Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εξωμήτριος κύηση


HAPPYELEN

Recommended Posts

ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ!ΕΓΩ ΧΟΡΙΑΚΕΣ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ,ΜΠΗΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΧΟΡΙΑΚΗ ΚΑΠΟΥ 2500 ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΑΝΑΜΕ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΕΛΟΣ!ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΕΓΩ!Ο ΚΥΚΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ 35 ΕΩΣ 45 ΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΡΜΟΝΙΚΕΣ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΠΩΣ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΟ ΚΥΚΛΟ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΔΑΝ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΘΑ ΔΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ?ΕΧΕΙΣ ΥΛΙΚΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ?ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ?

 

 

Ναι εχω φωτογραφιες απο τα παντα που εγιναν.. Σε δημοσιο νοσοκομειο την εκανα αλλα να σε ενημερωσω οτι ζω Αγγλια. Γιατι εγω μηπως εχω ξανακουσει κατι παρομοιο;; Ψαχνω στο ιντερνετ και δεν βρισκω τιποτα, ξερω δεν ενδεικνυται αυτο που κανω αλλα ειμαι γενικα αγχωδης και θελω να διορθωθουν επιτελους ολα να ηρεμησω με τα γυναικολογικα μου. Ενταξει δεν προσπαθουσες πολυ καιρο, ειμαι αισιοδοξη για σενα οτι σε λιγο καιρο θα εισαι εγκυουλα.. Κι εγω εχω μεγαλο κυκλο γυρω στις 35-36 μερες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 507
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι εχω φωτογραφιες απο τα παντα που εγιναν.. Σε δημοσιο νοσοκομειο την εκανα αλλα να σε ενημερωσω οτι ζω Αγγλια. Γιατι εγω μηπως εχω ξανακουσει κατι παρομοιο;; Ψαχνω στο ιντερνετ και δεν βρισκω τιποτα, ξερω δεν ενδεικνυται αυτο που κανω αλλα ειμαι γενικα αγχωδης και θελω να διορθωθουν επιτελους ολα να ηρεμησω με τα γυναικολογικα μου. Ενταξει δεν προσπαθουσες πολυ καιρο, ειμαι αισιοδοξη για σενα οτι σε λιγο καιρο θα εισαι εγκυουλα.. Κι εγω εχω μεγαλο κυκλο γυρω στις 35-36 μερες.

 

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΕΠΑΘΑ ΤΟ ΕΞΩΜ. ΕΨΑΧΝΑ ΣΑΝ ΤΗΝ ΤΡΕΛΗ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ.ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΦΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΤΟΣΟ Η ΧΟΡΙΑΚΗ ΣΟΥ,ΑΛΛΑ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΑ ΦΟΥΣΚΩΝΟΥΝ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ 1/1000 ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ!ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ 10/100 ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΝΕΟ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΦΟΥ ΑΦΑΙΡΕΘΗΚΕ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΘΕ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ.ΟΤΑΝ ΔΕ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΦΟΥ ΕΜΕΙΝΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΘΑ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ.ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΗΤΕΡΟΣ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟΣ.ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ,ΔΩΣΕ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ, 3 ΜΗΝΕΣ ΑΣ ΠΟΥΜΕ, ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΛΙΓΟ ΜΕ ΣΩΣΤΕΣ ΕΠΑΦΕΣ ΚΑΙ Ο ΙΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΛΙΓΟ ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΙΣΑΙ ΜΙΚΡΗ.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε,

Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum. Το 2006 έχασα τη μία μου σάλπιγγα από εξωμήτρια κύηση. Μπήκα έκτακτα στο χειρουργείο με εσωτερική αιμορραγία (παρόλο που νοσηλευόμουνα από την προηγούμενη ημέρα με έντονους πόνους… έτσι είναι τα επαρχιακά νοσοκομεία). Μετά από αυτό το γεγονός και τα ψυχολογικά κατάλοιπα που μου άφησε (κρίσεις πανικού και 200000 φοβίες..) το 2009 αποφάσισα να κάνω σαλπιγγογραφία για να ελέγξω την κατάσταση της άλλης σάλπιγγας. Η εξέταση έδειξε μεν διαπεραστικότητα του υγρού στη μήτρα, αλλά ο ακτινολόγος είπε ότι στο πάνω μέρος της σάλπιγγας υπάρχουν λίγες συμφύσεις με αποτέλεσμα να περνάει λιγότερο υγρό απ’ ότι θα έπρεπε (στενεύει). Τώρα θέλουμε με τον σύντροφό μου να κάνουμε μωράκι και εγώ έχω χάσει κυριολεκτικά τον ύπνο μου. Δεν ξέρω τι να κάνω. Φοβάμαι ότι δεν θα αντέξω ψυχολογικά άλλη μια εξωμήτρια κύηση. Οι απόψεις των γιατρών διίστανται. Άλλοι λένε να προσπαθήσω φυσιολογικά και όλα θα πάνε καλά (αλλά και να μην πάνε τι την θέλω μια άχρηστη σάλπιγγα;;; -Να όμως που στην ιδέα του να μην έχω σάλπιγγες τρέμω … δεν είμαι δυνατή σαν άνθρωπος και είναι βαρύ κα δύσκολο για μια νέα κοπέλα να διαχειριστεί κάτι τέτοιο… ), άλλοι πάλι λένε να κάνω εξωσωματική για να μη ρισκάρω και την άλλη μου τη σάλπιγγα, άλλοι να κάνω ξανά σαλπιγγογραφία για να ελέγξουμε ξανά την εναπομένουσα ενώ άλλοι να κάνω επέμβαση στη σάλπιγγα να την καθαρίσω στο σημείο που έχει συμφύσεις.. Ζητώ την γνώμη σας διότι μόνο κάποιος που έχει περάσει κάτι παρόμοιο μπορεί να συναισθανθεί την κατάσταση.

Συγνώμη αν σας κούρασα.. Περιμένω με ανυπομονησία τη γνώμη σας..

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε,

Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum. Το 2006 έχασα τη μία μου σάλπιγγα από εξωμήτρια κύηση. Μπήκα έκτακτα στο χειρουργείο με εσωτερική αιμορραγία (παρόλο που νοσηλευόμουνα από την προηγούμενη ημέρα με έντονους πόνους… έτσι είναι τα επαρχιακά νοσοκομεία). Μετά από αυτό το γεγονός και τα ψυχολογικά κατάλοιπα που μου άφησε (κρίσεις πανικού και 200000 φοβίες..) το 2009 αποφάσισα να κάνω σαλπιγγογραφία για να ελέγξω την κατάσταση της άλλης σάλπιγγας. Η εξέταση έδειξε μεν διαπεραστικότητα του υγρού στη μήτρα, αλλά ο ακτινολόγος είπε ότι στο πάνω μέρος της σάλπιγγας υπάρχουν λίγες συμφύσεις με αποτέλεσμα να περνάει λιγότερο υγρό απʼ ότι θα έπρεπε (στενεύει). Τώρα θέλουμε με τον σύντροφό μου να κάνουμε μωράκι και εγώ έχω χάσει κυριολεκτικά τον ύπνο μου. Δεν ξέρω τι να κάνω. Φοβάμαι ότι δεν θα αντέξω ψυχολογικά άλλη μια εξωμήτρια κύηση. Οι απόψεις των γιατρών διίστανται. Άλλοι λένε να προσπαθήσω φυσιολογικά και όλα θα πάνε καλά (αλλά και να μην πάνε τι την θέλω μια άχρηστη σάλπιγγα;;; -Να όμως που στην ιδέα του να μην έχω σάλπιγγες τρέμω … δεν είμαι δυνατή σαν άνθρωπος και είναι βαρύ κα δύσκολο για μια νέα κοπέλα να διαχειριστεί κάτι τέτοιο… ), άλλοι πάλι λένε να κάνω εξωσωματική για να μη ρισκάρω και την άλλη μου τη σάλπιγγα, άλλοι να κάνω ξανά σαλπιγγογραφία για να ελέγξουμε ξανά την εναπομένουσα ενώ άλλοι να κάνω επέμβαση στη σάλπιγγα να την καθαρίσω στο σημείο που έχει συμφύσεις.. Ζητώ την γνώμη σας διότι μόνο κάποιος που έχει περάσει κάτι παρόμοιο μπορεί να συναισθανθεί την κατάσταση.

