Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΚΛΑΙΕΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ!!!

Recommended Posts

η κορη μου η μεγαλη (5 ετων) εδω κ παρα πολυ καιρο ολη μερα ειναι μεσα στην γκρινια.δεν ειναι ευχαριστημενη ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!της τα εχουμε ΟΛΑ και θελει παντα και ΑΛΛΑ!πιο πολυ ασχολουμαστε μαυτην παρα με τα αλλα 2.και ειδικα το μικροτερο μονο το θηλαζω πλεον.δε προλαβαινω ουτε να το χαρω ΚΑΘΟΛΟΥ.θα σας πω ενα γενικο προγραμμα

το πρωι ξυπναει

ερχεται στην κρεββατοκαμαρα ΓΚΡΙΝΙΑΖΟΝΤΑΣ και ρωταει τι θα φορεσει!!ετσι αρχισει το ωραιο μου ξυπνημα!αφου τελικα αποφασισει τι θα φορεσει ΜΕ ΓΚΡΙΝΙΑ γιατι δε της αρεσει τιποτα...μετα γκρινιαζει για το τι θα της βαλω να φαει στο σχολειο για πρωινο!δε θελει το ενα δε θελει το αλλο και γενικα δε θελει τιποτα!αφου τελειωσει κ αυτο μετα γκρινιαζει για το πως θα κανει τα μαλλια της!τα κανουμε πλεξουδες γκρινιαζει γιατι θελει κοτσιδες τα κανουμε κοτσιδες γκρινιαζει γιατι ηθελε μονο μια κοτσιδα!της κανω μια κοτσιδα παλι γκρινιαζει γιατι δε την ηθελε ισια αλλα στραβη!!:evil: παει στο σχολειο ΜΕ ΓΚΡΙΝΙΑ(το σχολειο το αγαπαει γιατι οταν ειναι κλειστο ΚΛΑΙΕΙ)δε γκρινιαζει γιατι παει σχολειο αλλα γκρινιαζει γιατι θα θελει διαφορα!γυρναει απο το σχολειο κ με το που παταει το ποδι της μεσα ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ !σημερα πχ με το που πατησε το ποδι της μεσα αρχισε να κλαιει γιατι δε της πηραμε κατι!!θελει συνεχεια να της παιρνουμε πραγματα!κ αν της παρουμε κ κατι ΔΕ ΤΗΣ ΑΡΕΣΕΙ και οποτε ΠΑΛΙ ΓΚΡΙΝΙΑ!ηθελε φουστα της πηρα φουστα αλλα δε της αρεσει και εκλαιγε ηθελε παπουτσι της πηρα αυτα που ηθελε αλλα και παλι δε της αρεσαν ηθελε κουκλα της πηρα κουκλα οπως την ηθελε αλλα ουτε αυτη της αρεσε.κατεληξε χωρις ρουχα πεταμενη στο ντουλαπι μεσα σε 2 μερες!παμε να την αγκαλιασουμε κ βρισκει αιτια για να γκρινιαξει!παμε να την παιξουμε κ θα αρχισει να κανει βλακειες οπως να μας κλωτσαει για πλακα η να βαζει το χερι της μεσα στο βρακι της κ να θελει να το μυρισουμε!κ επειδη της λεμε οτι αυτο που κανει ειναι κακο ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ γιατι δε παιζουμε κ εμεις ετσι!οποτε παμε καπου ολοι μαζι μασ το βγαζει ξυνο!κλαιει σε ολη τη διαδρομη για διαφορους λογους κ αν δεν υπαρχει λογος θα φανταστει εναν!

μεχρι την ωρα που θα κοιμηθει γκρινιαζει και δε κανει τιποτε αλλο!αντι να παιξει με τα τοσα παιχνιδια που εχει(ανοιγουμε ανετα μαγαζι) τα παιρνει κ τα πεταει ολα στο χωλ παιρνει τις καρεκλες απο την τραπεζαρια κ τις βαζει μεσα στη μεση.παιρνει τις λεκανες απο τα απλυτα κ τις αφηνει κ αυτες μεσα στη μεση κ τις κουβερτες τους τις πεταει στο πατωμα κ καλα ολ ααυτα ειναι σπιτακι!αλλα δε τα παιζει ουτε αυτα!απλα τα κανει ετσι κ ερχετα κ καθεται στο σαλονι!της λεω να τα μαζεψει κ γκρινιαζει.της ποναει ταχα το ποδι το χερι η κοιλια κλπ/για να τα μαζεψει πρεπει να ουρλιαξω:evil:

με ολα αυτα εκνευριζει κ τον αλεξανδρο ο οποιος καποιες στιγμες γκρινιαζει κ αυτος κ λογικο ειναι αφου την ακουει ετσι ολη μερα!!!τα νευρα μου εχω σαλταρει μαυτο το παιδι!!!:evil:

και δεν ειναι οτι ζηλευει το μωρο γιατι το κανει εδω κ παρα πολυ καιρο.ενα 6μηνο σιγουρα!!

