Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΗΤΕΡΑ ΚΡΗΤΗΣ


smaroula

Recommended Posts


Διαφημίσεις


ααα επισης πες να μη δωσουνε πιπιλα!!!! εγω φυσικα και δεν ειχα παρει μαζι μου πιπιλες! και μια μερα μου την εφεραν με πιπιλα. μαλλον τους ζαλισε ολη νυχτα και αποφασισαν να μου τη φιμωσουν. νομιζω και με τη πιπιλα παθαινουν συγχυση!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Παθαίνουν σύγχιση με τη πιπίλα. Και μένα μου τον φέραν μια φορά με πιπίλα στο στόμα. Δεν είπα τίποτα... απλώς δεν τους τον ξαναάφησα... Τον είχα συνέχεια δίπλα μου. Τα λεφτά που έδωσα για μονόκλινο νομίζω ήταν τα καλύτερα λεφτά που έχω δώσει ποτέ. Το απόλαυσα όσο τίποτα. Βέβαια έιχαμε και έκπτωση λόγω 3ου παιδιού. Και είμαι σίγουρη ότι αν ήμουν σε δίκλινο, τετράκλινο κτλ θα του δίναν ξένο γάλα και δεν θα μπορούσα να πω και κουβέντα γιατί ο μικρός μου κύριος ήθελε να τρώει κάθε μια ώρα το βράδυ και εγώ ξαπλωμένη από καισαρική ευτυχώς είχα τη μάνα μου δίπλα να μου το δίνει στα χέρια.... Σιγά μην είχα μια μαία όλο βράδυ από πάνω μου... δεν υπήρχε περίπτωση. Και όχι ότι απαραιτήτως δεν θα ασχολούνταν με το θέμα μου, απλώς εγώ θα ένιωθα άσχημα να τις πρήζουμε και θα υπέκυπτα στο ξένο...

Και βέβαια, τι καλά που δεν δώσαμε ξένο γιατί πρόκυψε αλλεργικός, οπότε θα είχα ενεργοποιήσει την αλλεργία από την πρώτη του μέρα, με άγνωστες επιπτώσεις!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ γέννησα στο Μητέρα τον Μάιο.

Οι μαίες που με παρέλαβαν και βοήθησαν στον τοκετό ήταν εξαιρετικές πραγματικά.

Γέννησα φυσιολογικά, το μωρό το θήλασα μόλις το καθαρισε ο γιατρός, δηλαδή κανένα μισάωρο μετά που γεννήθηκε.

Ήμουν σε τρίκλινο, αλλά στην ουσία ήταν δίκλινο,αφού ήταν στην πραγματικότητα δύο δωμάτια ενωμένα (σχήμα Π να φανταστείτε) που τα χώριζε ένα παραπέτασμα και στο ένα δωμάτιο ήταν δυο κρεβάτια και στο άλλο ένα. Εγώ ήμουν με μια άλλη κοπέλα,στην ουσία σαν δίκλινο,ενώ να φανταστείτε ότι η κοπέλα από την άλλη μεριά ήταν σαν να ήταν σε μονόκλινο.

Οι μαίες ήταν πολύ πρόθυμες να βοηθήσουν σε όλα. Ακόμα και στο θηλασμό προσπάθησαν όποτε ζητούσα βοήθεια, ίσως να μην ήταν όμως επαρκώς ενημερωμένες. Το μωρό το έφερναν όποτε το ζητούσα και τελικά το είχα συνέχεια μαζί μου και το ίδιο και οι άλλες κοπέλες στο δωμάτιο. Το έδινα να πω την αλήθεια στις μαίες στο επισκεπτήριο. Η τήρηση του ωραρίου στο επισκεπτήριο ήταν αυστηρή παρόλο που οι επιτρεπόμενες ώρες μου φάνηκαν πολλές και κουραστικές σε ημερήσια βάση.

