Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ύπνος-μια μικρή καθημερινή τελετουργία


DESPOINA.GER

Recommended Posts

miriki μου σ' ευχαριστώ. Το έχω ήδη κατεβάσει κ το έχω διαβάσει από όταν ήταν 2 μηνών. Απλά δεν ξέρω πως θα γίνει αυτό το σταδιακό που περιγράφει γιατί όταν φτάνουμε στο σημείο που πρέπει να τον βάλουμε κάτω ενώ έχει νυστάξει για να του δώσουμε την ευκαιρία να κοιμηθεί μόνος του, αμέσως κλαίει κ εκνευρίζεται. Ίσως χρειάζεται περισσότερη επιμονή αλλά αυτή τη στιγμή αισθάνομαι ότι είναι πολύ δύσκολο να γίνει...:( Υπάρχει κάποιος να μας πει πώς ακριβώς το εφάρμοσε; Σε ποια ηλικία κ μετά από πόσο διάστημα είδε αποτέλεσμα;

 

Έχω απογοητευτεί λίγο με τον εαυτό μου γιατί δεν μπορώ να καταλάβω τι άλλο θα μπορούσαμε να είχαμε κάνει αφού από νεογέννητο σταματούσε μόνο στην αγκαλιά μας να κλαίει κ κοιμόταν...ή έτσι ή στο στήθος. Και τώρα συνειδητοποιώ ακόμα πιο πολύ ότι κ τα 2 είναι λάθος...:(:cry: Και να δω πως θα τα κόψουμε. Ιδίως το πρώτο γιατί θα καταστραφεί κ η μέση μας μέχρι να το καταφέρουμε..:-(:cry::cry:

 

Εσύ πώς κοίμιζες το παιδάκι σου όταν ήταν μωρό; Τώρα πώς κοιμάται;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Μια από της τεχνικές που βάζεις το μωρό στο κρεβάτι για να κοιμηθεί μόνο του κτλ,υποστηρίζει πως όταν εκνευρίζετε το ξανά περνεις αγκαλιά το κανείς λίγο βόλτα η το κουνάς και μετά το ξανά βάζεις στο κρεβάτι μόλις είναι να το πάρει ο ύπνος. Αν πάλι εκνευριστεί, το ξανά περνεις, βάζοντας το πάλι στο κρεβάτι μόλις πάει να κοιμηθεί, και ξανά, και ξανά, και ξανά, έχω διαβάσει ότι γονείς το έχουνε κάνει αυτό έως και 50 φορές σε μια βραδυά. Και σταδιακά μετά έγινε 20 φορές, 10, και πάει λέγοντας. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πιάνει σε όλα τα μωρά. Εγώ προσωπικά δεν το δοκιμασα έτσι ακριβώς. Αλλά από την αρχή που γενήθηκε και σιγά σιγά εφαρμόσα λίγο από όλα όσα έχω διαβάσει κύριος σε ξένες ιστιοσελίδες.

Οι απόψεις είναι παρά πολλές, και πολύ διαφορετικές. Όσο για την ηλικία που ρωτάς, οι περισότερες τεχνικές λένε 6 μήνες. Αν και πολλές λένε και από πιο πριν. Προσωπικά πιστεύω 6 μήνες είναι καλά. Και οι περισοτεροι λένε ότι αν δεν δεις αποτέλεσμα μετά από περίπου 3 βδομάδες, να σταματήσεις. Σημαίνει ότι δεν είναι έτοιμο το μωρό.

 

Καλά κανείς και το περνεις αγκαλιά, αφού αυτό έχει ανάγκη, δεν νομίζω ότι είναι κακό. Γιατί οι νέοι γονείς το πιστεύουνε αυτό? Μια χαρά είναι, και το κάνουνε σε παρά πολλά κράτη στον κόσμο. Είναι κουραστικό σύμφωνο. Αλλά με τίποτα όμως δεν είναι λαθος όπως λες. Να μην απογοητεύεσαι. Τίποτα δεν είναι λάθος, και όλα υπομονή χρειαζοντε. Το μωρό αυτήν την ανάγκη έχει τώρα. Θα έρθει η στιγμή που δεν θα το κάνει.

 

Και εγώ ακριβώς έτσι όπως λες τα έκανα όλα, γιατί κουραζομουνα και δεν είχα κουραγειο να εφαρμόσο κάτι άλλο. Αλλά τώρα είναι 6 μισή μηνών και πίνει ξένο γάλα το βράδυ και μετά γυρνάει από την άλλη και κοιματε και εγώ μόνο κρατάω το χέρι. Πως φτάσαμε έως εδώ. Ούτε εγώ ξέρω. Σιγά, σιγά και έτσι ένιωσε ασφάλεια και εμπιστευετε να κοιματε μόνο του. Και το εμπιστεύομαι και εγώ. (αλλά όπως λες η μέση έσπασε)

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό μας είναι 4 μηνών και από δύο περίπου κοιμάται για βράδι αφού κάνουμε μπανάκι και θηλάσει. Συνήθως κοιμάται στο στήθος αλλά όταν το σηκώνω να ρευτεί και το βάζω κάτω ψιλοξυπνάει. Του ψιθυρίζω κιόλας εκείνη την ώρα και όταν το ακουμπήσω στο πορτ μπεμπέ ψάχνει το χεράκι του και κοιμάται. Ακόμα κι αν δεν έχει κοιμηθεί, βγαίνω από το δωμάτιο και πάω στο μπάνιο, αδειάζω το μπανάκι του και μέχρι να τελειώσω έχει σταματήσει τα βογγητά έχει κοιμηθεί. Αν κοιμηθεί στο στήθος του βγάζω τη θηλή από το στόμα και τον κρατάω λίγο αγκαλιά. Πολλές φορές δεν ξυπνάει καθόλου όταν το μεταφέρω στο πορτ μπεμπέ, αλλά δεν προσπαθώ να το κρατήσω ξύπνιο. Αν ξυπηνήσει σύντομα αφού τον έχω βάλει κάτω, ή το χαιδεύω λίγο για να ξανακοιμηθεί κι αν δεν ξανακοιμηθεί το σηκώνω, το θηλάζω και ξανά τη διαδικασία από την αρχή. Σταδιακά, έτσι μαθαίνει να κοιμάται και μόνο του. Τώρα, αν αλλάξει αυτό δεν ξέρω. Ελπίζω όχι.

Το μεσημέρι είναι τελείως διαφορετικά, κοιμάται μόνο με κούνημα στο πορτ μπεμπέ, αλλά όχι δύσκολα. Πρέπει να το ρυθμίσω κι αυτό σιγά σιγά. Μάλλον με την ίδια διαδικασία, αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι θα πιάσει.

Και σίγουρα θα δούμε αργότερα που θα πάει στο κρεββάτι του πώς θα συμπεριφερθεί.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα,η μικρη μου καθε μηνα αλλαζει τροπο που θελει να κοιμαται πχ στην αρχη που ηταν ημερων κοιμοντα μονο στον ωμο μου,μετα στην καλαθουνα και κουνημα,μετα στην αγκαλια μου μονο η μεση μου με ειχε πεθανει και τωρα που ειναι σχεδον 4 μηνων στο καροτσι θελω να την βαλω στην κουνια της αλλα δεν ξερω πως γιατι οσες φορες προσπαθησα μετα απο μια ωρα ξυπναει..

N2dVp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μια από της τεχνικές που βάζεις το μωρό στο κρεβάτι για να κοιμηθεί μόνο του κτλ,υποστηρίζει πως όταν εκνευρίζετε το ξανά περνεις αγκαλιά το κανείς λίγο βόλτα η το κουνάς και μετά το ξανά βάζεις στο κρεβάτι μόλις είναι να το πάρει ο ύπνος. Αν πάλι εκνευριστεί, το ξανά περνεις, βάζοντας το πάλι στο κρεβάτι μόλις πάει να κοιμηθεί, και ξανά, και ξανά, και ξανά, έχω διαβάσει ότι γονείς το έχουνε κάνει αυτό έως και 50 φορές σε μια βραδυά. Και σταδιακά μετά έγινε 20 φορές, 10, και πάει λέγοντας. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πιάνει σε όλα τα μωρά. Εγώ προσωπικά δεν το δοκιμασα έτσι ακριβώς. Αλλά από την αρχή που γενήθηκε και σιγά σιγά εφαρμόσα λίγο από όλα όσα έχω διαβάσει κύριος σε ξένες ιστιοσελίδες.

Οι απόψεις είναι παρά πολλές, και πολύ διαφορετικές. Όσο για την ηλικία που ρωτάς, οι περισότερες τεχνικές λένε 6 μήνες. Αν και πολλές λένε και από πιο πριν. Προσωπικά πιστεύω 6 μήνες είναι καλά. Και οι περισοτεροι λένε ότι αν δεν δεις αποτέλεσμα μετά από περίπου 3 βδομάδες, να σταματήσεις. Σημαίνει ότι δεν είναι έτοιμο το μωρό.

 

Καλά κανείς και το περνεις αγκαλιά, αφού αυτό έχει ανάγκη, δεν νομίζω ότι είναι κακό. Γιατί οι νέοι γονείς το πιστεύουνε αυτό? Μια χαρά είναι, και το κάνουνε σε παρά πολλά κράτη στον κόσμο. Είναι κουραστικό σύμφωνο. Αλλά με τίποτα όμως δεν είναι λαθος όπως λες. Να μην απογοητεύεσαι. Τίποτα δεν είναι λάθος, και όλα υπομονή χρειαζοντε. Το μωρό αυτήν την ανάγκη έχει τώρα. Θα έρθει η στιγμή που δεν θα το κάνει.

 

Και εγώ ακριβώς έτσι όπως λες τα έκανα όλα, γιατί κουραζομουνα και δεν είχα κουραγειο να εφαρμόσο κάτι άλλο. Αλλά τώρα είναι 6 μισή μηνών και πίνει ξένο γάλα το βράδυ και μετά γυρνάει από την άλλη και κοιματε και εγώ μόνο κρατάω το χέρι. Πως φτάσαμε έως εδώ. Ούτε εγώ ξέρω. Σιγά, σιγά και έτσι ένιωσε ασφάλεια και εμπιστευετε να κοιματε μόνο του. Και το εμπιστεύομαι και εγώ. (αλλά όπως λες η μέση έσπασε)

 

Αχ ξέχασα να γράψω κάτι πόλη σημαντικό εχθές, για εσένα Μελίνα22 και φυσικά για όλες, για όσο αφορά την μέση σας που λέτε. Εγώ από νωρίς πήρα μάρσιπο και βρήκα την χαρά μου. Και η μέση δεν με πονάει, και επίσης κάνω και ένα σωρό δουλειές, και το μωρό βλέπει, και πολλές φορές κοιματε. Και κατά την διάρκεια της ημέρας έτσι το κάνω βόλτα και κοιματε κατευθείαν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ ξέχασα να γράψω κάτι πόλη σημαντικό εχθές, για εσένα Μελίνα22 και φυσικά για όλες, για όσο αφορά την μέση σας που λέτε. Εγώ από νωρίς πήρα μάρσιπο και βρήκα την χαρά μου. Και η μέση δεν με πονάει, και επίσης κάνω και ένα σωρό δουλειές, και το μωρό βλέπει, και πολλές φορές κοιματε. Και κατά την διάρκεια της ημέρας έτσι το κάνω βόλτα και κοιματε κατευθείαν.

 

Πράγματι ο μάρσιπος είναι πολύ καλή λύση. Κ εγώ τον χρησιμοποιώ. Ο μπέμπης τον λατρεύει! Και κοιμάται όπως λες ξερός!

 

Εγώ πάντως έχω πολύ καλά νέα! με κάποιο μαγικό τρόπο το κούνημα το κόψαμε κ νιώθω υπέροχα. Εκεί που είχα απελπιστεί δεν ξέρω με ποιο τρόπο χωρίς να κλάψει το μωράκι μας καθόλου άρχισε να κοιμάται κ για τους ημερήσιους ύπνους με λίγο στήθος. Κ στις περιπτώσεις που δεν θέλει στήθος μέσα σε ελάχιστο χρόνο κοιμάται στην αγκαλιά μας είτε είμαστε καθιστοί είτε όρθιοι.:D

Νομίζω πως αρχίσαμε κ εμείς να ερμηνεύουμε καλύτερα τα σημάδια που μας δίνει κ γι' αυτό πάμε τόσο καλά.

Πιο πριν τον κρατούσαμε όρθιοι πολύ πριν να έχει φτάσει στο σημείο που πρέπει κ αυτό ήταν πολύ κουραστικό.

 

Δεν ξέρω πως το καταφέραμε αλλά έχω χαρεί πάρα πολύ. Γιατί κατά τα άλλα τα πηγαίναμε τέλεια. Και κοιμόταν αρκετές ώρες κ τη νύχτα απλά έψαχνε κ συνεχίζει ν ψάχνει για στήθος τρώει κ συνεχίζει τον ύπνο του σαν αγγελούδι. Δεν μας έχει ξενυχτίσει σχεδόν ποτέ. Οπότε αφού λύσαμε το θέμα της μέσης όλα πάνε υπέροχα.:D:D:D:D