Διαφημίσεις

• Replies 146
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ναι αλλά σε αυτό το εξάμηνο ήξερε ότι θα έρθει το μωρό και ότι ο χρόνος σου θα μοιραστεί και σε εκείνο ;) (μην ξεχνάς... το έχει ξαναζήσει το έργο)

Γνώμη μου χωρίς να έχουμε ακόμα φτάσει στην ηλικία σας, με μόνο οδηγό ό,τι έχω διαβάσει, είναι ότι της περνάει η γκρίνια και γι' αυτό την συνεχίζει. Γράφεις ότι της κάνεις ό,τι ζητήσει άρα η γκρίνια της έχει αντίκρυσμα. Ή ότι ασχολείσαι μαζί της και αφήνεις το μωρό... Για πάρτο αλλιώς... όχι αδιάφορη αλλά ήρεμα και ωραία "αν δεν σταματήσεις να γκρινιάζεις και όταν αποφασίσεις πραγματικά τι θες θα ασχοληθώ μονο μαζί σου". Και σίγουρα όχι ουρλιάζοντας ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

αχ βρε αερικο νομιζεις οτι δεν εχω προσπαθησει κ δε της μιλαω ηρεμα?σα τον βουδα καθομαι !:confused:

αλλα οταν απο το πρωι τις 7 ακουω μια γκρινια συνεχομενη ε μεχρι το βραδυ ''σπαω''!! γενικα απο πολυ μικρη ειναι γκρινιαρα αλλα εδω κ 6 μηνες εχει παραγινει.της μιλαμε ηρεμα καθομαστε να της εξηγησουμε αλλα δεν ακουει!πεφτει στο πατωμα κ γκρινιαζει.οχι κλαμα με παραπονο αλλα κλαμα με πεισμα του στυλ ''θελω να γινει το δικο μου!!''και δεν ειναι οτι γκρινιαζει μονο οταν θελει να γινει το δικο της.γκρινιαζει κ χωρις να ξερει το γιατι!γκρινιαζει απλα γιατι θελει να γκρινιαξει!δε πιστευω οτι ζηλευει γιατι σχεδον καθε μερα ερχεται κ μου λεει ''σε ευχαριστω μαμα που εκανες την μπεμπα!!!'' δεν εκανε ποτε καμια κινηση ''κακια'' απεναντι στο μωρο ουτε ειπε ποτε κατι...:confused:

οπως ειπα γενικα απο μωρο ηταν γκρινιαρα.πχ βγαιναμε με το καροτσακι κ με το που καναμε 5 βηματα εκλαιγε κ αυτο συνεχιζοταν μεχρι να γυρισουμε.2 ωρες θα καναμε?2 ωρες θα γκρινιαζε.θυμαμαι με τον αντρα μου λεγαμε ολο το ρεπερτοριο των ζουζουνιων μεχρι να φτασουμε σπιτι μηπως κ σταματησει αλλα μπα...απλα εδω κ κανενα 6μηνο εχει παραγινει το κακο!ειδικα τα ΣΚ που δεν εχει κ σχολειο ειναι ακομη χειροτερα!να φανταστεις οταν εχει σχολειο κ εχω το μωρο κ τον αλεξ σπιτι υπαρχει μια ηρεμια ...ο αλεξ εχει ηρεμησει τωρα τελευταια.ηταν παρα πολυ ζωηρος αλλα εχει αλλαξει αρκετα!κ μολις γυρναει η ραφαελα απο το σχολειο...αυτη η ηρεμια σε 1 δευτερολεπτο εξαφανιζεται!απο τις σκαλες την ακουω καθως την φερνει ο αντρας μου να γκρινιαζει!!!ο αντρας μου λεει οτι παει να την παρει απο το σχολειο κ αυτη αρχιζει να κλαιει κ να γκρινιαζει για να μη παει σπιτι γιατι θελει να παιξει κιαλλο κ να φοραει στολες πριγκιπισας!μεχρι να την παρει απο την ταξη να την παει στο αυτοκινητο του λεει ενα σωρο οπως ''εισαι βλακας εισαι χαζος φυγε δε σαγαπαω ''κ αλλα τετοια ωραια!κ την ακουω απο τις σκαλες που γκρινιαζει !τις προαλλες την ρωτησα τι εγινε κ μου λεει '' ο μπαμπας εκανε αστεια!!!'' κ γκρινιαζεις της λεω επειδη εκανε αστεια??? και μου απανταει'' ΝΑΙ!!!'' Κλαιγοντας!!(το κλαμα του πεισματος!!)

οταν πας να της μιλησεις ηρεμα απλα κλαιει πιο δυνατα η γκρινιαζει πιο τσιριχτα για να μη σε ακουει!!διψαει κ αντι να πει θελω νερο(επειδη τα ποτηρια τα εχω ολα ψηλα για να μη τα φτανουν) ερχεται γκρινιαζοντας ''θελωωωωωωω νεροοοοοοοοο μαμααααααααααααααααα''ετοιμη να κλαψει!!!

Βρε, δεν πας να συμβουλευτείς ένα παιδοψυχολόγο? Ίσως το παιδάκι όντως να έχει κάποιο πρόβλημα που ή δεν σας το λέει ή δεν τό'χει συνειδητοποιήσει ρε παιδί μου... Εντάξει, μπορεί ν'αναι γκρινιαρούλα αλλά παίζει και νά'χει κάποιο βάρος το ψυχάκι, κάτι να της φταίει...

it's never too late to start all over again

Δήμητρα,

οι αιτίες μπορεί να είναι πολλές.

