Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πανικός!(καισαρική στην 31η εβδομαδα )


Recommended Posts

Να σου ζησει και κρατα γερα ολα θα πανε καλα!!!!!!!!!!! Αφου αναπνεει μονο του ειναι πολυ καλο σημαδι για την εξελιξη του!!!!! Το δικο μας σιτιζοταν με σωληνακι.

 

Να εισαι ψυχραιμη οταν πας να το δεις και να σκεφτεσαι μονο οτι ταλαιπωρηται αλλα ειναι για καλο και συντομα θα το παρεις στην αγκαλια σου. Ειναι μεγαλη δοκιμασια αυτη που περνας και μην μπαινεις στο τρυπακι να υποκρινεσαι για κανεναν. Θα δεις που ολα θα περασουν και θα μεινει μονο μια πικρη αναμνηση.

 

Και εγω δεν θα ξεχασω ποτε την στιγμη που πρωτοειδα τον γιο μου καλωδιομενο στην θερμοκοιτιδα. Ειναι κατι που δεν περιγραφεται. Ομως τα προωρακια ειναι μαχητες και θα δεις που δεν θα το πιστευεις ποσο καλα θα ειναι το μωρακι σου!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


έχεις δίκιο να φοβάσαι και να ανησυχείς. μην χάνεις την πίστη σου, όλα καλά θα πάνε.

να σου ζήσει το αγόρι σου να μεγαλώσει και να γίνει μεγάλος και τρανός. κουράγιο κορίτσι μου!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι ξεπερασε την προωροτητα εντελως και εχει γινει ενα απιστευτο αγορι σε ολα του κανονικος να μην σου πω και πιο ανεπτυγμενος και σωματικα και νοητικα απο τελειομηνα. Οπως θα γινει και της φιλεναδας μας το αγορακι που ταλαιπωρηται αυτη την στιγμη.

 

Ολα θα πανε καλα κουκλα μου θα το δεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν θα σας πω πως είναι να βλέπεις το μωρό σου έτσι. Είναι αποκαρδιωτικό για τις μανούλες που περιμένουν τα παιδιά τους. Θα ανοίξω θέμα στο μωράκια στην Θερμοκοιτίδα. Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το νινακι σου. Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να ειναι γερος, δυνατος και παντα μαχητης. Σε λιγο καιρο δεν θα αναγνωριζεις το αντρακι διπλα σου. Προς το παρον διατηρησε την ψυχραιμια σου και κανε υπομονη μεχρι να τον παρεις σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι μου να σου ζησει και όλα να πανε καλά ( που θα πάνε )

Με το καλο να το πάρεις στην αγκαλία σου

Θυμαμαι την πρωτη φορα που πήρα στην αγκαλιά μου τομ πρώτο μου γιο μετα την θερμοκοιτιδα ξεσπασα σε τετοιους λυγμούς χαρας και ανακουφισης

Εγω γεννηθηκα 25 εβδομαδων 900 γρ το 1978 ( διδυμη) και τα καταφερα μια χαρα Τωρα η επιστήμη κανει θαυματα !!! Να σαι σιγουρη πως όλα θα εξελιχθουν μια χαρά !!!

Με τις καλύτερες ευχές μου

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites

ηρεμησε κοριτσι μου..ενας εφιαλτης ειναι θα περασει γρηγορα και ολα αυτα θα τα θυμομαστε και θα ειναι μια κακη αναμνηση...

μιλα του και αν μπορεις χαιδεψε το...σε νιωθει ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα την κυριακή ένα αγοράκι 1200 γραμμάρια:) Έκλαψε μόλις βγήκε και έκανε αισθητή την παρουσία του. Σήμερα βγήκα από το μαιευτήριο και αργά το βράδυ θα πάω να το δω για πρώτη φορά μετά από το φευγαλαίο δευτερόλεπτο που τον είδα. Ήταν τρεις μέρες μαρτυρικές μέσα στην υποκρισία και το χαμόγελο απο μέρους μου ότι είμαι καλα κλπ κλπ. Ανυπομονώ να τον δω και να ξεσπάσω επιτέλους! Το μωράκι μου μεταφέρθηκε αμέσως στο Παίδων. Οι γιατροί λένε ότι είναι πολυ δυνατό και αναπνέει σχεεδόν μόνο του. Όλες οι εξετάσεις και οι μεχρι τώρα υπέρηχοι είναι καλοί. Έχασε 100 γραμμάρια αλλά είναι φυσικό μου είπαν. Τρέφεται παρεντερικα, τώρα δεν ξέρω με τι. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να τον πάρω αγκαλίτσα σύντομα και σπίτι όσο πιο σύντομα γίνεται!

 

Μπράβο, μπράβο, μπράβο!!! Όλα ΄πήγαν καλά!!! Να είσαι αισιόδοξη!!! Σου στέλνω τις πιο θετικές μου σκέψεις για το αγοράκι σου!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το μωρακι!Ολοι ανακουφιστηκαμε που πηγαν ολα καλα. Τωρα υπομονη τα Χριστουγεννα μακαρι να τον εχεις και στο σπιτι σου!Υγεια και ευτυχια σουευχομαι απο την καρδιά μου.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!Ολα περαστικά θα είναι, κανε υπομονη αυτες τις πρωτες δυσκολες μερες, ευχομαι να τον εχεις γρηγορα κοντά σου!

4 asteria..... ta paidia mou!

3-2003, 7-2004, 12-2009, 6-2011

Link to comment
Share on other sites

[quote=Dimitra αληθεια με τι τρεφονται τα μωρα σε τετοιες περιπτωσεις?

 

 

τρεφονται με εμπλουτισμενο γαλα εμποριου, μεσω ενος λεπτου σωληνα απο το στομα ή τη μυτη.. Γι'αυτο καλα θα κανει η φιλη μας να βγαζει το δικο της γαλα με θηλαστρο και να το δινει να του το δινουν του μωρου με το σωληνακι. και μολις ειναι ετοιμο το μωρο να βγαινει απο τη θερμοκοιτιδα , να πηγαινει η ιδια και να το θηλαζει!

Link to comment
Share on other sites

Τρέφεται με κάποιο πολύ λεπτό σωληνάκι που αυτή την στιγμή είναι στην κοιλίτσα του, στον αφαλό του. Πίνει κάποιο γαλατάκι και απο αύριο θα του πάω το δικό μου. Πήγα σήμερα και πήρα θήλαστρο και αποστειρωτή. Φοβάμαι λιγάκι μην και δεν τα καθαρίσω σωστά. Δεν έχω και κανέναν να μου δείξει. Όταν γεννάς πρόωρο δυστυχώς χάνεις τις συμβουλές που παίρνουν οι άλλες κοπέλες στο μαιευτήριο από τις μαίες. Τουλάχιστον σε εμένα έτσι έγινε, δεν μου δώσανε καμία συμβουλή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο ειναι αληθεια κοριτσι μου οταν γεννας προωρα εχεις την αισθηση οτι ολα γινονται αναποδα και πρεπει να παλεψεις πολυ και με τα ψυχολογικα σκαμπανεβασματα. Παρε τον χρονο σου και συγκεντρωσε το μυαλο σου μονο στο μωρακι σου.

 

Στον αποστειρωτη θα βαλεις νερακι και θα ειναι ολα ενταξει. Οσο πιο πολυ νερο βαλεις τοσο πιο πολυ ωρα κραταει η αποστειρωση. Ρωτα οτι θελεις συγκεκριμενο και σιγουρα τα κοριτσια θα ξερουν να σου απαντησουν εδω.

