Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εξωμήτριος κύηση


HAPPYELEN

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!

 

Πριν λίγο καιρό έμεινα έγκυος και τελικά ήταν εξωμήτριος κύηση..

 

Έκανα μεθοτρεξάτη γιατί το βρήκαμε νωρίς και πάει καλά βάσει χοριακών αλλά θέλω να ρωτήσω και σας παρακαλώ πολύ να μου απαντήσετε γιατί θα τρελαθώ.. Όσες έχετε κάνει μεθοτρεξάτη για αποβολή εξωμήτριου είχατε πόνο μετά;; Εδώ και 5-6 μέρες ανά διαστήματα με πιάνουν πόνοι στην κοιλιά κάτω δεξιά και 3 φορές είχα αφόρητους πόνους.. Ο καλός μου ο γιατρός λέει πως είναι επειδή πέφτει το εξωμήτριο αλλά θα ήθελα να ακούσω και κάτι άλλο. Εννοείται πως τον εμπιστεύομαι.. είναι αστέρι αλλά πιο πολύ για λόγους ψυχολογίας.. Φοβάμαι για την υγεία μου.

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 507
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια!

 

Πριν λίγο καιρό έμεινα έγκυος και τελικά ήταν εξωμήτριος κύηση..

 

Έκανα μεθοτρεξάτη γιατί το βρήκαμε νωρίς και πάει καλά βάσει χοριακών αλλά θέλω να ρωτήσω και σας παρακαλώ πολύ να μου απαντήσετε γιατί θα τρελαθώ.. Όσες έχετε κάνει μεθοτρεξάτη για αποβολή εξωμήτριου είχατε πόνο μετά;; Εδώ και 5-6 μέρες ανά διαστήματα με πιάνουν πόνοι στην κοιλιά κάτω δεξιά και 3 φορές είχα αφόρητους πόνους.. Ο καλός μου ο γιατρός λέει πως είναι επειδή πέφτει το εξωμήτριο αλλά θα ήθελα να ακούσω και κάτι άλλο. Εννοείται πως τον εμπιστεύομαι.. είναι αστέρι αλλά πιο πολύ για λόγους ψυχολογίας.. Φοβάμαι για την υγεία μου.

 

Σας ευχαριστώ!

 

γεια σου frida,

αν η χοριακη σου ειναι χαμηλη, μην ανυσηχεις καθολου. οι πονοι ειναι φυσιολογικοι σ'αυτη την κατασταση. ειναι κατι σαν πονοι αποβολης.

η χοριακη απο 2000 και πανω ειναι επικινδυνη, γιατι υπαρχει περιπτωση ρηξης σαλπιγγας (αν ειναι εκει το κυημα).

για παραδειγμα, εγω στο εξωμητιο ειχα ανυποφορους, εντονους πονους στην ωοθηκη και στο ποδι πολυ πριν κανω χοριακη, απ'την αρχη της συλληψης, και σε ολο το διαστημα μεχρι την μεθοτρεξατη και μετα. ημουν και παρα πολυ πρησμενη. ειναι αναλογως τον οργανισμο.

αν η χοριακη σου πεφτει σταθερα, μην φοβασαι τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου frida,

αν η χοριακη σου ειναι χαμηλη, μην ανυσηχεις καθολου. οι πονοι ειναι φυσιολογικοι σ'αυτη την κατασταση. ειναι κατι σαν πονοι αποβολης.

η χοριακη απο 2000 και πανω ειναι επικινδυνη, γιατι υπαρχει περιπτωση ρηξης σαλπιγγας (αν ειναι εκει το κυημα).

για παραδειγμα, εγω στο εξωμητιο ειχα ανυποφορους, εντονους πονους στην ωοθηκη και στο ποδι πολυ πριν κανω χοριακη, απ'την αρχη της συλληψης, και σε ολο το διαστημα μεχρι την μεθοτρεξατη και μετα. ημουν και παρα πολυ πρησμενη. ειναι αναλογως τον οργανισμο.

αν η χοριακη σου πεφτει σταθερα, μην φοβασαι τιποτα.

 

Η χοριακή μου έχει ήδη πέσει στο 200 απο 1150!

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! Να'σαι καλά!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και από μένα,

 

πριν από ένα χρόνο περίπου είχα μια έκτοπη κύηση (1η κύηση) και τώρα σκέφτομαι να ξαναπροπαθήσω, όμως η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι. Ήταν μια τραγική εμπειρία για μένα από πολλές απόψεις. Καταρχήν δεν μου αφαιρέθηκε η σάλπιγγα, έγινε μόνο καθαρισμός, αν και η σάλπιγγα μάλλον είχε υποστεί ρήξη. Είχα εσωτερική αιμορραγία 2 φορές (την πρώτη νόμιζα ότι απλά έχω πρόβλημα με το έντερο), η κοιλιά μου ήταν αρκετά γεμάτη με αίμα κατά τη λαπαροσκόπηση και χρειάστηκα και μετάγγιση. Αυτό σημαίνει ότι έπαθα ρήξη σάλπιγγας, έτσι δεν είναι? Ο γιατρός δεν βρήκε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις σάλπιγγές μου. Το θέμα είναι ότι τώρα αισθάνομαι σαν να παίζω ρώσικη ρουλέτα. Δηλαδή αν η σύλληψη γίνει από την "τραυματισμένη" σάλπιγγα έχω περισσότερες πιθανότητες για εξωμήτριο, μιας και λογικά θα έχει κάποια ουλή, σωστά?

 

Δεν ξέρω τι να κάνω. Μήπως είναι προτιμότερο να κάνω εξωσωματική? Ή μήπως πρέπει να πηγαίνω κάθε φορά να ελέγχω με υπέρηχο από ποια πλευρά κάνω ωορηξία? Αν και αυτό νομίζω θα είναι λίγο αγχωτικό. Πάντως δεν θέλω με τίποτα να ξαναπεράσω τα ίδια...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα,

 

πριν από ένα χρόνο περίπου είχα μια έκτοπη κύηση (1η κύηση) και τώρα σκέφτομαι να ξαναπροπαθήσω, όμως η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι. Ήταν μια τραγική εμπειρία για μένα από πολλές απόψεις. Καταρχήν δεν μου αφαιρέθηκε η σάλπιγγα, έγινε μόνο καθαρισμός, αν και η σάλπιγγα μάλλον είχε υποστεί ρήξη. Είχα εσωτερική αιμορραγία 2 φορές (την πρώτη νόμιζα ότι απλά έχω πρόβλημα με το έντερο), η κοιλιά μου ήταν αρκετά γεμάτη με αίμα κατά τη λαπαροσκόπηση και χρειάστηκα και μετάγγιση. Αυτό σημαίνει ότι έπαθα ρήξη σάλπιγγας, έτσι δεν είναι? Ο γιατρός δεν βρήκε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις σάλπιγγές μου. Το θέμα είναι ότι τώρα αισθάνομαι σαν να παίζω ρώσικη ρουλέτα. Δηλαδή αν η σύλληψη γίνει από την "τραυματισμένη" σάλπιγγα έχω περισσότερες πιθανότητες για εξωμήτριο, μιας και λογικά θα έχει κάποια ουλή, σωστά?

 

Δεν ξέρω τι να κάνω. Μήπως είναι προτιμότερο να κάνω εξωσωματική? Ή μήπως πρέπει να πηγαίνω κάθε φορά να ελέγχω με υπέρηχο από ποια πλευρά κάνω ωορηξία? Αν και αυτό νομίζω θα είναι λίγο αγχωτικό. Πάντως δεν θέλω με τίποτα να ξαναπεράσω τα ίδια...

 

Καλησπέρα κορίτσι.Μπορώ να καταλάβω τί περνάς,πριν από 1.5 χρόνο περίπου είχα και εγώ μία έκτοπη κύηση.Η σαλπιγγογραφία μου ήταν μια χαρά,μπορεί κάποιες συμφύσεις μου είπε ο γιατρός ή απλά και τυχαίο γεγονός.Δυστυχώς έχασα και τη σάλπιγγα,δε μπορούσε να σωθεί μου είπε ο γιατρός.Δε μπορώ να καταλάβω όμως πώς ο γιατρός σου σου λέει ότι και οι δύο οι σάλπιγγες είναι μια χαρά?Για να πάθεις εξωμήτριο κάτι έγινε με τη μία τη σάλπιγγα.Δε θέλω να σε απογοητεύσω,αλλά ξέρω σίγουρα όταν δεν αφαιρεθεί η σάλπιγγα που έκανε το εξωμήτριο έχει μεγάλες πιθανότητες να ξαναπαρουσιάσει.Μου το είπε ο γιατρός μου.Εγώ ήδη βρίσκομαι στο δρόμο της εξωσωματικής,γιατί η ηλικία μου δε με παίρνει και είχε και ο σύζυγος κάποιο πρόβλημα με το σπέρμα.Το σίγουρο είναι ότι δε θα μπορέσω να ξεχάσω αυτή τη τραυματική εμπειρία που έζησα όσο διάστημα και αν περάσει.Δε ξέρω τί απόφαση θα πάρεις,βρες ένα καλό γιατρό να σε συμβουλέψει.Εντάξει δεν είναι και σίγουρο ότι θα το ξαναπάθεις,αλλά χρειάζεται προσοχή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια, η εξωμητριος κυηση (ή εκτοπη) μπορει να συμβει τυχαια, και η θεση του κυηματος μπορει να ειναι οπουδηποτε εκτος, ακομα και εντος της μητρας αλλα σε λαθος σημειο.

αν στην περιπτωση σου το εμβρυο ηταν στην σαλπιγγα και η ιδια δεν αφαιρεθηκε, πως το δικαιολογησε ο γιατρος? μηπως θα'πρεπε να παρεις και δευτερη γνωμη καλου κακου?

π.χ. σε μενα, το εμβρυο επεσε στην κοιλια, πισω απο την ουρηθρα. οι σαλπιγγες δεν ειχαν επηρεαστει καθολου. παρ'ολα αυτα το εμβρυο μεγαλωνε και μπορουσε να προκαλεσει σηψη, αιμορραγια και αλλα.

οταν το εμβρυο κολλαει στην σαλπιγγα, την αφαιρουν συνηθως και αυτην. ρηξη μπορει να μην προλαβει να συμβει.