- να μεγαλώνει. Υπάρχουν στάδια ανάπτυξης όπου γίνονται μεγάλες αλλαγές μέσα και έξω τους και τότε τους φταίει κι ο αέρας που φυσάει!

- να ζηλεύει το μωρό (να σου ζήσει!) και να μην το καταλαβαίνει. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως δεν το αγαπάει. Μην ξεχνάς όμως ότι έχασε την πρωτοκαθεδρία της "πριγκίπισσας" του σπιτιού μιας και ήρθε ένα ακόμα κορίτσι.

- να μην πηγαίνει κάτι καλά στο σχολείο της ή να πηγαίνει κάτι στραβά με όποιον άλλο ή ότι άλλο συναναστρέφεται και να μην μπορεί το παιδί να το εκδηλώσει.

- να της δώσατε πολύ χώρο να περνάει το δικό της.

Είναι άθλος να έχεις 3 παιδιά και πραγματικά σε συγχαίρω.

Δεν είμαι από τις μαμάδες που είναι τέλειες.

ΑΛΛΑ

Ξεροκατάπιε, πάρε βαθιές ανάσες, τσίμπα το μπούτι σου, βγες στο μπαλκόνι να πάρεις αέρα και ΚΡΑΤΑ ΤΗΝ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΣΟΥ. Με το να της φωνάξεις, θα πυροδοτήσεις κι άλλη ένταση κι άλλη προκλητικότητα.

Προσπάθησε να βρεις (?) λίγο χρόνο σε καθημερινή βάση και να της τον αφιερώσεις αποκλειστικά. Τουλάχιστον, μέχρι να βρεις ποιό είναι ακριβώς το πρόβλημα και να προσπαθήσεις να το διορθώσεις.

Διαφημίσεις

Σκέφτηκες να της αλλάξεις την πρωινή αφορμή?

Να αποφασίζετε δηλ απο το βράδυ τι θα φορέσει κι έτσι το πρωί θα είναι μόνο η διαδικασία ντυσίματος.Το ίδιο και για το χτένισμα.

Ξέρω ότι είναι σκότωμα στο τέλος της μέρας να σκεφτείς ΚΑΙ αυτό αλλά εγώ το κάνω και στους δύο κι έτσι για το πρωί μένει μόνο το :ντύνομαι -τρώω κλπ.

Ίσως αν ξεκινήσει ήρεμα το πρωινό της πάει καλύτερα και το υπόλοιπο.

Συμφωνόντας και με τα παραπάνω το παιδί νιώθει ότι έτσι έχει αποκλειστικά την προσοχή σου,δε μπορεί να καταλάβει πόσο κουρασμένη μπορεί να είσαι :-)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Εμενα παλι σ αυτα με πιανει ενα μουλαρωμα να το πω , μια κωφωση..:lol::lol:

Δηλωνω πια οτι αν δεν μου ζητησει αυτο που θελει οπως πρεπει (οχι πχ φωναζοντας ) δεν θα μπω στην διαδικασια να κανω καν διαλογο .

Καλο θα ηταν αυτο να το εχετε συζητησει οταν θα ειστε ηρεμες καποια στιγμη και τονιζοντας της ποσο σε ενοχλει της το κανεις ξεκαθαρο. Ετσι οταν δεν θα της απαντας θα ξερει (σιγα σιγα θα το εμπεδωσει)

Οποτε λεει, λεει, απαντηση καμια οποτε το λεει ηρεμα απανταω ηρεμα και συνεχιζουμε με τον πρεπον τροπο.

Σταματα να της δινεις αυτο που θελει οταν το ζηταει ετσι. Ισως ξερει οτι μονο ετσι αποσπαει την προσοχη σου .

Οταν σου λεει κατι ηρεμα και ομορφα παινεψε την και δωσε της παραπανω σημασια απ οση οταν θα το ελεγε γκρινιαζοντας.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

σας ευχαριστω κοριτσια...παλια διαλεγαμε ρουχα απο το βραδυ αλλα το πρωι αλλαζε γνωμη..θα το ξαναεφαρμοσω μηπως κ αλλαξε κατι!:rolleyes:

εχετε δικιο ουτε εγω θελω να φωναζω αλλα τα μαζευω ολη μερα κ τα καταπνιγω κ το βραδυ υψωνω φωνη ...κανω βλακεια το ξερω:confused: θα προσπαθησω να κρατηθω κιαλλο:? και αναρρωτιεμαι αν τωρα κανει ετσι τι μας περιμενει στην εφηβια?:shock: το βραδυ σημερα εκλαιγε γιατι αυριο ειναι τεταρτη και γιατι δεν ειναι πεμπτη για να παει στον χορο!(καθε πεμπτη παει χορο και της αρεσει) και να της εξηγω πως δε γινεται να αλλαξει η μερα γιατι ετσι ειναι η σειρα τους καιοχι εκει να κλαιει κ να χτυπιεται γιατι να ειναι αυριο τεταρτη!!!

