Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Albums φωτογραφιών, μα πώς στηρίζονται οι φωτογραφίες???


Alice6

Recommended Posts

Kαλησπέρα σε όλες όσες μπήκαν στον κόπο να ανοίξουν το απερίγραπτα βαρετό θέμα που άνοιξα. Προσπαθώ η έρμη να ετοιμάσω ένα άλμπουμ για τη μαμά μου και τη νονά των παιδιών μου με φωτό από τη βάφτιση, και με όλα τα άλμπουμς που έχω στο σπίτι συμβαίνει το εξής: Δεν φαίνεται πώς μπορώ να στηρίξω τις φωτό, δεν καταλαβαίνω..... τις κολλάω με κόλλα??? με σελοτέιπ??? με στόκο?????? όλα τα άλμπουμς είναι στο ίδιο στυλ: κενή σελίδα - λεπτό χαρτί (τύπου τσιγαρόχαρτο) από πάνω.... Αλλά μιλάμε για 10 άλμπουμς στο ίδιο στυλ..... τυχαίο?? δεν νομίζω..... Άρα κάπου θα το έχετε ξαναδεί, όλο και κάποια θα βρεθεί να με βγάλει από το (αιώνιο) σκοτάδι (του μυαλού μου) στο φως... Φιλούρες και pls απαντήστε.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


επισης υπαρχουν ειδικες πλαστικες "γωνιτσες"σαν θηκουλες που μπαινουν εκει οι ακρες απο τις φωτο και τις κρατανε σταθερες στα τεσσερα ακρα!!

Επισης υπαρχει ειδικη κολλα για φωτο!!!

Ρωτα στα φωτογραφεια 'η στα ειδη χομπυ ή στα βιβλιοπωλεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Δήμητρα, το ήξερα από παλιά ότι τα δυσκολότερα προβλήματα έχουν την πιο απλή λύση. Να σου πώ όμως......Επειδή εκεί στη Γερμανία είστε πολύ προχώ, είμαστε σίγουροι ότι τα έχουν ανακαλύψει και τα πουλάνε και στην Ελλάδα αυτά τα μαγικά χαρτάκια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ Δήμητρα, το ήξερα από παλιά ότι τα δυσκολότερα προβλήματα έχουν την πιο απλή λύση. Να σου πώ όμως......Επειδή εκεί στη Γερμανία είστε πολύ προχώ, είμαστε σίγουροι ότι τα έχουν ανακαλύψει και τα πουλάνε και στην Ελλάδα αυτά τα μαγικά χαρτάκια?

 

χαχααχα ναι βρε συ εγω απο ελλαδα ειχα παρει τετοια :P:lol:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τις κολλήσεις είτε με χαρτάκια (που κολλάνε και από τις δύο πλευρές) είτε με ειδική κόλλα (που δεν "μαζεύει"). Εγώ κόλλησα και με τους δύο τρόπους. Πιο πρακτικά μου φάνηκαν τα χαρτάκια. Τα πουλάνε εκεί που πουλάνε και τα άλμπουμ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά με τις γωνίες που έγραψες marsolan που τα βρίσκεις;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!!

Πρόσφατα φτιάξαμε και εμείς το άλμπουμ της βάπτισης. Ομως οι γωνίτσες δεν εξυπηρέτησαν, η φωτογραφία έφευγε.

Είχα κόλλα σε ρόλερ απο τα τζάμπο και με αυτή κόλλησα τις φωτό. Μικρό το κόστος τους, χρειάστηκα όμως αρκετά ρόλερ, αλλά είχα και αρκετές φωτογραφίες. Το καλό είναι ότι δεν είναι υγρή η κόλλα και το χαρτί δεν παπαριάζει (σόρυ για την έκφραση).

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά με τις γωνίες που έγραψες marsolan που τα βρίσκεις;

 

τα ειχα φερει πριν απο χρονια απο Γερμανια,κι ειχα παρει τοοοοσα πολλα που ακομη εχω...βλεπεις τοτε ακομη δεν ειχαμε στο Ελλαντα.Νομιζω οτι σε μεγαλα καταστηματα με γραφικη υλη πχ πλαισιο ή σε βιβλιοπωλεια-φωτογραφεια εχω δει να υπαρχουν πλεον!!!!

Link to comment
Share on other sites

Thanks :) Θα τα ξαναψάξω γιατί τα είχα ψάξει στον γάμο μου και δεν τα βρήκα... πέρασαν και μερικά χρόνια από τότε οπότε θα το ξανακοιτάξω ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα υπάρχουν και οι "γωνίτσες" στην Ελλάδα,εγώ παλιά είχα πάρει από το βιβλιοχαρτοπωλείο του Πάλλη στην Ερμού,αλλά φαντάζομαι ότι σε όλα τα μεγάλα χαρτοπωλεία θα υπάρχουν.

 

Πάντως για κάποιο άλλο μελλοντικό άλμπουμ κοιτάξτε και την επιλογή του να φτιάξετε ηλεκτρονικά(μέσω κάποιας εταιρείας στο ιντερνετ).

Σ αυτή την περίπτωση οι φωτο τυπώνονται στο χαρτί του άλμπουμ.

Εμείς το έχουμε καθιερώσει πλέον και φτιάχνουμε τέτοια άλμπουμ εδώ και δυο χρόνια για κάθε περίσταση(ξεκινήσαμε με τον γάμο μας,τις διακοπές μας,μια εκδρομή).Και αποτελεί και ένα ωραίο δώρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχεις να προτείνεις κάποιο site?

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

μιας και δουλευα πριν κανα 2 χρονια σε φωτογραφειο να σας πω οτι στα αλμπουμ τις φωτο τις κολλουσαμε με μια ειδικη κολλα η οποια μοιαζει αρκετα με την κλασσικη αλλα αυτη υποτιθεται οτι ειναι ειδικη για αυτη τη δουλεια.ακομα κ στραβα να μπει η φωτο εχεις το περιθωριο για λιγα δευτερολεπτα να την φερεις στα ισα της κ μετα οτι περισευει εκτος φωτογραφιας το αφαιρεις τριβοντας απαλα με το δαχτυλο.φυσικα το χαρτι δεν χαλαει.

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

ρηνουλα φανταζομαι πως μιλας για τα διασημα πλεον ψηφιακα αλμπουμ τα οποια ειναι πολυ εντυπωσιακα αλλα προσωπικα δεν θα τα συστηνα κ γιατι το κοστος ειναι μεγαλυτερο αλλα και γιατι εχουν εγγυηση μολις λιγα χρονια.μετα φυσικα οι γωνιες χαλανε κ χαλαει κ η φωτο μαζι.ηταν ο λογος που στο γαμο μου επελεξα αναλογικο αλμπουμ.απλα τα συγκεκριμενα τελευταια τα προωθουν πολυ.μεσω ιντερνετ δεν ξερω ισως να συμφερει περισσοτερο ως προς το οικονομικο αλλα προσωπικα πιστευω οτι τα αναλογικα εχουν διαχρονικη αξια.

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος δεν το βρίσκω πολύ μεγάλο συγκρίνοντας με ένα κλασσικό άλμπουμ για το οποίο πληρώνει κανείς ξεχωριστά για το ίδιο το άλμπουμ ,τις εκτυπωμενες φωτό και κόλλες ή γωνίτσες ή ό,τι άλλο.

Για παράδειγμα εμείς πάνω από 25 ευρώ δεν έχουμε δώσει για κανένα μας (ψηφιακό) άλμπουμ(και γύρω στα 5 ευρώ ταχυδρομικά)

Οι τιμές κυμαίνονται από 25-45 ευρώ ανάλογα το πόσες σελίδες θα είναι το άλμπουμ.

Εγώ χρησιμοποιώ το site μιας εταιρείας που λέγεται ifolor,

www.ifolor.de

κατοικώ στη Γερμανία, αλλά φαντάζομαι ότι με ένα ψάξιμο στο google θα βρείτε πολλές αντίστοιχες εταιρείες ελληνικές ή άλλες που στέλνουν στην Ελλαδα.

Η διαδικασία είναι απλή,αλλά θέλει να αφιερώσει κανείς κάποιες ώρες για να συνθέσει το άλμπουμ.

1)Κατεβάζεις ένα προγραμμα απο το site.

2)Επιλέγεις και ανεβάζεις τις φωτό που θέλεις.

3) Συνθέτεις το άλμπουμ,γράφεις το κείμενο που θέλεις στο εξώφυλλο και σε κάθε σελίδα στα ελληνικά

4)Δίνεις τα στοιχεία σου (δ/νση και πληρωμή)

5)Μετά απο καμια εβδομάδα με 10 το πολύ ημέρες λαμβάνεις το άλμπουμ έτοιμο στο σπίτι.

 

Τον τρόπο αυτό τον πρωτοχρησιμοποίησα πριν δυο χρόνια για να συνθέσω τα άλμπουμ του γάμου μας και ομολογώ ότι προσωπικά ενθουσιάστηκα από την ποιότητα.Και δεν πιάνει παρά τον χώρο ενός λεπτού βιβλίου.

Ούτε έχουν φθαρεί ακόμα...είναι και σχετικά καινούρια,δεν ξέρω π.χ. σε 20 χρόνια πώς θα είναι,αλλά μήπως και οι φωτογραφίες δεν φθείρονται με τον καιρό,δεν χάνονται,δεν γλιστράνε από τα ογκώδη άλμπουμ....;

Link to comment
Share on other sites

Ρηνούλα καταπληκτική η πληροφορία σου, θα το δοκιμάσω για να φτιάξω από ένα album στους μικρούς, γιατί από τότε που γενήθηκαν έχω βγάλει περίπου 4.000 φωτογραφίες και δεν έχω αξιωθεί να φτιάξω ένα άλμπουμ....:|

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποια κοπέλα βρει κάτι αντίστοιχο με αυτό που μας πρότεινε η Ρηνουλα ,[και φυσικά στο ίδιο κόστος ] ας το πει μπας και αξιωθούμε και φτιάξουμε και εμείς κανένα!

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον δεν βαριέται να διαβάσει ας πάει εδώ: http://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=17399.0

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

οκ sorry, εγω καταλαβα το κλασσικο ψηφιακο που φτιαχνεις στα φωτογραφεια το οποιο μαζι με την εκτυπωση των φωτογραφειων κοστιζει μεχρι κ 1000 ευρω.ενδιαφερουσα λοιπον η εκδοχη αυτη και ακρως οικονομικη!στης ακριβειας τον καιρο...

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

οκ sorry, εγω καταλαβα το κλασσικο ψηφιακο που φτιαχνεις στα φωτογραφεια το οποιο μαζι με την εκτυπωση των φωτογραφειων κοστιζει μεχρι κ 1000 ευρω.ενδιαφερουσα λοιπον η εκδοχη αυτη και ακρως οικονομικη!στης ακριβειας τον καιρο...

 

Για ψηφιακά albums: http://www.photobook.gr

 

Έφτιαξα και εκτύπωσα τη προηγούμενη εβδομάδα ένα album.

48 σελίδες, 120 φωτογραφίες => 70 ΕΥΡΩ

Το αποτέλεσμα; ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ !!!!!!!!!!

 

Τρομερή εκτύπωση, μπορείς να βάλεις ότι backgroung θέλεις στις σελίδες, μπορεία να κάνεις φωτογραφίες διαφόρων μεγεθών και πόσα άλλα πλεονεκτήματα που δεν μπορώ να απαριθμήσω σε ένα μήνυμα.

Τέρμα πια τα χοντρά albums όπου όλες οι φωτογραφίες είναι το ίδιο μέγεθος και χρειάζονται τόσο χρόνο για να τα φτιάξεις. Ασε δε που δεν είναι κι αυτά φθηνά!!!

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εδώ και αρκετό καιρό χρησιμοποιώ το http://www.foto.com για εκτυπώσεις φωτογραφιών και "τύπου" ψηφιακά άλμπουμ. Το τύπου πάει γιατί το χαρτί της εκτύπωσης δεν είναι το χοντρό χαρτόνι που έχουν τα ψηφιακά άλμπουμ του εμπορίου.

Κόστος ανάλογα με τις σελίδες. Στην τελευταία μου εκτύπωση μου ήρθε γύρω στα 25 Ε με μεταφορικά οι 26 σελίδες. Δείτε εδώ στο forum στις Αγορές μέσω Internet E-shops. Τα κορίτσια γράφουν πολλές πληροφορίες και για άλλα site.

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...