Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα θετικά των νηπιαγωγείο μας….


Recommended Posts

Μου κάνει εντύπωση που καμία μανούλα και κανένας μπαμπάς δεν έχει κάτι θετικό να πει για τους δασκάλους των παιδιών του...

Δεν μπορεί όλοι να είναι κακοί!

 

μα τα θετικά των σχολείων μας είναι το θετικά των νηπιαγωγών μας,,,το σχολείο είναι κάτι άψυχο, η δασκάλα δίνει ζωή...;)

kiknaki δεν έχω λόγια...έτσι ρε παιδιά, κουράστηκα να ανδυκνείονται μόνο αρνητικά στοιχεία...αρκετή "μαυρισμένα" είναι τον τελευταίο καιρό όλα...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΛΟΙΠΟΝ και ο δικος μου γιος ειναι απιστευτα τυχερος γιατι εχει την κυρια ΜΑΤΙΝΑ ΤΟΥ..

Τι να σας πρωτοπω?κατι προσφατο ..τσικνοπεμπτη εψησε σουβλακια και τα εντυσε και χορεψαν τσαμικο και καλαματιανο(Αφου τα ειχε προετοιμασει 1 βδομαδα πριν)

να σας πω οτι ο γιο ςμου ξερει απταιστα για το συμπαν?για το ανθρωπινο σωμα?

οτι δεν εχει φωναξει ποτε σε παιδι?οτι φωναξε πυροσβεστικο οχημα στο σχολειο και τα παιδια τρελλαθηκαν?

και τοσα πολλα καθε μερα που δυσκολευομαι να σας γραψω..

ειναι απλα ΤΕΛΕΙΑ και την ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου για οτι κανει για ΟΛΑ τα παιδια ..δεν ξεχωρισε ποτε κανενα ..ολα ειναι παιδια της.

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρωσω διοτι δεν μπορω να αντισταθω?τους παιρνει δωρακια με δικα της λεφτα.

τους εχει βιβλιοθηκη και καθε παρασκευη δανειζονται ενα βιβλιο ,της ζωγραφιζουν κατι και μολις τελειωσει το παραμυθοβιβλιο με τις ζωγραφιες θa παμε magik park.

καθε μερα η ανα 2 μερες εχουν ενα θεμα και ασχολουνται.σημερα πχ τους ειχε μουσικη υποκρουση απο αυλο και τους εδειχνε το συγκεκριμενο μουσικο οργανο.

την παρασκευη θα παμε νηστισιμα σαν μικρο μπουφε για να κανουν καθαρα δευτερα (λιγο πιο νωρις)

ασχοληθηκαν με τον αργαλιο ,με φιλοζωια ,με περιβαλλον με με με ...ειναι αστειρευτη ..

την λατρευουμε ΟΛΟΙ οι γονεις και ειμαστε διπλα της σε καθε προσπαθεια της.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο το νηπιαγωγειο που παει η κορη μου.

Παει προνηπια σε δημοσιο σχολειο και ειναι 4-5 προνηπιακια μαζι με τα νηπιακια.

Γινεται φοβερη δουλεια απο τις δασκαλες εκει.

Η κορη μου δεν ειχε παει παιδικο, ηταν η πρωτη της επαφη με σχολειο φετος.

Εμαθε να γραφει την αλφαβητα, το ονοματεπωνυμο της...

Εμαθε να αντιγραφει καθε λεξη που βλεπει.

Εμαθε να ζωγραφιζει (που μονο μουτζουρες εκανε μεχρι τοτε)

Τους δινουν εργασια καθε Σ/Κ (να δουλεψουν πανω σε ενα παραμυθι)

Τους πανε εκπαιδευτικη εκδρομη σε μουσεια.

Χωρια ποσες μικροβολτες σε παρκακια για να βλεπουν τα δεντρα.

Μας ζητησαν την αδεια οι δασκαλες να τα πανε στην εκκλησια να κοινωνησουν..

Μαγειρευουν κουλουρακια,το Φθινοπωρο που μιλουσαν για τον τρυγο, μαγειρεψαν ολα μαζι μουστοκουλουρα,

χωρια οι εκδηλωσεις που κανουν, τα ημερολογιακια και κατασκευες τα Χριστουγεννα, οι αυτοσχεδιες στολες τωρα τις αποκριες, και ποσα αλλα... τι να πρωτοθυμηθω.

