Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φρεσκο γαλα Ολυμπος...ποιος γνωριζει?


DESTINY81

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους!θα ηθελα τη βοηθεια σας σε κατι αν γνωριζετε!Αποφασδισα να δωσω στον μικρο μου φρεσκο γαλα και σαν καλυτερη επιλογη μου συνεστισαν το γαλα Ολυμπος αλλα δεν ξερω αν πρεπει να το βρασω πρωτα η απλα να του το ζεστανω.μηπως καποιος μπορει να με βοηθησει γιατι ανεκαθεν δεν τα πηγαινα και πολυ καλα με τα φρεσκα γαλατα!:?...ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ολα τα γάλατα που κυκλοφορουν πια στις μερες μας ειναι παστεριωμένα, αρα δεν χρειαζεται να το βράσεις μονο να το ζεστανεις . Παλια χρειαζοταν το βρασιμο καθως δεν ήταν ουτε ελεγμενα ουτε παστεριωμενα πχ εγω οταν ειχε η γιαγια μου αγελαδες επινα φρεσκο γαλα ημερας αλλα αφου το ειχε σουρωσει η γιαγια μου για να διωξει τις βρωμιτσες και αφου το ειχε βρασει καλά για να το παστεριώσει.

Βεβαια πχ εγω καποιες φορες αν εχει ληξει στις 28 και ειναι 29 του μηνος το βραζω πρωτα το ελεγχω αν εχει κοψει και αν ειναι οκ της το δινω. Εχω παντα και μια κονσερβα γαλα για ωρα αναγκης σε περιπτωση που ξεμεινω απο φρεσκο γαλα.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω πολυ !το βιολογικο ολυμπος που θα το βρω?

 

Προτίμησε μεγάλα σουπερ μαρκετ γιατι καποια μικρα σουπερ δεν το φερνουν καθως δεν πουλάει οσο τα αλλα.Πχ ο μαρινοπουλος 5λεπτών της περιοχης μου δεν το φερνει....

 

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα γάλατα αντέχουν και μία αλλά και δύο μέρες μετά την ημερομηνία λήξης αν υπάρχει καλή ψύξη στο ψυγείο.

Για την 2η μέρα εγώ το βράζω καλού κακού

Καλή αρχή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προτίμησε μεγάλα σουπερ μαρκετ γιατι καποια μικρα σουπερ δεν το φερνουν καθως δεν πουλάει οσο τα αλλα.Πχ ο μαρινοπουλος 5λεπτών της περιοχης μου δεν το φερνει....

 

εγω απο το my market που ειναι μικρο το παιρνω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

ήθελα και εγώ να ρωτήσω...έχει διαφορά από τα υπόλοιπα γάλατα; Δεν έπρεπε να είχε άλλη γεύση; Γιατί εμένα μου φαίνεται ίδιο; Ποιος σας το σύστησε; Παιδίατρος ή άλλες μαμάδες; Εγώ το έπινα σε όλη μου την εγκυμοσύνη, αλλά άκουσα σχόλια του στυλ είναι μούφα και σιγά τη διαφορά και τέτοια.........

Ποια είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

ήθελα και εγώ να ρωτήσω...έχει διαφορά από τα υπόλοιπα γάλατα; Δεν έπρεπε να είχε άλλη γεύση; Γιατί εμένα μου φαίνεται ίδιο; Ποιος σας το σύστησε; Παιδίατρος ή άλλες μαμάδες; Εγώ το έπινα σε όλη μου την εγκυμοσύνη, αλλά άκουσα σχόλια του στυλ είναι μούφα και σιγά τη διαφορά και τέτοια.........

Ποια είναι η γνώμη σας;

 

επειδη φτιαχνεται στα μερη μου,το θεωρω αξιοπιστο κ ποτε δεν ακουστηκε κατι αρνητικο

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα γάλατα αντέχουν και μία αλλά και δύο μέρες μετά την ημερομηνία λήξης αν υπάρχει καλή ψύξη στο ψυγείο.

Για την 2η μέρα εγώ το βράζω καλού κακού

Καλή αρχή!

 

Συμφωνω μαζι σου, ο πεθερος μου ειναι εμπορος της ΔΕΛΤΑ και μου εχει πει να μη το φοβαμαι το γαλα και δυο μερες μετα τη ληξη καθως η ημερομηνια που βαζουν ειναι μια μερα πριν απο την κανονικη, απλα δεν ηθελα να παρω κανεναν στο λαιμο μου, παρολα αυτα και εγω εχω δωσει δυο ημερων ληγμενο αφου το εχω βρασει !!

 

εγω απο το my market που ειναι μικρο το παιρνω

 

 

Ειδες....ενω στον δικο μου μαρινοπουλο...δεν το φερνει και οταν τους ρωτησα μου οτι απλα δεν εχει ζητησει και για αυτο δεν το φερνει!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

όλα τα βιολογικά γάλατα που προέρχονται από γνωστες εταιρείες είναι μια χαρα για χρήση αλλα παρότι ισχύει για την ημερομηνία λήξης είναι ένα ρίσκο που στην προκείμενη περίπτωση δεν αξιζέι πιστεύω..:cool:

Γνωρίζατε ότι κάθε μήνα έχει ένα λουλούδι τα γενέθλια του :cool:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 χρόνια μετά...

Είχα γράψει σε παρόμοιο θέμα αλλά δε θυμάμαι που να το βρω. Τελικά πήρα για τη μικρή μου( 12 μηνών κλεισμένα) γάλα να δώσω τις ώρες που θα λείπω ( θα θηλάζω όταν είμαι σπίτι). Πήρα το βιολογικό γάλα Όλυμπος, το θέμα είναι ότι το παρήγγειλα μέσω ίντερνετ, μου έφεραν αγελαδινό αντί κατσικίσιο που ήθελα, η απορία όμως είναι άλλη. Γιατί είναι τόσο μεγάλης διάρκειας; Φρικαρα λίγο, έχει διάρκεια δύο μήνες! Αυτό μόνο φρέσκο δεν είναι...Εσείς έχετε δώσει παρόμοιο γάλα; Τι να προτιμήσω; Από μάρκες ή τέλος πάντων αν δε θέλετε να γράψετε μάρκα, να δώσω κανονικό φρέσκο γάλα που πίνουμε εμείς. Η παιδίατρος τελικά μου άφησε το ελεύθερο να επιλέξω εγώ, αφού όταν είμαι σπίτι θα θηλάζω

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Είχα γράψει σε παρόμοιο θέμα αλλά δε θυμάμαι που να το βρω. Τελικά πήρα για τη μικρή μου( 12 μηνών κλεισμένα) γάλα να δώσω τις ώρες που θα λείπω ( θα θηλάζω όταν είμαι σπίτι). Πήρα το βιολογικό γάλα Όλυμπος, το θέμα είναι ότι το παρήγγειλα μέσω ίντερνετ, μου έφεραν αγελαδινό αντί κατσικίσιο που ήθελα, η απορία όμως είναι άλλη. Γιατί είναι τόσο μεγάλης διάρκειας; Φρικαρα λίγο, έχει διάρκεια δύο μήνες! Αυτό μόνο φρέσκο δεν είναι...Εσείς έχετε δώσει παρόμοιο γάλα; Τι να προτιμήσω; Από μάρκες ή τέλος πάντων αν δε θέλετε να γράψετε μάρκα, να δώσω κανονικό φρέσκο γάλα που πίνουμε εμείς. Η παιδίατρος τελικά μου άφησε το ελεύθερο να επιλέξω εγώ, αφού όταν είμαι σπίτι θα θηλάζω

 

Πολλά βιολογικά είναι μακρας διαρκείας και όχι φρέσκα. Πιθανώς γιατί δεν έχουν αρκετή ζήτηση;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Είχα γράψει σε παρόμοιο θέμα αλλά δε θυμάμαι που να το βρω. Τελικά πήρα για τη μικρή μου( 12 μηνών κλεισμένα) γάλα να δώσω τις ώρες που θα λείπω ( θα θηλάζω όταν είμαι σπίτι). Πήρα το βιολογικό γάλα Όλυμπος, το θέμα είναι ότι το παρήγγειλα μέσω ίντερνετ, μου έφεραν αγελαδινό αντί κατσικίσιο που ήθελα, η απορία όμως είναι άλλη. Γιατί είναι τόσο μεγάλης διάρκειας; Φρικαρα λίγο, έχει διάρκεια δύο μήνες! Αυτό μόνο φρέσκο δεν είναι...Εσείς έχετε δώσει παρόμοιο γάλα; Τι να προτιμήσω; Από μάρκες ή τέλος πάντων αν δε θέλετε να γράψετε μάρκα, να δώσω κανονικό φρέσκο γάλα που πίνουμε εμείς. Η παιδίατρος τελικά μου άφησε το ελεύθερο να επιλέξω εγώ, αφού όταν είμαι σπίτι θα θηλάζω

 

