Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βάλτε και εμένα στην παρέα της κατάπτωσης. Αλλά εγώ ξέρω από τι είναι!Άρχισα την εγκυμοσύνη μου με 31,9 αιματοκρίτη. Φυσικά πριν μια εβδομάδα που έκανα πάλι εξετάσεις ο αιματοκρίτης έπεσε στο 28,2. Δυστυχώς έχω στίγμα και ταλαιπωρούμαι πάρα πολύ!Αυτό όμως που σκέφτομαι συνέχεια είναι ότι ο γιατρός μου έδωσε ενέσεις και πονάνε ρε κορίτσια!Σήμερα θα τις αρχίσω!!!Πως το σκέφτομαι δνε μπορείτε να φανταστείτε!! :oops::oops:

 

Link to comment
Share on other sites

αχ κουκλα μοθ και εγω το φοβαμαι αυτο με τον αιματοκριτη , τωρα Μ.Βδομαδα δεν τροω και κρεας και αναρωτιεμε αμα κανω μαλακια , το σιδηρο θα αρχισω να περνω απο σημερα καταπολεμοντας το φοβο μου για την καταπτωση χαπακιων . Πρσπαθησε να τρως πολυ πολυ κοκκινο κρεας ,καθε μερα αμ,α ειναι δυνατον . ετσι μοθ ειχε πει ο γυναικολος . Στην πρωτη εγκυμοσυνη μου ειχε πεσει εως 32 , τωρα πριν 2 βδομαδες ειχα 36 αλλα φοβαμαι οτι επειδη εκοψα το κρεας αυτη τη βδομαδα θα πεσει . Αχχχχ εχω κολημα και με τα χαπια ρε γμτ αμα ειναι λιγο μεγαλυτερα , φοβαμαι να τα παρω .

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε και εμένα στην παρέα της κατάπτωσης. Αλλά εγώ ξέρω από τι είναι!Άρχισα την εγκυμοσύνη μου με 31,9 αιματοκρίτη. Φυσικά πριν μια εβδομάδα που έκανα πάλι εξετάσεις ο αιματοκρίτης έπεσε στο 28,2. Δυστυχώς έχω στίγμα και ταλαιπωρούμαι πάρα πολύ!Αυτό όμως που σκέφτομαι συνέχεια είναι ότι ο γιατρός μου έδωσε ενέσεις και πονάνε ρε κορίτσια!Σήμερα θα τις αρχίσω!!!Πως το σκέφτομαι δνε μπορείτε να φανταστείτε!! :oops::oops:

 

τί ενέσεις; Που τρυπιέσαι;

Κουράγιο κορίτσι...αφού είναι για το καλό του μωρού θα τα υποστείς όλα :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε γμτ πρεπει να σταματησω να κουραζομαι , απλως ειναι οτι δεν εχουμε βοηθεοα απο πουθενα , και οτι κανουμε περναει απο τα χερια μας , ευτυχως ο πανος εχει αδεια 1,5 βδομαδα αρα θα αναλαβει τον μικρο , ε θα εχουνε περασει και 2 βδομαδες τοτε , θα ειναι καλυτερα ολα .

 

κοριτσάκι να ξεκουραστείς πολύ τώρα που θα είναι ο αντρούλης σου στο σπίτι...μην κάνεις χαζομάρες καλά; Κοίταξε λίγο τον εαυτό σου και το νινί που κουβαλάς μέσα σου μέχρι να κλείσεις κι αυτόν τον μήνα ...σου εύχομαι ό,τι καλύτερο! :D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ κουκλα μοθ και εγω το φοβαμαι αυτο με τον αιματοκριτη , τωρα Μ.Βδομαδα δεν τροω και κρεας και αναρωτιεμε αμα κανω μαλακια , το σιδηρο θα αρχισω να περνω απο σημερα καταπολεμοντας το φοβο μου για την καταπτωση χαπακιων . Πρσπαθησε να τρως πολυ πολυ κοκκινο κρεας ,καθε μερα αμ,α ειναι δυνατον . ετσι μοθ ειχε πει ο γυναικολος . Στην πρωτη εγκυμοσυνη μου ειχε πεσει εως 32 , τωρα πριν 2 βδομαδες ειχα 36 αλλα φοβαμαι οτι επειδη εκοψα το κρεας αυτη τη βδομαδα θα πεσει . Αχχχχ εχω κολημα και με τα χαπια ρε γμτ αμα ειναι λιγο μεγαλυτερα , φοβαμαι να τα παρω .

 

χάπια για το σίδηρο;;; Γιατί δεν σου δίνει υγρό να πίνεις;;; Εγώ τα παίρνω όλα σε υγρή μορφή!

Το 36 το βρίσκω αρκετά καλό...εγώ έχω γύρω στο 32...ενώ άρχισα την εγκυμοσύνη με 41,5.

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

θα το ζητησω την αλλη φορα συροπακι για σιδηρο τι μπορει να μου δωσει . Στη rouge εδωσε μαλλον ενδοφλεβιο σιδηρο ,ειναι πολυ ποιο αποτελεσματικος και το δινουνε σε περιπτωσεις οπου πεφτει πολυ ο αιματοκριτης αν και η κουραση πεζει πολυ σημαντικο ρολο . Εσυ μια χαρα εισαι σχεδον 8 μηνων και 32 ειναι τελεια .

Link to comment
Share on other sites

αχ κουκλα μοθ και εγω το φοβαμαι αυτο με τον αιματοκριτη , τωρα Μ.Βδομαδα δεν τροω και κρεας και αναρωτιεμε αμα κανω μαλακια , το σιδηρο θα αρχισω να περνω απο σημερα καταπολεμοντας το φοβο μου για την καταπτωση χαπακιων . Πρσπαθησε να τρως πολυ πολυ κοκκινο κρεας ,καθε μερα αμ,α ειναι δυνατον . ετσι μοθ ειχε πει ο γυναικολος . Στην πρωτη εγκυμοσυνη μου ειχε πεσει εως 32 , τωρα πριν 2 βδομαδες ειχα 36 αλλα φοβαμαι οτι επειδη εκοψα το κρεας αυτη τη βδομαδα θα πεσει . Αχχχχ εχω κολημα και με τα χαπια ρε γμτ αμα ειναι λιγο μεγαλυτερα , φοβαμαι να τα παρω .

 

Από όλα τρώω αλλά είναι το άτιμο το στίγμα που με τυραννάει!Στη ζωή μου πάνω από 35 δεν έχω ανεβάσει ποτέ!Και ήταν το μοναδικό που φοβόμουν στην εγκυμοσύνη. Sardelaki θα τρυπιέμαι στην πίσω πλευρά!!!Άστα μόνο που το σκέφτομαι δνε κάνω πλακά φοβάμαι. Ο γιατρός μου είπε ότι δεν πονάει η βελόνα αλλά το υγρό!Τι να κάνω όμως?Όλα για τον γιος μου!!!!! :P:P:P Grafistria γιατί να πάρεις χάπια?Υπάρχει και συμπλήρωμα σιδήρου και σε υγρή μορφή!Για μένα κανώς που έκοψες το κρέας αυτή την εβδομάδα! Είσαι εγκυούλα!Ασθενείς και ηδυπόροι (αυτό είναι το σωστό) δεν νηστεύουν!

 

Link to comment
Share on other sites

κουράγιο βρε rouge μου...κι όλα θα πάνε καλά! :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα σήμερα μου το άλλαξε το σίδηρο!

έχω 32 σίδηρο και αιματοκρίτη 11, και έφριξε ο άνθρωπος που δεν βελτιώνομαι.

Μου είπε για συκωτάκια και μοσχάρια, και αντί για τα Ferofolic που έπαιρνα μέχρι τώρα, να πάρω Legofer.

να αλλάξω δηλαδή τα χάπια με υγρό.

Αντε να δουμε γιατί ίσα που δεν πέφτω κάτω ! :lol:

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα σήμερα μου το άλλαξε το σίδηρο!

έχω 32 σίδηρο και αιματοκρίτη 11, και έφριξε ο άνθρωπος που δεν βελτιώνομαι.

Μου είπε για συκωτάκια και μοσχάρια, και αντί για τα Ferofolic που έπαιρνα μέχρι τώρα, να πάρω Legofer.

να αλλάξω δηλαδή τα χάπια με υγρό.