 

επισης, η εξωσωματικη δεν ειναι εγγυηση για αποφυγη εξωμητριου. ακριβως το αντιθετο. το εμβρυο στην εξωσωματικη τοποθετειται στο ενδομητριο, αλλα δεν "κολλαει" εκει, ταξιδευει για να εμφυτευτει αργοτερα.

 

 

αυτο που θα'θελα να σου πω παντως, ειναι να μη φοβασαι για ξαναπροσπαθησεις. το οτι επαθες μια φορα εξωμητριο, δεν σημαινει οτι πρεπει να το ξαναπαθεις.

οταν κανουμε καποιες επεμβασεις, ο οργανισμος επανερχεται πληρως τις περισσοτερες φορες. και ουτε ουλες μενουν. αυτο ομως θα πρεπει να το ψαξεις και με εναν αλλον γιατρο, για να εισαι σιγουρη για το αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου μου είπε ότι το εύκολο θα ήταν να αφαιρέσει τη σάλπιγγα. Αυτός θέλησε να σώσει τη σάλπιγγα, αφαιρώντας μόνο το εξωμήτριο, κάτι που απαιτεί λεπτούς χειρισμούς. Βέβαια σκεφτομαι τώρα εγώ ότι ναι μεν έσωσε τη σάλπιγγα και έχω περισσότερες πιθανότητες σύλληψης, όμως έχω και περισσότερες πιθανότητες εξωμητρίου λογικά. Ο γιατρός μου θεωρείται πάντως από τους καλούς γυναικολόγους και είναι αρκετά χαλαρός σε όλα τα θέματα. Είπε ότι δεν είδε κάποιο πρόβλημα στις σάλπιγγες κατά τη λαπαροσκόπηση και ότι δεν χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο (ούτε σαλπιγγογραφία έκανα). Τώρα τι να πω.. ίσως θα ήταν καλό να πάρω και δεύτερη γνώμη, απλά όσον αφορά τη σαλπιγγογραφία έχω διαβάσει ότι μπορεί και να δημιουργήσει πρόβλημα εκεί που δεν υπάρχει και είμαι λίγο επιφυλακτική..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα,

 

πριν από ένα χρόνο περίπου είχα μια έκτοπη κύηση (1η κύηση) και τώρα σκέφτομαι να ξαναπροπαθήσω, όμως η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι. Ήταν μια τραγική εμπειρία για μένα από πολλές απόψεις. Καταρχήν δεν μου αφαιρέθηκε η σάλπιγγα, έγινε μόνο καθαρισμός, αν και η σάλπιγγα μάλλον είχε υποστεί ρήξη. Είχα εσωτερική αιμορραγία 2 φορές (την πρώτη νόμιζα ότι απλά έχω πρόβλημα με το έντερο), η κοιλιά μου ήταν αρκετά γεμάτη με αίμα κατά τη λαπαροσκόπηση και χρειάστηκα και μετάγγιση. Αυτό σημαίνει ότι έπαθα ρήξη σάλπιγγας, έτσι δεν είναι? Ο γιατρός δεν βρήκε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τις σάλπιγγές μου. Το θέμα είναι ότι τώρα αισθάνομαι σαν να παίζω ρώσικη ρουλέτα. Δηλαδή αν η σύλληψη γίνει από την "τραυματισμένη" σάλπιγγα έχω περισσότερες πιθανότητες για εξωμήτριο, μιας και λογικά θα έχει κάποια ουλή, σωστά?

 

Δεν ξέρω τι να κάνω. Μήπως είναι προτιμότερο να κάνω εξωσωματική? Ή μήπως πρέπει να πηγαίνω κάθε φορά να ελέγχω με υπέρηχο από ποια πλευρά κάνω ωορηξία? Αν και αυτό νομίζω θα είναι λίγο αγχωτικό. Πάντως δεν θέλω με τίποτα να ξαναπεράσω τα ίδια...

 

Καλημέρα! Είχα κι εγώ μια έκτοπη κύηση πριν ένα χρόνο ακριβώς, η οποία για "καλή μου τύχη" τερματίστηκε από μόνη της. Και βάζω τα εισαγωγικά γιατί όταν έκανα σαλπιγγογραφία πριν ξεκινήσω πάλι τις προσπάθειες, είδαμε ότι προκάλεσε υδροσάλπιγγα, οπότε το χειρουργείο δεν το γλίτωσα τελικά.

 

Κι εγώ πάντως ξέρω ότι η σάλπιγγα ουσιαστικά καταστρέφεται από έκτοπη κύηση, αυτό τουλάχιστον μου είπαν 3 γιατροί απ τους οποίους πήρα γνώμη. Αλλά δεν μπορείς να κάνεις και κάτι.. παίρνεις τα ρίσκα σου και προχωράς. Ναι, είναι πιο πιθανό οι γυναίκες που είχαν μια φορά έκτοπη κύηση να ξαναέχουν, αλλά και τι μ αυτό; Δεν θα ξαναπροσπαθήσουμε; Ούτε η εξωσωματική εγγυάται κάτι όπως είπε και η turbulence.

 

Εγώ πάντως μόλις σήμερα έμαθα ότι είμαι πάλι έγκυος και ναι, δεν μπορώ να το χαρώ όπως την πρώτη φορά, ναι φοβάμαι μήπως χάσω και την άλλη μου σάλπιγγα, αλλά κάνω τον σταυρό μου και προχωράω. Και αν μου ξανατύχει τι να κάνουμε, ευτυχώς υπάρχουν λύσεις σήμερα.

 

Σου εύχομαι να σου πάνε όλα τέλεια, πάρε μια δεύτερη γνώμη κατά την άποψή μου κυρίως για να είσαι εσύ πιο ήρεμη και προχώρα! Μην αφήσεις μια δυσάρεστη εμπειρία και τον φόβο να σε κρατάει πίσω!

nhZg.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Είχα κι εγώ μια έκτοπη κύηση πριν ένα χρόνο ακριβώς, η οποία για "καλή μου τύχη" τερματίστηκε από μόνη της. Και βάζω τα εισαγωγικά γιατί όταν έκανα σαλπιγγογραφία πριν ξεκινήσω πάλι τις προσπάθειες, είδαμε ότι προκάλεσε υδροσάλπιγγα, οπότε το χειρουργείο δεν το γλίτωσα τελικά.

 

Κι εγώ πάντως ξέρω ότι η σάλπιγγα ουσιαστικά καταστρέφεται από έκτοπη κύηση, αυτό τουλάχιστον μου είπαν 3 γιατροί απ τους οποίους πήρα γνώμη. Αλλά δεν μπορείς να κάνεις και κάτι.. παίρνεις τα ρίσκα σου και προχωράς. Ναι, είναι πιο πιθανό οι γυναίκες που είχαν μια φορά έκτοπη κύηση να ξαναέχουν, αλλά και τι μ αυτό; Δεν θα ξαναπροσπαθήσουμε; Ούτε η εξωσωματική εγγυάται κάτι όπως είπε και η turbulence.

 

Εγώ πάντως μόλις σήμερα έμαθα ότι είμαι πάλι έγκυος και ναι, δεν μπορώ να το χαρώ όπως την πρώτη φορά, ναι φοβάμαι μήπως χάσω και την άλλη μου σάλπιγγα, αλλά κάνω τον σταυρό μου και προχωράω. Και αν μου ξανατύχει τι να κάνουμε, ευτυχώς υπάρχουν λύσεις σήμερα.

 

Σου εύχομαι να σου πάνε όλα τέλεια, πάρε μια δεύτερη γνώμη κατά την άποψή μου κυρίως για να είσαι εσύ πιο ήρεμη και προχώρα! Μην αφήσεις μια δυσάρεστη εμπειρία και τον φόβο να σε κρατάει πίσω!

 

Πολλά συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη και με το καλό να πάνε όλα! Να μας ενημερώσεις όταν μάθεις ότι όλα είναι καλά.

 

Ναι ισχύει ότι πρέπει να προχωρήσω, απλώς αν ήξερα ότι η "κακή" σάλπιγγα δεν υπάρχει θα μου ήταν ίσως πιο εύκολο..

Link to comment
Share on other sites

Πολλά συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη και με το καλό να πάνε όλα! Να μας ενημερώσεις όταν μάθεις ότι όλα είναι καλά.

 

Ναι ισχύει ότι πρέπει να προχωρήσω, απλώς αν ήξερα ότι η "κακή" σάλπιγγα δεν υπάρχει θα μου ήταν ίσως πιο εύκολο..

 

Σ ευχαριστώ πολύ! Θα ενημερώσω ναι, τέλος της άλλης εβδομάδας θα ξέρω. Και θα περιμένω ν ακούσω και για την δική σου εγκυμοσύνη!! :D

 

Κοίτα, έχεις δίκιο να φοβάσαι, αλλά έτσι όπως το βλέπω εγώ, τώρα δεν μπορούν να γίνουν και πολλά πράγματα... Εννοώ αφού δεν αφαιρέθηκε η σάλπιγγα εξαρχής. Τώρα τι; υπάρχει περίπτωση να ξανακάνεις λαπαροσκόπηση για να την αφαιρέσεις; Εγώ θα έπαιρνα το ρίσκο, κι αν γινόταν το απευκταίο θα την αφαιρούσα τότε. Κι αν σου κάτσει όμως και δεν χρειαστείς τίποτα;; :P

nhZg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

καλησπερα κοριτσια !!εγω εκανα την πρωτη χοριακη και βγηκε 1143 εκανα την δευτερη και βγηκε 1850!πηγα στον γιατρο αλλα δεν βρηκε τιποτα στην μητρα μου!!εκανα και τριτη χοριακη και εφτασε 2850!αυριο θα παω στο νοσοκομειο να εξεταστω καλυτερα αλλα η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι πολυ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια !!εγω εκανα την πρωτη χοριακη και βγηκε 1143 εκανα την δευτερη και βγηκε 1850!πηγα στον γιατρο αλλα δεν βρηκε τιποτα στην μητρα μου!!εκανα και τριτη χοριακη και εφτασε 2850!αυριο θα παω στο νοσοκομειο να εξεταστω καλυτερα αλλα η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι πολυ!!!!!!

 

Σου εύχομαι κορίτσι καλή επιτυχία,μακάρι να σου πάνε όλα καλά.Το έχω ζήσει και δε θέλω να σε τρομοκρατήσω.Μπορεί να δούνε σάκο και να μην υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σας.

Είμαι κι εγώ άλλη μία που υπέφερε από εξωμήτρια κύηση.Το σάββατο ύστερα από λαπαροσκόπηση μου αφαίρεσαν το κύημα από την αριστερή σάλπιγγα χωρίς όμως να μου την αφαιρέσουν.Πριν το χειρουργείο μου έλεγαν οι 2 γιατροί που θα κάναμε την επέμβαση ότι αν η αριστερή σάλπιγγα δεν είναι καλή κ εφόσον η δεξιά ήταν άρτια θα την αφαιρούσαν,όμως εν τέλη είδαν ότι είναι σε πολύ καλή κατάσταση και ύστερα από σαλπιγγογραφία που έκαναν επιτόπου την κρατήσαμε.Τώρα βέβαια μου δίνουν ένα 35 % να ξαναδώσει η ίδια σάλπιγγα εξωμήτριο και φυσικά ήδη άρχισα να αγχώνομαι για την επόμενη κύηση.Επίσης μου είπε ότι σε ένα 2μηνο και πριν ξαναρχίσω τις προσπάθειες να κάνουμε άλλη μια σαλπιγγογραφία.Είχε καμία σας παρόμοιο θέμα?Στις περισσότερες περιπτώσεις όπως είδα είτε έγινε αφαίρεση σάλπιγγας είτε αντιμετωπίστηκε με ενέσιμο φάρμακο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα τη βοήθειά σας.. Την Τετάρτη που μας πέρασε κ ενω έκλεινα τις 6 εβδομάδες εγκυμοσύνης, με έπιασε άνας αφόρητος πόνος αριστερά χαμηλά ατην κοιλιά σαν κολικός κ έντονος πόνος στη μήτρα. Πήγα στην τουαλέτα και είδα αίμα, οχι αιμοραγία αλλα κόκκινο αίμα.. Πήγα στα επίγοντα οπου μου μίλησαν γι αποβολή αλλα δ είδαν πουθενά μωρό ή σάκο.. Οι περιπτώσεις 2: ή ήταν αποβολή και έφυγαν ολα με το αίμα ή ειναι εξωμήτρηος που δ φαίνεται πουθενά.. Η πρώτη χοριακή τη Τετάρτη το απόγευμα ήταν 1850 και η δεύτερη χωριακή την Παρασκευή το πρωί ήταν 1340.. Δ μπορούν να μου πουν με σιγουριά αν ειναι ή οχι εξωμήτριο αλλα εγω φοβάμαι ανα πάσα στιγμή πως κάτι θα συμβεί.. Συνεχίζω κ εχω αίμα περιόδου κ μαλιςα σήμερα είδα και σαν βλένα στα ούρα μου. Εχω διάφορα πονάκια στα πλευρά και στην κοιλιακή χώρα..Σας παρακαλώ πειτε μου τη γνώμη σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα τη βοήθειά σας.. Την Τετάρτη που μας πέρασε κ ενω έκλεινα τις 6 εβδομάδες εγκυμοσύνης, με έπιασε άνας αφόρητος πόνος αριστερά χαμηλά ατην κοιλιά σαν κολικός κ έντονος πόνος στη μήτρα. Πήγα στην τουαλέτα και είδα αίμα, οχι αιμοραγία αλλα κόκκινο αίμα.. Πήγα στα επίγοντα οπου μου μίλησαν γι αποβολή αλλα δ είδαν πουθενά μωρό ή σάκο.. Οι περιπτώσεις 2: ή ήταν αποβολή και έφυγαν ολα με το αίμα ή ειναι εξωμήτρηος που δ φαίνεται πουθενά.. Η πρώτη χοριακή τη Τετάρτη το απόγευμα ήταν 1850 και η δεύτερη χωριακή την Παρασκευή το πρωί ήταν 1340.. Δ μπορούν να μου πουν με σιγουριά αν ειναι ή οχι εξωμήτριο αλλα εγω φοβάμαι ανα πάσα στιγμή πως κάτι θα συμβεί.. Συνεχίζω κ εχω αίμα περιόδου κ μαλιςα σήμερα είδα και σαν βλένα στα ούρα μου. Εχω διάφορα πονάκια στα πλευρά και στην κοιλιακή χώρα..Σας παρακαλώ πειτε μου τη γνώμη σας!!!

 

γεια σου.

το κυημα φαινεται με τοσο μεγαλη χοριακη, ειτε ειναι ενδομητριο, ειτε εξωμητριο.

κατα πασα πιθανοτητα (δεν ειμαι γιατρος), η πτωση χοριακης δειχνει μαλλον αποβολη.

για να εισαι ομως 100% σιγουρη, γιατι δεν κανεις μια επισκεψη σε καποιον ιδιωτη γιατρο? σε παρακολουθει καποιος? οσο να'ναι, στα δημοσια πολλες φορες δεν εχουν και τα καλυτερα μηχανηματα να δουν λεπτομερειες.

αν σου ειναι δυσκολο για καποιους λογους, θα πρεπει οπωσδηποτε να ξανακανεις και αλλες χοριακες, μεχρι να δεις οτι μηδενιστηκε τελειως, αν βλεπεις σταθερη πτωση σημαινει οτι αποβαλλεται, αν βλεπεις σκαμπανεβασματα, τοτε μαλλον ειναι εξωμητριο που δεν το ειδαν στον υπερηχο.