Link to comment
Share on other sites

Τρέφεται με κάποιο πολύ λεπτό σωληνάκι που αυτή την στιγμή είναι στην κοιλίτσα του, στον αφαλό του. Πίνει κάποιο γαλατάκι και απο αύριο θα του πάω το δικό μου. Πήγα σήμερα και πήρα θήλαστρο και αποστειρωτή. Φοβάμαι λιγάκι μην και δεν τα καθαρίσω σωστά. Δεν έχω και κανέναν να μου δείξει. Όταν γεννάς πρόωρο δυστυχώς χάνεις τις συμβουλές που παίρνουν οι άλλες κοπέλες στο μαιευτήριο από τις μαίες. Τουλάχιστον σε εμένα έτσι έγινε, δεν μου δώσανε καμία συμβουλή.

Να σου ζήσει το μωρό σου και να το πάρεις σύντομα στο σπίτι!

 

Για τον θηλασμό θα χρειαστείς οπωσδήποτε νοσοκομειακό θήλαστρο που ενοικιάζεται. Πληροφορίες έχει εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20862 και να κάνεις αντλήσεις με βάση τις οδηγίες που έχει εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

 

Αν θέλεις μπες και στην ενότητα του θηλασμού για περισσότερες πληροφορίες και υποστήριξη. Όλα να πάνε καλά εύχομαι!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να σας ζήσει ο μικρούλης !!!!

Και ευχομαι να τον πάρετε το συντομότερο σπίτι σας και να είναι υγιέστατος για ΟΛΗ του την ζωή !!!!

Θα περιμένουμε νέα σας !!!!

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπερα, ειναι η πρωτη φορα που γραφω κατι σε αυτο το φορουμ, κ μακαρι να ηταν για κατι ευχαριστο.. ειμαι κ εγω στην 30η εβδομαδα, σημερα εκανα το doppler κ ενω το μωρο μεχρι σημερα πηγαινε καλα, τα αποτελεσματα εδειξαν οτι ειναι μονο 922gr ενω οι αντιστασεις στις αρτηριες μου ειναι αυξημενες. Θα το επαναλαβω σε 5 μερες κ εαν κατι δεν παει καλα,ειμαι για καισαρικη αμεσα. Εχω τρελαθει, δεν μπορω να ηρεμησω με τιποτα κ το μυαλο μου παει στο χειροτερο.. οταν ρωτησα το γιατρο τι φταιει (λογω του οτι καπνιζω τα επιτρεπομενα τσιγαρα κ με φαγαν οι τυψεις) δεν μου εδωσε σαφη απαντηση..τωρα προσπαθουμε να κερδισουμε εστω κ μια εβδομαδα, αλλα φοβαμαι μη δεν τα καταφερει το μωρακι μας, η μηπως γεννηθει με καποιο προβλημα...ελπιζω μονο να πανε ολα καλα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ειναι η πρωτη φορα που γραφω κατι σε αυτο το φορουμ, κ μακαρι να ηταν για κατι ευχαριστο.. ειμαι κ εγω στην 30η εβδομαδα, σημερα εκανα το doppler κ ενω το μωρο μεχρι σημερα πηγαινε καλα, τα αποτελεσματα εδειξαν οτι ειναι μονο 922gr ενω οι αντιστασεις στις αρτηριες μου ειναι αυξημενες. Θα το επαναλαβω σε 5 μερες κ εαν κατι δεν παει καλα,ειμαι για καισαρικη αμεσα. Εχω τρελαθει, δεν μπορω να ηρεμησω με τιποτα κ το μυαλο μου παει στο χειροτερο.. οταν ρωτησα το γιατρο τι φταιει (λογω του οτι καπνιζω τα επιτρεπομενα τσιγαρα κ με φαγαν οι τυψεις) δεν μου εδωσε σαφη απαντηση..τωρα προσπαθουμε να κερδισουμε εστω κ μια εβδομαδα, αλλα φοβαμαι μη δεν τα καταφερει το μωρακι μας, η μηπως γεννηθει με καποιο προβλημα...ελπιζω μονο να πανε ολα καλα..

 

Εύχομαι ότι κι αν γινει το μωρο να ειναι ΚΑΛΑ. Αλλά συγνώμη βρε κορίτσι μου που επεμβαίνω, αλλά υπάρχουν επιτρεπόμενα τσιγάρα? Θα τρελαθώ μαυτά που ακούω. Κι αν υπάρχει τέτοιο πράγμα, πιός λέει πώς υπάρχει καπνός επιτρεπόμενος? Βρε κορίτσι μου, το μωράκι σου δεν το σκέφτεσαι? ΚΟΨΕ ΤΟ ΤΩΡΑ το ρημάδι το τσιγάρο. Είσαι ευλογημένη να γίνεις μάνα και το καταστρέφεις με το κάπνισμα.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι την βοηθαμε με το να την φορτωνουμε τυψεις για κατι που ανηκει στο παρελθον και δε μπορει να αλλαξει. Αλλωστε πολλες πηγες δειχνουν οτι 2-3 τσιγαρα την ημερα δεν εχουν καποια επιπτωση. Οι λογοι μπορει να ειναι χιλιαδες αλλοι ή και το γεγονος να ειναι απλα τυχαιο. Κακο βεβαια ΣΙΓΟΥΡΑ δε θα κανει να το κοψεις απο δω και περα (αν και απο την αγωνια σου μαλλον θα το εχεις κοψει ηδη) αλλα το θεμα ειναι οτι τωρα πρεπει απλα να ηρεμησεις και να ελπιζεις για το καλυτερο!

SSdUp2.png

 

wviXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ειναι η πρωτη φορα που γραφω κατι σε αυτο το φορουμ, κ μακαρι να ηταν για κατι ευχαριστο.. ειμαι κ εγω στην 30η εβδομαδα, σημερα εκανα το doppler κ ενω το μωρο μεχρι σημερα πηγαινε καλα, τα αποτελεσματα εδειξαν οτι ειναι μονο 922gr ενω οι αντιστασεις στις αρτηριες μου ειναι αυξημενες. Θα το επαναλαβω σε 5 μερες κ εαν κατι δεν παει καλα,ειμαι για καισαρικη αμεσα. Εχω τρελαθει, δεν μπορω να ηρεμησω με τιποτα κ το μυαλο μου παει στο χειροτερο.. οταν ρωτησα το γιατρο τι φταιει (λογω του οτι καπνιζω τα επιτρεπομενα τσιγαρα κ με φαγαν οι τυψεις) δεν μου εδωσε σαφη απαντηση..τωρα προσπαθουμε να κερδισουμε εστω κ μια εβδομαδα, αλλα φοβαμαι μη δεν τα καταφερει το μωρακι μας, η μηπως γεννηθει με καποιο προβλημα...ελπιζω μονο να πανε ολα καλα..

 

marilia καλησπερα

 

θελω να σε εμψυχωσω και να σε βοηθησω με τα οσα θα σου πω....προφανως δεν ειναι του παροντος να αναφερθω στο αν πρεπει να καπνιζεις , ή οχι και ποσα τσιγαρα!!!!!:?:-?

ζητα απο το γιατρο σου να κανετε ενεσεις κορτιζονης ΑΜΕΣΑ προκειμενου να ντοπαρετε τα πνευμονακια για να ωριμασουν γρηγορα, οταν λεω αμεσα εννοω παρτον τηλεφωνο και σημερα!

 

η εβδομαδα στην οποια βρισκεσαι ειναι θεωρητικα παντα καλη για την περιπτωση εκτακτης γεννας.

στο ιπποκρατειο που νοσηλευομουν λογω προεκλαμψιας και νεφρολογικου προβληματος μια κοπελα γεννησε 30η εβδομαδα ενα κοριτσακι 900 γραμμαρια και ειναι μια χαρα το μωρακι της 2 ετων σημερα!

 

τα γραμμαρια δεν ειναι μεν τα καλυτερα αλλα δεν ειναι και χαλια. εγω γεννησα τους γιους μου 31η εβδομαδα ο ενας 1400 και ο αλλος 1700

στη ΜΕΝΝ που μεινανε 40 μερες ειχε παρα μα παρα πολλα μωρα κοντα στα 900 γραμμαρια και ολα πηγαινανε μια χαρα!!!

 

ευχομαι κοπελα μου να πανε ολα κατ ευχην! στο ευχομαι ολοψυχα

ο,τι χρειαστεις εδω ειμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι την βοηθαμε με το να την φορτωνουμε τυψεις για κατι που ανηκει στο παρελθον και δε μπορει να αλλαξει. Αλλωστε πολλες πηγες δειχνουν οτι 2-3 τσιγαρα την ημερα δεν εχουν καποια επιπτωση. Οι λογοι μπορει να ειναι χιλιαδες αλλοι ή και το γεγονος να ειναι απλα τυχαιο. Κακο βεβαια ΣΙΓΟΥΡΑ δε θα κανει να το κοψεις απο δω και περα (αν και απο την αγωνια σου μαλλον θα το εχεις κοψει ηδη) αλλα το θεμα ειναι οτι τωρα πρεπει απλα να ηρεμησεις και να ελπιζεις για το καλυτερο!

 

ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΗ!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ειναι η πρωτη φορα που γραφω κατι σε αυτο το φορουμ, κ μακαρι να ηταν για κατι ευχαριστο.. ειμαι κ εγω στην 30η εβδομαδα, σημερα εκανα το doppler κ ενω το μωρο μεχρι σημερα πηγαινε καλα, τα αποτελεσματα εδειξαν οτι ειναι μονο 922gr ενω οι αντιστασεις στις αρτηριες μου ειναι αυξημενες. Θα το επαναλαβω σε 5 μερες κ εαν κατι δεν παει καλα,ειμαι για καισαρικη αμεσα. Εχω τρελαθει, δεν μπορω να ηρεμησω με τιποτα κ το μυαλο μου παει στο χειροτερο.. οταν ρωτησα το γιατρο τι φταιει (λογω του οτι καπνιζω τα επιτρεπομενα τσιγαρα κ με φαγαν οι τυψεις) δεν μου εδωσε σαφη απαντηση..τωρα προσπαθουμε να κερδισουμε εστω κ μια εβδομαδα, αλλα φοβαμαι μη δεν τα καταφερει το μωρακι μας, η μηπως γεννηθει με καποιο προβλημα...ελπιζω μονο να πανε ολα καλα..

Μακαρι να πανε ολα καλα κοπελα μου και να αποφυγετε την καισαρικη, ομως κι αν δεν την αποφυγετε, το μωρακι σου θα ειναι 31 εβδομαδων, δεν ειναι και πολυ μικρο.. Εχουμε ακουσει να επιβιωνουν παιδακια 26 και 28 εβδομαδων. Κανε τις ενεσεις κορτιζονης οπως σε συμβουλευσε και μια αλλη κοπελα, και οσο ειναι δυνατον ηρεμησε και σκεψου θετικα.. Επισης εχω διαβασει οτι οταν ξαπλωνουμε στο αριστερο πλευρο, αιματωνεται καλυτερα ο πλακουντας και τρεφεται καλυτερα το εμβρυο. Δεν ξερω αν θα βοηθησει στη δικη σου περιπτωση, ομως μπορεις να δοκιμασεις η να ρωτησεις το γιατρο σου. Σου ευχομαι καλα αποτελεσματα,καλη δυναμη και κουραγιο, και να γεννησεις ενα υγιεστατο μωρακι!Οποτε θελεις να μιλας καπου, εδω ειμαστε..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...