Συγνώμη αν σας κούρασα.. Περιμένω με ανυπομονησία τη γνώμη σας..

 

ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚ ΟΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΦΟΒΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΓΕΓΟΝΟΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΔΥΝΑΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ ΟΣΟ ΠΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ.ΕΓΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΕΙΧΑ ΠΑΘΕΙ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ.ΠΡΙΝ 4 ΜΗΝΕΣ ΕΠΑΘΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΚΑΙ ΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΠΑΘΑ ΠΙΣΤΕΨΑ ΠΩΣ ΘΑ ΞΑΝΑΕΡΘΟΥΝ ΟΙ ΚΡΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΒΑΘΜΟ!ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΠΑΛΕΨΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.ΟΠΛΙΣΤΗΚΑ ΜΕ ΠΙΣΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΙ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΘΗΚΑ ΦΥΣΙΚΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ!ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΓΙΑ ΕΝΑ ΛΟΓΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 30 ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΡΩΤΗΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΜΕ ΜΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ειμαι 33 και εχω δυο παιδακια. Στα 26 η πρωτη μου συλληψη ηταν εξωμήτρια και αναγκαστηκα να την αφαιρεσω. ειχα απογοητευτει τελειως. Η επομενη εγκυμοσύνη μου κατεληξε παλινδρομη λογω θρομβοφιλιας και η τριτη οδηγησε στον γιο μου που ειναι σημερα 4 1/2 ετων. Με αρκετα utrogestan σαλοσπιρ αντιπηκτικες ενεσεις και κορτιζονη στην αρχη και μενοντας αρκετα στο σπιτι και κρεβατι τελικα τα καταφερα!! 2 χρονια μετα ξαναπροσπαθω για δευτερο παιδακι και το χανω. εκανα σαλπιγγογραφια γιατι ηθελα να ειμαι σιγουρη οτι εξακολουθει να ειναι καλα η δευτερη μου σαλπιγγα αλλα δυστηχως....γεματη συμφησεις και κολλημενα τα κροσια....μια σαλπιγγα και αυτη χαλια. ο γιατρος μου ειπε να προσπαθησω γιατι για 3 -4 μηνες μενει ανοιχτη μετα την σαλπιγγογραφια. ειχα αρκετες πιθανοτητες να γινει εξωμητριο αλλα το ρισκαρα. Η μικρη μου τα καταφερε... και με μια χαλια εγκυμοσύνη και ολα τα χαπια και τις ενεσεις ξανα τελικα εχω και την κορη μου. ευχομαι σ ολα τα κοριτσια που ταλαιπωρουνται να τα καταφερουν. ξερω ποσο ποναει ολο αυτο το θεμα και ποση λαχταρα κρυβει καθε προσπαθεια αλλα τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο..καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν η κυηση ειναι εξωμητρια η χοριακη δειχνει κανονικα εγγυμοσυνη ή οχι?

Nαι απλά πρέπει να γίνουν 2-3 χοριακές για να δεις αν θα διπλασιαζεται.Αν δεν διπλασιάζεται κάτι μπορεί να μην πηγαίνει καλά.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

αν η κυηση ειναι εξωμητρια η χοριακη δειχνει κανονικα εγγυμοσυνη ή οχι?

 

Η χοριακη ανιχνευετε στο αιμα και οταν εχεισ εξωμητριο.εχεις κανει χοριακη και σου ειπαν κατι?γιατι ρωτας αν επιτρεπετε?

Link to comment
Share on other sites

αν η κυηση ειναι εξωμητρια η χοριακη δειχνει κανονικα εγγυμοσυνη ή οχι?

