Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λίστα μελών & προσπαθειών για υποβοηθούμενη αναπαραγωγή


Recommended Posts

Καλησπέρα! Ξεκινάμε κι εμείς για πρώτη φορά προσπάθειες για σπερματέγχυση από τον καινούριο χρόνο πρώτα ο Θεός!

Έχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις, αντιμετωπίσαμε το ουρεόπλασμα του συζύγου,

έβγαλα με υστεροσκόπηση 2 πολύποδες από την μήτρα μου και τώρα μένουν οι πολυκυστικές μου ως μοναδικό πρόβλημα (θέλω να πιστεύω),

για το οποίο και θα προχωρήσουμε στην διαδικασία.

Εύχομαι από καρδιάς όλοι όσοι το θέλουν πραγματικά να αποκτήσουν ένα παιδάκι!

Καλές γιορτές να έχουμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 650
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα.μολις εγινα μελος εδω και θα ηθελα να μαθω καποια πραγματα.

τωρα θα ξεκινησω την διαδικασια εξωσωματικης.δεν το κρυβω πως ειμαι 

πολυ αγχωμενη και περιμενω απο τον γιατρο που αυτες τις μερες επισκεφτηκα να με καθοδηγησει.

αλλα βλεπω καποια αδιαφορια και γιαυτο αποφασισα να το ψαξω λιγο μονη μου.

ακουσα για το πανεπιστημιακο της λαρισας.ξερει καποια κοπελα που το εχει ζησει

ολο αυτο ποσο κοστιζει η ολη διαδικασια μαζι με τα φαρμακα? (η στον ιδιωτικο η' τον δημοσιο φορεα? )

Σας ευχαριστω πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα,

πρώτη φορά γράφω σε αυτό το topic,

καλώς σας βρήκα λοιπόν!!

 

πρόσφατα ο γυναικολόγος μου μου πρότεινε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική...

Είμαι 43 χρονών, με δυο παλίνδρομες κυήσεις από φυσική σύλληψη και ολιγοασθενοσπερμια του συζύγου...

 

Επειδή είμαι πολύ φοβισμένη με το θέμα των ορμονών λόγω βεβαρημένου οικογενειακού ιστορικού, ψάχνω για ενναλλακτικές.

 

Πέρα από την λύση του φυσικού κύκλου (που είναι πολύ χρονοβόρα ...) στα site των μεγάλων κέντρων βρήκα και την μέθοδο

"Ωρίμανση ωαρίων στο εργαστήριο - in vitro maturation (IVM)

Όπως διάβασα, συλλέγουν πολλά ανώριμα ωοθυλάκια (την 7-8η μέρα του κύκλου) τα οποία τα ωριμάζουν στο εργαστήριο με καλλιεργητικά υγρά κι ετσι δεν χρειάζεται η γυναίκα να υποστεί καμιά απολύτως διέγερση. Από εκεί και πέρα συνεχίζει η συνήθης διαδικασία της εξωσωματικής, εμβρυομεταφορας κ.λπ.

 

Κορίτσια, τα φώτα σας!!

Έχει κάποια κοπέλα εφαρμόσει αυτή την μέθοδο? Η εστω, σας την έχει προτείνει κάποιος γιατρός?

Μου ακούγεται ονειρικό σαν σενάριο!!

 

Όποια, μα όποια πληροφορία καλοδεχούμενη!!

 

Σας ευχαριστώ πολύ!!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

γειά σας και από εμένα!

1η εξωσωματική τον Οκτώμβριο 2018 με μεταφορα 2 βλαστοκύστεων 5 ημερών-αρνητική

2η εξωσωματική τον Γενάρη 2019 μεταφορά 1 βλαστοκύστη 3 ημερών.....και εν αναμονή του αποτελέσματος...

Καλή επιτυχία σε όλες μας κορίτσια!!!

Επεξεργάστηκαν by elenanik
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, elenanik είπε:

γειά σας και από εμένα!

1η εξωσωματική τον Οκτώμβριο 2018 με μεταφορα 2 βλαστοκύστεων 5 ημερών-αρνητική

2η εξωσωματική τον Γενάρη 2019 μεταφορά 1 βλαστοκύστη 3 ημερών.....και εν αναμονή του αποτελέσματος...

Καλή επιτυχία σε όλες μας κορίτσια!!!

Καλα αποτελεσματα!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! 1 εξωσωματική και έκανα τον γιόκα μου! Εμβρυομεταφορά τον Οκτώβριο 2 κατεψυγμένων βλαστοκύστεων από τη διέγερση της πρώτης φοράς με αρνητική χοριακή. Δεύτερη εξωσωματική και μόνο μία βλαστοκύστη την οποία μεταφέραμε το Σάββατο και είμαι σε αναμονή χοριακής στις 06/02. Καλή επιτυχία σε όλες μας εύχομαι! 

Link to comment
Share on other sites

On 30/1/2019 at 12:09 ΜΜ, Katerina@ είπε:

Γειά σας! 1 εξωσωματική και έκανα τον γιόκα μου! Εμβρυομεταφορά τον Οκτώβριο 2 κατεψυγμένων βλαστοκύστεων από τη διέγερση της πρώτης φοράς με αρνητική χοριακή. Δεύτερη εξωσωματική και μόνο μία βλαστοκύστη την οποία μεταφέραμε το Σάββατο και είμαι σε αναμονή χοριακής στις 06/02. Καλή επιτυχία σε όλες μας εύχομαι! 

axaaaa...κοντά είμαστε Katerina@...εγώ 4/2 θα κανω χοριακή!!

θα σας ενημερώσω....ελπίζω να είμαστε τυχερούλες!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 5 months later...

Εμείς κάναμε 5 προσπάθειες. 4 ολοκληρωμένες εξωσωματικες δηλαδή ωοληψια και μετά από 3 ή 5 μέρες εμβρυομεταφορα και 1 εμβρυομεταφορα μετά από 1 χρόνο με κατεψυγμένα έμβρυα που ήταν και η τυχερή μας. Είχα ξανακάνει με κατεψυγμένα έμβρυα 3 μήνες μετά την ωοληψια και είχα μείνει έγκυος αλλά απεβαλα λόγω ινομυωματων. Ο γιατρός μου είπε ότι αντιδρά καλύτερα ο οργανισμός μου όταν δεν είναι φορτωμένος με φάρμακα κι έτσι τώρα έχω το αγορι μου και τα έχω δει όλα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μεχρι τωρα 1 προσπαθεια αλλα φτασαμε ως το σταδιο της ωοληψιας με ενα κακο ωαριο που το πεταξαν...οποτε σταματησε η διαδικασια εκει.. Ακομη σκεφτομαι πως θα συνεχισω.. Ειναι και τα λεφτα αρκετα... 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

1η προσπάθεια εξωσωματικής έπαθα μέτρια υπερδιέγερση αλλά προχώρησαν σε μεταφορά φρέσκων εμβρύων, έμεινα έγκυος αλλά τελικά ήταν παλινδρομη. Πριν την προσπάθεια εμβρυομεταφορας με κατεψυγμένα δυο μήνες μετά μου είπαν ότι ίσως για την έκβαση της πρώτης να φταίει η υπερδιέγερση. Η δεύτερη εμβρυομεταφορα απέτυχε αλλά είχαν αποψυχθεί καλά έμβρυα ενώ υπήρχαν και άριστα. Δεν υπήρχε ενημέρωση για το τι έκανα την δεύτερη φορά. Τώρα αλλάζω γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα κοριτσια!

2 αποτυχημενες σπερματευγχυσεις

2 διεγερσεις και 2 εξωσωματικες με φρεσκα αριστα εμβρυα.Αποτυχια.

1 εξωσωματικη με κατεψυγμενες αριστες βλαστοκυστες.Αποτυχια.

2η εξωσωματικη με μετριες και κατεψυγμενες βλαστοκυστες οπου απεκτησα τον γιο μου!

Ο Θεος μονο ξερει...ήταν η φορα που ημουν σιγουρη για την αποτυχια και εγινε το θαυμα.Τον κοιταω και ακομη δεν το πιστευω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 2/5/2020 at 5:05 ΜΜ, Chrisakiii είπε:

Καλησπέρα κοριτσια!

2 αποτυχημενες σπερματευγχυσεις

2 διεγερσεις και 2 εξωσωματικες με φρεσκα αριστα εμβρυα.Αποτυχια.

1 εξωσωματικη με κατεψυγμενες αριστες βλαστοκυστες.Αποτυχια.

2η εξωσωματικη με μετριες και κατεψυγμενες βλαστοκυστες οπου απεκτησα τον γιο μου!

