Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΛΟΓΗ ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗΣ


Recommended Posts

Ευχαριστώ. Ναι, κάτι τέτοιο λέω να κάνω τελικά. Απλά ήθελα και μία ενημέρωση, όχι απλά να περιφέρομαι στο χώρο, και σκέφτομαι ότι όταν θα είναι όλοι οι επισκέπτες εκεί, δεν θα μπορεί κανείς να μου δώσει κάποια πληροφορία. Απλά ήθελα να δω τι συνηθίζεται γενικότερα. Εσείς που έχετε ήδη στείλει τα παιδιά σας κατασκήνωση, τι κάνατε? Πότε είδατε το χώρο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πηγα το γιο μου 9 ετων για 1η φορα κατασκηνωση την κυριακη (προχτες ) ..ενθουσιασμενος διαλεξε κρεββατι ετοιμασαμε τα πραγματα του ολα καλα (να σημειωσω οτι την κατασκηνωση την γνωριζει εχουμε και γνωστους μεσα και παμε βολτες συχνα ειναι κοντα στο εξοχικο μας..) καθησαμε λιγο και μετα μας εδιωχνε να φυγουμε.. τις 2 πρωτες ημερες εποικινωνησαμε για 1 λεπτο γιατι βιαζοταν να κλεισει το τηλ.μη χασει το παιχνιδι..μεχρι που προχτες που μιλησαμε μου ειπε οτι θελει να φυγει σε 1 εβδομαδα και χωρις να τρομαξω τον ενθαρρυνα και του ειπα οτι δεν γινεται να φυγει γιατι εμεις δουλευουμε και δεν θα περασει αλλου καλυτερα και να πω οτι τον ακουσα μια χαρα ουτε στεναχωρημενο ουτε τιποτα ..απλα μας ειπε οτι δεν εχει λογο απλα ηθελε να "ειναι μαζι μας" ..του εξηγησα οτι δεν θα ειναι μαζι μας γιατι εμεις δουλευουμε και συμφωνησαμε να μεινει ..και αφου πηρα και την αρχηγο του τηλ με διαβεβαιωσε οτι το παιδι ειναι μια χαρα και δεν εχει δειξει σημαδια στεναχωριας !! δεν εχω μιλησει χτες μαζι του και δεν ξερω πως θα τον ακουσω..ωστοσο σκεφτηκα οτι ο μοναδικος λογος ειναι οτι του λειπει η τηλεοραση (εμας δεν νομιζω αφου μας εδιωχνε)γιατι εκει "εχασε τα μικι μαους" και βαρεθηκε..σκεφτηκα τωρα που θα παω να τον δω την κυριακη να τον παρω εξω μια βολτα να παμε στο εξοχικο μας ειναι κοντα να τον βαλω να δει λιγο τηλεοραση για να του περασει αλλα με σκοπο να ξαναγυρισει μεσα γιατι ειμαι σιγουρη οτι περναει καλα απλα βαριεται ευκολα..την γνωμη σας θελω εσεις τι θα κανατε στη θεση μου;

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να ειναι καλη ιδεα να τον παρεις. Νομιζω οτι και οι αρχηγοι το ιδιο θα σου πουν, ας μαθει να αντιμετωπιζει τις δυσκολιες μονος του. Αλλωστε για εμενα αυτος ειναι ο πρωταρχικος ρολος της κατασκήνωσης και οχι εαν θα παιξει basket η τενις

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Παρατηρώ ότι κάθε χρόνο τέτοια εποχή περίπου αρχίζει η συζήτηση για τις κατασκηνώσεις, είπα λοιπόν φέτος να την 'ανοίξω' εγώ. Ο γιος μου θέλει να πάει κατασκήνωση φέτος και συζήτησαν με ένα φίλο του για την κατασκήνωση Λελούδα. Διάβασα τα σχόλια, μου φάνηκαν too good to be true, γιατί κι εγώ θέλω κάτι μαζεμένο, μέσα στη φύση, μικρής κλίμακας και χωρίς ιδιαίτερη πολυτέλεια (δεν θέλω πισίνες, πόνυ και γήπεδα τένις). Θέλω όμως καθαριότητα και ασφάλεια και κυρίως να αισθανθεί το παιδί ασφαλές για πρακτικούς λόγους (να μην μας ανατρέψει το καλοκαιρινό μας πρόγραμμα) αλλά και για ουσιαστικούς (να περάσει καλά, να χαλαρώσει, να αλλάξει εικόνες, να γνωρίσει φίλους κλπ).

Θα ήθελα, αν έχει κάποιος, κάποια πρόσφατη πληροφορία για τη συγκεκριμένη κατασκήνωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

  • 10 months later...

Κορίτσια, καλά νέα για εσάς που σκέφτεστε να στείλετε τα παιδιά σας κατασκήνωση. 35.000 παιδιά ανέργων και μισθωτών θα πάνε κατασκήνωση με το πρόγραμμα του ΟΑΕΔ. Μείνετε συντονισμένοι με το http://www.pelk.gr για τις ημερομηνίες υποβολής αιτήσεων. Αλλά και πολλά άλλα ταμεία όπως το ΤΑΤΕΥΚΟ και η ΟΛΜΕ έχουν κατασκηνωτικά προγράμματα. Δείτε τα όλα στο http://www.pelk.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πρώτη φορά κατασκήνωση φέτος σε ηλικία 10 ετων

 

Πηγαινουμε λοιπόν την πέμπτη τον βάζουν σε σκηνή 10-12 ατόμων και παρά το αγχος του για το πως θα είναι το βράδυ μας παιρνει τηλ και μας λεει οτι γνωρισε τα παιδια και όλα καλά! Την επόμενη δεν μας παίρνει καν τηλέφωνο και μας παίρνει το σάββατο το πρώι που ήταν και το πρώτο επισκεπτήριο να μας ζητήσει ενα δυο πραγματάκια.Παμε το απογευμα απο εκει και ενθουσιασμένος με ολα,σε φάση που μας εδιωχνε..Αντε να φευγετε σιγα σιγα να παω να παιξω :-)

Την κυριακη το μεσημερι μας παιρνει τηλεφωνο και μας λεει οτι του άλλαξαν σκηνη,επειδη έφυγαν καποια παιδια και οι 4-5 που έμειναν τους χωρισαν και τους πηγαν σε άλλες σκηνές.Ε απο εχθές λοιπον μας ζητάει να φύγει.Του ειπαμε κατσε λιγο να γνωρισεις τα παιδια και ολα θα πανε καλά,αλλα δείχνει ξενερωμένος.Να δουμε σημερα πως θα πει η μερα και βλέπουμε

 

Εναι λογικο ομως αυτο?Γιατι να τον βαλουνε σε μια σκηνη που μετα απο 2 μερες θα αδιασει και μετα θα πρεπει να τον ξανα αλλαξουν? Φυσικά και θα το κάνω θέμα ειτε μεινει τελικά ,είτε φύγει αυριο-μεθαυριο!

Link to comment
Share on other sites

akis, έχω την εντύπωση πως δεν φταίει η αλλαγή της σκηνής για το ότι θέλει να φύγει... Σχεδόν όλα τα παιδιά γνωστών μου που τα έστειλαν για κατασκήνωση, έφυγαν μετά από λίγες μέρες... Είναι τέτοιος ο τρόπος ζωής μέσα στις κατασκηνώσεις που μεταξύ μας δεν έχω ακούσει ούτε ένα παιδί που να μην ήθελε να φύγει μετά από λίγο. Κάποιοι όντως πήραν τα παιδιά τους, κάποιοι άλλοι δεν είχαν επιλογή...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημέρα! Σκέφτομαι να στείλω φέτος τα παιδιά μου σε κατασκήνωση.

Εχετε να μου προτείνεται κάποια κατασκήνωση να προτιμήσουμε ή να αποφύγουμε στην Χαλκιδική?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 9 months later...

Katrin, σου συστήνω ανεπιφύλακτα την κατασκήνωση Αχαϊκό Χωριό. Πάω και τα δύο μου παιδάκια τα τελευταία τρία χρόνια και φέτος θα ξαναπάμε. Τα παιδάκια εκεί μενουν όλα είτε σε πέτρινα είτε σε ξύλινα σπιτάκια, δεν υπάρχουν σκηνές εννοείται.Και το κυριότερο είναι πως παρόλο που είναι πραγματικά μια μεγάλη έκταση μες στη φύση, με αλογάκια, γαιδουράκια, κοτούλες , μοσχαράκια, δέχονται κάθε περίοδο μόνο γύρω στα 100 παιδάκια με πολλούς ομαδάρχες, και αυτό με ησυχάζει πολύ γιατί ξέρεις πως το παιδί σου σιγουρα δε βρισκεται μεσα σε ενα χάος και συνέχεια βρισκεται κάποιος μαζι του και το προσέχει. Από δραστηριότητες άλλο τίποτα. Αναρρίχηση,τοξοβολία,ιππασια,βολτα με τα γαιδουρακια,πεζοπορία, μέχρι και ψωμάκι ζυμώνουν. Αυτό το λάτρεψε η μικρή μου, και όταν επέστρεψε πέρυσι μου ζητούσε να ζυμώσει ψωμάκι.. Ελπίζω να μην σε κούρασα, αλλά κάθε φορά που εξιστορώ σε κάποιον την εμπειρία μας στην κατασκήνωση, ξεχνιέμαι :) :) :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν γίνεται τόσο προχειροδουλειά από τον ιδιοκτήτη κατασκήνωσης στη διαφήμιση, ούτε θέλω να ξέρω πόσο χάλια θα είναι τα υπόλοιπα ! 2 άσχετα ποστ από νέο προφιλ, που εκθειάζουν μία επιχείρηση. Ελεος!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εαν θελετε να διαλεξετε κατασκηνωση απο Β. Ελλαδα και πιο συγκεκριμενα Χαλκιδικη με διαφορα η καλυτερη ειναι οι Ελαιωνες. Προσεχουν πολυ τα παιδια και το φαγητο ειναι παρα πολυ καλο και πολυ καθαρα ολα. Πολλες δραστηριοτητες, η θαλασσα ειναι ακριβως διπλα στην κατασκηνωση και εχει απο ολες τις ηλικιες. Την συνιστω ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλημέρα σε όλες και όλους,

 

Ύστερα από 2 χρόνια στην κατασκήνωση SPORTS VILLAGE - ΑΘΗΤΑΚΗΣ στο Γραμματικό, φέτος αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε την τύχη μας σε κάποια άλλη κατασκήνωση. Είδαμε λοιπόν μία πολύ μικρότερη - οικογενειακή κατασκήνωση που λέγεται ΠΑΙΔΙΚΗ ΕΞΟΧΗ ΣΑΡΩΝΙΔΑ και αναζητούμε άλλους γονείς που έχουν στείλει τα παιδιά τους σε αυτή την κατασκήνωση που βρίσκεται στην Ανάβυσσο ώστε να μοιραστούν μαζί μας την εμπειρία τους με αυτή την κατασκήνωση...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...