Συντονιστής Περιεχομένου

Λίστα μελών & προσπαθειών για υποβοηθούμενη αναπαραγωγή

Recommended Posts

Καλησπέρα! Ξεκινάμε κι εμείς για πρώτη φορά προσπάθειες για σπερματέγχυση από τον καινούριο χρόνο πρώτα ο Θεός!

Έχουμε κάνει όλες τις εξετάσεις, αντιμετωπίσαμε το ουρεόπλασμα του συζύγου,

έβγαλα με υστεροσκόπηση 2 πολύποδες από την μήτρα μου και τώρα μένουν οι πολυκυστικές μου ως μοναδικό πρόβλημα (θέλω να πιστεύω),

για το οποίο και θα προχωρήσουμε στην διαδικασία.

Εύχομαι από καρδιάς όλοι όσοι το θέλουν πραγματικά να αποκτήσουν ένα παιδάκι!

Καλές γιορτές να έχουμε!

Διαφημίσεις

καλησπερα.μολις εγινα μελος εδω και θα ηθελα να μαθω καποια πραγματα.

τωρα θα ξεκινησω την διαδικασια εξωσωματικης.δεν το κρυβω πως ειμαι 

πολυ αγχωμενη και περιμενω απο τον γιατρο που αυτες τις μερες επισκεφτηκα να με καθοδηγησει.

αλλα βλεπω καποια αδιαφορια και γιαυτο αποφασισα να το ψαξω λιγο μονη μου.

ακουσα για το πανεπιστημιακο της λαρισας.ξερει καποια κοπελα που το εχει ζησει

ολο αυτο ποσο κοστιζει η ολη διαδικασια μαζι με τα φαρμακα? (η στον ιδιωτικο η' τον δημοσιο φορεα? )

Σας ευχαριστω πολυ!!!!

Καλησπέρα κι από εμένα,

πρώτη φορά γράφω σε αυτό το topic,

καλώς σας βρήκα λοιπόν!!

πρόσφατα ο γυναικολόγος μου μου πρότεινε να προχωρήσουμε σε εξωσωματική...

Είμαι 43 χρονών, με δυο παλίνδρομες κυήσεις από φυσική σύλληψη και ολιγοασθενοσπερμια του συζύγου...

Επειδή είμαι πολύ φοβισμένη με το θέμα των ορμονών λόγω βεβαρημένου οικογενειακού ιστορικού, ψάχνω για ενναλλακτικές.

Πέρα από την λύση του φυσικού κύκλου (που είναι πολύ χρονοβόρα ...) στα site των μεγάλων κέντρων βρήκα και την μέθοδο

"Ωρίμανση ωαρίων στο εργαστήριο - in vitro maturation (IVM)

Όπως διάβασα, συλλέγουν πολλά ανώριμα ωοθυλάκια (την 7-8η μέρα του κύκλου) τα οποία τα ωριμάζουν στο εργαστήριο με καλλιεργητικά υγρά κι ετσι δεν χρειάζεται η γυναίκα να υποστεί καμιά απολύτως διέγερση. Από εκεί και πέρα συνεχίζει η συνήθης διαδικασία της εξωσωματικής, εμβρυομεταφορας κ.λπ.

Κορίτσια, τα φώτα σας!!

Έχει κάποια κοπέλα εφαρμόσει αυτή την μέθοδο? Η εστω, σας την έχει προτείνει κάποιος γιατρός?

Μου ακούγεται ονειρικό σαν σενάριο!!

Όποια, μα όποια πληροφορία καλοδεχούμενη!!

Σας ευχαριστώ πολύ!!!

K&g μία προσπάθεια με εξωσωματική γονιμοποίηση στο πρώτο παιδί και μία έμβρυο μεταφορά στο δεύτερο παιδί!!!

K&g μία προσπάθεια με εξωσωματική γονιμοποίηση στο πρώτο παιδί και μία έμβρυο μεταφορά στο δεύτερο παιδί!!!

γειά σας και από εμένα!

