Recommended Posts

ο μονος λογος που ειπα οτι ο γιατρος οταν απαιτειται ελεγχει ολο το σωμα ειναι γτ μιλαμε για 4χρ κ για εξεταση που μπορει να γινει αυτη τη στιγμη απο παιδιατρο

εννοειται σε αλλη φαση μπορουμε να αναφερουμε κ τις ειδικοτητες

κ εννοειται ο γιατρος θα πρεπει να ενημερωνει για οποιαδηποτε ενεργεια ειναι να κανει

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Δυστυχώς αναγκαστικά πρέπει να πάει το παιδάκι στο γιατρό, όσο κι αν δεν θέλει, όπως γίνεται και για οποιοδήποτε άλλο σημείο του σώματος που το παιδί αρνείται, λόγω φόβου πχ οδοντίατρο, εμβόλιο, εξέταση αίματος. Μάλιστα θεωρώ ότι αν για οποιοδήποτε άλλο σημείο το πηγαίνουμε παρά την άρνησή του, αλλά για το συγκεκριμένο σημειο φερθούμε διαφορετικά και δεχτούμε να μην πάει, του περνάμε λίγο ότι κάτι ιδιαίτερο είναι αυτό το σημείο. Που φυσικά και πρέπει να ξέρει ότι δεν το βλέπει ο καθενας, αλλά ο γιατρός δεν είναι ο καθένας, για τον γιατρό αυτό είναι σαν το χέρι μας και το πόδι μας.

Τώρα για το θέμα των φωτογραφιών, μερικές φορές βοηθάει και μια χαρά γίνεται διάγνωση αν είναι κάτι πολύ σαφες. Κι εμείς όταν είχε μύκητες η μικρή και θεωρούσαμε ότι ήταν συγκαμμα αλλά βλέπαμε ότι δεν υποχωρεί και προβληματιστηκαμε, στείλαμε φωτογραφία σε φίλη δερματολόγο και στην παιδίατρο και αμέσως μας είπαν και οι δύο "τι συγκαμμα; Το παιδί έχει ολοφάνερα μύκητες". Πήρε άμεσα την αγωγή και ξαναστελναμε φωτό κάθε κάποιες μέρες για να βλέπουν την ίαση. Δεν θα μπορούσαμε να πηγαίνουμε κάθε λίγο από κοντά. Εμάς ήταν μωρό βέβαια, 2 ετών. Αλλά ούτως ή άλλως επρόκειτο για μια καθαρά ιατρική φωτό, μόνο το σημείο αυτό εννοείται, το οποίο μάλιστα ήταν στο κακό του το χάλι, οπότε εντάξει... Και φυσικά έχουμε στείλει και χέρια, πόδια, κοιλιά και οπουδήποτε παρουσιάζει δερματίτιδες (συχνα δυστυχώς)

• Μου αρέσει 2

On 5/11/2022 at 4:29 PM, Salama56 said:

Γεια σας κοριτσια!Εχω μια κορουλα 4 χρονων....Εχει συνηθησει να την σκουπιζουυμε....Μια μερα στο σχολειο φωναξε την δασκαλα της να την σκουπισει.Οταν αρχισε να τνν σκουπιζει,η μικρη αρχοσε να κλαιει δυνατα...Η δασκαλα κοιταξε εντρομη το πιπακι της και καταλαβε οτι ειχε γινει κατακοκκινο...Οταν με πηρε τηλεφωνο ηια να ερθω να την παραλαβω,μου τα εξηγησε ολα μετο ν και με το σ....Απο τοτε πιανει συνεχως το πιπι της...Την ρωτησα αν θελει να κλεισω ραντεβου με τον γιατρο μα αυτη μου απαντησε οτι μεγαλωσε και δεν ειναι μωρο πια για να της κοιταει ο γιατρος το πιπκακι...το βραδυ οταν κοιμοταν,της το ανοιξα ελαυρως για να δω αν ειχε τιποτα κ μεσα.Δυστυχως,ειχε ενα σπυρακι...ΑΡΑ ΚΑΙ ΚΟΚΚΙΝΙΛΑ ΚΑΙ ΣΠΥΡΑΚΊΙΙΙΙΙΙ!Δεν θελει να παει στον γιατρο...Τι να κανω??

Ένα παιδάκι στα 4 δεν είναι σε θέση να κρίνει αν θα πάει ή όχι στον γιατρό, δηλαδή δε τη ρωτάς, την ενημερώνεις πως εφόσον έχει αυτό το πρόβλημα θα πρέπει να πάτε  να τη δει  και να σας δώσει το κατάλληλο φάρμακο προκειμένου να περάσει.

