Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γεννα στο νοσοκομειο Σερρων


Recommended Posts

Καλημερα!

Γεννησα και τα 2 μου παιδια στις Σερρες!

Υπαρχουν γιατροι που ειναι πολυ καλοι!

οι λογοι που γεννησα στο Νοσοκομειο Σερρων ηταν οι εξης:

1. ειναι κοντα στο σπιτι μου, και θα μπορουσε να ερθει και ο συζυγος καθως και οταν σπασουν τα νερα θα προλαβω να παω!

2. ειναι νοσοκομειο, και οχι κλινικη. στην κλινικη αν γινει κατι θα με στειλουν νοσοκομειο. και ειναι πολυτιμη η ωρα που μεσολαβει!

3.εχεις το μωρο απο την 2η ωρα συνεχως κοντα σου!!!!!

4. αρνουμαι να πληρωσω για εναν ιδιωτη που με βλεπει σαν χρημα (οχι ολοι αλλα καποιοι ναι) και δνε εχει την υπομονη να προσπαθησουμε για φυσιολογικο.

 

ειμαι πολυ ευχαριστημενη και παλι εκει θα γεννησω.

 

επισης το νοσοκομειο σερρων ειναι 10χρονων νοσοκομειο με πολυ καλες εγκαταστασεις.

αν θελετε ρωτηστε και αλλες μανουλες εδω

https://www.facebook.com/groups/mothersfromserres/

 

ασε εζησα το νοσοκομειο στην πρωτη εγκυμοσυνη

θα σου πω αντι επιχειρηματα

1.το μονο καλο ειναι κοντα

χωρις παιδιατρους και η μανα στο νοσοκομειο και το παιδι στο ιπποκρατειο θεσσαλονικης

2.αυτα ισχυουν για κλινικες οπως η μητερα που υπηρχε,πηγαινε να δεις την οργανωση και ποιοι γιατροι ειναι στις ιδιωτικες.υπαρχει περιπτωση να γινει κατι στο διαβαλκανικο με ολους τους καθηγητες και να φυγει στο δημοσιο?ο τελευταιος ιατρος ειναι ειδικος οχι ειδικευομενος

3,ποσο υγιεινο ειναι για ενα παιδι σε ενα δωματιο με 4 ατομα και αλλους 4 συνοδους να ζει σε τετοιους χωρους.στην κλινικη στο φερνουν και διωχνουν τους συνοδους.

θυμαμαι να ειναι διπλα μου η κοπελα μεκαισαρικη να εχουν διωξει τη μαμα της και το μωρο να κλαιει και να μην υπαρχει ατομο διπλα της

4,ασε ρε.γιατι στο νοσοκομειο τι σε βλεπουν?5 λεπτα 50 αρικο στα απογευματινα τουλαχιστον τα εδινα εξω και με ειχε στα ωπα ωπα.

εκτος αν λες ειδικευομενο οποτε εχεις και τις αναλογες γνωσεις και εμπειριες

πηγαινε μια βολτα στον παπαγεωργιου να δεις παρακολουθηση και στους δυο τοκετους πηγα με προκληση λογω σ.δ στην πρωτη και στη δευτερη λιγο αμνιακο υγρο και ο ανθρωπος ειχ εκλεισει το ιατρειο και ηταν διπλα μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ηθελα να ρωτησω μηπως ξερετε καποιον γιατρο που να συνεργαζεται με την Βιοκλινικη και επισης σε ποιες τιμες κυμαινεται η αμοιβη του γιατρου!

 

ο παπαγεωργιου υπερ φυσιολογικου ξερει υπερηχους δε σε στελνει μια στον ενα και μια στον αλλο.σου υπογραφει χαρτια πακετα εχω και στη βιοκλινικη ξεγεναει αν και μου ειπε οπου θελεις εξαρταται τι κλινικη θελεις.και καθεται ωρες μεχρι να γεννησεις

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ!!!!Κ εγω για αυτον ακουσα πωσ ειναι πολυ συζητησιμος και απαντά σε οποιαδηποτε αγωνία σου χωρίς να δυσανασχετεί επειδη ισωσ τη θεωρει χαζη. Οι τιμεσ του ειναι λογικεσ?Δηλαδη ποσα ζητα σε φυσιολογικα τοκετό ? και στη βιοκλινικη ακουσα πωσ είναι οικονομικοτερα από το γενεσις π.χ.Ισχύει? Τι περίπου θα δωσω εκεί? Σε ευχαριστω και πάλι και θα σου ήμουν ευγνωμων αν μου απαντουσες !!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ!!!!Κ εγω για αυτον ακουσα πωσ ειναι πολυ συζητησιμος και απαντά σε οποιαδηποτε αγωνία σου χωρίς να δυσανασχετεί επειδη ισωσ τη θεωρει χαζη. Οι τιμεσ του ειναι λογικεσ?Δηλαδη ποσα ζητα σε φυσιολογικα τοκετό ? και στη βιοκλινικη ακουσα πωσ είναι οικονομικοτερα από το γενεσις π.χ.Ισχύει? Τι περίπου θα δωσω εκεί? Σε ευχαριστω και πάλι και θα σου ήμουν ευγνωμων αν μου απαντουσες !!!

 

ασε οτι θελεις εχει ακουσει απο εμας.και τον βρισκεις οποτε θελεις. 40-50 εδινα στις επισκεψεις με εχει μια ωρα καθε φορα οσα εδινα στο νοσοκομειο και μαυρα και με ξεπεταγαν σε 5 λεπτα.καποιες φορες δεν επερνε χρηματα οταν ηταν γιατι δεν καταλαβαινα το παιδι και στον τελευταιο μηνα δεν πηρε χρηματα.εμας μας εκανε και ευκολιες αυτη τη φορα λογω οικονομικης κρισης.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ!!!!Κ εγω για αυτον ακουσα πωσ ειναι πολυ συζητησιμος και απαντά σε οποιαδηποτε αγωνία σου χωρίς να δυσανασχετεί επειδη ισωσ τη θεωρει χαζη. Οι τιμεσ του ειναι λογικεσ?Δηλαδη ποσα ζητα σε φυσιολογικα τοκετό ? και στη βιοκλινικη ακουσα πωσ είναι οικονομικοτερα από το γενεσις π.χ.Ισχύει? Τι περίπου θα δωσω εκεί? Σε ευχαριστω και πάλι και θα σου ήμουν ευγνωμων αν μου απαντουσες !!!

 

οσο για βιοκλινικη πραγματι ειναι στο φυσιολογικο πιο οικονομικη γυρω στο χιλιαρικο να υπολογιζεις ολα μαζι αναισθησιολογο και παιδιατρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω παρα πολυ!!!!Κ εγω για αυτον ακουσα πωσ ειναι πολυ συζητησιμος και απαντά σε οποιαδηποτε αγωνία σου χωρίς να δυσανασχετεί επειδη ισωσ τη θεωρει χαζη. Οι τιμεσ του ειναι λογικεσ?Δηλαδη ποσα ζητα σε φυσιολογικα τοκετό ? και στη βιοκλινικη ακουσα πωσ είναι οικονομικοτερα από το γενεσις π.χ.Ισχύει? Τι περίπου θα δωσω εκεί? Σε ευχαριστω και πάλι και θα σου ήμουν ευγνωμων αν μου απαντουσες !!!

 

οσο για βιοκλινικη πραγματι ειναι στο φυσιολογικο πιο οικονομικη γυρω στο χιλιαρικο να υπολογιζεις ολα μαζι αναισθησιολογο και παιδιατρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Γέννησα στο νοσοκομείο σερρων πέρυσι. Δεν είχα κάποιο πρόβλημα αλλα το δεύτερο παιδί μου θα το γεννουσα σε κλινική. Οι λόγοι είναι οι εξεις:

Όταν εχει πολλές γεννες οι νοσοκόμες βιάζονται είναι αγένεις και σ΄αντιμετοπιζουν λίγο άσχημα..εμείς εκείνη τη μέρα γεννουσαμε 6 κοπέλες. Επίσης ένα θέμα είναι και η επισκληριδιος. Εγω θα έκανα χωρις 2η σκεψη.στο νοσοκομείο δεν κάνουνε και απορώ γιατί να μη μπορείς να φέρεις τον δικό σου ανεσθησιολογο εφ΄οσον το επιθυμείς. Όσον αφορά το θηλασμό ή οι νοσοκόμες είναι άσχετες ή προσπαθούν να σε αποπροσανατολίσουν για να μην τις ζαλιζεισ κάθε λίγο. Αν άκουγα αυτά που μου λέγανε να κάνω δεν θα ειχα θηλασει ούτε μια βδομάδα ! Ευτυχώς είχα κάνει μάθηματα ανώδυνου τοκετού και θηλασα 1 χρόνο. Και τέλος γίνεται χαμός με τις επίσκεψεις μπορεί να μαζεύονται και καμια 10ρια άτομα και φοβάσαι μην κόλλησει τίποτε κΤαι το μωρο ασε που δεν μπορείς να θηλασεις εκείνη την ώρα με τόσο κόσμο περνάει ο ένας απο δω ο άλλος απο κει παράμαζεύουν και τις κουρτίνες που έχεις τραβήξει για να μη σε βλέπουν.. ένας χαμός!! Ξεχασα να αναφέρω πως κάποιες ώρες το πρωί νομίζω 8 με 10 διώχνουν τους συνοδούς και μενεις μονη σου με το μωρο που αν όμως έχεις κάνει καισαρικη και κλαίει το ζουζουνι σου η εχει κάνει κακά του άντε να το πάρεις αγκαλιά να το αλλάξεις πανα κτλ.. Δύσκολα ...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω κοριτσια!Ειμαι στη φαση που επιλεγω γιατρό και για αυτο ρωτώ! Ο γιατρός ο ιδιος ζητά πάνω από χιλιάρικο για τον τοκετό? Εχω την εμπειρία του νοσοκομείου και θεωρώ πως χωρίς επισκληρίδιο δύσκολα παλεύεται !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Γέννησα στο νοσοκομείο σερρων πέρυσι. Δεν είχα κάποιο πρόβλημα αλλα το δεύτερο παιδί μου θα το γεννουσα σε κλινική. Οι λόγοι είναι οι εξεις:

Όταν εχει πολλές γεννες οι νοσοκόμες βιάζονται είναι αγένεις και σ΄αντιμετοπιζουν λίγο άσχημα..εμείς εκείνη τη μέρα γεννουσαμε 6 κοπέλες. Επίσης ένα θέμα είναι και η επισκληριδιος. Εγω θα έκανα χωρις 2η σκεψη.στο νοσοκομείο δεν κάνουνε και απορώ γιατί να μη μπορείς να φέρεις τον δικό σου ανεσθησιολογο εφ΄οσον το επιθυμείς. Όσον αφορά το θηλασμό ή οι νοσοκόμες είναι άσχετες ή προσπαθούν να σε αποπροσανατολίσουν για να μην τις ζαλιζεισ κάθε λίγο. Αν άκουγα αυτά που μου λέγανε να κάνω δεν θα ειχα θηλασει ούτε μια βδομάδα ! Ευτυχώς είχα κάνει μάθηματα ανώδυνου τοκετού και θηλασα 1 χρόνο. Και τέλος γίνεται χαμός με τις επίσκεψεις μπορεί να μαζεύονται και καμια 10ρια άτομα και φοβάσαι μην κόλλησει τίποτε κΤαι το μωρο ασε που δεν μπορείς να θηλασεις εκείνη την ώρα με τόσο κόσμο περνάει ο ένας απο δω ο άλλος απο κει παράμαζεύουν και τις κουρτίνες που έχεις τραβήξει για να μη σε βλέπουν.. ένας χαμός!! Ξεχασα να αναφέρω πως κάποιες ώρες το πρωί νομίζω 8 με 10 διώχνουν τους συνοδούς και μενεις μονη σου με το μωρο που αν όμως έχεις κάνει καισαρικη και κλαίει το ζουζουνι σου η εχει κάνει κακά του άντε να το πάρεις αγκαλιά να το αλλάξεις πανα κτλ.. Δύσκολα ...

 

και εγω τωρα που εχω ζησει νοσοκομειο και κλινικη μπορω να πω οτι εχεις απολυτο δικιο.

