Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εξωμήτριος κύηση


HAPPYELEN

Recommended Posts

επειδη μιλησα και με τους 2 μου γιατρους γιατι μπορει να συνεβει μου ειπαν και εμενα τυχη και τους πιστευω γιατι να φανταστεις 2 μηνες πριν ειχα κανει τεστ παπ ολα καλα και οταν τον ρωτησα τι θα μπορουσα να ειχα κανει για να το ξερω μου ειπα συνηθως φταιει η σκολεικοειδης υποφυση που σε εμενα την κοιταξε στην λαπαροσκοπηση και ηταν καθαρη ή χλαμυδια που οπως ξερεις ειναι σεξουαλικο μεταδιδομενο που δεν μπορει να εχω γιατι με τον αντρα μου εχουμε και ειχαμε (δεν εχουμε παει με αλλους δηλαδη) μονογαμικη σχεση!το ξερω πως ειναι νωρις ακομα και σου ειναι δυσκολο αλλα να εισαι σιγουρη πως σε λιγο καιρο θα βρεις δυναμη και θα συνεχισεις!αν επιτρεπετε ποσο χρονων εισαι?εγω ειμαι 30+!οχι πως εχει σημασια αλλα οσες εχω ακουσει οι περισοτερες εκει ειμαστε που το παθαμε!!!

 

είμαι 26.....εξετάσεις για χλαμύδια έκανα στο προγεννητικό και για κάτι άλλα μικρόβια που δεν θυμάμαι πως τα λένε......τι άλλες εξετάσεις να κάνω??? πάντα ήμουν πολύ τυπική με τις γυν. εξετάσεις και δεν είχα ποτέ πρόβλημα ούτε με μικρόβια ούτε με σαλπιγγίτιδα ούτε κύστες τίποτα όλα καθαρά. εσένα ο γιατρός σου πότε σου είπε να ξανά προσπαθήσεις??? εγώ τον ρώτησα και μου είπε ότι σωματικά θα είμαι έτοιμη από την πρώτη κιόλας περίοδο και όταν είμαι έτοιμη και ψυχολογικά να ξεκινήσω......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 507
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

είμαι 26.....εξετάσεις για χλαμύδια έκανα στο προγεννητικό και για κάτι άλλα μικρόβια που δεν θυμάμαι πως τα λένε......τι άλλες εξετάσεις να κάνω??? πάντα ήμουν πολύ τυπική με τις γυν. εξετάσεις και δεν είχα ποτέ πρόβλημα ούτε με μικρόβια ούτε με σαλπιγγίτιδα ούτε κύστες τίποτα όλα καθαρά. εσένα ο γιατρός σου πότε σου είπε να ξανά προσπαθήσεις??? εγώ τον ρώτησα και μου είπε ότι σωματικά θα είμαι έτοιμη από την πρώτη κιόλας περίοδο και όταν είμαι έτοιμη και ψυχολογικά να ξεκινήσω......

 

πραγματικα ειναι θεμα κακης τυχης λοιπον.δεν νομιζω πως υπαρχουν εξετασεις που μπορουν να προλαβουν να μην το ξαναπαθουμε!εμενα μου ειχε πει να αφησω 3 περιοδους και μετα να ξεκινησω και πραγματικα τοτε ενιωσα και εγω ετοιμη ψυχολογικα γιατι στην αρχη φοβομουν παρα πολυ!με το που μου ερχοταν περιοδος δεν ηθελα να σκεφτομαι πως μπορει να μην ειναι αληθηνη περιοδος καταλαβαινεις τι εννοω!!!αυτο βεβαια δεν μου εφυγε ποτε και μεχρι τωρα οταν ερχετε περιοδος φοβαμαι μηπως το ξαναπαθω αλλα ειμαι πιο δυνατη να το αντιμετωπισω αν ξανασυμβει....!παρε οσο χρονο θελεις ,εισαι και μικρη οποτε μπορεις να ηρεμησεις λιγο γιατι δεν ηταν και μικρη η ταλαιπωρια σου!!!