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Μια από της τεχνικές που βάζεις το μωρό στο κρεβάτι για να κοιμηθεί μόνο του κτλ,υποστηρίζει πως όταν εκνευρίζετε το ξανά περνεις αγκαλιά το κανείς λίγο βόλτα η το κουνάς και μετά το ξανά βάζεις στο κρεβάτι μόλις είναι να το πάρει ο ύπνος. Αν πάλι εκνευριστεί, το ξανά περνεις, βάζοντας το πάλι στο κρεβάτι μόλις πάει να κοιμηθεί, και ξανά, και ξανά, και ξανά, έχω διαβάσει ότι γονείς το έχουνε κάνει αυτό έως και 50 φορές σε μια βραδυά. Και σταδιακά μετά έγινε 20 φορές, 10, και πάει λέγοντας. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πιάνει σε όλα τα μωρά. Εγώ προσωπικά δεν το δοκιμασα έτσι ακριβώς. Αλλά από την αρχή που γενήθηκε και σιγά σιγά εφαρμόσα λίγο από όλα όσα έχω διαβάσει κύριος σε ξένες ιστιοσελίδες.

Οι απόψεις είναι παρά πολλές, και πολύ διαφορετικές. Όσο για την ηλικία που ρωτάς, οι περισότερες τεχνικές λένε 6 μήνες. Αν και πολλές λένε και από πιο πριν. Προσωπικά πιστεύω 6 μήνες είναι καλά. Και οι περισοτεροι λένε ότι αν δεν δεις αποτέλεσμα μετά από περίπου 3 βδομάδες, να σταματήσεις. Σημαίνει ότι δεν είναι έτοιμο το μωρό.

 

Καλά κανείς και το περνεις αγκαλιά, αφού αυτό έχει ανάγκη, δεν νομίζω ότι είναι κακό. Γιατί οι νέοι γονείς το πιστεύουνε αυτό? Μια χαρά είναι, και το κάνουνε σε παρά πολλά κράτη στον κόσμο. Είναι κουραστικό σύμφωνο. Αλλά με τίποτα όμως δεν είναι λαθος όπως λες. Να μην απογοητεύεσαι. Τίποτα δεν είναι λάθος, και όλα υπομονή χρειαζοντε. Το μωρό αυτήν την ανάγκη έχει τώρα. Θα έρθει η στιγμή που δεν θα το κάνει.

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου τώρα την είδα συγνώμη που δεν σου απάντησα νωρίτερα.

 

Πίστεψα ότι είναι λάθος όχι γιατί θα κακομάθω το μωρό κ όλα αυτά που λένε για τις αγκαλιές (εννοείται πως θα έχω το μωρό μου αγκαλιά όσο το χρειάζεται) απλά στο θέμα του ύπνου η αγκαλιά όρθιοι είναι μια εξάρτηση που με πανικόβαλε γιατί θα έπρεπε να κοπεί απότομα κ δεν το ήθελα. Ήθελα να γίνει σταδιακά αλλά η μέση μου θα με πέθαινε ώσπου να το καταφέρω. Κ είναι σοβαρό να πάθεις ζημιά στην υγεία σου. Τελικά δεν χρειάστηκε κ όλα σούπερ. Επίσης επηρεάστηκα από τα βιβλία που λένε περί εξαρτήσεων στον ύπνο αλλά καθώς περνάει ο καιρός συνειδητοποιώ ότι όλα θα γίνουν όπως λες. Είμαι πρωτη φορά μαμά κ μαθαίνω.;)

 

Ακόμα πάντως δεν μπορώ να το πιστέψω ότι κόπηκε αυτή η συνήθεια τόσο αναίμακτα!:D:D:D

 

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα κορίτσια. Είδα τις ανησυχίες σας περί ύπνου και θυμήθηκα τα δικά μου (περασμένα ξεχασμένα).

Με βοήθησε πολύ όμως στα νεογέννητα μωρά μου το μαξιλάρι αγκαλιάς topponcino. Είναι ένα μαλακό στρωματάκι για να πέρνουμε αγκαλιά το μωρό και να το δίνουμε και σε άλλους ανθρώπους. Όμως διατηρεί το σταθερό περιβάλλον (θερμοκρασία και μυρωδιά) που χρειάζεται το μωρό για να νιώσει ασφέλεια και να συνεχίσει τον ύπνο του. Ας πούμε αν κοιμηθεί στην αγκαλιά μας και στο topponcino, και το ακουμπήσουμε στο κρεβάτι του με αυτό, δεν θα το βάλουμε σε κρύα σεντόνια δεν θα το ταράξουμε με τα χέρια μας, δεν θα του αλλάξουμε στάση ύπνου και δεν θα αλλάξουν οι γύρω μυρωδιές.

Τώρα υπάρχει και στην Ελλάδα.Δείτε το παρακάρω site http://topponcino.weebly.com, μπορεί να σας ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...