Το φαγητό, η καθαριότητα, γενικά οι "ξενοδοχειακές παροχές" ήταν καλές. Δεν έδωσαν ξένο γάλα, ούτε πιπίλα στο μωρό. Με ενημέρωσαν για τις τιμές των εξετάσεων, ακουόγραμμα κτλ (συνόδευα και το μωρό στις εξετάσεις του). Γλυκόζη όντως έδωσαν στο μωρό. Μου είπαν ότι έτσι πρέπει.

Μου έκανε άσχημη εντύπωση που δεν υπήρχε εκεί κανένας άλλος γιατρός άλλης ειδικότητας, ούτε καν ένας παθολόγος ή καρδιολόγος αν χρειαστεί.(Τώρα που το σκέφτομαι ήταν και κάποιος άλλος παρών στον τοκετό εκτός τον μαιευτήρα και τον αναισθησιολόγο,αλλά δεν ξέρω αν ήταν γιατρός...ίσως).Τη μητέρα μου την έπιασε οξύς πόνος στο νεφρό κατά τη διάρκεια του επισκεπτηρίου και ζήτησα έναν γιατρό και μας παρέπεμψαν σε άλλο ιατρικό κέντρο:shock::shock:. Προφανώς αν πάθει κάποια μαμά ή μωρό κάτι και είναι επείγουσα ανάγκη, τότε σε μεταφέρουν στο νοσοκομείο. Αυτό είναι εξαιρετικά άσχημο να μην υπάρχει καν η ελάχιστη πρόνοια αφού είναι τόσο μεγάλη μονάδα. Δηλαδή πας και κάνεις το σταυρό σου να πάνε όλα καλά.

Επίσης η μικρή εμφάνισε λίγο ίκτερο και μας άφησαν να φύγουμε την τρίτη μέρα και μας είπαν το επόμενο πρωί να ξαναπάμε τη μικρή για εξετάσεις.Ήταν λίγο ταλαιπωρία για εμάς και το μωρό, πιστεύω θα μπορούσαν να μας κρατήσουν ένα βράδυ ακόμα και να κάνουν την εξέταση το πρωί και να φύγουμε μετά. Άλλωστε θέσεις υπήρχαν και στα χαρτιά τους λέει ότι ο φυσιολογικός τοκετός νοσηλεύεται τρεις ή τέσσερις μέρες, ανάλογα με τις ανάγκες της μαμάς και του μωρού χωρίς επιπλέον οικονομική επιβάρυνση.

Η συνυφάδα μου που γέννησε στο ΠΑΓΝΗ και την επισκέφτηκα πέρσι, δεν ήταν και άσχημη η κατάσταση. Βέβαια ούτε λόγος για τήρηση επισκεπτηρίου (αλλά εκεί φταίνε και οι επισκέπτες που είναι γαϊδούρια), τα μωρά τα είχαν συνέχεια μαζί με τις μαμάδες και τους επισκέπτες και επίσης κάθε μαμά έφτιαχνε το γάλα του μωρού της μόνη της...από ένα ψυγείο νομίζω ή κάτι τέτοιο και κάπου είχαν ότι χρειαζόταν...

Δεν ξέρω πού είναι χειρότερα ή καλύτερα....Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα σε μονόκλινο τον Ιούλιο. Είναι το 3ο μου μωρό και ήξερα τι ζητούσα λόγω της εμπειρίας μου από τις προηγούμενες γέννες στο Βενιζέλειο όπου με βοήθησαν πάρα πολύ.

Θα δηλώσεις σε όλους ότι θέλεις να θηλάσεις αποκλειστικά. Στο γιατρό σου, στον παιδίατρο, στις μαίες, στις νοσηλεύτριες. Να το μάθουν όλοι.

Γέννησα με καισαρική και την πρώτη μέρα του έδωσαν μπιμπερό γιατί δεν την πάλευα. Από νωρίς το πρωί της β' μέρας τους ζήτησα όταν πεινάει να μου τον φέρνουν, όπως κι έγινε. Δεν ντρεπόμουν να ζητήσω από όλους τους παραπάνω να με βοηθήσουν μέχρι να μάθει το μωρό τη θηλαστική κίνηση. Τους τόνισα ότι και το βράδυ να μου τον φέρνουν όταν πεινάει κι ας με ξυπνάνε. Τους φάνηκε παράξενο (ίσως τους ξεβόλευε) αλλά δνε μου έφεραν αντίρρηση. Ο μπέμπης κι εγώ τα πήγαμε μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Η τήρηση του ωραρίου στο επισκεπτήριο ήταν αυστηρή παρόλο που οι επιτρεπόμενες ώρες μου φάνηκαν πολλές και κουραστικές σε ημερήσια βάση

 

Κι εγώ συμφωνώ. Ακόμα και του αδερφού μου του είπα σε κάποια στιγμή να φύγει μπας και παρακινήσει κανέναν άλλο. Αν θυμάμαι καλά ήταν μέχρι τις 9 ή 9.30 το βράδυ!!! Έλεος!

Όπως επίσης και το φαγητό στις 2.30 το μεσημέρι μου φαινόταν πολύ αργά γιατί πεινούσα από τη 1!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Γλυκόζη όντως έδωσαν στο μωρό. Μου είπαν ότι έτσι πρέπει.

 

Καλά αυτό πάλι πρώτη φορά το ακούω!!!!!!!

Αλλο ένα ισχυρό επιχείρημα για το ΜΗΤΕΡΑ. Μα ποιοι νομίζουν ότι είναι και δίνουν στα μωρά ότι θέλουν χωρίς να ρωτήσουν? Στον πρώτο μου, στο Βενιζέλειο, μπήκα τουαλέτα μετά τη γέννα. Μόλις βγήκα ανττίκρυσα έντρομη την πεθερά μου με μια μαία να ταϊζουν το μωρό με μπιμπερό, ενώ είχα τονισει ότι θέλω να θηλάσω αποκλειστικά. Μόνο μήνυση που δεν έκανα....Μετά μου είπε η γιατρός μου, ότι εντάξει δεν τρέχει και τίποτα που ήπιε λίγο γάλα, δεν θα εμποδίσει το θηλασμό. Αλλά γλυκόζη??????????:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

 

Μου έκανε άσχημη εντύπωση που δεν υπήρχε εκεί κανένας άλλος γιατρός άλλης ειδικότητας, ούτε καν ένας παθολόγος ή καρδιολόγος αν χρειαστεί.(Τώρα που το σκέφτομαι ήταν και κάποιος άλλος παρών στον τοκετό εκτός τον μαιευτήρα και τον αναισθησιολόγο,αλλά δεν ξέρω αν ήταν γιατρός...ίσως).Τη μητέρα μου την έπιασε οξύς πόνος στο νεφρό κατά τη διάρκεια του επισκεπτηρίου και ζήτησα έναν γιατρό και μας παρέπεμψαν σε άλλο ιατρικό κέντρο:shock::shock:. Προφανώς αν πάθει κάποια μαμά ή μωρό κάτι και είναι επείγουσα ανάγκη, τότε σε μεταφέρουν στο νοσοκομείο. Αυτό είναι εξαιρετικά άσχημο να μην υπάρχει καν η ελάχιστη πρόνοια αφού είναι τόσο μεγάλη μονάδα. Δηλαδή πας και κάνεις το σταυρό σου να πάνε όλα καλά.

 

Αυτό ακριβώς. Εχει έντατική αλλά δεν τη λειτουργεί, αφού κανένα ταμείο δεν τα καλύπτει, οπότε πρέπει να την πληρώσει ο ασθενής εξ ολοκλήρου. Εσεις μπορείτε οικονομικά? Εγώ πάντως όχι... Και το χειρότερο? Αν πάθει κάτι το μωρό, τρέχουν το μωρό. Αν πάθει κάτι η μαμά τότε τρεχουν τη μαμά. Και στις 2 περιπτώσεις, μαμά και μωρό είναι σε διαφορετικά ιδρύματα.

 

 

Η συνυφάδα μου που γέννησε στο ΠΑΓΝΗ και την επισκέφτηκα πέρσι, δεν ήταν και άσχημη η κατάσταση. Βέβαια ούτε λόγος για τήρηση επισκεπτηρίου (αλλά εκεί φταίνε και οι επισκέπτες που είναι γαϊδούρια), τα μωρά τα είχαν συνέχεια μαζί με τις μαμάδες και τους επισκέπτες και επίσης κάθε μαμά έφτιαχνε το γάλα του μωρού της μόνη της...από ένα ψυγείο νομίζω ή κάτι τέτοιο και κάπου είχαν ότι χρειαζόταν...

Δεν ξέρω πού είναι χειρότερα ή καλύτερα....Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα...

 

Βασικά η τηρηση του επισκεπτηρίου έχει να κάνει με τις συμβάσεις με εταιρείες security. Οπότε τέτοιες εποχές δεν υπάρχουν τέτοιες πολυτέλειες. Ομως κάθε λεχώνα, μπορεί να γίνει πολύ κακιά και κανείς να μην παρεξηγήσει. Στη δεύτερη μου γέννα είχα ανακοινώσει να μην έρχονται, ή αν θέλουν θα έρχονται για λίγο. Τώρα στην τρίτη, θα φροντίσω να μη μαθευτεί καν ότι γέννησα....!

 

Επίσης να ξέρεις ότι το να έχει η μαμά το μωρό μαζί της όλη την ώρα, είναι ότι καλύτερο για το θηλασμό. Επίσης, εμένα με βοήθησε αυτό στη πρώτη γέννα, γιατί ήμυον τελείως ανίδεη από μωρά. Οταν πήγα σπίτι μετά, είχα συνηθίσει να αλλάζω και να ταιζω, οπότε δεν μου κακοφάνηκε.

Πάντως κάποιες φορές νομίζω ότι το καλύτερο σύστημα τελικά ίσως είναι αυτό που κάνουν στην Αθήνα, με τη γέννα στο σπίτι. Δηλ. πάει ο γιατρός ή η μαία στο σπίτι και γεννάς, αρκεί όλα να πηγαίνουν καλά στην κύηση και να υπάρχουν οι προδιαγραφές. Επίσης να είναι εύκολη η πρόσβαση σε νοσοκομείο από το σπίτι σου και, νομίζω, ότι έχουν έτοιμα ασθενοφόρα ή κατι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Ξεθάβω το νήμα μιας και είναι πολύ παλιό.

Πως είναι η κατάσταση στο Μητέρα στο Ηράκλειο τώρα; Επιτρέπουν τον θηλασμό στο δωμάτιο; Το μωρό παραμένει μαζί με την μητέρα; Το κόστος της διαμονής ποσό είναι, είναι ίδιος τιμοκατάλογος με το Μητέρα στην Αθήνα;

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...
On 1/2/2021 at 11:16 ΠΜ, Axilleas1982 είπε:

Ξεθάβω το νήμα μιας και είναι πολύ παλιό.

Πως είναι η κατάσταση στο Μητέρα στο Ηράκλειο τώρα; Επιτρέπουν τον θηλασμό στο δωμάτιο; Το μωρό παραμένει μαζί με την μητέρα; Το κόστος της διαμονής ποσό είναι, είναι ίδιος τιμοκατάλογος με το Μητέρα στην Αθήνα;

Σας ευχαριστώ.

 

Λίγο πριν την γέννα να ενημερώσω από το ψάξιμο που έχω κάνει. 

Το μωρό μπορείς να επιλέξεις αν θέλεις να είναι στο δωμάτιο ή όχι, αν θέλεις να του δίνουν ξένο γάλα ή όχι.

Στις τιμές για ένα δίκλινο σε φυσιολογικό τοκετό το "πλήρες πακέτο" κοστίζει περίπου 2.100 και περιλαμβάνει νεογνολόγο, ακουόγραμμα, εξετάσεις για τα ισχία, για μεταβολικό σύνδρομο κλπ. 

Υπάρχουν οικονομικά πακέτα που όμως δεν περιλαμβάνουν τις επιπλέον εξετάσεις και την αμοιβή του νεογνολόγου που δεν γνωρίζω πόση είναι. 

Υπάρχουν πακέτα για άνεργους κάτω από 1000 ευρώ. 

Απ' όσες φορές έχει πάει η σύζυγος για το nst οι μαίες είναι πολύ καλές.

Νέα ενημέρωση αφού με το καλό γεννηθεί το παιδάκι.

Link to comment
Share on other sites

On 8/23/2021 at 11:59 AM, Axilleas1982 said:

 

Λίγο πριν την γέννα να ενημερώσω από το ψάξιμο που έχω κάνει. 

Το μωρό μπορείς να επιλέξεις αν θέλεις να είναι στο δωμάτιο ή όχι, αν θέλεις να του δίνουν ξένο γάλα ή όχι.

Στις τιμές για ένα δίκλινο σε φυσιολογικό τοκετό το "πλήρες πακέτο" κοστίζει περίπου 2.100 και περιλαμβάνει νεογνολόγο, ακουόγραμμα, εξετάσεις για τα ισχία, για μεταβολικό σύνδρομο κλπ. 

Υπάρχουν οικονομικά πακέτα που όμως δεν περιλαμβάνουν τις επιπλέον εξετάσεις και την αμοιβή του νεογνολόγου που δεν γνωρίζω πόση είναι. 

Υπάρχουν πακέτα για άνεργους κάτω από 1000 ευρώ. 

Απ' όσες φορές έχει πάει η σύζυγος για το nst οι μαίες είναι πολύ καλές.

Νέα ενημέρωση αφού με το καλό γεννηθεί το παιδάκι.

Με το καλο το μωρακι σας!Εγω γεννησα στο Μητερα 12 Φεβρουαριου.Ειχα το μωρο μαζι μου,γεννησα με καισαρικη.Προσπαθησα να το θηλασω αλλα δεν..Εδωσα στο τετρακλινο 2700 (με νεογνολογο,βοηθο χειρουργειου κλπ),εμενα βγηκε λιγο παραπανω γιατι εκανα και επισκληριδιο και μεθη,επισκεφθηκα και τον καρδιολογο 2 φορες.Το αλλο ζευγαρι που ηταν μαζι μας εδωσε 2400.Εμεινα ευχαριστημενη.NST εκανα 1 στο ιατρειο του γιατρου μου περιπου 10-12 μερες πριν τη γεννα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 24/8/2021 at 12:27 ΜΜ, fenia1983 είπε:

Με το καλο το μωρακι σας!Εγω γεννησα στο Μητερα 12 Φεβρουαριου.Ειχα το μωρο μαζι μου,γεννησα με καισαρικη.Προσπαθησα να το θηλασω αλλα δεν..Εδωσα στο τετρακλινο 2700 (με νεογνολογο,βοηθο χειρουργειου κλπ),εμενα βγηκε λιγο παραπανω γιατι εκανα και επισκληριδιο και μεθη,επισκεφθηκα και τον καρδιολογο 2 φορες.Το αλλο ζευγαρι που ηταν μαζι μας εδωσε 2400.Εμεινα ευχαριστημενη.NST εκανα 1 στο ιατρειο του γιατρου μου περιπου 10-12 μερες πριν τη γεννα.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ! Όλα πήγαν καλά, οπότε ώρα για το update. 

Τελικά ο τιμοκατάλογος είχε 2 διαφορετικές τιμές ανάλογα αν θέλαμε το μωρό να το κρατήσουμε αποκλειστικά στο δωμάτιο (όπως και θέλαμε) ή αν θέλαμε να το έχουν οι μαίες και να μας το φέρνουν. Στην πρώτη περίπτωση ήταν πιο οικονομικό το πακέτο και είχε επιλογή μόνο σε δίκλινο και τετράκλινο. Το πακέτο περιλάμβανε έλεγχο ακοής, μεταβολικό έλεγχο, εξέταση για ισχία (όταν έρθει η σωστή εβδομάδα) και ήταν στα 1780 ευρώ για φυσιολογικό τοκετό (ή 1750 δεν είμαι σίγουρος), δεν είχε την αμοιβή αναισθησιολόγου, στο σύνολο πληρώσαμε 1950 ευρώ (λόγω του αναισθησιολόγου) περίπου πλην την αμοιβή του προσωπικού μας γυναικολόγου προφανώς.

 

Εντυπώσεις τώρα. Κατά την γέννα υπήρχαν συνεχώς μαίες στο δωμάτιο που επιτηρούσαν την διαδικασία, κατά την ώρα της γέννας υπήρχε πολύ καλή οργάνωση. Μαίες, βοηθητικό προσωπικό κλπ. Επέμειναν πολύ να κάνει η σύζυγος μου επισκληρίδιο, δεν μπορώ να πω ότι το μετανιώσαμε.

 

Στο δωμάτιο τώρα, δεν είναι και πολύ μεγάλα, αλλά είναι καθαρά, υπάρχουν μπεμπιλίνα, αλλαξιέρα, πετσέτες,κρέμες κλπ, τα ρουχαλάκια μέσα στο νοσοκομείο αυτοί, γενικά δεν χρειάζεται κάτι για το μωρό από το σπίτι. Κάθε πρωί έπαιρναν το μωράκι, του έκαναν μπάνιο, το έβλεπε η νεογνολόγος ενώ έκαναν και τηλεφωνήματα στην διάρκεια της μέρας για να δουν πως τα πάει, ότι ώρα καλέσαμε είτε τον νεογνολόγο, είτε τις νοσοκόμες, είτε τον καρδιολόγο απαντούσαν άμεσα και ερχόντουσαν στο δωμάτιο αν χρειαζόταν, το φαγητό υπεραρκετό και ποιοτικό. Γενικά πρόθυμοι να δείξουν ή να απαντήσουν σε ερωτήσεις. 

Από την μεριά μου ως σύζυγος επίσης καλά γιατί παρ' όλο που το δωμάτιο ήταν δίκλινο μόνο την πρώτη μέρα υπήρχε άλλη μητέρα, όταν έφυγε έστρωσαν το δεύτερο κρεβάτι με σεντόνι οπότε μπορούσα να κοιμάμαι εκεί.

Τα άλλα 2 μωράκια είχαν γεννηθεί σε δημόσια νοσοκομεία, στο ξενοδοχειακό κομμάτι δεν υπάρχει σύγκριση, απλώς τα φροντίζουν όλα. Στο κομμάτι τις γέννας δεν νομίζω ότι υστερούσαν κάπου τα δημόσια. 

Στο κομμάτι της παρακολούθησης του παιδιού πολύ καλύτερο το Μητέρα από το Πε.Πα.Γ.Ν.Η σίγουρα, στο κομμάτι της παρακολούθησης της μητέρας μάλλον εξαρτάται από τον γιατρό τι εξετάσεις θα ζητήσει. 

 

Υ.Γ. Το μακρινό 2016 στο Πε.Πα.Γ.Ν.Η γινόταν ένας πανικός με τα επισκεπτήρια, όλοι όποτε ήθελαν και όσο ήθελαν. Πολύ κουραστικό για μια μητέρα που θέλει να θηλάσει και να αναρρώσει. Τώρα με τον covid μόνο ένας συνοδός επιτρεπόταν και νομίζω ότι είναι το καλύτερο και για την μητέρα και για το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

On 9/13/2021 at 11:43 AM, Axilleas1982 said:

 

Σ' ευχαριστώ πολύ! Όλα πήγαν καλά, οπότε ώρα για το update. 

Τελικά ο τιμοκατάλογος είχε 2 διαφορετικές τιμές ανάλογα αν θέλαμε το μωρό να το κρατήσουμε αποκλειστικά στο δωμάτιο (όπως και θέλαμε) ή αν θέλαμε να το έχουν οι μαίες και να μας το φέρνουν. Στην πρώτη περίπτωση ήταν πιο οικονομικό το πακέτο και είχε επιλογή μόνο σε δίκλινο και τετράκλινο. Το πακέτο περιλάμβανε έλεγχο ακοής, μεταβολικό έλεγχο, εξέταση για ισχία (όταν έρθει η σωστή εβδομάδα) και ήταν στα 1780 ευρώ για φυσιολογικό τοκετό (ή 1750 δεν είμαι σίγουρος), δεν είχε την αμοιβή αναισθησιολόγου, στο σύνολο πληρώσαμε 1950 ευρώ (λόγω του αναισθησιολόγου) περίπου πλην την αμοιβή του προσωπικού μας γυναικολόγου προφανώς.

 

Εντυπώσεις τώρα. Κατά την γέννα υπήρχαν συνεχώς μαίες στο δωμάτιο που επιτηρούσαν την διαδικασία, κατά την ώρα της γέννας υπήρχε πολύ καλή οργάνωση. Μαίες, βοηθητικό προσωπικό κλπ. Επέμειναν πολύ να κάνει η σύζυγος μου επισκληρίδιο, δεν μπορώ να πω ότι το μετανιώσαμε.

 

Στο δωμάτιο τώρα, δεν είναι και πολύ μεγάλα, αλλά είναι καθαρά, υπάρχουν μπεμπιλίνα, αλλαξιέρα, πετσέτες,κρέμες κλπ, τα ρουχαλάκια μέσα στο νοσοκομείο αυτοί, γενικά δεν χρειάζεται κάτι για το μωρό από το σπίτι. Κάθε πρωί έπαιρναν το μωράκι, του έκαναν μπάνιο, το έβλεπε η νεογνολόγος ενώ έκαναν και τηλεφωνήματα στην διάρκεια της μέρας για να δουν πως τα πάει, ότι ώρα καλέσαμε είτε τον νεογνολόγο, είτε τις νοσοκόμες, είτε τον καρδιολόγο απαντούσαν άμεσα και ερχόντουσαν στο δωμάτιο αν χρειαζόταν, το φαγητό υπεραρκετό και ποιοτικό. Γενικά πρόθυμοι να δείξουν ή να απαντήσουν σε ερωτήσεις. 

Από την μεριά μου ως σύζυγος επίσης καλά γιατί παρ' όλο που το δωμάτιο ήταν δίκλινο μόνο την πρώτη μέρα υπήρχε άλλη μητέρα, όταν έφυγε έστρωσαν το δεύτερο κρεβάτι με σεντόνι οπότε μπορούσα να κοιμάμαι εκεί.

Τα άλλα 2 μωράκια είχαν γεννηθεί σε δημόσια νοσοκομεία, στο ξενοδοχειακό κομμάτι δεν υπάρχει σύγκριση, απλώς τα φροντίζουν όλα. Στο κομμάτι τις γέννας δεν νομίζω ότι υστερούσαν κάπου τα δημόσια. 

Στο κομμάτι της παρακολούθησης του παιδιού πολύ καλύτερο το Μητέρα από το Πε.Πα.Γ.Ν.Η σίγουρα, στο κομμάτι της παρακολούθησης της μητέρας μάλλον εξαρτάται από τον γιατρό τι εξετάσεις θα ζητήσει. 

 

Υ.Γ. Το μακρινό 2016 στο Πε.Πα.Γ.Ν.Η γινόταν ένας πανικός με τα επισκεπτήρια, όλοι όποτε ήθελαν και όσο ήθελαν. Πολύ κουραστικό για μια μητέρα που θέλει να θηλάσει και να αναρρώσει. Τώρα με τον covid μόνο ένας συνοδός επιτρεπόταν και νομίζω ότι είναι το καλύτερο και για την μητέρα και για το μωρό.

Σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες αν και τα ξερω αυτα,καθως οπως ειπα γεννησα 12 Φεβρουαριου (το λεω επειδη με εκανες quote). Αν τα γραφεις γενικα για να τα δουν αλλοι χρηστες που αναζητουν πληροφοριες,καλως!Να μας ζησουν και να τα χαιρομαστε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...