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα ειναι θεμα κακης τυχης λοιπον.δεν νομιζω πως υπαρχουν εξετασεις που μπορουν να προλαβουν να μην το ξαναπαθουμε!εμενα μου ειχε πει να αφησω 3 περιοδους και μετα να ξεκινησω και πραγματικα τοτε ενιωσα και εγω ετοιμη ψυχολογικα γιατι στην αρχη φοβομουν παρα πολυ!με το που μου ερχοταν περιοδος δεν ηθελα να σκεφτομαι πως μπορει να μην ειναι αληθηνη περιοδος καταλαβαινεις τι εννοω!!!αυτο βεβαια δεν μου εφυγε ποτε και μεχρι τωρα οταν ερχετε περιοδος φοβαμαι μηπως το ξαναπαθω αλλα ειμαι πιο δυνατη να το αντιμετωπισω αν ξανασυμβει....!παρε οσο χρονο θελεις ,εισαι και μικρη οποτε μπορεις να ηρεμησεις λιγο γιατι δεν ηταν και μικρη η ταλαιπωρια σου!!!

 

στην αρχή είπα δεν θα το ξεπεράσω εύκολα ......τώρα όμως έχω πεισμώσει και δεν θα αφήσω ούτε ένα μήνα ανεκμετάλλευτο έχω πίστη και αυτή τη φόρα θα πάνε όλα καλά!!!! και όπως είπε και ο γιατρός μου αυτό που μετράει είναι να έχεις καλή μήτρα και ωοθήκες οι σάλπιγγες είναι δευτερεύον και αν δεν τα καταφέρω με τη μία σάλπιγγα θα κάνω εξωσωματική......θέλω τόσο πολύ να κάνω μωράκια που θα το παλέψω.....:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

στην αρχή είπα δεν θα το ξεπεράσω εύκολα ......τώρα όμως έχω πεισμώσει και δεν θα αφήσω ούτε ένα μήνα ανεκμετάλλευτο έχω πίστη και αυτή τη φόρα θα πάνε όλα καλά!!!! και όπως είπε και ο γιατρός μου αυτό που μετράει είναι να έχεις καλή μήτρα και ωοθήκες οι σάλπιγγες είναι δευτερεύον και αν δεν τα καταφέρω με τη μία σάλπιγγα θα κάνω εξωσωματική......θέλω τόσο πολύ να κάνω μωράκια που θα το παλέψω.....:D:D:D[/quote

 

μου αρεσει που το βλεπεις ετσι δυναμικα θα γινεις πιο γρηγορα καλα και μαζι με τον ανθρωπο σου θα τα καταφερετε!!!οσο θυμαμαι εκεινες τις νυχτες...ο αντρας μου κοιμοταν μαζι μου σε μια καρεκλα τα βραδια χερι χερι!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ΠΑΠ τεστ και ηκαλλιεργεια κολπικου υγρού δεν δείχνουν αν υπάρχουν μικρόβια στη μήτρα. Ρωτηστε τους γιατρούς σας για την εξέταση pcr με ιστό περιόδου. Κάποιοι γιατροί δεν την δέχονται. Να σας ρωτήσω κάτι κορίτσια , σαλπιγγογραφια είχατε κάνει πριν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ΠΑΠ τεστ και ηκαλλιεργεια κολπικου υγρού δεν δείχνουν αν υπάρχουν μικρόβια στη μήτρα. Ρωτηστε τους γιατρούς σας για την εξέταση pcr με ιστό περιόδου. Κάποιοι γιατροί δεν την δέχονται. Να σας ρωτήσω κάτι κορίτσια , σαλπιγγογραφια είχατε κάνει πριν?

 

Εγω δεν ειχα κανει σαλπιγογραφια,δεν υπειρχε λογος εξαλλου!ουτε αποξεσεις ουτε μυκητιασεις γενικα δεν ειχα ποτε θεμα με γυναικολογικα,ουτε ουρολοιμοξεις επαθα ποτε!!!!το μονο που ειχα κανει ηταν ορμονικες και θυροειδη και αυτες ολες ηταν οκ!εχω και ειχα μονιμο συνρεοφο αλλα και παλι επαθα εξωμητριο!αστα ειναι να λαχειο...κακο...!η γιατρος παντος μου ειπε οτι δεν χρειαζετε με τιποτα εξετασεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ΠΑΠ τεστ και ηκαλλιεργεια κολπικου υγρού δεν δείχνουν αν υπάρχουν μικρόβια στη μήτρα. Ρωτηστε τους γιατρούς σας για την εξέταση pcr με ιστό περιόδου. Κάποιοι γιατροί δεν την δέχονται. Να σας ρωτήσω κάτι κορίτσια , σαλπιγγογραφια είχατε κάνει πριν?

 

Καλημέρα! ούτε εγώ είχα κάνει σαλπιγγογραφία γιατί δεν χρειάστηκε....ένα μήνα πριν έκανα προγεννητικό έλεγχο και ορμονικές εξετάσεις και όλα ήταν οκ. Να φανταστείς ούτε η σάλπιγγα που μου αφαίρεσαν είχε κάτι από

ότι μου είπε ο γιατρός, αλλά έπρεπε να βγει για να μην μου ξανά κάνει εξωμήτριο....ήταν η κακή η τύχη....αυτό που με τρελαίνει περισσότερο είναι ότι η ιατρική έχει κάνει θαύματα και δεν μπορεί να κάνει κάτι με μια τόση απλή περίπτωση όπως το εξωμήτριο....:mad: :mad::mad: ας ελπίσουμε να φανούμε πιο τυχερές την επόμενη φορά......:-)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! ούτε εγώ είχα κάνει σαλπιγγογραφία γιατί δεν χρειάστηκε....ένα μήνα πριν έκανα προγεννητικό έλεγχο και ορμονικές εξετάσεις και όλα ήταν οκ. Να φανταστείς ούτε η σάλπιγγα που μου αφαίρεσαν είχε κάτι από

ότι μου είπε ο γιατρός, αλλά έπρεπε να βγει για να μην μου ξανά κάνει εξωμήτριο....ήταν η κακή η τύχη....αυτό που με τρελαίνει περισσότερο είναι ότι η ιατρική έχει κάνει θαύματα και δεν μπορεί να κάνει κάτι με μια τόση απλή περίπτωση όπως το εξωμήτριο....:mad: :mad::mad: ας ελπίσουμε να φανούμε πιο τυχερές την επόμενη φορά......:-)

 

το ιδιο μου ειπε και εμενα πριν κανει την επεμβαση με ρωτησε αν τυχον δεν εχει σπασει να την αφηνε αλλα μου προτεινε να την αφαιρεσω γιατι θα ειχα το φοβο καο αλου εξωμητριου απο την ιδια πλευρα και ετσι του ειπα να την αφιαρεσει.οταν πλεον συνηλθα απο την επεμβαση και μιλησαμε μου ειπε πως δεν ειχε σπασει και δεν φαινοταν κατι περιεργο αλλα πηρα τη σωστη αποφαση!εσυ δεν τα εχεις βγαλει τα ραμματα ακομα ε?εγω φοβομουν και οταν ημουν ξαπλα και κοιταγα αλλου καθως μου ακουμπουσε την κοιλια περιμενα περιμενα και μου λεει ''ετοιμη...''τι του λεω τελειωσε? ναι μου λεει τι περιμενες??δεν καταλαβα τιποτα...νομιζα πως δεν ειχε αρχισει ακομα...

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο μου ειπε και εμενα πριν κανει την επεμβαση με ρωτησε αν τυχον δεν εχει σπασει να την αφηνε αλλα μου προτεινε να την αφαιρεσω γιατι θα ειχα το φοβο καο αλου εξωμητριου απο την ιδια πλευρα και ετσι του ειπα να την αφιαρεσει.οταν πλεον συνηλθα απο την επεμβαση και μιλησαμε μου ειπε πως δεν ειχε σπασει και δεν φαινοταν κατι περιεργο αλλα πηρα τη σωστη αποφαση!εσυ δεν τα εχεις βγαλει τα ραμματα ακομα ε?εγω φοβομουν και οταν ημουν ξαπλα και κοιταγα αλλου καθως μου ακουμπουσε την κοιλια περιμενα περιμενα και μου λεει ''ετοιμη...''τι του λεω τελειωσε? ναι μου λεει τι περιμενες??δεν καταλαβα τιποτα...νομιζα πως δεν ειχε αρχισει ακομα...

 

δεν έχω ράμματα εγώ έκανα λαπαροσκόπηση πλήρωσα βέβαια τα μαλλιά της κεφαλής μου αλλά δεν το μετανιώνω....όσο ήμουν στο νοσοκομείο μια άλλη κοπέλα με εξωμήτριο έκανε εγχείρηση και σηκώθηκε την τρίτη μέρα και είχε αφόρητους πόνους και δεν την φρόντισαν και όπως έπρεπε.......εγώ μία ώρα μέτα την εγχείρηση σηκώθηκα κανονικά και πονούσα μόνο όταν έβηχα....και εμένα δεν είχε σπάσει αλλά ο γιατρός μου θεώρησε πως καλύτερα ήταν να βγει για τους ίδιους λόγους που σου είπε και εσένα ο γιατρός σου.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν έχω ράμματα εγώ έκανα λαπαροσκόπηση πλήρωσα βέβαια τα μαλλιά της κεφαλής μου αλλά δεν το μετανιώνω....όσο ήμουν στο νοσοκομείο μια άλλη κοπέλα με εξωμήτριο έκανε εγχείρηση και σηκώθηκε την τρίτη μέρα και είχε αφόρητους πόνους και δεν την φρόντισαν και όπως έπρεπε.......εγώ μία ώρα μέτα την εγχείρηση σηκώθηκα κανονικά και πονούσα μόνο όταν έβηχα....και εμένα δεν είχε σπάσει αλλά ο γιατρός μου θεώρησε πως καλύτερα ήταν να βγει για τους ίδιους λόγους που σου είπε και εσένα ο γιατρός σου.....

 

και εγω λαπαροσκοπηση εκανα αλλα η καθε τομουλα ειχε 3 ραμματακια,μη φανταστεις η τομουλα που λεω ειναι 2 εκατοστα οχι παραπανω.εσενα δεν σου εκαναν ραμματα?μηπως ειναι αποροφησημα?δεν μπορει να σου αφησαν τις τρυπουλες ανοιχτες?

Link to comment
Share on other sites

και εγω λαπαροσκοπηση εκανα αλλα η καθε τομουλα ειχε 3 ραμματακια,μη φανταστεις η τομουλα που λεω ειναι 2 εκατοστα οχι παραπανω.εσενα δεν σου εκαναν ραμματα?μηπως ειναι αποροφησημα?δεν μπορει να σου αφησαν τις τρυπουλες ανοιχτες?

 

 

δεν εχω καθόλου ράμματα είναι σαν να μου κόλλησαν το δέρμα....ούτε ο γιατρός

μου είπε κάτι για ράμματα :confused:

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω καθόλου ράμματα είναι σαν να μου κόλλησαν το δέρμα....ούτε ο γιατρός

μου είπε κάτι για ράμματα :confused:

 

μαλλον θα ειναι απορροφησημα γιαυτο δεν σου ειπε κατι φαινετε!απο περιεργεια ποσο σου κοστισε γιατι εγω το εκανα σε δημοσιο και δεν πληρωσα τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα ειναι απορροφησημα γιαυτο δεν σου ειπε κατι φαινετε!απο περιεργεια ποσο σου κοστισε γιατι εγω το εκανα σε δημοσιο και δεν πληρωσα τιποτα!

 

2500e

Link to comment
Share on other sites

2500e

 

 

παρα πολλα λεφτα ρε κοριτσι μου!βεβαια και εγω θα τα εδεινα αν δεν μπορουσα αλλιως!γιατι ομως δεν πηγες σε ενα δημοσιο νοσοκομειο που κανουν λαπαροσκοπησεις?εγω δεν ζω αθηνα ή θεσσαλονικη που υπαρχουν κλινικες αλλα το πανεπηστημιακο που εχουμε ειναι απο τα πολυ καλα και ετσι δεν ειχα προβλημα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παρα πολλα λεφτα ρε κοριτσι μου!βεβαια και εγω θα τα εδεινα αν δεν μπορουσα αλλιως!γιατι ομως δεν πηγες σε ενα δημοσιο νοσοκομειο που κανουν λαπαροσκοπησεις?εγω δεν ζω αθηνα ή θεσσαλονικη που υπαρχουν κλινικες αλλα το πανεπηστημιακο που εχουμε ειναι απο τα πολυ καλα και ετσι δεν ειχα προβλημα!

 

πάντα ήμουν υπέρ του νοσοκομείου.....μετά από αυτό που έζησα όμως άλλαξα γνώμη...πέμπτη πρωί κατά τις 7 πάω στο νοσοκομείο που εφημέρευε με αιμορραγία και πόνο και μου έκαναν εισαγωγή στις 3 το μεσημέρι αφού πρώτα με είχαν στείλει σε όλους τους ορόφους να κάνω εξετάσεις (με το ζόρι περπατούσα) ούτε να με βάλουν σε ένα καροτσάκι ούτε να γράψουν επείγον στις εξετάσεις τίποτα...τελικά μου κάνουν εισαγωγή για παρακολούθηση γιατί δεν έβλεπαν κάτι .....με βάζουν στο δωμάτιο και σε 5 λεπτά έρχεται μια νοσοκόμα μου βάζει ορό και στο καπάκι έρχεται φορείο με γιατρό για να με πάνε στο χειρουργείο....!!! στο τσακ τους πρόλαβε ο άντρας μου και τους εξήγησε ότι είμαστε μέσα για παρακολούθηση.....με μπέρδεψαν με τη διπλανή μου που είχε εξωμήτριο και είχε σκάσει!!!! μένω μέσα 3 μέρες που δεν μου έκαναν ούτε μια εξέταση και δευτέρα με εξετάζουν μου λένε πως έχει η κατάσταση και τους λέω θέλω να μου κάνετε λαπαροσκόπηση και μου λένε δεν ξέρουμε να χειριζόμαστε ακόμα τα μηχανήματα.....!!!:mad: τι να έκανα???

Link to comment
Share on other sites

πάντα ήμουν υπέρ του νοσοκομείου.....μετά από αυτό που έζησα όμως άλλαξα γνώμη...πέμπτη πρωί κατά τις 7 πάω στο νοσοκομείο που εφημέρευε με αιμορραγία και πόνο και μου έκαναν εισαγωγή στις 3 το μεσημέρι αφού πρώτα με είχαν στείλει σε όλους τους ορόφους να κάνω εξετάσεις (με το ζόρι περπατούσα) ούτε να με βάλουν σε ένα καροτσάκι ούτε να γράψουν επείγον στις εξετάσεις τίποτα...τελικά μου κάνουν εισαγωγή για παρακολούθηση γιατί δεν έβλεπαν κάτι .....με βάζουν στο δωμάτιο και σε 5 λεπτά έρχεται μια νοσοκόμα μου βάζει ορό και στο καπάκι έρχεται φορείο με γιατρό για να με πάνε στο χειρουργείο....!!! στο τσακ τους πρόλαβε ο άντρας μου και τους εξήγησε ότι είμαστε μέσα για παρακολούθηση.....με μπέρδεψαν με τη διπλανή μου που είχε εξωμήτριο και είχε σκάσει!!!! μένω μέσα 3 μέρες που δεν μου έκαναν ούτε μια εξέταση και δευτέρα με εξετάζουν μου λένε πως έχει η κατάσταση και τους λέω θέλω να μου κάνετε λαπαροσκόπηση και μου λένε δεν ξέρουμε να χειριζόμαστε ακόμα τα μηχανήματα.....!!!:mad: τι να έκανα???

 

καλα αυτο ειναι απιστευτο!3 μερες χωρις εξετασεις?καλα αυτο που σε μπερδεψαν το εχω ακουσει πως μπερδευουν ασθενεις αλλα νομιζα πως ηταν υπερβολη!!!ετσι εννοειτε πως θα εφευγα τρεχοντας...!!!εγω μπηκα παρασκευη και εκτος απο αιματολογικες καθε 6 ωρες περιπου εκανα υπερυχο μηπως εχει σπασει η σαλπιγγα γιατι εγω μπηκα χωρις καθολου πονους και μεχρι το σαββατο το παρακολουθουσαμε ωσπου το απογευμα δεν υπηρχε κατι στη μητρα και μπηκα για χειρουργειο βγηκα σε 1 ωριτσα και το επομενο πρωι εφυγα κυρια!επειδη ο γιατρος που μου εκανε την επεμβαση ειναι απο τους πρωτους στο νοσοκομειο και μου εκανε την επεμβαση σε μερα αργιας οπου κανονικα δεν εφημερευε ολοι εκεει με προσεξαν αρκετα!το μεσον αν μπορεις να το πεις μεσον ηταν η γυναικολογος που με παρακολουθει εξω!αυτη τα κανοισε ολα!!!

ειχες τον πονο σου δηλαδη ειχες και τους μη πω τωρα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ…. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΣΑΣ… ΜΕ ΛΕΝΕ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ 25 ΧΡΟΝΩΝ… ΠΡΙΝ 4 ΜΗΝΕΣ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΑΠΟΞΕΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΕΣ.. ΕΚΑΝΑ ΟΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ … ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΕΣ ΕΙΧΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΕΚΑΝΑ 2 ΤΕΣΤ ΕΓΚΥΜΟΣΗΝΗΣ ΚΑΙ ΒΓΗΚΑΝ ΑΡΝΗΤΙΚΑ … ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΧΩΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΓΚΥΟΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΗΓΑ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ Β-ΧΩΡΙΑΚΗ ΒΓΗΚΕ ΘΕΤΙΚΗ ΠΗΡΑ ΠΟΥ ΕΔΩΣΕ ΚΑΙ ΟΡΜΟΝΟΛΟΓΙΚΑ ΦΑΡΜΑΚΑ …. ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ Μ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΕΝΑΝ ΕΛΑΦΡΗ ΠΟΝΩ ΣΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΞΕ ΚΑΙ ΜΕ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΕ ΟΤΙ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΑ ΕΜΒΡΥΟ ΔΕΝ ΕΒΛΕΠΕ ΑΚΟΜΑ…. ΠΗΓΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΗΤΑΝ ΕΞΩΜΗΤΙΟ ΣΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ Χ8ΕΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙ8ΗΚΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΕΧΩ ΜΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ… ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ… ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΔΕ??? 3 ΦΟΡΕΣ ΠΗΓΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΕΙΧΕ ΔΕΙ??? ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΜΙΑ ΦΛΕΓΜΩΝΗ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΣΕ ΕΚΕΙ ΠΑΝΩ… ΟΥΤΕ Η ΦΛΕΓΜΩΝΗ ΦΑΙΝΟΤΑΝΕ?????? ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ Χ8ΕΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΥΝΕΛΘΩ…. ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ SITE ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΛΙΓΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ……

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλημερα!! Αποφασισα και εγω να μπω στο φορουμ αυτο να συμμεριστω κι εγω το προβλημα μου και να μπορεσω να παρω δυναμη για να συνεχισω.Ειμαι παντρεμενη 3 χρονια και μετα απο καποιους μηνες εγγαμου βιου, εκανα χειρουργειο για αφαιρεση πολυποδα στην μητρα. Μετα απο κανα 2 μηνες μενω εγκυος αλλα το χανω, ηταν παλλινδρομη κυηση.Απογοητευμενη και μετα απο καποιες ατυχες προσπαθειες παλι, ξεκιναω τις σπερματεχυσεις, τεσσερις στο συνολο. Απογοητευμενη και απο αυτες, μπαινω στο τριπακι των εξωσωματικων, χωρις αποτελεσμα παλι. Εν τω μεταξυ ολο αυτο το διαστημα εχω κανει ολες τις εξετασεις που υπαρχουν και δεν μου εχουν βρει καποιο προβλημα, οπως και στον συζυγο μου. Τον Μαιο μενω εγκυος ΜΟΝΗ ΜΟΥ..το αποτελεσμα?εξωμητριο..την Δευτερα εκανα χειρουργειο, λαμπαροσκοπηση, αποξυση και αφαιρεση της δεξιας σαλπιγγας. Την Τεταρτη θα παω να κοψω τα ραμματα. Ποναω και υποφερω πολυ.Θα μπορεσω να γινω και εγω καποτε μανουλα?? Η μονη μου παρηγορια και διεξοδος ειναι το κλαμα..Ειμαι τοσο απογοητευμενη...Φοβαμαι..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα!! Αποφασισα και εγω να μπω στο φορουμ αυτο να συμμεριστω κι εγω το προβλημα μου και να μπορεσω να παρω δυναμη για να συνεχισω.Ειμαι παντρεμενη 3 χρονια και μετα απο καποιους μηνες εγγαμου βιου, εκανα χειρουργειο για αφαιρεση πολυποδα στην μητρα. Μετα απο κανα 2 μηνες μενω εγκυος αλλα το χανω, ηταν παλλινδρομη κυηση.Απογοητευμενη και μετα απο καποιες ατυχες προσπαθειες παλι, ξεκιναω τις σπερματεχυσεις, τεσσερις στο συνολο. Απογοητευμενη και απο αυτες, μπαινω στο τριπακι των εξωσωματικων, χωρις αποτελεσμα παλι. Εν τω μεταξυ ολο αυτο το διαστημα εχω κανει ολες τις εξετασεις που υπαρχουν και δεν μου εχουν βρει καποιο προβλημα, οπως και στον συζυγο μου. Τον Μαιο μενω εγκυος ΜΟΝΗ ΜΟΥ..το αποτελεσμα?εξωμητριο..την Δευτερα εκανα χειρουργειο, λαμπαροσκοπηση, αποξυση και αφαιρεση της δεξιας σαλπιγγας. Την Τεταρτη θα παω να κοψω τα ραμματα. Ποναω και υποφερω πολυ.Θα μπορεσω να γινω και εγω καποτε μανουλα?? Η μονη μου παρηγορια και διεξοδος ειναι το κλαμα..Ειμαι τοσο απογοητευμενη...Φοβαμαι..

 

Καταρχην λυπαμαι για την περιπετεια σου....!!!!!!

Οχι κοριτσι μου να μην φοβασαι..........καθολου...!!!!!!!!

Απαναντιας να χαιρεσαι που καταφερες να μεινεις εγκυος μονη σου...ασχετως αποτελεσματος....!!!!!!!

Τωρα οσο για την εξωμητριο ηταν κατι που απλα συνεβη και ΔΕΝ θα ξανασυμβει.

Εφοσον κανατε εξετασεις και περασατε και απο αυτο το σταδιο τωρα θα παρεις δυναμη, ελπιδα, θα πεισμωσεις και καπου παρακατω θα τα καταφερεις.....να γινεις μανουλα γιατι ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ...!!!!!! Και οταν κατι το θελουμε τοσο πολυ πιστεψε με ολα συνωμοτουν και το παιρνουμε.....!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα!! Αποφασισα και εγω να μπω στο φορουμ αυτο να συμμεριστω κι εγω το προβλημα μου και να μπορεσω να παρω δυναμη για να συνεχισω.Ειμαι παντρεμενη 3 χρονια και μετα απο καποιους μηνες εγγαμου βιου, εκανα χειρουργειο για αφαιρεση πολυποδα στην μητρα. Μετα απο κανα 2 μηνες μενω εγκυος αλλα το χανω, ηταν παλλινδρομη κυηση.Απογοητευμενη και μετα απο καποιες ατυχες προσπαθειες παλι, ξεκιναω τις σπερματεχυσεις, τεσσερις στο συνολο. Απογοητευμενη και απο αυτες, μπαινω στο τριπακι των εξωσωματικων, χωρις αποτελεσμα παλι. Εν τω μεταξυ ολο αυτο το διαστημα εχω κανει ολες τις εξετασεις που υπαρχουν και δεν μου εχουν βρει καποιο προβλημα, οπως και στον συζυγο μου. Τον Μαιο μενω εγκυος ΜΟΝΗ ΜΟΥ..το αποτελεσμα?εξωμητριο..την Δευτερα εκανα χειρουργειο, λαμπαροσκοπηση, αποξυση και αφαιρεση της δεξιας σαλπιγγας. Την Τεταρτη θα παω να κοψω τα ραμματα. Ποναω και υποφερω πολυ.Θα μπορεσω να γινω και εγω καποτε μανουλα?? Η μονη μου παρηγορια και διεξοδος ειναι το κλαμα..Ειμαι τοσο απογοητευμενη...Φοβαμαι..

με παλινδρομισεις, εξωμητριο και αφαιρεση σαλπιγγας εμεινε εγκυος και γεννησε πριν απο 2 μερες μια φιλη μου.επισης ειναι 40 ετων...αρα μην απογοητευεσαι...θα ερθει συντομα.αφου ολα ειναι καλα μην ανησυχεις

Link to comment
Share on other sites

marili, μετά από εξωμήτριο έχασα και γω την αριστερη σάλπιγγα, φεβρουάριο του 2010. Μάιο του '11 γέννησα το πρώτο και φεβρουάριο του ΄13 το δεύτερο. Τρία χρόνια μετά είμαι με δύο μικράκια, οπότε μια σάλπιγγα δε σημαίνει ότι δε θα γίνεις μαμά. Μη φοβάσαι καθόλου και μην το βάζεις κάτω.

