Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΡΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ: που? ποσο?


Recommended Posts

.Αρα απ οτι καταλαβαινω την μιση αμοιβη της γιατρου μου θα την πληρωσω, αφου στο Ιασω οπου ειναι, απ οτι εχω ακουσει ο γιατρος παιρνει οσα παιρνει η κλινικη... :roll: Νομιζω οτι εχω αρχισει λιγο να τα ξεμπερδευω!

 

Δεν ισχυει με όλους τους γιατρους αυτο. Ο δικος μου δεν παίρνει οσο το ΙΑΣΩ. Μου ειπε τοσο. Και σε οτι δωματιο και να μεινεις τοσο δεν αλλαζει αυτο. Ρωτα τον καλυτερα :wink:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


Κοριτσια γειας σας.ειμαι καινουργια στην παρεα σας θελω την βοηθεια σας ειμαιμπολυβστεναχωρημενη σημερα εκανα την εξεταση β επιπεδου ειμαι 22 εβδομαδων κ ο γιατρος μου ειπε οτι το υγρο στον αυχενα του μωρου ειναι γυρω στα 6mm που αυξανει τις πιθανοτητες για στνδρομο down στην 13 βδομαδα που εκανα την πρωτη εξεταση μου ειχε πει οτι ολα ηταν μια χαρα.σημερα εκανα αμνιοκεντηση κ περιμενω αυρι τα αποτελεσματα.μακαρι να ειναι μια χαρα.μπορει καποια να μου πει κατι απο δικη της εμπερια;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γειας σας.ειμαι καινουργια στην παρεα σας θελω την βοηθεια σας ειμαιμπολυβστεναχωρημενη σημερα εκανα την εξεταση β επιπεδου ειμαι 22 εβδομαδων κ ο γιατρος μου ειπε οτι το υγρο στον αυχενα του μωρου ειναι γυρω στα 6mm που αυξανει τις πιθανοτητες για στνδρομο down στην 13 βδομαδα που εκανα την πρωτη εξεταση μου ειχε πει οτι ολα ηταν μια χαρα.σημερα εκανα αμνιοκεντηση κ περιμενω αυρι τα αποτελεσματα.μακαρι να ειναι μια χαρα.μπορει καποια να μου πει κατι απο δικη της εμπερια;

ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να πανε ολα καλα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Συγνώμη βρε κορίτσια ... για να καταλάβω... πως γίνεται να κάνω τις εξετάσεις στο ΙΚΑ?

Πρέπει να μου τις γράψει κάποιος γιατρός του ΙΚΑ?

Ή πάω με το παραπεμπτικό του δικού μου γιατρού?

 

Και αυτό ισχύει και για τις προγεννητικές εξετάσεις και τις εξετάσεις αίματος/ούρων που κάνουμε κάθε μήνα?

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

για να μην πας στο ικα κ περιμενεις κ περιμενεις πηγαινε σε γιατρο(γυναικολογο)του ικα να σου γραψει τον προγεννητικο κ πηγαινε σε διαγνωστικο που να ειναι συμβεβλημενο με εοππυ κ καντε τες εκει.εγω ετσι εκανα κ πληρωσα 30 ευρω.το ιδιο κανω κ για τις εξετασεις του μηνα.κ κοστιζουν συνολο 2 ευρω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για να μην πας στο ικα κ περιμενεις κ περιμενεις πηγαινε σε γιατρο(γυναικολογο)του ικα να σου γραψει τον προγεννητικο κ πηγαινε σε διαγνωστικο που να ειναι συμβεβλημενο με εοππυ κ καντε τες εκει.εγω ετσι εκανα κ πληρωσα 30 ευρω.το ιδιο κανω κ για τις εξετασεις του μηνα.κ κοστιζουν συνολο 2 ευρω

 

Πολύ ωραία!!!

Με σώζεις!!!

 

ΑΠλώς πάω εκεί με το παραπεμτπικό του δικού μου γιατρού και κάνω τις εξετάσεις?

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρος σου ειναι του ικα η ιδιωτης.αν ειναι του ικα αφου πας να στο σφραγισει ο ελεγκτης ναι πας κατευθειαν.παντως ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα εχω γλυτωσει αρκετα χρηματα

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρος σου ειναι του ικα η ιδιωτης.αν ειναι του ικα αφου πας να στο σφραγισει ο ελεγκτης ναι πας κατευθειαν.παντως ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα εχω γλυτωσει αρκετα χρηματα

 

Ο γιατρός μου είναι ιδιώτης!!!

Άρα πρέπει μάλλον να πηγαίνω να μου γράφει πρώτα τις εξετάσεις ο γιατρός του ΙΚΑ...

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιατροσ του ικα αρνειτε να μου γραψει το οτιδηποτ.πηγενε μου λεει στον γιατρο που σε παρακολουθει!ο γιατρος μου ομως ειναι σε αλλη πολη κ δεν εχει εοππυ.τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου είναι ιδιώτης!!!