Αλήθεια δεν καταλαβαίνω γιατί να γίνει τόσο μεγάλο θέμα, αν έβηχε θα πήγαινε στον γιατρό να την ακροασθεί, αν πονούσε δόντι θα πήγαινε σε οδοντίατρο, αν δεν έβλεπε από μακριά θα πήγαινε σε οφθαλμίατρο, γιατί λοιπόν να μη πάει στον γιατρό να δείτε τι είναι αυτή η κοκκινίλα στα γεννητικά της όργανα? Αυτά θα έπρεπε να είναι δεδομένα.

Δεν κατάλαβα γιατί το παιδί έχει την αντίληψη πως επειδή μεγάλωσε ο γιατρός δεν θα την κοιτάει τοπικά, αυτό δε σταματάει ποτέ σε καμία ηλικία.

Εννοείται πως θα πήγαινα στον γιατρό, θα ενημέρωνα το παιδί για την εξέταση όμως δεν θα έπαιρνα την άδεια της για να την πάω, πρέπει και η ίδια να μαθαίνει από μικρή ηλικία πως όταν κάτι δεν πάει καλά με το σώμα - οργανισμό μας (έστω και κάτι τόσο απλό) πηγαίνουμε στον γιατρό και δεν το αφήνουμε να περάσει μόνο του.

Για το θεό όχι φώτο, ποτέ δε ξέρεις τι μπορεί να συμβεί και κυρίως δεν θα κάνει καμία διάγνωση ο γιατρός με αυτόν τον τρόπο.

Στο τι να κάνεις λοιπόν , θα σε συμβούλευα να την πας στον γιατρό και να της εξηγήσεις πως είναι απαραίτητο.

Εύχομαι περαστικά στη μικρούλα.

• Μου αρέσει 3

...ναι εδώ θα συμφωνήσω -   δεν ρωτάμε το παιδί αν θέλει να πάει στο γιατρό - ειδικά όταν είναι και σχεδόν σίγουρο ότι πρέπει...

Του δίνουμε και υπερβολική ευθύνη για κάτι τέτοιο που σε κάθε ηλικία κάθε παιδί δεν θα αντέξει να έχει και πάνω του και δεν είναι καλό. 

Την ευθύνη για επίσκεψη ή όχι, έχουμε εμείς.  

Αυτό θα κάνει το παιδί κιόλας να αισθανθεί ότι βασίζεται πάνω μας να πάρουμε εμείς την σωστή απόφαση - του δίνει ασφάλεια. 

Αν δεν ξέρει κάποια/-ος αν πρέπει να πάει ή όχι, μπορει πάντα να ρωτάει έναν άλλο γιατρό ή ενήλικα ή φαρμακοποιό, πχ, αλλά όχι το ίδιο το παιδί  - μέχρι να αποφασίσει. 

Τέλος πάντων ελπίζω να πήγαν όλα καλά!! 

@Salama56 πες μας τελικά αν όλα οκ

• Μου αρέσει 1

Το ότι μας λέει ότι το παιδί αρνείται πάντως, δεν σημαίνει ότι το ρωτάει. Τα παιδιά (όπως και όλοι μας) αρνούνται και όταν τους ανακοινώνεις κάτι χωρίς να τα ρωτάς!

Σας ευχαριστω βρε κοριτσια!Δεν ξερετε ποσο βοηθατε!Ακουστε.Η μικρη εχει επισης 4 αδελφια: 2 δυδιμα αγορακια 2 χρονων,μια μεγαλη αδελφη 17 χρονων και εναν ακομη αδελφουλη 9 χρονων.Η μεγαλη της ειπα να της κοιταει το πιπακι καθε βραδυ μεχρη να βρω ελευθερη μερα να παμε γιατρο....Επειδη η μικρη την καταλαβαινει και την αγαπαει πολυ ,την αφηνει να της κοιταει το πιπι.Η μεγαλη της ανοιγει τα χειλακια και της βαζει κρεμουλα bepanthol.Το πιπακι της εχει χειροτερεψει κι εγω δεν βρισκω καταλληλη μερα να παμε γιατρο...Οποτε την εβγαλα photo οταν κοιμοταν και την εστειλα στον ιατρο.Εκεινος με την σειρα του μου ειπε πως ηταν πολυ σοβαρο.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!

4 ώρες πρίν, Salama56 είπε:

Σας ευχαριστω βρε κοριτσια!Δεν ξερετε ποσο βοηθατε!Ακουστε.Η μικρη εχει επισης 4 αδελφια: 2 δυδιμα αγορακια 2 χρονων,μια μεγαλη αδελφη 17 χρονων και εναν ακομη αδελφουλη 9 χρονων.Η μεγαλη της ειπα να της κοιταει το πιπακι καθε βραδυ μεχρη να βρω ελευθερη μερα να παμε γιατρο....Επειδη η μικρη την καταλαβαινει και την αγαπαει πολυ ,την αφηνει να της κοιταει το πιπι.Η μεγαλη της ανοιγει τα χειλακια και της βαζει κρεμουλα bepanthol.Το πιπακι της εχει χειροτερεψει κι εγω δεν βρισκω καταλληλη μερα να παμε γιατρο...Οποτε την εβγαλα photo οταν κοιμοταν και την εστειλα στον ιατρο.Εκεινος με την σειρα του μου ειπε πως ηταν πολυ σοβαρο.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!

Νομίζω πως το παιδί πρέπει να πάει άμεσα στο γιατρό, ήδη έπρεπε να είχε πάει από την αρχή .Εαν εσείς  δεν μπορείτε να το πάτε ας το πάει ο πατέρας του η κάποια γιαγιά αν υπάρχει.

• Μου αρέσει 2

On 11/5/2022 at 4:29 ΜΜ, Salama56 είπε:

Γεια σας κοριτσια!Εχω μια κορουλα 4 χρονων....Εχει συνηθησει να την σκουπιζουυμε....Μια μερα στο σχολειο φωναξε την δασκαλα της να την σκουπισει.Οταν αρχισε να τνν σκουπιζει,η μικρη αρχοσε να κλαιει δυνατα...Η δασκαλα κοιταξε εντρομη το πιπακι της και καταλαβε οτι ειχε γινει κατακοκκινο...Οταν με πηρε τηλεφωνο ηια να ερθω να την παραλαβω,μου τα εξηγησε ολα μετο ν και με το σ....Απο τοτε πιανει συνεχως το πιπι της...Την ρωτησα αν θελει να κλεισω ραντεβου με τον γιατρο μα αυτη μου απαντησε οτι μεγαλωσε και δεν ειναι μωρο πια για να της κοιταει ο γιατρος το πιπκακι...το βραδυ οταν κοιμοταν,της το ανοιξα ελαυρως για να δω αν ειχε τιποτα κ μεσα.Δυστυχως,ειχε ενα σπυρακι...ΑΡΑ ΚΑΙ ΚΟΚΚΙΝΙΛΑ ΚΑΙ ΣΠΥΡΑΚΊΙΙΙΙΙΙ!Δεν θελει να παει στον γιατρο...Τι να κανω??

14 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Το ότι μας λέει ότι το παιδί αρνείται πάντως, δεν σημαίνει ότι το ρωτάει. Τα παιδιά (όπως και όλοι μας) αρνούνται και όταν τους ανακοινώνεις κάτι χωρίς να τα ρωτάς!

Γειά σου @little lamb Την ρώτησε όντως, αν διαβάσεις την αρχική δημοσίευση. 

@Salama56  πρέπει απλά να πάτε σε εφημερεύον παιδιατρικό νοσοκομείο. αλλιως απλά παρατείνεις την αγωνία του παιδιού σου... περαστικά της

Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, Salama56 είπε:

Ποια η διάγνωση έστω κι εξ'αποστάσεως (προσωπικά έχω στείλει αρκετές φορές φωτογραφίες στην παιδίατρο για μια γρήγορη γνώμη-οδηγία); Τι οδηγίες σας έδωσε ο παιδίατρος; Ποια η ρουτίνα σας στο τοπικό πλύσιμο της ευαίσθητης περιοχής;

Να πλένετε το παιδάκι τοπικά μετά τα κακά με σαπούνι. Οπωσδήποτε 1-2 φορές την ημέρα (πχ πριν την βραδινή κατάκληση σίγουρα). Τον ποπό με σαπούνι, το πιπί με σκέτο νερό εκτός κι αν σας έχει προτείνει ο παιδίατρος ειδικό καθαριστικό με το οποίο να πλένετε το παιδί. Να της λέτε να κάνει βαθύ κάθισμα και με το τηλέφωνο του ντουζ και ήπια ροή νερού να πλένετε μπροστά. Κατόπιν καλό στέγνωμα με καθαρή πετσέτα και στέγνωμα με σεσουαρ από κάτω να μην μένει καθόλου υγρασία (όπως κάνουμε στα μωρά όταν συγκαούν). Και τέλος ότι αλοιφή/σκεύασμα σας έχει υποδείξει ο παιδίατρος αν σας έχει υποδείξει. Δηλαδή είστε σίγουρη ότι η bepanthol κάνει στην περίπτωση σας. Όπως σωστά ανέφερε @little lamb παραπάνω αν πχ είναι μυκητίαση ή φλεγμονή η bepanthol δεν είναι το κατάλληλο σκεύασμα και μπορεί να κάνει χειρότερη την κατάσταση.