Μην σου πω οτι δεν θα εμπαινα καν στην διαδικασια να εξηγησω 2η φορα :lol::lol:

Του στυλ...

"Οι μερες δεν αλλαζουν σειρα. Ετσι ειναι. Πανε με συγκεκριμενη σειρα και το δεχομαστε. Αν το να κλαις σε κανει να νοιωθεις καλυτερα οκ. συνεχισε :shock::shock: "(καλα εχω γινει πολυ γουρουνα λεμε :lol::lol:).

μου φαινεται κιεγω πρεπει να γινω περισσοτερο γουρουνα και να μη παιρνω τοις μετρητοις την γκρινια της γιατι μονο αγχος μου δημιουργει!κ στεναχωριεμαι πραγματικα οταν της τα δεινω ολα και δεν ειναι ευχαριστημενη!δε μιλαω μονο για υλικα αλλα κ για συναισθηματικα!να ερχεται απο το σχολειο κ να τρεχω μεσα στην τρελλη χαρα να την αγκαλιασω και να με ''ξεπεταει'' με μια αγκαλια του στυλ ''αντε ας το κανω κ αυτο με το ζορι!'' κανει 2 βηματα κοιταει δεξια αριστερα κ αρχιζει κ γκρινιαζει!λεει οτι την ενοχλει ο μικρος.πως την ενοχλει?αφου ακομα δε την εχει ακουμπησει αυτη αρχιζει κ κλαιει γιατι ΜΠΟΡΕΙ και να την ενοχλησει αργοτερα!προχτες στο παιδιατρο που πηγαμε το μωρο εκλαιγε γιατι οταν ηταν κ αυτη μωρο την εξεταζε ο γιατρος οπως εξετασε το μωρο!(επειδη το μωρο εκλαιγε):shock: ειναι δυνατον?βλεπει φωτογραφειες απο τα βαφτισια της κ κλαιει επειδη κλαιει κ στις φωτο!!πραγματικα ερχονται χριστουγεννα κ δε ξερω τι να της παρουμε!για τον αλεξανδρο εχω βρει αλλα γιαυτην?δεν ειναι ευχαριστημενη με τιποτα!!!χτες τις αγορασα παπουτσια για τον χορο και φουστα κ για τον μικρο ενα αυτοκινητακι για να μη ζηλευει κ ηρθε απο το σχολειο τα ειδε με μισο ματι,κ λεει ''μονο αυτα μου πηρατε?'':roll: αρχισε να κλαιει γιατι δε της αρεσαν τα παπουτσια κ μετα ειδε το αυτοκινητακι του αλεξανδρου.ε αυτο ηταν...εκει να δειτε κλαμα!''εμενα δε μου πηρατε τιποταααααα'' να της λεω οτι σου πηρα ρουχα για τον χορο κ αυτη να λεει ''οχι ηθελα και παιχνιδι!!!'' αντε βγαλε ακρη τωρα!!!θελουμε να την αγκαλιασουμε η να κατσουμε αγκαλια με ηρεμια να μιλησουμε κ αυτη αρχιζει να σκαραλωνει πανω μας να μας παταει κ να θελει να παιζουμε βλακειες!πχ αυτο που ειπα που βαζει το χερι της μεσα στο βρακι πρεπει εμεις να το μυριζουμε!η να μας βαζει τα ποδια μεσα στη μυτη!και αλλα τετοια αηδιαστικα!

Διαφημίσεις

Dimitra, τα έχω περάσει σε κάποιο βαθμό με τον γιο μου ο οποίος είναι από "φυσικού" του λίγο γκρινιαρούλης.

Το ονομάζω "το σύνδρομο του ανικανοποίητου" και πειράζω τον άντρα μου ότι το κληρονόμησε από αυτόν (ο οποίος ευτυχώς δεν το χει σε μεγάλο βαθμό ;))

Μην το ενισχύσεις, αλλά προσπάθησε να το κάνεις με θετική αντιμετώπιση,

πχ. να σχολιάζεις θετικά την καλή συμπεριφορά, να λες συχνά πόσο ευχαριστημένη / ευτυχισμένη είσαι για διάφορα πράγματα,

να της "δείξεις" σε βιβλία / παραμύθια τι σημαίνει αχαριστία, και τι σήμαινει εκτιμω...

Οταν γκρινιάζει να της λες "Μίλησε μου με την κανονική σου φωνή -δεν καταλαμβαίνω τίποτα όταν γκρινιάζεις"

Λένε - δεν το έχω κάνει- οτι αν τους μαγνητοφωνήσεις πως μιλάνε κανονικά και πως όταν γκρινιάζουν και το βάλεις να το ακούσουν τους κάνει τρομακτική εντύπωση.

Να της δώσεις επιλόγες ώστε να νιωσει ότι έχει τον έλεγχο σε κάποια πράγματα, το θέμα δεν είναι στην ποσότητα, καλύτερα να πεις έλα μαζί να διαλέξεις φούστα για χορό...Αν αρχίσει να γκρινιάζει τι λες αμα είναι να γκρινιάζεις τότε δεν είναι ανάγκη να πάρουμε.

Με λίγα λόγια πρέπει να δει λίγο τις 2 πλευρές του νομίσματος ίσως για να εκτιμήσει κάποια πράγματα.