NnQYp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπέρα κορίτσια μου,

περίμενα χθες περίοδο, αρα έχω καθυστέρηση σχεδόν 2 μέρες. Δεν έκανα τεστ ακόμα αλλά αποκλείεται να έχω καθυστέρηση χωρίς εγκυμοσυνη.

 

Το θέμα μου είναι ότι δεν έχω καθόλου πόνους περιόδου όπως είχα στις προηγούμενες εγκυμοσύνες μου, αλλά έχω ένα ελαφρύ πονάκι, μια ενόχληση να το πω, στη δεξιά πλευρά, που το έχω από τις γόνιμες μέρες. Επειδή με είχε προβληματίσει που το πονάκι δεν εφευγε, πήγα στη γιατρό μου να με εξετασει αλλά δεν μου βρήκε κάτι. Είδε μονο λίγο σαν υγρό :!: από τη δεξιά πλευρά δεν θυμάμαι πώς το είπε ότι είναι και οτι από εκεί έγινε η ωορρηξία.

 

Τι λέτε, υπάρχει πιθανότητα για εξωμήτριο; Ή έχει μείνει ο φόβος ότι κάτι θα πάει στραβά μετα την παλλίνδρομη που είχα πριν 7 μήνες;

8noIp2.pngjOU4p3.png

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια μου,

περίμενα χθες περίοδο, αρα έχω καθυστέρηση σχεδόν 2 μέρες. Δεν έκανα τεστ ακόμα αλλά αποκλείεται να έχω καθυστέρηση χωρίς εγκυμοσυνη.

 

Το θέμα μου είναι ότι δεν έχω καθόλου πόνους περιόδου όπως είχα στις προηγούμενες εγκυμοσύνες μου, αλλά έχω ένα ελαφρύ πονάκι, μια ενόχληση να το πω, στη δεξιά πλευρά, που το έχω από τις γόνιμες μέρες. Επειδή με είχε προβληματίσει που το πονάκι δεν εφευγε, πήγα στη γιατρό μου να με εξετασει αλλά δεν μου βρήκε κάτι. Είδε μονο λίγο σαν υγρό :!: από τη δεξιά πλευρά δεν θυμάμαι πώς το είπε ότι είναι και οτι από εκεί έγινε η ωορρηξία.

 

Τι λέτε, υπάρχει πιθανότητα για εξωμήτριο; Ή έχει μείνει ο φόβος ότι κάτι θα πάει στραβά μετα την παλλίνδρομη που είχα πριν 7 μήνες;

 

Γιατι κοριτσι μου σκεφτεσαι αρνητικα.....????? και γιατι συνδεεις την παλλινδρομη με το εξωμητριο....??????

Ωχρο σωματιο μηπως σου ειπε για το υγρο....????? συγνωμη ολο ερωτησεις ειμαι :oops::oops: αλλα προσπαθω να σε βοηθησω οπως μπορω...

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Γιατι κοριτσι μου σκεφτεσαι αρνητικα.....????? και γιατι συνδεεις την παλλινδρομη με το εξωμητριο....??????

Ωχρο σωματιο μηπως σου ειπε για το υγρο....????? συγνωμη ολο ερωτησεις ειμαι :oops::oops: αλλα προσπαθω να σε βοηθησω οπως μπορω...

Τη ρώτησα αν είναι το ωχρό σωμάτιο και δεν θυμάμαι τι μου είπε :oops: γιατί λέγαμε διάφορα. Αλλά μάλλον αυτό πρέπει να ήταν. Να σου πω την αλήθεια σκέφτομαι αρνητικά, γιατί δεν έχω πόνους περιόδου που να υποδηλώνουν ότι η μήτρα προσπαθεί να προσαρμοστεί στην κύηση. Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό. Έχω μόνο την ενόχληση στα δεξιά και σκέφτομαι μήπως είναι στη σάλπιγγα κανένα γονιμοποιημένο ωάριο.

Σ'ευχάριστώ πάντως και μόνο που μου απάντησες.

8noIp2.pngjOU4p3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...