βεβαια αυτο που εχε3ι ακομη μεγαλυτερη σημασια και το καταλαβα στα μισα της 2ης εγκυμοσυνης και τωρα στην 3η απο την αρχη ειναι η παρακολουθηση της εγκυμοσυνης.οι μονοι γιατροι που εχουν τις γνωσεις και τους καλυτερους υπερηχους να μας παρακολουθουν σε ολη την εγκυμοσυνη ειναι αυτοι που κανουν αυχενικη διαφανεια/β επιπεδουdoppler. οι αλλοι γιατροι δεν εχουν τις γνωσεις να παρακολουθησουν εγκυμοσυνη και αυτο που κανουν ειναι ....τροχονομο.οχι τιποτα αλλο αν οι υπερηχογραφηστες γραψουν καμια βλακεια δε ξερουν να το κρινουν.οτι λενε οι υπερηχογραφηστες κανουν

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα κορίτσια,

είμαι πολύ μπερδεμένη με την επιλογή νοσοκομείου-κλινικής. Καταλήξαμε στο Διαβαλκανικό, αλλά προέκυψαν κάποιες αμφιβολίες, γιατί ακούμε μια τον έναν, μια τον άλλον και αλλάζουμε συνέχεια γνώμη. Στην πραγματικότητα επιθυμώ να γεννήσω στο νοσοκομείο, είναι 10 λεπτά από το σπίτι με το αυτοκίνητο, η οικογένεια θα είναι συνέχεια δίπλα μου και γενικά εισθάνομαι πιο ασφαλής στο νοσοκομείο. Ο γιατρός μου βέβαια δεν ξεγεννάει στο νοσοκομείο.

Αν τυχόν καταλήξουμε στην επιλογή του νοσοκομείου, τί γνώμη έχετε για τους γιατρούς εκεί?

Έχω ακούσει για τον Τσ. ότι είναι κρύος και δεν μιλιέται, για τον Ξ. ότι κάνει τακτικά καισαρική..

Εγώ θέλω κάποιον με τον οποίο θα μπορώ να συνενοούμαι, να του ζητήσω να το προσπαθήσουμε για φυσιολ. τοκετό (αν γίνεται βέβαια), να έχω το θάρρος να του ζητήσω επισκληρίδιο (με το αζημίωτο βέβαια, και πάλι αν γίνεται), να μπορώ να τον πάρω τηλ. αν μου σπάσουν τα νερά αργά το βράδυ.

Έχει κάποια πρόσφατη εμπειρία και αν ναι, πώς ήταν?

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα.αντε με ενα πόνο.

σε εμενα ετσι ηταν η εμπειρια μου γεννησα πριν 5 μηνες στο νοσοκομειο στην Α μαιευτικη φυσιολογικοτατα και μου διεθεσαν δικλινο αν και ημουν μονο οποτε ηταν μονοκλινο.με παρακολουθουσε ο γιατρος μου εξωτερικα και μου εκανε thn epafh me to nosokomeio με τα το β επιπεδου πηγαινα και στον εξωτερικο ιατρο και μεσα στο Ξυπόλοιτο. γλυκύτατος ανθρωπος.δε μου ζητησε τιποτα εμεις του καναμε ενα μεγαλο δωρο

ειναι πολυ προσεκτικος

αν θελεις κατι αλλο στειλε μου πμ να σου δωσω το κινητο του να μιλησεις

εγω ειχα και τον εξωτερικο οποτε επριζα εκεινον και απλα τις τελευταιες ημερες μιλουσα με το Ξυπόλοιτο συχνα

οσο για να τους βρισκεις εχουμε ακουσει ολοι και για ιδιωτες οι οποιοι δε σηκωνουν τα τηλ τους ή σε βαζουν πριν την ωρα σου για να πανε διακοπες ή αν δουνε τα ζορικα σε στελνουν στο νοσοκομειοή σε βαζουν για καισαρικη γιατι δεν περιμενουν ολα ειναι θεμα τυχης.μονο η μανα και ο πατερας μας θα μας προσεχαν αν ηταν γιατροι

εγω κατελληξα νοσοκομειο γιατι δεν ειχα χρηματα για ιδιωτικα και φαγώθηκαν οι δικοι μας πυ θα πατε θεσσαλονικη ειναι μακρυα

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια. Είναι κάποια που έχει γεννήσει πρόσφατα στο νοσοκομείο των Σερρών; Πως σας φάνηκε η γενική συμπεριφορά του  προσωπικού; Οι μαίες σας βοήθησαν; Από καθαριότητα πως πάει;  Επισκληρίδιο  κάνουν; Πληρώσατε κάτι; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...