Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λίστα μελών & προσπαθειών για υποβοηθούμενη αναπαραγωγή


Recommended Posts

καλησπερα και καλο καλοκαιρι ευχομαι σε ολεσ τισ κοπελεσ ειμαι καινουργια εαν κανω κατι λαθοσ να μου πειτε ευχαριστω εχω και εγω περσι μια αφαιρεση πολυποδα στο ενδομητριο ακολουθησε μια σπερματεχυαη αποτυχημενη και μια εξωσωματικη το μαιο επιτυχημενη αλλα απετυχε στην δεκατηεννατη μερα αδιαθετησα κανονικα και συνεχιζω τη ζωη μου και ειμαι αισιοδοξη ελπιζω και εσεισ κοριτσια μην το βαζετε κατω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 650
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • SIA!

    SIA! 31 δημοσιεύσεις

  • Carousel

    Carousel 15 δημοσιεύσεις

  • Ourania_

    Ourania_ 11 δημοσιεύσεις

  • nice

    nice 9 δημοσιεύσεις

καλησπέρα και πολύ καλό μήνα!

εγώ έκανα την πρώτη μου σπερματέγχυση την παρασκευή (αφού τον προηγούμενο μήνα έπεσε στο τριήμερο και δεν μπόρεσα τελικά.)

γενικά προς το παρόν έχω καλή ψυχολογία και πιστεύω σε ένα καλό αποτέλεσμα:wink: εσύ πως και μετά από 2 σπερματεγχύσεις αποφάσισες εξωσωματικη; μακάρι να σου πάνε όλα καλά και είναι θετικό που θα ξεκινήσεις τελικά νωρίτερα γιατί η αναμονή χωρίς λόγο σε εκνευρίζει περισσότερο.

και εγώ όπως και συ δεν έχω πολλούς να μιλάω για αυτό το θέμα μιας και που ούτε η μαμά μου δεν ξέρει τίποτα...

 

 

vasso18183 εύχομαι τα καλύτερα αποτελέσματα και με μία υψηλή χοριακή :) δεν ξέρω για ποιον λόγο δεν μοιράζεσαι το συγκεκριμένο θέμα με τους δικούς σου ανθρώπους, αλλά από πείρα σου λέω πώς νιώθεις καλύτερα όταν βγαίνει η αγωνια από μέσα σου...

Βεβαια πάντα με τον / τους ανρθώπους που εσύ θα επιλέξεις... είναι πολύ σημαντικό να περιβάλλόμαστε από θετική ενέργεια και αυτοί που σ' αγαπούν και εμπιστεύεσαι, να είσαι σίγουρη ότι θα σου κρατήσουν σφικτά το χέρι στον αγώνα που δίνεις!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ Αντζερού για την υποστήριξη! τελικά επικοινώνησα με το γιατρό μου και προλάβαινα να ξεκινήσω εξωσωματική μέσα στο καλοκαίρι, οπότε άρχισα κ εγω την αγωγή και γεμάτη ελπίδα εύχομαι ο Σεπτέμβρης να με βρει σε άλλη φάση!Εύχομαι το ίδιο σε όλες που είναι στην ίδια φάση! μάλλον η θετική ενέργεια παίζει σημαντικό ρόλο, οπότε κουράγιο κορίτσια! ερώτηση για όσες έχουν κάνει εξωσωματική:πόσα γονιμοποιημένα ωάρια μεταφέρουν συνήθως; ο γιατρός μου είπε τρια.. τρίδυμα;;

 

 

Maminaz ξέρω ότι από το νόμο βάζουν έως 4... ίσως όμως κάποιοι γιατροί και ανάλογα με την περίπτωση, βάλουν και περισσότερα.

Το πόσα θα προχωρήσουν είναι θέμα... θεού!!!

Προσωπικά στην πρώτη μου εξωσωματική γονιμοποιήθηκαν 4, προχώρησαν και εμφυτεύσαμε τα 3, τελικά είδαμε 1 σάκο κι ένα έμβρυο, που στην πρεία παλινδρόμησε και αυτό.

Στην 2η μου, βάλαμε ένα αλλά δεν υπήρξε εγκυμοσύνη.

Τώρα πάω για την 3η με την βοήθεια του Θεού και βλέπουμε...

Και πολύ σωστά το λες... θετική ενέργεια απαραίτητη!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια!!Με το καλό σου εύχομαι! Με έναν πόνο!

Εγώ σήμερα πάω στο φαρμακείο του εοπυυ για να προμηθευτώ τα puregon. Ελπίζω να μην αντιμετωπίσω κάποια δυσκολία....

cctip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα πήρα! Όλα καλά! Ευτυχώς δεν είχε κόσμο, μόνο 2 άτομα πριν απο μένα. Και οι δυο κοπέλες μπροστά μου για το ίδιο θέμα! Είχε έρθει μαζί και ο άντρας μου γιατί με πήγε με το μηχανάκι μην κολλήσω στην κίνηση κλπ και μείνουν εκτός ψυγείου, και του έκανε πολύ καλό που είδε και τις άλλες κοπέλες. Τον είδα ξαφνικά να συνειδητοποιεί πως δεν είμαστε οι μόνοι. Το είχε πάρει κάπως βαριά το θέμα και δεν άκουγε κουβέντα.... Τέλοσπάντων, σήμερα 2 καλά! Πρώτον πήραμε τα puregon και δεύτερον επιτέλους ο άντρας μου κατάλαβε πως δεν είμαστε οι μόνοι που αντιμετωπίζουμε την υπογεννητικότητα.

cctip3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα πήρα! Όλα καλά! Ευτυχώς δεν είχε κόσμο, μόνο 2 άτομα πριν απο μένα. Και οι δυο κοπέλες μπροστά μου για το ίδιο θέμα! Είχε έρθει μαζί και ο άντρας μου γιατί με πήγε με το μηχανάκι μην κολλήσω στην κίνηση κλπ και μείνουν εκτός ψυγείου, και του έκανε πολύ καλό που είδε και τις άλλες κοπέλες. Τον είδα ξαφνικά να συνειδητοποιεί πως δεν είμαστε οι μόνοι. Το είχε πάρει κάπως βαριά το θέμα και δεν άκουγε κουβέντα.... Τέλοσπάντων, σήμερα 2 καλά! Πρώτον πήραμε τα puregon και δεύτερον επιτέλους ο άντρας μου κατάλαβε πως δεν είμαστε οι μόνοι που αντιμετωπίζουμε την υπογεννητικότητα.

 

 

Μπράβο κοριτσάκι μου!

Αντε καλή αρχή πια και κυρίως... καλό τέλος!! :)))

Είναι σημαντικό να καταλάβει και ο άντρας σου ότι το πρόβλημα της υπογονιμότητας είναι πλέον γενικό φαινόμενο.

Ετσι θα μπορέσει να σε στηρίξει περισσότερο και καλύτερα.

Ας μπει να ρίξει μία ματιά εδώ αλλά και γενιότερα να "σερφαρει" λίγο γι' αυτό θέμα και θα πάρει βαθιές ανάσες.

Μπορεί και με τον γιατρό να κάνετε μία συζήτηση πιο γενική οι τέσσερις σας.

Ολα θα πάνε καλά και στο τέλος που θα κρατάτε το μωρό σας αγκαλιά δεν θα θυμάστε τίποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα. χαίρομαι πολύ που βρήκα αυτό το forum γιατί μετά από μία σειρά εξετάσεων, 1 αποτυχημένη σπερματέγχυση αποφασίσαμε να πάμε σε εξωσωματική λόγω ολιγοασθενοσπερμίας. θα ξεκινήσουμε τη διαδικασία από Σεπτέμβρη αλλά τώρα κάνουμε τις απαραίτητες εξετάσεις. Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να ξέρω για τις ορμόνες; Η αλήθεια είναι οτι τις φοβάμαι λίγο, αν και ο γιατρός μου είναι καθησυχαστικός. Έχουν παρενέργειες; Και ποιά είναι η διαφορά μεταξύ των πρωτοκόλλων;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βάλτε με κι εμένα στην παρεα :P

 

Σκοπεύουμε να ξεκινήσουμε το Σεμπτέμβρη μετά τις καλοκαιρινές διακοπές, και γι΄αυτό ειμαστε σε αναζήτηση κέντρου στη Θεσσαλονίκη πριν φύγουμε για διακοπές. Πριν 4 μήνες που μάθαμε για το κακής ποιότητας σπέρμα του άντρα μου. Στεναχωρηθήκαμε πολύ 2-3 μέρες, αλλά τώρα πια είμαστε πολύ cool με το θέμα. Θα νικήσουμε!!!

 

Προς το παρόν έχουμε τρελαθεί να κάνουμε εξετάσεις..ο καυμένος ο αντρας μου έχει τρυπημένα και τα δυο του τα χέρια...χιχιχι!

 

Καλή επιτυχία σε όλες σας!

D2Ixp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελπιδα εχω κανει 3 σπερματεγχυσεις...τιποτα τωρα θα παω για ivf σας ευχομαι να ναι η τελευταια σας φορα που προσπαθειτε και να αποκτησουμε ολες μας γερα μωρακια.

;)Χαμογελα....αισιοδοξια...ονειρα....:wink:
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βάλτε με κι εμένα στην παρεα :P

 

Σκοπεύουμε να ξεκινήσουμε το Σεμπτέμβρη μετά τις καλοκαιρινές διακοπές, και γι΄αυτό ειμαστε σε αναζήτηση κέντρου στη Θεσσαλονίκη πριν φύγουμε για διακοπές. Πριν 4 μήνες που μάθαμε για το κακής ποιότητας σπέρμα του άντρα μου. Στεναχωρηθήκαμε πολύ 2-3 μέρες, αλλά τώρα πια είμαστε πολύ cool με το θέμα. Θα νικήσουμε!!!

 

Προς το παρόν έχουμε τρελαθεί να κάνουμε εξετάσεις..ο καυμένος ο αντρας μου έχει τρυπημένα και τα δυο του τα χέρια...χιχιχι!

 

Καλή επιτυχία σε όλες σας!

 

οταν λες κακη ποιοτητα τι εννοεις εχουμε και εμεις το ιδιο θεμα ποσο τις εκατο ακινιτα?εμεις 35...το α+το β βγαζουμε με το ζορι 29 καπου εκει .εχουμε κανει 3 σπερματεγχυσεις αλλα τιποτα η γνωμη μου ειναι εαν ειστε μικροι να προσπαθησετε με σπερματεγχυσεις σου ευχομαι να εχεις αποτελεσμα απο την πρωτη ...αλλα...υπαρχει μια σπερματεγχυση που νομιζω βοηθαει ζευγαρια σαν εμας λεγεται IUTPI ΕΝΔΟΜΗΤΡΟ ΣΑΛΠΙΓΓΟΠΕΡΙΤΟΝΑΙΚΗ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ δεν την εχω κανει μαλλον θα κανω μια τελευταια τετοια και αμα δεν θαπαμε για εξωσ.γιατι ειμαστε εγω 36 και ο αντρας μου 41 ε μην το κανουμε στα γεραματα! σου ευχομαι ολοψυχα γρηγορα στα χερια σας 2 αγγελακια!!!

;)Χαμογελα....αισιοδοξια...ονειρα....:wink:
Link to comment
Share on other sites

elpida76, εμάς το α+β μας το βγάζουν στο 10%. Μιλάμε για σοβαρή τερατο-ολιγο-ασθενο σπερμία. Τρεις γιατροί εξωσωματικοί μας είδαν μέχρι τώρα (Embryolab, Γενεσις, New Life) και όλοι μιλάνε για μικρο-γονιμοποίηση. Ούτε καν κλασική IVF! Οπότε ένας νέος κόσμος ανοίγεται μπροστά μας...:P

 

Η πλάκα ήταν ότι από εμένα περιμέναμε να την πάθουμε (έχω ιστορικό με ενδομητρίωση, πολύποδες μήτρας, παθήσεις θυρεοειδούς) και τελικά ήρθε από τον άνδρα μου. Γι΄αυτό σοκαρίστηκε πολύ ο αγαπούλης μου :shock: Εγώ, από την άλλη, είχα εξοικοιωθεί εδώ και χρόνια με την ιδέα ότι μπορεί να χρειαστεί εξωσωματική, λόγω των δικών μου προβλημάτων, οπότε δε μου ήρθε και καμία κεραμίδα...

 

Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο!

D2Ixp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια.ειμαι η κατερινα και σχετικα καινουρια στο φορουμ.παντρεμενη 2 χρονια,2 αποτυχημενες σπερματεγχυσεις (2010) και μια αποτυχημενη εξωσωματικη πριν 8 ημερες.19 ωαρια,απο τα εφτασαν τα 2 σε βλαστοκυστες....απ΄οτι μας ειπε ο γιατρος μαλλον ο οργανισμος μου δεν δεχεται 5ης μερας(βλαστοκυστες).θα ξεκινησουμε την δευτερη προσπαθεια μας μετα την περιοδο του σεπτεμβριου η οκτομβριου αναλογα πως θα ειναι τα οικονομικα μας.η αληθεια ειναι οτι δεν αφησα να με παρει απο κατω...εκλαψα λιγακι την ημερα του αποτελεσματος λεγοντας το στον συζυγο...τιποτα αλλο...ο θεος ειναι μεγαλος κοριτσια και δεν πρεπει να απογοητευομαστε!!!ολες μας θα μας βοηθησει....απλα η καθε μια στην ωρα της.....να ειστε ολες καλα και να εχετε το επυθιμητο αποτελεσμα η καθε μια σας.:)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.Είμαι νέα στο φόρουμ,αλλά σας παρακολουθώ καιρό τώρα.Είμαι 34 στα 35 και προσπαθώ με τον άντρα μου πάνω από ένα χρόνο για παιδάκι.Έχουμε κάνει εξατάσεις και ουσιαστικά δεν βρέθηκε τίποτα,απλά το σπέρμα του άντρα μου είναι στα κατώτατα φυσιολογικά όσον αφορά στην κινητικότητα.Ο γιατρός μας πρότεινε σπερματέγχυση κυρίως λόγω της ηλικίας μου και αφού το συζητήσαμε με τον άντρα μου,είπαμε να προσπαθήσουμε και το καλοκαίρι και αν δεν γίνει τίποτα,ξεκινάμε από τον Σεπτέμβρη.Αυτό το μήνα κάναμε πολύ καλή προσπάθεια,αλλά από χθες το βράδυ ήρθε η ακατανόμαστη.Πρώτη φορά την βλέπω και αυθόρμητα δεν μπορώ να κρατήσω τα δάκρυά μου.Άρχισα να έχω και αμφιβολίες,μήπως έπρεπε να ξεκινήσω την σπερματέγχυση από πιο πριν και να μην αφήσω το καλοκαίρι.Ξέρω κορίτσια,ότι πολλές από εσάς έχετε περάσει πολλά και αυτά που λέω εγώ δεν είναι τίποτα μπροστά στις δικές σας εμπειρίες,όμως ήθελα κάπου να τα πω και να πάρω κουράγιο,γιατί δεν θέλω να φορτίζω ψυχολογικά και τον άντρα μου.Μήπως έχει κάνει κάποια από εσάς σπερματέγχυση στο Λητώ να μου πει εμπειρία?Πιθανώς να την κάνω εκεί.

Ευχαριστώ κορίτσια και ελπίζω γρήγορα όλες να έχετε καλά νέα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα.Είμαι νέα στο φόρουμ,αλλά σας παρακολουθώ καιρό τώρα.Είμαι 34 στα 35 και προσπαθώ με τον άντρα μου πάνω από ένα χρόνο για παιδάκι.Έχουμε κάνει εξατάσεις και ουσιαστικά δεν βρέθηκε τίποτα,απλά το σπέρμα του άντρα μου είναι στα κατώτατα φυσιολογικά όσον αφορά στην κινητικότητα.Ο γιατρός μας πρότεινε σπερματέγχυση κυρίως λόγω της ηλικίας μου και αφού το συζητήσαμε με τον άντρα μου,είπαμε να προσπαθήσουμε και το καλοκαίρι και αν δεν γίνει τίποτα,ξεκινάμε από τον Σεπτέμβρη.Αυτό το μήνα κάναμε πολύ καλή προσπάθεια,αλλά από χθες το βράδυ ήρθε η ακατανόμαστη.Πρώτη φορά την βλέπω και αυθόρμητα δεν μπορώ να κρατήσω τα δάκρυά μου.Άρχισα να έχω και αμφιβολίες,μήπως έπρεπε να ξεκινήσω την σπερματέγχυση από πιο πριν και να μην αφήσω το καλοκαίρι.Ξέρω κορίτσια,ότι πολλές από εσάς έχετε περάσει πολλά και αυτά που λέω εγώ δεν είναι τίποτα μπροστά στις δικές σας εμπειρίες,όμως ήθελα κάπου να τα πω και να πάρω κουράγιο,γιατί δεν θέλω να φορτίζω ψυχολογικά και τον άντρα μου.Μήπως έχει κάνει κάποια από εσάς σπερματέγχυση στο Λητώ να μου πει εμπειρία?Πιθανώς να την κάνω εκεί.

Ευχαριστώ κορίτσια και ελπίζω γρήγορα όλες να έχετε καλά νέα.

 

 

Καλημερα!

 

Επειδη η περιπτωση σου μου ειναι οικεια ηθελα να σου πω την γνωμη μου βασει αυτων που εχω διαβασει και ρωτησει κ εγω.. Με τον αντρα μου προσπαθουμε περισσοτερο απο 1,5 χρονο και προς το παρον καμια επιτυχια. Εχουμε κανει εξετασεις και εχει βρεθει χαμηλη κινητικοτητα και μετρια ποσοτητα σπερματος. Οχι στα χαμηλοτερα ορια αλλα ουτε και πολυ καλα.. Η σπερματεγχυση ειναι μια διαδικασια που ακολουθηται στο εργαστηριο που δυναμωνουν το σπερμα με καποια επεξεργασια και στο τοποθετουν τις μερες της ωορρηξιας σου χωρις να παρεις καποια φαρμακα και να επιβαρυνεις τον οργανισμο σου.Ομως γενικα ξερω οτι η επιτυχια της μεθοδου δεν διαφερει πολυ απο την προσπαθεια του ζευγαριου απο μονο του και προτιμαται στα "καλα" σπερματα. Παντως δεν χανεις αν θελεις να το δοκιμασεις 1-2 φορες (εκτος απο 200ε τη φορα!) Θα σου συστηνα να δειτε και εναν ουρολογο ανδρολογο για να εντοπισετε το προβλημα και ενδεχομενως να σας δωσει αγωγη και να δειτε βελτιωση. Εμενα ο δικος μου πηρε αντιβιωση, και καρνιτινη που βοηθαει στην κινητικοτατα.. Θελω να σου πω δηλαδη οτι περα απο τις επεμβατικες μεθοδους που πρεπει να σταθεις και λιγο τυχερη ψαξε και διορθωσε το προβλημα απο τη ριζα του και ελιπιζω για ολες μας να ερθει φυσικα....

Ελπιζω να μη σε κουρασα!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

 

Επειδη η περιπτωση σου μου ειναι οικεια ηθελα να σου πω την γνωμη μου βασει αυτων που εχω διαβασει και ρωτησει κ εγω.. Με τον αντρα μου προσπαθουμε περισσοτερο απο 1,5 χρονο και προς το παρον καμια επιτυχια. Εχουμε κανει εξετασεις και εχει βρεθει χαμηλη κινητικοτητα και μετρια ποσοτητα σπερματος. Οχι στα χαμηλοτερα ορια αλλα ουτε και πολυ καλα.. Η σπερματεγχυση ειναι μια διαδικασια που ακολουθηται στο εργαστηριο που δυναμωνουν το σπερμα με καποια επεξεργασια και στο τοποθετουν τις μερες της ωορρηξιας σου χωρις να παρεις καποια φαρμακα και να επιβαρυνεις τον οργανισμο σου.Ομως γενικα ξερω οτι η επιτυχια της μεθοδου δεν διαφερει πολυ απο την προσπαθεια του ζευγαριου απο μονο του και προτιμαται στα "καλα" σπερματα. Παντως δεν χανεις αν θελεις να το δοκιμασεις 1-2 φορες (εκτος απο 200ε τη φορα!) Θα σου συστηνα να δειτε και εναν ουρολογο ανδρολογο για να εντοπισετε το προβλημα και ενδεχομενως να σας δωσει αγωγη και να δειτε βελτιωση. Εμενα ο δικος μου πηρε αντιβιωση, και καρνιτινη που βοηθαει στην κινητικοτατα.. Θελω να σου πω δηλαδη οτι περα απο τις επεμβατικες μεθοδους που πρεπει να σταθεις και λιγο τυχερη ψαξε και διορθωσε το προβλημα απο τη ριζα του και ελιπιζω για ολες μας να ερθει φυσικα....