σε οποιαδηποτε περιπτωση πρεπει να επισκεφτεις εναν γιατρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Turbulance σ ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Δυστυχώς όλα αυτά τα άσχημα τα έχω πάθει στο εξωτερικό που εχω ερθει για ενα διάστημα και εδω οι γιατροί είναι πανάκριβοι και γ αυτό δεν πήγα σε ιδιώτη. Βέβαια τα κρατικά τους νοσοκομεία εδω ειναι σαν τα δικά μας ιδιωτικά. Μάλλον αποβολή πρέπει να είναι γιατί πλεον εχω κανονικό αίμα σαν περίοδο, με αρκετή ροή και πόνους περιόδου.. Είναι φυσιολογικό τόσο αίμα μετά την αποβολή;; Ξεκίνησε σκούρο κόκκινο καινπλεον ειναι κόκκονο έντονο. Ξέρετε ποσες μέρες θα κρατήσει; Είναι επικίνδυνο;;;

Link to comment
Share on other sites

γεια σου.

το κυημα φαινεται με τοσο μεγαλη χοριακη, ειτε ειναι ενδομητριο, ειτε εξωμητριο.

κατα πασα πιθανοτητα (δεν ειμαι γιατρος), η πτωση χοριακης δειχνει μαλλον αποβολη.

για να εισαι ομως 100% σιγουρη, γιατι δεν κανεις μια επισκεψη σε καποιον ιδιωτη γιατρο? σε παρακολουθει καποιος? οσο να'ναι, στα δημοσια πολλες φορες δεν εχουν και τα καλυτερα μηχανηματα να δουν λεπτομερειες.

αν σου ειναι δυσκολο για καποιους λογους, θα πρεπει οπωσδηποτε να ξανακανεις και αλλες χοριακες, μεχρι να δεις οτι μηδενιστηκε τελειως, αν βλεπεις σταθερη πτωση σημαινει οτι αποβαλλεται, αν βλεπεις σκαμπανεβασματα, τοτε μαλλον ειναι εξωμητριο που δεν το ειδαν στον υπερηχο.

σε οποιαδηποτε περιπτωση πρεπει να επισκεφτεις εναν γιατρο.

 

 

Turbulence σ ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Δυστυχώς όλα αυτά τα άσχημα τα έχω πάθει στο εξωτερικό που εχω ερθει για ενα διάστημα και εδω οι γιατροί είναι πανάκριβοι και γ αυτό δεν πήγα σε ιδιώτη. Βέβαια τα κρατικά τους νοσοκομεία εδω ειναι σαν τα δικά μας ιδιωτικά. Μάλλον αποβολή πρέπει να είναι γιατί πλεον εχω κανονικό αίμα σαν περίοδο, με αρκετή ροή και πόνους περιόδου.. Είναι φυσιολογικό τόσο αίμα μετά την αποβολή;; Ξεκίνησε σκούρο κόκκινο καινπλεον ειναι κόκκονο έντονο. Ξέρετε ποσες μέρες θα κρατήσει; Είναι επικίνδυνο;;;

Link to comment
Share on other sites

γεια σου.

το κυημα φαινεται με τοσο μεγαλη χοριακη, ειτε ειναι ενδομητριο, ειτε εξωμητριο.

κατα πασα πιθανοτητα (δεν ειμαι γιατρος), η πτωση χοριακης δειχνει μαλλον αποβολη.

για να εισαι ομως 100% σιγουρη, γιατι δεν κανεις μια επισκεψη σε καποιον ιδιωτη γιατρο? σε παρακολουθει καποιος? οσο να'ναι, στα δημοσια πολλες φορες δεν εχουν και τα καλυτερα μηχανηματα να δουν λεπτομερειες.

αν σου ειναι δυσκολο για καποιους λογους, θα πρεπει οπωσδηποτε να ξανακανεις και αλλες χοριακες, μεχρι να δεις οτι μηδενιστηκε τελειως, αν βλεπεις σταθερη πτωση σημαινει οτι αποβαλλεται, αν βλεπεις σκαμπανεβασματα, τοτε μαλλον ειναι εξωμητριο που δεν το ειδαν στον υπερηχο.

σε οποιαδηποτε περιπτωση πρεπει να επισκεφτεις εναν γιατρο.