 

 

Δυστυχώς, μπορεί να σε ξεγελάσει η χοριακή. Έφθασε μέχρι 3000 η χοριακή μου και ενώ την μέτραγα κάθε 2 ημέρες και αυτή διπλασιαζότανε τελικά ήταν εξωμήτριο.

DrHNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα ,εμένα η χωριακή διπλασιαζότανε κανονικά,έφτασε δε 7300 σκέψου ότι όταν πήγα στο γιατρο ακουγότανε και καρδούλα.

Ακόμα και ο γιατρός δεν πιστευε οτι με τόση χωριακή είναι τελικά εξωμήτριο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚ ΟΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΦΟΒΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΓΕΓΟΝΟΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΔΥΝΑΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ ΟΣΟ ΠΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ.ΕΓΩ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΕΙΧΑ ΠΑΘΕΙ ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ ΠΡΙΝ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ.ΠΡΙΝ 4 ΜΗΝΕΣ ΕΠΑΘΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ ΚΑΙ ΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΠΑΘΑ ΠΙΣΤΕΨΑ ΠΩΣ ΘΑ ΞΑΝΑΕΡΘΟΥΝ ΟΙ ΚΡΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΒΑΘΜΟ!ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΠΑΛΕΨΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.ΟΠΛΙΣΤΗΚΑ ΜΕ ΠΙΣΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΙ ΣΤΕΝΟΧΩΡΗΘΗΚΑ ΦΥΣΙΚΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ!ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΓΙΑ ΕΝΑ ΛΟΓΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ.ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 30 ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΡΩΤΗΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΜΕ ΜΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ.

 

Καθυστέρησα να σου απαντήσω αλλά πραγματικά τα λεγόμενά σου με βοήθησαν πολύ. Σ ευχαριστώ πολύ για το κουράγιο...

Λοιπόν, πήγα σε 2 καθηγητές για να με συμβουλέψουν για το πως πρέπει να συνεχίσω (με εξωσωματική, φυσιολογικά, κάνοντας εξετάσεις πρώτα κλπ).

Ο πρώτος μου είπε να κάνουμε λαπαροσκόπηση να δει λέει σε τι κατάσταση είναι η σάλπιγγα. (Παρόλο που είναι διευθυντής δημοσίου νοσοκομείου τη λαπαροσκόπηση θα την έκανα σε ιδιωτικό...). Ο δεύτερος είπε να προσπαθήσω φυσιολογικά. Ότι η κίνηση της λαπαροσκόπησης μόνο κακό μπορεί να προκαλέσει στη σάλπιγγά μου. Επίσης είπε ότι αν η κύηση είναι εξωμήτρια ούτως ή άλλως θα γίνει λαπαροσκόπηση για να αφαιρεθεί.. για ποιόν λόγο να κάνω λαπαροσκόπηση διαγνωστικά; Με τον τρόπο αυτό θα κάνω μία λαπαροσκόπηση σίγουρα, και αν υπάρξει εξωμήτρια κύηση τότε θα κάνω κ δεύτερη. Ενώ με τον τρόπο που μου πρότεινε ο ίδιος (φυσιολογική σύλληψη) πιθανών να μην χρειαστώ καμία λαπαροσκόπηση. Επίσης μου είπε ότι το ποσοστό 2ης εξωμητρίου είναι 3-5% (ενώ σε μια γυναίκα που δεν έχει ξανακάνει εξωμήτριο είναι 0,5%).

Με καθησύχασε πολύ!! Περισσότερη έμφαση έδωσε στο αν "πιάσω" με φυσιολογικό τρόπο παρά στο αν θα είναι εξωμήτριο.

Αρχίσαμε λοιπόν τις προσπάθειες από αυτόν τον μήνα.. Ελπίζω να παν όλα καλά. Έρχομαι αντιμέτωπη με πολλές φοβίες μου κ ελπίζω να τα καταφέρω. Πολύ άγχος... το αποδεικνύει και η ώρα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

κορίτσια καλήμερα...!!! προσπαθώ 6 μήνες για μωράκι αλλά ακόμη τίποτα.....αυτό το μήνα όμως είχα περίεργο κύκλο.....αδιαθέτησα 09/01/2013 και μου τελείωσε στις 13/01/2013 είχα κανονική ροή.....το στήθος μου όμως δεν ξεπρήστηκε......