Ελπιζω να μη σε κουρασα!!

 

 

Σ'ευχαριστώ νινι 30 για την απάντησή σου.Φυσικά και δεν με κούρασες.Έχω πάει ήδη σε 2 γιατρούς και κανείς δεν μου πρότεινε θεραπεία για τον άντρα μου και τώρα που το λες,μάλλον σωστό μου ακούγεται.Το μόνο που μου είπε ο πρώτος γιατρός είναι να κόψει ή να μειώσει το τσιγάρο.Ο δε δεύτερος γιατρός ήταν πολύ χαλαρός σαν να μην συμβαίνει τίποτα και ήταν αυτός που ουσιαστικά με τη στάση του μου δημιούργησε μια χαλαρότητα,ότι θα πιάσω φυσιολογικά και έτσι μου είπε να περιμένω το καλοκαίρι.Ίσως και να έχει δίκιο,δεν ξέρω.Το ζήτημα είναι,ότι μου δημιουργήθηκε ξαφνικά μια προσδοκία και έτσι όταν μου ήρθε περίοδος απογοητεύτηκα πολύ περισσότερο από κάθε άλλη φορά.Έχω ήδη κλείσει ραντεβού στις 4 Σεπτέμβρη με τον Μαντούδη,που διάβασα από πολλές κοπέλες,ότι τις βοήθησε πολύ.Θα προσπαθήσουμε και αυτό το μήνα και βλέπουμε.Εσείς σε τι φάση βρίσκεστε?Έκανε ο άντρας σου θεραπεία και βελτιώθηκε?Πως θα προχωρήσετε τώρα?Σας εύχομαι πάντως ό,τι καλύτερο και σύντομα έγκυος!

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν ξερουμε αν εχει βελτιωθει γιατι χρειαζονται 3 μηνες για να γινει παραγωγη νεου σπερματος στον οργανισμο και να αντικατασταθει το "ασθενικο" παλιο με νεο και δραστηριο μετα τη θεραπεια.Ακομα παιρνει καρνιτινη ο αντρας μου και κλεινει τουδ 3 μηνες τον αυγουστο οποτε θα παει για επαναληψη σπερμοδιαγραμματος... Μεχρι τοτε υπομονη κανουμε και εμεις και φυσικα ασταματητες προσπαθειες....

Link to comment
Share on other sites

vivi30 και roubies, κοριτσάκια μου σας εύχομαι ό,τι καλύτερο :P Να ξέρετε ότι η ιστορία με την ενδυνάμωση του σπέρματος δεν είναι τόσο απλή. Θέλει 3 μήνες για να υπάρξει η πρώτη ανανέωση του σπέρματος, αλλά για να φτάσει στο βέλτιστο δυνατό επίπεδό του, θέλει περίπου 10 μήνες. Μας το είπαν και οι δύο ουρολόγοι που είδαμε.

 

Ο ένας ουρολόγος μας έδωσε την επιλογή της θεραπείας με ορμόνες για τον άνδρα μου, αλλά τελικά είπαμε να προχωρήσουμε κατευθείαν σε εξωσωματική γιατί:

α. δεν θέλουμε να περιμένουμε 10 μήνες

β. Οι ορμόνες κοστίζουν 300 ευρώ το μήνα (άρα 300 ευρώ x 10 μήνες = 3.000 ευρώ - η εξωσωματική κοστίζει 3.200 ευρώ, αρά μικρή διαφορά)

β. ακόμη και αν πάρει τις ορμόνες, το πρόβλημα δεν θα λυθεί οριστικά. Δηλαδή αν θελήσουμε και δεύτερο παιδί αργότερα, πάλι θα πρέπει να πάρει ξανά την ίδια θεραπεία. Ενώ με την εξωσωματική έχουμε πιθανότητες να έχουμε κατεψυγμένα εμβρυάκια και να τα βάλουμε κατευθείαν σε εμένα.

D2Ixp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω πια διαπιστώσει, έχοντας πάει σε 3 κέντρα εξωσωματικής, και σε δύο ουρολόγους, είναι ότι το σημαντικό είναι να γίνεται πολύ καλή επιλογή σπέρματοζωαρίων προς γονιμοποίηση, και αντιστοίχως στη συνέχεια εμβρύων. Δεν πρέπει να γίνεται η εμβρυομεταφορά καθόλου σε περίπτωση που τα έμβρυα δεν είναι καλής ποιότητας. Πολλά κέντρα εξωσωματικής, για να βγάλουν χρήματα και να μην χαλάσει η φήμη τους, δε λένε στους γονείς ότι τα έμβρυα που προέκυψαν δεν είναι καλά, και προχωράνε σε εμφύτευση, με πολύ άσχημες συνέπειες για την σωματική και ψυχική υγεία του ζευγαριού....Εμπόριο ελπίδας λέγεται αυτό....

 

Ο ουρολόγος μας (ο οποίος εργάζεται ανεξάρτητα με την κλινική που θα κάνουμε εξωσωματική) μας είπε ότι μπορεί να παρέμβει στη διαδικασία αυτή και να ζητήσει να ελεγξει τα σπερματοζωάρια και εμβρυα προτού μου τα ¨φυτεύσουν¨. Όποια θέλει μου στέλει πμ για λεπτομέρειες.

D2Ixp3.png
Link to comment
Share on other sites

vivi30 και roubies, κοριτσάκια μου σας εύχομαι ό,τι καλύτερο :P Να ξέρετε ότι η ιστορία με την ενδυνάμωση του σπέρματος δεν είναι τόσο απλή. Θέλει 3 μήνες για να υπάρξει η πρώτη ανανέωση του σπέρματος, αλλά για να φτάσει στο βέλτιστο δυνατό επίπεδό του, θέλει περίπου 10 μήνες. Μας το είπαν και οι δύο ουρολόγοι που είδαμε.

 

Ο ένας ουρολόγος μας έδωσε την επιλογή της θεραπείας με ορμόνες για τον άνδρα μου, αλλά τελικά είπαμε να προχωρήσουμε κατευθείαν σε εξωσωματική γιατί:

α. δεν θέλουμε να περιμένουμε 10 μήνες

β. Οι ορμόνες κοστίζουν 300 ευρώ το μήνα (άρα 300 ευρώ x 10 μήνες = 3.000 ευρώ - η εξωσωματική κοστίζει 3.200 ευρώ, αρά μικρή διαφορά)

β. ακόμη και αν πάρει τις ορμόνες, το πρόβλημα δεν θα λυθεί οριστικά. Δηλαδή αν θελήσουμε και δεύτερο παιδί αργότερα, πάλι θα πρέπει να πάρει ξανά την ίδια θεραπεία. Ενώ με την εξωσωματική έχουμε πιθανότητες να έχουμε κατεψυγμένα εμβρυάκια και να τα βάλουμε κατευθείαν σε εμένα.

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.Αν είναι έτσι,τότε τι να πω ίσως γι'αυτό δεν μου ανέφεραν τίποτα οι γιατροί.Ίσως το θεώρησαν χρονοβόρο.Τελοσπάντων!Εσύ πότε θα ξεκινήσεις?Εγώ το Σεπτέμβρη έχω το πρώτο μου ενημερωτικό ραντεβού και βλέπουμε.Εύχομαι καλή επιτυχία και σύντομα έγκυος.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.Αν είναι έτσι,τότε τι να πω ίσως γι'αυτό δεν μου ανέφεραν τίποτα οι γιατροί.Ίσως το θεώρησαν χρονοβόρο.Τελοσπάντων!Εσύ πότε θα ξεκινήσεις?Εγώ το Σεπτέμβρη έχω το πρώτο μου ενημερωτικό ραντεβού και βλέπουμε.Εύχομαι καλή επιτυχία και σύντομα έγκυος.

 

roubies, κι εγώ Σεπτέμβρη - Οκτώβρη θα ξεκινήσω. Οπότε κάναμε όλη τη σχετική προετοιμασία πριν τις διακοπές του καλοκαιριού:

- πήγαμε σε 3 κέντρα εξωσωματικής και τώρα απομένει να πάρουμε την τελική μας απόφαση για το που θα γίνει...

- επισκεφθήκαμε δύο ουρολόγους (γιατί ο άντρας μου έχει το πρόβλημα)

- κάναμε όλες τις απαραίτητες εξετασεις (αίματος κτλ). Προσοχή στις εξετάσεις, δεν θεωρούνται οι ίδιες εξετάσεις απαραίτητες από όλους τους γιατρούς. Εμείς νομίζω εν τέλει τις κάναμε όλες, αφού μαζέψαμε τις γνώμες από τα 3 κέντρα εξωσωματικής, για να είμαστε σίγουροι (κόστος: 1.200 ευρώ - αουτς!). Γιατί έχω διαβάσει ιστορίες μέσα στο φόρουμ, που ζευγάρια που δεν είχαν κάνει εξαρχής όλες τις εξετάσεις είχαν επανειλημμένες αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής, και το κατάλαβαν εκ των υστέρων όταν τις έκαναν στα πλαίσια διερεύνησης των αποτυχιών...

D2Ixp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

kalhmera se oles!eimai kainoyrgia edw!h gnwmh mou ustera apo 4 apotuxhmenes spermategxuseis(2 fusiko kuklo kai 2 me farmaka)einai oti h spermategxush den aksizei ton kopo!egw twra perimenw thl na paw gia emvruometafora!exw agwnia alla kai aisiodoksia trelh!mexri twra phgan ola kala!oi eneseis den ponane katholou!ligo me totsigaro exw ena thema,alla to ksepernaw ki auto!thelw na euxhthw mesa apo thn kardia mou kalh eputixeia se oles oti prospatheia kai na kanete!sugnwmh an sas kourasa!;)

Link to comment
Share on other sites

kalhmera se oles!eimai kainoyrgia edw!h gnwmh mou ustera apo 4 apotuxhmenes spermategxuseis(2 fusiko kuklo kai 2 me farmaka)einai oti h spermategxush den aksizei ton kopo!egw twra perimenw thl na paw gia emvruometafora!exw agwnia alla kai aisiodoksia trelh!mexri twra phgan ola kala!oi eneseis den ponane katholou!ligo me totsigaro exw ena thema,alla to ksepernaw ki auto!thelw na euxhthw mesa apo thn kardia mou kalh eputixeia se oles oti prospatheia kai na kanete!sugnwmh an sas kourasa!;)

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΜΟΝΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΛΟ ΑΡΙΘΜΟ ΣΠΕΡΜΑΤΟΖΩΑΡΙΩΝ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 7 ΕΚ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ.. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ... ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΑΙΣΙΟΔΟΞΗ, ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΚΟΥΡΑΓΙΟ...

Link to comment
Share on other sites

συνφωνω και εγω με την vivi81 για την σπερματενχυση χαμενος κοπος και χρονος...και εγω μετα απο 4 αποτυχυμενες σπερματενχυσεις εκανα την πρωτη μου εξωσωματικη και πετυχε τωρα ειμαι εγκυος 6 μηνων....τελικα δεν ειναι τιποτα μην την φοβαστε ακουτε φαρμακα και τρομαζετε...θελει να την παρεις χαλαρα σαν παιχνιδακι(τις ενεσεις) και θετικες σκεψεις οχι ακομα δεν την καναμε ξερουμε το αποτελεσμα....εγω βεβαια ημουν τυχερη γιατι την εκανα και σε δημοσιο νοσοκομειο και πληρωσα μονο την συμμετοχη απο τα φαρμακα μου....θελω να ευχηθω σε ολα τα κοριτσια καλη επιτυχια μεσα απο την καρδια για ενα θετικο αποτελεσμα!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...