπτ..Τ κατάλαβα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά κ έτσι απευθυνθήκαμε στ νοσοκομείο γ παρακολούθηση όπου άρχισαν κ οι ενοχλήσεις μ στ δεξιά πλευρά.. Μ ξανακάνουν μετά απ δύο μέρες κ η χοριακη μ έπεσε στ 800.Τ καφε γίναν αίμα κ μετά σχεδόν κανονική περιοδος.τότε κάτι αχνοφαινοταν στ υπέρηχο.. Αλλά επειδή ήμουν σχεδόν 2 μηνών ήταν πολύ επικίνδυνο κ έπρεπε ν πάρουμε μια απόφαση.. ένεση η χειρουργειο;μετά απ συζήτηση καταλήξαμε στ ένεση γτ ήμουν πολύ μικρή κ γτ φαινόταν ότι κ αυτό έπεφτε απ μόνο τ..έτσι έκανα ένεση όπου ξεκίνησε κ έπεφτε σταδιακά μέχρι ν μηδενίσει.. μην απελπιζεστε κ καμία φορά μην βλέπετε το χειρουργείο σαν λύση.. αν κ είμαι 25 χρονών κ μετά απ πολύ πόνο κ 1 βδομαδα στ νοσοκομείο με μετρήσεις κ μετρήσεις μέχρι κ ν μηδενίσει,όλα αυτά μ έκαναν πιο δυνατή κ να μην σταματάω ν ελπιζω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...