Άρα πρέπει μάλλον να πηγαίνω να μου γράφει πρώτα τις εξετάσεις ο γιατρός του ΙΚΑ...

ε ναι.αν πας με το χαρτι του γιατρου σου θα πληρωσεις 200αρα οποτε....;);)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα ο γιατροσ του ικα αρνειτε να μου γραψει το οτιδηποτ.πηγενε μου λεει στον γιατρο που σε παρακολουθει!ο γιατρος μου ομως ειναι σε αλλη πολη κ δεν εχει εοππυ.τι να κανω?

κ γτ στο λεει αυτο.ειναι υποχρεωμενος να στο γραψει...α δεν παμε καλα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοπέλα μου και εμένα ο γιατρός μου δεν είναι στο ικα όλες τισ εξετάσεις που ήθελε προγεννετικά και τςρα τις μηνιέες μου τις γράφει σε ένα χαρτάκι μετά εγώ πέρνω το 184 και κλείνω ραντεβου(έχει ακόμα και για την επόμενη μέρα)με γυναικολόγο στο Κέντρο μάνας και παιδιού της περιοχής σου.Εκει ο γυναικολόγος στα γράφει και πας σε διαγνωστικό κεντρο και τισ κάνεις με πολύ μικρή συμετοχή:P

RUx9p2.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιατροσ του ικα αρνειτε να μου γραψει το οτιδηποτ.πηγενε μου λεει στον γιατρο που σε παρακολουθει!ο γιατρος μου ομως ειναι σε αλλη πολη κ δεν εχει εοππυ.τι να κανω?

Ενα γυναικολογο εχει το ικα που εισαι?Αν οχι πηγαινε σε αλλον διαφορετικα να το αναφερεις στο διευθυντη σου!!!Που το ειδε γραμμενο οτι εχει αυτο το δικαιωμα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

να ρωτησω κι εγω κατι κοριτσια;Για το πακετο εξετασεων που γραφει ο γιατρος για το α τριμηνο εχει παει καποια κοπελα προσφατα και να ξερει αν πληρωνεις συμμετοχη σε συμβεβλημενο μικροβιολογικο με εοππυ;γιατι ο γιατρος μου εγραψε ενα καρο εξετασεις και μου λεει ειναι 0 συμμετοχη,αλλα η μικροβιολογος που πηγα μου ειπε 15% συμμετοχη.:-(

εχει τυχει σε καποια να μην πληρωσει τιποτα;και με τις υπολοιπες εξετασεις τί ισχυει;παλι συμμετοχη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτησω κι εγω κατι κοριτσια;Για το πακετο εξετασεων που γραφει ο γιατρος για το α τριμηνο εχει παει καποια κοπελα προσφατα και να ξερει αν πληρωνεις συμμετοχη σε συμβεβλημενο μικροβιολογικο με εοππυ;γιατι ο γιατρος μου εγραψε ενα καρο εξετασεις και μου λεει ειναι 0 συμμετοχη,αλλα η μικροβιολογος που πηγα μου ειπε 15% συμμετοχη.:-(

εχει τυχει σε καποια να μην πληρωσει τιποτα;και με τις υπολοιπες εξετασεις τί ισχυει;παλι συμμετοχη;

 

0% συμμετοχή έχεις αν κάνεις τις εξετάσεις σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο. Αν πας σε μικροβιολόγο συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΠΥ έχεις όντως συμμετοχή 15%. Το ίδιο ισχύει για όλες τις επόμενες εξετάσεις. Εγώ έκανα τις πρώτες σε μεγάλο ιατρικό κέντρο και πλήρωσα συμμετοχή 15%. Έκανα ωστόσο και κάποιες άλλες στο νοσοκομείο και με το παραπεμπτικό του γιατρού δεν πλήρωσα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

0% συμμετοχή έχεις αν κάνεις τις εξετάσεις σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο. Αν πας σε μικροβιολόγο συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΠΥ έχεις όντως συμμετοχή 15%. Το ίδιο ισχύει για όλες τις επόμενες εξετάσεις. Εγώ έκανα τις πρώτες σε μεγάλο ιατρικό κέντρο και πλήρωσα συμμετοχή 15%. Έκανα ωστόσο και κάποιες άλλες στο νοσοκομείο και με το παραπεμπτικό του γιατρού δεν πλήρωσα τίποτα.

 

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.καταλαβα,οποτε ο γιατρος μου επειδη ειναι νοσοκομειακος,θα εννοουσε με βαση τα δεδομενα νοσοκομειου οτι ειναι μηδεν συμμετοχη.Τουλαχιστον τωρα δεν νιωθω "εξαπατημενη" απο το μικροβιολογικο μου,γιατι εφαγα στραβωμα πρωινιατικα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...