Αντε να δουμε γιατί ίσα που δεν πέφτω κάτω ! :lol:

 

Niki-76, καλημέρα!Απλά αναρωτιέμαι πως αντέχεις και στέκεσαι ακόμη όρθια?Αχ, σε καταλαβαίνω απόλυτα1!!Καλά αν είχες τον δικό μου γιατρό τώρα θα είχε γίνει χαμός!Προσπάθησε όσο μπορείς να τον ανεβάσεις και πρόσεχε λίγο την πίεσή σου. Αχ, τι παθαίνουμε για τα παιδιά μας!!! :P:P:P Καλό κουράγιο και προσοχή!!

 

Link to comment
Share on other sites

αχ, κορίτσια πιάσατε μια πονεμένη ιστορία. Τις ζαλάδες, ατονίες, τον χαμηλό αιματοκρίτη και σίδηρο.

 

Σε 1 εβδομάδα μπαίνω στον 8ο μήνα της εγκυμοσύνης μου, ζαλίζομαι ορισμένες φορές ακόμα και καθιστή και τις προηγούμενες μέρες που είχε ζέστη με έπιανε και δύσπνοια που δεν έλεγε να φύγει.

Όσο για τον αιματοκρίτη μου χα,χα,χα,χα αυτόν τον μήνα ήταν 27,4 (έχω και στίγμα). Παίρνω από την αρχή σίδηρο Tardyferon 2 χάπια την ημέρα, άντε μου είπε ο γιατρός τις προάλλες να παίρνεις και άλλο 1 μέρα παρά μέρα. Δεν υπάρχει λόγος μου είπε να παίρνω παραπάνω διότι δεν θα απορροφηθεί.

 

Τώρα όσο για ξεκούραση, το άλλο με τον τοτό το ξέρετε; Έχω ήδη και ένα θηριάκι περίπου 3 χρονών, βοήθεια ελάχιστη και από τον άντρα μου που είναι ελεύθερος μόνο τα σ/κ!!!!

Link to comment
Share on other sites

πλακα πλάκα υπάρχουν μέρες που και εγώ είμαι σα ζομπι, είδικά αυτό το τριήμερο με τον κωλονοτιά, μας τσάκισε εντελώς.......

3 ντούζ έκανα την ημέρα να δδροστιστώ και πάλι .... ζαλλάδα ατονία και καναπεδακος.......

( ευλογημένο έπιπλο.....)

 

μία απ΄τα ίδια αυτές τις μέρες...σήμερα νιώθω λιγάκι καλύτερα :wink:

αλλά κάνει ζέστη πάλι και δεν πρόκειται να το κουνίσω από το σπίτι!

Ποια ζεστη βρε κοριτσια?Εγω εχω τρελαθει στις κρυαδες..Μεχρι και καλοριφερ εχω αναψει πριν καποιες μερες και ο αντρας μου εσκασε απ την ζεστη..Εγω παλι μια χαρα..Με εχουν τσακισει αυτες οι κρυαδες..Εχει καμμια αυτο το συμπτωμα?
Link to comment
Share on other sites

ΚΡΥΑΔΕΣ???? ΤΩΡΑ, ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ??? :shock:

 

Σε ποιόν μήνα είσαι??? Εγώ που ανέκαθεν ήμουν κρυουλιάρα, κυκλοφορώ με φανελάκι, και κοιμάμαι σχεδόν γυμνή γιατί σκάω...

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Προχτες μπηκα στον 3ο μηνα.Ενω ειμαι ζεστη στο σωμα μου(μεχρι και τα ακρα μου ειναι ζεστα που πριν την εγκυμοσυνη ηταν σχεδον παντα κρυα)νιωθω αρκετες φορες κρυαδες.Και λιγες φορες εξαψεις.Μαλλον ορμονικες αλλαγες ειναι..Τι να πω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΡΥΑΔΕΣ???? ΤΩΡΑ, ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ??? :shock:

 

Σε ποιόν μήνα είσαι??? Εγώ που ανέκαθεν ήμουν κρυουλιάρα, κυκλοφορώ με φανελάκι, και κοιμάμαι σχεδόν γυμνή γιατί σκάω...

 

μία απ΄τα ίδια κι εγώ...έχω φρικάρει μ΄αυτήν την ζέστη κι ευτυχώς που δεν θα φάω όλο το καλοκαίρι στην μάπα γιατι δεν θα το άντεχα!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Κορίνα κι εγώ στον 3ο μήνα κρύωνα, αλλά βέβαια ήταν και χειμώνας.

Δεν ξέρω... Άτιμο πράγμα οι ορμόνες! :lol:

 

Πάντως έβγαλα τις σαγονάρες και τις φοράω κανονικά εδώ και μία εβδομάδα. :roll:

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΡΥΑΔΕΣ???? ΤΩΡΑ, ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ??? :shock:

 

Σε ποιόν μήνα είσαι??? Εγώ που ανέκαθεν ήμουν κρυουλιάρα, κυκλοφορώ με φανελάκι, και κοιμάμαι σχεδόν γυμνή γιατί σκάω...

 

μία απ΄τα ίδια κι εγώ...έχω φρικάρει μ΄αυτήν την ζέστη κι ευτυχώς που δεν θα φάω όλο το καλοκαίρι στην μάπα γιατι δεν θα το άντεχα!

 

παιδιά και εγώ κρυώνω... και υπάρχουν φορές που κλυώνω πολύ...

φίλες μου μου λένε ότι θέλανε να κυκλοφορούν τσίτσιδες και εγώ ακόμα σκεπάζομαι τ βράδυ με παπλωματάκι........

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

κρυώνει το κοριτσάκι μου;;; Να κάνεις πολλές αγκαλίτσες με τον αντρούλη σου 8)8)

 

Εγώ πάντως την νύχτα ζεσταίνομαι πάρα πολύ...την ημέρα πάλι κρυώνω, αλλά μόνο τις τελευταίες μέρες που όλη μέρα κάθομαι ή είμαι ξάπλα. Ρε τις ορμόνες...θα μας τρελλάνουν!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΝΕΧΟΜΑΙ ΡΟΥΧΑ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ. ΟΥΤΕ ΑΥΓΟΥΣΤΟΣ ΝΑ ΗΤΑΝ...

ΚΑΙ ΗΜΟΥΝ ΚΑΙ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΚΡΥΟΥΛΙΑΡΑ.

ΜΕΧΡΙ ΜΕΣΑ ΙΟΥΝΙΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΝΤΑ ΠΑΠΛΩΜΑ ΘΕΡΜΟΦΟΡΑ, ΚΑΛΤΣΕΣ ΚΑΙ ΦΑΝΕΛΛΑ-ΠΥΤΖΑΜΕΣ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ. :lol:

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Και που είστε ακόμα....μας βλέπω σε κανα μήνα σαν τους μεξικάνους αραχτές και light σαν τις μοσχάρες :)

Με το που ανέβει λίγο η θερμοκρασία δεν μπορώ να πάρω τα ποδάρια μου, μπαίνω στο λεωφορείο και λέω τώρα θα ξεραθώ...χώρια που οι γάμπες μου με πονάνε αφόρητα και δεν εχω πάρει ακόμα βάρος!

 

Πάντως με αιματοκρίτη 37,5 να μην φρικάρω έτσι γιατί βλέπω εδω ότι υπάρχουν και χαμηλότερα!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ παιδιά ενώ πάντα κρύωνα πολύ, τώρα ζεσταίνομαι απίστευτα...........Ευτυχώς που δεν θα προλάβω τις μεγάλες ζέστες...

 

κι εγώ αυτό λέω...τις μεγάλες ζέστες θα τις περάσω με το νινί μου αγκαλίτσα...

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι πολύ κρυουλιάρα κορίτσια και περίμενα πως και πως αυτές τις εξάψεις της εγκυμοσύνης,αλλά δεν ήρθαν ποτέ. η αλήθεια είναι όμως ότι δυο φορές που ένοιωσα ζέστη ενώ ήμουν έξω δεν το άντεξα καθόλου,μ'έπιασε δύσπνοια και τα χέρια μου και τα πόδια μου τουμπάνιασαν κατευθείαν :cry: οπότε είπα καλύτερα να κρυώνω παρά αυτό το πράγμα!

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως με αιματοκρίτη 37,5 να μην φρικάρω έτσι γιατί βλέπω εδω ότι υπάρχουν και χαμηλότερα!

 

 

Γιατί να φρικάρεις? Τι είναι το 37,5? αναιμία???

μπαααα...

δες εδώ με τα 32 παιδάκι μου/.... :lol:

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...