Τώρα, για την επίσκεψη στον παιδίατρο, την προσέγγιση του όλου θέματος και το ότι ο παιδίατρος σας είπε ότι είναι πολυ σοβαρό και προφανώς εννοεί ότι το παιδί χρειάζεται να το δει ειδικός κι εσείς ζητάτε κατεύθυνση από το forum... αυτά δεν είναι πολύ σοβαρά... Εκτός  κι αν από λάθος παραλείψατε το "δεν". Δηλαδή σας είπε "δεν είναι πολύ σοβαρό". Ή τέλοσπαντων κάτι παρανοήσαμε όλοι εδώ που σας απαντήσαμε...

• Μου αρέσει 1

6 ώρες πρίν, Salama56 είπε:

Τι πάει να πει σας είπε δεν είναι κάτι σοβαρό; Σας έδωσε διάγνωση; Σας έδωσε άλλη αγωγή; Δεν σας έδωσε οδηγίες;

Ειδικά αφού το παιδί φαίνεται να χειροτερεύει, πρέπει να το δει άμεσα γιατρός δια ζώσης. Είτε παιδίατρος, είτε δερματολόγος. Αν δεν βρίσκετε διαθέσιμο ραντεβού σε ιδιώτη γιατρό, πηγαίνετε απευθείας στο Παίδων (αν είστε Αττική), είτε γενικότερα σε εφημερεύουσα μονάδα που να δέχεται παιδιά. 

• Μου αρέσει 1

11 ώρες πρίν, Salama56 είπε:

Βοηθηστε με!

αν αυτη τη στιγμη ειχες πονους απο ουρολοιμωξη πχ,θα εκλεινες να πας αμεσα σε γιατρο η σε νοσοκομειο εφημερευον

το ιδιο επειγον ειναι κ για το παιδι

αληθεια,δ κλαιει;δ παραπονιεται για πονο;

Ένα σκέτο "πολύ σοβαρό" είπε; Δεν είπε σαν τι πάθηση του φαίνεται; Και παρά τη μεγάλη σοβαρότητα ακόμα αναρωτιεστε; Προφανώς πρέπει να πάει σηκωτο το παιδί κι ας μη θέλει... Είμαι φουλ υπέρμαχος της ενσυναίσθησης αλλά σε θέματα υγείας προέχει η γονεϊκή ευθύνη (και δεν αντιβαίνει αυτό με την ενσυναίσθηση, μη σας προβληματίζει, το λένε οι ίδιοι οι ειδικοί της ενσυναίσθησης. Απλά διαχειρίζεσαι τη ματαίωση κλπ όπως λένε). Και σε μια απλή εξέταση αίματος η δικιά μου τρίχρονη υπέφερε αλλά τι να κάνουμε, έπρεπε να γινει... Δώσαμε παιχνιδάκι μετά δήθεν ότι το δίνουν οι γιατροί επειδή είναι καλοί κ ξέρουν ότι τα παιδάκια πονάνε κλπ κλπ τεχνάσματα. Σας μπερδεύει λίγο το ότι πρόκειται για το συγκεκριμένο σημειο, όπου μπλέκεται και η έννοια της συναίνεσης. Δεν μπορεί όμως το παιδί να παραμένει άρρωστο. Στον γιατρό δίνουμε πάντα συναίνεση (εκτός αν δούμε κάτι ύποπτο φυσικά, άλλο αυτό)

• Μου αρέσει 1

19 ώρες πρίν, belleblue είπε:

Γειά σου @little lamb Την ρώτησε όντως, αν διαβάσεις την αρχική δημοσίευση

Δεν το είχα προσέξει. Λάθος μεν, θα μπορούσε όμως η ίδια άρνηση να προεκυπτε και έχοντας απλά ανακοινώσει, οπότε δεν έχει και τόση σημασία. Κι άλλοι γονείς που δεν ρωτάνε μπορει να αντιμετωπίσουν την άρνηση. Σημασία έχει ότι πρέπει το παιδί να πειστεί ότι είναι θέμα υγείας, κι αν δεν πειστεί να πάει έστω και χωρίς να θέλει...

• Μου αρέσει 1

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα