Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βανδαλισμοί στην παιδική χαρά!


Recommended Posts

Πήγα τον μικρό σήμερα στις κούνιες, στο νέο Ηράκλειο που μένουμε.

Τί να δώ?

Ελειπε η ξύλινη πορτα τελείως, την έιχαν βγάλει και την πεταξαν δίπλα μέσα στα χόρτα.

Μπαίνω στον κυρίως χωρο, βλέπω ένα παγκάκι ....έλειπε!!!

Το ειχαν ξηλώσει, αφού πρώτα προσπάθησαν να το σπάσουν, και το πέταξαν και αυτό εξω απο την περίφραξη, στα χόρτα μισοσπασμένο. Οι βίδες του βρίσκονταν σκορπισμένες μεσα στην παιδική χαρά. Να τις πιάσει κανενα μωράκι, να εχουμε αλλα!!!

Ο κάδος σκουπιδιών ξεριζωμενος επίσης, ριγμένος στο έδαφος, και οι βιδες σκόρπιες δεξιά και αριστερά!!!

Ρημαδιό !!!!!!

 

Τσαντίστηκα απίστευτα! Ο μικρός μου, μόλις βλέπει ανοιχτή πόρτα το σκάει. (Για αυτό τον πήγαινα εκεί, που είχε πόρτα με σύρτη και είχα την ησυχιά μου!) Αναγκαστικά τον πήρα και φύγαμε, αφού ήθελε να βγαίνει εξω. Φυσικά τσίριζε, γιατί δεν καταλαβαινε το γιατί!

 

Δίπλα στις τσουλήθρες γεμάτο το έδαφος με αποτσίγαρα!!! Μιλάμε για πανω απο 30 γόπες...

 

Πάνω στις τσουλήθρες συνθηματα τύπου "αντιΚΚΕ" και "εξω οι αλβανοί"...

 

Τί καθίκια υπάρχουν ρε παιδιά??? Στην παιδική χαρά βρήκαν να ξεσπάσουν?

 

Και πού να βρούμε το δίκιο μας ως γονείς?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμ αυτα ειναι τα φασιστοειδη που εβγαλαν τη χρυση αυγη στο δημοτικο συμβουλιο στην αθηνα....μετα σου λενε οι αλβανοι τουτο οι αραβες εκεινο....και ειναι αυτοι οι ιδιοι οι τραμπουκοι, αρρωστημενα πλασματα που χρειαζονται καταστολη...τωρα τι καταστολη....ιατρικης φυσεως και μη, θα ελεγα......:rolleyes:

δυστυχως το προβλημα θα επιδεινωνεται.....οσο καποιοι επιμενουν οτι μια χρυση αυγη μας χρειαζεται κ ενας καρατζαφερης ......:twisted: κ οσο υποβαθμιζομαστε σαν ανρθρωποι....συνεχως....:roll:

Link to comment
Share on other sites

Κι εδω στο Λαγονησι οι κουνιες μας ειναι σε αθλια κατασταση. Δεν μπορω να παρω ευθυνη για ολες αλλα τουλαχιστον για τις πιο κοντινες στο σπιτι μου, μπορω να εχω αποψη...

Η πορτα κλεινει μεν, αλλα καλυτερα να μην την κλεισεις γιατι ειναι σκουριασμενη και υπαρχει κινδυνος να μην ξανανοιξει... Οι κουνιες μισοσπασμενες και με τις βιδες ή τα λουρακια που τις συγκρατουν να κρεμονται. Οι τσουληθρες το ιδιο.. Συνθηματα δεν υπαρχουν, παρα μονο χυδαια κομιξ στους τοιχους με την απαραιτητη φρασεολογια απο κατω. Και τελος, παντου σκουπιδια! Κουτακια απο μπυρες, σακουλακια απο πατατακια, χρησιμοποιημενα προφυλακτικα και ακαθαρσιες απο ζωα...

Κι αμα πεις να απευθυνθεις στο δημο, προφασιζονται την οικονομικη κριση και σου λενε πως ο δημος εχει σοβαροτερα προβληματα... Ναι, δεν αμφιβαλλω αλλα κι εγω που να την παω τη μικρη?

Προσωπικα περιμενω να παιρνει ρεπο ο αντρας μου και παμε στην Αναβυσσο..

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Filoudaki την Δευτερα ημουν εκεί που λες κ μάλιστα κοιταγα μήπως σε βρω...Τι λες τωρα :(????... Ποτε γιναν όλα αυτά ??? Προχθες ηταν εκει με τους παππουδες της η μικρή ...

DaF μιλάμε για τον παιδότοπο που ειχαμε βρεθεί και μαζί ....

Μονο στην ιδεα πως το καναν για τους αλλοδαπους τρελαίνομαι...Οι αλήθεια είναι πως πολλες οικογένειες Αλβανων συχναζαν εκεί αλλά δεν ενοχλούσαν μη σας πω πως περισσοτερο ενοχλουσαν κατι γιαγιαδες που τσακωνόντουσαν για τις κούνιες ...

Κρίμα γιατί κ σε μας άρεσε να πηγαινουμε εκει ...Ελπιζω ο Δημος να επιληφθει της κατάστασης.

Παντως απο πάνω στον λόφο εχουν φτιάξει κι αλλες κούνιες με μονοζυγα και πορτούλα πάλι.

Λυπαμαι τοσο πολύ που αυτα τα καθίκια είναι τόσο κοντά μας ...

Link to comment
Share on other sites

Και στη δική μου γειτονιά έχουν διαλύσει την παιδική χαρά προ πολλού κάτι 14χρονα. Άντε και πες μου που να πας και τι να κάνεις. Και αααααντε γίνεται κάποιο θαύμα και τα ξαναφτιάχνουν. Θα τα ξανα διαλύσουν. Και μην το πάμε ΠΑΛΙ φασίστες-αναρχικοί... Έλεος δηλαδή. Δε με νοιάζει αν είναι φασίστας αυτός που το κανε. Με νοιάζει το τι έκανε...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eαν δεν μαθουμε στα παιδια μας να σεβοντα τον χωρο που ζουν και κινουνται, τετοιες καταστροφες θα εχουμε.

Ολες οι παιδικες χαρες ειναι σπασμενες εδω και χρονια. Δεν εχει σχεση με τους αλλοδαπους. Τα 14χρονα και τα 15χρονα δειχνουν την μαγκια τους!!!!

Link to comment
Share on other sites

σε μια παιδικη χαρα στη γειτονια μας, ειχαν ξηλωσει ολοκληρη διπλη ξυλινη κουνια και προεξειχαν απο την αμμο 4 μυτερες σιδερενιες βασεις σκετο ΦΟΝΙΚΟ ΟΠΛΟ..

κι επισης ειχαν γεμισει το παρκο.... καθεστε? ΦΟΛΕΣ!!

τηλαφωνησα επιτοπου στο δημαρχειο τους τα 'ψαλα, που δεν ελεγχουν τοσο συχνα τις παιδικες χαρες και πηγαν και τα συμμαζεψαν..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια νεοηρακλειωτισσες αν μιλατε για το παρκο απεναντι απο τα γυμνασια στην πευκων, κατι εγινε καποιο βραδυ κ μου το ειπε η μητερα μου.Μενει κοντα κ κατα τις 1 γινοταν χαμος απο τα περιπολικα κ το πρωι που πηγε με τον μικρο μου, ειδε αυτο που μου ειπατε εσεις και μια λιμνη με αιματα!! Ξυλα μου ειπε πεταμενα κατω, οι κουνιες αλλου για αλλου και γενικα ενα τοπιο αστα να πανε.....Τραγικο!!

Επισης εκεινο το βραδυ εκλεψαν 7 μαγαζια στο ν ηρακλειο!!Εχουμε γινει μη πω τι!!!

Κριμα γιατι ηταν το καλυτερο παρκο...

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

εμεις στο μενιδι μια απο τα ιδια ειμαστε μπουκαλια μπυρας σπασμενα παντου γυαλια πιτσιρικια μεγαλυτερα ηλικιας 15-16που παιζουν μπαλα και οποιο μωρο η γονιο παρει ο χαρος..:rolleyes:και σε ολα τα παγκακια της παιδικης χαρας...γραφει ALBANIA:roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

οκ να μην το δουμε ως κοντρα/ξεσπασμα/μαγκια/βλακεια φασιστοειδων/αλβανων/αναρχικων/εφηβων/ο,τι να ναι..

 

οταν στην ιδια παιδικη χαρα μαμαδες και μπαμπαδες γεμιζουν με αποτσιγαρα και πεταμενα σκουπιδια το χωρο, το προβλημα ξεκινα ηδη απο εκει. επειτα φυσικα και θα παει ο καθε πωρωμενος που δεν ξερει τι του γινεται .... την υποβαθμιση των χωρων που παιζουν τα παιδια μας, την ξεκινανε τελικα οι περισσοτεροι γονεις.

 

τωρα για το τι γραφει σε καθε παιδικη χαρα και ποιοι και που εχουν τα στεκια τους.......:rolleyes:εμενα με τρομαζει το μισος και το οτι καποιοι χρησιμοποιουν παρκακια και παιδικες χαρες για να το εκφρασουν...... με τρομαζει το οτι εκτος απο το μεριδιο ευθυνης των γονιων, η υποβαθμιση απο πλευρας δημων ειναι συνειδητη, 'αφηστε τους να βρωμισουν, να τρομαξουν, να κλειστουν σπιτια τους'....το εργο το εχουμε δει οι κατοικοι του κεντρου....αλλα τουλαχιστον καναμε κατι γι'αυτο:http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=334173&dt=28/05/2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικα περιμενω να παιρνει ρεπο ο αντρας μου και παμε στην Αναβυσσο..

 

κορυφαια παιδικη χαρα, διπλα στη θαλασσα... αλλα δεν κανει για χειμωνα :(

μονιμα πολυ δυνατος αερας

Link to comment
Share on other sites

Στην γειτονιά μας έχουμε ¨"πρώτης" ποιότητας παιδική χαρά:

 

  1. γόπες παντού
  2. σπασμένα μπουκάλια
  3. φυσικά οι κούνιες κλπ είναι υπο καταρρεύση
  4. σκουπίδια
  5. και τέλος σκυλιά που μπαινοβγαίνουν και κάνουν τις αναγκές τους!!

Κοινώς περαστικά μας!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

αχ κάτι τέτοια σκέφτομαι και λέω μακάρι να μεγαλώσει το παιδάκι μου εδώ! οι παιδικές είναι προσεγμένες, καθαρές, απαγορεύονται τα ζώα, τα μπουκάλια, οι άσχετοι με τα παιδιά κλπ κλπ κι έχει κι από μία κάθε 100 μέτρα!

 

κρίμα, πολύ κρίμα!

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Εμας εκαψαν το γυρω γυρω και κατεβασαν την πορτα που ειναι τεραστια και σιδερενια, και δεν εχει να κανει με περιοχες πιστεψτε με........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Filoudaki την Δευτερα ημουν εκεί που λες κ μάλιστα κοιταγα μήπως σε βρω...Τι λες τωρα :(????... Ποτε γιναν όλα αυτά ??? Προχθες ηταν εκει με τους παππουδες της η μικρή ...

DaF μιλάμε για τον παιδότοπο που ειχαμε βρεθεί και μαζί ....

Μονο στην ιδεα πως το καναν για τους αλλοδαπους τρελαίνομαι...Οι αλήθεια είναι πως πολλες οικογένειες Αλβανων συχναζαν εκεί αλλά δεν ενοχλούσαν μη σας πω πως περισσοτερο ενοχλουσαν κατι γιαγιαδες που τσακωνόντουσαν για τις κούνιες ...

Κρίμα γιατί κ σε μας άρεσε να πηγαινουμε εκει ...Ελπιζω ο Δημος να επιληφθει της κατάστασης.

Παντως απο πάνω στον λόφο εχουν φτιάξει κι αλλες κούνιες με μονοζυγα και πορτούλα πάλι.

Λυπαμαι τοσο πολύ που αυτα τα καθίκια είναι τόσο κοντά μας ...

 

απο πάνω που λες, έχουν φτιάξει μόνο 4 κούνιες περιφραγμένες για τα μικρά. Τίποτα άλλο. τα άλλα είναι για μεγαλύτερα παιδιά. εκεί δεν πήγα να δω τί έχει γίνει.

Την Δευτέρα νομίζω δεν είχα πάει.

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια νεοηρακλειωτισσες αν μιλατε για το παρκο απεναντι απο τα γυμνασια στην πευκων, κατι εγινε καποιο βραδυ κ μου το ειπε η μητερα μου.Μενει κοντα κ κατα τις 1 γινοταν χαμος απο τα περιπολικα κ το πρωι που πηγε με τον μικρο μου, ειδε αυτο που μου ειπατε εσεις και μια λιμνη με αιματα!! Ξυλα μου ειπε πεταμενα κατω, οι κουνιες αλλου για αλλου και γενικα ενα τοπιο αστα να πανε.....Τραγικο!!

Επισης εκεινο το βραδυ εκλεψαν 7 μαγαζια στο ν ηρακλειο!!Εχουμε γινει μη πω τι!!!

Κριμα γιατι ηταν το καλυτερο παρκο...

 

εγώ λέω για αυτό που είναι στον λόφο, απέναντι απο τα εκπαιδευτήρια μανεση αν δεν κάνω λάθος. Είναι στην ανηφόρα της Πρασίνου λόφου. Αλλά απο ό,τι καταλαβαίνω χαμός γίνεται παντού.

 

Τα πάρκα και οι παιδικές χαρές έχουν γίνει εστία συγκέντρωσης όλων των αποβρασμάτων κάθε περιοχής.

Τις τελευταίες φορές που πήγαινα σε αυτή την παιδ. χαρά, ερχόντουσαν τα μεσημέρια κάτι γυμνασιόπαιδα και κάθονταν σε ένα παγκάκι, κάπνιζαν και τις γόπες τις πετούσαν...πάνω στην μεγάλη τσουλήθρα! Επίσης εκεί πέταγαν και τα σπίρτα που χρησιμοποιούσαν! Αν πάτε θα τα δείτε, εκεί είναι όλα!

Εγω δεν έλεγα τπτ γιατί ήμουν με το παιδί και δεν ήθελα να γίνει καμιά φασαρία. Αλλά αν ήμουν μόνη μου κάτι θα έλεγα σίγουρα. Ευγενικά και θα ήλπιζα να ακούσουν. Δεν καταλαβαίνω γιατί τα παιδιά αυτης της ηλικίας συμπεριφέρονται έτσι. Δεν έχουν καμία αγωγή??? Και εμείς παιδιά μεγαλώνουμε, τί να πω, ελπίζω απλά να μην γίνουν και τα δικά μας έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Eαν δεν μαθουμε στα παιδια μας να σεβοντα τον χωρο που ζουν και κινουνται, τετοιες καταστροφες θα εχουμε.

Ολες οι παιδικες χαρες ειναι σπασμενες εδω και χρονια. Δεν εχει σχεση με τους αλλοδαπους. Τα 14χρονα και τα 15χρονα δειχνουν την μαγκια τους!!!!

 

Συμφωνώ απόλυτα!

Και στη δική μας γειτόνιά το ίδιο συμβαίνει.Νεαροί καταστρέφουνε τα πάντα.

Με στεναχωρεί ,που ενώ ο δήμος έχει βάλει μέχρι και σακούλες για να μαζεύουνε οι ιδιοκτήτες σκύλων τις ακαθαρσίες που αφήνουν ,λίγες μέρες αργότερα είχανε σπάσει και είχανε ρίξει κάτω τα καλαθάκια αυτά.Και από σακούλες...άφαντες.Καλά ,όχι ότι τις χρησιμοποίούσε και κανείς ,όλοι αγαπάνε και δεν σιχένονται τα σκυλιά τους ,αλλά τις ακαθαρσίες τους σιχένονται να μαζέψουν σε μία σακούλα.Πας το παιδάκι σου βόλτα και πρέπει κάθε τόσο να του λες <πρόσεχε που πατάς> ,<μη έχει βρωμιές εκεί>.Χμ...ωραία βόλτα.

Μονίμως όλα σπασμένα ,ριγμένα κάτω,γιατί απορώ ,γιατί.¨Ολοι δεν θέλουμε να έχουμε ένα όμορφο πάρκο?Ένα όμορφο περιβάλον?

Link to comment
Share on other sites

και σε εμας στο ιλιον μια απο τα ιδια. 16 χρονα που αντι να πανε για κανενα καφε καθονται και κανουν κουνιες και το περασμενο σαββατο το απογευμα που την ειχα παει παλι εβαζαν σχοινια αναμεσα απο κολωνες για να πεσουν την επομενη μερα τα πιτσιρικια.τους εβαλα τις φωνες τους εβρισα και καλεσα κ την αστυνομια. δεν ξερω αν πηγε γιατι μετα απο λιγο φυγαμε αλλα την επομενη τα σχοινια ελειπαν.

Link to comment
Share on other sites

annia σε ποια παιδικη χαρα πατε?

αυτη διπλα στο τρενο ειναι σε πολυ καλη κατασταση γενικα. τελευταια φορα που την ειχα δει (πριν 2μισι μηνες) ηταν φρεσκοβαμμενη και σχετικα περιποιημενη, μεχρι και το συντριβανι λειτουργουσε που χα να το δω ετσι απο τοτε που ημουν παιδακι!

 

α ξεχασα...εδω ρε παιδια στη κρητη (ηρακλειο) στη παραλιακη με πολυ κοσμο ολες τις ωρες, ειχαν ξηλωσει απο μια κατασκευη σαν καραβι, τα καγκελα γυρω γυρω. να παει το παιδακι σου και να πεσει κατευθειαν στο κενο μιλαμε... εχουμε πετυχει πολλα απογευματα να πηγαινουν εκει μαζι με σκυλια τα 15χρονα...και να τα ανεβαζουν εκει οπου τα δικα μας τα παιδια παιζουν κ ακουμπανε τα χερακια τους!

Α και εννοειται ολο συνθηματα. δε προλαβανε να το φτιαξουνε, τα κανανε σκ@τ@...τελοσπαντων τωρα ξαναβαλαν καγκελα αλλα ολο βαμμενα συνθηματα ειναι....στο κεντρο δε τις παιδικεσ χαρεσ εχουν καταλαβει οι γυφτοι που αμολανε τα παιδια με τα χαρτομαντηλα και τα ακορντεον και εχουνε "βαση" εκει..... την αλλη φορα η τσουληθρα ηταν ολο φτυσιες!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

annia σε ποια παιδικη χαρα πατε?

αυτη διπλα στο τρενο ειναι σε πολυ καλη κατασταση γενικα. τελευταια φορα που την ειχα δει (πριν 2μισι μηνες) ηταν φρεσκοβαμμενη και σχετικα περιποιημενη, μεχρι και το συντριβανι λειτουργουσε που χα να το δω ετσι απο τοτε που ημουν παιδακι!

 

 

ΕΜΕΙς ΠΑΜΕ ΣΤΟΝ ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ,ΑΛΛΑ ΧΑΛΙΑ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΙς ΠΑΜΕ ΣΤΟΝ ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ,ΑΛΛΑ ΧΑΛΙΑ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

 

ναι στον αγ. γεωργιο ( στην αγ. τριαδος κοντα πρεπει να εννοεις) απο παντα δεν ηταν και πολυ καλα τα πραγματα, μια παιδικη χαρα που ειχε εκει ηταν παντα ψιλοχαλια... η αλλη που ηταν στην αριστοτελους πριν τα φαναρια της παρνηθος και αυτη χαλια? (υπαρχει ακομα?)...τωρα που θα ρθω γιορτες θελω να δω εναλλακτικες, αν και του τρενου ειναι διπλα μας και πολυ καλη. Πρεπει να την κλειδωνουν το βραδυ. Παλια τουλαχιστον την κλειδωνανε και γιαυτο εχει διατηρηθει. Επισης απαγορευονται σκυλοι και ποδηλατα... για να απαγορευονται τα παντος ειδους τροχοφορα,(παπακια κλπ) εχουν βαλει μπαρες στην εισοδο και δυστυχως με το ζορι βαζεις καροτσι με παιδι, αν εισαι μονη σου... αξιζει σαν παιδικη χαρα, ειναι αξιοπρεπης. ολο και καποιο σπασμενο παιχνιδι θα βρεις βεβαια, αλλα αυτα παντα γινονται. Αν βρεθεις στη γειτονια πηγαινε μια βολτα να δεις σε τι κατασταση ειναι...καλυτερη η χειροτερη απο του Αγ. Γιωργη?

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...