Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κοιλια μετα την καισαρικη


pegi

Recommended Posts

Με βάση το ποστ σου σας ρώτησα γιατί μου έκανε εντύπωση!

ετσι μου είπε η γιατρος μου, ετσι λέω.Πάντως τα ραματα πονανε γιατί κοβεται το δερμα και η μήτρα σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα κι απο εμενα! Εννοω αυτη τη ζωνη τη στρογγυλη που την δενεις γυρω απο την κοιλια και τη μεση σου. Λειτουργει οπως ειπανε και αλλα κοριτσια σαν κορσες αλλα εγω δεν τη χρησιμοποιησα!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως ειδα μικρη διαφορα με τον κορσε και γενικως χωρις να ειχα τοσο μεγαλη κοιλια δυστυχως μετα απο 10 μηνες προσπαθω να μαζευτω. Ισως πλεον μονο η γυμναστικη να βοηθαει αλλα με μωρο και δουλεια δεν υπαρχει αρκετος χρονος ουτε και ορεξη...

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω! Κι εγω για το μονο που δεν εχω ορεξη οταν ξεμπερδευω με τη μικρη ειναι να το ριξω στη γυμναστικη. Αυτο ομως που με εκανε να ρωτησω για τη ζωνη ειναι το θεμα της χαλαρωσης. Γιατι γενικα εγω ημουν πολυ παχια και πριν μεινω εγκυος αλλα η κοιλια μου ηταν στο υψος της, δεν ειχε πεσει στα "ταρταρα" οπως τωρα! :lol::lol::lol:

Τελος παντων.. Υγεια να εχουμε κι ολα τα αλλα φτιαχνονται! ;)

Να σου ζησει το μωρακι σου!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε καταλαβαινω! Κι εγω για το μονο που δεν εχω ορεξη οταν ξεμπερδευω με τη μικρη ειναι να το ριξω στη γυμναστικη. Αυτο ομως που με εκανε να ρωτησω για τη ζωνη ειναι το θεμα της χαλαρωσης. Γιατι γενικα εγω ημουν πολυ παχια και πριν μεινω εγκυος αλλα η κοιλια μου ηταν στο υψος της, δεν ειχε πεσει στα "ταρταρα" οπως τωρα! :lol::lol::lol:

Τελος παντων.. Υγεια να εχουμε κι ολα τα αλλα φτιαχνονται! ;)

Να σου ζησει το μωρακι σου!

 

Σε ευχαριστω πολυ, επισης και καλη δυναμη!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια παντως εμενα με βοηθησε πολυ το κορσεδακι μου. Μετα τη πρωτη γεννα η κοιλια σε χρονο 0 είχε γινει αψογη. Στη δευτερη βαρεθηκα λιγο και πληρωσα τις συνεπειες. Δε μαζευτικα πληρως. Τωρα εδω και 2 εβδομαδες τον φοραω συνεχεια και είδα λιγη διαφορα. Μακαρι να γινω οπως πριν γιατι ημουν πολυ ματαιοδοξη και περηφανη για την κοιλια μου.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Η μαια μου που εχει 23 χρονια πειρα, μου ειπε μακρια απο κορσεδες και ζωνες, γιατι ατροφουν οι μυες. Εγω μονο με την ασκηση ειδα θεαματικα αποτελεσματα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το δερμα ευτυχως ειναι ΟΚ (ειναι πρωτη καισαρικη) αλλα εκανε ενα βαθουλωμα η τομη και διπλωνει, με τραβαει μερικες φορες. Επισης δεν αισθανομαι τιποτα για 1 εκ πανω απο την τομη μου. Αυτο μαλλον δεν διορθωνεται....

 

Να ρωτησω κατι? Εχω 5,5 μηνες που γεννησα. Εδω και 3 μερες, με ξαναποναει η τομη μου-αρκετα!!!! Ενω δεν με πονεσε καθολου μονο μερικες μερες μετα τη γεννα με ενοχλουσε. Να παρω τον γιατρο λετε ή θα συμβαινει κατα καιρους?

Link to comment
Share on other sites

και εγω νομιζω ότι οι κορσεδς απλα σε κανουν να αισθανεσαι καλυτερα και ισως δημιουργουν και μαι υπεραιμια αν ειναι πολυ σφιχτοι.. Η υπεραιμια κανει συσφιγξη του δερνματος αλλα όχι των μυων.

Οι μυες ερχονται στη θεση τους μονο με γυμναστικη.

Λινα το μουδιασμα θα φυγει. Σε αλλς φευγει σε 6 μηνες σε αλλες λιγο αργοτερα. Εγω στην δευτερη εγκυμοσυνη, περιεργως δεν εχω μουδιασμα...ενω στην πρωτη κρατησε 7 μηνες. Γενικα πιστευω ότι όπως σε καθε τομη ετσι και αυτη θα καλυτερευσει στο χρονο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λιζα Ν. κι εγω εχω μουδιασμα ακομα και εχουν περασει 11 μηνες! Οσο για την τομη εμενα με ποναει οταν αλλαζει ο καιρος, υπαρχουν και αλλες γυναικες ομως που δεν τις επηρεαζει!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

μια απο τα ιδια μονη μου ειμαι και εγω αθηνα!εγω και ο αντρουλης μου που φευγει 9 το πρωι και γυρνα 6 το απογευμα απο τη δουλεια!!αστα να πανε!!παλι καλα που υπαρχει το φορουμ!και εμενα με εσωσε που εχω εσας κοριτσια και επικοινωνω και με στιριζετε!σας ευχαριστω παρα πολυ!!αχχ 27 εχω ραντεβου με το γιατρο θα μου πει ποτε θα γινει η καισαρικη!!μου ειχε πει γυρω στης 5 φλεβαρη θα δουμε!!θα τον ρωτησω και για αυτο!!

 

Με αφορμή αυτό το μήνυμα, θα πω το εξής:

κορίτσια μην αγχώνεστε γι' αυτά τα πράγματα πριν καν γεννήσετε. Το θαύμα εδώ είναι το μωρό σας και μετά αν προσέξετε ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ θα επανέρθετε. Οταν με το καλό γεννήσετε, στην αρχή θα πάτε σπίτι με κοιλιά (το σύνηθες) και μέρα μέρα θα αρχίσει ο οργανισμός σας να επανέρχεται. Μην αγχωθείτε αρχικά με τη σιλουέτα σας. Υπάρχουν γυναίκες που επανέρχονται πιο γρήγορα και άλλες που θέλουν πιο πολύ χρόνο. Μετά από 2 μήνες από τη γέννα κάνεις υπέρηχο και τεστ παπ και εφόσον σου πει ο γιατρός οκ μπορείς να ξεκινήσεις μια ηπια γυμναστική. Θέλει προσοχή το πράγμα. Κι αν θηλάζετε πρέπει να τρώτε καλά και σωστά, όχι να τρώτε για δύο αλλά ούτε να κάνετε δίαιτα. Εμένα με βοήθησε πολύ ο θηλασμός γιατί έπινα άφθονο νερό κάτι που δεν κάνω πλέον που τον σταμάτησα και γι' αυτό δεν μπορώ να χάσω τα 4 κιλά που μου έχουν μείνει. Τα κόκκαλα της λεκάνης ανοίγουν κι επανέρχονται στην αρχική θέση ένα χρόνο μετά τον τοκετό γι'αυτό πολλές φορές έχουμε χάσει τα κιλά αλλά δεν μπαίνουμε στα τζην μας. Υπομονή και φορέστε και λαστέξ για τους 2 πρώτους μήνες όπως έχω γράψει και πιο πάνω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια.Ηθελα να ρωτησω οσες κανατε καισαρικη μετα κρεμασε η κοιλια σας;φοραω λαστεξ αλλα δεν κανει τιποτα.ενταξει ακομη εχει 25 μερες που γεννησα δεν περιμενω να στρωσει τοσο γρηγορα απλα επειδη ειναι η δευτερη μου,βλεπω οτι αυτη την φορα η κοιλια μου επαθε μεγαλη ζημια και για την ακριβεια το δερμα μου,μεγαλη χαλαρωση.την πρωτη φορα δεν ηταν τοσο χαλια..

κριμα !

δεν θελω καθολου να την βλεπω.αχ!πως θα ξαναγινω οπως ημουν;

βλεπω κι αυτη την Μενεγακη που καθε φορα που γενναει μεσα σε 1 μηνα γυρναει στην TV με πιο ωραιο σωμα κι απο πριν,δεν εχω τιποτα μαζι της αλλα τοσο αδυνατισμενη;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

 

Αγάπη μου γλυκειά δεν είναι τίποτα δύσκολο όταν υπάρχει θέληση, εγώ γέννησα 75 κιλά και μέσα σε ένα μήνα 66, αλλά μετά λόγω στρες έτρωγα συνέχεια γλυκά και τα πήρα όλα. Η Μενεγάκη όπως λες ξέρει πολύ καλά ότι η καριέρα της βασίζεται στην εμφάνιση της, ο καθένας έχει το κίνητρο του. Εγώ ήθελα να είμαι κομψή για τον σύντροφο μου

(άλλο τώρα αν δεν τα βρήκαμε, οπότε στεναχώρια = γλυκά). Αντίστοιχα η Μενεγάκη ξέρει οτι έχει σαν κίνητρο τον υψηλό μισθό της, την καριέρα της, την ζωή της με το Lifestyle που η ίδια έχει επιλέξει, οπότε γιαουρτάκι, φρουτάκια, μπιφτεκάκι σαλατούλα. Όχι μόνο δεν παίρνεις κιλά αλλά και χάνεις και ας έχεις κάνει 80 μωρά!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ κορίτσια μετά λύπης δηλώνω οτι μετά από 17 μήνες,καισαρική και εγώ η κοιλιά μου είναι χάλια,επανήλθα στο σώμα μου αλλά η κοιλιά χάλια!!!!!!!!!ώρες ώρες νομίζω οτι είμαι έγκυος πάλι!σε καταφλιψη με ρίχνει...:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγάπη μου γλυκειά δεν είναι τίποτα δύσκολο όταν υπάρχει θέληση, εγώ γέννησα 75 κιλά και μέσα σε ένα μήνα 66, αλλά μετά λόγω στρες έτρωγα συνέχεια γλυκά και τα πήρα όλα. Η Μενεγάκη όπως λες ξέρει πολύ καλά ότι η καριέρα της βασίζεται στην εμφάνιση της, ο καθένας έχει το κίνητρο του. Εγώ ήθελα να είμαι κομψή για τον σύντροφο μου

(άλλο τώρα αν δεν τα βρήκαμε, οπότε στεναχώρια = γλυκά). Αντίστοιχα η Μενεγάκη ξέρει οτι έχει σαν κίνητρο τον υψηλό μισθό της, την καριέρα της, την ζωή της με το Lifestyle που η ίδια έχει επιλέξει, οπότε γιαουρτάκι, φρουτάκια, μπιφτεκάκι σαλατούλα. Όχι μόνο δεν παίρνεις κιλά αλλά και χάνεις και ας έχεις κάνει 80 μωρά!!!

Και αν έχεις και κουμπάρο τον Φουστάνο όλα γίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Και αν έχεις και κουμπάρο τον Φουστάνο όλα γίνονται.

 

 

 

εεε λοιπόν έχω ακούσει ότι είναι μάπα πλαστικός....! και ότι ακόμα και την γυναίκα του την έκανε άλλος....από το επιτελείο του.

Link to comment
Share on other sites

εγώ κορίτσια μετά λύπης δηλώνω οτι μετά από 17 μήνες,καισαρική και εγώ η κοιλιά μου είναι χάλια,επανήλθα στο σώμα μου αλλά η κοιλιά χάλια!!!!!!!!!ώρες ώρες νομίζω οτι είμαι έγκυος πάλι!σε καταφλιψη με ρίχνει...:(

 

μην στεναχωρίεσαι να σκέφτεσαι ότι οι περισσότερες μανούλες είναι έτσι. και μην ακούς αυτά που λένε εγώ όλα τέλεια κλπ. αυτά όλα τα κρύβουν. Αν δεν πειράζει πολύ τον σύντροφο σου και σε παίρνει και αγκαλίτσα να σκέφτεσαι ότι μερικές από εμάς δεν έχουμε καθόλου αγκαλίτσα. αν ο άλλος σε αγαπάει σε αγαπάει και με την κοιλίτσα που έχεις. Αν τώρα λιγάκι τον πειράζει, χαμήλωσε λιγάκι τα φώτα, τόνισε πολύ κάποιο άλλο σημείο του σώματος και αγόρασε φορμάκια εσώρουχα που ανοίγουν από κάτω. εγώ έχω πολύ στεναχωρηθεί γιατί έκανα ραγάδες και μάλιστα την τελευταία στιγμή, πολύ με πλήγωσε. Γενικά έχω χάσει πολύ από την αυτοπεποίθηση μου και στεναχωρίεμαι αλλά να ξέρεις ότι με τον καιρό όλα διορθώνονται. Έτσι είναι η μητρότητα. θέλει θυσίες. είναι λίγες οι τυχερές που δεν παθαίνουν και πολλά. Και συγνώμη που το λέω κοπιάζουν και για αυτό πολύ. Γυμναστική, υγιεινή διατροφή κλπ.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια κι εγώ ακριβώς τα ίδια ήμουν και είμαι ακόμη και σήμερα που οι γιοί μου είναι ο ένας 3 και ο άλλος 20 μηνών!!! Δυστυχώς δεν μπορώ να συνηθίσω με τίποτα αυτή την χαλαρή κοιλιά... χθές πήγα σε δερματολόγο για να με βοηθήσει... Μου είπε ότι μόνο με κοιλιοπλαστική θα επανέλθω πλήρως... Βέβαια δεν αποκλείω ένα ΄τρίτο παιδάκι οπότε προς το παρόν αποκλείω την κοιλιοπλαστική.. έχω αρχίσει δίαιτα την οποία ΤΗΡΩ ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ και αρχίζω την Παρασκευή μεσοθεραπεία για κυταρρίτιδα σε γλουτούς και όσο σύσφιξη μπορεί να γίνει στην κοιλιά... έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για thermage αλλά στη Θεσσαλονίκη που είμαι δεν γνωρίζω κάποιον πλαστικό που να την κάνει....έχει κάνει κάποιος "θερμαζ" ή κάτι άλλο ώστε να μας βοηθήσει να διαλέξουμε τον σωστό τρόπο επαναφοράς?????... Α, ήδη κάνω κάθε μέρα κοιλιακούς εδώ και μία εβδομάδα και θα συνεχίσω.. γενικώς αν και δεν άλλαξε κάτι πάνω μου ωστόσο ανέκτησα την χαμένη αυτοεκτίμησή μου και νομίζω ότι βοηθάει πολύ την προσπάθειά μου...Τέλος θα γίνω όπως ήμουν και δεν θα σταματήσω....

ninakia

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας μια ασκηση κοιλιακων που πραγματικα δουλευει. Δε το λεω χωρις πειρα, εκανα χρονια πολεμικες τεχνες και αυτη ηταν ηκαλυτερη ασκηση για να γινουν οι κοιλιακοι πετρα κατι για το οποιο παντα είμουν περιφανη. Λοιπον παμε...καθηστε στο πατωμα, καλυτερα σε χαλι, βαλτε τα χερια να ακουμπουν στο πατωμα πλαι απο το κορμο σας,σηκωνετε τα γονατα προς το στηθος και μετα τα σπρωχνετε να τεντωσουν, στο τεντωμα το σωμα πρεπει να εχει κλιση γυρω στις 75 μοιρες (περιπου). Η ασκηση είναι το μαζεμα των ποδιων και τεντωμα που μαζι πρεπει το σωμα να κανει μια κινηση σαν να κοπηλατει. Καμια 30αρια τετοιοι κυλιακοι και σε ενα μηνα θα δειτε διαφορα. Αν δε καταλαβατε πων γινετε παρτε το παιδακι σας και παιξτε τη βαρκουλα του ψαρα. Το θυμαστε αυτο το παιχνιδι? Δουλευει πολυ καλα τους κοιλιακους μαζι με την ενασχολιση με το παιδάκι σας. Καλη επιτυχια και για αποροιες εδω είμαστε παλι.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα και μια αλλη φαινομενικα ευκολη. Παρτε θεσεις πους απς. Δε θα κατεβαινετε, καθεστε εκει πανω, μετα απο ενα λεπτακι θα καταλαβετε τους κοιλιακους να τρεμουν. Αυτο σημαινει οτι γινετε δουλεια. Εγω το κανω καθημερινα οπως και την αλλη ασκηση αλλά επειδη εχω δυνατα ποδια και οχι χερια στη δευτερη δεν αντεχω πανω απο 2,5 λεπτα.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να ρωτήσω κάτι??Στην καισαρική δεν τους κόβουν τους κοιλιακούς?? Γιατί μια γνωστή μου που γέννησε δίδυμα μου είπε ότι οι κοιλιακοί της είναι κομμένοι και έτσι ακόμα και στην τουαλέτα δεν μπορούσε να πιεστει....

 

αυτό που περιγράφεις προφανός δεν έχει σχέση με την καισαρική

σε ορισμένες εγκυμοσύνες (στις δίδυμες συχνότερα) οι κοιλιακοί αποχωρίζονται μεταξύ τους (διάσταση κοιλιακών) με τον καιρό και τους κοιλιακούς ενδέχεται να πλησιάσουν αλλά δεν θα κλείσουν ποτέ (μόνο με χειρουργείο)

αποτελεί προδιάθεση για κοίλη και για αυτό οι κοπέλες που πάσχουν από διάσταση κοιλιακών πρέπει να προσέχουν να μην σηκώνουν βάρη

Link to comment
Share on other sites

δεν αισθανομαι τιποτα για 1 εκ πανω απο την τομη μου. Αυτο μαλλον δεν διορθωνεται....?

 

εμένα η αισθητικότητα επανήλθε 9 μήνες μετά

 

Εδω και 3 μερες, με ξαναποναει η τομη μου-αρκετα!!!!

 

μπορεί να φταίει και ο καιρός η υγρασία συγγεκριμένα

μέχρι και τους 7 μήνες με ψιλοπονούσε (όταν κουραζόμουν)

σήμερα (12 μήνες) μου κάνει κάτι ξαφνικά πονάκια και μετά τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Η ζώνη κρατάει την κοιλιά σταθερή για να μην κουνιέται και να πέρνει φορά προς τα κάτω και τελικά να κρεμμάει. Γέννησα με καισαρική πριν 17 μήνες, όλο το βάρος που πήρα ήταν 16 κιλά (τα περισσότερα στη κοιλιά) και πήγα από την κλινική στο σπίτι με 13 κιλά επιπλέον από πριν μείνω έγκυος. Γυμναζόμουν πάρα πολύ πριν μείνω έγκυος και είχα πάρα πολύ καλές αναλογίες και το μοναδικό μου άγχος ήταν πως να χάσω αυτά τα κιλά. Δεν γυμνάστηκα ποτέ από την μέρα που γέννησα εκτός από τις ώρες που παίζω με το μωράκι μου. Θήλασα για 5 μήνες και σήμερα είμαι πιο αδύνατη από πριν μείνω έγκυος. Απλά προσπαθώ να μην υπερβάλλω στα γλυκά. Είναι τόσες οι ευθύνες και οι δουλειές με το μωρό που δεν σου αφήνουν περιθώρια να κάτσεις και περιδρομιάσεις. Η εγκυμοσύνη είναι από τις πιο όμορφες φάσεις στη ζωή μιας γυναίκας και καλύτερα να τη ζούμε με τις λιγούρες της και τα κιλάκια της χωρίς άγχος.;)

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει το θέμα. Γέννησα πρόσφατα και αν και δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα στην κοιλιά (έχει μαζευτεί πολύ και δεν έχω ραγάδες) θα ήθελα να κάνω κάτι για να σφίξει κιόλας. Λόγω κούρασης δεν έχω ασχοληθεί ακόμα, αλλά θα έλεγα να ξεκινήσω με μερικά ψαλιδάκια και με την άσκηση που πρότεινε η foulina. :-)

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...