 

Turbulence σ ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Δυστυχώς όλα αυτά τα άσχημα τα έχω πάθει στο εξωτερικό που εχω ερθει για ενα διάστημα και εδω οι γιατροί είναι πανάκριβοι και γ αυτό δεν πήγα σε ιδιώτη. Βέβαια τα κρατικά τους νοσοκομεία εδω ειναι σαν τα δικά μας ιδιωτικά. Μάλλον αποβολή πρέπει να είναι γιατί πλεον εχω κανονικό αίμα σαν περίοδο, με αρκετή ροή και πόνους περιόδου.. Είναι φυσιολογικό τόσο αίμα μετά την αποβολή;; Ξεκίνησε σκούρο κόκκινο καινπλεον ειναι κόκκονο έντονο. Ξέρετε ποσες μέρες θα κρατήσει; Είναι επικίνδυνο;;;

Link to comment
Share on other sites

Turbulence σ ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Δυστυχώς όλα αυτά τα άσχημα τα έχω πάθει στο εξωτερικό που εχω ερθει για ενα διάστημα και εδω οι γιατροί είναι πανάκριβοι και γ αυτό δεν πήγα σε ιδιώτη. Βέβαια τα κρατικά τους νοσοκομεία εδω ειναι σαν τα δικά μας ιδιωτικά. Μάλλον αποβολή πρέπει να είναι γιατί πλεον εχω κανονικό αίμα σαν περίοδο, με αρκετή ροή και πόνους περιόδου.. Είναι φυσιολογικό τόσο αίμα μετά την αποβολή;; Ξεκίνησε σκούρο κόκκινο καινπλεον ειναι κόκκονο έντονο. Ξέρετε ποσες μέρες θα κρατήσει; Είναι επικίνδυνο;;;

 

το οτι εχεις αρκετο αιμα ειναι καλο σε περιπτωση αποβολης, φευγει απο μονο του.

αλλα βρες εναν τροπο να κανεις τουλαχιστον και αλλες χοριακες, δεν μπορω να το χωνεψω οτι στο νοσοκομειο δεν σου ειπαν να ξαναρθεις, να δουν τι συμβαινει.

δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο, παρα να σου πω να ξαναπας στα επειγονται με καποιο προσχημα - ταχα ζαλιστηκες, εχασες τις αισθησεις σου κ.λ.π. για να σου ξανακανουν υπερηχο και να κανεις χοριακη. ή να πας σε αλλο εφημερευον νοσοκομειο, και να τους πεις οτι εχεις αιμορραγια.

αν ειναι τοσο αναισθητοι και μλκσ, δεν εχεις αλλη επιλογη απο το να τους πεις ψεμματα, μην το αφησεις ετσι ομως. το αιμα δεν ειναι επικινδυνο, αν μεινει κατι μεσα - τοτε ειναι.

ευχομαι να πανε ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ, ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΕΔΩ.

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ.

ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΟ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΩΡΑΚΙ. ΕΙΧΑΜΕ ΧΑΣΕΙ ΤΙΣ ΕΛΠΙΔΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑΜΕ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ. ΚΑΝΑΜΕ 2 ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΑΝ, ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕ ΕΙΧΑΜΕ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΑΣ ΕΝΤΕΛΩΣ. ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΕΙΧΑ ΠΟΝΟ ΚΑΤΩ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΠΗΡΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΝ ΠΟΝΑΩ ΚΑΙ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΘΑ ΜΕ ΔΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ. ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΕΞΩΜΗΤΡΙΑ ΚΥΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΧΑΡΗΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΘΗΚΑ. ΕΚΑΝΑ ΧΩΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΗΤΑΝ 470 ΑΡΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΓΛΙΤΩΣΩ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ. ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΧΩΡΙΑΚΗ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΠΕΣΕΙ ΣΤΑ 138 ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΟ ΓΛΙΤΩΣΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΕΝΑ ΑΝΧΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΞΑΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΜΗΝ ΕΧΩ ΠΑΛΙ ΕΞΩΜΗΤΡΙΑ ΚΥΗΣΗ ...!!! ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΜΩΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΛΕΩ ΕΓΩ ΘΑ ΦΤΑΣΩ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια. Δυστυχως κ γω αντιμετωπιζω το επωδυνο θεμα του εξωμητριου. Προσφατα μου το ανακαλυψε η γιατρος μου κ μου αφαιρεσε τη σαλπιγγα. Δυο μερες πριν μου εκανε κ αποξεση γιατι ηθελε να βεβαιωθει οτι δεν υπαρχει τπτ στη μητρα. Ολη η διαδικασια δυσκολη αλλα χειροτερος ο φοβος για το μετα. Την επεμβαση ( λαπαροσκοπηση και τομη) την εκανα πρριν ενα μηνα. Εδω κ δυο μερες εχω μια μικρη ενοχλησουλα στην μερια που εχω σαλπιγγα. Φοβαμαι μην πειραχτει κ η αλλη. Στη λαπαροσκοπηση η γιατρος ειδε μητρα, οωθηκη κ την αλλη σαλπιγγα σε πολυ καλη κατασταση. Φυσικα μου προτεινε σαλπιγγογραφια για να βεβαιωθουμε.

Τωρα θα διαβασω ολες τις αναρτησεις σας κοριτσια καθως με απελυσαν κιολας κ εχω αρκετο χρονο.. χαχΧαααα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και εγώ μία από τα ίδια... εξωμητριος κύηση...Πέρσυ μία παλινδρομη, το Νοέμβριο μία βιοχημική...Αλλά έχω ήδη δύο ζουζουνες να με παρηγορούν...Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια έχει ακούσει ή της έχει τύχει...Την Δευτερα(δύο μέρες πριν δηλαδή) με χοριακη 1760 πήγα για τον πρώτο υπερηχο...Όμως κανένα σημάδι ούτε σάκου ούτε τίποτα... Ψάχνουμε από δω ψάχνουμε από κει σάλπιγγες οκ,δεξιά οωθηκη οκ αλλά να στην αριστερή δύο κύστες από ωχρά σωμάτια και στην μία κάτι πολύ πολύ μικρό να αχνοφαινεται...Μου λέει ο γιατρός λοιπόν κατά μεγάλη πιθανότητα εξωμήτριο αλλά στάσου μην έχει γίνει κάνα λάθος στη χοριακη και είναι πιο κάτω γι'αυτό δεν το βλέπουμε...Επανάληψη χοριακη και υπέρηχο σε δύο μέρες... Τετάρτη λοιπόν σήμερα χοριακη ελάχιστα ανεβασμένη 1840...Υπέρηχος δεν δείχνει τίποτα ενδομητριως παρά μόνο υγρό(δεν υπήρχε δύο μέρες πριν) που σημαίνει σύμφωνα με το γιατρό ότι ξεκινά αποβολή.... και η μία κύστη στην αριστερή ωοθήκη είχε λίγο μεγαλώσει..Οπότε μάλλον εκεί θα είναι φανταζόμαστε...Το θέμα μου πιο είναι....Ενώ την Δευτέρα μου είχε πει ότι θα κάνω μία ένεση και θα σκοτωθεί η εγκυμοσύνη και όχι χειρουργείο σήμερα μου είπε ότι θα κάνω την ένεση αλλά πρέπει να κάνω και αποξεση...Αυτό λέει γιατι δεν είμαστε και 100%σιγουροι ότι είναι στην οωθηκη....Έχετε ακούσει ένεση μεθοτραξατης και αποξεση??Συγνώμη για το μεγάλο ποστ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ειμαι 31ετων. 21/3 ειχα τελευταία περίοδο. Με κυκλο 28-30ημερων. Στις 24/4 εκανα τεστ εγκυμοσυνης το οποιο βγηκε θετικο. 27/4 ειχα το ετησιο ραντεβού στον γυναικολογο ο οποίος μου ζήτησε να κανω χοριακη. Πρωτη χοριακη 27/3 ηταν 829μοναδες, λογω σκ και πρωτομαγιας η δεύτερη χοριακη έγινε 2/5 (5μερες μετα) και βγήκε 1180μοναδες. Ο γιατρος επειτα απο τα αποτελέσματα και υπερηχο μου επιβεβαίωσε οτι η εγκυμοσύνη ηταν εξωμητρια (σάλπιγγα) και οτι χρειάζεται επειγόντως χειρουργείο. Πηγα σε δημόσιο νοσοκομείο να παρω και μια δεύτερη γνωμη. Ο γυναικολογος στο Ελενα, προτείνε εφοσον ηταν πολυ μικρο ακομα να μου χορήγησουν μεθοτρεξατη και αν δεν ειχε επιτυχία να κανω χειρουργείο. Εκανα την πρώτη ενεση 3/5 η χοριακη μειώθηκε μονο 100μοναδες και για μια βδομάδα ηταν σταθερή στις 1100.φοβηθηκα πολύ, ομως ο γιατρός με καθησυχασε πως αυτο συμβαινει. 10/5 εκανα και δευτερη μεθοτρεξατη και στις 17/5 η χοριακη απο 1100 μοναδες εφτασε 187. Τωρα με παρακολουθει μεχρι να μηδενισει. Ηταν η πρώτη φορα που εμεινα εγκυος και δεν υπάρχει προηγούμενο ιστορικό. Ηταν τυχαιο γεγονός οπως με διαβεβαίωσαν και οι δυο γιατροι. Λογω φαρμακευτικής αγωγης με συμβουλεψε να μεινω εγκυος μετα απο 6μηνες, ομως φοβαμαι σε μελλοντική εγκυμοσυνη μηπως εχω παλι τα ιδια. Εχει καποια ανάλογη εμπειρία? 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας κορίτσια. Είχα και εγώ την άτυχη εμπειρία της εξωμήτριας κύησης πριν απο 1 μήνα και την αντιμετωπίσαμε με μεθοτρεξάτη. Η χοριακή είχε κολλήσει στις 118 μονάδες δεν ανέβηκε ποτέ πιο πάνω ούτε έπεφτε, σε συνδυασμό με ενα ελαφρύ πόνο (σαν περιοδου) στη δεξιά πλευρά μαζί με καφέ υγρά διαγνώστηκε εξωμητρια κύηση και επειδή ήταν στην αρχή και η κλινική μου εικόνα σταθερή (δεν είχα εντονους πόνους) μου χορηγησαν μεθοτρεξάτη. Σε μια βδομάδα η χοριακή πήγε 85, την επόμενη βδομάδα 17 και μετά 0. Έχω όμως την φοβία αν μετά απο αυτό η σάλπιγγα μου έχει αχρηστευτεί με συνέπεια να μου ξανατύχει εξωμήτριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ...

Πριν 20 μέρες αφαίρεσα τη σάλπιγγα λαπαροσκοπικά λόγω εξωμητριας κύησης...

ακόμα όμως εχω ενοχλήσεις,μικρό πονάκια χαμηλά.κ επισης εχω Μια μικροενοχλήση κατα την ούρηση.ειχατε κ εσεις τα ιδια συμπτώματα μετά την επέμβαση;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...