και εχθές μου ήρθε πάλι αίμα....πήρα τη γιατρό μου και μου είπε ότι μάλλον κρύωσα..... εγώ όμως απο περιέργεια έκανα τεστ και βγήκε θετικό και επειδή δεν το πίστευα έκανα άλλα 2 θετικά και αυτά.....όλα διαφορετικής μάρκας.....το τρίτο μου έδειξε ότι είμαι 2-3 εβδομάδων.....πήγα στη γιατρό και μου είπε ότι δεν βλέπει εγκυμοσύνη αλλά δεν μπόρεσε να εξηγήσει και τα 3 θετικά τεστ.....έκανα χοριακή και περιμένω αποτελέσματα σήμερα.....είμαι όμως πολύ χάλια μπορεί να είναι εξωμητριό ???????? είναι δυνατόν και τα 3 τεστ να έκαναν λάθος?????? υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος με κανονική περίοδο????? έχει καμια άλλη παρόμοια εμπειρία ?????????:( :(

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλήμερα...!!! προσπαθώ 6 μήνες για μωράκι αλλά ακόμη τίποτα.....αυτό το μήνα όμως είχα περίεργο κύκλο.....αδιαθέτησα 09/01/2013 και μου τελείωσε στις 13/01/2013 είχα κανονική ροή.....το στήθος μου όμως δεν ξεπρήστηκε......

και εχθές μου ήρθε πάλι αίμα....πήρα τη γιατρό μου και μου είπε ότι μάλλον κρύωσα..... εγώ όμως απο περιέργεια έκανα τεστ και βγήκε θετικό και επειδή δεν το πίστευα έκανα άλλα 2 θετικά και αυτά.....όλα διαφορετικής μάρκας.....το τρίτο μου έδειξε ότι είμαι 2-3 εβδομάδων.....πήγα στη γιατρό και μου είπε ότι δεν βλέπει εγκυμοσύνη αλλά δεν μπόρεσε να εξηγήσει και τα 3 θετικά τεστ.....έκανα χοριακή και περιμένω αποτελέσματα σήμερα.....είμαι όμως πολύ χάλια μπορεί να είναι εξωμητριό ???????? είναι δυνατόν και τα 3 τεστ να έκαναν λάθος?????? υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος με κανονική περίοδο????? έχει καμια άλλη παρόμοια εμπειρία ?????????:( :(

 

εχω περασει την διαδικασια του εξωμητριου!ειχα και εγω αιμα για 3 μερες αλλα απο την αρχη η γιατρος μου ειχε πει πως θα πρεπει η χοριακη να φτασει 1500+ για να βεβαιωθουμε πως δεν υπαρχει κατι στην μητρα και να μπορουμε να πουμε πως ειναι εξωμητριο!απο την αλλη εχω ακουσει και διαβασει πως πολλες κοπελες ειχαν αιμα στην αρχη και αρκετες απο αυτες τα πηγαν καλλα!εχεις τιποτα περιεργους πονους απο την μια πλευρα?

Link to comment
Share on other sites

πολυ δυσκολο να εκαναν λαθος και τα 3 τεστ...:confused::confused::confused::confused:

 

περιεμνουμε τη χοριακη ειναι η μονη που θα δειξει τί συμβαινει!

 

 

Καρκινάκι έκανες την χοριακή?

Ελπίζω να πάνε όλα καλά!!!:D:D:D:D

OTp9p2.png

 

wwdEp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γειά σας κορίτσια.....τελικά ήταν εξωμήτριο.......και μου αφαίρεσαν την σάλπιγγα.....:(:(:(:(:(:(:(:( προσπαθώ να συνέλθω και να το αφήσω πίσω.....και τώρα προσπάθεις με μια.......θα τα καταφέρω?????? και αν ξανασυνβεί το ίδιο????

μόνο φόβος πια........