Και να ψάξεις να βρεις αν κρύβεται κάτι πίσω από αυτό, εμένα (του γιου μου δηλαδή) για παράδειγμα ήταν ένας συνδιασμός χαμηλής αυτοεκτίμησης και επιθυμίας να έχει τον έλεγχο.

Δήμητρα θα σου γνωρίσω τη μαμά μου.Έχετε να πείτε πολλά :lol:

Η κόρη σου είναι εγώ.Με θυμάμαι χαρακτηριστικά να γκρινιάζω πάντα,παντού,για τα πάντα.Ένιωθα παραμελημένη και ανικανοποίητη.Φαντάσου πως όλοι ήταν από πάνω μου και μου έκαναν όλα τα χατήρια,όπως διαβάζω πως κάνεις στο κοριτσάκι σου.Οι λόγοι που μπορεί να γκρίνιαζα ήταν τα ρούχα,τα παιχνίδια,οι φίλοι...ακόμα θυμάμαι ότι κάθε,μα κάθε!,Καθαρά Δευτέρα έκλαιγα για τον χαρταετό μου :lol: Σύγκρινα όσα είχα -ή δεν είχα-εγώ με των άλλων,και πάντα έβρισκα εκείνων καλύτερα :roll:

Η μόνη μου απορία είναι πώς στο καλό με άντεχαν οι γονείς μου.Αφού όταν έμεινα έγκυος στο πρώτο μου παιδί,έλεγα ''Κάνε Θεέ μου να μην μου μοιάσει στο χαρακτήρα και ό,τι θέλεις από εμένα'' :lol:

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι υπομονή.Η ένταση δεν θα βοηθήσει κανέναν,ίσα ίσα θα επηρεάσει και τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας.Η διαρκής γκρίνια είναι έμφυτη και είναι ένα κομμάτι του χαρακτήρα του κάθε γκρινιάρη.Και για να σου δώσω ένα ελπιδοφώρο μήνυμα,θα σου πω ότι όσο μεγάλωνα τόσο λιγόστευε η γκρίνια.Μέχρι τα 13-14 μπορώ να πω ότι μου είχε ''περάσει''.Τώρα πια γκρινιάζω περιστασιακά.Καμιά σχέση με τα παιδικά μου χρόνια και αυτή την αδιάκοπη μουρμούρα μου...

Προσοχή:Μην της κολλήσετε το παρατσούκλι της γκρινιάρας γιατί αν το ακούει συνέχεια θα το αποδεχτεί και η ίδια,αφού θα το θεωρήσει δεδομένο.(Χάνεις αυτόματα όποια ελπίδα βελτίωσης) Επιπλέον εμένα σαν παιδάκι δεν μου άρεσε να με λένε έτσι.Τελευταία φορά με είχε πει μια καθηγήτρια στο Λύκειο.Δεν ξέρω πού ακριβώς βρήκε την γκρίνια γιατί πραγματικά δεν είχα γκρινιάξει.Της την είπα και τελείωσαν οι διαπροσωπικές μας σχέσεις :lol:

Φιλιά στην γλυκιά σου παραπονιάρα!

Ξέχασα το σημαντικότερο που ίσως αποτελέσει την λύση του ''προβλήματος'' σου.

Γκρινιάζει γιατί έχει διαπιστώσει πως με αυτή την μέθοδο αποκτά ό,τι θέλει.Αν εσύ για παράδειγμα δεν δώσεις καμία σημασία στην γκρίνια της,κάποια στιγμή θα σταματήσει.Σαν να μην την ακούς ένα πράγμα.Ή δώσε της να καταλάβει πως για να πετύχει αυτό που θέλει πρέπει να είναι ήρεμη.Μόνο τότε η μαμά θα της απαντάει και θα συζητάνε ό,τι την απασχολεί.

Είναι μια συνήθεια η γκρίνια,όσο περίεργο και αν ακούγεται.

ξεχασα να προσθεσω οτι εκτος απο την γκρινια κανει κ τον μικρο να κλαιει επιτειδες.δηλαδη πχ ξερει οτι αν του παρει ενα συγκεκριμενο παιχνιδι αυτος θα κλαψει κ παει και του το παιρνει επιδεικτικα μπροστα του με το υφος ''κοιτα στο πηρα να ζηλευεις'' και αυτος κλαιει κ το θελει.παει να της το παρει κ αυτη τρεχει με αποτελεσμα ενας αλεξανδρος να τρεχει κλαιγοντας πισω της κ αυτη γκρινιαζοντας μπροστα του.σημερα χτυπησε ο μικρος επειδη η ραφαελα εριξε ολα τα παιχνιδια κατω.αυτος σκονταψε σε ενα παιχνιδι επεσε κ χτυπησε το χερι σε ενα αυτοκινητακι.ετρεξε και λιγο αιμα.αποτελεσμα ο μικρος να κλαιει γοερα κ αυτη να τον πριζωνει επιτειδες!πηγαινε κ του ελεγε πραγματα μονο κ μονο για να τον κανει να κλαιει περισσοτερο!της ειπα ποσες φορες να σταματησει να το κανει αυτο αλλα αυτη εκει!κ σε μια φαση εκει που εκλαιγε παει κ του βουλωνει το στομα με το χερι της!!!μετα αρχισε να κλαιει και αυτη!!!χωρις να εχει παθει κατι!!στο καπακι αρχισε να κλαιει κ η μπεμπα κ αντε σε ολο αυτο το σκινηκο εγω να θηλασω!!!δε ξερω ποσο θα μπορω ακομα να την βαζω στο βυζι!!στο τελος θα το παρατησω κ θα δεινω μπιμπερο για να τρωει γρηγορα να κοιμαται πολυ και να ασχολουμαι με την ραφαελα!!!ΕΛΕΟΣ ΔΗΛΑΔΗ!