1η εξωσωματική τον Οκτώμβριο 2018 με μεταφορα 2 βλαστοκύστεων 5 ημερών-αρνητική

2η εξωσωματική τον Γενάρη 2019 μεταφορά 1 βλαστοκύστη 3 ημερών.....και εν αναμονή του αποτελέσματος...

Καλή επιτυχία σε όλες μας κορίτσια!!!

Επεξεργάστηκαν by elenanik

8 ώρες πρίν, elenanik είπε:

γειά σας και από εμένα!

1η εξωσωματική τον Οκτώμβριο 2018 με μεταφορα 2 βλαστοκύστεων 5 ημερών-αρνητική

2η εξωσωματική τον Γενάρη 2019 μεταφορά 1 βλαστοκύστη 3 ημερών.....και εν αναμονή του αποτελέσματος...

Καλή επιτυχία σε όλες μας κορίτσια!!!

Καλα αποτελεσματα!!!

• Μου αρέσει 1

Γειά σας! 1 εξωσωματική και έκανα τον γιόκα μου! Εμβρυομεταφορά τον Οκτώβριο 2 κατεψυγμένων βλαστοκύστεων από τη διέγερση της πρώτης φοράς με αρνητική χοριακή. Δεύτερη εξωσωματική και μόνο μία βλαστοκύστη την οποία μεταφέραμε το Σάββατο και είμαι σε αναμονή χοριακής στις 06/02. Καλή επιτυχία σε όλες μας εύχομαι! 

• Μου αρέσει 1

On 30/1/2019 at 12:09 ΜΜ, [email protected] είπε:

Γειά σας! 1 εξωσωματική και έκανα τον γιόκα μου! Εμβρυομεταφορά τον Οκτώβριο 2 κατεψυγμένων βλαστοκύστεων από τη διέγερση της πρώτης φοράς με αρνητική χοριακή. Δεύτερη εξωσωματική και μόνο μία βλαστοκύστη την οποία μεταφέραμε το Σάββατο και είμαι σε αναμονή χοριακής στις 06/02. Καλή επιτυχία σε όλες μας εύχομαι! 

axaaaa...κοντά είμαστε [email protected]εγώ 4/2 θα κανω χοριακή!!

θα σας ενημερώσω....ελπίζω να είμαστε τυχερούλες!!

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Εμείς κάναμε 5 προσπάθειες. 4 ολοκληρωμένες εξωσωματικες δηλαδή ωοληψια και μετά από 3 ή 5 μέρες εμβρυομεταφορα και 1 εμβρυομεταφορα μετά από 1 χρόνο με κατεψυγμένα έμβρυα που ήταν και η τυχερή μας. Είχα ξανακάνει με κατεψυγμένα έμβρυα 3 μήνες μετά την ωοληψια και είχα μείνει έγκυος αλλά απεβαλα λόγω ινομυωματων. Ο γιατρός μου είπε ότι αντιδρά καλύτερα ο οργανισμός μου όταν δεν είναι φορτωμένος με φάρμακα κι έτσι τώρα έχω το αγορι μου και τα έχω δει όλα. 

Μεχρι τωρα 1 προσπαθεια αλλα φτασαμε ως το σταδιο της ωοληψιας με ενα κακο ωαριο που το πεταξαν...οποτε σταματησε η διαδικασια εκει.. Ακομη σκεφτομαι πως θα συνεχισω.. Ειναι και τα λεφτα αρκετα... 

1η προσπάθεια εξωσωματικής έπαθα μέτρια υπερδιέγερση αλλά προχώρησαν σε μεταφορά φρέσκων εμβρύων, έμεινα έγκυος αλλά τελικά ήταν παλινδρομη. Πριν την προσπάθεια εμβρυομεταφορας με κατεψυγμένα δυο μήνες μετά μου είπαν ότι ίσως για την έκβαση της πρώτης να φταίει η υπερδιέγερση. Η δεύτερη εμβρυομεταφορα απέτυχε αλλά είχαν αποψυχθεί καλά έμβρυα ενώ υπήρχαν και άριστα. Δεν υπήρχε ενημέρωση για το τι έκανα την δεύτερη φορά. Τώρα αλλάζω γιατρό.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα