Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προταση για Βιβλιο εγκυμοσύνης+θηλασμό


Recommended Posts


Διαφημίσεις


και εγώ είχα αυτο που πρότεινε η δημητρα "τι να περιμένεις οταν είσαι έγκυος". είναι πολύ καλό και αναλυτικό. έχει απαντήσεις για οποιαδήποτε απορία σου δημιουργηθεί. εγώ το χρησιμοποίησα και στις δύο εγκυμοσύνες, αλλά ιδίως στην πρώτη το διάβασα όλο, σελίδα προς σελίδα. και επίσης υπάρχει και συνέχεια του βιβλίου που λέγεται "τι να περιμένεις τον πρώτο χρόνο του μωρού σου", το οποίο ειναι και αυτό εξαιρετικό. και αυτό το διάβασα στο πρώτο μου παιδί και τώρα που γέννησα το δεύτερο το διαβάζω πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω παρει τη βιβλο της εγκυμοσυνης(πολυ ενημερωμενο,αλλα κι εμενα που μου αρεσει να διαβαζω με κουραζει καποιες φορες),το θαυμα της ζωης(αυτο μου αρεσει πολυ)και πηρα κι αλλο ενα "εννεα υπεροχοι μηνες"που ειναι περισσοτερο ημερολογιο εγκυμοσυνης,εχει μερος για να φυλας τους υπερηχους,χωρο για να γραφεις σκεψεις κλπ και λεει και τι συμβαινει ανα βδομαδα κλπ,καθως και διαφορες συμβουλες!

tt8ef32.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο που λεει η δημητρα.

με βοηθησε παρα πολυ και με γλιτωσε απο περιττα τηλεφωνηματα στη γυναικολογο.τωρα εχω το τι να περιμενεις τον πρωτο χρονο του παιδιου σου,ιδιας εκδοσης και συγγραφεων αλλα δεν με ικανοποιησε οπως αυτο με την εγκυμοσυνη

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

http://www.amazon.com/Things-Every-Mother-Should-Know/dp/1558323155

http://www.amazon.com/Fathers-First-Steps-Things-Should/dp/155832335X

 

25 Things Every New Mother Should Know

 

πολυ καλο, εκολοδιαβαστο... για οσος διαβαζουν Αγγλικα!

καιγια το μπαμπα....

 

Father's First Steps: 25 Things Every New Dad Should Know

 

The Baby Book: Everything You Need to Know About Your Baby from Birth to Age Two

παρα πολυ καλο.. καλύτερο από το τι να περιμενεις τον πρωτο χρονο του μωρου σου...πιο καλη ενημερωση στο θεμα του θηλασμου... στα αγγλικα ομως!

 

The Breastfeeding Book: Everything You Need to Know About Nursing Your Child from Birth Through Weaning

 

και φυσικα τα βιβλια της Πατσουρου "θηλασμος μια υπεροχη σχεση"

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπερα. Επαναφερω το θεμα του βιβλιου εγκυμοσυνης. Εχετε καποιο να προτεινετε;ειμαι στον 4ο μηνα κ θα ηθελα να ενημερωθω εκτενως τοσο για την εγκυμοσυνη οσο κ για τους πρωτους μηνες της ζωης του μωρου.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, nikollettapap είπε:

Καλησπερα. Επαναφερω το θεμα του βιβλιου εγκυμοσυνης. Εχετε καποιο να προτεινετε;ειμαι στον 4ο μηνα κ θα ηθελα να ενημερωθω εκτενως τοσο για την εγκυμοσυνη οσο κ για τους πρωτους μηνες της ζωης του μωρου.

Για την εγκυμοσυνη ειναι πολυ καλο το "Ενα παιδι γεννιεται" των Nilsson και Hamberger

Επισης, εκτενεστατο ειναι το "Η αναπτυξη των παιδιων" ο πρωτος τομος (εγκυμοσυνη, τοκετος, βρεφικη ηλικια) των Cole και Cole

Για μορφωση στο θεμα του τοκετου προτεινω τα ανεκτιμητα κατ'εμε βιβλια του Odent Michel "Η γεννα στο δρομο της φυσης" και "Η καισαρικη τομη" (το οποιο παρα τον τιτλο επεκτεινεται και σε αλλα θεματα, οπως πχ τις αναγκες της επιτοκου, την λειτουργια του ορμονικου συστηματος στον φυσιολογικο και φυσικο τοκετο κα).

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βιβλίο εγκυμοσύνης μου είχαν κάνει δώρο το "η εγκυμοσύνη μου" εκδόσεις διόπτρα, ωραίο ήταν, αναλυτικότατο.

 

Είχα πάρει και ένα που ήταν για τη ψυχολογία του βρέφους μέσα στην κοιλιά, δεν θυμάμαι τίτλο τώρα, ήταν πολύ ωραίο όμως! Αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο -μιας και είναι λίγο ιδιαίτερο- να κοιτάξω μόλις πάω σπίτι να σου πω.

 

Σε περίπτωση που θες να θηλάσεις να πάρεις οπωσδήποτε το βιβλίο της Πατσούρου "Θηλασμός, μια υπέροχη εμπειρία", προσωπικά το είχα σαν ευαγγέλιο.

 

Και κάτι που θα σε συμβούλευα να διαβάσεις αν θες, πέρα από βιβλίο σχετικό και γενικό με τη φροντίδα των μωρών, είναι ένα βιβλίο σχετικό και εμπεριστατωμένο περί ύπνου των μωρών. Νομίζω πως θα σε βοηθήσει και θα προετοιμαστείς ψυχολογικά αν διαβάσεις και κατανοήσεις τι σε περιμένει, τους πρώτους μήνες ειδικά. Αν έχεις άνεση με την αγγλική μπορείς να πάρεις το no cry sleep solution, αλλιώς το "τα μωρά είναι άνθρωποι της νύχτας". Με το καλό σου εύχομαι!

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...