Ήταν και πριν μπει ο Αλέξανδρος στη ζωή της έτσι;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Διαφημίσεις

μου φαινεται κιεγω πρεπει να γινω περισσοτερο γουρουνα και να μη παιρνω τοις μετρητοις την γκρινια της γιατι μονο αγχος μου δημιουργει!κ στεναχωριεμαι πραγματικα οταν της τα δεινω ολα και δεν ειναι ευχαριστημενη!!

Kαι τη δικια μου γουρουνιαση να παρεις παλι θα πονας. Στο λεω μην ελπιζεις..:lol::lol:. Απλα το παιδι βλεπει την γουρουνα κι εσυ μεσα σου ματωνεις και λες "ειναι για το καλο της και το καλο μου. Αυτο πρεπει να σταματησει γιατι δεν το αντεχω αλλο" (αυτα για να κρατηθεις).

Αλλα στο παιδι ...σταθεροτατη , αναισθητη γουρουνα λεμε :mrgreen:

Με όσα λες, διάβασε προσεχτικά τα μηνύματα της foufoulina. Ίσως και να είναι τόσο "απλό"!

Και σε κάθε περίπτωση, οπλίσου με γαιδουρινή υπομονή και πες της / δείξε της ότι

- την λατρεύεις, είναι η κόρη σου (και μάλιστα η πρώτη από τις δύο αλλά και γενικά το πρώτο σου παιδί / θα της αρέσει αυτό πιστεύω)

ΑΛΛΑ

επίσης, πες της / δείξε της ότι

- είναι το ένα από τα τρία παιδιά σου, το ένα από τα πέντε μέλη αυτής της οικογένειας, ο ένας από τους εκατομμύρια ανθρώπους πάνω σε αυτή την γη. Άρα ο ήλιος δεν μπορεί να γυρίζει μόνο γύρω από αυτήν.

Ένα ένα θέμα την ημέρα Δήμητρα (για να μην τρελλαθείς κι εσύ, να μην μουλαρώσει κι εκείνη) αλλά βάλε της όρια. Και ενδεχομένως τιμωρίες.

Δεν σε φοβάμαι. Θα τα καταφέρεις.

(Κι εγώ παλεύω κατά καιρούς ξεσπάσματα του γιού μου - εγωκεντρισμού, πείσματος, εμμονών, ανυπομονησίας... Όχι πάντα επιτυχώς, βεβαίως βεβαίως!!!!!)

Kαι τη δικια μου γουρουνιαση να παρεις παλι θα πονας. Στο λεω μην ελπιζεις..:lol::lol:. Απλα το παιδι βλεπει την γουρουνα κι εσυ μεσα σου ματωνεις και λες "ειναι για το καλο της και το καλο μου. Αυτο πρεπει να σταματησει γιατι δεν το αντεχω αλλο" (αυτα για να κρατηθεις).

Αλλα στο παιδι ...σταθεροτατη , αναισθητη γουρουνα λεμε :mrgreen:

λοιπον απο αυριο θα ειμαι μια μουλαρα:cool: θα προσπαθησω:confused:

Με όσα λες, διάβασε προσεχτικά τα μηνύματα της foufoulina. Ίσως και να είναι τόσο "απλό"!

Και σε κάθε περίπτωση, οπλίσου με γαιδουρινή υπομονή και πες της / δείξε της ότι

- την λατρεύεις, είναι η κόρη σου (και μάλιστα η πρώτη από τις δύο αλλά και γενικά το πρώτο σου παιδί / θα της αρέσει αυτό πιστεύω)

ΑΛΛΑ

επίσης, πες της / δείξε της ότι

- είναι το ένα από τα τρία παιδιά σου, το ένα από τα πέντε μέλη αυτής της οικογένειας, ο ένας από τους εκατομμύρια ανθρώπους πάνω σε αυτή την γη. Άρα ο ήλιος δεν μπορεί να γυρίζει μόνο γύρω από αυτήν.

Ένα ένα θέμα την ημέρα Δήμητρα (για να μην τρελλαθείς κι εσύ, να μην μουλαρώσει κι εκείνη) αλλά βάλε της όρια. Και ενδεχομένως τιμωρίες.

Δεν σε φοβάμαι. Θα τα καταφέρεις.

(Κι εγώ παλεύω κατά καιρούς ξεσπάσματα του γιού μου - εγωκεντρισμού, πείσματος, εμμονών, ανυπομονησίας... Όχι πάντα επιτυχώς, βεβαίως βεβαίως!!!!!)

αχ αυτα τα ορια...επρεπε απο την αρχη να μπουν..οριστε τωρα...ο γιος μου τουλαχιστον αν πουμε οχι δε κανει ετσι/μπορει να γκρινιαξει (καποιες φορες)αν δε γινει το δικο του αλλα για λιγα λεπτα μονο.ξερει οτι δε του περναει.αλλα στη ραφαελα καναμε λαθη.πρωταρηδες ...22 εγω 23 ο αντρας μου...σα χαζοχαρουμενα καναμε κ οριστε μας παιζει στα δαχτυλα...

Να σου ζήσουν τα πιτσιρίκια σου κι εγώ τρία έχω και γίνεται μονίμως χαμός στο σπίτι αλλά τις γκρίνιες τα πείσματα και αυτού του είδους τις συμπεριφορές τους δίνω να καταλάβουν οτι δεν περνάνε. Ισως να φανεί λίγο υπερβολικό αυτό που κάνω αλλά ποτέ δεν τα έχω ρωτήσει τι ρούχα θέλουν να φορέσουν η ποιά ρούχα θα αγοράσουμε. Κάθε βράδυ ετοιμάζω εγώ τα ρούχα και απλά την επόμενη μέρα τα φοράνε χωρίς να μιλήσει κανείς και σε περίπτωση που δεν θέλουν να φορέσουν κάτι έχω απαγορεύσει στην μητέρα μου να τους δώσει κάτι αλλο ώστε να αναγκαστούν να τα φορέσουν και φυσικά το ίδιο γίνεται όταν είμαι κι εγω στο σπίτι. Πέρα από το να μου πούν ίσως ποιό παιχνίδι θα ήθελαν ποτέ δεν θα τους πάρω κάτι που ίσως απαιτήσουν ακόμη και εάν είμαστε μέσα σε κατάστημα παιχνιδιών και κοπανιούνται στο πάτωμα. Τότε τους δηλώνω πως φεύγω και εαν θέλουν έρχονται ή τα παίρνω στον ώμο και τα βγάζω τσουβαλιαστά (έχει γίνει 1-2 φορές). Οποτε πέφτει πολύ γκρίνια και πείσμα για κάτι τα στέλνω στο δωμάτιο τους και τους απαγορεύω να βγούν μέχρι να ηρεμήσουν με αποτέλεσμα να σταματούν πολύ γρήγορα τα κλάματα. Βέβαια τις διαολιές και την ακαταστασία του σπιτιού ούτε κι εγώ την γλιτώνω και ο μόνος τρόπος για να τα πείσω να μαζέψουν τα παιχνίδια είναι να πάρω την σακούλα απορριμάτων και να δηλώσω οτι τα πετάω. Ξέρω από πρώτο χέρι οτι είναι πραγματικά δύσκολη η ζωή μιας μητέρας με τρία παιδιά αλλά προσπάθησε να διατηρήσεις την ψυχραιμία σου και να μην είσαι πολύ διαλλακτική εφόσον βλέπεις οτι η συζήτηση δεν πιάνει και συνεχίζει την ίδια συμπεριφορά απλά δήλωσε της οτι δεν το ανέχεσαι και στείλτην στο δωμάτιο της μέχρι να ηρεμήσει, γνώμη μου είναι οτι οσο και να μην το δείχνει οτι ζηλεύει και όσο και να αγαπάει τα αδέλφια της απλά το κάνει για να διεκδικήσει τους γονείς της και να είναι όλη η προσοχή έστω και αρνητική επάνω της, κάπως έτσι είναι και η συμπεριφορά του μεγάλου μου γιού που όταν ήρθαν τα δίδυμα στο σπίτι παρότι τα αγαπούσε και το έδειχνε ωστόσο τα ζήλευε τόσο που συμπεριφερόταν με παρεμφερή τρόπο δεν γκρίνιαζε βέβαια αλλά έκανε οτι ποιό παρακινδυνευμένο μπορούσε για να τραβήξει αυτός την προσοχή μας η έστω τον θυμό και την κατσάδα που θα του ρίχναμε.

καλα αυτο με τη σακουλα σκουπιδιων κ τα παιχνιδια το κανω σχεδον καθε μερα και οντως μονο ετσι τα μαζευουν:shock:

να διαλεξω εγω ρουχα για τη ραφαελα?:rolleyes: απο 2 χρονων εχει κ αποψη για το τι θα βαλει και απο τοτε αποφασιζει κιολας!πως γινεται να το αλλαξω?μαλλον δεν γινεται!

για το μαγαζι και τα παιχνιδια που ειπες...ξυνεις πληγες!!!δε νοειται να παμε καπου και να μην απαιτησει κατι!και κοντα σαυτην αρχιζει κ ο μικρος να ζηταει!κλαιει και φωναζει μεσα στο μαγαζι και εγω επειδη ντρεπομαι που μας κοιτανε ολοι το παιρνω για να σταματησει:oops: μεγαλη βλακεια το ξερω αλλα απο την αλλη ντρεπομαι να με κοιτανε ετσι:roll::roll::roll: τι να κανωωωωω:?την εχω στειλει καποιες φορες στο δωματιο της λεγοντας της θα κατσεις εδω μεσα μεχρι να σταματησεις αλλα μετα αρχισε να φωναζει ''γιατι δε μαγαπαααααας?'' και μου σπαραξε η καρδια :-( πηγα και της ειπα οτι την αγαπαω και μου λεει ''τοτε γιατι με μαλωνεις και με εβαλες στο δωματιο?'':? της εξηγησα οτι σαγαπαω ακομα και οταν σε μαλωνω αλλα οταν γκρινιαζεις εμενα με ενοχλει και δε μπορω να το ακουω!

τι αλλο να κανω η μανα?:confused: δε θελω να νομιζει οτι δε την αγαπαω!πως να της δωσω να καταλαβει οτι την αγαπαμε ακομα κ οταν δε γινεται το δικο της!αχ....

Κάποτε κι εγώ κάπου - κάπου χρησιμοποιούσα την απειλή της σακούλας.Κατεβασμένες μουρίτσες με έκφραση "λές να τα πετάξει?" μαζεύανε όπως- όπως το δωμάτιό τους μες στη σιωπή.

Μια μέρα ήρθε η φίλη μου στο σπίτι και λέει σε 3 παιδιά "ώρα να τακτοποιήσουμε το γήπεδο,αρχίζει ο αγώνας!! κι ήτανε εκείνη ο διαιτητής. Το δωμάτιο μαζέυτηκε σε ελάχιστο χρόνο,με φωνούλες και χαρές.

Εμένα δεν είναι στο χαρακτήρα μου ο διαιτητής αλλά μ'άρεσε πολύ αυτό με το παιχνίδι κι έτσι καθιέρωσα το ξενοδοχείο.

Ανάλογα με τη δουλειά που πρέπει να κάνουμε υπάρχουν θέσεις εργασίας. Καμαριέρα,γκρούμ κλπ .Το απολαμβάνουν τρελά τα παιδιά κι εγώ μαζί.:mrgreen:

Δοκίμασε να της δώσεις ρόλο ή ότι ταιριάζει περισσότερο στην ιδιοσυγκρασία της.

ίσως δεις αλλαγή που δεν την περιμένεις.:)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Αχ Δημητρα, και μένα ο γιος μου το κάνει αυτό μετο χέρι στο βρακί εδώ και δύο περίπου μήνες, όπως επίσης τις κλωτσιές και το καράτε ''για πλάκα''. Ειναι πολύ προσεκτικός έξω αλλά το χέρι που ξύνει το ποπό το κάνει σε μένα στη μαμά μου και στην αδελφή μου, όπου τον παίρνει δηλαδή. Εσένα κοιμάται καλά ή έχει ταραγμένο ύπνο?

εγω το μονο που μπορω να σου πω μιας και προς το παρων εχω μια καλοβολη κορη

προσεξε την γκρινια της μικρης καιμην της δινεις πολυ σημασια οταν γκρινιαζει

δεν ξερω μου δινεις την εντυπωση οτι στειρεις απο τα δυο μικρακια την μαμα τους για να ασχολησαι με την γκρινια της μικρης και το εκμεταλευετε για να εχει την αποκλειστικη προσοχη σου

απλα προσεχε γιατι ειναι κριμα να στειρεις απο τα αλλα δυο την μαμα τους για να ασχολησαι με ανουσιες γκρινιες και ειναι και κριμα να τα στερησαι και εσυ

επειδη ο αδερφος μου ηταν τετοιος τυπος σαν την μικρη σου απλα λεω οτι παντα ενιωθα παραμερισμενη και ακομα και σημερα δεν εχω τις καλυτερες σχεσεις ουτε με τον αδερφο μου ουτε με τη μανα μου

καλα τον αδερφο μου μονο τα τυπικα και απαραιτητα αν συναντηθουμε τυχαια στο δρομο η σε καμοια γιορτη

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

328e.jpg328ep3.png

Εγω παλι θα ειμαι λιγο σκληρη και θα σου πω το αλλο. Απο οτι μου περιγραφεις δεν ειναι θεμα ζηλιας κουκλα μου. Ειναι θεμα κακομαθειας και μαλιστα μεγαλης. Ημουν ετσι και δεν χρειαζομουν αδερφια για να κανω ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. Δεν ξερω πως φτιαχνει αλλα πρεπει να βρεις ενα τροπο να την ισιωσεις γιατι οταν εμενα η ζωη με προλαβε και μου πεταξε την σακουλα με τα τουβλα στο κεφαλι εχασα την γη κατω απο τα ποδια μου. Αλλο γκρινια και αλλο τα θελω ολα. Υπαρχει διαφορα. Δεν ξερω ισως πρεπει να μιλησετε με ενα ειδικο για το πως θα την αντιμετωπησετε. Παντως για μενα ουτε η κουφαμαρα ουτε οι φωνες δουλευουν. Ισως σε μικροτερη ηλικια αν της το εκοβες το σιροπι να επιανε, τωρα με τπτ. 5.5 ειναι αρκετα μεγαλη να καταλαβει τι κανει και γιατι. Και το κανει ΑΚΡΙΒΩΣ επειδη πιανει........πω πω θελει γερο στομαχι αυτο που περνας.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....