Ο Θεος μονο ξερει...ήταν η φορα που ημουν σιγουρη για την αποτυχια και εγινε το θαυμα.Τον κοιταω και ακομη δεν το πιστευω!!

Συγχαρητήρια...που εκανες στο δημόσιο η στο ιδιωτικό; Κ εγώ θα ξεκινήσω για εξωσωματική.. ελπίζω από αύριο να ανοίξουν τα κεντρα,θα πάρω τηλέφωνο..

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Tillandsia είπε:

Συγχαρητήρια...που εκανες στο δημόσιο η στο ιδιωτικό; Κ εγώ θα ξεκινήσω για εξωσωματική.. ελπίζω από αύριο να ανοίξουν τα κεντρα,θα πάρω τηλέφωνο..

Εκανα σε ιδιωτικο κέντρο!!Καλη επιτυχια μεσα απο την καρδια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrisakiii είπε:

Εκανα σε ιδιωτικο κέντρο!!Καλη επιτυχια μεσα απο την καρδια μου!!

Ευχαριστώ πάρα πολύ..σήμερα πήρα τηλ στο νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης δεν δέχονται ραντεβού ακόμα..θα περιμένω κ άλλο:(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σας, 

Είμαι τόσο μα τόσο απογοητευμενη.  Έκανα πριν από 1 μηνα την πρωτη μου εξωσωματική και αποτυχία...

12 ωάρια απο τα οποία αποφάσισα τα 10 να γίνουν με ΙVF και τα 2 με ΙCSI. Aπο αυτά μόνο ένα γονιμοποίηθηκε και μετά από 5 μέρες έγινε η εμβρυομεταφορα.... Αρνητική χωριάκη. Έκλαψα τόσο μα τόσο πολύ γιατί δεν έχω με κανένα να μιλήσω είμαι Γερμανία  :( . Επίσης λόγο της δουλειάς μου ( μαία ) βλέπω κάθε μέρα γυναίκες που να έχουν τα θαύματα τους κ νιώθω τόσο αποτυχημένη. Τον Αύγουστο λέμε να πάμε για την δεύτερη προσπάθεια αλλά έχω κουραστεί τοσο πολύ νιώθω  οτι κανω κάτι λάθος. Το συναίσθημα που έχω νιώθω οτι ποναει η ψυχή μου . Προσπαθώ τα πάντα αλλά δεν ξερω τι να κανω....

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, marian_36 είπε:

Καλησπέρα σας, 

Είμαι τόσο μα τόσο απογοητευμενη.  Έκανα πριν από 1 μηνα την πρωτη μου εξωσωματική και αποτυχία...

12 ωάρια απο τα οποία αποφάσισα τα 10 να γίνουν με ΙVF και τα 2 με ΙCSI. Aπο αυτά μόνο ένα γονιμοποίηθηκε και μετά από 5 μέρες έγινε η εμβρυομεταφορα.... Αρνητική χωριάκη. Έκλαψα τόσο μα τόσο πολύ γιατί δεν έχω με κανένα να μιλήσω είμαι Γερμανία  :( . Επίσης λόγο της δουλειάς μου ( μαία ) βλέπω κάθε μέρα γυναίκες που να έχουν τα θαύματα τους κ νιώθω τόσο αποτυχημένη. Τον Αύγουστο λέμε να πάμε για την δεύτερη προσπάθεια αλλά έχω κουραστεί τοσο πολύ νιώθω  οτι κανω κάτι λάθος. Το συναίσθημα που έχω νιώθω οτι ποναει η ψυχή μου . Προσπαθώ τα πάντα αλλά δεν ξερω τι να κανω....

Μαριαν καλησπέρα. Μπες στο parentscafe κάνε εγγραφή έχει εκεί σχεδόν όλα τα κορίτσια της εξωσωματικής. Γράψε εκεί και θα δεις δεν είσαι μόνη σου. Θα βρεις μεγάλη συμπαράσταση. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Δέκα ωοληψιες, μπορει και παραπανω.

2 λαπαροσκόπησεις, 2 υστεροσκοπησεις σπερματέγχυση, και παρά πολλα αλλα απο το 2015 που αρχίσαμε με υποβοηθούμενη.

Επτα εμβρυομεταφορες με μηδενικες χοριακες.

συνολικα μεταφέραμε 22 έμβρυα όλων των ημερών.

 Και η όγδοη μεταφορά  πέτυχε, μεγάλο φόβο εχω εννοειται αλλα αισιοδοξώ οτι αυτο το ενα μπορει να γίνει το παιδακι μου.

 Καλο κουράγιο σε ολες τις συναγωνίστριες.

Επεξεργάστηκαν by Κάντι
Link to comment
Share on other sites

Just now, Κάντι said:

Δέκα ωοληψιες, μπορει και παραπανω.

2 λαπαροσκόπησεις, 2 υστεροσκοπησεις σπερματέγχυση, και παρά πολλα αλλα απο το 2015 που αρχίσαμε με υποβοηθούμενη.

Επτα εμβρυομεταφορες με μηδενικες χοριακες.

συνολικα μεταφέραμε 22 έμβρυα όλων των ημερών.

 Και η όγδοη μεταφορά  πέτυχε, μεγάλο φόβο εχω εννοειται αλλα αισιοδοξώ οτι αυτο το ενα μπορει να γίνει το παιδακι μου.

 Καλο κουράγιο σε ολες τις συναγωνίστριες.

Χαίρομαι πάρα πολύ για σένα! Σου εύχομαι να πάνε όλα κατ'ευχήν και να καταφέρεις αυτό που τόσο θέλεις και για το οποίο τόσο προσπαθείς!

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, marian_36 said:

Καλησπέρα σας, 

Είμαι τόσο μα τόσο απογοητευμενη.  Έκανα πριν από 1 μηνα την πρωτη μου εξωσωματική και αποτυχία...

12 ωάρια απο τα οποία αποφάσισα τα 10 να γίνουν με ΙVF και τα 2 με ΙCSI. Aπο αυτά μόνο ένα γονιμοποίηθηκε και μετά από 5 μέρες έγινε η εμβρυομεταφορα.... Αρνητική χωριάκη. Έκλαψα τόσο μα τόσο πολύ γιατί δεν έχω με κανένα να μιλήσω είμαι Γερμανία  :( . Επίσης λόγο της δουλειάς μου ( μαία ) βλέπω κάθε μέρα γυναίκες που να έχουν τα θαύματα τους κ νιώθω τόσο αποτυχημένη. Τον Αύγουστο λέμε να πάμε για την δεύτερη προσπάθεια αλλά έχω κουραστεί τοσο πολύ νιώθω  οτι κανω κάτι λάθος. Το συναίσθημα που έχω νιώθω οτι ποναει η ψυχή μου . Προσπαθώ τα πάντα αλλά δεν ξερω τι να κανω....

Δεν φταίς εσύ, δεν κάνεις κάτι λάθος, δυστυχώς έτσι είναι η υπογονιμότητα, δεν ξέρεις ποια θα είναι η τυχερή σου φορά.

Αν δεν έχεις καλή ψυχολογία θα είναι ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα, η διαδικασιά αυτή είναι μαραθώνιος και χρειάζεται να έχεις αποθέματα. Πάρε τον χρόνο σου.

Εγώ έκανα τον γιο μου μετά από 4 εξωσωματικές, μία σπερματέγχυση, 2 χειρουργεία εγώ, ένα ο άντρας μου, πολλές εξετάσεις , πολλές θεραπείες, πολυ απογοήτευση και ακόμα περισσότερο κλάμα.

@Κάντι πραγματικά δεν ξέρω τι να πω για σένα, μόλις διάβασα το ''βιογραφικό'' σου και ειλικρινά τα έχασα, εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου με το καλό όλα!

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Κάντι είπε:

Δέκα ωοληψιες, μπορει και παραπανω.

2 λαπαροσκόπησεις, 2 υστεροσκοπησεις σπερματέγχυση, και παρά πολλα αλλα απο το 2015 που αρχίσαμε με υποβοηθούμενη.

Επτα εμβρυομεταφορες με μηδενικες χοριακες.

συνολικα μεταφέραμε 22 έμβρυα όλων των ημερών.

 Και η όγδοη μεταφορά  πέτυχε, μεγάλο φόβο εχω εννοειται αλλα αισιοδοξώ οτι αυτο το ενα μπορει να γίνει το παιδακι μου.

 Καλο κουράγιο σε ολες τις συναγωνίστριες.

Με το καλό! Δεν ξέρεις πόσο χαίρομαι όταν ακούω τέτοια νέα από ανθρώπους που ταλαιπωρήθηκαν τόσο κυνηγώντας το όνειρό τους! 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...