Κι εγω καθε μεσημερι παιρνω ενα χαρουμενο παιδι απο το σχολειο και καθε βραδυ που πεφτει να κοιμηθει η προσευχουλα της κορης μου περιλαμβανει και το ονομα της δασκαλας της που υπερλατρευει.

Τον πρωτο μηνα που πρωτοπηγε σχολειο ειχαμε θεμα προσαρμογης (κλαμματα, φωνες, δεν ηθελε να μεινει).... οποτε μπορειτε να φανταστειτε πως ουτε στα πιο τρελα μου ονειρα δεν υπηρχε αυτο το σκηνικο οτι θα μπορουσε να συμβει και τωρα που συμβαινει χαιρομαι απιστευτα πολυ για το παιδακι μου και σεβομαι απεριοριστα πολυ αυτη την πιτσιρικα δασκαλα της (που δεν το κρυβω πως στην αρχη με ειχε προβληματισει το νεαρο της ηλικιας της) που εχει τοσο ορεξη και μερακι για την δουλεια της και το κυριοτερο αγαπαει ολα τα παιδια τοσο πολυ. Και δεν εκανε απεργια ποτε μεχρι τωρα, σεβομενη τις εργαζομενες μαναδες.

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά χαίρομαι πάρα πολύ που υπάρχουν γονείς που είναι ευχαριστημένοι από τους εκαπιδευτικούς των παιδιών τους!

 

Να ξέρετε, πάντως, ότι οι εκπαιδευτικοί θέλουμε να τα ακούμε αυτά! Θέλουμε να ακούμε μπράβο για τη δουλειά μας! Μας δίνει δύναμη και κουράγιο να κάνουμε παραπάνω πράγματα με τα παιδιά σας/μας!

 

(Φυσικά υπάρχουν και κακοί εκπαιδευτικοί! Δεν το αρνούμαι! Αλλά να λέμε και τα καλά και όχι μόνο τα κακά!!!!)

 

Θα χαρώ ακόμα πιο πολύ να δω και άλλα θετικά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ανήκω κι εγώ στο κλαμπ των τυχερών μαμάδων.. Ο μεγάλος μου γιος, είχε μια νηπιαγωγό, πραγματικό θησαυρό!!!

Καλός άνθρωπος, ευγενική και δοτική. Γεμάτη όρεξη γι'αυτό που κάνει. Γεμάτη προσφορά. Το παιδάκι μου, έμαθε μαζί της πάρα πολλά πράγματα. Πολλά απο αυτά του τα είχα εμφυσήσει κι εγώ, αλλά κακά τα ψέματα, κάποιες φορές, τα εμπεδώνουν καλύτερα όταν τα ακούν απο την δασκάλα. ;) Όταν κάθομαι και τα θυμάμαι.... το παιδί μου μαζί της, στο νήπιο μόλις, είχε πάρει γνώσεις κοινωνικής συμπεριφοράς και ηθικής, υγιεινής διατροφής, τέχνης (μέχρι και βιβλία με πίνακες σχολίαζαν και μάλιστα απο εκεί είχαν περάσει και στο θέμα της γύμνιας και σεξουαλικότητας, με πολύ όμορφο τρόπο), αγάπησε το βιβλίο, αγάπησε την ζωγραφική, την μουσική, τις κατασκευές, έμαθε λίγο απο Ιστορία, ανατομία, βιολογία, φυτολογία, για την θρησκεία καθώς και τις παραδόσεις της χώρας μας αλλά και στον υπόλοιπο κόσμο, έμαθε να δουλεύει ομαδικά, πήρε γνώσεις ανατομίας, ενίοτε και ιατρικές, (για την ηλικία του εννοείται), έμαθε να δέχεται τα "διαφορετικά" παιδάκια και να μην είναι επικριτικός και πολλά άλλα τα οποία αν αναφέρω, θα σας κουράσω.

Το σημαντικότερο απ'όλα δε, είναι ότι το παιδί μου (που δεν είχε και την καλύτερη τύχη στις παιδαγωγούς του παιδικού σταθμού) έκανε την αρχή της σχολικής του ζωής (με την έννοια ότι εκεί πρωτοεξοικειώθηκε με τον όρο σχολείο και εφόσον το νηπιαγωγείο στεγαζόταν μέσα σε ένα δημοτικό σχολείο, το θεώρησε εντελώς διαφορετικό απο τον παιδικό σταθμό) με μια καταπληκτική παιδαγωγό που την θυμάται ακόμα με αγάπη.

Εύχομαι μόνο, να καταφέρω να γράψω και τον μικρό μου στην τάξη της όταν έρθει η ώρα......:(

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς στο τέλος της χρονιάς, πήγαμε με τον γιο μου και πήραμε ένα μενταγιόν με καρδούλα, σαν αποχαιρετιστήριο δώρο και της το δώσαμε την ημέρα της γιορτής μαζί ένα σημείωμα που της γράφαμε πόσο την αγαπάμε και την ευχαριστούμε..

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ την κόρη μου από τα πλέον τυχερά παιδιά γιατί είχε την τύχη να έχει δύο χρόνια σε δημόσιο νηπιαγωγείο μια νηπιαγωγό πραγματικό διαμάντι.

Τι να πρωτοθυμηθώ...από το έργο της, τον χαρακτήρα της?

Δεν θα γράψω όμως τίποτα άλλο. Θα σας αφήσω να διαβάσετε το γράμμα που "έγραψε" η κόρη μου στην δασκάλα της και το δώσαμε στην αποχαιρετηστήρια γιορτή του σχολείου..

 

 

 

 

Για να σου πω ευχαριστώ…….

 

 

Αγαπημένη μου κυρία

 

Η μαμά μου πάντα μου έλεγε ότι το καλοκαίρι το περιμένουν όλα τα παιδιά γιατί τότε πάνε διακοπές και κάνουν μπάνιο στη θάλασσα. Κι εγώ περίμενα το καλοκαίρι γιατί μου αρέσει πολύ η θάλασσα αλλά και το παιχνίδι στην άμμο με την μαμά και τον μπαμπά.

Τώρα το καλοκαίρι ήρθε και τα σχολεία έκλεισαν. Κι εγώ θα πάω διακοπές και είμαι πολύ χαρούμενη γιʼαυτό. Αλλά είμαι και στεναχωρημένη γιατί τώρα θα μου λείψεις εσύ κυρία και το γλυκό χαμόγελο σου που με υποδεχόταν κάθε πρωί.

Έτσι κι εγώ αποφάσισα να σου γράψω αυτό το γράμμα για να σου πω ευχαριστώ για την όμορφη σχολική χρονιά που πέρασα κοντά σου!

Σʼευχαριστώ γιατί με αγκάλιασες από τη πρώτη μέρα που ήρθα στο σχολείο. Ήμουν τόσο φοβισμένη θυμάμαι που δεν άφηνα το χέρι της μαμάς μου. Τότε όμως ήρθες κοντά μου έσκυψες και μου έδωσες το χέρι για να μπω στη τάξη και το χαμογελαστό πρόσωπο σου μου έδειξε ότι μʼαγαπάς.

Σʼευχαριστώ γιατί με άφηνες να παίρνω πάντα μαζί μου το αρκουδάκι μου αν και το απαγόρευε ο διευθυντής και ποτέ δεν είπες τη μαμά μου να μη το παίρνουμε μαζί αλλά της έλεγε ότι αφού το θέλω να το παίρνω. Ένιωθα πολύ όμορφα με το αρκουδάκι μου παρέα και εσύ το κατάλαβες.

Σʼευχαριστώ που όταν γκρίνιαζα στη μαμά μου γιατί ήθελα να κοιμηθώ λίγο παραπάνω το πρωί εσύ δεν την πίεσες να με φέρνει στην ώρα μου και έτσι μπόρεσα κι εγώ να κάνω και λίγο το δικό μου.

Σʼευχαριστώ που μου έμαθες τα γράμματα και τους αριθμούς τόσο όμορφα και ξεκούραστα μα πάνω από όλα παίζοντας.

Σʼευχαριστώ για τα μπράβο που μου έδινες όταν τέλειωνα μια ζωγραφιά. Ούτε θυμάμαι πόσα μπράβο μου είπες.

Σέυχαριστώ για τις όμορφες ιστορίες που μας έλεγες και για τους φόβους μας για τους κακούς δράκους και τα μεγάλα τέρατα που έδιωχνες μέσα από αυτές.

Σέυχαριστώ για την υπομονή που έδειξες ώστε να μας μάθεις να είμαστε όλοι φίλοι και να μη μαλώνουμε.

Σʼευχαριστώ που ποτέ δεν μας μάλωσες αν και ήμασταν μια πολύ δύσκολη τάξη αφού τα αγόρια συνέχεια μαλώνανε. Το άκουσα όταν το έλεγες μια φορά στη μαμά μου.

Πάνω από όλα σε ευχαριστώ για την αγάπη που μας έδειξες και τον τρόπο πώς να γίνουμε καλύτερα παιδιά!

 

Τώρα όμως πρέπει να φύγω και δεν θυμάμαι άλλα να γράψω…ξέρω όμως ότι είναι πολλά ακόμη.

Ευχαριστώ που μʼαγαπάς καλή μου κυρία και να ξέρεις ότι σʼαγαπώ κι εγώ και πάντα θα σε έχω στη καρδούλα μου!

 

 

Με αγάπη Α.

 

 

 

 

Το παραπάνω γράμμα θα μπορούσε να το έγραφε η κόρη μου στη δασκάλα της αν θα ήξερε να γράφει.

Είναι σκέψεις και συναισθήματα δικά της που όλο το χρόνο συζητούσα μαζί της ή απλά παρατηρούσα. Εγώ απλά τα έντυσα με λέξεις γιατί πιστεύω ότι είναι σωστό να φαίνονται ότι υπάρχουν και καλοί εκπαιδευτικοί.

Ένα ευχαριστώ για τη δασκάλα μας είναι λίγο μπροστά σε αυτά που πρόσφερε στο παιδί μου και τους συμμαθητές της.

Την ευχαριστώ πραγματικά μέσα από τα βάθη της καρδιάς μου και της εύχομαι ότι καλύτερο για τη ζωή της.

 

 

 

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1006494&postcount=20

 

:cry::cry::cry::cry:

Έχω συγκινηθεί πάρα πολύ.....Πολύ όμορφη κίνηση πραγματικά... Μπράβο σας....κ μπράβο της....

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Το σημαντικότερο απ'όλα δε, είναι ότι το παιδί μου (που δεν είχε και την καλύτερη τύχη στις παιδαγωγούς του παιδικού σταθμού) έκανε την αρχή της σχολικής του ζωής (με την έννοια ότι εκεί πρωτοεξοικειώθηκε με τον όρο σχολείο και εφόσον το νηπιαγωγείο στεγαζόταν μέσα σε ένα δημοτικό σχολείο, το θεώρησε εντελώς διαφορετικό απο τον παιδικό σταθμό) με μια καταπληκτική παιδαγωγό που την θυμάται ακόμα με αγάπη.

Εύχομαι μόνο, να καταφέρω να γράψω και τον μικρό μου στην τάξη της όταν έρθει η ώρα......:(

 

Αυτό είναι κ για εμένα το σημαντικότερο σε αυτήν την περίπτωση κ χαίρομαι πολύ που το τονίζεις κ εσύ.

Για τα παιδάκια που έτυχε να τραυματιστούν από μια "κακή" εμπειρία τόσο νωρίς το να βρεθεί μια σωστή ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΣ στο δρόμο τους είναι ακόμα πιο σπουδαίο κ ωφέλιμο για την μετέπειτα πορεία τους.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Γλυκό παιδάκι! Πολύ συγκινητικό!

Ευτυχώς κι εμένα φέτος έχει 2 πολύ καλές κοπέλες. Η μία είναι η νέα διευθύντρια και θα είναι σίγουρα και του χρόνου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπερα, εμενα η κορη μου δεν παει ακομα παιδικο ή προνηπιο αλλα σας διαβαζω με μεγαλο ενδιαφερον.

θα ηθελα αν γινεται να γραφετε και το νηπιαγωγειο ή την περιοχη που ειστε για να ξερουμε κι εμεις που γινεται καλη δουλεια.

σας ευχαριστω ολες!

rPs2p2.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγω αυτο θα πρότεινα, να γράφετε και το νηπιαγωγειο που πηγαίνουν τα παιδιά.

 

εμεις του χρονου παμε προνήπιο και ελπίζω να την παρουν στο νηπιαγωγειο τους παγκρατίου στην οδο Δαμάρεως (8ο και 67ο). πηγαίνει κανείς εκεί να μου πει;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, νομίζω ότι είναι άσκοπο να γράφουμε το νηπιαγωγείο, καθώς στο νηπιαγωγείο σε δέχονται ανάλογα με την διεύθυνση κατοικίας σου. Όπου "ανήκεις" όπως λέμε. Δεν το επιλέγεις εσύ. ;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν περιπτώσεις που δηλώνουν διεύθυνση "γιαγιάς" και πάνε αλλού απο εκει που ανηκουν τα παιδιά. και αν εχεις δυνατότητα να πας σε ενα απο τα νηπιαγωγεια που περιγράφονται παραπάνω; να μην ξέρεις;

δημοσια είναι, δεν είναι διαφήμιση.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν περιπτώσεις που δηλώνουν διεύθυνση "γιαγιάς" και πάνε αλλού απο εκει που ανηκουν τα παιδιά.

συμφωνώ με την ισμήνη, κι εγω σκέφτομαι να δηλώσω τη διεύθυνση της μητέρας μου γιατί εχω ακουσει καλά λόγια για το νηπιαγωγείο της περιοχής της.

Μου πεφτει λιγο μακρυα αλλα δεν με νοιαζει αν οντως ειναι καλυτερα, θα το επισκεφτω και θα σας ενημερωσω.

rPs2p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, νομίζω ότι είναι άσκοπο να γράφουμε το νηπιαγωγείο, καθώς στο νηπιαγωγείο σε δέχονται ανάλογα με την διεύθυνση κατοικίας σου. Όπου "ανήκεις" όπως λέμε. Δεν το επιλέγεις εσύ. ;)

 

 

Ακριβώς. Επίσης, για να γίνει η εγγραφή προσκομίζεις κάποιο λογαριαμό ΔΕΗ ή ΟΤΕ στο όνομα σου (ή του πατέρα) για να επιβεβαιωθεί η διεύθυνση που δηλώνεις.

Και, βασικό, το ότι τη μία χρονιά είναι η Α ή Β νηπιαγωγός που δουλέυει με ένα τρόπο που μας αρέσει, δεν σημαίνει ότι την επόμενη χρονιά θα έιναι η ίδια. Μπορεί να είναι αναπληρώτρια, μπορεί να πάρει μετάθεση, μπορεί να πάρει απόσπαση, μπορεί να βγει στη σύνταξη....χίλια δυο!

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ πολύ ευχαριστημένη από το δικό μας σχολείο, γλυκύτατες οι δασκάλες, με πολύ όρεξη για δουλειά, κάθε μέρα έρχεται η Στέλλα μου και μου λέει για κάτι καινούριο που έμαθαν, σχεδόν κάθε μήνα πάνε εκπαιδευτική εκδρομή, κάνουν μάθημα για την ανακύκλωση, με λίγα λόγια και για να μην μακρυγορώ, ήμουν προκατειλημμένη σχετικά με τα δημόσια νήπια γιατί πέρυσι είμασταν σε ιδιωτικό και ήμουν υπερευχαριστημένη, αλλά τελικά φέτος το δημόσιο θα έλεγα ότι είναι αντάξιο του ιδιωτικού. Να σημειώσω ότι επειδή στις αρχές είχαμε κλάμματα μέχρι να προσαρμοστούμε, οι καλές μας δασκάλες μας βοήθησαν πάρα πάρα πολύ σε αυτό το κομμάτι. Τώρα πλέον κάθε μέρατο παιδάκι μου σηκώνεται με όρεξη και γέλια για το σχολείο της.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ πολύ ευχαριστημένη από το δικό μας σχολείο, γλυκύτατες οι δασκάλες, με πολύ όρεξη για δουλειά, κάθε μέρα έρχεται η Στέλλα μου και μου λέει για κάτι καινούριο που έμαθαν, σχεδόν κάθε μήνα πάνε εκπαιδευτική εκδρομή, κάνουν μάθημα για την ανακύκλωση, με λίγα λόγια και για να μην μακρυγορώ, ήμουν προκατειλημμένη σχετικά με τα δημόσια νήπια γιατί πέρυσι είμασταν σε ιδιωτικό και ήμουν υπερευχαριστημένη, αλλά τελικά φέτος το δημόσιο θα έλεγα ότι είναι αντάξιο του ιδιωτικού. Να σημειώσω ότι επειδή στις αρχές είχαμε κλάμματα μέχρι να προσαρμοστούμε, οι καλές μας δασκάλες μας βοήθησαν πάρα πάρα πολύ σε αυτό το κομμάτι. Τώρα πλέον κάθε μέρατο παιδάκι μου σηκώνεται με όρεξη και γέλια για το σχολείο της.

 

Αυτό που τόνισα, εμένα προσωπικά με χαροποιεί διαίτερα, μαις και είμαι πολύ θερμή οπαδός του δημόσιου σχολείου!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Επίσης, για να γίνει η εγγραφή προσκομίζεις κάποιο λογαριαμό ΔΕΗ ή ΟΤΕ στο όνομα σου (ή του πατέρα) για να επιβεβαιωθεί η διεύθυνση που δηλώνεις.

 

ενας λογαριασμός δεκο είναι πολύ ευκολο να αλλαξει ονομα...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά εμένα μου είναι αδύνατον να γράψω δημόσια σε ποιο νηπιαγωγείο φοιτούσε η κόρη μου. Δεν θέλω να ξέρει ο καθένας που διαβάζει το τόπο κατοικίας μου.

Για όποια όμως ενδιαφέρεται (για ανατολικά προάστια Θεσσαλονίκης) να μάθει μόνο μέσω π.μ.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημέρα κορίτσια,

σας ακούω (σας διαβάζω) και χαίρομαι που υπάρχουν καλά σχολεία μάλλον καλοί δάσκαλοι που αγαπούν και μαθαίνουν τα παιδιά...

Φέτος είμαι και εγώ πολύ αγχωμένη, η κόρη μου θα πάει νήπια μέχρι τώρα πήγαινε ιδιωτικό με τα καλά και τα κακά του (30 παιδιά στην τάξη μάλλον είναι κακό...).

Θα ήθελα να σας ρωτήσω υπάρχει κάποια με εμπειρία στα σχολεία 84ο (Βαλτετσίου Τούμπα ) ή 22ο Θεσσαλονίκης (Σίφνου) ? έχω πολύ ανάγκη να ακούσω κάτι θετικό ...

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μας νηπιαγωγείο είναι 3 τμήματα των 15 παιδιών...( νομίζω είναι πολύ καλός ο αριθμός των παιδιών )....

Από κει και πέρα ήδη μελαγχολώ που θα αποχωριστούμε τη νηπιαγωγό μας....

Πραγματικά δεν έχω λόγια...δεν έχω ούτε ένα παράπονο, το παιδί μαθαίνει αλλά με έναν περίεργο τρόπο χωρίς να βαρεθεί,χωρίς καν να καταλάβει πως....Το σημαντικότερο και πιο σπουδαίο όμως είναι ότι αισθάνομαι ότι όταν φεύγω για τη δουλειά πάει κάπου που το αγαπούν όπως στο σπίτι του...τι να πρωτοπώ ότι όταν γυρίσαμε από τις διακοπές του Πάσχα τα φιλούσε ένα ένα, ότι τους λέει αγάπη μου...ότι ξέρει ότι ο γιος μου πάει ποδόσφαιρο εκεί στην περιοχή και μια μέρα που ήταν κοντά στο μέρος ήρθε να τον δει...περιττό να σας πω τι χαρά ένιωσε το παιδί...έβαλε γκολ και λέει "κυρία για'σένα το έβαλα"

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν έχω λόγια για να εκφράσω την ευγνωμοσύνη μου σ' αυτή την υπέροχη νηπιαγωγό που ήρθε φέτος στο σχολείο μας... Παρόλο που η περσινή ήταν ένας γλυκύτατος άνθρωπος, με αγάπη για τα παιδιά, δεν είχε καταφέρει να "λύσει" το Μιχάλη, να τον κερδίσει. Ήταν ένα παιδάκι που έβλεπε απο μια γωνία τα άλλα να παίζουν στο διάλλειμμα, που όταν τον ρωτούσε κάτι, έσκυβε το κεφάλι και απαντούσε ψιθυριστά. Φέτος: στην 1η συνάντηση γονέων στα μεσα Οκτωβρίου με πήρε ξεχωριστά για να μου πει ότι το παιδί μου είναι το προσωπικό της στοίχημα για φέτος, ότι θα κάνει τα αδύνατα δυνατά για να τον κερδίσει και τα κατάφερε :-) . Φτάνουμε στο τέλος της χρονιάς και η αλλαγή είναι απίστευτη, έχει κάνει κολλητό, παίζει με τα περισσότερα παιδιά, μιλάει για τον εαυτό του και της λέει τα νέα του, με ρωτάει να του πω αν άκουσα καλά λόγια και τι ακριβώς είπε. Πέρα από το προσωπικό μου θέμα, μιλάει στα παιδιά με τέτοια γλύκα, τα αγκαλιάζει, τα φιλάει, τους μαθαίνει άπειρα πράγματα και περνάνε υπέροχα. Και γω αγχώνομαι που θα αλλάξουμε δασκάλα το Σεπτέμβριο στο δημοτικό :-(

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...