Link to comment
Share on other sites

γειά σας κορίτσια.....τελικά ήταν εξωμήτριο.......και μου αφαίρεσαν την σάλπιγγα.....:(:(:(:(:(:(:(:( προσπαθώ να συνέλθω και να το αφήσω πίσω.....και τώρα προσπάθεις με μια.......θα τα καταφέρω?????? και αν ξανασυνβεί το ίδιο????

μόνο φόβος πια........

 

σε καταλαβαινω το περασα πριν 7 μηνες!αν επιτρεπετε σου ειπαν πιθανη αιτια?εμενα μου ειπαν απλα κακη τυχη και πως ολα θα πανε καλα και με 1 σαλπιγγα!αφησα 3 μηνες να περασουν και προσπαθω αλλους 3 αλλα ακομα τιποτα!να σου πω την αληθεια θα εισαι παντα με τον φοβο αλλα δεν μπορουμε να κανουμε κατι για αυτο!θα το προσπαθησουμε οπως αρκετες κοπελες που εχω διαβασει εδω μεσα και θα πανε καλυτερα την επομενη φορα!!!

Link to comment
Share on other sites

γειά σας κορίτσια.....τελικά ήταν εξωμήτριο.......και μου αφαίρεσαν την σάλπιγγα.....:(:(:(:(:(:(:(:( προσπαθώ να συνέλθω και να το αφήσω πίσω.....και τώρα προσπάθεις με μια.......θα τα καταφέρω?????? και αν ξανασυνβεί το ίδιο????

μόνο φόβος πια........

 

Κρίμα, σε καταλαβαίνω γιατί το περασα κι εγώ. Μου είχαν αφαιρέσει κι εμένα την δεξιά σάλπιγγα. Εμένα ήταν από εξωσωματικη. Να ξέρεις ότι ο χρόνος είναι γιατρός. Όλα όσα σκεφτεσαι , τα σκευτομουν κι εγώ κι όμως τώρα είμαι έγκυος σε δίδυμα.

Το μόνο που έχω να σου πω είναι να μπεις στον κόπο να κανείς ένα εκτενή έλεγχο για μικρόβια.

Link to comment
Share on other sites

alexioa και εμενα το ιδιο μου ειπαν κακη τυχη....συμβαινει......και αν μου ξανα συμβει ρωταω το γιατρο υπαρχουν και η εξωσωματικη μου λεει τοσο απλα......και εμενα η δεξια ειναι.....sanna δεν θα φαινοταν κατι στο προγενητικο ελεγχο οσο αναφορα τα μικροβια που λες????? παντος το οτι εμεινες εγκυος μου δινει ελπιδες...........η ψυχολογια χαλια.......:(

Link to comment
Share on other sites

alexioa και εμενα το ιδιο μου ειπαν κακη τυχη....συμβαινει......και αν μου ξανα συμβει ρωταω το γιατρο υπαρχουν και η εξωσωματικη μου λεει τοσο απλα......και εμενα η δεξια ειναι.....sanna δεν θα φαινοταν κατι στο προγενητικο ελεγχο οσο αναφορα τα μικροβια που λες????? παντος το οτι εμεινες εγκυος μου δινει ελπιδες...........η ψυχολογια χαλια.......:(

 

 

και εμενα η δεξια ητανε!!!εμενα ουτε η γιατρος μου αλλα ουτε αυτος που με εεγχειρησε μου ειπε για εξετασεις!μπορω να πω μαλιστα πως την πιεσα αλλα μου ειπε ουτε να το σκεφτομαι!ο γιατρος που με εγχειρησε ειναι ο καλυτερος που εχουμε στην πολη μας για εξωσωματικες και οταν τον ρωτησα ποτε να αρχισω να σκεφτομαι για εξωσωματικη μου ειπε πως ειμαι μικρη και δεν θα χρειαστει κατι τετοιο!(ειμαι 30 δεν με λες και μικρη).εμενα μου ειπε πως ειδε αυτη που απεμεινε και πως ειναι μια χαρα!μου εκανε στην ουσια σαλπιγγογραφια και εισε πως ειναι κινητη!εσενα την κοιταξε αυτη που απεμεινε?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας! είμαι νέα στο forum και θέλω να μοιραστώ και εγώ την ιστορία μου! Στις 10/2/2011 είχα εξωμήτρια κύηση και με λαπαροσκόπηση αφαιρέθηκε και η δεξιά μου σάλπιγγα, στη συνέχεια ακολούθησα για 6 μήνες θεραπέια με ενέσεις Arvekap και από τον Οκτώβριο ο γιατρός μας έχει δώσει το ελεύθερο να ξαναπροσπαθήσουμε όμως μέχρι τώρα τίποτα και έχω αρχίσει να ανησυχώ! ο γιατρός μου είπε ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα οργανικό!!!:oops:

Link to comment
Share on other sites

alexioa και εμενα το ιδιο μου ειπαν κακη τυχη....συμβαινει......και αν μου ξανα συμβει ρωταω το γιατρο υπαρχουν και η εξωσωματικη μου λεει τοσο απλα......και εμενα η δεξια ειναι.....sanna δεν θα φαινοταν κατι στο προγενητικο ελεγχο οσο αναφορα τα μικροβια που λες????? παντος το οτι εμεινες εγκυος μου δινει ελπιδες...........η ψυχολογια χαλια.......:(

Όχι γλυκιά μου δυστυχώς δεν φαίνεται στον προγενητικο. Η σύλληψη ήταν φυσιολογική?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας! είμαι νέα στο forum και θέλω να μοιραστώ και εγώ την ιστορία μου! Στις 10/2/2011 είχα εξωμήτρια κύηση και με λαπαροσκόπηση αφαιρέθηκε και η δεξιά μου σάλπιγγα, στη συνέχεια ακολούθησα για 6 μήνες θεραπέια με ενέσεις Arvekap και από τον Οκτώβριο ο γιατρός μας έχει δώσει το ελεύθερο να ξαναπροσπαθήσουμε όμως μέχρι τώρα τίποτα και έχω αρχίσει να ανησυχώ! ο γιατρός μου είπε ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα οργανικό!!!:oops:

Γιατί έκανες θεραπεία με αρβεκαπ? Είχες ενδομητριωση?

Link to comment
Share on other sites

Όχι γλυκιά μου δυστυχώς δεν φαίνεται στον προγενητικο. Η σύλληψη ήταν φυσιολογική?

 

η σύλληψη ήταν φυσιολογική....ο γιατρός μου δεν μου είπε τίποτα για εξετάσεις.....κανονικά δεν θα έπρεπε να μας δίνουν και αυτές τις εξετάσεις στον προγεννητικό?????? :mad:

Link to comment
Share on other sites

η σύλληψη ήταν φυσιολογική....ο γιατρός μου δεν μου είπε τίποτα για εξετάσεις.....κανονικά δεν θα έπρεπε να μας δίνουν και αυτές τις εξετάσεις στον προγεννητικό?????? :mad:

 

επειδη μιλησα και με τους 2 μου γιατρους γιατι μπορει να συνεβει μου ειπαν και εμενα τυχη και τους πιστευω γιατι να φανταστεις 2 μηνες πριν ειχα κανει τεστ παπ ολα καλα και οταν τον ρωτησα τι θα μπορουσα να ειχα κανει για να το ξερω μου ειπα συνηθως φταιει η σκολεικοειδης υποφυση που σε εμενα την κοιταξε στην λαπαροσκοπηση και ηταν καθαρη ή χλαμυδια που οπως ξερεις ειναι σεξουαλικο μεταδιδομενο που δεν μπορει να εχω γιατι με τον αντρα μου εχουμε και ειχαμε (δεν εχουμε παει με αλλους δηλαδη) μονογαμικη σχεση!το ξερω πως ειναι νωρις ακομα και σου ειναι δυσκολο αλλα να εισαι σιγουρη πως σε λιγο καιρο θα βρεις δυναμη και θα συνεχισεις!αν επιτρεπετε ποσο χρονων εισαι?εγω ειμαι 30+!οχι πως εχει σημασια αλλα οσες εχω ακουσει οι περισοτερες εκει ειμαστε που το παθαμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...