Εμεις παιρνουμε κατσικησιο φρεσκο απο τον σταμο για τα παιδια. Αγελαδινο θα το απεφευγα βιολογικο ή μη...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Είχα γράψει σε παρόμοιο θέμα αλλά δε θυμάμαι που να το βρω. Τελικά πήρα για τη μικρή μου( 12 μηνών κλεισμένα) γάλα να δώσω τις ώρες που θα λείπω ( θα θηλάζω όταν είμαι σπίτι). Πήρα το βιολογικό γάλα Όλυμπος, το θέμα είναι ότι το παρήγγειλα μέσω ίντερνετ, μου έφεραν αγελαδινό αντί κατσικίσιο που ήθελα, η απορία όμως είναι άλλη. Γιατί είναι τόσο μεγάλης διάρκειας; Φρικαρα λίγο, έχει διάρκεια δύο μήνες! Αυτό μόνο φρέσκο δεν είναι...Εσείς έχετε δώσει παρόμοιο γάλα; Τι να προτιμήσω; Από μάρκες ή τέλος πάντων αν δε θέλετε να γράψετε μάρκα, να δώσω κανονικό φρέσκο γάλα που πίνουμε εμείς. Η παιδίατρος τελικά μου άφησε το ελεύθερο να επιλέξω εγώ, αφού όταν είμαι σπίτι θα θηλάζω

ειναι εμπλουτισμενο αυτο το παιδικο .. τα εμπλουτισμενα με βιταμινες εχουν μακρα διαρκεια.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

ειναι εμπλουτισμενο αυτο το παιδικο .. τα εμπλουτισμενα με βιταμινες εχουν μακρα διαρκεια.. 

Εχει να κανειβμε την παστερίωση.

Επίσης πολλά είναι επιδόρπιο κ οχι γαλα.

Δεν πρέπει να προτιμούμε τα μακράς διαρκειας.Μια εβδομαδα ζωης πρέπει να έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik said:

Είχα γράψει σε παρόμοιο θέμα αλλά δε θυμάμαι που να το βρω. Τελικά πήρα για τη μικρή μου( 12 μηνών κλεισμένα) γάλα να δώσω τις ώρες που θα λείπω ( θα θηλάζω όταν είμαι σπίτι). Πήρα το βιολογικό γάλα Όλυμπος, το θέμα είναι ότι το παρήγγειλα μέσω ίντερνετ, μου έφεραν αγελαδινό αντί κατσικίσιο που ήθελα, η απορία όμως είναι άλλη. Γιατί είναι τόσο μεγάλης διάρκειας; Φρικαρα λίγο, έχει διάρκεια δύο μήνες! Αυτό μόνο φρέσκο δεν είναι...Εσείς έχετε δώσει παρόμοιο γάλα; Τι να προτιμήσω; Από μάρκες ή τέλος πάντων αν δε θέλετε να γράψετε μάρκα, να δώσω κανονικό φρέσκο γάλα που πίνουμε εμείς. Η παιδίατρος τελικά μου άφησε το ελεύθερο να επιλέξω εγώ, αφού όταν είμαι σπίτι θα θηλάζω

 

Η διαφορα είναι στην παστερίωση...η πρώτη ύλη παραμένει βιολογική...ουσιαστικά μιλάμε για το τι τρώνε οι αγελάδες. Μετά υπάρχει η παστερίωση των 72 βαθμών και η παστερίωση των 140 (UHT) χοντρικά.....στη δεύτερη μιλάμε για διατήρηση πολλών εβδομάδων ή και μηνών και μάλιστα εκτός ψυγείου, εφ'όσον δεν έχει ανοιχτεί. Πολλοί το παίρνουν γιατί μπορείς π.χ. να αγοράσεις ολόκληρο καφάσι για ένα μήνα και δε θέλει ψυγείο.

 

