Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νεογέννητο σε αποκλειστικο θηλασμο & ξένο γάλα


Recommended Posts

Τι σχέση έχει το frisolac με την ουρολοίμωξη;:shock:

Η ουρολοίμωξη είναι ένας πιθανός λόγος για να μην βάζει το μωρό βάρος, αλλά δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το γάλα που πίνει το μωρό, είναι μικροβιακή λοίμωξη.

 

Η παιδίατρος είναι σύμβουλος θηλασμού ή απλά "υπέρ" του θηλασμού;

 

Δεν εχει σχέση το frisolac με την ουρολοίμωξη

Απλα έχουμε μπροστά μας 2 οδους

 

Α) Frisolac με αποθηλασμό στο βάθος και βλεπουμε αν πάρει κιλα...

Β) Εξετασεις,εξετασεις θηλασμο ανα 3ωρο και βλεπουμε....

 

Δεν μας είπε αν είναι συμβουλος θηλασμου ή οχι

Το χαρτί της δεν γράφει κάτι τέτοιο...

 

Απλα μας είπε να κάνουμε αυτές τις εξετάσεις , θηλασμό ανα 3ωρο (max) και βλέπουμε.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τις εξετασεις πρεπει να τις κανετε αν η παιδιατρος κρινει οτι πρεπει....για να δειτε αν εχει ουρολοιμοξη το παιδι.αν οντως εχει πως αλλιως θα το μαθετε...ενα απο τα συμπτωματα της ουρολοιμωξης παντως ειναι κ η απωλεια ορεξης.εχει ορεξη το μωρο?

Link to comment
Share on other sites

Απλα έχουμε μπροστά μας 2 οδους

 

Α) Frisolac με αποθηλασμό στο βάθος και βλεπουμε αν πάρει κιλα...

Β) Εξετασεις,εξετασεις θηλασμο ανα 3ωρο και βλεπουμε....

 

Μάλιστα, και στην περίπτωση Α, αν αποθηλάσετε και το μωρό τελικά δεν πάρει βάρος, αλλά αντίθετα χάσει, λόγω αλλεργίας στο αγελαδινό για παράδειγμα, τι θα κάνετε;

 

Μερικές ερωτήσεις ακόμα που σχετίζονται με την πρόσληψη βάρους:

Στο μωρό δίνετε πιπίλα;

Αυτές τις 2 μέρες προσπαθήσατε να θηλάζει συχνότερα;

Τα κακά του πώς ακριβώς είναι; Μουσταρδί; Αφρώδη; Με βλένες; Έχουν μικρά άσπρα σποράκια;

Θηλάζει από το ένα στήθος κάθε φορά, ή και από τα 2; Κάθε ποτε αλλάζει στήθος;

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

braveheart δεν ξερω αν η πρωτη οδος ειναι αποφαση της γυναικας σου ή αν το προτεινε η παιδιατρος. πρεπει ομως να ξεκαθαρισετε στο μυαλο σας τα εξης:

-για την απωλεια βαρους δεν φταιει ο ιδιος ο θηλασμος, ουτε το μητρικο γαλα κ η ποιοτητα του.

-ενα μωρο που χρειαζεται φαρμακα και εξετασεις εχει περισσοτερη αναγκη τα αντισωματα που του προσφερει ο θηλασμος και τη μυρωδια/ασφαλεια/παρηγορια του μητρικου στηθους απο οτιδηποτε αλλο.

τα συμπληρωματα δινονται αν κριθει απαραιτητο, με πολλη προσοχη και ειναι ακριβως αυτο που λενε, συμπληρωματικα του θηλασμου.

πιστοποιημενοι συμβουλοι θηλασμου υπαρχουν εδω:http://www.thilasmos.net/leaders.html

οι αλλα μπορει να εχουν καποια γνωση για το θηλασμο, να ειναι υπερ (κ να μην ξερουν που παν τα 4:roll:), να εχουν παρακολουθησει σεμιναρια κτλ.

θα σου προτεινα , αν η γυναικα σου επιθυμει να θηλασει, να ερθει σε επαφη με καποιον απο τους παιδιατρους ή/και τις συμβουλους θηλασμου. Θα μπορεσουν να εκτιμησουν την συνολικη εικονα του παιδιου και του θηλασμου.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, και στην περίπτωση Α, αν αποθηλάσετε και το μωρό τελικά δεν πάρει βάρος, αλλά αντίθετα χάσει, λόγω αλλεργίας στο αγελαδινό για παράδειγμα, τι θα κάνετε;

 

Μερικές ερωτήσεις ακόμα που σχετίζονται με την πρόσληψη βάρους:

Στο μωρό δίνετε πιπίλα;

Αυτές τις 2 μέρες προσπαθήσατε να θηλάζει συχνότερα;

Τα κακά του πώς ακριβώς είναι; Μουσταρδί; Αφρώδη; Με βλένες; Έχουν μικρά άσπρα σποράκια;

Θηλάζει από το ένα στήθος κάθε φορά, ή και από τα 2; Κάθε ποτε αλλάζει στήθος;

 

1. Δεν δινουμε πιπιλα

2. Ναι θηλάζει όποτε κλάψει

3. Ειναι .. μουσταρδι

4. Θηλάζει και από τα 2 στήθη

 

braveheart δεν ξερω αν η πρωτη οδος ειναι αποφαση της γυναικας σου ή αν το προτεινε η παιδιατρος. πρεπει ομως να ξεκαθαρισετε στο μυαλο σας τα εξης:

-για την απωλεια βαρους δεν φταιει ο ιδιος ο θηλασμος, ουτε το μητρικο γαλα κ η ποιοτητα του.

-ενα μωρο που χρειαζεται φαρμακα και εξετασεις εχει περισσοτερη αναγκη τα αντισωματα που του προσφερει ο θηλασμος και τη μυρωδια/ασφαλεια/παρηγορια του μητρικου στηθους απο οτιδηποτε αλλο.

τα συμπληρωματα δινονται αν κριθει απαραιτητο, με πολλη προσοχη και ειναι ακριβως αυτο που λενε, συμπληρωματικα του θηλασμου.

πιστοποιημενοι συμβουλοι θηλασμου υπαρχουν εδω:http://www.thilasmos.net/leaders.html

οι αλλα μπορει να εχουν καποια γνωση για το θηλασμο, να ειναι υπερ (κ να μην ξερουν που παν τα 4:roll:), να εχουν παρακολουθησει σεμιναρια κτλ.

θα σου προτεινα , αν η γυναικα σου επιθυμει να θηλασει, να ερθει σε επαφη με καποιον απο τους παιδιατρους ή/και τις συμβουλους θηλασμου. Θα μπορεσουν να εκτιμησουν την συνολικη εικονα του παιδιου και του θηλασμου.

 

Η 1η οδός είναι η συμβουλή του 1ου παιδιάτρου και η 2η της 2ης παιδιάτρου

 

 

Μετά από σκέψη αποφασίσαμε να κάνουμε κανονικά τις εξετάσεις όσο επίπονες και αν είναι και να δώσουμε άλλη μια βδομάδα περιθώριο στον μικρό οπου το βράδυ ανα 3ωρο (max) θα τον ξυπνάμε και θα τον ταΐζουμε και όοοοοοοοοολη τη μέρα θα είναι με ένα βυζί στο στόμα

Αν δεν πάρει και έτσι κιλα , με δεδομένη και τη 3πλη επίσκεψη μαίας οπου επιβεβαίωσε οτι θηλάζουμε καλα και αν δεν εχει ουρολοιμωξη κτλ κτλ μονο τότε θα βάλουμε frisolac , ξένο γάλα δηλ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1. Δεν δινουμε πιπιλα

2. Ναι θηλάζει όποτε κλάψει

3. Ειναι .. μουσταρδι

4. Θηλάζει και από τα 2 στήθη

1. Καλά κάνετε

2. Το κλάμα είναι η τελευταία ένδειξη πείνας, πιο πριν ανοίγει το στόμα και ψάχνει, ή τρώει τα χεράκια του. Προσπαθείστε να το θηλάσετε πριν κλαψει

3. Καλό είναι να έχει άσπρα σποράκια, είναι ένδειξη ότι παίρνει αρκετό λιπαρό γάλα.

4. Το γάλα δεν είναι το ίδιο σε όλη την διάρκεια του θηλασμού. Στην αρχή βγαίνει το πιο ελαφρύ και νερουλό γάλα, που ξεδιψάει το μωρό, και όσο περνάει η ώρα το γάλα γίνεται πιο λιπαρό. Προσπαθείστε να παραμένει το μωρό αρκετή ώρα στο πρώτο στήθος, ώστε να πάρει όλο το λιπαρό γάλα. Μην βιαζεστε να το αλλάξετε στήθος, εκτός αν το αφήσει μόνο του, ή σταματήσει να καταπίνει

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

και να συμπληρωσω σε ο,τι λεει η παλλαντιν, οτι παιδιατρος που λεει 'θηλασμος ανα 3ωρο' σε μωρο που δεν παιρνει βαρος ειναι ΑΣΧΕΤΟΣ με το θηλασμο.

μπορει οντως να εχει παθει ουρολοιμωξη το μικρακι , αλλα εκει , αν ενδιαφερεσαι για την καλη υγεια του παιδιου κ τη συνεχιση του θηλασμου δεν προτεινεις μονο εξετασεις...

Το μωρο πρεπει να παιρνει κατα μεσο ορο 180 γρ. την εβδομαδα σε αυτη τη φαση.

Δες σε παρακαλω και τη σελιδα με τις συμβουλους...

καλη τυχη.

Link to comment
Share on other sites

και να συμπληρωσω σε ο,τι λεει η παλλαντιν, οτι παιδιατρος που λεει 'θηλασμος ανα 3ωρο' σε μωρο που δεν παιρνει βαρος ειναι ΑΣΧΕΤΟΣ με το θηλασμο.

μπορει οντως να εχει παθει ουρολοιμωξη το μικρακι , αλλα εκει , αν ενδιαφερεσαι για την καλη υγεια του παιδιου κ τη συνεχιση του θηλασμου δεν προτεινεις μονο εξετασεις...

Το μωρο πρεπει να παιρνει κατα μεσο ορο 180 γρ. την εβδομαδα σε αυτη τη φαση.

Δες σε παρακαλω και τη σελιδα με τις συμβουλους...

καλη τυχη.

Α, μπράβο! Αν και έχω δώσει το λινκ παραπάνω, δεν ξέρω αν το διαβάσατε οποτε το γράφω και εδώ http://ariadni144.wordpress.com/odigies_thilasmou_gia_tis_protes_40meres/

 

Πρέπει να το ξυπνάτε ώσπου το μωρό να γίνει 2 εβδομάδων και να έχει ανακτήσει το βάρος γέννησης και 200 γρ. επιπλέον και να κάνει τσίσα 8 φορές το 24ωρο. Ξυπνήστε ανά 2 ώρες από την έναρξη του προηγούμενου θηλασμού κατά τη διάρκεια της ημέρας και ανά 3 ώρες την νύχτα και θηλάστε το. Αφού γίνουν τα παραπάνω, σταματήστε να το ξυπνάτε τη νύχτα και αν δεν ξυπνά μόνο του, ξυπνήστε το ανά 3ώρο την ημέρα.

 

Θηλάστε σε κάθε γεύμα από ένα στήθος μόνο. Μην αλλάζετε στήθος όταν το μωρό θηλάζει καλά ή/και το ακούτε να καταπίνει, ακόμη κι αν έχουν περάσει τα πρώτα 10 λεπτά που σας είπαν (λανθασμένα) ότι είναι χρόνος για αλλαγή. Αν το μωρό γκρινιάζει ή χάσει το ενδιαφέρον του μπορείτε να το βάλετε να θηλάσει στο άλλο στήθος, ειδικά κατά τις πρώτες 2 εβδομάδες της ζωής του. Αλλιώς, ολοκληρώνετε το θηλασμό από το ίδιο στήθος. Όταν το μωρό κοιμηθεί βαθιά και ξυπνήσει, τότε αλλάζετε στήθος.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

 

Πρέπει να το ξυπνάτε ώσπου το μωρό να γίνει 2 εβδομάδων και να έχει ανακτήσει το βάρος γέννησης και 200 γρ. επιπλέον και να κάνει τσίσα 8 φορές το 24ωρο. Ξυπνήστε ανά 2 ώρες από την έναρξη του προηγούμενου θηλασμού κατά τη διάρκεια της ημέρας και ανά 3 ώρες την νύχτα και θηλάστε το. Αφού γίνουν τα παραπάνω, σταματήστε να το ξυπνάτε τη νύχτα και αν δεν ξυπνά μόνο του, ξυπνήστε το ανά 3ώρο την ημέρα.

 

Θηλάστε σε κάθε γεύμα από ένα στήθος μόνο. Μην αλλάζετε στήθος όταν το μωρό θηλάζει καλά ή/και το ακούτε να καταπίνει, ακόμη κι αν έχουν περάσει τα πρώτα 10 λεπτά που σας είπαν (λανθασμένα) ότι είναι χρόνος για αλλαγή. Αν το μωρό γκρινιάζει ή χάσει το ενδιαφέρον του μπορείτε να το βάλετε να θηλάσει στο άλλο στήθος, ειδικά κατά τις πρώτες 2 εβδομάδες της ζωής του. Αλλιώς, ολοκληρώνετε το θηλασμό από το ίδιο στήθος. Όταν το μωρό κοιμηθεί βαθιά και ξυπνήσει, τότε αλλάζετε στήθος.

 

Αυτα μας είπε πάνω-κατω , απλά για συντομία έγραψα ανα 3 ωρες κλπ

Link to comment
Share on other sites

Α, μπράβο! Αν και έχω δώσει το λινκ παραπάνω, δεν ξέρω αν το διαβάσατε οποτε το γράφω και εδώ http://ariadni144.wordpress.com/odigies_thilasmou_gia_tis_protes_40meres/

 

Πρέπει να το ξυπνάτε ώσπου το μωρό να γίνει 2 εβδομάδων και να έχει ανακτήσει το βάρος γέννησης και 200 γρ. επιπλέον και να κάνει τσίσα 8 φορές το 24ωρο. Ξυπνήστε ανά 2 ώρες από την έναρξη του προηγούμενου θηλασμού κατά τη διάρκεια της ημέρας και ανά 3 ώρες την νύχτα και θηλάστε το. Αφού γίνουν τα παραπάνω, σταματήστε να το ξυπνάτε τη νύχτα και αν δεν ξυπνά μόνο του, ξυπνήστε το ανά 3ώρο την ημέρα.

 

Θηλάστε σε κάθε γεύμα από ένα στήθος μόνο. Μην αλλάζετε στήθος όταν το μωρό θηλάζει καλά ή/και το ακούτε να καταπίνει, ακόμη κι αν έχουν περάσει τα πρώτα 10 λεπτά που σας είπαν (λανθασμένα) ότι είναι χρόνος για αλλαγή. Αν το μωρό γκρινιάζει ή χάσει το ενδιαφέρον του μπορείτε να το βάλετε να θηλάσει στο άλλο στήθος, ειδικά κατά τις πρώτες 2 εβδομάδες της ζωής του. Αλλιώς, ολοκληρώνετε το θηλασμό από το ίδιο στήθος. Όταν το μωρό κοιμηθεί βαθιά και ξυπνήσει, τότε αλλάζετε στήθος.

 

 

 

 

Nα συμπληρωσω μια εναλλακτικη.....αν χασει το ενδιαφερον του μπορειτε να αλλαξετε σταση πρωτου να δοκιμασετε αλλαγη στηθους,δηλαδη να ξαπλωσει η μαμα η δες...http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=39776.Ετσι επιτυνχανεις να πινει μεγαλυτερη ποσοτητα απο το λιπαρο γαλα.Στη δικη μας περιπτωση επιαση η αλλαγη στασεων οταν κουραζοταν ο μικρος μας

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν λίγο ζύγισα πάλι τον μικρό

Είχε φάει πριν 2 ώρες και μόλις τον άλλαξαμε

2920 παρακαλω....

Αντε να και κάτι καλό , είχαμε τρελλαθεί το βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!

Εγώ γιατί νομίζω ότι η προηγούμενη ζύγιση ήταν απλά λάθος? :roll:

Πραγματικά, εκτός από την προηγούμενη ζύγιση, από πουθενά δεν προκύπτει ότι υπάρχει πρόβλημα....

Μιλήστε και μη τη παιδίατρο στο τηλέφωνο με τη σημερινή ζύγιση. Μπορεί να αλλάξει γνώμη.

Αφού ζορίζεστε πάντως, μιλήστε οπωσδήποτε με σύμβουλο θηλασμού (παιδίατρο ή μη). Θα σας καθυσηχάσει και θα σας βοηθήσει πολύ.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο ζύγισα πάλι τον μικρό

Είχε φάει πριν 2 ώρες και μόλις τον άλλαξαμε

2920 παρακαλω....

Αντε να και κάτι καλό , είχαμε τρελλαθεί το βράδυ!

 

Χαίρομαι πολύ που πήρατε τα πάνω σας! Πραγματικά δεν νομίζω ότι μέχρι στιγμής υπάρχει λόγος τέτοιας ανησυχίας...

 

Παρακολουθώ τα όσα γράφεις και θέλω να σου πω -πολύ φιλικά- τα εξής:

1. Παιδίατρος υπέρ του θηλασμού είναι όποιος έμπρακτα υποστηρίζει το θηλασμό όταν υπάρξει πρόβλημα (ΑΝ υπάρξει) χωρίς να προβάλλει το συμπλήρωμα ξένου γάλακτος ως τη μόνη λύση.

 

2. Αν η γυναίκα σου θηλάζει για πρώτη φορά χρειάζεται την απόλυτη, ψύχραιμη και ήρεμη συμπαράστασή σου. Ενημερώσου όσο περισσότερο μπορείς και συνέχισε να τη βοηθάς. Εγώ δεν θα είχα θηλάσει ούτε 1 εβδομάδα αν δεν είχα τη βοήθεια του άντρα μου (θηλάζω ήδη 12,5 μήνες).

 

3. Ο θηλασμός δεν προσφέρει στο παιδί μόνο βάρος ώστε η επιτυχία του να κρίνεται (μόνο) από τα γραμμάρια που έβαλε το μωρό. Σαφώς η σωστή ανάπτυξη του μωρού είναι ζητούμενο και το βάρος είναι ένα σημαντικό κριτήριο αλλά ο θηλασμός είναι επιλογή με μακροπρόθεσμες συνέπειες όχι μόνο για τη διατροφή του μωρού και ως τέτοια δεν πρέπει να συγκρίνεται με το όποιο xxlac.

Link to comment
Share on other sites

Πηραμε και θηλαστρο σημερα (νοικιασαμε για την ακριβεια)

 

Απο τον 1 μαστο η γυναικα μου εβγαλε περιπου 32 ml σε 18 λεπτα

 

 

Το ποσο μπορει να βγαλει μια γυναικα με θηλαστρο δεν αποτελει ενδειξη της ποσοτητας που μπορει να παραγει.Υπαρχουν περιπτωσεις γυναικων που θηλασανε χρονο κ καθε φορα που δοκιμασανε να βγαλουν με θηλαστρο πανω απο 50 γραμμαρια δε βγαλανε.Εγω 3,5 μηνες τωρα στη καλυτερη να βγαλω 60 ml,αλλα ο μικρος μας ειναι πανω απο 7 κιλα,κ εχει διπλασιασει το βαρος γενησης και πανω απο 70 εκατοστα :)Επισης απο οτι εχω διαβασει η καθε αντληση δε πρεπει να υπερβαινει τα 15 λεπτα.Αν κανω λαθος ας με διορθωσουν οι εμπειροτερες

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βάλαμε και στο άλλο στήθος και έβγαλε 45-48 ml !!

 

Επίσης η σύζηγος μου παρατήρησε πως ο μαστος που μπαινει το θηλαστρο , μετα απο 1,5-2 ώρες , οταν δηλαδή πρέπει να ξαναφαει ο μπεμπης , είναι πολύ πιο "γεματο" και σκληρό από το άλλο.

 

Δεν ξέρω αν ισχυεί αυτο που θα πω , αλλά η μαια μας , μας είπε πως ίσως επειδη ειναι μικρουλης (2800 γεννηθηκε) δυσκολευετε κάπως στο "ρούφηγμα". Έτσι σε αυτό το στάδιο ίσως το θήλαστρο όντως μας βοηθήσει!

Link to comment
Share on other sites

ο μαστος στον οποιο εχει μπει θηλαστρο ειναι πιοσκληρος απο τον αλλο επειδη δεν εχει βγαλει ολο το γαλα .καιι οντως ισχυει οτι τα πιο μικρα μωρα κουραζονται πιο ευκολα στον θηλασμο.αλλα αν μαθει μπουκαλι δυσκολα θα δεχτει το στηθος αργοτερα.οποτε θα πρεπει να αντλει μιση ωρα να ταιζει αλλη μιση κ να πλενει κ να αποστειρωνει θηλαστρο κ μπιμπερο αλλη μιση ωρα διαδικασια.μεχρι να το αλλαξει κ να ξανακοιμηθει θα εχει ξαναπινασει οποτε θα πρεπει να τα ξανακανει ολα αυτα και ολη η μερα θα ειναι ενα μονιμο αγχος προετοιμασιας του γαλατος του μωρου!γνωμη μου ειναι να επιμενει στο στηθος.επισης δε συνησταται θηλαστρο πριν την εδραιωση του θηλασμου.δηλαδη 40 ημερες

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ισχυεί αυτο που θα πω , αλλά η μαια μας , μας είπε πως ίσως επειδη ειναι μικρουλης (2800 γεννηθηκε) δυσκολευετε κάπως στο "ρούφηγμα". Έτσι σε αυτό το στάδιο ίσως το θήλαστρο όντως μας βοηθήσει!

 

Η τακτική του συμπληρώματος σε μωρά χαμηλού βάρους πράγματι προτείνεται προκειμένου τα μωρά αυτά να σιτιστούν επαρκώς.

 

Αυτό όμως πρέπει να γίνεται με πολλή προσοχή και με κάποιους κανόνες:

1. Να είναι όντως απαραίτητο. Το ότι το μωρό γεννήθηκε λιγότερο από 3 κιλά δεν σημαίνει κι ότι δεν θηλάζει καλά. Αν θηλάζει ενεργά, το ακούτε να καταπίνει, κάνει αρκετές θηλαστικές κινήσεις και δεν κοιμάται στο στήθος την περισσότερη ώρα (θηλάζει 2-3 φορές και κοιμάται, το ξυπνάτε, πιπιλίζει, κοιμάται κ.ο.κ.) ή/και η μαμά νιώθει το στήθος να "αδειάζει" τότε μάλλον ΔΕΝ χρειάζεται συμπλήρωμα με το μπιμπερό.

 

Αν τελικά χρειάζεται:

 

2. Η μαμά πρέπει να νοικιάσει ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ θήλαστρο ΔΙΠΛΗΣ άντλησης. Αυτό γιατί μόνο έτσι θα εδραιωθεί η παραγωγή της - με οποιοδήποτε άλλο θήλαστρο στη φάση αυτή, κινδυνεύει να αποθηλάσει πριν σαραντήσει.

Η διπλή άντληση (κι από τα δύο στήθη ταυτόχρονα) βοηθά τη μαμά να τελειώνει γρήγορα με την άντληση - ο χρόνος είναι πολύ σημαντικός θα το διαπιστώσετε στην πορεία.

 

3. Το συμπλήρωμα με το μπιμερό προσφέρεται ΠΑΝΤΑ ΜΕΤΑ το θηλασμό και δεν πρέπει να τον υποκαθιστά. Αυτό γίνεται για να παίρνει το στήθος επαρκές ερέθισμα και για να παραμείνει το μωρό στο στήθος, δηλαδή να μην αρνηθεί το στήθος και επιλέξει το μπιμπερό (άρνηση στήθους, σύγχιση θηλών).

 

4. Αν το συμπλήρωμα που παίρνει το μωρό είναι λίγο σε ποσότητα και το μωρό βάζει επαρκές βάρος, τότε σταδιακά μειώνετε το συμπλήρωμα και συνεχίζετε μόνο με θηλασμό απευθείας από το στήθος.

 

5. Αν οι ποσότητες συμπληρώματος είναι μεγάλες, και το μωρό εξακολουθεί και να θηλάζει σε όλα τα γεύματα, τότε συνεχίζετε μέχρι σταδιακά να μειωθούν οι ποσότητες του συμπληρώματος.

 

6. Στο μεταξύ η μαμά αν θηλάζει με ψευδοθηλές προσπαθεί να τις κόψει, και πάντα ελέγχει ότι το μωρό είναι σωστά τοποθετημένο (ώστε να θηλάζει όσο καλύτερα μπορεί).

 

7. Η μαμά χρειάζεται ΑΜΕΡΙΣΤΗ συμπαράσταση και ΒΟΗΘΕΙΑ για το σπίτι κλπ. καθώς η άντληση μαζί με το θηλασμό είναι από τα πιο κουραστικά πράγματα που μπορείς να φανταστείς...

 

Τα παραπάνω τα έζησα με το γιο μου (γεννήθηκε 2450 και τον πήρα στο σπίτι 2260...) και τα έκανα ανελλιπώς για 2 μήνες μέχρι να μπορέσει να πίνει από το στήθος απευθείας όλο το γάλα που χρειαζόταν.

 

Αν χρειάζεστε λεπτομέρειες, είμαι στη διάθεσή σας.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για άλλη μια φορά

 

Επανέρχομαι με ερωτηξεις

 

1) Η 3η παιδίατρος που πήγαμε μας είπε να τον ταϊζουμε όποτε κλάψει με μέγιστο τις 3 ωρες τη μέρα και τις 4 τη νυχτα. Σε κάθε γεύμα να βάζουμε στο ενα στηθος θήλαστρο και στον άλλο τον μπέμπη (εναλλάξ). Αν κλάψει για πείνα 1 - 1 1/2 ώρα αφου έχει φάει , δεν πήρε μάλλον το φαγακι που ήθελε οπότε μας είπε πάλι στήθος + λιγο συμπλήρωμα για να δούμε ποσο ακόμη θέλει.

 

2) Στο Έλενα που καλέσαμε μας είπανε θήλαστρο μόνο το πρωι αφου θηλάσει σαν έξτρα γάλα που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μεσα στην μέρα.

 

Τέλος υπάρχει κάπου ... εγχειριδιο χρήσης θηλάστρου για ανίδεους γονείς;

Οι θηλές της γυναίκας μου είναι κάπως ερεθισμένες....

 

ΥΓ Ο μικρός 2 μέρες τώρα είναι κολλημένος στα 3 κιλά

Link to comment
Share on other sites

Για τις ώρες νομίζω σωστά σας είπε η παιδίατρος. Αλλά νομίζω πως κατά τη διάρκεια του θηλασμού το παιδί πρέπει να το βάζετε και στα δύο στήθη...

Μα γιατί να βγάλει με το θήλαστρο? Αν δείτε ότι ζητάει εξτρα γάλα το βάζει στο στήθος και τρώει. Είναι απλό!

 

Εγχειρίδιο για θήλαστρα δεν βρήκα ούτε εγώ πουθενά πάντως, και καθόμουν και αρμεγόμουν σαν την αγελάδα. Τα θήλαστρα κάνουν κακό στο θηλασμό, εγώ αυτό έχω καταλάβει, εμπειρικά πάντα. Αν είναι ερεθισμένες οι θηλές, υπάρχουν οι ανάλογες κρέμες.

 

Και το τελευταίο, ΜΗΝ ζυγίζετε το παιδί καθε μέρα!!! Είναι μεγάλο λάθος αυτό γιατί σας γεμίζει άδικα με άγχος. Βρείτε έναν/μια παιδίατρο και εμπιστευτείτε την ζυγαριά του. Ή αν έχετε ζυγαριά ζυγίζετε το παιδί μια φορά στις 10 μέρες ή στο μήνα ακόμα καλύτερα. Δεν έχει κανένα νόημα το κάθε μέρα γιατί δεν δείχνει απολύτως τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για άλλη μια φορά

 

Επανέρχομαι με ερωτηξεις

 

1) Η 3η παιδίατρος που πήγαμε μας είπε να τον ταϊζουμε όποτε κλάψει με μέγιστο τις 3 ωρες τη μέρα και τις 4 τη νυχτα. Σε κάθε γεύμα να βάζουμε στο ενα στηθος θήλαστρο και στον άλλο τον μπέμπη (εναλλάξ). Αν κλάψει για πείνα 1 - 1 1/2 ώρα αφου έχει φάει , δεν πήρε μάλλον το φαγακι που ήθελε οπότε μας είπε πάλι στήθος + λιγο συμπλήρωμα για να δούμε ποσο ακόμη θέλει.

 

2) Στο Έλενα που καλέσαμε μας είπανε θήλαστρο μόνο το πρωι αφου θηλάσει σαν έξτρα γάλα που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μεσα στην μέρα.

 

Τέλος υπάρχει κάπου ... εγχειριδιο χρήσης θηλάστρου για ανίδεους γονείς;

Οι θηλές της γυναίκας μου είναι κάπως ερεθισμένες....

 

ΥΓ Ο μικρός 2 μέρες τώρα είναι κολλημένος στα 3 κιλά

συμφωνω για τον τροπο ταισματος που ειπε η παιδιατρος ως προς τις ωρες.τωρα αυτο με το θηλαστρο δε μπορω να καταλαβω γιατι το ειπε?αν πειναει κιαλλο γιατι να μη φαει απο το στηθος κ πρεπει να φαει απο το μπουκαλι?

οσο για τις θηλες της γυναικας σου καλο ειναι να αφηνει λιγο απο το γαλα της επανω στις θηλες και θα δει πολυ καλο αποτελεσμα.επισης δεν ειναι σωστο να πλενει το στηθος ολη την ωρα γιατι η υγρασια κανει κακο.τελος μπορει να βαλει κρεμα λανολινης που ειναι ακακη και για το μωρο.

Τα θήλαστρα κάνουν κακό στο θηλασμό,

Και το τελευταίο, ΜΗΝ ζυγίζετε το παιδί καθε μέρα!!!

συμφωνω σε αυτα τα 2.και ως προς το θεμα του ζυγισματος επειδη εδω στη γερμανια το κρατος μας παρεχει μαια δωρεαν μεχρι να γινει 2 μηνων το μωρο...κ στα 3 παιδια μου ερχοταν μια φορα τη βδομαδα η μαια κ μου τα ζυγιζε.δεν χρειαζεται να το ζυγιζετε 5 φορες την ημερα.μπορει να εχει κρατησει τα κακα του κ να ζυγιζει 30 γραμμαρια περισσοτερο κ μετα να τα κανει κ λετε γιατι ειναι 30 γραμ λιγοτερο απο οτι ηταν πριν 1 ωρα?:shock:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για άλλη μια φορά

 

Επανέρχομαι με ερωτηξεις

 

1) Η 3η παιδίατρος που πήγαμε μας είπε να τον ταϊζουμε όποτε κλάψει με μέγιστο τις 3 ωρες τη μέρα και τις 4 τη νυχτα. Σε κάθε γεύμα να βάζουμε στο ενα στηθος θήλαστρο και στον άλλο τον μπέμπη (εναλλάξ). Αν κλάψει για πείνα 1 - 1 1/2 ώρα αφου έχει φάει , δεν πήρε μάλλον το φαγακι που ήθελε οπότε μας είπε πάλι στήθος + λιγο συμπλήρωμα για να δούμε ποσο ακόμη θέλει.

 

2) Στο Έλενα που καλέσαμε μας είπανε θήλαστρο μόνο το πρωι αφου θηλάσει σαν έξτρα γάλα που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μεσα στην μέρα.

 

Τέλος υπάρχει κάπου ... εγχειριδιο χρήσης θηλάστρου για ανίδεους γονείς;

Οι θηλές της γυναίκας μου είναι κάπως ερεθισμένες....

 

ΥΓ Ο μικρός 2 μέρες τώρα είναι κολλημένος στα 3 κιλά

 

Σε παρακαλώ πολύ ξαναδιάβασε πολύ προσεκτικά αυτά που σου έγραψα παραπάνω (μήνυμα #44) για την άντληση, το είδος θήλαστρου και το συμπλήρωμα (πότε δίνεται, πώς δίνεται, πόσο κλπ.).

 

Αν το μωρό παίρνει την ημέρα λιγότερο από το φυσιολογικό, τότε μπαίνετε στη λογική του συμπληρώματος. Για το φυσιολογικό σε μωρό που θηλάζει δες εδώ http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/weight-gain-metric.html και έχε υπ' όψιν σου ότι οι ζυγαριές του σπιτιού δεν είναι αξιόπιστες για τέτοιες μικρές ζυγίσεις...

 

Για το 1.

Και η 3η παιδίατρος φοβάμαι ότι δεν γνωρίζει από θηλασμό: το να κλάψει ένα μωρό που θηλάζει στη 1, 1,5 ώρα ΔΕΝ σημαίνει ότι "δεν πήρε μάλλον το φαγάκι που ήθελε" - σημαίνει ότι όσο πήρε το χώνεψε. Αυτή είναι η διαφορά του μητρικού από το ξένο: χωνεύται γρήγορα.

 

Η άντληση δεν λειτουργεί με τον τρόπο που σας περιέγραψε στις φάσεις αυτές. Το να αντλείς ενώ θηλάζεις το κάνεις όταν έχει λύσει τυχόν θέματα στο θηλασμό, καθώς αφενός είναι περίπλοκο αφετέρου γιατί θα πρέπει να είμαστε σίγουροι ότι η άντληση τη συγκεκριμένη στιγμή δεν λειτουργεί σε βάρος του θηλασμού (π.χ. στις αρχές χρειάζεται κάποιες φορές να κάνουμε εναλλαγές στο στήθος και για να αυξηθεί η παραγωγή της μαμάς και για να κρατάμε το ενδιαφέρον του μωρού).

 

Για το 2.

Και πάλι δεν ισχύει έτσι ακριβώς. Είτε η άντληση χρειάζεται γιατί το μωρό δεν θηλάζει καλά, οπότε γίνεται με κάποιο πρόγραμμα όλο το 24ωρο για να διατηρηθεί η παραγωγή (καθώς το ερέθισμα από το μωρό που δεν θηλάζει καλά δεν είναι επαρκές) είτε δεν χρειάζεται καθόλου άντληση. Δεν μπερδεύουμε σ' ενα μικρό μωρό μπιμπερά χωρίς λόγο έτσι απλά για να πούμε ότι δώσαμε και συμπλήρωμα..

 

Οδηγίες για την άντληση μπορούμε να σας δώσουμε ΑΝ λύσουμε ότι χρειάζεται να μπείτε στη διαδικασία.

 

Οι θηλές είναι ερεθισμένες από την άντληση ή από το μωρό;;

Αν είναι από το μωρό επείγει να διορθωθεί η στάση του για να θηλάζει και καλά (να παίρνει το μωρό γάλα και να δέχεται το στήθος ερέθισμα σωστό).

 

Για το "κολλημένος στα 3 κιλά" έχω να πω ότι οι καθημερινές μετρήσεις δεν είναι αξιόπιστες και μάλιστα σε ζυγαριές σπιτιού. Τις περισσότερες φορές δημιουργούν περιττό άγχος... Ένα μωρό που θηλάζει παίρνει κατά μέσο όρο 25γραμ τη μέρα! Σε 2 μέρες θα έπαιρνε 50 (στην καλύτερη περίπτωση). Η ζυγαριά σας έχει τέτοια ακρίβεια ; ;)

Link to comment
Share on other sites

το νινι μου είναι 12 ημερών και θέλω να το θηλάσω αποκλειστικά ,όμως υπάρχουν μέρες που ρουφάει ρουφάει και δεν χορταίνει με τίποτα με αποτέλεσμα να κλαίει και να γκρινιάζει πολύ ώρες οπότε του κάνω ξένο γάλα 40 μλ και ηρεμεί!!!!!όμως με στεναχωρεί αυτό γιατί δεν του φτάνει το γάλα μου??????

ειναι 4κιλά

αγόρι

κάνει 5-6 κενώσεις και τσίσάκια πολλά δεν έχω πρόβλημα όμως τι γίνετε με το γάλα μου????????γιατί δεν κατεβαίνει πιο πολύ????

πίνω τουλάχιστον 2 λιτρα νερό ,χυμούς, γάλα,μια δυο γουλιές μπυρίτσα....

 

help!!!!

Link to comment
Share on other sites

ποσο γεννηθηκε το μωρο σου?η μπυρα που πινεις δε κανει τιποτα.πρεπει να πιεις ενα βαρελι ολοκληρο μπυρα για να δεις αποτελεσμα:rolleyes:

με το ξενο γαλα ηρεμει επειδη ναρκωνεται γιατι του πεφτει βαρυ.ζηταει συνεχεια το στηθος σου γιατι ετσι γινεται τις πρωτες 6-8 εβδομαδες .πρεπει να εδραιωθει ο θηλασμος κ να ρυθμιστει η παραγωγη σου στη ζητηση του μωρου.τα κακα που κανει δειχνουν οτι τρεφεται πολυ καλα.τις πρωτες 6 εβδομαδες μπορει να εχεις το μωρο μεχρι κ 20 ωρες την ημερα στο στηθος. ειναι φυσιολογικο.δε σημαινει οτι δε του φτανει το γαλα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...