Επειδή μιλάμε για γάλα και το "φρέσκο" είναι ψιλο-μύθος, τα βασικά συστατικά δεν αλλάζουν πολύ, απλώς στους 140 βαθμούς μερικές βιταμίνες φαίνεται να υπάρχουν σε μικρότερη ποσότητα μετά τη διαδικασία...όχι όλες ομως και όχι όλες οι χρήσιμες ουσίες του γάλακτος. Έτσι κι αλλιώς μετά τους 12 μήνες, πάντως, όλα αυτά θα πρέπει να αρχίσει να τα παίρνει περισοτερο από τις υπόλοιπες τροφές, οπότε και το να πιει μια βδομάδα UHT δε το βρίσκω τόσο τραγικό. Το πραγματικά "φρέσκο" γάλα (1-2 ημερών και απαστερίωτο) δε θα πρέπει να δίνεται ποτέ και για κανένα λόγο σε μικρά παιδιά, ούτε και με βράσιμο διότι τις πιο πολλές φορές γίνεται λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έδωσα φρέσκο γάλα αρκετά  μετά τους 12 μήνες. Γενικά έδινα όποιο πίναμε κι εμείς. Για λίγο καιρό στην αρχή έπαιρνα το παιδικό Όλυμπος, το οποίο έπινε πολύ ευχάριστα όπως όλα τα γάλατα :grin:. Δε θυμάμαι όμως, ίσως είχε γεύση βανίλιας. Από φρέσκα προτιμούσα κι ακόμη προτιμώ το ΕΒΟΛ. Κορυφαίο γάλα αν και δεν το βρίσκω εύκολα, ειδικά στη γειτονιά μου δεν το φέρνουν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Η διαφορα είναι στην παστερίωση...η πρώτη ύλη παραμένει βιολογική...ουσιαστικά μιλάμε για το τι τρώνε οι αγελάδες. Μετά υπάρχει η παστερίωση των 72 βαθμών και η παστερίωση των 140 (UHT) χοντρικά.....στη δεύτερη μιλάμε για διατήρηση πολλών εβδομάδων ή και μηνών και μάλιστα εκτός ψυγείου, εφ'όσον δεν έχει ανοιχτεί. Πολλοί το παίρνουν γιατί μπορείς π.χ. να αγοράσεις ολόκληρο καφάσι για ένα μήνα και δε θέλει ψυγείο.

 

Επειδή μιλάμε για γάλα και το "φρέσκο" είναι ψιλο-μύθος, τα βασικά συστατικά δεν αλλάζουν πολύ, απλώς στους 140 βαθμούς μερικές βιταμίνες φαίνεται να υπάρχουν σε μικρότερη ποσότητα μετά τη διαδικασία...όχι όλες ομως και όχι όλες οι χρήσιμες ουσίες του γάλακτος. Έτσι κι αλλιώς μετά τους 12 μήνες, πάντως, όλα αυτά θα πρέπει να αρχίσει να τα παίρνει περισοτερο από τις υπόλοιπες τροφές, οπότε και το να πιει μια βδομάδα UHT δε το βρίσκω τόσο τραγικό. Το πραγματικά "φρέσκο" γάλα (1-2 ημερών και απαστερίωτο) δε θα πρέπει να δίνεται ποτέ και για κανένα λόγο σε μικρά παιδιά, ούτε και με βράσιμο διότι τις πιο πολλές φορές γίνεται λάθος.

Ουσιαστικά είναι πιο επεξεργασμένο από ότι κατάλαβα, αλλά δεν είναι κ τραγικό να το δώσεις στο μωρό , εξάλλου λέει ότι είναι για τα μωρά. Καλά κατάλαβα;

Μάλλον κ εγώ αυτό το εβολ θα δώσω στο μέλλον που είπαν οι υπόλοιποι, αλλά τώρα έλεγα να κάνω μια δοκιμή με αυτό αφού το έχω

Link to comment
Share on other sites

Εδώ στο νησί πραγματικά φρέσκο έχουμε μόνο το αγελαδινό του συνεταιρισμού, που είνα πραγματικά πολύ καλό γάλα, καμία σχέση με τα αγελαδινά του εμπορίου ακόμα και από μάρκες που θεωρούνται πολύ καλές. Στον μικρό όμως δίνουμε κατσικίσιο και δεν εχουμε επιλογή φρέσκου χαμηλής παστερίωσης, δεν φέρνουν προφανως λόγω μεταφοράς, οπότε αυτές τις μάρκες που βρίσκουν στην Αθήνα εμείς δεν μπορούμε να τις πάρουμε. Έτσι παίρνουμε το βιολογικό κατσικίσιο ΌΛυμπος (όχι το παιδικό ρόφημα). 

 

Πράγματι μετά τον χρόνο, προέχουν τα συστατικά από άλλες τροφές. Ακόμα και για το ασβέστιο, η πρόσληψη είναι προτιμότερο να γίνεται από άλλα γαλακτοκομικά. Δεν είναι δηλαδή τόσο τραγικό, σε ένα παιδί που σιτίζεται καλά, το πόσα θρεπτικά συστατικά έχουν χαθεί από την υψηλή παστερίωση. Σίγουρα έχουν σημασία οι συνθήκες παραγωγής, γι' αυτό είναι καλύτερο να προτιμώνται μικρές επιχειρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...